Jump to content

Sony Xperia XA


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγειά! Η μπαταρία ίσως στρώσει σε επόμενες φορτίσεις. Επίσης, μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα για να αυξήσεις την αυτονομία. Πχ να κόψεις τους συγχρονισμούς ή να χαμηλώσεις φωτεινότητα όπου δεν χρειάζεται.

Τα έχω ήδη κάνει αυτά που αναφέρεις είναι ας το πούμε standard procedure.Ευχαριστώ πάντως και εύχομαι σε όλους καλές γιορτές!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον Κωτσοβολο που το ειδα δε βγαζει θολες φωτογραφιες αλλα ειναι καπως...σαν να φαινονται τα pixel στην οθονη του κινητου.εσας πως σας φαινονται οι φωτο που βγαζει? Επισης μου φανηκε οχι φωτεινη η οθονη του.
Link to comment
Share on other sites

Στον Κωτσοβολο που το ειδα δε βγαζει θολες φωτογραφιες αλλα ειναι καπως...σαν να φαινονται τα pixel στην οθονη του κινητου.εσας πως σας φαινονται οι φωτο που βγαζει? Επισης μου φανηκε οχι φωτεινη η οθονη του.

 

Την οθόνη την δοκίμασες στο maximum και χωρίς αυτόματη φωτεινότητα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια φιλε.Ολα τα δοκιμασα.Εσενα σου φαινεται φωτεινη?

Δεν το έχω φίλε μου. Ας μας πει ένας κάτοχος.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.Καποιος που το εχει να μας πει για τη φωτογραφικη του και για το αν εχει φωτεινη οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω πως έχω θέμα με την φωτεινότητα της οθόνης και επειδή η μπαταρία του είναι μικρή την έχω στη μέση με ενεργοποιημένες τις επιλογές "προσαρμοστική φωτεινότητα" και "έξυπνο έλεγχο οπίσθιου φωτισμού". Οπότε στην μέγιστη φωτεινότητα θεωρώ πως είναι αρκετά φωτεινή.

 

Τώρα όσο αφορά τις φωτογραφίες... σε διαστάσεις 16:9 καταρχάς η ανάλυση φτάνει τα 9 megapixel ενώ σε 4:3 τα 13 mp. Σε σκοτεινά περιβάλλοντα οι φωτογραφίες είναι ικανοποιητικές ωστόσο παρατηρούνται φαινόμενα θορύβου ή δυσκολία εστίασης σε ορισμένες περιπτώσεις. Σε σωστά φωτισμένα περιβάλλοντα βρίσκω τις φωτογραφίες αρκετά καλές για την κατηγορία του.

 

Παραθέτω και 2 παραδείγματα καθώς 1 εικόνα = 1.000 λέξεις.

 

DSC_0628.jpg

DSC_0919.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι εικόνες που έχεις ανεβάσει δείχνουν αδικαιολόγητο πρόβλημα εστίασης. Πάντα έτσι βγαίνουν σε χαμηλό φωτισμό ή έτυχε στις συγκεκριμένες μόνο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι νυχτερινές δεν είναι καθόλου καλές..Ψάξτο λίγο αποκλείεται να βγάζει ετσι!!

Πάρε ενα παράδειγμα απο εμένα με Z5 compact...Που δεν ειναι ιδια κατηγορια μεν αλλά δεν ειναι και τοση μεγάλη η αποσταση!!

Τη φώτο δε τη βάζω για να δείξω οτι είμαι καλύτερος απλά για να σου δείξω οτι θέλει ψαξιμο το θέμα μη το αφήνεις στο Auto και ότι βγάλει...

31499465692_a12bff6180_c.jpg2016-12-14_08-42-42 by l200kerasia, on Flickr

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Είναι φωτογραφίες τραβηγμένες με την αυτόματη λειτουργία και σε λογικά επίπεδα βιασύνης. Ουσιαστικά σε αυτό που λες mak25 έχεις δίκιο... αλλά σκοπός ήταν να δείξω πως τραβάει όταν βιάζεσαι να βγάλεις μια φωτογραφία και δεν έχεις τον χρόνο να ψάξεις τις χειροκίνητες ρυθμίσεις ή να παίξεις με την εστίαση.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σκοπός ήταν να δείξω πως τραβάει όταν βιάζεσαι να βγάλεις μια φωτογραφία και δεν έχεις τον χρόνο να ψάξεις τις χειροκίνητες ρυθμίσεις ή να παίξεις με την εστίαση.

 

Οι περισσότεροι αυτό κάνουν... γιαυτό σου μίλησα για πρόβλημα, δεν είναι φυσιολογικό το αποτέλεσμα που ανέβασες. Χειροκίνητα δουλεύει η εστίαση; Σε ρωτάω γιατί έχω δει και άλλες xperia συσκευές με συγκεκριμένο πρόβλημα του φακού στην εστίαση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο dedicated κουμπί που έχει για την κάμερα, ένα κλικ πριν το πάτημα ρυθμίζει την εστίαση. Μετά η εστίαση μπορεί να γίνει και με πάτημα στην οθόνη για να κλειδώσει ένα αντικείμενο. Όταν κλειδώσω χειροκίνητα ένα αντικείμενο δεν δείχνει να υπάρχει πρόβλημα με την εστίαση... στην αυτόματη και με περίεργο/χαμηλό φωτισμό πολλές φορές έχω το παραπάνω αποτέλεσμα. Θα κάνω και ένα τεστ με καλό φωτισμό και θα ανεβάσω τα αποτελέσματα για σύγκριση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημέρα. Απο μπαταρία πως παει το κινητο. Βγάζει μια ημέρα με βαριά χρήση; Κάποιο άλλο προβλημα; Αξίζει στα 170€ που το βρίσκω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα τις εντυπωσεις σας κατα ποσο ειστε ικανοποιημενοι απο το κινητο.

Το ειδα σε καταστημα της βονταφον το πηρα στα χερια και μου αρεσε.

Σκεφτομαι να το παρω τωρα που εχει πεσει και αρκετα η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Τελικα το κινητο αγοράστηκε απο σκρουτζομαγαζο στα 162€. Πρώτες εντυπώσεις καλές αλλα η μεγάλη απογοήτευση ειναι η μπαταρία.

Πέραν απο την ρύθμιση stamina για εξοικονόμηση μπαταρίας έχετε κάτι άλλο να προτείνεται χωρίς να δημιουργεί θεμα στην ομαλή λειτουργία του κινητού;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Τελικα το κινητο αγοράστηκε απο σκρουτζομαγαζο στα 162€. Πρώτες εντυπώσεις καλές αλλα η μεγάλη απογοήτευση ειναι η μπαταρία.

Πέραν απο την ρύθμιση stamina για εξοικονόμηση μπαταρίας έχετε κάτι άλλο να προτείνεται χωρίς να δημιουργεί θεμα στην ομαλή λειτουργία του κινητού;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

E τα κλασικά. Κάνε τους πρώτους κύκλους φόρτισης και θα πάρει τα πάνω της. Χαμήλωσε φωτεινότητα όπου δεν χρειάζεται, απενεργοποίησε συγχρονισμούς που δεν θες και NFC, BT κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την κατανάλωση μπαταρίας τσέκαρε στη "χρήση μπαταρίας" ποια εφαρμογή δείχνει να καταναλώνει πολύ. Εγώ είχα θέμα με την "ετοιμότητα κυψέλης" όταν το προτιμώμενο δίκτυο ήταν γυρισμένο σε 2G/3G κρατούσε το σήμα του 3G ακόμα και όταν έπιανε με 1 γραμμή καταναλώνοντας πολύ μπαταρία. Τώρα το έχω γυρισμένο σε 2G και δεν καταναλώνει τίποτα... όταν θέλω να μπω στο internet ανοίγω το 4G από το quick menu και είμαι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Για την κατανάλωση μπαταρίας τσέκαρε στη "χρήση μπαταρίας" ποια εφαρμογή δείχνει να καταναλώνει πολύ. Εγώ είχα θέμα με την "ετοιμότητα κυψέλης" όταν το προτιμώμενο δίκτυο ήταν γυρισμένο σε 2G/3G κρατούσε το σήμα του 3G ακόμα και όταν έπιανε με 1 γραμμή καταναλώνοντας πολύ μπαταρία. Τώρα το έχω γυρισμένο σε 2G και δεν καταναλώνει τίποτα... όταν θέλω να μπω στο internet ανοίγω το 4G από το quick menu και είμαι κομπλέ.

 

 

Μπορείς να μου πεις τα βήματα στο μενού γιατι δεν το βρίσκω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> περισσότερα -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -> Προτιμώμενος τύπος δικτύου -> Μόνο 2G
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> περισσότερα -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -> Προτιμώμενος τύπος δικτύου -> Μόνο 2G

 

 

Το 2G ειναι η 2η ή 3η επιλογή.

Και κάτι ακόμα. Ας πούμε οτι το εχω σε 2G και επιλέγω 4G απο το μενού συντομεύσεων και εκει που βρίσκομαι υπάρχει 3G. Τι θα κατεβάζει 2 ή 3G;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

το 2G είναι η πρώτη... όταν ανοίξεις 4G ουσιαστικά επιλέγεις την ρύθμιση 2G/3G/4G οπότε πιάνει και 3G αν χρειαστεί
Link to comment
Share on other sites

το 2G είναι η πρώτη... όταν ανοίξεις 4G ουσιαστικά επιλέγεις την ρύθμιση 2G/3G/4G οπότε πιάνει και 3G αν χρειαστεί

 

 

Κάτι τελευταίο. Το εικονίδιο υδρόγειος (data) στο μενού συντομεύσεων όταν ειναι απενεργοποιημένο σημαίνει οτι δεν εχω ούτε 2G;

Για να εχω 4G πρεπει να ειναι πατημένη και η υδρόγειος και το εικονίδιο 4G;

Με έχει μπερδέψει λιγο λογω οτι πρώτη φορα αγοράζω Sony.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...