Jump to content

Moto G4 Plus


jotz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος ενός Moto G4 Plus εδώ και δυο μέρες.

Και φυσικα αρχισαν οι απορίες:

1. File manager;

2. Συλλογή φωτογραφιών;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρουσίασε το μας λιγακι, το σκεφτόμαστε κι άλλοι να το πάρουμε. Καλές φωτογραφίες; Κολλήματα; Μπαταρία; κλπ

Για αυτά που ρωτάς μάλλον μία περιήγηση στα νήματα με τις προτάσεις εφαρμογών για Android θα σου λύσουν πολλές απορίες.

 

:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης από που το πήρες και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία πως πάει;

Είχα δει κάτι βιντεάκια στο youtube όπου παρουσίαζε άσχημα θέματα στην εφαρμογή στης κάμερας λόγο υπερθέρμανσης, εσένα στο έχει παρουσιάσει; ;Έχει διορθωθεί με κάποιο update μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Καταρχήν να πω ότι έχω τη συσκευή 4 μέρες και ότι την αγόρασα χωρίς να το πολυσκεφτώ μιας και το razr i που είχα "πέθανε".

Είναι μια συσκευή αρκετά μεγάλη (προέρχομαι απο 4,3 ίντσες), αλλά τη συνήθισα γρήγορα και δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα. Απο ποιότητα κατασκευής, αν και πλαστικό, εξαιρετική, το πίσω καπάκι εφαρμόζει άψογα. Η οθόνη καταπληκτική. Είναι ευκρινής και μπορώ να γράψω κάτω απο τον ήλιο. Αποδεικνύεται πολύ καλύτερη απο τη led του razr i.

Εχω τη μικρή έκδοση 16/2 και μέχρι στιγμής είναι επαρκέστατη. Να τονίσω ότι δεν παίζω παιχνίδια. Το κινητό δεν έχει κολλήσει πουθενά, ούτε όταν του φορτωσα 7500 φωτογραφίες και βίντεο. Επίσης μπορείς να ενσωματωσεις την κάρτα στην εσωτερική μνήμη. ΠΡΟΣΟΧΗ Αυτό γίνεται με φορμάρισμα.

Η κάμερα εξαιρετική. Ανταποκρίνεται γρήγορα και μπορείς να αλλάξεις τη φωτεινότητα απ' ευθειας χωρίς να μπεις στα μενού. Οι ρυθμίσεις εύχρηστες και πολλές αν θες να παίξεις. Περισσότερο με εντυπωσίασε η μπροστινή! Δεν περίμενα τέτοια απόδοση και τέτοιο βάθος στη φωτογραφία.

Για την μπαταρία νομίζω είναι νωρίς να μιλήσω. Όλα ανοιχτά και συνεχώς στο χέρι μου πάει μια μέρα. Βέβαια για μένα είναι σημαντικό μιας και με το προηγούμενο κινητό έψαχνα φορτιστή στη μέση της ημέρας. Επίσης πολυ πολύ χρήσιμο το turbo charging.

Αρνητικά: Δεν έχει file manager και συλλογή φωτογραφιών. Για την ακρίβεια ο file manager είναι κρυμμένος στο μενού των ρυθμίσεων χωρίς κάποια συντόμευση και για τις φωτογραφίες μόνο google photos. Αν ενοχλεί κάποιον, όπως και εμένα, κυκλοφορούν εκδόσεις των εφαρμογών στο xda που έχουν εξαχθεί από άλλες συσκευές. Σε γενικές γραμμές κάνουν τη δουλειά τους, με κάποια προβληματάκια όμως. Για παράδειγμα υπάρχει θεμα με τη διαγραφή των φωτογραφιών που πρέπει να τις σβήσεις και απο το file manager. Ίσως μελλοντικά να αναβαθμιστούν οι εφαρμογές και να λυθεί το πρόβλημα.

Για υπερθέρμανση δεν εχω αντιληφθεί κάτι, αλλά είπα ότι δεν παίζω παιχνίδια.

Συνολικά, αν δεν υπήρχε το θέμα που ανέφερα θα έλεγα ότι μέχρι στιγμής είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Motorola Gallery δεν στο είχε περασμένο; Το βρίσκεις και στο store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για File Manager μπορείς να δεις το ES file explorer κλασικά, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα νεος κατοχος του απλου G4 οτι θελετα με ρωτατε

Πες μας πως τα πάει με την μπαταρία και με την υπερθέρμανση που αναφέρουν αρκετοί χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πως τα πάει με την μπαταρία και με την υπερθέρμανση που αναφέρουν αρκετοί χρήστες.

 

Μπαταρια ειναι περιπου στις 5 ωρες sot με μονιμα ανοιχτο το wi fi μια ωρα παιχνιδι

3-4σερφινκ και 30 lepta κλησεις ..Για θερμοκρασια μου ανεβασε μονο στο σεταρισμα και φορτωμα εφαρμογων στην αρχη και τωρα πλεον οταν το πιανει ο πιτσιρικας στα χερια του για κανα παιχνιδι αλλα οχι σε ολο το σωμα μονο πανω αριστερα και δεξια στο υψος της καμερας στο μεταλικο πλαισιο

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια ειναι περιπου στις 5 ωρες sot με μονιμα ανοιχτο το wi fi μια ωρα παιχνιδι

3-4σερφινκ και 30 lepta κλησεις ..Για θερμοκρασια μου ανεβασε μονο στο σεταρισμα και φορτωμα εφαρμογων στην αρχη και τωρα πλεον οταν το πιανει ο πιτσιρικας στα χερια του για κανα παιχνιδι αλλα οχι σε ολο το σωμα μονο πανω αριστερα και δεξια στο υψος της καμερας στο μεταλικο πλαισιο

 

Μεγαλες θερμοκρασιες? τσεκαρε αν μπορεις με αρκετη ωρα χρησης της καμερα τι θερμοκρασιες πιανει?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλες θερμοκρασιες? τσεκαρε αν μπορεις με αρκετη ωρα χρησης της καμερα τι θερμοκρασιες πιανει?

Χθες το βραδυ τραβαγα φωτο κανα μισαωρο δεν παρατηρησα κατι ...Δεν ξερω γενικα τι αναφερουν τα ριβιους αλλα η θερμοκρασια ειναι σ ε φυσιολογικα επιπεδα..Βεβαια ξανατονιζω οτι δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν ξερω τι γινεται σαυτη τη περιπτωση..Το μονο κακο ειναι οτι το κινητο ειναι πολυ φρεσκο και δεν βρισκω τπκ απο θηκες και προστασια οποτε προσωρινα θα παω στην unuversal λυση για οθονη και θηκη

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω το G4 plus, αλλά το 3GB/32GB και όχι το 2GB/16GB.

Δεν βλέπω όμως να έρχεται σύντομα στην Ελλάδα...

Από την άλλη όταν η χαμηλότερη τιμή του 2GB/16GB είναι 280+ ευρώ (το 3GB/32GB δηλαδή θα πάει 300+ με άλλα 50 πας για Samsung S6 έλεος), σκέφτομαι και το απλό το Moto G4.

Με τις τιμές υπάρχει ένα θέμα καθώς ανεβοκατεβαίνουν (Moto G4 από 210 πήγε 240 σε δυο μέρες, ενώ το Μοτο G4 dual sim βρίσκεται στα 200) συνέχεια.

Έχω δυο ερωτήσεις αν μπορείτε να απαντήσετε, γιατί κανεις δεν διευκρινίζει.

Έχει NFC τελικά;

Είναι αδιάβροχο;

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Κανένα G4 δεν έχει NFC

 

Ευχαρηστώ για την απάντηση.

Μήπως γνωρίζεις εάν έχει και IPX7 όπως είχε το Moto G (3rd)?

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Είναι υδροφοβικό αλλά όχι αδιάβροχο όπως το moto G.

Αυτό είναι ένα άλλο παράπονο για το moto G4 που κακοφάνηκε σε πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υδροφοβικό αλλά όχι αδιάβροχο όπως το moto G.

Αυτό είναι ένα άλλο παράπονο για το moto G4 που κακοφάνηκε σε πολλούς.

 

Ευχαρηστώ και πάλι.

Όσο για το NFC, κάποια μαγαζιά γράφουν ότι έχει...:

Συνδεσιμότητα

Bluetooth: Ναι, v4.1

USB: Ναι, MicroUSB 2.0

WiFi: Ναι, με δυνατότητα hotspot

NFC: Ναι

OTG: Ναι

GPS: Ναι

Και αυτό το μαγαζί είναι πρώτο (πιο φθηνό) στο skroutz στα dual sim G4.

:blink:

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/motorola-moto-g4-plus-1321486/review

 

 

Δεν έχει NFC.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/motorola-moto-g4-plus-1321486/review

 

 

Δεν έχει NFC.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

 

Ναι, το διευκρίνισε ο φίλος alekan_1 πριν.

Απλά δείχνω πως κάποια site παραπληροφορούνε...

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε και από μένα σήμερα μια παραγγελία για το απλό το G4 από το αγγλικό Άμαζον, όπου έχει επίσημο λογαριασμό η Motorola. Μαζί με μεταφορικά βγήκε στις 170 λίρες Αγγλίας ή περίπου 205 ευρώ. Αν δεν μας απογοητεύσει η μεταφορική της Amazon θα το έχω από 26-30/7 Πήρα το μαύρο με την μία κάρτα sim ενώ το λευκό κυκλοφορεί με dual sim. Θα το κρατήσω λίγες μέρες και μετά θα το δώσω στον πατέρα μου που κράταει ένα κινητό από το Plaisio τα γνωστά turbox όπου και όταν το αγόρασε δεν με ρώτησε τπτ και μετά έκλαιγε τα 200 ευρώ που έδωσε !!! Θα το καταχαρεί είναι το μόνο σίγουρο και θα με ευγνωμονεί μιας και τόσο τα 2gb ram από την μια, όσο και σχεδόν το βανιλια android από την άλλη θα του προσφέρει μια εμπειρία χρήσης αλα nexus σε ποσοστό γύρω στο 80 ίσως και 90%. Η δε μπαταρία με τον turbo charger θα τον κάνει να ξεχνάει τι σημαίνει να φορτίζεις κινητό. Περιλαμβάνεται και στην συσκευασία του απλού G4 γιατί ορισμένες φήμες τον ήθελαν να είναι μόνο στο G4 plus και θα έπρεπε ο κάτοχος του απλού G4 να το αγοράσει ως έξτρα εξάρτημα.

 

Nfc σαφώς και δεν έχει και είναι στα μείον του μιας και οι πληρωμές μέσω ανέπαφων συναλλαγών είναι η αγαπημένη μου συνήθεια...αλλά είπαμε δεν προορίζεται το κινητό για μένα, άρα για την μεσαία χρήση που θα δεχτεί το κινητό νομίζω ότι τα λεφτά του τα αξίζει σίγουρα και θα αντέξει τουλάχιστον μια τριετία !!!

 

Για screen protector τσίμπησα αυτές εδω που τις έχω δοκιμάσει στο nexus μου και απλά δεν καταλαβαίνεις ότι φοράς ζελατίνα και κάθεται πολύ ωραία στο κινητό, ούτε φυσικά χάνει κάτι σε χρώματα η οθόνη, αφήστε που είναι αρκετά φθηνές κάτω του 1 ευρώ η μια : http://www.ebay.co.uk/itm/142017013396?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Για θήκη δεν κατέληξα πουθενά γιατί οι περισσότερες είναι κινέζικες και έχω κακή εμπειρία από δαύτες, ιδίως οι flip cover που προτιμώ, μιας και το κινητό όταν μπαίνει μέσα στην θήκη συνήθως στις περισσότερες δεν βγαίνει ποτε χωρίς να γεμίσει γραντζουνιες. Αναμένω κάποια επίσημη της motorola αν και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει κάτι τέτοιο...

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Από ποιότητα ήχου στα ακουστικά τί λέει; Το ZUK Ζ1 είναι φανταστικό σε αυτόν τον τομέα και το καλύτερο που έχει περάσει από τα χέρια μου μαζί με τα Nokia 5800, iPhone 4 και HTC One XL σε ακρόαση μουσικής.
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγω περιμένω το απλό από μέρα σε μέρα σίγουρα έχει μέσα την ταχυφορτηση; Πρωην κάτοχος nexus 5 θα μείνω ικανοποιημένος από το g4;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι να χτυπησω το απλό G4 απο Αγγλικο amazon αλλα στο ενδεχομενο να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θα καλύπτεται η συσκευή απο την ελληνική motorola?

 

Επισης γιατι δεν υπαρχει πουθενα σε Ελληνικα καταστηματα παρα μονο το Plus; μονο κατι σκρουτζομαγαζα το φέρνουν στη χαση κ στη φέξη. Σε ενα που δοκιμασα μαλιστα, ενω περασε η παραγγελια μετα με ειδοποιησαν λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει κ αν θα ηθελα καποιοα αλλο :mad:

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...