Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ξεχνάτε τα εκατομμύρια που πληρώνουμε στην ΕΕ για πρόστιμα επειδή κάνουμε ακόμα χρήση λιγνίτη … αυτά τα λεφτά πάλι δικά μας είναι …

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η ΕΕ θα σου βαλει προστιμο αν τρως βοδινο κρεας, γιατι θελουν να προμοταρουν το συνθετικο, ή να φας ακριδες. Εσυ σαν χωρα θα το κανεις; Αν το κανεις, δικαιωνονται οσοι τη δεκαετια του 80 ελεγαν οτι με την προσχωρηση μας, παραδωσαμε μερος της εθνικης μας κυριαρχιας.

Βεβαια, για ολα τα κακα πλεον, φταιει η ΕΕ, αλλο που δεν ηθελαν οι εγχωριοι τυποι εδω. Και βεβαια για πολλα ευθυνονται οι ντιρεκτιβες της ΕΕ αλλα και οι τσαρλατανοι εδω. Ολοι σε απολυτη συγχορδια! Πληρωνε τωρα εσυ για το ρευμα σε τραγικα υψηλες τιμες. Ολοι στο κολπο.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, karib said:

Πληρωνε τωρα εσυ για το ρευμα σε τραγικα υψηλες τιμες. Ολοι στο κολπο.

Εγώ διαβάζω ότι η Φυσικό Αέριο έβγαλε νέο πρόγραμμα ρεύματος σήμερα (Maxi Free Save) για το ΔΕΚ με 0,065€/kwh (!!!), που είναι το φτηνότερο της αγοράς και σίγουρα όχι "τραγικά υψηλή τιμή".

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, makap said:

Εγώ διαβάζω ότι η Φυσικό Αέριο έβγαλε νέο πρόγραμμα ρεύματος σήμερα (Maxi Free Save) για το ΔΕΚ με 0,065€/kwh (!!!), που είναι το φτηνότερο της αγοράς και σίγουρα όχι "τραγικά υψηλή τιμή".

Εγω μιλω για τον Ιανουαριο 2024. Ειναι μακρια ενας μηνας απο τωρα; Ή μηπως ελπιζεις σε....χαμηλες τιμες; Αν ελπιζεις, να μην ελπιζεις, γιατι η προσγειωση θα ειναι πολυ ανωμαλη. Ηδη, μας εχουν πει τι θα ισχυει και τι δεν θα ισχυει, αναμενουμε μονο τις τιμες στις kwh, και ελα να μου πεις ποσο % πανω ειναι σε σχεση μολις με το 2021.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, karib said:

Εγω μιλω για τον Ιανουαριο 2024. Ειναι μακρια ενας μηνας απο τωρα; Ή μηπως ελπιζεις σε....χαμηλες τιμες; Αν ελπιζεις, να μην ελπιζεις, γιατι η προσγειωση θα ειναι πολυ ανωμαλη. Ηδη, μας εχουν πει τι θα ισχυει και τι δεν θα ισχυει, αναμενουμε μονο τις τιμες στις kwh, και ελα να μου πεις ποσο % πανω ειναι σε σχεση μολις με το 2021.

Τώρα συμπλήρωσες τον ΙΑΝ 2024, για να δικαιολογήσεις κάπως το σχόλιό σου, αλλά πιστεύω ότι κανένας δεν είναι προφήτης να ξέρει τι τιμές θα δώσουν τότε ΟΛΟΙ οι πάροχοι.

Σε κάθε περίπτωση, εσύ έχεις τις απόψεις σου, που είναι προφητικές, και εγώ τις δικές μου, βασισμένες σε γεγονότα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδωσαν τιμές χώμα για να μαζέψουν κόσμο πριν την τελική μετάβαση

Απο 1/1/2024 με την ρήτρα θα ζητάνε ...0,222

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδωσαν τιμές χώμα για να μαζέψουν κόσμο πριν την τελική μετάβαση
Απο 1/1/2024 με την ρήτρα θα ζητάνε ...0,222
άρα το σταθερό από 18 που είχαμε από πέρυσι στην ΔΕΗ θα πάει πόσο; 0.40; γμτ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανα ΗΡΩΝ FIXED με 0,16 για 12 μήνες χωρίς ρήτρες κλπ 

θα δείξει αν επαιξα τζόγο καλό ή οχι 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ilka71 said:
7 ώρες πριν, Yrrah said:
Προσωπικά έκανα ΗΡΩΝ FIXED με 0,16 για 12 μήνες χωρίς ρήτρες κλπ 
θα δείξει αν επαιξα τζόγο καλό ή οχι 

πάγιο ;

5 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα έχω της ΔΕΗ με ημερήσιο 0.161 και νυχτερινό 0,11 που λήγει τέλος Φλεβάρη
κατανάλωση έχουμε το μήνα 800 περίπου κιλοβατωρες.
δεν ξέρω σε ποιο να πάω. ειμασταν ηρων αλλά με την ρήτρα έρχονταν οι λογαριασμοί 500 το μήνα και φύγαμε για δεη. τώρα δεν ξέρω εάν είναι σωστό να ξανά πάμε σε ιδιωτική εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Πολλές κιλοβατώρες όπου και να πας θα πληρώσεις αρκετά, εγώ που είμαι 150-200 το μήνα, κάτω από 50€ λογαριασμό δεν έχω πληρώσει ποτέ 60-70το μήνα θέλω. Η κατάσταση είναι χάλια να δούμε από τον καινούργιο χρόνο τι μας περιμένει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τα χειρότερα έρχονται...

Ευτυχώς ξεφορτωθήκαμε τον κακό Πούτιν ...

https://www.iefimerida.gr/oikonomia/sta-ypsi-oi-times-fysikoy-aerioy

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2023 at 12:45 ΜΜ, Yrrah said:

Τα χειρότερα έρχονται...

Ευτυχώς ξεφορτωθήκαμε τον κακό Πούτιν ...

https://www.iefimerida.gr/oikonomia/sta-ypsi-oi-times-fysikoy-aerioy

όχι , δεν ξεφορτωθήκαμε , απλά απο αγωγό κόψαμε ποσότητες (και μάλλον θα ξεκινήσουμε πάλι σταδιακά)

ρώσικο πετρέλαιο και LNG πάντα παίρναμε , μάλιστα αυξήσαμε ποσότητες

Γενικά το αέριο είναι στα χώματα , απλά στο ανταλλακτήριο TTF που κακώς είναι αναφορά τιμής , τα μαγειρεύουν και παραμένουν στα ύψη

On 19/11/2023 at 9:33 ΜΜ, odim said:

επειδή έχω μεγάλη κατανάλωση ξέρει κανείς ποια εταιρεία είναι ιδανική για μένα?? 

δες το excel της υπογραφής μου

Η nrg λένε οτι καθυστερεί τη μετάβαση , βάλτα κάτω και δες μήπως σε συμφέρει να πας στην ελπεδισον για τα 100€ δώρου

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μια ερώτηση για την ΔΕΗ, είμαι στο My home 4 all απο 1/1/2024 θα μεταπέσουμε αυτόματα στο Γ1 είμαι κατω απο 500kwh τον μήνα τι προτείνετε πολύ μπερδεμένα τα πράγματα. Οι επιδοτήσεις τέρμα από τον νεο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

0,22 ΗΡΩΝ Home Fix και 10 ευρώ πάγιο από χθες 

Μερικοί μου λέγατε είναι πολλά τα 0,16 και 5 ευρώ που έχω ήδη κλείσει και ενεργοποιήσει από 25/10

Βέβαια μένει να έρθει ο λογαριασμός να δω τι θα χρεώσουν και μακάρι να μην έχουμε τρεχάματα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Yrrah said:

Βέβαια μένει να έρθει ο λογαριασμός να δω τι θα χρεώσουν και μακάρι να μην έχουμε τρεχάματα

Ευτυχώς που κρατάς και πισινή γιατί είναι σίγουρο ότι από 1/1/24 πολλοί θα ξαφνιαστούνε/με.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2023 at 1:58 ΜΜ, Yrrah said:

Προσωπικά έκανα ΗΡΩΝ FIXED με 0,16 για 12 μήνες χωρίς ρήτρες κλπ 

θα δείξει αν επαιξα τζόγο καλό ή οχι 

Για όσους ψάχνουν για σταθερό έχει βγάλει και η weenergy με 0,16 και 4 ευρώ πάγιο.(χωρις δέσμευση μάλιστα)Απλα έχετε το νου σας ότι μπορεί να το αλλάξει μετά από 6 μήνες...γενικά για μένα ακόμα ρευστό το τοπίο,θα πρέπει να περιμένουμε τις εκπτώσεις. 

Το 4all της ΔΕΗ παρότι θεωρητικά κίτρινο...πρασινίζει αφού χρησιμοποιεί τον ίδιο τύπο προσαύξησης επί της ουσίας.

14 ώρες πριν, leotzian said:

Παιδιά καλημέρα μια ερώτηση για την ΔΕΗ, είμαι στο My home 4 all απο 1/1/2024 θα μεταπέσουμε αυτόματα στο Γ1 είμαι κατω απο 500kwh τον μήνα τι προτείνετε πολύ μπερδεμένα τα πράγματα. Οι επιδοτήσεις τέρμα από τον νεο χρόνο?

Επιδοτήσεις θα υπάρχουν μόνο για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες από όσο λένε.Ναι όσοι δεν κάνουν κίνηση θα μεταπεσουν στο Γ1 (εφόσον είναι ΔΕΗ)

Τέλος του χρόνου θα ξέρουμε τις τιμές των πρασινων και πιθανές εκπτώσεις.προφανως οι παροχοι θέλουν τα κίτρινα (που μπορεί και να συμφέρουν περισσότερο,αλλά ενέχουν ρίσκο)

 

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι σε σχετικη εκπομπη της ερτ ενας ενεργειακος επιθεωρητης εξηγησε τα τιμολογια με τα χρωματα.εδω:

https://www.ertflix.gr/vod/vod.326567-duo-stis-35

αποτι καταλαβα εγω με κοτ και 260 κιλοβατωρες τον μηνα με συμφερει σταθερο.στην δεη που ειμαι τωρα κλεινει με 0,179 την κιλοβατωρα μειον την εκπτωση κοτ καπου δλδ. 0,135 την κιλόβατωρα, αν υπολογιζω σωστα.

η΄πρασινο που μπορει να παρω και χαμηλοτερη τιμη αλλα πρεπει καθε μηνα να παρακολουθω τα 4 σημεια που αναγγελουν οι παροχοι οπως λεει αυτος.

τιμη εκκινησης

εκπτωση συνεπειας

και να υπαρχει :

κατωτερο σημειο εκκινησης μεχρι 1

μαζι με 

ανωτερο σημειο εκκινησης μεγαλυτερο του 100

καθε μηνα αυτα θα ανακοινωνονται 1η του μηνος σε πινακα της ρυθμιστικης αρχης ενεργειας με τιμες των 4ρων σημειων απο ολους τους παροχους.

ομως υπαρχει και η παγιδα για κιτρινο και πρασινο του αυθαιρετου τυπου υπολογισμου της ρητρας αναπροσαρμογης απο καθε παροχο παρατης εννιαιας ανακοινωσιμης τιμης στο χρηματιστηριο.

για μενα στα κιτρινα και πρασινα τιμολογια εκει θα παιχτει παλι το παιχνιδι . εκει θα πονταρουν πολλες εταιρειες για να παραπλανησουν κοσμο ξανα και να χρεωνουν με τον αυθαιρετο τυπο υπολογισμου οτι θελουν.

ελπιζω να τα ανακεφαλαιωσα σωστα.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το τι συμφέρει εσένα, τα υπόλοιπα τα περιγράφεις κάπως μπερδεμένα.

Αυτό που υποστηρίζει ο συγκεκριμένος (έχει αναπτυξει τις απόψεις του σε πολλά κανάλια) και είναι η πραγματικότητα, είνα ότι:

1. στο μπλε παίρνει το ρίσκο ο πάροχος και ο καταναλωτής γνωρίζει την τελική τιμή της kwh από την αρχή μέχρι το τέλος της σύμβασης.

2. το πράσινο και το κίτρινο στηρίζονται μεν στη χρηματιστηριακή τιμή, αλλά οι πάροχοι αφενός προσφέρουν διαφορετική βασική τιμή αφετέρου χρησιμοποιούν διαφορετίκούς συντελεστές και όρια στον τύπο, με αποτέλεσμα να διαμορφώνεονται σημαντικά διαφορετικές τελικές τιμές της kwh.

3. σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι πράσινο vs κίτρινο έχει και η κατανάλωση κάθε νοικοκυριού (για μικρότερες των 500 πράσινο και για μεγαλύτερες κίτρινο)

3. τα δώρα, οι εκπτώσεις κλπ επηρεάζουν σε ένα βαθμό τον καταναλωτή που είναι διατεθειμένος να παρακολουθεί κάθε μήνα το παιχνίδι της διαμόρφωσης της τελικής τιμής, αφού ο πάροχος έχει το δικαίωμα να τις μεταβάλλει όποτε θέλει, σε αντίθεση με τη βασική τιμή που μπορεί να την αλλάζει στο εξάμηνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσω τι εγραψα για μενα , τα ιδια γραψαμε μονο που εγω τα ειπα περιληπτικα και αφησα τα πιο πολλα να τα δειτε απο τον ιδιο εξου και το λινκ.

αφου λοιπον μπαινεις σαυτην την λογικη ,τοτε να προσθεσω οτι :

στο κιτρινο το επιλεγεις αλλα χωρις να ξερεις τι θα πληρωσεις,ρισκαρεις 100% ,το μαθαινεις στο τελος γιατι η τιμη μπορει να αλλαξει μεσα στον μηνα,ρισκαρεις με αλλα λογια γενικα και για τιμη και για ρητρα σε περιπτωση ενεγοποιησης..

ενω στο πρασινο  πρεπει να δωσεις προσοχη στα 4 σημεια ωστε να προσεξεις για να καταλαβεις τι θα συμβει με την ρητρα αναπροσαρμογης ,αν ενεργοποιηθει ,ρισκαρεις μονο γιαυτο, τα αλλα 2 τιμη εκκινησης και εκπτωση συνεπειας ανακοινωνονται απο την αρχη,ωστε να ξερεις τι θα πληρωσεις απο την αρχη του μηνα στο τελος του.

φυσικα πρεπει να  αναφερουμε παλι το πιο σημαντικο,οτι ο αλγοριθμος που υπολογιζει την ρητρα διαφερει απο παροχο σε παροχο και αυτο ειναι το πιο δυσκολο γιατι οι περισοτεροι δεν μπορουν να υπολογισουν η' δεν εχουν την διαθεση να το προσπαθησουν .οποτε εκει ,αν ο πινακας βοηθησει ,οταν τον δουμε ,καλως,αν οχι τοτε μονο εμπειρικα,παθαινοντας και μαθαινοντας.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο αλγόριθμος της ρήτρας είναι ο ίδιος, απλά οι παράμετροι αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο. Σημειολογική μόνο η διαφορά, αλλά νομίζω δίνει ακριβέστερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ διαβάζω η τιμή του σταθερού μπλε στην ΔΕΗ θα είναι 17. 5. τώρα έχω σταθερό μέχρι Φλεβάρη στα 16.5 οπότε θα προτιμήσω το μπλε πάρα το πράσινο ακόμα και εάν είναι στα 11 λεπτά πχ

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πάντως υπάρχει μια τρομοκρατία στον κόσμο (μεταξύ αυτών και εγώ γιατί ζεσταινομαι με ρεύμα) για το τι θα γίνει, επειδή τη "φάγαμε" πριν 2 χρόνια! Είναι σίγουρο ότι η τιμή της Mwh θα ανέβει τόσο πολύ όσο πριν 2 χρόνια;
Αν δεν ανέβει τόσο πολύ τότε κανονικά δε θα μας σφάξουν οι ρήτρες όπως τότε. Επειδή και 'γω την "έφαγα" τότε και πήγα μετά σε σταθερό με 17 λεπτά την κιλοβατώρα σκέφτομαι και τώρα το σταθερό της ΔΕΗ με 17.5 λεπτά. Αλλά από τα 8 λεπτά που δίνω τώρα είναι τεράστια η διαφορά, ειδικά τώρα το χειμώνα που ξεπερνώ κατά πολυ τις 1000 Kwh το μήνα. Δηλαδή θα πάμε σε σταθερό με υπερδιπλάσια τιμή απ' αυτή που έχουμε τώρα και θα χαιρόμαστε κιόλας που δε θα έχουμε ρήτρες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...