Jump to content

iPhone 7 Plus


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι χρήσιμο και στην λειτουργία του Video η μόνο της φώτο?

Οπωσδήποτε και είναι, 2x optical zoom σημαίνει θα κανεις 2x zoom χωρίς να χαλάει η ποιότητα του βίντεο. Το software zoom αυτό που κάνει είναι απλός να κάνει stretch την εικόνα και να γεμίζει τα άδεια pixels με δικά του pixels που νομίζει ότι ταιριάζουν.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα τη συσκευή σε Gold 128GB χθες σε Apple Store στο Ηνωμένο Βασίλειο με το iPhone Upgrade Programme. Είχαν κάποια τεχνικά προβλήματα μόλις ξεκίνησαν οι πωλήσεις λόγω φόρτου και υπήρχαν ουρές και καθυστερήσεις, αλλά μέχρι το απόγευμα που είχα κλείσει ραντεβού είχαν όλα επανέλθει και η διαδικασία κύλησε ομαλά. :happy:

 

Η συσκευή είναι φανταστική! Έχω κλείσει τώρα το πρώτο 24ωρο και είμαι υπερευχαριστημένος.

Η οθόνη πλέον είναι πιο ζωντανή και φωτεινή με εξαιρετική αντίθεση. Πολύ όμορφη και η διαφορά φαίνεται σε σχέση με 6/6s Plus.

Το στερεοφωνικό ηχείο πολύ καλό. Άκουσα μερικά κομμάτια από Spotify και η διαφορά στην ποιότητα είναι απίστευτη. Μπορεί ο καθένας να καταλάβει ότι το νέο ηχείο κάνει καλή δουλειά.

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω την διπλή κάμερα, αλλά από τις λίγες φωτογραφίες που έχω τραβήξει μέχρι τώρα και τα χρώματα και την ευκρίνεια φαίνεται πολλά υποσχόμενη.

Η συσκευή κυριολεκτικά πετάει! Όλα εκτελούνται σε απίστευτους χρόνους και απίστευτα ομαλά. Μπορώ να πω ότι δίνει την αίσθηση πως είναι γρηγορότερο από όταν ήταν το 6s Plus όταν το πήρα.

Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το νέο Home Button, τόσο περισσότερο μου αρέσει! Τα προηγούμενα μου έδιναν πάντα μία αίσθηση ότι θα σπάσουν.

 

Τέλος έχουμε και κάποια άσχημα νέα. Το Field Test δεν λειτουργεί πλέον στα Intel μοντέλα (το οποίο πωλείται στην Ευρώπη). :(

 

Οι mods μπορούν παρακαλώ να προσθέσουν τα 7 και 7 Plus στα avatars του myphone? Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε ένα Benchmark η οτιδήποτε που στρεσαρει τον επεξεργαστή και άκου προσεκτικά εάν κάνει θόρυβο σαν φυσημα η συσκευή...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε ένα Benchmark η οτιδήποτε που στρεσαρει τον επεξεργαστή και άκου προσεκτικά εάν κάνει θόρυβο σαν φυσημα η συσκευή...

 

Δεν το είχα προσέξει καν αλλά το δοκίμασα τώρα.

 

Όταν γίνονται διεργασίες και σε απόλυτη ησυχία, αν πλησιάσεις την διπλή κάμερα πολύ κοντά στο αυτί ακούγονται κάποιοι ηλεκτρονικοί ήχοι σποραδικά. Σε καμία περίπτωση δεν ακούγονται από μπροστά που είναι το ακουστικό, ούτε από το ηχείο στο κάτω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος έχουμε και κάποια άσχημα νέα. Το Field Test δεν λειτουργεί πλέον στα Intel μοντέλα (το οποίο πωλείται στην Ευρώπη). :(

 

Τι ακριβώς εννοείς? ( για εμάς που δεν είχαμε ποτέ IOS μέχρι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς? ( για εμάς που δεν είχαμε ποτέ IOS μέχρι τώρα).

 

Το Field Test είναι ένα κρυφό μενού που δείνει πολύ συγκεκριμένες τεχνικές πληροφορίες για το δίκτυο και την κεραία που η συσκευή είναι συνδεδεμένει. Πχ κωδικός κεραίας, συχνότητα, εύρος ζώνης κλπ. Η πρόσβαση επιτυγχάνεται με τον εξής τρόπο.

 

1) Στην εφαρμογή Phone, επιλέγουμε Keypad

2) Πληκτρολογούμε *3001#12345#* και το πλήκτρο κλήσης

3) Ανοίγει το Field Test..

 

...το οποίο λέει μόνιμα Connecting στα Intel μοντέλα και δεν εμφανίζει ποτέ πληροφορίες.

 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι παράλειψη της Apple λόγω αλλαγής επεξεργαστή και ότι θα το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς? ( για εμάς που δεν είχαμε ποτέ IOS μέχρι τώρα).

Πρακτικά καμία...:p

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/shared?ci=yK2cejU4rmg και μια κόντρα στην κάμερα με το note 7

 

Από αυτά που λέει ο τύπος δεν κατάλαβα ποια κάμερα του φάνηκε καλύτερη.

Αυτό που κατάλαβα εγώ και ειδικά στο κίτρινο λουλούδι είναι ότι έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Το N7 κερδίζει στις χαμηλού φωτισμού χωρίς φλας ενώ το Iphone κερδίζει σε αυτές χαμηλού φωτισμού με το φλας.

Επίσης στο Note7 τα χρώματα δείχνουν εντονότερα και πιο ανοικτά και φυσικά το OIS όπου κερδίζει κατά κράτος απέναντι στο μήλο που δείχνει σαν βάρκα μέσα σε φουρτούνα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λέει ο τύπος δεν κατάλαβα ποια κάμερα του φάνηκε καλύτερη.

Αυτό που κατάλαβα εγώ και ειδικά στο κίτρινο λουλούδι είναι ότι έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Το N7 κερδίζει στις χαμηλού φωτισμού χωρίς φλας ενώ το Iphone κερδίζει σε αυτές χαμηλού φωτισμού με το φλας.

Επίσης στο Note7 τα χρώματα δείχνουν εντονότερα και πιο ανοικτά και φυσικά το OIS όπου κερδίζει κατά κράτος απέναντι στο μήλο που δείχνει σαν βάρκα μέσα σε φουρτούνα.

 

 

Ούτε εγώ παντός στο χαμηλό φωτισμό note 7 στο λουλούδι δεν ξέρω ποιο είναι το χρώμα που βλέπουμε εμείς με το μάτι για να πω ποιο βγάζει το κανονικό χρώμα του στην λεπτομέρεια κερδίζει το note όπως και στο βίντεο..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, έχω μερικά ακόμα άσχημα νέα. Το πρόβλημα με τους ήχους που ακούγονται όταν η συσκευή βρίσκεται υπό βαριά χρήση ίσως δημιουργεί επιπλέον παρενέργιες.

 

Οι ήχοι είναι σχεδόν ασήμαντοι και ακούγονται από την περιοχή της κάμερας μόνο. Δεν ακόυγονται από το ακουστικό ή το ηχείο στο κάτω μέρος. Συνεπώς κατά τη γνώμη μου, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ωστόσο, διαπίστωσα ότι εγγράφονται σε βίντεο και πάντα όταν υπάρχει απόλυτη ησυχία. Κατά την αναπαραγωγή είναι δυνατό να ακουστούν.

 

Μίλησα με AppleCare+ και μου ζήτησαν να επισκευθώ ένα κατάστημα για να το διαπιστώσουν και οι ίδιοι. Αν και δεν χρειάζεται να κλείσω ραντεβού, έκλεισα για το επόμενο Σάββατο. Θα σας ενημερώσω σχετικά με τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, έχω μερικά ακόμα άσχημα νέα. Το πρόβλημα με τους ήχους που ακούγονται όταν η συσκευή βρίσκεται υπό βαριά χρήση ίσως δημιουργεί επιπλέον παρενέργιες.

 

Οι ήχοι είναι σχεδόν ασήμαντοι και ακούγονται από την περιοχή της κάμερας μόνο. Δεν ακόυγονται από το ακουστικό ή το ηχείο στο κάτω μέρος. Συνεπώς κατά τη γνώμη μου, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ωστόσο, διαπίστωσα ότι εγγράφονται σε βίντεο και πάντα όταν υπάρχει απόλυτη ησυχία. Κατά την αναπαραγωγή είναι δυνατό να ακουστούν.

 

Μίλησα με AppleCare+ και μου ζήτησαν να επισκευθώ ένα κατάστημα για να το διαπιστώσουν και οι ίδιοι. Αν και δεν χρειάζεται να κλείσω ραντεβού, έκλεισα για το επόμενο Σάββατο. Θα σας ενημερώσω σχετικά με τις εξελίξεις.

 

 

Δεν θελω να σε ξενερωσω, αλλα δεν νομιζω να διορθωθει με αλλη συσκευη. Τετοιοι ηχοι ειναι γνωστοι και σε αλλες περιπτωσεις. Ακομα και σε εμενα η GTX 970 οταν δουλευε στο φουλ εκανε τετοιον ηχο. Βεβαια αλλαξα τροφοδοτικο και καρτα (για αλλους λογους) και δεν κανει τωρα. Περισσοτερες πληροφοριες εδώ

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το βίντεο ακούγεται σαν η ηχογράφιση να έχει γίνει από εξωτερικό μικρόφωνο.

 

Έκανα δοκιμή με εγγραφή βίντεο από την ίδια συσκευή και θα το ανεβάσω στο YouTube σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καμία συσκευή μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. (samsung).

Γι αυτό καλό είναι να μη πηγαίνουμε σε αγορά day one όσο καλή και να δείχνει μια συσκευή έτσι ώστε να έχουμε λίγο αργότερα μια γενική εικόνα με τα υπέρ και τα κατά και τα προβλήματα που πιθανόν θα βγάλει και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καμία συσκευή μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. (samsung).

Γι αυτό καλό είναι να μη πηγαίνουμε σε αγορά day one όσο καλή και να δείχνει μια συσκευή έτσι ώστε να έχουμε λίγο αργότερα μια γενική εικόνα με τα υπέρ και τα κατά και τα προβλήματα που πιθανόν θα βγάλει και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Εδώ υπάρχει το AppleCare+ που δίνει προτεραιότητα σε επισεκυές και αντικαταστάσεις συσκευών. Υποθέτω ότι θα εξυπηρετήσουν άμεσα, είτε επιδιορθώνοντας τη συσκευή, είτε αντικαθιστώντας την με νέα.:)

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Εδώ υπάρχει το AppleCare+ που δίνει προτεραιότητα σε επισεκυές και αντικαταστάσεις συσκευών. Υποθέτω ότι θα εξυπηρετήσουν άμεσα, είτε επιδιορθώνοντας τη συσκευή, είτε αντικαθιστώντας την με νέα.:)

 

Δεν έχω εμπειρία από εξυπηρέτηση της Apple. ακούγεται αξιοπρεπές όμως και μακάρι να είναι τόσο κοντά στον πελάτη και να μην του αρχίζει τα μα μου σου του...

Link to comment
Share on other sites

το νοτε 7 κερδιζει με διαφορα στην καμερα.καταρχην εκει στο λουλουδι στο note 7 φαινεται κανονικα κιτρινο αν και κορεσμενο,σιγα σιγα οι amoled θα δειχνουν προς το φυσικο σε λιγα χρονια,στο iphone 7 φαινεται σαν πλαστικοποιημενο το κιτρινο!!

και σε αλλο video:

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά το OIS όπου κερδίζει κατά κράτος απέναντι στο μήλο που δείχνει σαν βάρκα μέσα σε φουρτούνα.

Άσχετο αλλά για την βάρκα που λες να σημείωσω πως συγκρίνει τον φακό telephoto που δεν έχει ois με τον φακό του note 7 που έχει ois; Στο σημείο που δείχνει και τους δύο φακούς με ois είδες καμία διαφορά υπέρ του note 7; Όχι γιατί δεν υπάρχει διαφορά.

 

υ.γ. Απλή σημείωση ήταν αυτό επειδή μάλλον δεν πρόσεξες την ένδειξη telephoto στο βίντεο και δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω vs.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά για την βάρκα που λες να σημείωσω πως συγκρίνει τον φακό telephoto που δεν έχει ois με τον φακό του note 7 που έχει ois; Στο σημείο που δείχνει και τους δύο φακούς με ois είδες καμία διαφορά υπέρ του note 7; Όχι γιατί δεν υπάρχει διαφορά.

 

υ.γ. Απλή σημείωση ήταν αυτό επειδή μάλλον δεν πρόσεξες την ένδειξη telephoto στο βίντεο και δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω vs.

 

Σωστά, έχεις δίκιο. Φυσικά πρέπει να περιμένουμε μερικές δοκιμές ακόμα για να σιγουρευτούμε τι ισχύει τελικά.

Είναι κρίμα πάντως κάθε μέρα που περνάει να καταλαβαίνεις ότι η Apple φέτος δεν καινοτόμησε πουθενά και ότι σου πουλάει φίκια για μεταξωτές κορδέλες. Τόσος ντόρος για την κάμερα θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ισάξια με των απέναντι...

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θελω να σε ξενερωσω, αλλα δεν νομιζω να διορθωθει με αλλη συσκευη. Τετοιοι ηχοι ειναι γνωστοι και σε αλλες περιπτωσεις. Ακομα και σε εμενα η GTX 970 οταν δουλευε στο φουλ εκανε τετοιον ηχο. Βεβαια αλλαξα τροφοδοτικο και καρτα (για αλλους λογους) και δεν κανει τωρα. Περισσοτερες πληροφοριες εδώ

Δεν έχω ξενερώσει καθόλου. Το διάβασα και σε άλλα sites ότι αυτοί οι ήχοι είναι κοινοί. Απλά τα προηγούμενα μοντέλα iPhone είναι πιο αθόρυβα. Δεν είχα καταλάβει καν ότι υπάρχει τέτοιος ήχος μέχρι που το διάβασα εδώ.

 

Δεν ακούγεται, εκτός αν βάλεις την κάμερα πολύ κοντά στο αυτί.

 

Ίσως είναι πρόβλημα, ίσως όχι. Θα μάθουμε σύντομα.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

http://www.theverge.com/2016/9/18/12960526/iphone-7-hissing-noises-coil-whine

 

Δεν έχω ξενερώσει καθόλου. Το διάβασα και σε άλλα sites ότι αυτοί οι ήχοι είναι κοινοί. Απλά τα προηγούμενα μοντέλα iPhone είναι πιο αθόρυβα. Δεν είχα καταλάβει καν ότι υπάρχει τέτοιος ήχος μέχρι που το διάβασα εδώ.

 

Δεν ακούγεται, εκτός αν βάλεις την κάμερα πολύ κοντά στο αυτί.

 

Ίσως είναι πρόβλημα, ίσως όχι. Θα μάθουμε σύντομα.

 

H apple δεν εκανε καποιο σχολιο. Επισης τελικα, φαινεται πως λιγα τηλεφωνα εχουν αυτο το ... "προβλημα". Οποτε εαν το αλλαξεις ισως να μην το κανει. Πες μας τι εγινε οταν το αλλαξεις :)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχεις δίκιο. Φυσικά πρέπει να περιμένουμε μερικές δοκιμές ακόμα για να σιγουρευτούμε τι ισχύει τελικά.

 

Είναι κρίμα πάντως κάθε μέρα που περνάει να καταλαβαίνεις ότι η Apple φέτος δεν καινοτόμησε πουθενά και ότι σου πουλάει φίκια για μεταξωτές κορδέλες. Τόσος ντόρος για την κάμερα θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ισάξια με των απέναντι...

 

 

 

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό. Και να προσθέσω ότι υπάρχει βίντεο που συγκρίνει το 6s με το 7 και το 6s είναι πιο γρήγορο σε καθημερινή χρήση παρόλο που στα benchmarks το 7 υπερτερεί

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.theverge.com/2016/9/18/12960526/iphone-7-hissing-noises-coil-whine

 

 

 

H apple δεν εκανε καποιο σχολιο. Επισης τελικα, φαινεται πως λιγα τηλεφωνα εχουν αυτο το ... "προβλημα". Οποτε εαν το αλλαξεις ισως να μην το κανει. Πες μας τι εγινε οταν το αλλαξεις :)

Για κάποιους μπορεί να μην είναι πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον στη δική μου συσκευή ακούγεται στο βάθος κατά τη διάρκεια εγγραφής βίντεο.

 

Πήγα στο κατάστημα Apple και μου έδωσαν δύο επιλογές:

1) Επιστροφή της συσκευής και ολική επιστροφή χρημάτων. Με δυνατότητα αγοράς νέας.

2) Αντικατάσταση μετά από παραγγελία συσκευής.

 

Και τα δύο θα έχουν μια μικρή καθυστέρηση λόγω ζήτησης. Οπότε επέλεξα το δεύτερο. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...