Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Πρόσφατα έφυγα κι εγώ από την Volterra διότι μετακόμισα και το πρόγραμμα V1 (Κ:0,079 Μ:0,0661 & 10% επιβράβευση συνέπειας) που είχα δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο και έχει συμπληρωθεί περισσότερο από 1 έτος οπότε δεν μπορούσα να το μεταφέρω στο νέο μου σπίτι.

Είδα το πρόγραμμα UP/1 του Ήρωνα σήμερα (αν και εγώ διάλεξα άλλη εταιρεία την Δευτέρα) και ψάχνοντάς το είδα στο https://allazorevma.gr/ots πως χρεώνει ρήτρα Ο.Τ.Σ. από 55€/MWh και μάλιστα από τον πρώτο μήνα.

Αν ήμουν στην θέση σου θα παρέμενα στην volterra μέχρι να μου ζητούσαν να αλλάξω πρόγραμμα. Η ελίν που δεν χρεώνει Ο.Τ.Σ. είναι λίγο ακριβότερη στην ημερήσια κατανάλωση (σε σχέση με το μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα της volterra) και στην elpedison για να μην χρεωθείς Ο.Τ.Σ. στα προγράμματα ElectricityHome θα πρέπει να βάλεις την add-on υπηρεσία Fixed με κόστος 1,50€/μήνα

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρόσφατα έφυγα κι εγώ από την Volterra διότι μετακόμισα και το πρόγραμμα V1 (Κ:0,079 Μ:0,0661 & 10% επιβράβευση συνέπειας) που είχα δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο και έχει συμπληρωθεί περισσότερο από 1 έτος οπότε δεν μπορούσα να το μεταφέρω στο νέο μου σπίτι.

Είδα το πρόγραμμα UP/1 του Ήρωνα σήμερα (αν και εγώ διάλεξα άλλη εταιρεία την Δευτέρα) και ψάχνοντάς το είδα στο https://allazorevma.gr/ots πως χρεώνει ρήτρα Ο.Τ.Σ. από 55€/MWh και μάλιστα από τον πρώτο μήνα.

Αν ήμουν στην θέση σου θα παρέμενα στην volterra μέχρι να μου ζητούσαν να αλλάξω πρόγραμμα. Η ελίν που δεν χρεώνει Ο.Τ.Σ. είναι λίγο ακριβότερη στην ημερήσια κατανάλωση (σε σχέση με το μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα της volterra) και στην elpedison για να μην χρεωθείς Ο.Τ.Σ. στα προγράμματα ElectricityHome θα πρέπει να βάλεις την add-on υπηρεσία Fixed με κόστος 1,50€/μήνα

 

Η λίστα του https://allazorevma.gr/ots είναι λάθος. Για τον Ήρωνα χρεώνει ρήτρα από 50€/MWh, κάτι που τον κάνει πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

στην πραξη υπαρχει καποιος να μας πει αν χρεωσε περυσι ΟΤΣ ο ηρων? και αν ναι ποιους μηνες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έφυγα κι εγώ από την Volterra διότι μετακόμισα και το πρόγραμμα V1 (Κ:0,079 Μ:0,0661 & 10% επιβράβευση συνέπειας) που είχα δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο και έχει συμπληρωθεί περισσότερο από 1 έτος οπότε δεν μπορούσα να το μεταφέρω στο νέο μου σπίτι.

Είδα το πρόγραμμα UP/1 του Ήρωνα σήμερα (αν και εγώ διάλεξα άλλη εταιρεία την Δευτέρα) και ψάχνοντάς το είδα στο https://allazorevma.gr/ots πως χρεώνει ρήτρα Ο.Τ.Σ. από 55€/MWh και μάλιστα από τον πρώτο μήνα.

Αν ήμουν στην θέση σου θα παρέμενα στην volterra μέχρι να μου ζητούσαν να αλλάξω πρόγραμμα. Η ελίν που δεν χρεώνει Ο.Τ.Σ. είναι λίγο ακριβότερη στην ημερήσια κατανάλωση (σε σχέση με το μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα της volterra) και στην elpedison για να μην χρεωθείς Ο.Τ.Σ. στα προγράμματα ElectricityHome θα πρέπει να βάλεις την add-on υπηρεσία Fixed με κόστος 1,50€/μήνα

Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα έχω!! Με νοιάζει η εφαρμογή της ΟΤΣ. Όποιος έχει ΗΡΩΝ ας μας ενημερώσει παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόγραμμα της volterra έχω, και δε νομίζω να το αλλάξω για όσο καιρό μου δίνεται η δυνατότητα. ΟΤΣ (με άνω όριο, νομίζω 70) μου είχε έρθει πέρυσι κάποιες φορές, πολύ μικρό ποσό.

Στα θετικά ότι δίνεις ενδείξεις ηλεκτρονικά (και βγαίνουν όλοι οι λογαριασμοί εκκαθαριστικοί).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Σε κοινόχρηστη παροχή, με παλιά μελέτη ηλεκτρολόγου (σίγουρα θα θέλει ανανέωση). Αν κάνω αλλαγή παρόχου, θα ζητήσουν από τη ΔΕΔΔΗΕ νεα μελέτη ηλεκτρολόγου; Αλλαγή ονόματος δε θα γίνει.

 

Δεδομένου ότι είναι για κοινόχρηστο, θα προτιμούσα να μη μπλέξω. Πριν κανα δυο χρόνια που άλλαξα στο σπίτι, δε ζήτησαν τίποτα. Απλά λεώ μήπως έχει αλλάξει τίποτα τώρα, ή είναι τυχαίο το αν θα ζητήσουν νέα μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο κ συνήθως ζητάνε οταν γίνεται αλλαγή ονόματος ή ειναι παροχή που μαζεύει κόσμο (εστιατορια καφε κλπ)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε γ 21 έχει δει κάποιος διαφορά στον λογαριασμό?? Με γύρο στης 1500 κιλοβατορες το 4μηνο?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε γ 21 έχει δει κάποιος διαφορά στον λογαριασμό?? Με γύρο στης 1500 κιλοβατορες το 4μηνο?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε διάφορα με ΔΕΗ με άλλον παροχο?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν φυγω απο την δεη και παω σε αλλη εταιρεια η εγγυηση που ειχα δωσει στην δεη ,μεταφερεται στην επομενη εταιρεια αν ζηταει και αυτη η' μου την επιστρεφει η δεη και πληρωνω στην νεα ξανα?

σκεφτομαι για ελιν,σχεεδον 100 ευρω τον χρονο δεν ειναι και λιγα.απο την στιγμη που δεν εχει και ΟΤΣ και ελαχιστη παραμονη μια χαρα ειναι.ειναι καποιος στην ελιν?ειναι ευχαριστημενος με τον λογαρισαμο,εξυπηρετηση?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις πίσω την εγγύηση από τη ΔΕΗ και πληρώνεις άλλη στη νέα εταιρεία. Βέβαια σε κάποιες εταιρείες έχεις τη δυνατότητα να μην πληρώσεις εγγύηση αν κάνεις εξόφληση με πάγια εντολή
Link to comment
Share on other sites

δεν το προτιμω γιατι καποιες απο αυτες κανουν λαθη στον λογαριασμο και μετα τρεχεις να βρεις το δικιο σου.

 

Τι δεν προτιμάς;

Link to comment
Share on other sites

1) Eκτος απο την ΕΛΙΝ, υπαρχει άλλη εταιρεία που δεν εχει ΟΤΣ?

2) επειδη τωρα θα παω σε νεο σπιτι και δεν υπαρχει ιστορικο, ψαχνω λιγο ποσο πολυπλοκα ειναι τα συμβολαια. Άλλα με παγια, άλλα χωρίς. Αλλου υπαρχει δεσμευση παραμονή και αλλου όχι.

Σε δυο εταιρειες ειδα και προσφορες 50ευρω. Αλλου ειδα σταθερη χρεωση, αλλου εχει διαφορετικη χρεωση ανω των 2000 κιλοβατωρων.

Δε ξερω τι να επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να εκτιμίσεις τι καταναλώσεις θα έχεις, τότε κάνε συμβόλαιο με την ελίν που δεν χρεώνει ρήτρα Ο.Τ.Σ. και δεν έχει πάγια οπότε είναι η ασφαλέστερη επιλογή, και μετά από ένα χρόνο μπορείς να επανεκτιμήσεις με βάση το ιστορικό ετήσιας κατανάλωσης που θα έχεις μέχρι τότε!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Σε Γ21 επαγγελματικό με 16.000 κιλοβατώρες κατανάλωση σε 4μηνο εκκαθαριστικό τι θα προτείνατε για αλλαγή? Είδα τις διαθέσιμες στο allazorevma αλλά η αλήθεια είναι ότι ακούω από διάφορους επαγγελμαίες ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λένε οι ιδιωτικές εταιρείες. Άλλος μου λέει με την ΟΤΣ θα έρχεσαι στα ίδια. Άλλος ότι αν δεν είσαι εμπροθεσμος θα ανεβαίνει η τιμή.Αλλος ότι αν ξεπερνάς τις Χ κιλοβατώρες θα είσαι στα ίδια με την ΔΕΗ. Πήρα μια προσφορά από Ήρων με 0.06487 την κιλοβατώρα με 6 ευρώ πάγιο το μήνα χωρίς δέσμευση και χωρίς ελάχιστη κατανάλωση. Όλα αυτά σε εμπροθεσμη πληρωμή. Εάν βγω εκπρόθεσμος πάει στο 0.08650. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω? Με την ΟΤΣ μου είπε ότι είναι από 45-60.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος ΗΡΩΝ εδώ μέσα να ρωτήσουμε τί γίνεται με την χρέωση ΟΤΣ;;

 

Καλησπέρα σε όλους.Σε Γ21 επαγγελματικό με 16.000 κιλοβατώρες κατανάλωση σε 4μηνο εκκαθαριστικό τι θα προτείνατε για αλλαγή? Είδα τις διαθέσιμες στο allazorevma αλλά η αλήθεια είναι ότι ακούω από διάφορους επαγγελμαίες ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λένε οι ιδιωτικές εταιρείες. Άλλος μου λέει με την ΟΤΣ θα έρχεσαι στα ίδια. Άλλος ότι αν δεν είσαι εμπροθεσμος θα ανεβαίνει η τιμή.Αλλος ότι αν ξεπερνάς τις Χ κιλοβατώρες θα είσαι στα ίδια με την ΔΕΗ. Πήρα μια προσφορά από Ήρων με 0.06487 την κιλοβατώρα με 6 ευρώ πάγιο το μήνα χωρίς δέσμευση και χωρίς ελάχιστη κατανάλωση. Όλα αυτά σε εμπροθεσμη πληρωμή. Εάν βγω εκπρόθεσμος πάει στο 0.08650. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω? Με την ΟΤΣ μου είπε ότι είναι από 45-60.

 

Διαβάστε το άρθρο Γ7.5

https://www.heron.gr/media/sc4ctwpz/%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Πρακτικά αυτό τι σημαίνει όμως? Με αυτά που διαβάζω και όπως τα καταλαβαίνω εάν είμαι εμπρόθεσμος στις πληρωμές μου θα έχω 0.065 που είναι κατά πολύ καλύτερο του 0.12 της ΔΕΗ και μιλάμε για 600 με 700 ευρώ λιγότερα στο τετράμηνο. Ο ΟΤΣ πόσο θα έρχεται δεν έχω καταλάβει. Χοντρικά χοντρικά στα 100 τι τετράμηνο? Γιατί ακόμα και έτσι να είναι πάλι συμφέρει και πολύ μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καθησυχαστικά είναι τα πράγματα και σε σχέση με την επάρκεια σε ηλεκτρική ενέργεια. Η ζήτηση, που διαχρονικά την άνοιξη κυμαίνεται στα χαμηλότερα ετήσια επίπεδα, έχει υποχωρήσει περαιτέρω καθώς εκτός λειτουργίας έχουν βρεθεί κλάδοι με σημαντικό μερίδιο κατανάλωσης, όπως πολυκαταστήματα, χώροι εστίασης, εμπορικά και ξενοδοχειακές μονάδες.

 

Τις ώρες αιχμής, οι οποίες λόγω του «Μένουμε σπίτι» έχουν μεταφερθεί από το μεσημέρι γύρω στις 8 με 9 το βράδυ, η ισχύς φτάνει οριακά τα 6.500 μεγαβάτ, ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας κυμαίνεται γύρω στα 5.500 μεγαβάτ. Σε χαμηλά επίπεδα διαμορφώνεται και η οριακή τιμή συστήματος (ΟΤΣ), η χονδρική δηλαδή τιμή της αγοράς που αποτελεί και τη βάση διαμόρφωσης των τιμολογίων για επιχειρήσεις και νοικοκυριά.

 

Αύριο για όλη τη διάρκεια της ημέρας, με βάση τον προγραμματισμό μονάδων που έχει κάνει ο ΑΔΜΗΕ για την κάλυψη της ζήτησης, η ΟΤΣ θα κινείται στα 30 ευρώ η μεγαβατώρα και το βράδυ θα σκαρφαλώνει στα 43,9 ευρώ η μεγαβατώρα. Στα χαμηλά επίπεδα της οριακής τιμής συνέβαλαν οι ΑΠΕ οι οποίες καλύπτουν τα 3.500 μεγαβάτ. Περί τα 700 μεγαβάτ καλύφθηκαν από εισαγωγές, καθώς οι τιμές στις γειτονικές χώρες διαμορφώνονται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα, ενώ οι θερμικές μονάδες (φυσικό αέριο και λιγνίτες) κάλυψαν ισχύ 1.500 μεγαβάτ.

 

Καταναλωτές που έχουν υπογράψει συμβόλαια με ρήτρα ΟΤΣ θα δουν μειώσεις στα τιμολόγια ρεύματος. Το ίδιο δεν ισχύει για τη μεγάλη μερίδα οικιακών καταναλωτών που είναι συμβεβλημένοι με τη ΔΕΗ, αφού η εταιρεία δεν εφαρμόζει αντίστοιχη ρήτρα στα τιμολόγιά της. Οι καταναλωτές της ΔΕΗ δεν θα επωφεληθούν ούτε από τη σημαντική μείωση των τιμών των CO2 που έχει ενσωματώσει στα τιμολόγιά της με την τελευταία αναθεώρηση, αφού αυτή ενεργοποιείται μόνο όταν υπάρχει αύξηση. Για το μεγαλύτερο μέρος των προμηθευτών η συγκυρία της χαμηλής οριακής τιμής θα συνδράμει στη βελτίωση των περιθωρίων κέρδους και θα λειτουργήσει στην παρούσα συγκυρία ως ανάχωμα στις επιπτώσεις από τη μείωση της ζήτησης αλλά και την αναμενόμενη δυστοκία στην αποπληρωμή των λογαριασμών ρεύματος κυρίως από επιχειρήσεις που κλείνουν λόγω του κορωνοϊού αλλά και νοικοκυριά που θα δουν το εισόδημά τους να περιορίζεται σημαντικά.

https://www.kathimerini.gr/1069853/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ypoxwrhse-h-zhthsh-gia-venzinh-ay3h8hke-gia-petrelaio-8ermanshs

Link to comment
Share on other sites

Έκπτωση 5% σε όλους τους πελάτες της δίνει η Elpedison – Πρωτοβουλίες της εταιρείας για τον κορωνοϊό

 

H ELPEDISON εμφανίζεται η πρώτη από τους προμηθευτές που προχώρησε σε ειδική εμπορική πολιτική που να «απαντάει» στα προβλήματα που δημιουργούνται στους καταναλωτές λόγω του κορωνοϊού και των μέτρων για την αποφυγή εξάπλωσής του, ενώ παράλληλα, συμβάλει στη διασφάλιση της ενεργειακής επάρκειας και του εφοδιασμού της χώρας με ρεύμα.

 

Συγκεκριμένα η εταιρεία «τρέχει» από το Σάββατο 21 Μαρτίου τηλεοπτική καμπάνια με την οποία ανακοινώνει έκπτωση 5% για όλα τα νοικοκυριά-πελάτες της για τουλάχιστον 1 μήνα.

 

«Η Elpedison αποφάσισε σε αυτήν την κρίσιμη ώρα να ενισχύσει την κοινωνία και να σταθεί δίπλα στους πελάτες της» δηλώνουν στελέχη της εταιρείας, σύμφωνα με τα οποία, πέραν της έκπτωσης στα τιμολόγια, προχωρά και στην παροχή εξοπλισμού σε νοσοκομεία της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, βάσει των αναγκών τους.

 

Σε ό,τι αφορά την προστασία της υγείας του πολίτη, η ELPEDISON προωθεί με πολλαπλούς τρόπους τη δωρεάν εξόφληση λογαριασμών από το σπίτι, μέσω της υπηρεσίας myelpedison, ενώ ταυτόχρονα, τρέχει ήδη στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης της Εταιρείας στοχευμένη καμπάνια «Μένουμε Σπίτι», συνοδευόμενη από ειδικά σχεδιασμένο διαγωνισμό.

 

Πηγή: energypress.gr

Link to comment
Share on other sites

συνηθως η εγγυηση μπαινει οτνα εχεις συμβολαιο ,ωστε αν φυγεις να μην μεινει η εταιρεια ξεκρεμαστη.οταν δεν κανει η εταιρεια συμβολαιο γιατι ζηταει εγγυηση?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...