Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

7 minutes ago, _NikitaS_ said:

Ναι το ξέρω. Απλά πρέπει ταυτόχρονα να στείλω και καταγγελία στην volterra; Για να μη με χρεώσει πέναλτι; Ή επειδή έτσι κι αλλιώς αλλάζει αυτή τους όρους δε χρεώνομαι; 

12 μήνες δεν ήταν το συμβόλαιο σου; Δεν έχουν περάσει 15+ από όταν το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι, αλλά στους όρους έγραφε αυτομάτως ανανεουνενο. Γι αυτό ρωτάω. Έχουν περάσει παραπάνω από 12 μήνες από το αρχικό 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, _NikitaS_ said:

Ναι το ξέρω. Απλά πρέπει ταυτόχρονα να στείλω και καταγγελία στην volterra; Για να μη με χρεώσει πέναλτι; Ή επειδή έτσι κι αλλιώς αλλάζει αυτή τους όρους δε χρεώνομαι; 

Δεν χρειάζεται καταγγελία γιατί αφενός φεύγεις χωρίς penalty, αφετέρου μπορεί να το πάρουν σαν διακοπή και σου κόψουν το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα ρωτήσει κάπου τον Οκτώβριο γιατί έλεγα να πάω στο αρχικό ΔΕΗ online, μου είχαν πει ότι και τότε μπορούσα να σπάσω το συμβόλαιο χωρίς πεναλτυ και ας το είχα κάνει τον Ιανουάριο του 2021

Η ανανέωση αφορά την τιμή και όχι τη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το απλό my home enter γιατί έχει 5% έκπτωση συνέπειας και 2% αν βάλεις πάγια εντολή. Το online δε γίνεται άμεσα. Πας Γ1 και μετά μέσω του e-bill. 

 

Όντως, σήμερα έλαβα το φάκελο που με ενημερώνει ότι από σήμερα θα ισχύει το νέο τιμολόγιο. Έλεος! Τεσπα, βγάλαμε καθαρό χειμώνα φέτος με τα 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Τώρα σίγουρα θα πληρώνω περισσότερο απ ότι πριν αλλά πιστεύω λιγότερο από το να ήμουν σε ανοιχτό με ρήτρες. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα για το online με 30 ευρώ εφαπαξ έκπτωση. Πριν 1 μήνα περίπου που έκανα για μια άλλη παροχή, πήγε κατευθείαν στο online και όχι στο Γ1.

Στους γονείς μου, στο παλιό online πάντως έγινε όπως λες.

Καλά η άλλη που είχα κάνει τον Οκτώβριο/Νοέμβριο και δε με έβαζαν στο online είχε θέμα και ας μην την βάλουμε στην εξίσωση.

 

Κοινώς, ό,τι κάτσει

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έχω το online. Έχουμε καταλήξει τελικά στο αν μπορούμε να πληρώσουμε το λογαριασμό πριν τα τραβήξει η πάγια εντολή; βγήκε σήμερα ο λογαριασμός.. Μπορώ να τον πληρώσω εγώ χειροκίνητα ή θα γίνει μπέρδεμα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι αν για τρεις φορές δε τραβήξει χρήματα και τα έχεις ήδη βάλει ή δε θα πάρει σε πετάει αυτόματα στο Γ1. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, _NikitaS_ said:

Είχα διαβάσει ότι αν για τρεις φορές δε τραβήξει χρήματα και τα έχεις ήδη βάλει ή δε θα πάρει σε πετάει αυτόματα στο Γ1. 

Αυτό πρακτικά ποτέ δεν έχει επιβεβαιωθεί επίσημα. Περισσότερο ως φήμη συνεχίζει να διαδίδεται...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, minast said:

Αυτό πρακτικά ποτέ δεν έχει επιβεβαιωθεί επίσημα. Περισσότερο ως φήμη συνεχίζει να διαδίδεται...

σε άλλο φόρουμ ένα παλικάρι πήρε γραπτή απάντηση και το ανέφερε

βέβαια άλλος έχει πει οτι πάντα τον πληρώνει ο ίδιος το λογαριασμό 1+ χρόνο

πιστεύω οτι εννοούν αν δεν πληρωθεί 3 φορές σε πετάν στο Γ1 αλλά απλή υπόθεση είναι

ο καθένας κάνει όπως νομίζει , προσωπικά δε θα έπαιζα με το σύστημα της ΔΕΗ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 μηνες σας γράφουμε να πάτε ΔΕΗ online/enter κι εσείς εκει τον χαβά σας με βολτέρα και κάθε … εταίρα !!

καθηστε κι αλλο εκει να δειτε αν σας συμφέρει οταν έρθει ο εκκαθαριστικός με το σπασμένο συμβόλαιο απο 1/4 και χρεωση 0.35 η κιλοβατώρα ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ !!!

απορω πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν έγινε και τίποτα. Προσωπικά έβγαλα χειμώνα με 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Εκκαθαριστικό είχα (έχω ακόμα) κάθε μήνα. Και η χρέωση η μεγάλη όπως λέει ρητά θα γίνει από 01/04. Άρα από επιλογή έμεινα προσωπικά στη βολτερα. Επίσης αν έφευγα πριν τον Δεκέμβρη, θα είχα σπάσει το συμβόλαιο και θα πλήρωνα πέναλτι. Σε φίλους και γνωστούς που δεν είχαν δέσμευση τους έβαλα όλους στο enter με 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Τώρα ποιος έχει χαβά που λες δε καταλαβαίνω. Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Όπως εγώ έβγαλα χειμώνα με 9 λεπτά, έτσι λογικά έβγαλες εσύ, αλλά πίστεψε με, απλά με πέρασες 6 μήνες περίπου, γιατί του χρόνου που θα κάνεις ανανέωση θα παίξεις στις τότε τιμές και όχι στα 9 λεπτά. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Yrrah said:

7 μηνες σας γράφουμε να πάτε ΔΕΗ online/enter κι εσείς εκει τον χαβά σας με βολτέρα και κάθε … εταίρα !!

καθηστε κι αλλο εκει να δειτε αν σας συμφέρει οταν έρθει ο εκκαθαριστικός με το σπασμένο συμβόλαιο απο 1/4 και χρεωση 0.35 η κιλοβατώρα ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ !!!

απορω πραγματικά 

ηρεμία στο ακροατήριο

Link to comment
Share on other sites

δεν προκύπτει από κάπου η χρέωση από την αρχή του τετραμήνου που λες.

Δεν αναφέρεσαι σε κόσμο που απλά κάνει του κεφαλιού του και μένει σε πρόγραμμα με ρήτρα. Το πρόγραμμα μας ήταν ιδιαίτερη περίπτωση το οποίο αν και προσωπικά μου είχαν πει ότι μπορώ να το σπάσω πριν το 12μηνο χωρίς πεναλτυ, δε θα το έκανα γιατί είχα βολευτεί και δεν είχα σκοπό να κάθομαι να προσπαθώ να αποδείξω το οτιδήποτε αν τελικά μου έβαζαν πεναλτυ.

Επίσης, μιλάς και για τον Korakio ο οποίος είναι με τα excel του και έχει προτρέψει κόσμο να αλλάξει πρόγραμμα και να παει κατά κυτιο λόγο στη ΔΕΗ.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για παροχή ρεύματος για φωτισμό σκάλων (κατανάλωση ως 10kwh) αξίζει να κάνω αλλαγή από Γ1 σε άλλο τιμολόγιο;

Στο σπίτι έχω home online της ΔΕΗ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, user3365 said:

Για παροχή ρεύματος για φωτισμό σκάλων (κατανάλωση ως 10kwh) αξίζει να κάνω αλλαγή από Γ1 σε άλλο τιμολόγιο;

Στο σπίτι έχω home online της ΔΕΗ 

Δεν έχω κάποια απάντηση, αλλά αναφέρεσαι σε κοινόχρηστο χώρο;

Αν ναι, πως το δήλωσες και έχει πρόγραμμα Γ1 και όχι Γ21;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θεορουσα τον εαυτό μου τυχερό που πρόλαβα κι επέλεξα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα πριν το μεγάλο "μπαμ" για το σπίτι (Nrg Fixed 0,0619kw/h απ'τον περασμένο Ιούνιο) και για την επιχείρηση (W&V Γ23 Fixed 0,12kw/h απ'τον περασμένο Νοέμβριο).

Όπως καταλαβαίνετε μου τ' αλλάξανε μονομερώς, ειδικά στην πρώτη περίπτωση του οικιακού η Nrg δεν μ' ενημέρωσε ούτε τηλεφωνικά, ούτε γραπτώς, ούτε με email . Απλά στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου χρέωσε ρήτρα 9,50 ευρώ και στον επόμενο έναντι 160 για ρήτρα.

Η δε W&V για το επαγγελματικό μου έστειλε SMS στο Viber ότι έχω 30 μέρες ν' αποφασήσω αν θέλω να παραμείνω χωρίς ρήτρα με μόλις ... 0,399kw/h.

 

Στην πρώτη περίπτωση έχω ήδη κάνει τα χαρτιά για ΔΕΗ online, αφού πρώτα με διαβεβαίωσε ο "σύμβουλος ενέργειας" ότι δεν θα πληρώσω ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ενώ στο επαγγελματικό είμαι στο ψάξιμο καταλήγοντας μάλλον στο weenergy yellow με 0,21 για το επαγγελματικό μου.

Δύο είναι τα ερωτήματα.Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και στις δύο περιπτώσεις; Γιατί η Nrg δεν με ενημέρωσε καθόλου στο οικιακό και η W&V μου έδωσε μόνο 30 μέρες διορία ενώ διάβασα ότι έπρεπε να είχα τουλάχιστον 60 μέρες;

 

Τέλος υπάρχει κάτι καλύτερο από weenergy yellow για Γ23 χωρίς ρήτρα αυτή τη στιγμή για επαγγελματικό; Μάλλον ρητορικό το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, thodoris85 said:

Δεν έχω κάποια απάντηση, αλλά αναφέρεσαι σε κοινόχρηστο χώρο;

Αν ναι, πως το δήλωσες και έχει πρόγραμμα Γ1 και όχι Γ21;

Όταν έκανα αλλαγή ονόματος (ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη) η ΔΕΗ μου έλεγε ότι δεν θεωρείτε κοινόχρηστο γιατί χρησιμοποιούνται μόνο για εμένα ενώ πριν είχε Γ21, οπότε έβαλα Γ1. Έτσι κι αλλίως δεν χρεώνομαι Τέλη ΕΡΤ γιατί η κατανάλωση σχεδόν είναι μηδενική (10kwh max)

Να πάω στο zer0 watt and volt ή να το κάνω home online;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, duckino said:

Καλημέρα

 

Θεορουσα τον εαυτό μου τυχερό που πρόλαβα κι επέλεξα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα πριν το μεγάλο "μπαμ" για το σπίτι (Nrg Fixed 0,0619kw/h απ'τον περασμένο Ιούνιο) και για την επιχείρηση (W&V Γ23 Fixed 0,12kw/h απ'τον περασμένο Νοέμβριο).

Όπως καταλαβαίνετε μου τ' αλλάξανε μονομερώς, ειδικά στην πρώτη περίπτωση του οικιακού η Nrg δεν μ' ενημέρωσε ούτε τηλεφωνικά, ούτε γραπτώς, ούτε με email . Απλά στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου χρέωσε ρήτρα 9,50 ευρώ και στον επόμενο έναντι 160 για ρήτρα.

Η δε W&V για το επαγγελματικό μου έστειλε SMS στο Viber ότι έχω 30 μέρες ν' αποφασήσω αν θέλω να παραμείνω χωρίς ρήτρα με μόλις ... 0,399kw/h.

 

Στην πρώτη περίπτωση έχω ήδη κάνει τα χαρτιά για ΔΕΗ online, αφού πρώτα με διαβεβαίωσε ο "σύμβουλος ενέργειας" ότι δεν θα πληρώσω ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ενώ στο επαγγελματικό είμαι στο ψάξιμο καταλήγοντας μάλλον στο weenergy yellow με 0,21 για το επαγγελματικό μου.

Δύο είναι τα ερωτήματα.Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και στις δύο περιπτώσεις; Γιατί η Nrg δεν με ενημέρωσε καθόλου στο οικιακό και η W&V μου έδωσε μόνο 30 μέρες διορία ενώ διάβασα ότι έπρεπε να είχα τουλάχιστον 60 μέρες;

 

Τέλος υπάρχει κάτι καλύτερο από weenergy yellow για Γ23 χωρίς ρήτρα αυτή τη στιγμή για επαγγελματικό; Μάλλον ρητορικό το ερώτημα.

Ψάξε στους παλαιότερους λογαριασμούς της NRG κάτω κάτω γράφει ότι μετά την τάδε ημερομηνία θα σταματήσει το πρόγραμμα σου. Και εγώ έτσι έλεγα και τελικά είχε ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, firekostas said:

Ψάξε στους παλαιότερους λογαριασμούς της NRG κάτω κάτω γράφει ότι μετά την τάδε ημερομηνία θα σταματήσει το πρόγραμμα σου. Και εγώ έτσι έλεγα και τελικά είχε ειδοποίηση.

Και τελικά μπορούν να μου χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης;

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, duckino said:

Και τελικά μπορούν να μου χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης;

 

Όχι σε καμία περίπτωση. Απλά σου λέω ότι θα σε ενημέρωσαν και προφανώς δεν το είδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρά

παραμεινετε στα fixed και τα συμβόλαια των 0,06 που ειναι 0,35

ο Αδωνης και ο Κουλης θα φταινε μετα

τα γράφουμε 9 μηνες 

Πετάγατε αετό 

μεχρι να πάρετε απόφαση να την κάνετε προς ΔΕΗ θα έχει αλλαξει και η ΔΕΗ τις χρεώσεις και την πολιτική της 

δεν μεταδίδω αλλο

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Yrrah said:

Παιδια χαλαρά

παραμεινετε στα fixed και τα συμβόλαια των 0,06 που ειναι 0,35

ο Αδωνης και ο Κουλης θα φταινε μετα

τα γράφουμε 9 μηνες 

Πετάγατε αετό 

μεχρι να πάρετε απόφαση να την κάνετε προς ΔΕΗ θα έχει αλλαξει και η ΔΕΗ τις χρεώσεις και την πολιτική της 

δεν μεταδίδω αλλο

Mου αρέσει που κλαίνε όλοι για την ρήτρα αναπροσαρμογής σε κανάλια τύπου kontra. Ο Ελληνάρας θα σκεφτεί και το 0.01ευρώ που κερδίζει από αλλαγή πάροχου κινητής/σταθερής ενώ στο ρεύμα τπτ. Όχι ότι δικαιολογώ την απραξία της κυβέρνησης να βάλει φρένο στην αισχοκέρδια των πάροχων και στο χρηματιστήριο ενέργειας. Ωστόσο και με την αλλαγή απο watt and volt σε online είδα αύξηση καθώς στην watt and volt είχα τιμή 0,006 (λόγω πάγιας εντολής δηλαδή εμπρόθεσμη πληρωμή) ενώ στην ΔΕΗ περισσότερη αλλά γλυτώνω την ρήτρα

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, duckino said:

Όπως καταλαβαίνετε μου τ' αλλάξανε μονομερώς, ειδικά στην πρώτη περίπτωση του οικιακού η Nrg δεν μ' ενημέρωσε ούτε τηλεφωνικά, ούτε γραπτώς, ούτε με email . Απλά στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου χρέωσε ρήτρα 9,50 ευρώ και στον επόμενο έναντι 160 για ρήτρα.

αμφισβήτηση και καταγγελία , επιστροφή ρήτρας και πίστωση της ζημιάς τις 60 μέρες (τη διαφορά στη χρέωση κιλοβατώρας με της ΔΕΗ)

edit αν είχες ειδοποίηση,  η ΡΑΕ δε θεωρεί ως ειδοποίηση τις υποσημειώσεις , μόνο ατομική επιστολή ως ενημέρωση

8 ώρες πριν, user3365 said:

Να πάω στο zer0 watt and volt ή να το κάνω home online;

αν πας σε κυμαινόμενο (θεωρώ καταλαβαίνεις τη διαφορά με σταθερό) , απαραίτητα χωρίς δέσμευση , άρα όχι το zero

δες το excel της υπογραφής μου

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...