Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

έχω το zer0 και θέλω να γυρίσω ΔΕΗ στο enter και παράλληλα να βάλω νυχτερινό τιμολόγιο σε σπίτι που το ενοικιάζω γίνεται; Γιατί την περισσότερη κατανάλωση την κάνω σε ώρες μη αιχμής μεσημέρι και βράδυ
αιτηση στο δεδδηε για νυχτερινό κ αίτηση σε οποιον παροχο θες

-----------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

8 ώρες πριν, Q_werty said:

έχω το zer0 και θέλω να γυρίσω ΔΕΗ στο enter και παράλληλα να βάλω νυχτερινό τιμολόγιο σε σπίτι που το ενοικιάζω γίνεται; Γιατί την περισσότερη κατανάλωση την κάνω σε ώρες μη αιχμής μεσημέρι και βράδυ

ότι είπε παραπάνω , μάλλον όμως θα έχεις ρήτρα αποχώρησης (έχει 24 μήνες δέσμευση το μουφοπρόγραμμα)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια βοηθεια εαν καποιος ξερει γιατι ακουω οτι να ναι.

Μου ηρθε απο την πρωτεργια εκκαθαριστικός.
πολλαπλασιαζουν τις 1245 KW  μου με 0.11 που ειναι το συμβολαιό μου

Απο κάτω μου πολλαπλασιάζουν τις 1245 KW μου με 0.25.

Σε τηλεφωνική επίκοινωνία μαζί τους μου είπαν ...ο δευτερος πολλαπλασιασμός είναι η ρήτρα.
 

Στο διαταυτα. Ακούω απο δω και απο κει ...(και απο γνωστους που ειχαν επικοινωνία με την εταιρία που ανηκουν (Ηρων) ) ότι μην πληρωσετε τη ρητρα αλλά πληρωστε κανονικά ολα τα αλλα. Δεν θα εχτε προβλημα. Η ρητρα θα καταργηθει.

Αλλοι λενε πληρωστε τη ρητρα θα επισταρφει. Αλλοι...αν δεν την πληρωσεις θα σου κόψουν το ρεύμα.

Υπάρχει καποιος να ξερει τι να κανουμε τελικά; 

Logariasmos.pdf

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν τα εξοφλήσεις, ο πάροχος έχει δικαίωμα να ζητήσει διακοπή της παροχής σου.
Εάν θέλεις, μπορείς να κάνεις διακανονισμό, αλλά κάπου εκεί τελειώνουν οι επιλογές σου για τον λογαριασμό.
Βεβαίως μπορείς να τον αμφισβητήσεις και να απευθυνθείς και στην ΡΑΕ, αλλά αυτό δεν αναιρεί την απαίτηση πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 5:30 ΜΜ, korakios said:

ότι είπε παραπάνω , μάλλον όμως θα έχεις ρήτρα αποχώρησης (έχει 24 μήνες δέσμευση το μουφοπρόγραμμα)

Ρε ας τους πληρώσω φτάνει να ξεφύγω από την ληστεία τους χωρίς εισαγωγικά. Χρεώνουν ότι να ναι πόσα έναντι χωρίς να διευκρινίζουν σε πόσες kwh και γενικά σε γδαίρνουν κυριολεκτικά. Το τυράκι στην φάκα ήταν η επιδότηση ρεύματος. Θα πληρώσω σήμερα ότι χρωστάω και θα πάω ΔΕΗ για το enter  

Powered by COSMOTE GIGAMAX 5GB L

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, miltos74 said:

Yrrah  εννοεις φίλε μου οτι τα πληρώνω ολα κανονικα και αν ποτε γινει στο μελλον επιστροφη.  Σωστα καταλαβα;

Οι μη εντολές  αποκοπής έγιναν αφού ορισμένοι στράφηκαν με ασφαλιστικά μέτρα εναντίον των προμηθευτών τους, εσύ δεν εξασφαλίζεσαι ότι δεν θα σου γίνει αποκοπή της παροχής σου από την στιγμή που μέχρι και σχολεία κινδυνεύουν με κόψιμο.

1. Η μη πληρωμή του ποσού ρήτρας ήταν καραμέλα της αντιπολίτευσης μόνο που ζουν στον δικό τους κόσμο γιατί η εκδίκαση για τον αν είναι νόμιμη ή όχι ρήτρα θα πάρει χρόνο. Άρα αν κάποια στιγμή κριθεί νομιμη τι γίνεται; Θα τα πληρώσει η αντιπολίτευση;

2 Η μη πληρωμή της ρήτρας θεωρείτε ο λογαριασμός ανεξόφλητος με ότι συνέπιες μπορεί να φέρει

Edited by Q_werty

Powered by COSMOTE GIGAMAX 5GB L

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

Η Voltera περνά στη ΔΕΗ
-Μεθαύριο Πέμπτη, η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου, μαζί με μια έγκυρη αποτίμηση του συνολικού κόστους που θα επωμιστεί εξαιτίας των κυβερνητικών παρεμβάσεων. Μαζί με τα αποτελέσματα η πληροφορίες αναφέρουν πως η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει και την εξαγορά της Voltera από τον ΑΒΑΞ. Αν προτιμάτε, ο ΑΒΑΞ θα ανακοινώσει την πώληση της Voltera στη ΔΕΗ. Να δούμε πώς θα αποτιμηθούν από την αγορά όλα αυτά.
Πηγή:
https://www.newmoney.gr/dark-room/o-anaschimatismos-pou-den-vlepo-o-efklidis-sfirixe-i-attiki-odos-no2-i-voltera-pai-sti-dei-ke-i-ethniki-trapeza-xanapoulai-tin-evropi/
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yrrah said:

Η Voltera περνά στη ΔΕΗ
-Μεθαύριο Πέμπτη, η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου, μαζί με μια έγκυρη αποτίμηση του συνολικού κόστους που θα επωμιστεί εξαιτίας των κυβερνητικών παρεμβάσεων. Μαζί με τα αποτελέσματα η πληροφορίες αναφέρουν πως η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει και την εξαγορά της Voltera από τον ΑΒΑΞ. Αν προτιμάτε, ο ΑΒΑΞ θα ανακοινώσει την πώληση της Voltera στη ΔΕΗ. Να δούμε πώς θα αποτιμηθούν από την αγορά όλα αυτά.
Πηγή:
https://www.newmoney.gr/dark-room/o-anaschimatismos-pou-den-vlepo-o-efklidis-sfirixe-i-attiki-odos-no2-i-voltera-pai-sti-dei-ke-i-ethniki-trapeza-xanapoulai-tin-evropi/
 

Μόλις μπήκα να γράψω ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, thodoris85 said:

Μόλις μπήκα να γράψω ακριβώς το ίδιο.

χαχα πρόλαβα !!!
 

βλέπουμε πως σιγά σιγά ξεκαθαρίζει το τοπίο ...

ισως μερικοι το έκαναν και σκόπιμα

έστησαν ένα μαγαζάκι ενέργειας με σκοπό όταν αρχίσει η συρρίκνωση να πουλήσουν πελατολόγιο σε μεγάλους παίχτες, αφού πρώτα χρέωσαν οτι ήθελαν στους πελάτες τους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι θετικό η αρνητικό άραγε για τους υφιστάμενους πελάτες της volterra ;
Θα διατηρηθεί σαν ξεχωριστή εταιρεία (ομίλου ΔΕΗ πια) και τι θα γίνει με τα προγράμματα της ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, skiace said:

Αυτό θα είναι θετικό η αρνητικό άραγε για τους υφιστάμενους πελάτες της volterra ;
Θα διατηρηθεί σαν ξεχωριστή εταιρεία (ομίλου ΔΕΗ πια) και τι θα γίνει με τα προγράμματα της ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εφόσον ολοκληρωθεί η αγορά, το πιθανότερο είναι να διατηρηθούν τα υπάρχοντα συμβόλαια μέχρι τη λήξη τους. Μια άλλη πιθανότητα είναι να μεταπέσουν σε αντίστοιχα προγράμματα ΔΕΗ, με δυνατότητα αποχώρησης του πελάτη αζημίως.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ολοκληρωθεί η αγορά, το πιθανότερο είναι να διατηρηθούν τα υπάρχοντα συμβόλαια μέχρι τη λήξη τους. Μια άλλη πιθανότητα είναι να μεταπέσουν σε αντίστοιχα προγράμματα ΔΕΗ, με δυνατότητα αποχώρησης του πελάτη αζημίως.

Χμμμ η μείωση των επιλογών δεν νομίζω ότι λειτουργεί υπέρ του καταναλωτή.


Sent from my iPad using Tapatalk
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, skiace said:


Χμμμ η μείωση των επιλογών δεν νομίζω ότι λειτουργεί υπέρ του καταναλωτή.


Sent from my iPad using Tapatalk

ναι είδαμε και τον ανταγωνισμό των πολλών

 

τα 2/3 ημιαπατεώνες που άλλαξαν τα συμβόλαια μολις άρχισαν να μην έχουν 1000% κέρδος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[B]Επίδομα ηλεκτρικού ρεύματος[/B]

Μετά την 14/6/22 ανοίγει η πλατφόρμα "Δικαιούχοι, διαδικασία και τρόπος υπολογισμού ηλεκτρικού ρεύματος"

Το επίδομα αφορά στους φορολογούμενους εσωτερικού, με εισίδημα μέχρι 45.000€ και κυμαινόμενο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίδομα ηλεκτρικού ρεύματος
Μετά την 14/6/22 ανοίγει η πλατφόρμα "Δικαιούχοι, διαδικασία και τρόπος υπολογισμού ηλεκτρικού ρεύματος"
Το επίδομα αφορά στους φορολογούμενους εσωτερικού, με εισίδημα μέχρι 45.000€ και κυμαινόμενο πρόγραμμα.
εμείς ειμασταν το εν λόγω διάστημα στον ηρωνα .δηλαδή Οκτώβρη μέχρι και Ιανουάριο. μετά πήγαμε δεη σε σταθερό πρόγραμμα .θα μας δοθεί η επιδότηση;για τους μήνες που ειμασταν ηρων με την ρήτρα ;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:
6 ώρες πριν, makap said:
Επίδομα ηλεκτρικού ρεύματος
Μετά την 14/6/22 ανοίγει η πλατφόρμα "Δικαιούχοι, διαδικασία και τρόπος υπολογισμού ηλεκτρικού ρεύματος"
Το επίδομα αφορά στους φορολογούμενους εσωτερικού, με εισίδημα μέχρι 45.000€ και κυμαινόμενο πρόγραμμα.

εμείς ειμασταν το εν λόγω διάστημα στον ηρωνα .δηλαδή Οκτώβρη μέχρι και Ιανουάριο. μετά πήγαμε δεη σε σταθερό πρόγραμμα .θα μας δοθεί η επιδότηση;για τους μήνες που ειμασταν ηρων με την ρήτρα ;

Φαίνεται ότι δεν διάβασες το κείμενο.

Το διάστημα χορήγησης του επιδόματος είναι 1/12/21-1/5/22.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν διάβασες το κείμενο.
Το διάστημα χορήγησης του επιδόματος είναι 1/12/21-1/5/22.
ε ναι αυτό λέω.Δεκέμβρη με 15 Φλεβάρη ειμασταν με ρήτρα στον ηρωνα !
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει αυτο που λεει οτι πρεπει να εχουμε κανει φορολογικη δηλωση ως τελη Μαιου το χανουμε?
Εγω τωρα θα την κανω

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, optostyle said:

Αν ισχυει αυτο που λεει οτι πρεπει να εχουμε κανει φορολογικη δηλωση ως τελη Μαιου το χανουμε?
Εγω τωρα θα την κανω

OptoStyle
 

Λάθος κατάλαβες.

Για το επίδομα λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2021, όπως είναι λογικό και αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ilka71 said:
14 ώρες πριν, makap said:
Φαίνεται ότι δεν διάβασες το κείμενο.
Το διάστημα χορήγησης του επιδόματος είναι 1/12/21-1/5/22.

ε ναι αυτό λέω.Δεκέμβρη με 15 Φλεβάρη ειμασταν με ρήτρα στον ηρωνα !

αυτους τους 2 μηνες παροτι εχουμε φυγει απο τον ηρωνα θα παρουμε την επιδοτηση καθοτι μετραει η ημερομηνια ΕΚΔΟΣΗΣ του λογαριασμου και οχι ημερομηνια καταναλωσης για την επιδοτηση?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ilka71 said:

αυτους τους 2 μηνες παροτι εχουμε φυγει απο τν ηρωνα θα παρουμε την επιδοτηση καθοτι μετραει η ημερομηνια ΕΚΔΟΣΗΣ του λογαριασμου και οχι ημερομηνια καταναλωσης?

Προφανώς, επιδοτείται το διάστημα κατανάλωσης του ρεύματος και όχι η ημερομηνία έκδοσής του από τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, επιδοτείται το διάστημα κατανάλωσης του ρεύματος και όχι η ημερομηνία έκδοσής του από τον πάροχο.
όχι λέει ότι μετράει η έκδοση λογαριασμού! δηλαδή εάν εκδόθηκε Δεκέμβρη παίρνεις επιδότηση παρότι πρόκειται και κατανάλωση πχ Οκτωβρίου Νοεμβρίου !
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει λογική η ημερομηνία έκδοσης. Σου λέει ξεκάθαρα πως "Η αποζημίωση θα αφορά τους λογαριασμούς ρεύματος για την περίοδο Δεκεμβρίου 2021 έως και Μαΐου 2022." Λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης το Δεκέμβρη, θα έχει πολύ μικρό διάστημα που θα περιλαμβάνει την έξτρα χρέωση. Δες το και αντίστροφα. Η περίοδος που περιλαμβάνει το τέλος του διαστήματος, τον Μάιο δηλαδή, μπορεί να μην έχει τιμολογηθεί ακόμη. Με τη λογική ότι πιάνει την ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού, δεν θα μπορείς να πάρεις την συγκεκριμένη επιδότηση, πράγμα μη σύμφωνο με τη λογική της ανακοίνωσης, κατά τη γνώμη μου.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...