Jump to content

Sony Xperia XA


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το νέο μέλος της X σειράς που αποκαλύφθηκε στην Βαρκελώνη τέλη Φεβρουαρίου και σταδιακά εντός των επόμενων λίγων εβδομάδων αναμένεται η κυκλοφορία του.

http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xa/

Προδιαγραφές

Κάμερα 13 MP με υβριδική αυτόματη εστίαση

Εμπρός κάμερα 8 MP για selfie σε χαμηλό φωτισμό

Διάρκεια μπαταρίας έως 2 ημέρες*

Οκταπύρηνος 64 bit

Οθόνη 5” HD με κυρτό γυαλί

Υποστήριξη καρτών SIM: Nano SIM

Μνήμη και χώρος αποθήκευσης: Κάρτα microSD™ έως 200 GB

Βάρος: 138,8 γραμμάρια

Διαστάσεις: 143,6 x 66,8 x 7,9 mm

Οθόνη: HD 5'' 720p, Mobile BRAVIA Engine 2, Λειτουργία Super Vivid

Κάμερα: Αισθητήρας εικόνας 1/3" Exmor RS για κινητές συσκευές με ανάλυση 13 MP, Γρήγορη εκκίνηση, Υβριδική αυτόματη εστίαση, Ευκρινές ζουμ εικόνας 5x, Αυτόματη αναγνώριση σκηνής

Στο εσωτερικό: Google Android™ M, MediaTek helio™ P10, Οκταπύρηνος επεξεργαστής 64 bit

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ειδα στο πλαισιο χθες και δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε και πολυ.πολυ πλαστικουρα 5 οθονη. ειναι γρηγορο δεν λεω καλη καμερα αλλα μεχρι εκει. Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

το είδα και γω χθες στο public,αποκομισα ακριβώς την αντίθετη άποψη,μου φάνηκε αριστη η ποιότητα κατασκευής και εντυπωσιακή η συσκευή
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω το ειδα στα Public σημερα και μπορω να πω πως το κινητο ειναι τελειο...

 

Να πω για τα χρωματα οθονης ? Τελεια και πολυ φυσικα..

Να πω για καμερα ? Βγαζει πολυ ποιο γρηγορα φωτος απο το Z5 Compact μου. Αυτο δεν σημαινει οτι βγαζει και καλυτερα αλλα βγαζει τρομερα καλα.

Να πω για Design ? Τελειο..Η οθονη τελεια πραγματικα και ειδικα που δεν εχει πλαίσιο γύρο γύρο...

 

Λιγο ακομα να πεσει η τιμη και ειναι οτι πρεπει το κινητο για τα λεφτα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο. Αν υπάρχει κάποιος κατόχος να ρίξει λίγο φως.
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα το XA σε λευκό, δώρο για τη γυναίκα. Κατ' αρχάς, αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το design. Το κινητό είναι πανέμορφο, μέταλλο στο πλαίσιο και πλαστικό πίσω, με στρογγυλεμένες άκρες (στυλ iPhone 6), με το highlight να είναι η οθόνη με τα ελάχιστα (σχεδόν μηδενικά) bezels στα πλαϊνά. Αυτό κάνει τη συσκευή πιο στενή, σε σχέση με άλλα 5ιντσα, ενώ το ύψος της είναι κοντά στο μέσο όρο. Η κατασκευή του είναι άψογη, ενώ μου φάνηκε ελαφρύ, συγκριτικά με το Redmi 3 που χρησιμοποιώ εγώ. Χρειάζεται πάντως προσοχή, καθώς γυμνή η συσκευή γλιστράει στο χέρι και σίγουρα χρειάζεται κάποια θήκη.

Η οθόνη έχει πολύ καλή απόδοση, τόσο σε εσωτερικό όσο και σε εξωτερικό χώρο.

Επεξεργαστής και ram (helio p10, 2 gb ram) είναι πολύ καλά, για mid range συσκευή της ελληνικής αγοράς, και δεν παρατήρησα κάποιο κόλλημα κατά τη δοκιμαστική χρήση του.

Ομοίως, οι κάμερες του είναι πολύ καλές, (13mp σε αναλογία 4:3, 9 mp σε αναλογία 16:9 πίσω, 8mp μπροστά), ενώ ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η πολύ καλή σταθεροποίηση σε εγγραφή βίντεο 1080p (30fps).

Η μπαταρία του ικανοποιητική (2300 mA, μη αποσπώμενη) για τα δεδομένα της συζύγου (τηλέφωνα, μηνύματα, viber και λίγο browsing), της βγάζει 2ήμερο. Με βαριά χρήση πιστεύω ότι βγάζει τη μέρα.

Από λογισμικό, φοράει Marshmallow, ενώ έκανε μια αναβάθμιση περίπου 300mb με την πρώτη εκκίνηση. Η sony το έχει στα πλάνα και για Nougat. Στην αρχική οθόνη έχει αρκετές εφαρμογές, ενώ υπάρχει και συρτάρι για το σύνολο αυτών. Από εφαρμογές, έχει εγκατεστημένες όλες της google, ενώ υπάρχουν και λίγες εναλλακτικές της sony (μουσική, φωτο, mail), καθώς και το xperia lounge. Λίγο bloatware (PlayStation, AVG και κανα δυο ακόμα) που απεγκαθίστανται εύκολα. Γενικότερα, είναι μια πολύ καλή συσκευή στην κατηγορία της, ιδανική για γυναίκα λόγω design και χρωμάτων που βγαίνει (lime gold, rose gold, λευκό και μαύρο), ιδίως αν δεν θέλεις (στην περίπτωσή μου) να της πάρεις κινέζο και να την μπλέξεις με custom roms κ.λπ.

Στο πακέτο περιλαμβάνει φορτιστή και ακουστικά, παίρνει nano sim και sd έως 256gb, ενώ στο ebay βρήκα διάφορες θήκες κ.λπ., καθώς οι επίσημες της sony πάνε 30-40 ευρώ.

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει πάρει, μπορεί να επιβεβαιώσει αν έχει Led ειδοποιήσεων;

 

Ναι εχει....

Απιστευτη συσκευή για τα λεφτα της....και ισως για κατι παραπανω...

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το XA σε λευκό, δώρο για τη γυναίκα. Κατ' αρχάς, αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το design. Το κινητό είναι πανέμορφο, μέταλλο στο πλαίσιο και πλαστικό πίσω, με στρογγυλεμένες άκρες (στυλ iPhone 6), με το highlight να είναι η οθόνη με τα ελάχιστα (σχεδόν μηδενικά) bezels στα πλαϊνά. Αυτό κάνει τη συσκευή πιο στενή, σε σχέση με άλλα 5ιντσα, ενώ το ύψος της είναι κοντά στο μέσο όρο. Η κατασκευή του είναι άψογη, ενώ μου φάνηκε ελαφρύ, συγκριτικά με το Redmi 3 που χρησιμοποιώ εγώ. Χρειάζεται πάντως προσοχή, καθώς γυμνή η συσκευή γλιστράει στο χέρι και σίγουρα χρειάζεται κάποια θήκη.

Η οθόνη έχει πολύ καλή απόδοση, τόσο σε εσωτερικό όσο και σε εξωτερικό χώρο.

Επεξεργαστής και ram (helio p10, 2 gb ram) είναι πολύ καλά, για mid range συσκευή της ελληνικής αγοράς, και δεν παρατήρησα κάποιο κόλλημα κατά τη δοκιμαστική χρήση του.

Ομοίως, οι κάμερες του είναι πολύ καλές, (13mp σε αναλογία 4:3, 9 mp σε αναλογία 16:9 πίσω, 8mp μπροστά), ενώ ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η πολύ καλή σταθεροποίηση σε εγγραφή βίντεο 1080p (30fps).

Η μπαταρία του ικανοποιητική (2300 mA, μη αποσπώμενη) για τα δεδομένα της συζύγου (τηλέφωνα, μηνύματα, viber και λίγο browsing), της βγάζει 2ήμερο. Με βαριά χρήση πιστεύω ότι βγάζει τη μέρα.

Από λογισμικό, φοράει Marshmallow, ενώ έκανε μια αναβάθμιση περίπου 300mb με την πρώτη εκκίνηση. Η sony το έχει στα πλάνα και για Nougat. Στην αρχική οθόνη έχει αρκετές εφαρμογές, ενώ υπάρχει και συρτάρι για το σύνολο αυτών. Από εφαρμογές, έχει εγκατεστημένες όλες της google, ενώ υπάρχουν και λίγες εναλλακτικές της sony (μουσική, φωτο, mail), καθώς και το xperia lounge. Λίγο bloatware (PlayStation, AVG και κανα δυο ακόμα) που απεγκαθίστανται εύκολα. Γενικότερα, είναι μια πολύ καλή συσκευή στην κατηγορία της, ιδανική για γυναίκα λόγω design και χρωμάτων που βγαίνει (lime gold, rose gold, λευκό και μαύρο), ιδίως αν δεν θέλεις (στην περίπτωσή μου) να της πάρεις κινέζο και να την μπλέξεις με custom roms κ.λπ.

Στο πακέτο περιλαμβάνει φορτιστή και ακουστικά, παίρνει nano sim και sd έως 256gb, ενώ στο ebay βρήκα διάφορες θήκες κ.λπ., καθώς οι επίσημες της sony πάνε 30-40 ευρώ.

 

και μενα το ειδε η δικια μου και της αρεσε

απο φωτο πως παει?

αυτο τη νοιαζει πολυ μιας και παιζει ινστα

ερχεται απο λουμια συσκευη που ειχε πολυ καλες φωτο

λες να την καλυψει το σονυ?

 

πολυ ωραια στο χερι οντως

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κάμερα, μπρος - πίσω. Δεν είμαι κανένας ειδήμων να ασχολούμαι με manual mode (έχει αρκετές ρυθμίσεις εκεί παρεμπιπτόντως), αλλά στο αυτόματο βγάζει μια χαρά. Έχει και μια χαβαλεδιάρικη εφαρμογή AR effects που λειτουργεί ως παιχνίδι και ως 3d προσθήκες μασκών, καπέλων κ.λπ. live στις κάμερες. Φλας έχει μόνο πίσω, έχει hdr, και η μπροστινή είναι 8 mp, οπότε είναι μια χαρά για selfies. Αν δεν έχει θέμα με τη μικρή διάρκεια της μπαταρίας (α ρε xiaomi με τα 3ήμερά σου), πιστεύω θα την ικανοποιήσει. Είδα έπεσε και η τιμή στις αλυσίδες στα 249 από 269 αυτές τις μέρες.

Για τον φίλο που ρώτησε πιο πάνω, έχει led notification.

Edited by maikopoulos

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Διαβασα για μετρια προς κακη ποιοτητα ηχου στο ακουστικο και χαμηλη αποδοση ηχου του μικροφωνου.Αντιμετωπισατε καποια δυσκολια στις κλησεις?
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα. Τιποτα ιδιαιτερο στον ηχο αλλα και τιποτα αρνητικο.

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισα και εγώ για την κόρη μου και το περιμένω το πρωί...για να δούμε, με τι έχουμε να κάνουμε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για μετρια προς κακη ποιοτητα ηχου στο ακουστικο και χαμηλη αποδοση ηχου του μικροφωνου.Αντιμετωπισατε καποια δυσκολια στις κλησεις?

 

Οχι καμια δυσκολια, ισα ισα μου φαινεται πανω απο το μεσο ορο των συσκευων που ειχα μεχρι τωρα. Μου αρεσει και η ποιοτητα σηματος. Πολυ σπανια χανει κλησεις ακομα και σε δυσκολες περιοχες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γενικότερη για οποίον γνωρίζει. Αν στο κινητό δεν βαλω κάρτα sim και στην αρχή τουλαχιστον το χρησιμοποιεί η κόρη μου ως mp3 & camera, εκπέμπει ακτινοβολία? Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γενικότερη για οποίον γνωρίζει. Αν στο κινητό δεν βαλω κάρτα sim και στην αρχή τουλαχιστον το χρησιμοποιεί η κόρη μου ως mp3 & camera, εκπέμπει ακτινοβολία? Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι άλλα αν δουλεύει το WiFi ένα βαθμό ακτινοβολία τον εχει... Συν ότι το sar είναι πολύ χαμηλό κάπου στο 0.50...

 

Knowledge is Power

Knowledge is Power
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα κοιτάξει πριν το πάρω και ηταν ένας από τους βασικούς λόγους της επιλογής μου

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γίνεται να μεταφερθούν εφαρμογές στην sd ?

 

Λογικα ναι καλημερα. http://support.sonymobile.com/global-en/xperiaxa/userguide/Storage-and-memory/

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, υπάρχει νήμα για το XA ULTRA?

 

Νίκος

Καλημερα Νικο ναι ειναι εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=444798

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κάποιος να μας αναφέρει εντυπώσεις για κάμερα και μπαταρία (διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις σε site του εξωτερικού)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό πριν από τέσσερις ημέρες και έχω να σας αναφέρω τα παρακάτω : H μπαταρία του δεν κρατάει πολύ, πρέπει να το έχεις στο stamina mode για να κρατήσει λίγο περισσότερο από μία ημέρα. Στο Ultra stamina mode κόβει Mobile Data & Wifi άρα το ξεχνάμε.

Η οθόνη του είναι αρκετά καλή, φωτογραφίες δεν έχω τραβήξει ακόμα. Τέλος έχει πάρα πολλές εφαρμογές (bloatware) και φυσικά μπορούν να γίνουν μόνον disabled,έλεος με αυτό το θέμα. Αν ήταν λίγο πιο "καθαρό" θα ήταν πολύ πιο γρήγορο.Όταν ενημερωθεί με την nougat εύχομαι να φύγουν κάποιες αλλα μάλλον θα μείνω με τις ευχές. Τέλος θεωρώ ότι είναι ένα πολύ εμφανίσιμο κινητό για όσους τους ενδιαφέρει και η εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό πριν από τέσσερις ημέρες και έχω να σας αναφέρω τα παρακάτω : H μπαταρία του δεν κρατάει πολύ, πρέπει να το έχεις στο stamina mode για να κρατήσει λίγο περισσότερο από μία ημέρα. Στο Ultra stamina mode κόβει Mobile Data & Wifi άρα το ξεχνάμε.

Η οθόνη του είναι αρκετά καλή, φωτογραφίες δεν έχω τραβήξει ακόμα. Τέλος έχει πάρα πολλές εφαρμογές (bloatware) και φυσικά μπορούν να γίνουν μόνον disabled,έλεος με αυτό το θέμα. Αν ήταν λίγο πιο "καθαρό" θα ήταν πολύ πιο γρήγορο.Όταν ενημερωθεί με την nougat εύχομαι να φύγουν κάποιες αλλα μάλλον θα μείνω με τις ευχές. Τέλος θεωρώ ότι είναι ένα πολύ εμφανίσιμο κινητό για όσους τους ενδιαφέρει και η εμφάνιση.

 

Μεγειά! Η μπαταρία ίσως στρώσει σε επόμενες φορτίσεις. Επίσης, μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα για να αυξήσεις την αυτονομία. Πχ να κόψεις τους συγχρονισμούς ή να χαμηλώσεις φωτεινότητα όπου δεν χρειάζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...