Jump to content

Sony Xperia XA


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εικονίδιο data το πατάς μόνο όταν θέλεις Internet... οπότε και με 2G θα συνδεθεί σε gprs και θα καταναλώνει. Αν πατήσεις το 4G χωρίς το data ουσιαστικά του λες συνδέσου στο ισχυρότερο δίκτυο μεταξύ 2G/3G/4G (τελευταία σε κρατάει σε 4G ακόμα και αν δεν κάνεις χρήση δεδομένων... απλά για να δεχθείς κλήση δηλαδή ή sms). Αν ανοίξεις και 4G και data τότε κάνεις χρήση δεδομένων μέσω του 4G ή 3G ή GPRS.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι τελευταίο. Το εικονίδιο υδρόγειος (data) στο μενού συντομεύσεων όταν ειναι απενεργοποιημένο σημαίνει οτι δεν εχω ούτε 2G;

Για να εχω 4G πρεπει να ειναι πατημένη και η υδρόγειος και το εικονίδιο 4G;

Με έχει μπερδέψει λιγο λογω οτι πρώτη φορα αγοράζω Sony.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επισης αν εχεις τα data κλειστα και επιλεγμενο δικτυο 3g ή 4g θα καταναλωνεις ασκοπα παραπανω μπαταρια για το λογο οτι το τηλεφωνο θα ψαχνει να βρει 3g - 4g.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις και οποίος θελει ας βοηθήσει.

1. Όταν πατάω το πλαϊνό κουμπί έναρξης μερικές φορές αργεί αρκετά να ανοίξει η οθόνη. Ειναι φυσιολογικό;

2. Πως διαγραφω εντελώς εφαρμογές απο το κινητο για να ελευθερώσω χώρο; Με ελάχιστες φωτο και καμία 10αρια εφαρμογές που κατέβασα μου λεει οτι η μνήμη ειναι στο 72%.

3. Σε εφαρμογές τύπου f2go όπου χρειάζεται username και password δεν τα αποθηκεύει και κάθε φορα που μπαίνω στην εφαρμογή μου τα ζητάει. Υπάρχει καμία ρύθμιση;

4. Καμία δοκιμασμένη κάρτα μνήμης που να ειναι συμβατή χωρις προβλήματα;

Ευχαριστω.

ΥΓ

Να πω πως μετα απο 3-4 φορτήσεις η μπαταρία βελτιώθηκε αρκετά. Την βγάζει την ημέρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις και οποίος θελει ας βοηθήσει.

1. Όταν πατάω το πλαϊνό κουμπί έναρξης μερικές φορές αργεί αρκετά να ανοίξει η οθόνη. Ειναι φυσιολογικό;

2. Πως διαγραφω εντελώς εφαρμογές απο το κινητο για να ελευθερώσω χώρο; Με ελάχιστες φωτο και καμία 10αρια εφαρμογές που κατέβασα μου λεει οτι η μνήμη ειναι στο 72%.

3. Σε εφαρμογές τύπου f2go όπου χρειάζεται username και password δεν τα αποθηκεύει και κάθε φορα που μπαίνω στην εφαρμογή μου τα ζητάει. Υπάρχει καμία ρύθμιση;

4. Καμία δοκιμασμένη κάρτα μνήμης που να ειναι συμβατή χωρις προβλήματα;

Ευχαριστω.

ΥΓ

Να πω πως μετα απο 3-4 φορτήσεις η μπαταρία βελτιώθηκε αρκετά. Την βγάζει την ημέρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δυστυχως οι εφαρμογες γινονται μονο disable...δεν βγενουν....δεν ξερω με ροοτ τι γινεται και αν μπορουμε να το κανουμε

ροοτ χωρις να χασουμε εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οι εφαρμογες γινονται μονο disable...δεν βγενουν....δεν ξερω με ροοτ τι γινεται και αν μπορουμε να το κανουμε

 

ροοτ χωρις να χασουμε εγγυηση

 

 

Για τις άλλες τρεις ερωτήσεις; Εχεις καμία πρόταση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

1. Έχω το κινητό 4 μήνες... όταν πατάω το κουμπί ανοίγει αστραπιαία... Θα πρότεινα να τσεκάρεις, τι εφαρμογές τρέχουν στην Ram μήπως κάποιες καταναλώνουν συνεχώς μνήμη και καθυστερούν το σύστημα. Επίσης άμα κάθε 5 μέρες κάνεις και ένα reboot δεν είναι κακό.

 

2. Διαγραφή χωρίς root όπως είπε και ο couros1 δεν γίνεται, ωστόσο με κάποιες εντολές μέσω adb κατάφερα να απενεργοποιήσω ακόμα και τις εφαρμογές που δεν με άφηνε το android όπως π.χ. το "what's new" γλιτώνοντας ram και χώρο από μελλοντικά updates και cache. (οδηγίες

 

3. Δες αν είναι ενεργοποιημένο το Google Smart Lock for passwords (εμένα στην εφαρμογή my e-pass π.χ. μου τα κρατάει). [Ρυθμίσεις -> Google -> Smart lock για κωδ. προσβ.]

 

4. Μια κλασσική microSD class 10 έχω χωρίς θέματα.

Link to comment
Share on other sites

1.Θα πρότεινα να τσεκάρεις, τι εφαρμογές τρέχουν στην ram.

2.Επίσης άμα κάθε 5 μέρες κάνεις και ένα reboot δεν είναι κακό.

 

Σε ευχαριστω για την βοήθεια. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές.

Μήπως μπορείς να μου πεις τα βήματα για την ram και το reboot?

 

Κάτι άλλο που εχω παρατηρήσει ειναι όταν κάνω κλήση και απομακρύνω το κινητο απο το αυτί μου αργεί να ενεργοποιηθεί η οθόνη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις τις εφαρμογές που εκτελούνται, από το android 5 και μετά, πρέπει να ενεργοποιήσεις το κρυφό μενού "επιλογές για προγραμματιστές". Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πας Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο και να πατήσεις κάτω κάτω εκεί που λέει "Αριθμός έκδοσης" συνεχόμενα κάποιες φορές εως ότου σου γράψει "είστε πλέον προγραμματιστής". Μετά γυρίζεις πίσω στις "ρυθμίσεις" και βλέπεις πλέον τρίτο από το τέλος το υπομενού "επιλογές για προγραμματιστές". Πατάς να μπεις σε αυτό και πας στην πρώτη ενεργοποιημένη επιλογή που είναι η "υπηρεσίες που εκτελούνται". Πατάς να μπεις μέσα και μετά πες μας πόση ελεύθερη Ram σου δείχνει ότι έχει. (άμα θες βάλε μας και ένα printscreen [Πατάς συνεχόμενα το power button και σου πετάει ένα μενού, τελευταία επιλογή λέει "λήψη στιγμιότυπου"].

 

Το reboot είναι απλά η επανεκκίνηση της συσκευής. Συνεχόμενα το power button και "επανεκκίνηση".

 

Στείλε τις πληροφορίες για τις εφαρμογές που εκτελούνται να δούμε αν φταίει αυτό για την χαμηλή απόκριση του κινητού ή φταίει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τις πληροφορίες για τις εφαρμογές που εκτελούνται να δούμε αν φταίει αυτό για την χαμηλή απόκριση του κινητού ή φταίει κάτι άλλο.

 

 

Οριστε μερικές φωτο για να δεις την ram.

Οσο για τους κωδικούς και την απομνημόνευση έκανα αυτο που μου είπες αλλα δεν τους κρατάει πχ f2go.

Σε ευχαριστω φίλε για την βοήθεια γιατι η κοπέλα όλο γκρίνια ειναι με το κινητο και προσπαθω να της το φτιάξω.

242a360b7b4f4d7de005bc2ac34f149b.jpg

2c7522b7ce324563e88b2a2b4aa27ec7.jpg

ab9fbd6e08a955f67431bdcd8899d23c.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να τρέχει κάτι περίεργο στη μνήμη... έχει και αρκετή ελεύθερη. Στείλε αν μπορείς και τις "διεργασίες προσωρινής μνήμης" να συγκρίνω με το δικό μου.

 

Μετά από επανεκκίνηση συνεχίζει το πρόβλημα με την καθυστέρηση στο ξεκλείδωμα και την επαναφορά από την μαυρίλα κατά την κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να τρέχει κάτι περίεργο στη μνήμη... έχει και αρκετή ελεύθερη. Στείλε αν μπορείς και τις "διεργασίες προσωρινής μνήμης" να συγκρίνω με το δικό μου.

 

Μετά από επανεκκίνηση συνεχίζει το πρόβλημα με την καθυστέρηση στο ξεκλείδωμα και την επαναφορά από την μαυρίλα κατά την κλήση;

 

Τις διεργασίες προσωρινής μνήμης που τις βλέπω;

Το ξεκλείδωμα συνεχίζει να αργεί. Το μαύρο στην οθόνη έστρωσε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Στα screenshots που έστειλες... έχει την επιλογή πάνω πάνω...

 

Φωτο απο αυτο που μου ζήτησες. Δεν νομίζω να πηγαίνει κάτι λαθος.

0f4f35b845902f6745edabd10ef795ce.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ναι... όλα καλά δείχνουν... βγήκε update σήμερα... μέσα στις μέρες θα έρθει και Ελλάδα... οπότε μπορεί να λύσει τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι έλαβα μήνυμα πριν από λίγο για update του κινητού σε 33.2.A.4.70,Κινητό Cosmote αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Αν έχει προστεθεί ή έχει αφαιρεθεί κάτι άλλο εκτός αυτού που υποτίθεται ότι είναι (security update) θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ με την 33.2.A.4.70 είναι ότι βελτιώθηκε κατά πολύ η ταχύτητα και το multitasking... το κινητό πετάει... ωστόσο παρατηρώ προβλήματα με το GPS έχει γίνει πιο ασταθές κατά την χρήση με τους google maps. Έχει κανένας άλλος παρατηρήσει τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε στη εταιρία που εργάζομαι να πάρουμε μερικά κινητά XA Xperia. Οι περισσότεροι θα τα έχουν σαν 2η συσκευή, έτσι και 'γω. Νομιζω είναι τίμια επιλογή, με τη τιμή που κυκλοφορεί.
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας. Εχω το xperia xa 5 μηνες, αλλα δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένη . Καμιά φορά (όχι πάντα) οταν με καλούν δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης. Και τώρα εδώ και 3 μερες δεν με ακούν ούτε τους ακούω . Σπάνια θα ακούω μόνο εγώ. Τι μπορεί να είναι ? Θα στοιχίσει πιο πολύ να το φτιάξω απο οτι το πήρα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω το xperia xa 5 μηνες, αλλα δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένη . Καμιά φορά (όχι πάντα) οταν με καλούν δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης. Και τώρα εδώ και 3 μερες δεν με ακούν ούτε τους ακούω . Σπάνια θα ακούω μόνο εγώ. Τι μπορεί να είναι ? Θα στοιχίσει πιο πολύ να το φτιάξω απο οτι το πήρα

 

Δεν εχεις εγγύηση; Της κοπέλας μου θα το στείλουμε στο σέρβις γιατι έχει θέματα με το κεντρικό κουμπί και με τον αισθητήρα που βρίσκεται διπλα στην μπροστινή κάμερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.!

Σήμερα παρέλαβα το sony xperia xa.

Το δούλεψα λίγο μέχρι να βάλω τιν κάρα sim και τιν Sd. Ξαφνικά με το που περνάω τιν sim η μπαταρία από το 30% μου έπεσε στο 10% απότομα σε λιγότερο από 2 λεπτά. το κλείνω και το βάζω να φορτίσει, έκπληκτος βλέπω η μπαταριά στο 0%

 

το αφίσα να φορτίσει τώρα κλειστό!

Λέτε να έχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Άστο να φορτίσει... και όταν φτάσει 100% τσέκαρε την κατανάλωση να δούμε. Με 3G/4G, ειδικά αν δεν πιάνει καλά το δίκτυο, έχει σοβαρό πρόβλημα battery drain. Εγώ το γυρίζω σε 2G για μέσα στο σπίτι, που δεν πιάνει, και σώζεται η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις και οποίος θελει ας βοηθήσει.

1. Όταν πατάω το πλαϊνό κουμπί έναρξης μερικές φορές αργεί αρκετά να ανοίξει η οθόνη. Ειναι φυσιολογικό;

2. Πως διαγραφω εντελώς εφαρμογές απο το κινητο για να ελευθερώσω χώρο; Με ελάχιστες φωτο και καμία 10αρια εφαρμογές που κατέβασα μου λεει οτι η μνήμη ειναι στο 72%.

3. Σε εφαρμογές τύπου f2go όπου χρειάζεται username και password δεν τα αποθηκεύει και κάθε φορα που μπαίνω στην εφαρμογή μου τα ζητάει. Υπάρχει καμία ρύθμιση;

4. Καμία δοκιμασμένη κάρτα μνήμης που να ειναι συμβατή χωρις προβλήματα;

Ευχαριστω.

ΥΓ

Να πω πως μετα απο 3-4 φορτήσεις η μπαταρία βελτιώθηκε αρκετά. Την βγάζει την ημέρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συγκεκριμένα για την εφαρμογή f2g αν δεν σου κρατάει τους κωδικούς κάνε απεγκατάσταση της εφαρμογής, καθάρισμα προσωρινής μνήμης και επανεγκατάσταση και πρέπει να δουλέψει. Και στης γυναίκας μου σε ενα Samsung και σε μένα σε ενα ZTE τα ίδια μας είχε κάνει και μετά τις παραπάνω ενέργειες δούλεψε και στους δύο κανονικά.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις εγγύηση; Της κοπέλας μου θα το στείλουμε στο σέρβις γιατι έχει θέματα με το κεντρικό κουμπί και με τον αισθητήρα που βρίσκεται διπλα στην μπροστινή κάμερα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πριν μια εβδομάδα πήγα το κινητο στο Σέρβος της sony στην Θεσσαλονίκη. Για την εξυπηρέτηση δεν θα ξανω σχόλιο. Είχαν το κινητο υποτίθεται έτοιμο και για 10 ημέρες δεν μπήκαν στον κόπο να πάρουν ενα τηλεφωνο, άσχετα αν δεν είχαμε κινητο. Ο περίφημος ιδιωτικός τομέας που ολα δουλεύουν ρολόι. Παμε παρακάτω.

Αφου τους εξήγησα το προβλημα και το εντόπισαν και αυτοι μου είπαν οτι ειναι θεμα software. Πιο συγκεκριμένα το viber ενδέχεται να δημιουργεί προβλημα. Τους λεω οτι εδωσα 170€ για να πάρω ενα επώνυμο κινητο και οτι απλα δεν θα δουλεύει με κάποιες εφαρμογές;

Μου ειπε να το δουλέψω λίγες μέρες και να δω πως θα παει. Όντως δεν είχε θεμα. Με το που κατέβασα την εφαρμογή του f2go άρχισε πάλι να αργεί να ενεργοποιηθεί η οθόνη απο το power button.

Τι να κάνω; Έχετε καμία συμβολή. Σκέφτομαι να ζητήσω αντικατάσταση.

Σας συμβαίνει κάτι παρόμοιο;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Ενδιαφερομαι να αλλαξω κινητο και ειμαι κατοχος του samsung j5 2015 και ειδα απο κοντα το xa sony θα ηθελα να μαθω πως παει απο την μπαταρια του δλδ ποσο κραταει αν κανεις χρηση ιντερνετ fb messanger σχεδον ολη την μερα καθως αν καποιοις αντιμετωπιζει προβληματα με το εσωτερικο ηχειο που μιλαμε σε μια κληση η αν ζεσταινεται στο χερι οπως τα παλια sony καθως και τι ειναι καλυερο να παρω branded συσκευη η unbranded?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...