Jump to content

iOS 10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ περίεργο.

Δεν μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό.

Μήπως να περναγες εκ νέου το beta profile και κάνοντας πριν και μετά μια επανεκκίνηση.

 

Του περασε μετα απο 5-6 εγκαταστασεις (εχασα το μετρημα!) :p

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η κανονική 10 ποτέ περίπου βγαίνει; Μαζί με το 7;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συνηθως ετσι γινεται!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πολυ καλο το raise to wake και φαίνεται να δουλευει αψογα οταν εχεις το τηλ ακουμπησμενο σ ενα τραπεζι. Αν ομως το εχεις σε μια τσεπη και κινεισαι διαρκώς ή καθεσαι-σηκωνεσαι τι γινεται? Ανοιγοκλεινει η οθονη και τρωει μπαυαρια?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το raise to wake και φαίνεται να δουλευει αψογα οταν εχεις το τηλ ακουμπησμενο σ ενα τραπεζι. Αν ομως το εχεις σε μια τσεπη και κινεισαι διαρκώς ή καθεσαι-σηκωνεσαι τι γινεται? Ανοιγοκλεινει η οθονη και τρωει μπαυαρια?

Όχι δεν συμβαίνει. Είναι καθαρά όταν κάνεις την κίνηση για να το σηκώσεις και δεις αν έχεις κάποιο notification ή την ώρα. Σε τσέπες κτλ δεν ενεργοποιείται.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έγινε εγκατάσταση της 10.0.1 μιας και διαθέσιμη απο εχθές.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160909/aed3b4ce4cdc196d213d190cf8a6220b.jpg

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμβαίνει. Είναι καθαρά όταν κάνεις την κίνηση για να το σηκώσεις και δεις αν έχεις κάποιο notification ή την ώρα. Σε τσέπες κτλ δεν ενεργοποιείται.

 

Τέλεια. Με αυτο τον τρόπο γλιτωνεις τα μισα πατηματα του home button με οτι αυτο συνεπάγεται για τη διάρκεια της ζωης του.

 

Και μια ερωτησουλα ακομα. Οταν το σηκώσεις σε βγαζει σε κλειδωμενη οθονη. Επειδη πιο πανω εγραψσν οτι δεν υπαρχει πλεον το slide to unlock, πως ακριβως το ξεκλειδωνεις?

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Με αυτο τον τρόπο γλιτωνεις τα μισα πατηματα του home button με οτι αυτο συνεπάγεται για τη διάρκεια της ζωης του.

 

Και μια ερωτησουλα ακομα. Οταν το σηκώσεις σε βγαζει σε κλειδωμενη οθονη. Επειδη πιο πανω εγραψσν οτι δεν υπαρχει πλεον το slide to unlock, πως ακριβως το ξεκλειδωνεις?

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αν έχεις κάποιος από τα 6s/6s Plus/5SE τότε απλά σηκώνεις την συσκευή, ανάβει η οθόνη, ακουμπάς τον δάχτυλο στο home button (αν έχεις δαχτυλικό αποτύπωμα) και το κινητό ξεκλειδώνει. Αν δεν έχεις δαχτυλικό αποτύπωμα τότε πατάς το home button και ξεκλειδώνει.

 

Αν έχεις παλιότερο iPhone με touch id (5s, 6, 6 plus) τότε δυστυχώς θα πρέπει να πατάς το lock button ή home button και μετά να ακουμπάς το δάχτυλο στο home button ώστε να ξεκλειδώσει. Αν δεν έχεις κωδικό ή δαχτυλικό αποτύπωμα τότε ξανά πατάς το home button.

 

Αν τώρα έχεις iphone το οποίο δεν έχει touch id τότε ακόμα πιο δυστυχώς θα πρέπει να πατάς το home button ή lock button για να ανάψει η οθόνη και μετά ξανά να πατήσεις το home button για να ξεκλειδώσει.

 

Εν ολίγοις το ξεκλείδωμα είναι εύκολο αν έχεις touch id και συγκεκριμένα αν έχεις κάποιο από τα 6s/6s plus/6SE/7/7 plus τα οποία υποστηρίζουν το wake to sleep. Αν έχεις iphone δίχως touch id τότε είναι σπαστικό και θέλει παραπάνω χρόνο να το συνηθίσεις.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμβαίνει. Είναι καθαρά όταν κάνεις την κίνηση για να το σηκώσεις και δεις αν έχεις κάποιο notification ή την ώρα. Σε τσέπες κτλ δεν ενεργοποιείται.

 

Θα ηταν τέλειο και θα γλιτωναμε πανω απ τα μισα πατηματα του home button, πρακτικα διπλαδιαζοντας την ζωη του, αν δεν εκαναν τη βλακεια να καταργήσουν το slide to unlock. Θα σηκωνες τη συσκευή, θα αναβε η οθονη, θα εκανες slide και θα ήσουν μεσα. Τώρα οχι μονο δε γινεται πιο ευκολο αλλά μας μπερδευει περισσοτερο ζητωντας να μπαινουμε με πατημα του home button. Αν κανεις την ιδια κινηση 7 χρονια, στραβωνεις λιγο αν στην αλλαξουν. Υπαρχει περιπτωση το ξανασκεφτουν σε καποιο επομενο update, απ τη στιγμη που τα παραπονα ειναι πολλα? Εστω να βγαλουν μια εφαρμογη που να το επιτρεπει.

Θα ηταν τεχνικα δυσκολο στην οθονη κλειδωματος να παραμείνει το slide to unlock στο κατω μερος της οθονης και σέρνοντας αριστερα-δεξια το πανω μερος να ενεργοποιούνται οι λειτουργίες της φωτογραφικης και των widgets?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν τέλειο και θα γλιτωναμε πανω απ τα μισα πατηματα του home button, πρακτικα διπλαδιαζοντας την ζωη του, αν δεν εκαναν τη βλακεια να καταργήσουν το slide to unlock. Θα σηκωνες τη συσκευή, θα αναβε η οθονη, θα εκανες slide και θα ήσουν μεσα. Τώρα οχι μονο δε γινεται πιο ευκολο αλλά μας μπερδευει περισσοτερο ζητωντας να μπαινουμε με πατημα του home button. Αν κανεις την ιδια κινηση 7 χρονια, στραβωνεις λιγο αν στην αλλαξουν. Υπαρχει περιπτωση το ξανασκεφτουν σε καποιο επομενο update, απ τη στιγμη που τα παραπονα ειναι πολλα? Εστω να βγαλουν μια εφαρμογη που να το επιτρεπει.

Θα ηταν τεχνικα δυσκολο στην οθονη κλειδωματος να παραμείνει το slide to unlock στο κατω μερος της οθονης και σέρνοντας αριστερα-δεξια το πανω μερος να ενεργοποιούνται οι λειτουργίες της φωτογραφικης και των widgets?

Το θέμα είναι τι iphone έχεις και πως έχεις συνηθίσει να ξεκλειδώνεις το κινητό.

 

Για παράδειγμα εγώ, όταν είχα το iphone 5 η κίνηση ήταν να πατήσω home button ή lock button να κάνω slide να βάλω κωδικό και να ξεκλειδώσω το κινητό. Όταν αγόρασα το 6 plus τότε αυτόματα έκοψα να χρησιμοποιώ και το slide to unlock. Συνέχισα να πατάω το home button ή το lock button και εν συνεχεία με το touch id ξεκλείδωνα το κινητό. Το ίδιο κάνω και τώρα, δεν έχει αλλάξει κάτι στο πως ξεκλειδώνω το κινητό. Εφόσον είχα την ευκολία να ξεκλειδώνω το κινητό με το touch id αυτομάτως έκοψα και το slide to unlock, ήταν περιττή κίνηση.

 

Τώρα το ξεκλείδωμα ούτε δύσκολο μου φαίνεται ούτε έχει χαλάσει κάποιο κουμπί στο 6 plus ούτε στο iphone 5 που το έχω από το 2012 που βγήκε.

 

Στο iOS 10 δεν θα αλλάξει ο τρόπος ξεκλειδώματος. Στο iOS 11 ίσως να αλλάξει κάτι ή να προσθέσουν κάτι αλλά θα το μάθουμε όταν έρθει ο Ιούνιος του 2017.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και εγώ χθες (6s Plus) και είναι συνεχώς ενεργοποιημένο το GPS για τα εξής:

 

1. Compass Calibration

2. Location-based Alerts

3. Location-based Ads

4. Location-based Suggestions

5. Wi-Fi Networking

6. Frequent Locations

 

Θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση γιατί την έκανα OTA χθες βράδυ.

Θυμάμαι πάλι κάτι αντίστοιχο με "κολλημένο" το GPS είχε γίνει και με το iOS 7;

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και εγώ χθες (6s Plus) και είναι συνεχώς ενεργοποιημένο το GPS για τα εξής:

 

1. Compass Calibration

2. Location-based Alerts

3. Location-based Ads

4. Location-based Suggestions

5. Wi-Fi Networking

6. Frequent Locations

 

Θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση γιατί την έκανα OTA χθες βράδυ.

Θυμάμαι πάλι κάτι αντίστοιχο με "κολλημένο" το GPS είχε γίνει και με το iOS 7;

Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει. Έτσι λειτουργεί σε όλη την 10 αν δεν κάνω λάθος. Αλλά δεν βλέπω να έχει ρίξει την αυτονομία της συσκευής μου (6 Plus).

 

Εγώ πάντως από αυτά έχω ανοιχτά τα compass calibration, location based alerts (που δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου στην Ελλάδα) και το setting time zone (επειδή χρησιμοποιώ το GPS για να ενεργοποιείται το night sift με την δύση του ήλιου).

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις πάντα τα είχα κλειστά, γιατί δεν έβλεπα ποτέ διαφορά σε κάτι όταν τα είχα ενεργοποιημένα. Και από μια αναζήτηση που έκανα στα γρήγορα φαίνεται πως όντως δεν βοηθάνε στην χρήση που κάνουμε.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει. Έτσι λειτουργεί σε όλη την 10 αν δεν κάνω λάθος. Αλλά δεν βλέπω να έχει ρίξει την αυτονομία της συσκευής μου (6 Plus).

 

Εγώ πάντως από αυτά έχω ανοιχτά τα compass calibration, location based alerts (που δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου στην Ελλάδα) και το setting time zone (επειδή χρησιμοποιώ το GPS για να ενεργοποιείται το night sift με την δύση του ήλιου).

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις πάντα τα είχα κλειστά, γιατί δεν έβλεπα ποτέ διαφορά σε κάτι όταν τα είχα ενεργοποιημένα.

 

Θα δοκιμάσω να τα αφήσω ανοιχτά για μια εβδομάδα. Το θέμα είναι και πως με την 9 που υπήρχαν αυτά, δεν δούλευε 24/7 το GPS.

Αν δεν λυθεί μόνο του ή με το clean install, εικάζω 10.0.2 σύντομα όπως είχε γίνει και σε παλαιότερο iOS version (μάλλον 7). :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, πολύ πιθανόν. Εγώ πάντως έχω ανοιχτά τους διακόπτες που όντως μου προσφέρουν κάτι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κανενας με 5s περασε την 10; Απο μπαταρια πως ειναι; Γιατι η 9.3.5 δεν ειναι καλη και δεν μπορω να παω σε 9.3.4 ή 9.3.2 που ηταν υποδειγματικες στο κομματι αυτονομια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν τέλειο και θα γλιτωναμε πανω απ τα μισα πατηματα του home button, πρακτικα διπλαδιαζοντας την ζωη του, αν δεν εκαναν τη βλακεια να καταργήσουν το slide to unlock. Θα σηκωνες τη συσκευή, θα αναβε η οθονη, θα εκανες slide και θα ήσουν μεσα. Τώρα οχι μονο δε γινεται πιο ευκολο αλλά μας μπερδευει περισσοτερο ζητωντας να μπαινουμε με πατημα του home button. Αν κανεις την ιδια κινηση 7 χρονια, στραβωνεις λιγο αν στην αλλαξουν. Υπαρχει περιπτωση το ξανασκεφτουν σε καποιο επομενο update, απ τη στιγμη που τα παραπονα ειναι πολλα? Εστω να βγαλουν μια εφαρμογη που να το επιτρεπει.

 

Θα ηταν τεχνικα δυσκολο στην οθονη κλειδωματος να παραμείνει το slide to unlock στο κατω μερος της οθονης και σέρνοντας αριστερα-δεξια το πανω μερος να ενεργοποιούνται οι λειτουργίες της φωτογραφικης και των widgets?

 

 

 

Υπάρχει και η επιλογή απλά να ακουμπάς (χωρίς να πατάς) το Home Button και να ξεκλειδώνει την lock screen.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160909/8439cfb62ab1c7180b37b4564bc5f673.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η επιλογή απλά να ακουμπάς (χωρίς να πατάς) το Home Button και να ξεκλειδώνει την lock screen.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να δουλέψει αυτό θα πρέπει πρώτα ή να έχεις σηκώσει το τηλέφωνο για να ανάψει η οθόνη ή θα πρέπει να πατήσεις πρώτα κάποιο από τα home button ή lock button και μετά να ακουμπήσεις το δάχτυλο στο touch id. Αν ακουμπήσεις το δάχτυλο απλά στο touch id δεν θα κάνει τίποτα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει αυτό θα πρέπει πρώτα ή να έχεις σηκώσει το τηλέφωνο για να ανάψει η οθόνη ή θα πρέπει να πατήσεις πρώτα κάποιο από τα home button ή lock button και μετά να ακουμπήσεις το δάχτυλο στο touch id. Αν ακουμπήσεις το δάχτυλο απλά στο touch id δεν θα κάνει τίποτα.

 

Πολύ σωστά.

Άλλωστε αν δεν είναι ανοιχτεί η οθόνη στην Lock screen δεν θα αρκούσε πάλι το άγγιγμα του home button.

Οπότε, όπως κάναμε μέχρι τώρα, μπορείς πατήσεις το Power button για να γίνει ανοίξει η οθόνη και ακολούθως να αγγίξεις το Home button.

 

edit: Τα ίδια λέμε! :p

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με την επιλογή rest finger to open ξεκλειδώνει όπως στις προηγούμενες εκδόσεις; Δηλαδή πατάω το home button και αφήνω λίγο πάνω το δάχτυλο και ξεκλείδωσε;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με την επιλογή rest finger to open ξεκλειδώνει όπως στις προηγούμενες εκδόσεις; Δηλαδή πατάω το home button και αφήνω λίγο πάνω το δάχτυλο και ξεκλείδωσε;

 

 

 

Όχι. Σημαίνει πως αν η οθόνη είναι αναμμένη αλλά κλειδωμένη, τότε αγγίζεις (δεν πατάς) το home button και ξεκλειδώνει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Σημαίνει πως αν η οθόνη είναι αναμμένη αλλά κλειδωμένη, τότε αγγίζεις (δεν πατάς) το home button και ξεκλειδώνει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμείς όμως θελουμε απο κλειστεί να ανοίγει με ενα πάτημα ;)

Χαίρω πολυ.

Επισης δεν χρησιμοποιούμε όλοι το αποτύπωμα ουτε πρέπει υποχρεωμένοι να είμαστε.

Εγώ που δεν το χρησιμοποιώ πρέπει να πατάω 2 φορές το home button και οχι μπαμ μπαμ αλλα αφου μεσολαβήσει 1-2 δευτερόλεπτα το δεύτερο για να μπω στη home screen.

 

Πριν ήθελα μια φορά να πατάω και ενα swipe gesture να μπω στη home screen.

Για εμένα ειναι υποβάθμιση εμπειρίας χρήσης η αλλαγή που έγινε.

Ας δώσει επιλογές σε τελική αλλα τι λέω τώρα για την Apple μιλάμε.

 

Θα ηταν τέλειο και θα γλιτωναμε πανω απ τα μισα πατηματα του home button, πρακτικα διπλαδιαζοντας την ζωη του, αν δεν εκαναν τη βλακεια να καταργήσουν το slide to unlock. Θα σηκωνες τη συσκευή, θα αναβε η οθονη, θα εκανες slide και θα ήσουν μεσα. Τώρα οχι μονο δε γινεται πιο ευκολο αλλά μας μπερδευει περισσοτερο ζητωντας να μπαινουμε με πατημα του home button. Αν κανεις την ιδια κινηση 7 χρονια, στραβωνεις λιγο αν στην αλλαξουν. Υπαρχει περιπτωση το ξανασκεφτουν σε καποιο επομενο update, απ τη στιγμη που τα παραπονα ειναι πολλα? Εστω να βγαλουν μια εφαρμογη που να το επιτρεπει.

Θα ηταν τεχνικα δυσκολο στην οθονη κλειδωματος να παραμείνει το slide to unlock στο κατω μερος της οθονης και σέρνοντας αριστερα-δεξια το πανω μερος να ενεργοποιούνται οι λειτουργίες της φωτογραφικης και των widgets?

Λύσεις πολλές υπάρχουν αλλα με την αρτηριοσκληρωση που τους διακατέχει και τη λογική εμείς ξέρουμε καλύτερα για εσάς μην εχεις ελπίδες.

Ειδικά για χρήστες iPad δεν εχει κανένα απόλυτος νόημα να αντικατασταθεί το ξεκλείδωμα οθόνης με swipe gesture με το να ανοίγεις την κάμερα.

 

Πόσοι θα ανοίγουν την κάμερα σε καθημερινή βάση επι δεκάδες φορές(ουδείς) αντί να μπαίνουν home screen.

 

Ακατανόητη η απόφαση της Apple που θα έπρεπε να είτε να δώσει επιλογές είτε να τροποποιήσει το UI σε tablet να διαφέρει απο iPhone.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι υπερβολικές οι αντιδράσεις για το φόβο μην χαλάσει το home button;

Σε προσωπικό επίπεδο χρησιμοποιώ αποκλειστικά Touch ID χάριν ευκολίας και ταχύτητας στο 6s Plus μου, επομένως αυτή η αλλαγή πέρασε απαρατήρητη.

 

Όσον αφορά την κάμερα, την χρησιμοποιώ κατά κόρον παντού (όχι για selfies κλπ) και ειδικά σε ταξίδια. Δεν έχει αντικαταστήσει την dSLR μου αλλά με βολεύει ανά πάσα στιγμή με μια κίνηση να τραβώ φωτό υψηλής ποιότητα από το iPhone. Για τον λόγο αυτό πάντα μου άρεσε το άνοιγμά της από την Lock screen.

 

Τέσπα. Περί ορέξεως. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Σημαίνει πως αν η οθόνη είναι αναμμένη αλλά κλειδωμένη, τότε αγγίζεις (δεν πατάς) το home button και ξεκλειδώνει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στα νέα iPhone με το νέο κουμπί θα υπάρχει δυνατότητα με ένα πάτημα στο κουμπί να ανοίγει και να ξεκλειδώνει. Το lift to wake βοηθάει αρκετά αλλά δεν βολεύει πάντα σε σχέση με τον παλιό τρόπο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μα στο 6s Plus που έχω με το που το πατήσω το Home button ξεκλειδώνει. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο iOS 10 θα πρέπει να πατάμε το κουμπί δύο φορές, μία για να ανάψει η οθόνη και μία για ξεκλείδωμα ή απλό άγγιγμα για το δακτυλικό. Ρωτάω αν υπάρχει τρόπος όπως μέχρι το iOS 9 που με ένα πάτημα ανάβει και ξεκλειδώνει μαζί.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 10
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...