Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

ΔΕΗ: «Μπάχαλο» με τους λογαριασμούς ρεύματος - Τι συνέβη

https://www.pentapostagma.gr/oikonomia/6924828_dei-mpahalo-me-toys-logariasmoys-reymatos-ti-synebi

 

Μεγάλη αναστάτωση επικρατεί το τελευταίο χρονικό διάστημα με τους λογαριασμούς ρεύματος.

Χωρίς υπαλλήλους φαίνεται ότι έχει μείνει η ΔΕΗ με αποτέλεσμα χιλιάδες νοικοκυριά να μην έχουν λάβει εδώ και μήνες λογαριασμό για το ηλεκτρικό ρεύμα που έχουν καταναλώσει. Αποτέλεσμα; Η ΔΕΗ βάζει τους ίδιους καταναλωτές να μετράνε !

Καταναλωτές καταγγέλλουν στο in.gr ότι πήγαν σε υποκατάστημα της ΔΕΗ γιατί δεν τους έχει έρθει εδώ και μήνες ο λογαριασμός για το ρεύμα που έχουν καταναλώσει.

Στη σχετική ερώτηση γιατί δεν έχουν σταλεί ακόμη οι λογαριασμοί, ο υπάλληλος της ΔΕΗ αναφέρει: «Πηγαίνετε σπίτι σας, μετρήστε πόσο έχετε καταναλώσει και πηγαίνετε με τον αριθμό παροχής σας να τα καταθέσετε σε υποκατάστημα του ΔΕΔΔΗΕ και σε τρεις με τέσσερις ημέρες θα σας έχει αποσταλεί ο λογαριασμός».

Οι καταναλωτές πάντως δεν προβαίνουν σε καμία κίνηση και αναμένουν να πάρει πρωτοβουλίες η ΔΕΗ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι σχέση έχουν οι υπάλληλοι της ΔΕΗ με την καταμέτρηση ; Όσο και να μειωθούν οι υπάληλοι της ΔΕΗ , η καταμέτρηση θα συνεχισει να γίνεται από την ΔΕΔΔΗΕ.

Άλλη μια φορά η φαντασία του δημοσιογράφου καλπάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

Την καταμέτρηση την κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ και τα εξωτερικά συνεργεία πουβεχει υπογράψει συμβάσεις

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει νυχτερινός μετρητής σε σπίτι που δεν έχει, έχει τον παλιό τον πανάρχαιο με μόνο ημερήσια ένδειξη.. Τι διαδικασία χρειάζεται; υπάρχει κόστος από εμένα;
Link to comment
Share on other sites

Πας στο δεδδηε της περιοχής σου, συμπληρώνεις αίτηση με ταυτότητα, αφμ, λογαριασμό, πληρώνεις 35-50€ (δεν θυμάμαι ακριβως) εξοδα δεδδηε κ αναμενεις να ερθουν να σου βαλουν νεο μετρητή ή να βαλουν 2ο, διπλα στο υπάρχον

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

για νεα συνδεση σε σπιτι που θα νοικιασω τωρα πρεπει να ξεκινησω απο τη ΔΕΗ; ή μπορω να επιλεξω οποια εταιρεια θελω;

στη δευτερη περιπτωση προσπαθω να βρω τι με συμφερει αφου δεν θα εχω.. ιστορικο. Προφανως θα πρεπει να κινηθω με βαση τις προσφορες των εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας σε όποια ετιαρεία θελεις .

Την σύνδεση την κάνει η ΔΕΔΔΗΕ και όχι η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

για νεα συνδεση σε σπιτι που θα νοικιασω τωρα πρεπει να ξεκινησω απο τη ΔΕΗ; ή μπορω να επιλεξω οποια εταιρεια θελω;

στη δευτερη περιπτωση προσπαθω να βρω τι με συμφερει αφου δεν θα εχω.. ιστορικο. Προφανως θα πρεπει να κινηθω με βαση τις προσφορες των εταιριων.

 

Η απαντηση που ψαχνεισ ειναι εδω...

...είναι να επιλέξετε τον πάροχο με την καλύτερη προσφορά και να συμπληρώσετε την αντίστοιχη αίτηση.

Οι υπόλοιπες διαδικασίες ηλεκτροδότησης ακολουθούνται από τον πάροχο, χωρίς να χρειασθεί άλλη ενέργεια από πλευράς σας.

Επιλέγοντας το πρόγραμμα nrg 4U, θα έχετε αισθητά χαμηλότερη εγγύηση από τη ΔΕΗ και κλειδωμένη τιμή κιλοβατώρας €0,06265 για 2 έτη!...

 

το πήρα από εδώ https://energeia.shop/ρήτρα-αναπροσαρμογής-ή-οριακής-τιμής/

Link to comment
Share on other sites

VAT & VOLT ???

 

VAT = Φ.Π.Α.

Watt + Volt = εταιρεία παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.

Γνωστή για την χρόνια απάτη να διαφημίζει ότι δεν έχει μηνιαίο πάγιο ( αλλά να κρύβει στα ψιλά γράμματα ότι έχει ετήσια συνδρομή )

Edited by Vasileios
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

VAT = Φ.Π.Α.

Watt + Volt = εταιρεία παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.

Γνωστή για την χρόνια απάτη να διαφημίζει ότι δεν έχει μηνιαίο πάγιο ( αλλά να κρύβει στα ψηλά γράμματα ότι έχει ετήσια συνδρομή )

 

Χεχε, οταν τη λες (καλοπροαιρετα) σε καποιον για ορθογραφικο λαθος, θα πρεπει ο ιδιος να εισαι 3 φορες πιο προσεκτικος για ορθογραφικα στο δικο σου ποστ :) :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάπια στιγμή πρέπει να βάλω ορθογράφο.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάπια στιγμή πρέπει να βάλω ορθογράφο.

 

Μήπως εννοείς κάμπια (ή κρεμμύδι);

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν είμαι προσεκτικός, ούτε με θεωρώ σωστό στην ορθογραφία μου...το λέω γα να μην παρεξηγηθώ :)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην βατ και βόλτ δεν έχω πάγιο

Είμαι στο πρόγραμμα συνέπεια

Αν θεωρείται πάγιο τα 40 λεπτά αν λογαριασμό οκ

Τιμή στα0.077

 

Screenshot-2020-02-27-23-54-16-175-com-google-android-apps-docs.jpg

Edited by kaloudis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαφημιζει στην τηλεοραση την προσφορα με το φυσικο αεριο ειτε παρεις φυσικο αεριο ειτε βαλεις ρευμα απο το φυσικο αεριο υπαρχει προσφορα που σου δινει 60 ευρω στον βασιλοπουλο ( προφανως 6ευρω *10 δωρο επιταγες να υποθεσω ) .

 

 

Κάνε νέα σύνδεση για Ρεύμα ή Φυσικό Αέριο και βγες διπλά κερδισμένος!

Κάλεσε στο 181133, κάνε νέα σύνδεση για Ρεύμα ή Φυσικό Αέριο και βγες διπλά κερδισμένος με:

 

- 60€ σε επιταγές έκπτωσης AB Plus (2.000 πόντοι AB Plus)

 

- Ρεύμα με τιμή χαμηλότερη και από τη νυχτερινή όλη την ημέρα ή/και

 

- Φυσικό Αέριο με 20% χαμηλότερη τιμή

 

 

Λεπτομέρειες Προσφοράς

 

*Με την ολοκλήρωση της σύνδεσης 2.000 πόντοι AB Plus θα προστεθούν στην κάρτα σας (60€ σε επιταγές έκπτωσης).

 

*Η κάρτα πρέπει να είναι έγκυρη και ενεργή ώστε να γίνει η προσθήκη των πόντων. Ως ενεργή θεωρείται η κάρτα που δεν είναι άκυρη και έχει κινηθεί τουλάχιστον μία φορά στα καταστήματα ΑΒ.

 

*Η πίστωση των πόντων θα ολοκληρωθεί έως και 20 εργάσιμες μέρες από την ενεργοποίηση της σύνδεσης. Μετά την πίστωση των πόντων και σε επόμενη συναλλαγή σας στα καταστήματα AB Βασιλόπουλος θα μπορείτε να δείτε τους πόντους που προστέθηκαν στην κάρτα σας AB Plus και να λάβετε τις 10 6ευρες επιταγές έκπτωσης από τα ταμεία των καταστημάτων μας.

 

*Μπορείτε να πραγματοποιήσετε περισσότερες από μία συνδέσεις σε Ρεύμα ή Φυσικό Αέριο λαμβάνοντας για κάθε μία 2.000 πόντους στην κάρτα σας AB Plus.

 

*Ο κωδικός της κάρτας AB Plus αναγράφεται πάνω στην κάρτα, ξεκινάει από 047 και αποτελείται από 13 ψηφία. Η κάρτα πρέπει να είναι έγκυρη και ενεργή ώστε να γίνει η προσθήκη των πόντων.

 

*Πληροφορίες και τρόπους έκδοσης της κάρτας AB Plus μπορείτε να βρείτε εδώ https://www.ab.gr/abplus-pronomia

 

*Από την ενέργεια εξαιρούνται τα εξής προιόντα: Ρεύμα Οικιακό Basic, Ρεύμα Φοιτητικό, Αέριο Οικιακό Πλήρες, Αέριο Επαγγελματικό.

 

*Η ενέργεια έχει ισχύ από 19/02/2020. Αιτήσεις προ της συγκεκριμένης ημερομηνίας δεν θα γίνονται δεκτές.

πηγη : https://www.fysikoaerioellados.gr/product/abplus/

Για ενα σπιτι ή για ενα επαγγελματικο χωρο αξιζει αυτην η προσφορα ; . ή οχι; παλια θυμαμαι που το φυσικο αεριο το ειχε παρει η vodafone και που ειχα δει ενα οικιακο προγραμμα και ενα επαγγελματικο ειχε παγιο και η τιμη της κιλοβατωρας ητανε μεγαλυτερη απο αυτη που πληρωνα στην elpedison.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS

Αρχική τιμή για Γ21: 0,092€ + ΦΠΑ 6%. Σε αυτό έχει έκπτωση 10% αν υπάρχει και φυσικό αέριο στην πολυκατοικία και 15% έκπτωση συνέπειας. 130€ εγγύηση (με πάλια εντολή δεν πληρώνεις εγγύηση). Και έχει και 0.53€ πάγιο το μήνα.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι δεν έχει σύστημα για να καταχωρήσεις την ένδειξη. Άρα μιλάμε για 3 έναντι + 1 εκκαθαριστικός.

 

Μια ερώτηση και από εμένα τώρα. Έχει ειπωθεί ξανά, απλά για επιβεβαίωση.

Έστω ότι θέλω να αλλάξω πάροχο στο κοινόχρηστο ρεύμα. Αν το βάλω με πάγια εντολή από όσο ξέρω υπάρχει χρέωση στην τράπεζα. Αυτή η χρέωση είναι εφαπαξ ή σε κάθε πληρωμή (τις 2 φορές που είχα μιλήσει με το τηλεφωνικό, μου είπαν 2 διαφορετικά πράγματα);

Επίσης (αυτό είχε ειπωθεί σίγουρα, απλά θέλω μια επιβεβαίωση), αν κάνω πληρωμή αρκετά πριν τη λήξη του λογαριασμού, και σε περίπτωση που η χρέωση της πάγιας εντολής ειναι σε κάθε εξόφληση, σε αυτήν την περίπτωση γλυτώνω τη χρέωση. Σωστά;

 

---- edit ----

Μόλις είδα στο alpha web banking τα παρακάτω:

image.png

Μπορώ να κάνω την πάγια εντολή από εκεί, με χρέωση του λογαριασμού μου, χωρίς χρέωση;

Επίσης, αν το κάνω από εκεί, και κάνω την πληρωμή αρκετά νωρίτερα (π.χ. 2 εβδομάδες πριν τη λήξη), δε θα υπάρχει θέμα διπλοπληρωμής, σωστά;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS

Αρχική τιμή για Γ21: 0,092€ + ΦΠΑ 6%. Σε αυτό έχει έκπτωση 10% αν υπάρχει και φυσικό αέριο στην πολυκατοικία και 15% έκπτωση συνέπειας. 130€ εγγύηση (με πάλια εντολή δεν πληρώνεις εγγύηση). Και έχει και 0.53€ πάγιο το μήνα.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι δεν έχει σύστημα για να καταχωρήσεις την ένδειξη. Άρα μιλάμε για 3 έναντι + 1 εκκαθαριστικός.

 

Μια ερώτηση και από εμένα τώρα. Έχει ειπωθεί ξανά, απλά για επιβεβαίωση.

Έστω ότι θέλω να αλλάξω πάροχο στο κοινόχρηστο ρεύμα. Αν το βάλω με πάγια εντολή από όσο ξέρω υπάρχει χρέωση στην τράπεζα. Αυτή η χρέωση είναι εφαπαξ ή σε κάθε πληρωμή (τις 2 φορές που είχα μιλήσει με το τηλεφωνικό, μου είπαν 2 διαφορετικά πράγματα);

Επίσης (αυτό είχε ειπωθεί σίγουρα, απλά θέλω μια επιβεβαίωση), αν κάνω πληρωμή αρκετά πριν τη λήξη του λογαριασμού, και σε περίπτωση που η χρέωση της πάγιας εντολής ειναι σε κάθε εξόφληση, σε αυτήν την περίπτωση γλυτώνω τη χρέωση. Σωστά;

 

---- edit ----

Μόλις είδα στο alpha web banking τα παρακάτω:

image.png

Μπορώ να κάνω την πάγια εντολή από εκεί, με χρέωση του λογαριασμού μου, χωρίς χρέωση;

Επίσης, αν το κάνω από εκεί, και κάνω την πληρωμή αρκετά νωρίτερα (π.χ. 2 εβδομάδες πριν τη λήξη), δε θα υπάρχει θέμα διπλοπληρωμής, σωστά;

 

Εγώ που έχω πάγια εντολή στην Elpedition σημειώνω ποτέ βγαίνει ο λογαριασμός και μπαίνω τον βλέπω και τον πληρώνω ( χωρίς να μου έρθει ειδοποίηση με SMS και email το έχω ήδη πληρώσει και μετά μου έρχεται ειδοποίηση) και ξέρω ότι κάθε 9-10 του μήνα έχει εκδοθεί. Τον πληρώνω με κάρτα από το site τους και γλυτώνω την προμήθεια της πάγιας εντολής . Πρέπει την τελευταία εβδομάδα να φαίνεται ότι έχει μηδενίσει το υπόλοιπο και έτσι δεν σου ξανά τραβάει χρήματα δοκιμασμένο. Εννοείται ότι γίνεται και μέσω e banking αλλά πιστεύω ότι βολεύει καλύτερα πάγια εντολή μέσω χρεωστικής κάρτας διότι μαζεύεις και πχ bonus επιβράβευσής πχ yellows από την Πειραιώς. Κάθε δυο ευρώ ένα yellow! Επίσης κάθε τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα τραβάει τα χρήματα άμα αφήσεις την πάγια εντολή να τραβήξει τα χρήματα όπως είναι!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι γίνεται και μέσω e banking αλλά πιστεύω ότι βολεύει καλύτερα πάγια εντολή μέσω χρεωστικής κάρτας διότι μαζεύεις και πχ bonus επιβράβευσής πχ yellows από την Πειραιώς. Κάθε δυο ευρώ ένα yellow!

 

Καλά, την πάγια εντολή για τους τύπους θα την βάλω μόνο. Εννοείται ότι θα πληρώνω με την κάρτα για τους λόγους που λες

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη απο ΔΕΗ σε αλλο παροχο και ταυτοχρονη αλλαγη του ονοματος τι διαδικασια ακολουθειται?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη απο ΔΕΗ σε αλλο παροχο και ταυτοχρονη αλλαγη του ονοματος τι διαδικασια ακολουθειται?

 

καλυτερα κανε την μεταφορα σε αλλο παροχο στο ιδιο ονομα.

Μετα κανε την αλλαγη ονοματος για να μην πληρωσεις κατι ! στην Δεη χρεωνεται!, ( εγω στην elpedison που εκανα την αλλαγη ονοματος και διαλεξα νεο προγραμμα στο ονομα και αφμ οποτε κερδισαμε καλυτερη εκπτωση και δεν πληρωσαμε κατι για αλλαγη ονοματος! αλλα πληρωσαμε το νεο ηλεκτρολογικο σχεδιο! ).

επισης μολις κανεις αλλαγη ονοματος θα σου σταλει απο την δεδδηε να πληρωσεις ηλεκτρολογο για να τους πας νεο ηλεκτρολογικο σχεδιο.

Γενικα μολις δουνε αλλαγη ονοματος στελνουνε με το ταχυοδρομειο και το ζητανε και γραφει την προθεσμια που πρεπει να το πας νομιζω 6 μηνες πρεπει να ειναι αλλιως σου κοβουν την παροχη. Την πατησαμε με την αλλαγη ονοματος και το ξερω! απο πρωτο χερι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην βατ και βόλτ δεν έχω πάγιο

Είμαι στο πρόγραμμα συνέπεια

Αν θεωρείται πάγιο τα 40 λεπτά αν λογαριασμό οκ

Τιμή στα0.077

 

Θα σου ημουν υποχρεος αν ξανανεβαζες τη φωτο του λογαριασμου σου αλλα να φαινονται και τα ποσα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS

[...]

Μόλις είδα στο alpha web banking τα παρακάτω:

image.png

Μπορώ να κάνω την πάγια εντολή από εκεί, με χρέωση του λογαριασμού μου, χωρίς χρέωση;

Επίσης, αν το κάνω από εκεί, και κάνω την πληρωμή αρκετά νωρίτερα (π.χ. 2 εβδομάδες πριν τη λήξη), δε θα υπάρχει θέμα διπλοπληρωμής, σωστά;

 

Εγώ που έχω πάγια εντολή στην Elpedition σημειώνω ποτέ βγαίνει ο λογαριασμός και μπαίνω τον βλέπω και τον πληρώνω ( χωρίς να μου έρθει ειδοποίηση με SMS και email το έχω ήδη πληρώσει και μετά μου έρχεται ειδοποίηση) και ξέρω ότι κάθε 9-10 του μήνα έχει εκδοθεί. Τον πληρώνω με κάρτα από το site τους και γλυτώνω την προμήθεια της πάγιας εντολής . Πρέπει την τελευταία εβδομάδα να φαίνεται ότι έχει μηδενίσει το υπόλοιπο και έτσι δεν σου ξανά τραβάει χρήματα δοκιμασμένο. Εννοείται ότι γίνεται και μέσω e banking αλλά πιστεύω ότι βολεύει καλύτερα πάγια εντολή μέσω χρεωστικής κάρτας διότι μαζεύεις και πχ bonus επιβράβευσής πχ yellows από την Πειραιώς. Κάθε δυο ευρώ ένα yellow! Επίσης κάθε τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα τραβάει τα χρήματα άμα αφήσεις την πάγια εντολή να τραβήξει τα χρήματα όπως είναι!

 

Καλά, την πάγια εντολή για τους τύπους θα την βάλω μόνο. Εννοείται ότι θα πληρώνω με την κάρτα για τους λόγους που λες

 

Εγώ από κάποια στιγμή και μετά είχα αλλάξει την πάγια εντολή για την volterra και την είχα βάλει σε καταθετικό λογαριασμό χωρίς λεφτά οπότε πλήρωνα με την κάρτα μου στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Αν έχεις κανέναν λογαριασμό χωρίς υπόλοιπο τότε βάλε από εκεί την πάγια εντολή! ;)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Volterra σε πρόγραμμα που δεν "τρέχει" αυτή τη περίοδο και είναι φθηνότερο μέχρι που είδα το πρόγραμμα UP/1 της ΗΡΩΝ. Επειδή έχω ακούσει πολύ άσχημες κριτικές για την ΗΡΩΝ, προτείνετε να φύγω από Volterra ώστε να εξοικονομήσω άλλα 60-70 ευρώ; Επίσης, χρεώνει ΟΤΣ η ΗΡΩΝ; Γιατί η Volterra το έκανε πέρσι τον Φεβρουάριο μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...