Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εγώ, αντίθετα, θυμάμαι ότι εδώ και δεκαετίες είχαμε μνημόνια και περικοπές μισθών και συντάξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 11/4/2022 at 9:16 ΠΜ, Yrrah said:

Νέες τιμές απο 13/4 στην ΔΕΗ…

Αν το σκεφτόσασταν ακόμα, ΑΡΓΗΣΑΤΕ !!

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-online/
 

 

DAEBE131-7E0F-4795-A9E9-D6A16945808D.jpeg
 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enter/

08327081-1DEC-4923-9162-38833D328482.jpeg

Είχα οικιακό τιμολόγιο για τις σκάλες του σπιτιού ενώ πριν είχα γ21 (ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη). Έκανα αίτηση για το home online αλλά μου το απέρριψαν. Πήγα ΔΕΗ και μου λένε ααα πρέπει να το βάλω αποκλειστικά επαγγελματικό ενω πριν δεν με άφηναν να το βάλω γ21 στο όνομα μου ή στο όνομα διαχείρηση πολυκατοικιας (μόνο ένα οροφοδιαμέρισμα και ένα ισόγειο κατάστημα). Τώρα μου λένε πρέπει να βγάλω αφμ για το κοινόχρηστο χώρο και άλλες μλκιες. Δεν μπορούν να αποφασίσουν τι γίνεται αλλά ισχύουν πρίν 3 μήνες και αλλα τώρα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, makap said:

Εγώ, αντίθετα, θυμάμαι ότι εδώ και δεκαετίες είχαμε μνημόνια και περικοπές μισθών και συντάξεων.

μην το δραματοποιεις..δεν τα θυμασαι καλα..πριν τα μνημονια που μας προειδοποιουσαν ειχαμε ολυμπιακους,εισοδο στο ευρω κ.λ.π. με μισθους τριπλασιους μη πραγματικους..μην ενοχοποιουμε ολες τις εποχες τους ευρωπαιους..λεφτα υπηρχαν! αλλα εμεις λιγνιτη και προστιμο..και ξυπνησαμε οπως και με τα μνημονια δλδ. με το μαστιγιο=ρητρα

Link to comment
Share on other sites

μην το δραματοποιεις..δεν τα θυμασαι καλα..πριν τα μνημονια που μας προειδοποιουσαν ειχαμε ολυμπιακους,εισοδο στο ευρω κ.λ.π. με μισθους τριπλασιους μη πραγματικους..μην ενοχοποιουμε ολες τις εποχες τους ευρωπαιους..λεφτα υπηρχαν! αλλα εμεις λιγνιτη και προστιμο..και ξυπνησαμε οπως και με τα μνημονια δλδ. με το μαστιγιο=ρητρα

Ναι απλά δεν εξαρτωνταν από εσένα και από εμένα το αν η χώρα θα χρησιμοποιεί απε ή όχι..... Και ούτε τώρα εξαρτάται. Την ρητά όμως εγώ και εσύ την πληρώνουμε..
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dreamer12 said:

μην το δραματοποιεις..δεν τα θυμασαι καλα..πριν τα μνημονια που μας προειδοποιουσαν ειχαμε ολυμπιακους,εισοδο στο ευρω κ.λ.π. με μισθους τριπλασιους μη πραγματικους..μην ενοχοποιουμε ολες τις εποχες τους ευρωπαιους..λεφτα υπηρχαν! αλλα εμεις λιγνιτη και προστιμο..και ξυπνησαμε οπως και με τα μνημονια δλδ. με το μαστιγιο=ρητρα

Λεφτά ΔΕΝ υπήρχαν στην εποχή πριν και μετά τους Ολυμπ. Αγώνες, που αναφέρεσαι, αλλά ξοδεύαμε με δάνεια για να αποδείξουμε ότι η μικρή Ελλάδα τα καταφέρνει και σε ένα τόσο μεγαλεπήβολο στόχο.

Την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ανάγκη για ΑΠΕ, αλλά σου θυμίζω ότι σε κάθε περιοχή που ξεκινούσε ένα πλάνο κατασκευής ανεμογεννητριών, ξεκινούσαν οι δήθεν "περιβαλλοντικοί" σύλλογοι για να σταματήσουν το έργο και να καταστρέψουν όσες πρόλαβαν να στηθούν.

Και για να θυμόμαστε τι γίνεται σ' αυτή τη χώρα, στον τομέα του φυσικού αερίου, ας ενημερωθούμε για τη Ρεβυθούσα, που λειτουργεί από το 2000 και συνεχώς εξελλίσεται συνεχώς.

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makap said:

Την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ανάγκη για ΑΠΕ, αλλά σου θυμίζω ότι σε κάθε περιοχή που ξεκινούσε ένα πλάνο κατασκευής ανεμογεννητριών, ξεκινούσαν οι δήθεν "περιβαλλοντικοί" σύλλογοι για να σταματήσουν το έργο και να καταστρέψουν όσες πρόλαβαν να στηθούν.

καλά κάνανε, μόνο σε ξεροβούνια και φυσικά μετά απο παρουσίαση του ενεργειακού αποτυπώματος για την κατασκευή/μεταφορά VS μέσο όρο απόδοσης στον κύκλο ζωής της , όπως και την πρόβλεψη αποθήκευσης των μη ανακυκλώσιμων φτερών

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dpan9 said:


Ναι απλά δεν εξαρτωνταν από εσένα και από εμένα το αν η χώρα θα χρησιμοποιεί απε ή όχι..... Και ούτε τώρα εξαρτάται. Την ρητά όμως εγώ και εσύ την πληρώνουμε..

Τη ρήτρα την πληρώνουν όσοι δεν είχαν μυαλό και γνώση να αλλάξουν πάροχο εγκαίρως..

Ακόμη και σήμερα, μετά από 6 και παραπάνω μήνες, οι περισσότεροι οικογενειάρχες, που είναι στη ΔΕΗ, εξακολουθούν να έχουν το Γ1 και όχι ένα από τα σταθερά της. Το ίδιο συμβαίνει ακόμη και σήμερα με όσους είχαν επιλέξει εναλλακτικό πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Dpan9 said:


Ναι απλά δεν εξαρτωνταν από εσένα και από εμένα το αν η χώρα θα χρησιμοποιεί απε ή όχι..... Και ούτε τώρα εξαρτάται. Την ρητά όμως εγώ και εσύ την πληρώνουμε..

στα λογια μου ερχεσαι..εσυ τι νομιζεις οτι οι βορειες χωρες τωρα ξεκινησαν τις απε? αλλα εδω ειμιαστε πιο εξυπνοι..

1 hour ago, makap said:

Λεφτά ΔΕΝ υπήρχαν στην εποχή πριν και μετά τους Ολυμπ. Αγώνες, που αναφέρεσαι, αλλά ξοδεύαμε με δάνεια για να αποδείξουμε ότι η μικρή Ελλάδα τα καταφέρνει και σε ένα τόσο μεγαλεπήβολο στόχο.

Την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ανάγκη για ΑΠΕ, αλλά σου θυμίζω ότι σε κάθε περιοχή που ξεκινούσε ένα πλάνο κατασκευής ανεμογεννητριών, ξεκινούσαν οι δήθεν "περιβαλλοντικοί" σύλλογοι για να σταματήσουν το έργο και να καταστρέψουν όσες πρόλαβαν να στηθούν.

Και για να θυμόμαστε τι γίνεται σ' αυτή τη χώρα, στον τομέα του φυσικού αερίου, ας ενημερωθούμε για τη Ρεβυθούσα, που λειτουργεί από το 2000 και συνεχώς εξελλίσεται συνεχώς.

 

πολυ καλα κανανε με την ρεβυθουσα και ειναι ενα εργο πολυ μπροστα απο την εποχη της.ομως δεν συνεχιστηκε το εργο παραπερα.βλεπαμε το φυσικο αεριο οταν οι αλλες χωρες εβλεπαν αλλες απε γιατι ειχαν και περιβαντολλογικη συνειδηση και τωρα τρεφονται τους καρπους.

φυσικα και δεν περιμενεις να δημιουργηθει αναγκη για να φτιαξεις εργα..στα λογια μου ερχεσαι,ετσι λειτουργει η ελλαδα..ενω οι αλλες χωρες οταν αρχισαν να μιλουν για ηλεκτρικα αυτοκινητα και απε για απεξαρτηση,για καθαρο περιβαλλον οχι γιατι τους το επεβαλε καποιος αλλα γιατι το ηθελαν και γιατι τα ορια στους ρυπους καθε χρονο μειωνονταν και επρεπε οποιος δεν ακολουθει να τρωει προστιμα.εμεις βεβαια παιρναμε δανεια και πληρωναμε προστιμα αντι να κανουμε το αυτονοητο δλδ επενδυσεις στις απε.και σε καθε εκλογες πετουσαμε και ενα προγραμμα για πρασινη αναπτυηξη και το 2000,3004 και το 2010.ετισ για να φανουμε πρωτοποροι .και ολοι μολις εβγαιναν ανοιγαν λιγνιτη και με τα δανεια πληρωναν προστιμα μην τυχον και απαγοητευσουν τους μεγαλοπατερες συνδικαλες πελατες τους.

ειτε ετσι ειτε αλλιως οπως παραδεχεσαι λεφτα υπηρχαν εστω και δανεικα και αντι να φτιαξουμε εργα φτιαξαμε ερειπια και τα διναμε σε προστιμα..και τα τρωγανε..αυτη ειναι η πικρη αληθεια .

1 hour ago, makap said:

Τη ρήτρα την πληρώνουν όσοι δεν είχαν μυαλό και γνώση να αλλάξουν πάροχο εγκαίρως..

Ακόμη και σήμερα, μετά από 6 και παραπάνω μήνες, οι περισσότεροι οικογενειάρχες, που είναι στη ΔΕΗ, εξακολουθούν να έχουν το Γ1 και όχι ένα από τα σταθερά της. Το ίδιο συμβαίνει ακόμη και σήμερα με όσους είχαν επιλέξει εναλλακτικό πάροχο.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, dreamer12 said:

φυσικα και δεν περιμενεις να δημιουργηθει αναγκη για να φτιαξεις εργα..στα λογια μου ερχεσαι,ετσι λειτουργει η ελλαδα..ενω οι αλλες χωρες οταν αρχισαν να μιλουν για ηλεκτρικα αυτοκινητα και απε για απεξαρτηση,για καθαρο περιβαλλον οχι γιατι τους το επεβαλε καποιος αλλα γιατι το ηθελαν και γιατι τα ορια στους ρυπους καθε χρονο μειωνονταν και επρεπε οποιος δεν ακολουθει να τρωει προστιμα.εμεις βεβαια παιρναμε δανεια και πληρωναμε προστιμα αντι να κανουμε το αυτονοητο δλδ επενδυσεις στις απε.και σε καθε εκλογες πετουσαμε και ενα προγραμμα για πρασινη αναπτυηξη και το 2000,3004 και το 2010.ετισ για να φανουμε πρωτοποροι .και ολοι μολις εβγαιναν ανοιγαν λιγνιτη και με τα δανεια πληρωναν προστιμα μην τυχον και απαγοητευσουν τους μεγαλοπατερες συνδικαλες πελατες τους.

ειτε ετσι ειτε αλλιως οπως παραδεχεσαι λεφτα υπηρχαν εστω και δανεικα και αντι να φτιαξουμε εργα φτιαξαμε ερειπια και τα διναμε σε προστιμα..και τα τρωγανε..αυτη ειναι η πικρη αληθεια .

 

Αν αυτά κατάλαβες, από όσα έγραψα, τότε δεν ωφελεί η συνέχιση της συζήτησης.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, korakios said:

καλά κάνανε, μόνο σε ξεροβούνια και φυσικά μετά απο παρουσίαση του ενεργειακού αποτυπώματος για την κατασκευή/μεταφορά VS μέσο όρο απόδοσης στον κύκλο ζωής της , όπως και την πρόβλεψη αποθήκευσης των μη ανακυκλώσιμων φτερών

Ακριβως!!!

Οτι εχει κανει η Ολλανδια πχ 

Τι; Δεν εχει ξεροβουνια η Ολλανδια;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2022 at 7:53 ΜΜ, makap said:

Αν αυτά κατάλαβες, από όσα έγραψα, τότε δεν ωφελεί η συνέχιση της συζήτησης.

 

 δεν σε τιμα αυτη η απαντηση! μπορεις να εκφρασεις την διαφωνια σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να μου έρθει πολύς καιρός εκκαθαριστικος.οταν θα έρθει λογικά θα πρέπει να πουλήσω το νεφρό μου για να τον πληρώσω.φοβαμαι να ανοίξω τον λογαριασμό όταν θα έρθει με όλα αυτά που ακούω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη & χρόνια πολλά σε όλους & τις οικογένειές σας...

ερώτηση: ήρθε ο τελικός εκκαθαριστικός και είναι επιστροφή, -29,40 €... πως τα εισπράττω αυτά από την εταιρία ρεύματος που ήμουν; μπορείτε να βοηθήσετε;

(για την ιστορία, η αίτηση στη δεη ήταν από 28/2, χτες ξεμπερδέψαμε)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, La_3 said:

Χριστός Ανέστη & χρόνια πολλά σε όλους & τις οικογένειές σας...

ερώτηση: ήρθε ο τελικός εκκαθαριστικός και είναι επιστροφή, -29,40 €... πως τα εισπράττω αυτά από την εταιρία ρεύματος που ήμουν; μπορείτε να βοηθήσετε;

(για την ιστορία, η αίτηση στη δεη ήταν από 28/2, χτες ξεμπερδέψαμε)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Μιλάς με cc, τους δίνεις IBAN, και στα επιστρέφουν.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Γ21 έχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Γιατί την επιδότηση δεν την παίρνω καν αφού η κατανάλωση για το κλιμακοστάσιο είναi σχεδόν μηδενική

Εχω Γ1 αυτή την στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν δύο φορές από NRG το τελευταίο διάστημα για να αλλάξω το Γ21 σε 2 μαγαζιά. Είχα προλάβει το τελευταίο Fixed με 0.148 την kWh και πάγιο 41 ευρώ. Ουσιαστικά με πιέζουν να πάω σε πρόγραμμα με ρήτρα την οποία όμως όπως λένε την καλύπτει πλέον με 0.22 επιδότηση το κράτος ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Μου το έστειλαν και γραπτώς. Κάπου υπάρχει παγίδα αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω. Οι υπάλληλοι επέμεναν ότι η επιδότηση θα συνεχίσει μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα. 

Υ.Γ. Εννοείται ότι με τα θα και τα αν δουλειά δεν κάνουμε αλλά ψάχνω να καταλάβω πως λένε τέτοιες "προσφορές" και επιμένουν κιόλας. Ο ένας μάλιστα παρεξηγήθηκε όταν του είπα ότι αυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο γιατί αποπροσανατολίζεις τον κόσμο λέγοντας του ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, firekostas said:

Με πήραν δύο φορές από NRG το τελευταίο διάστημα για να αλλάξω το Γ21 σε 2 μαγαζιά. Είχα προλάβει το τελευταίο Fixed με 0.148 την kWh και πάγιο 41 ευρώ. Ουσιαστικά με πιέζουν να πάω σε πρόγραμμα με ρήτρα την οποία όμως όπως λένε την καλύπτει πλέον με 0.22 επιδότηση το κράτος ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Μου το έστειλαν και γραπτώς. Κάπου υπάρχει παγίδα αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω. Οι υπάλληλοι επέμεναν ότι η επιδότηση θα συνεχίσει μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα. 

Υ.Γ. Εννοείται ότι με τα θα και τα αν δουλειά δεν κάνουμε αλλά ψάχνω να καταλάβω πως λένε τέτοιες "προσφορές" και επιμένουν κιόλας. Ο ένας μάλιστα παρεξηγήθηκε όταν του είπα ότι αυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο γιατί αποπροσανατολίζεις τον κόσμο λέγοντας του ψέματα.

ολα πλεον ειναι στον αέρα... χρεώσεις, ρήτρες... σε καταστήματα εστίασης γίνεται μακελειό... 

δες τι συμβόλαιο έχεις τώρα και πες να σου στείλουν γραπτά το νεο συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, firekostas said:

λένε την καλύπτει πλέον με 0.22 επιδότηση το κράτος ανεξαρτήτως κατανάλωσης.

ήταν 0,065 απο 1/1/22 , το πήγαν 0,13 απο 1/4/22 (ανεξάρτητα κατανάλωσης)

αλλά είχαν πει οτι θα δώσουν αναδρομικά απο 1/1 εως 1/4 τα έξτρα 0,065 και βγήκε το ΦΕΚ αλλά δεν το έδωσαν

edit : όπως και για έξτρα +0,10 για Γ21 και αρτοποιεία που δε δώσανε

βλέποντας οτι έχει θαφτεί απο τα ΜΜΕ και δεν υπήρξε καν αντίδραση απο εκεί που θεωρητικά έπρεπε ,καταλαβαίνουμε οτι είναι όλοι στο παιχνίδι

επομένως μην πολυεμπιστεύεσαι την επιδότηση

δες το excel της υπογραφής μου , βάλε ότι νομίζεις οτι θα ισχύει για το 12 μηνο απο ΤΕΑ και επιδοτήσεις και κάνε σύγκριση. Οι συντελεστές ρήτρας είναι της ΔΕΗ ,γενικά η ΔΕΗ χρεώνει μικρότερη ρήτρα στα οικιακά , φαντάζομαι το ίδιο και στα επαγγελματικά

Αν πας σε κυμαινόμενο απαραίτητα χωρίς δέσμευση

Δες της We απο σταθερό , φυσικά ρωτάς (γραπτώς) για τυχών όρια κατανάλωσης (είχε για Γ22)

 

6 ώρες πριν, firekostas said:

Είχα προλάβει το τελευταίο Fixed με 0.148 την kWh και πάγιο 41 ευρώ.

πότε το υπέγραψες ?

Edited by korakios
έξτρα +0,10

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, korakios said:

ήταν 0,065 απο 1/1/22 , το πήγαν 0,13 απο 1/4/22 (ανεξάρτητα κατανάλωσης)

αλλά είχαν πει οτι θα δώσουν αναδρομικά απο 1/1 εως 1/4 τα έξτρα 0,065 και βγήκε το ΦΕΚ αλλά δεν το έδωσαν

βλέποντας οτι έχει θαφτεί απο τα ΜΜΕ και δεν υπήρξε καν αντίδραση απο εκεί που θεωρητικά έπρεπε ,καταλαβαίνουμε οτι είναι όλοι στο παιχνίδι

επομένως μην πολυεμπιστεύεσαι την επιδότηση

δες το excel της υπογραφής μου , βάλε ότι νομίζεις οτι θα ισχύει για το 12 μηνο απο ΤΕΑ και επιδοτήσεις και κάνε σύγκριση. Οι συντελεστές ρήτρας είναι της ΔΕΗ ,γενικά η ΔΕΗ χρεώνει μικρότερη ρήτρα στα οικιακά , φαντάζομαι το ίδιο και στα επαγγελματικά

Αν πας σε κυμαινόμενο απαραίτητα χωρίς δέσμευση

Δες της We απο σταθερό , φυσικά ρωτάς (γραπτώς) για τυχών όρια κατανάλωσης (είχε για Γ22)

 

πότε το υπέγραψες ?

Το είχα αναφέρει κάποιες σελίδες πίσω ότι το πρόλαβα και είχα επισυνάψει μια φωτογραφία από mail συνεργατών της NRG να σταματήσουν να δέχονται αιτήσεις για το συγκεκριμένο. Στο παρά τσακ ουσιαστικά. 0.148 είναι με τη συνέπεια αλλιώς είναι 0.18. Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα πάλι καλά να λέω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, firekostas said:

Το είχα αναφέρει κάποιες σελίδες πίσω ότι το πρόλαβα και είχα επισυνάψει μια φωτογραφία από mail συνεργατών της NRG να σταματήσουν να δέχονται αιτήσεις για το συγκεκριμένο. Στο παρά τσακ ουσιαστικά. 0.148 είναι με τη συνέπεια αλλιώς είναι 0.18. Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα πάλι καλά να λέω.

μπορεί να το είχες αναφέρει , αλλά δε θα κάτσω να ψάξω

αν στο 6μηνο πάνε να σου αλλάξουνε όρους πόσταρε .

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο 2ος λογαριασμός ΔΕΗ με enter 0.18. 297 για 1047 περίπου kwh. με τον ηρων για τα ίδια είχε έρθει 517 ουφ.....
Σκέψου ότι εγώ για 1000 κιλοβατωρες στη δεη με το παλιό τιμολόγιο δίνω 160.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι εγώ για 1000 κιλοβατωρες στη δεη με το παλιό τιμολόγιο δίνω 160.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

φαντάσου έδινα με 0.065 λεπτά στον ηρωνα για 1000 κιλοβατωρες 130! γ@μησε τα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...