Jump to content

Moto G4 Plus


jotz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο προτείνεις; Δίχως να έχει προβλήματα αλλά και να έχει όμορφες επιλογές εμφάνισης εικονιδίων κλπ;

 

Όταν είχα android smartphone και απ' ότι βλέπω σύντομα θα επιστρέψω μιας και με τα windows mobile10 δεν μπορώ να «συζήσω» άλλο, είχα αγοράσει τον nova launcher, είναι και ο πιο γνωστός, ο οποίος είναι πολύ παραμετροποιήσημος και μπορείς να αλλάζεις τα εικονίδια, μιας και έχει πολλά θέματα για κατέβασμα από το play store. Ούτε root χρειάζεσαι και αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά γρήγορος.

Πείτε μου και τις εντυπώσεις από το moto g4 plus. Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη συσκευή γιατί έχει stock android και καλή τιμή σε σχέση με τα specs. παρακολουθώ στο skroutz την τιμή και των δύο εκδόσεων, 16GB/32GB με προτίμηση το 32άρι το οποίο είναι λίγο ακριβό ακόμη και δεν το έχουν φέρει πολλά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο προτείνεις; Δίχως να έχει προβλήματα αλλά και να έχει όμορφες επιλογές εμφάνισης εικονιδίων κλπ;

Nova χωρίς δεύτερη σκέψη ήταν ή πρώτη εφαρμογή που αγορασα ποτέ και δεν το χω μετανιωσει

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

It's great I also put in an SD card set it as internal storage it's really good that way it's boosts the phone from 32gb to eg64gb if it's a 32gb SD card

Καλημέρα, διάβασα αυτό στο gsmarena. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Να ενσωματωθεί δηλαδή η SD με την εσωτερική μνήμη και να φαίνεται σύνολο; Απαιτεί root αυτή η ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα το support της motorola σχετικά με την υποστήριξη στο 4g της band 20 (800MHz) και μου απάντησαν ότι τα models XT1644 για europe region τη υποστηρίζουν.

Σε αναζήτηση στο amazon uk για το moto g4 plus dual sim 3gb /32gb δεν βρήκα το μοντέλο XT1644.

Έχει βρει κάποιος το ανωτέρω;

Όσοι το παρήγγειλαν από eshop π.χ amazon την έκδοση dual sim 3gb /32gb τι μοντέλο τους έστειλαν; - Είχαν θέμα με 4G 800MHz.

Από amazon έρχεται με eu plug ή με το uk plug και πρέπει να γίνει χρήση επιπλέον adaptor;

Όσοι παρήγγειλαν από σκρουτζομάγαζα που προς το παρόν έχουν μόνο το 2G/16Gb ποιο μοντέλο του ήρθε ΧΤ16??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα το support της motorola σχετικά με την υποστήριξη στο 4g της band 20 (800MHz) και μου απάντησαν ότι τα models XT1644 για europe region τη υποστηρίζουν.

Σε αναζήτηση στο amazon uk για το moto g4 plus dual sim 3gb /32gb δεν βρήκα το μοντέλο XT1644.

Έχει βρει κάποιος το ανωτέρω;

Όσοι το παρήγγειλαν από eshop π.χ amazon την έκδοση dual sim 3gb /32gb τι μοντέλο τους έστειλαν; - Είχαν θέμα με 4G 800MHz.

Από amazon έρχεται με eu plug ή με το uk plug και πρέπει να γίνει χρήση επιπλέον adaptor;

Όσοι παρήγγειλαν από σκρουτζομάγαζα που προς το παρόν έχουν μόνο το 2G/16Gb ποιο μοντέλο του ήρθε ΧΤ16??

Ευχαριστώ

 

Αυτά που πουλιούνται στο skroutz κ γενικά τα ελληνικά είναι τα xt1642 που έχουν την 800αρα μπάντα.. Το ίδιο κ απο Amazon.fr

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μου είπαν για xt1644 γιατί αυτό είναι το τελευταίο μοντέλο.

 

Όμως 3gb /32gb dual sim το Amazon.fr δεν έχει. Το 2gb/16gb το αγοράζω και από εδώ, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι οριακό ειδικά μετά και από κανένα update σε Android 7.

 

Επίσης να μας αναφέρουν εντυπώσεις όσοι το έχουν για ποιότητα φωτογραφιών ειδικά με χαμηλό φωτισμό και με ποιο άλλο τηλέφωνο συγκρίνονται για να έχουμε μέτρο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μου είπαν για xt1644 γιατί αυτό είναι το τελευταίο μοντέλο.

 

Όμως 3gb /32gb dual sim το Amazon.fr δεν έχει. Το 2gb/16gb το αγοράζω και από εδώ, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι οριακό ειδικά μετά και από κανένα update σε Android 7.

 

Επίσης να μας αναφέρουν εντυπώσεις όσοι το έχουν για ποιότητα φωτογραφιών ειδικά με χαμηλό φωτισμό και με ποιο άλλο τηλέφωνο συγκρίνονται για να έχουμε μέτρο αναφοράς.

 

Πιστεύω πως τα 2gb ακόμα επαρκούν.. Άλλωστε κ το Nexus 5x 2gb έχει.. Επίσης αναβάθμιση σε android 7 για το moto έχει βγει αλλά όχι ακόμα για Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2gb για την rom, ναι συμφωνώ ότι είναι οκ, όχι όμως για την rom, τα 16gb είναι πλέον πολύ λίγα με τον ρυθμό που οι των εφαρμογές ολοένα και είναι μεγαλύτερες.
Link to comment
Share on other sites

Τα 2gb για την rom, ναι συμφωνώ ότι είναι οκ, όχι όμως για την rom, τα 16gb είναι πλέον πολύ λίγα με τον ρυθμό που οι των εφαρμογές ολοένα και είναι μεγαλύτερες.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, διάβασα ότι η SD μπορεί να ενσωματωθεί με την εσωτερική μνήμη. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι με root ή με κάποιον άλλο τρόπο; Σε τέτοια περίπτωση τα 16GB μπορούν να γίνουν περισσότερα ανάλογα και με την SD. Επίσης άκουσα ότι στη nougat η Google θα επιτρέπει και πάλι τη μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική μνήμη, τι λέτε; Με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του moto g4 plus και θα ήθελα και εγώ εντυπώσεις για τη συσκευή γενικά, από το «ζέσταμα» που λένε, μέχρι και την κάμερα κυρίως στις νυχτερινές λήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιδιότητα όντος έχει προστεθεί στο android 6, αλλά δεν ξέρω εάν βλέπει το χώρο ενιαίο για εφαρμογές και για το λογισμικό του συστήματος ή υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Να δούμε και τις απόψεις των χρηστών για φωτό και διάρκεια μπαταρίας και βλέπουμε. Ήμουν έτοιμος για το xiaomi redmi note 3 pro international edition που έχει και την band 20 (800MHz) αλλά διαβάζοντας στο forum το πόσα bug έχει ακόμα σαν λογισμικό καθώς και ότι οι φωτο δεν είναι και τίποτα σπουδαίο άλλαξα γνώμη, παρόλο που σαν hardware specs είναι ανώτερο και περίπου 50€ φθηνότερο από κινεζομάγαζα πάντα.

Πάντως εάν δει ότι το g4 plus με 64GB Rom & 4GB RAM στο amazon-us το δίνουν 299$ και εδώ ξεκινά το απλό από 230€~300€, νιώθεις κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στα public κ το ξεκαθάρισα το θεμα με το 4g. Περιττό να σας πω πως με κοιταζαν σαν εξωγήινο.. Τελικά εφεραν ενα σφραγισμένο οπότε κ λύθηκε το θέμα. Μάλιστα επεμεναν οτι απ έξω ΔΕΝ γράφει τις συχνότητες που υποστηρίζει.. Φυσικά απ έξω τα έγραφε όλα κανονικά. Το μοντέλο που φέρνουν στην Ελλάδα κ γενικά τα Ευρωπαϊκά πρέπει να είναι το xt1642 που υποστηρίζουν κανονικά 4g στα 800mHz (lte 20)
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει τελικά το μοντέλο όντως να είναι το xt1642. Δείτε και από το παρακάτω link :

 

https://www.frequencycheck.com/models/vXzkR/motorola-moto-g4-plus-dual-sim-td-lte-16gb-xt1642 που αναφέρει την band 20, αλλά για 16Gb κινητό.

 

Εάν δοκιμάσει κανείς στο παραπάνω site και τα υπόλοιπα μοντέλα xt1641 1643 1644

δεν δείχνουν να έχουν την band 20.

Επίσης και στο site της lenovo.com/gr στο moto g4 plus έχουν το xt1644 δίχως όμως την band 20.

 

Δυστυχώς στην Motorola δεν ξέρουν τι τους γίνεται γιατί μου απάντησαν για το 1644 ότι :

 

"Response By Email (Sourabh) (28/10/2016 09.54 AM)

Customer Reference number: 161027-020180

 

Dear ???

 

Thank you for contacting Motorola.

My name is Sourabh from Motorola E-mail Support and it will be my pleasure to assist you with any concern that you might have.

 

I would like inform you that the below the bands that support the moto g4 plus (LTE).

 

Moto G Plus - XT1644

GSM / GPRS / EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

UMTS / HSPA+ (850, 900, 1900, 2100 MHz)

4G LTE (B1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 40)

Band coverage varies by model, country, and carrier.

 

For any further assistance or information please do not hesitate to contact us, quoting your Customer Reference number. We are reachable on 03339 997 550 to discuss the matter further with one of our experienced customer service agents. Please contact us any time between the hours of 8am and 8pm from Monday to Friday.

 

Kind regards,

Sourabh

Motorola Mobility UK Ltd.

http://www.motorola.com

Customer By Web (??? ) (27/10/2016 01.00 PM)

Question Reference # 161027-020180

Date Created: 27/10/2016 01.00 PM

Date Last Updated: 28/10/2016 09.54 AM

Status: Solved "

 

Το θέμα είναι ότι ενώ το βρίσκω στο Amazon UK δεν το στέλνουν Ελλάδα.!

 

Το έχει στο ebay από Hong Kong δίχως όμως στις λεπτομέρειες την band 20!!!

 

Και ποιος μπλέκει τώρα με το ebay. Δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί και δεν ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο... Έχουν άραγε την τακτική των υπολοίπων κινέζικων eshop; Δεν ξέρω και δεν θέλω να το διασπιστώσω

 

 

Στο Amazon UK τι πρόβλημα έχουν και δεν στέλνουν Ελλάδα, δε μου έχει ξαναγίνει από το site αυτό αλλά είχα αγοράσει άλλα αντικείμενα όχι κινητό.

Edited by ygik
Link to comment
Share on other sites

Η ευρωπαϊκή έκδοση είναι το XT1642. Αλλά πρόκειται το 16/2 μοντέλο. Ενδεχομένως το ΧΤ1644 να είναι το 32/3.

Αν φαίνονται οι μπάντες κάπου στη συσκευή πες μου να το κοιτάξω και να σου πω σίγουρα για το XT1642.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια γνωμη απο τους κατεχοντες τη συσκευη?

καμια αποψη -συγκριση με αλλες συσκευες?

φαινεται αρκετα αξιολογη επιλογη σαυτα τα χρηματα για οποιον θελει ναποφυγει κινες κ ρομς κλπ αλλα κανεις δε μιλαει γιαυτην.

οποιες γνωμες ευπροσδεκτες

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Η ευρωπαϊκή έκδοση είναι το XT1642. Αλλά πρόκειται το 16/2 μοντέλο. Ενδεχομένως το ΧΤ1644 να είναι το 32/3.

Αν φαίνονται οι μπάντες κάπου στη συσκευή πες μου να το κοιτάξω και να σου πω σίγουρα για το XT1642.

 

Δυστηχώς αυτή την απάντηση ψάχνω και εγώ. Πάντως στα διάφορα site το xt1644 32/2 δεν το έχουν όλοι με την band 20 Ίσως να παίζει ρόλο και το region, αλλά έτσι πως να παραγγείλεις με σιγουριά από το εξωτερικό;

Το xt1644 -16/2 η lenovo.com/gr δεν το δινει με την 800.

Υπάρχει μια θολουρα σχετικά με το θέμα αυτό.

Πάντως δεν έχει νόημα να σκας 300€ και να μην έχεις συμβατά τα δίκτυα της χώρα σου.

 

Ακόμα και στο hads on στο Myphone λέει μόνο για τις band " 4G/LTE καλύπτει τις μπάντες B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 41" και όχι την 20.

Μπορεί να μας δώσει πληροφορίες άραγε από που ήρθε (Ελλάδα ή Εξωτερικό) και το ακριβές μοντέλο xt??? ;

Edited by ygik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νέος κάτοχος κι εγώ του μοντέλου 1642 (2GB/16GB). Υποστηρίζει 800 (WIND Πάτρα παίζει άψογα). Δεν παίζεται το τηλέφωνο για τα λεφτά του.
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Moto G4 Plus

 

XT1640: GSM 850/900/1800/1900 + HSPA 850/900/1900/2100 + LTE 3/5/7/28

 

XT1641: GSM 850/900/1800/1900 + HSPA 850/900/1700(AWS)/1900/2100 + LTE 2/3/4/5/7/12/17/28

 

XT1642: GSM 850/900/1800/1900 + HSPA 850/900/1900/2100 + LTE 1/3/5/7/8/19/20/28/40

 

XT1643: GSM 850/900/1800/1900 + HSPA 850/900/2100 + LTE 1/3/5/8/40

 

XT1644: CDMA 0/1/10 + GSM 850/900/1800/1900 + HSPA 850/900/1700(AWS)/1900/2100 + LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/25/26/41

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν 20 ημέρες θα αποκτησα και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν μπορώ να κάνω restart. Ξέρει κανείς πως μπορώ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν 20 ημέρες θα αποκτησα και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν μπορώ να κάνω restart. Ξέρει κανείς πως μπορώ;

 

Πατάς το power button για τουλαχιστον 8 δευτερα...

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το power button για τουλαχιστον 8 δευτερα...

Ευχαριστώ πολύ!! Λειτουργεί κανονικά! Βέβαια τώρα το έχω για πουλημα μιας και τόσο μεγάλη οθόνη δεν με εξυπηρετεί! Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι και εγώ να το πάρω για δώρο στη γυναίκα μου. 'Εχω το Moto X style οπότε είμαι εξοικιωμένος με τα Motorola. Μερικές ερωτήσεις

1. Η ambient οθόνη πώς εμφανίζει τα notifications? Περνάς το χέρι από πάνω όπως στα άλλα Moto ή με άλλο τρόπο;

2. Η μπαταρία πόσο σας βγάζει με μέτρια χρήση (wifi και mobile data μερικές ώρες μόνο και όχι παιχνίδια)

3. Από ποιότητα κατασκευής;

4. Τί σας χαλάει/δε σας αρέσει προσωπικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι και εγώ να το πάρω για δώρο στη γυναίκα μου. 'Εχω το Moto X style οπότε είμαι εξοικιωμένος με τα Motorola. Μερικές ερωτήσεις

1. Η ambient οθόνη πώς εμφανίζει τα notifications? Περνάς το χέρι από πάνω όπως στα άλλα Moto ή με άλλο τρόπο;

2. Η μπαταρία πόσο σας βγάζει με μέτρια χρήση (wifi και mobile data μερικές ώρες μόνο και όχι παιχνίδια)

3. Από ποιότητα κατασκευής;

4. Τί σας χαλάει/δε σας αρέσει προσωπικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η ambient οθόνη δουλεύει με τη κίνηση και δείχνει τις ειδοποιήσει στην οθόνη, αφού ανοίξει. Από αυτονομία 2,5 ημέρες άνετα. Η κατασκευή του είναι στιβαρή χωρίς τριγμούς με πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Εμένα το μόνο που με χάλασε είναι το μέγεθος. Περίμενα ότι θα συνηθίσω τις 5.5 αλλά τελικά δεν.

Link to comment
Share on other sites

Η ambient οθόνη δουλεύει με τη κίνηση και δείχνει τις ειδοποιήσει στην οθόνη, αφού ανοίξει. Από αυτονομία 2,5 ημέρες άνετα. Η κατασκευή του είναι στιβαρή χωρίς τριγμούς με πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Εμένα το μόνο που με χάλασε είναι το μέγεθος. Περίμενα ότι θα συνηθίσω τις 5.5 αλλά τελικά δεν.

 

Ευχαριστώ φίλε μου! 'Ησουν σαφέστατος. Εγώ έρχομαι από οθόνη 5.7 και δύσκολα γυρίζω πίσω σε μικρότερη πλεόν αλλά προφανώς είναι τελείως υποκειμενικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κύριοι.

 

Μερικές ερωτησούλες...

 

Τελικά με αυτές τις μπάντες τι γίνεται; Το πρόβλημα είναι στο LTE μόνο; Εάν όντως υπάρχει πρόβλημα δηλαδή... Επειδή έκανα και μια μικρή έρευνα στο νετ, πάλι άκρη δεν έβγαλα. Άλλο ο ένας, άλλο ο άλλος :O

 

Με τα δακτυλικά έχετε προβλήματα; Ανοίγει γρήγορα και χωρίς προβλήματα; Ωστόσο θέλω να ρωτήσω εάν η οθόνη ενεργοποιείται μόνο από τον σένσορα :confused: Από το κουμπί στα πλάγια δεν ενεργοποιείται;

 

Τελική ερώτηση... Την έκδοση με τα 32γίγα πού θα την εβρώ;; Κοιτάζω σε ebay kai amazon και δεν υπάρχει τίποτε. Αγοράζουμε από άλλο μαγαζί; Ποιο;; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...