Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Οχι δεν φταιει η Ελιν οι παροχοι ειναι οι μονοι που δεν φταινε. Σιγουρα δεν μπορω να κανω αιτηση για αλλαγη χωρις να βγαλω νεο πιστοποιητικο το οποιο δεν παιζει να δωσω αμεσα 150 στους κλεφτες για 5 λεπτα δουλεια. Τοσα χρονια εχουμε δωσει δεκαδες χιλιαδες ευρω σε χρεωσεις εκτος ρευματος και για μια απλη σφραγιδα 2 λεπτων ζητανε αμεσα 150. Ας φανε πετρες αυτοι και εγω θα συνεχισω να πληρωνω τα 150 παραπανω το χρονο στη ΔΕΗ.

 

Μπορει στον νομο που εισαι να μην ισχυει η θεωρηση απο Συλλογο ηλεκτρολογων και να πρεπει να πληρωσεις μονον τα 60€. Ρωτησε το πρωτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορει στον νομο που εισαι να μην ισχυει η θεωρηση απο Συλλογο ηλεκτρολογων και να πρεπει να πληρωσεις μονον τα 60€. Ρωτησε το πρωτα

 

Ναι ρωτησαμε σημερα ηλεκτρολογο και μας ειπε 150 ευρω σιγουρα. Εναν βρισκω στη Χαλκιδικη στο ιντερνετ και γραφει 43+ΦΠΑ αλλα αν μιλαμε + το 90αρι παλι εκει παει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλα με ειπε αυτος σημερα 150 ευρω. 60+τα 90 των τεμπεληδων απατεωνων της ΔΕΔΔΗΕ. Μια χαρα. 150+60 η εγγυηση παμε στα 210. 1.5 χρονος δηλαδη στην ελιν για να κανουμε αποσβεση τη διαφορα με τη ΔΕΗ. Καλα ειμαστε στη ΔΕΗ απο οτι βλεπω δεν παιζει να μπω σε τετοια διαδικασια και αυριο μεθαυριο να ανεβουν οι τιμες στην ελιν και να γυρναμε παλι στη ΔΕΗ η σε αλλο παροχο. Κριμα γιατι ημουν ετοιμος για αιτηση αλλα σε χωρα απατεωνων που να βγει ακρη.

 

Μένεις στον ίδιο νόμο με τον alfeios που λέει ότι τα 90€ είναι χαράτσι των συνδικαλιστών ηλεκτρολόγων του συγκεκριμένου νομού, και όχι του ΔΕΔΔΗΕ, όπως νομίζεις;

Δεν ισχύει αυτό το χαράτσι-απάτη παντού. Στην Αττική οπωσδήποτε όχι.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Μένεις στον ίδιο νόμο με τον alfeios που λέει ότι τα 90€ είναι χαράτσι των συνδικαλιστών ηλεκτρολόγων του συγκεκριμένου νομού, και όχι του ΔΕΔΔΗΕ, όπως νομίζεις;

Δεν ισχύει αυτό το χαράτσι-απάτη παντού. Στην Αττική οπωσδήποτε όχι.

 

Χαλκιδικη μενω φιλε μου και ο ηλεκτρολογος σημερα ειπε οτι τα 150 ειναι για ολα δηλαδη να ερθει σπιτι να ελεγξει μαζι με οτι χρειαζεται στην ΔΕΔΔΗΕ. Μου φαινονται πολλα προσωπικα και ας ξερω οτι η διαφορα το χρονο ειναι αυτα τα 150 σε ρευμα με τη ΔΕΗ. Εχουμε δωσει παρα πολλα τετοια ολα αυτα τα χρονια και πραγματικα τα εχω σιχαθει. Για 1 λεπτο δουλεια ζητανε οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 1' δουλειά, όπως νομίζεις, και ψάξε εδώ για να βρεις ένα φτηνό ηλεκτρολόγο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 2017 άλλαξα πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος και άλλαξα και όνομα. Μου ζήτησε η ΔΕΔΔΗΕ ηλεκτρολογικό σχέδιο.

Ρώτησα τότε τρεις ηλεκτρολόγους και οι τρεις μου είπαν 150€.

Νομός Έβρου.

Δεν ξέρω αν τώρα έχουν ρίξει τις τιμές, αλλά και στον περίγυρο μου που είχα ρωτήσει τότε μου λέγαν ότι εκεί παίζουν οι τιμές για το σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 1' δουλειά, όπως νομίζεις, και ψάξε εδώ για να βρεις ένα φτηνό ηλεκτρολόγο.
Μπορεί να μην είναι 1 λεπτό αλλά μου φαίνονται πολλά τα 150 που ζητάνε. Θα ψάξω και βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικά για την αλλαγη στην ΕΛΙΝ ;

Εγώ που άλλαξα πριν 2 εβδομάδες δεν μου ζήτησαν και έχουν περάσει πάνω από 14 χρόνια που έχω κάνει την σύνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικά για την αλλαγη στην ΕΛΙΝ ;

Εγώ που άλλαξα πριν 2 εβδομάδες δεν μου ζήτησαν και έχουν περάσει πάνω από 14 χρόνια που έχω κάνει την σύνδεση!

 

Τι αλλαξες;

Αλλαξες παροχο;

Ή αλλαξες ονομα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικά για την αλλαγη στην ΕΛΙΝ ;

Εγώ που άλλαξα πριν 2 εβδομάδες δεν μου ζήτησαν και έχουν περάσει πάνω από 14 χρόνια που έχω κάνει την σύνδεση!

 

Τα ανακλαστικά του ΔΕΔΔΗΕ δεν εκδηλώνονται στις 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πάροχο, όχι όνομα

 

Μα το γραφω ξεκάθαρα. Πιστοποιητικό χρειαζεσαι στην αλλαγη ονοματος και οχι παροχου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , μόνο με αλλαγή ονόματος ζητάνε πιστοποιητικό.

Αν ζητάγανε με αλλαγή παρόχου αυτό θα ήταν και λίγο ενάντια στον ανταγωισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , μόνο με αλλαγή ονόματος ζητάνε πιστοποιητικό.

Αν ζητάγανε με αλλαγή παρόχου αυτό θα ήταν και λίγο ενάντια στον ανταγωισμό.

Άρα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ζητήσουν πιστοποιητικό? Μόνο πάροχο θέλω να αλλάξω όχι όνομα. Αν είναι έτσι να κάνω σήμερα την αίτηση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι απόλυτα σίγουρος εξάλου είμαι (και ) Ηλεκτρολόγος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι απόλυτα σίγουρος εξάλου είμαι (και ) Ηλεκτρολόγος.
Ευχαριστώ πολύ θα κάνω σε λίγο την αίτηση αν είναι μέσω του αλλάζω ρεύμα στην ελιν για το νυχτερινό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα :)

 

Καμία άποψη για ελίν;

 

Συγκεκριμένα είμαι στη φάση αναζήτησης για πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος και επειδή στο σπίτι έχουμε και φυσικό αέριο σκεφτόμουν για μια συνδυαστική λύση.

 

Είναι προτιμότερο λέτε να προχωρήσει κανείς με τον ίδιο πάροχο και για ρεύμα και για φυσικό αέριο; Αυτά είναι τα προγράμματα που κοιτάω:

 

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/

https://energy.elin.gr/double-energy/gia-to-spiti-double-play/dipli-energeia-evelikto/

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω σύντομα για ενημέρωση σας, μόλις βεβαιωθώ.

Στο μεταξύ μη πιστεύετε οποιονδήποτε πάροχο έχει σχέση με ΟΤΣ στο τιμολόγιο του.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω σύντομα για ενημέρωση σας, μόλις βεβαιωθώ.

Στο μεταξύ μη πιστεύετε οποιονδήποτε πάροχο έχει σχέση με ΟΤΣ στο τιμολόγιο του.

 

Ευχαριστούμε για την πρόθεσή σου, αλλά, όσοι παρακολουθούμε αυτό το νήμα από την αρχή, είμαστε ενημερωμένοι με όσα έχουν γραφτεί για το θέμα των παρόχων με ΟΤΣ.

Και πολλοί είναι αυτοί που έχουν επιλέξει την ΕΛΙΝ, επειδή δεν χρεώνει ΟΤΣ, αλλά και για τους υπόλοιπους λόγους (μη χρέωση παγίων, έκπτωση συνέπειας, μη δέσμευση κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πρόθεσή σου, αλλά, όσοι παρακολουθούμε αυτό το νήμα από την αρχή, είμαστε ενημερωμένοι με όσα έχουν γραφτεί για το θέμα των παρόχων με ΟΤΣ.

Και πολλοί είναι αυτοί που έχουν επιλέξει την ΕΛΙΝ, επειδή δεν χρεώνει ΟΤΣ, αλλά και για τους υπόλοιπους λόγους (μη χρέωση παγίων, έκπτωση συνέπειας, μη δέσμευση κλπ).

Το θέμα δεν είναι τι χρεώνει ή δε χρεώνει ο κάθε πάροχος, αγαπητέ.

Το θέμα είναι πως μπορεί μονομερώς και χωρίς να το αντιληφθείς εύκολα (ώστε να αντιδράσεις στο 60 ήμερο) να αλλάξει τους όρους για τους οποίους έχεις συμφωνήσει (τι χρεώνει, τι δε χρεώνει, κλπ) και να μείνεις «κάγκελο».

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι χρεώνει ή δε χρεώνει ο κάθε πάροχος, αγαπητέ.

Το θέμα είναι πως μπορεί μονομερώς και χωρίς να το αντιληφθείς εύκολα (ώστε να αντιδράσεις στο 60 ήμερο) να αλλάξει τους όρους για τους οποίους έχεις συμφωνήσει (τι χρεώνει, τι δε χρεώνει, κλπ) και να μείνεις «κάγκελο».

 

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, και σε ποιον πάροχο αναφέρεσαι, αλλά, αν ελέγχεις κάθε λογαριασμό, μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Φυσικά, μιλάμε για πάροχο που ΔΕΝ χρεώνει ΟΤΣ, γιατί με ΟΤΣ ΔΕΝ μπορείς να ελέγξεις τι χρεώνεσαι. Επίσης, όταν επιλέγεις πάροχο χωρίς χρονική δέσμευση, μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Αυτά τα δύο βασικά κριτήρια, κατά την άποψή μου, τα παρέχει η ΕΛΙΝ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, και σε ποιον πάροχο αναφέρεσαι, αλλά, αν ελέγχεις κάθε λογαριασμό, μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Φυσικά, μιλάμε για πάροχο που ΔΕΝ χρεώνει ΟΤΣ, γιατί με ΟΤΣ ΔΕΝ μπορείς να ελέγξεις τι χρεώνεσαι. Επίσης, όταν επιλέγεις πάροχο χωρίς χρονική δέσμευση, μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Αυτά τα δύο βασικά κριτήρια, κατά την άποψή μου, τα παρέχει η ΕΛΙΝ.

Η Ελιν έχει χρόνια στην αγορά; Είναι του ομίλου βενζινών κλπ;

Το 10% συνέπειας, είναι επιπλέον των τιμών ημερήσιας και νυχτερινής κατανάλωσης;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα σκέφτομαι να κάνω αλλαγή παροχου αλλά είδα πως έχει λήξη το σχέδιο ηλεκτρολόγου κ λόγω τον δύσκολο στιγμών τα 150 ευρώ είναι αρκετά κ εγώ ακούσει πως εάν κανείς αλλαγή παροχου η αλλαγή ονόματος το βρησκει η δεδηε....

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Ελιν έχει χρόνια στην αγορά; Είναι του ομίλου βενζινών κλπ;

Το 10% συνέπειας, είναι επιπλέον των τιμών ημερήσιας και νυχτερινής κατανάλωσης;

Ευχαριστώ.

 

Η ΕΛΙΝ μπήκε το 2019 στην αγορά της ενέργειας, και συνεχίζει χωρίς να κάνει καμία διαφήμιση.

Ανήκει στον όμιλο ΕΛΙΝΟΙΛ.

Η έκπτωση συνέπειας 10% εφαρμόζεται σε κάθε εκκαθαριστικό και την βλέπεις στον επόμενο έναντι, όπως ακριβώς και στη ΔΕΗ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην ομάδα σκέφτομαι να κάνω αλλαγή παροχου αλλά είδα πως έχει λήξη το σχέδιο ηλεκτρολόγου κ λόγω τον δύσκολο στιγμών τα 150 ευρώ είναι αρκετά κ εγώ ακούσει πως εάν κανείς αλλαγή παροχου η αλλαγή ονόματος το βρησκει η δεδηε....

 

 

Στην αλλαγή ονόματος το ψάχνει ο ΔΕΔΔΗΕ

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΛΙΝ μπήκε το 2019 στην αγορά της ενέργειας, και συνεχίζει χωρίς να κάνει καμία διαφήμιση.

 

Ανήκει στον όμιλο ΕΛΙΝΟΙΛ.

 

Η έκπτωση συνέπειας 10% εφαρμόζεται σε κάθε εκκαθαριστικό και την βλέπεις στον επόμενο έναντι, όπως ακριβώς και στη ΔΕΗ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Στην αλλαγή ονόματος το ψάχνει ο ΔΕΔΔΗΕ

Αυτό είναι σίγουρο?? Σε αλλαγή παροχου δεν το ψάχνει?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ΕΛΙΝ μπήκε το 2019 στην αγορά της ενέργειας, και συνεχίζει χωρίς να κάνει καμία διαφήμιση.

 

Ανήκει στον όμιλο ΕΛΙΝΟΙΛ.

 

Η έκπτωση συνέπειας 10% εφαρμόζεται σε κάθε εκκαθαριστικό και την βλέπεις στον επόμενο έναντι, όπως ακριβώς και στη ΔΕΗ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Στην αλλαγή ονόματος το ψάχνει ο ΔΕΔΔΗΕ

Αυτό είναι σίγουρο?? Σε αλλαγή μόνο παροχου δεν το ψάχνει??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...