Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χειρότερο με ποια ρομ? Με την επίσημη fastboot x829 ή με την δική μας? Από την στιγμή που έβαλες επίσημη χ829 σημαίνει ότι έχει μπει και το επίσημο Fingerprint Firmware άρα αν έχεις θέματα είναι hardware ή και software doze όπως είπα και παραπάνω. Βάλε λοιπόν πάλι την δική μας και με λίγο υπομονή έρχονται τα καλύτερα από τον Τάσο με αρκετά νέα καλούδια. ;)

 

Πηγα τελε... να τελειωνω... δεν μπορω αλλο....hardware - software ας ειναι οτι θελει....

Μεχρι να ξανατρελαθω και να το ξαναψαξω... !

Περιμενω double tap...

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσω και σβήσω όλους τους κρυφούς φακελους χειροκινητα στο root directory ...etc....system...d...data κλπ. Θα τα κάτσει πάλι πάνω από την αρχή ή ρομ ή θα καταστρέψω το τηλ .Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα hardware γιατί τώρα μου έχει συνδεθεί. Αν δεν κάνω επανεκκίνηση στο τηλ 2 μήνες δεν θα έχω πρόβλημα. Αν κάνω τώρα καιγομαι. Συμπέρασμα δεν κάνω update και restart. Edited by hunters1977
CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσω και σβήσω όλους τους κρυφούς φακελους χειροκινητα στο root directory ...etc....system...d...data κλπ. Θα τα κάτσει πάλι πάνω από την αρχή ή ρομ ή θα καταστρέψω το τηλ .Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα hardware γιατί τώρα μου έχει συνδεθεί. Αν δεν κάνω επανεκκίνηση στο τηλ 2 μήνες δεν θα έχω πρόβλημα. Αν κάνω τώρα καιγομαι. Συμπέρασμα δεν κάνω update και restart.

 

Αν τα σβήσεις όλα χάνεις και το τηλέφωνο.. Ωπα ωπα.. αυτό που λες μου μυρίζει ότι έχεις τικαρισμενο το mount sto system. Μπες TWRP και πάτα mount και πες μου τι βλέπεις να είναι με ν..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηγα τελε... να τελειωνω... δεν μπορω αλλο....hardware - software ας ειναι οτι θελει....

Μεχρι να ξανατρελαθω και να το ξαναψαξω... !

Περιμενω double tap...

 

Βρε κάνε και ένα Clean installation με RR και πες μου... Κάτι δεν έχει φύγει πιστεύω από τα partitions σωστά από την 1η με τα encryption. https://drive.google.com/drive/mobile/folders/0B-2l1xmYBAzsTzVsd3h6VHA5ODA

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σβήσεις όλα χάνεις και το τηλέφωνο.. Ωπα ωπα.. αυτό που λες μου μυρίζει ότι έχεις τικαρισμενο το mount sto system. Μπες TWRP και πάτα mount και πες μου τι βλέπεις να είναι με ν..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βρε κάνε και ένα Clean installation με RR και πες μου... Κάτι δεν έχει φύγει πιστεύω από τα partitions σωστά από την 1η με τα encryption. https://drive.google.com/drive/mobile/folders/0B-2l1xmYBAzsTzVsd3h6VHA5ODA

 

Chris στο update μου έχει ένα md5 είναι 49 mb να το κάνω; Αλλά μου εμφανίζει ότι έχω την τελευταία έκδοση ενώ έχετε βγάλει τελευταία 37 και εγώ έχω την 32

Link to comment
Share on other sites

Αυτός έχει και τα δύο δικά μας προβλήματα με τον φιλο endmost από πάνω σε ένα. Ψώνισε από σβέρκο.

 

https://m.youtube.com/watch?v=DHr_VXfBHLk

 

Cris θα το κάνω αύριο γιατί το χρειάζομαι το wifi στο τηλ τώρα, μη μεινω

Edited by hunters1977
CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το update 37 δεν μου εγκαθίσταται ούτε αυτόματα ούτε χειροκίνητα σήμερα. Δεν εμφανίζεται η εφαρμογή wallpaper και έχω συνέχεια ειδοποίηση για την αναβάθμιση 37 μετά από κάθε εγκατάσταση της ίδιας.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το update 37 δεν μου εγκαθίσταται ούτε αυτόματα ούτε χειροκίνητα σήμερα. Δεν εμφανίζεται η εφαρμογή wallpaper και έχω συνέχεια ειδοποίηση για την αναβάθμιση 37 μετά από κάθε εγκατάσταση της ίδιας.

 

Άρα πρέπει να του έσβησαν πάλι από τον host τα αρχεία του Τάσου. Κάτσε να ενημερώσω να δούμε..

Το κοιτάμε τώρα.. Την εφαρμογή βάλτην με το ζιπ που έδωσε έξτρα ο Τάσος..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να του έσβησαν πάλι από τον host τα αρχεία του Τάσου. Κάτσε να ενημερώσω να δούμε..

Το κοιτάμε τώρα.. Την εφαρμογή βάλτην με το ζιπ που έδωσε έξτρα ο Τάσος..

 

Μόλις μπήκα να στείλω το ίδιο πράγμα. Έκανα όλα τα update μέχρι .37 και 2 φορές μου το ξαναεβγαλε να το κάνω. Επίσης σε κάθε restart μου εξαφανίζει και το prime... Λόγο update είναι αυτό;

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα ξανά την εφαρμογή wallpapers από το zip και τώρα μόλις έπαψε να μου δείχνει διαθέσιμη την αναβάθμιση 37.

 

Παραδοξος συνέβει και σε εμένα το ίδιο...

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα ξανά την εφαρμογή wallpapers από το zip και τώρα μόλις έπαψε να μου δείχνει διαθέσιμη την αναβάθμιση 37.

λογικό γιατί ενεργοποίησα το ΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

λογικό γιατί ενεργοποίησα το ΟΤΑ

 

Τάσο , σε κάθε restart μου σβήνει το prime, γιατί;;

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ επιτέλους σήμερα. Ήρθε με ΝL, χωρίς επιπλέον δασμούς από banggood και τη προσφορά(172). Το τηλέφωνο ότι και να πείς είναι λίγο, είναι φοβερό, καλή κατασκευή και για τη τιμή του δεν το συζητώ. Επίσης η συσκευασία του banggood ήταν πάρα πολύ καλή και είχε ένα πράγμα σαν ''σωσίβιο'' (!), μέσα και στο οποίο ήταν η συσκευασία του κινητού.

 

 

Λοιπόν, στο δια ταύτα.

- Το έλεξα και ο bootloader ήταν ξεκλείδωτος. Του πέρασα με βάση τις οδηγίες της αρχικής αυτή την twrp. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6950610#post6950610 (LeEco_LE_x2-f2fs_X820_822_TWRP_v1_CRISBAL_GR)

 

- Πήρα φουλ back up (~8gb) και το πέρασα στον υπολογιστή να το έχω. Ήρθε με 16s stable. Δυσκολεύτηκα λίγο να κάνω τη μεταφορά στο desktop και κολλούσε και έβγαζε error, αλλά στο laptop το έκανε και όλα καλά

 

- full wipe τα πάντα και πέρασα από twrp την tele 23.32. από το ποστ της αρχικής. (μέσω recovery την έριξα χύμα και το pc to εβλεπε κανονικά).

 

-Εγκατάσταση, μπλά μπλά μπλα όλα καλά. Διαδοχικά update με τελική κατάληξη την τωρινή 23s.37 ( την οποία βγάζει να κάνεις πάλι update από ότα αν μπεις στην εφαρμογή του ότα, αλλά το ροσπερνάς αν το έχεις ήδη κάνει μέχρι να βγεί το επόμενο με το καλό)

 

 

- τώρα από προγραμματάκια:

έβαλα: - nova go-> έπαιξε κανονικά και χωρίς root cloak

 

-alpha web banking-> επίσης κανονικά όλα good. Πάρ'αυτα έβαλα και rootcloak και το έχω σε ετοιμότητα.

 

xposed (επιλογη arm64)-> όλα good.

------------------------------------------------

 

----->>>Παρατηρήσεις

 

1) Δοκίμασα να βάλω μαζικά εφαρμογές από playstore. Επέλεγα ας πούμε 5 στη σειρά να γίνουν εγκατάσταση και εκεί που τέλειωνε τη πρώτη ή ξεκινούσε τη δεύτερη, κράσαρε η εγκατάσταση και σταματούσε τελείως. Τελικά τις έκανα δύο δύο τις εφαρμογές και όλα καλά. Μικρό το κακό, απλά το αναφέρω

 

2) Έχω θέμα με δαχτυλικό, μπάινει σε deep sleep. Παύει να λειτουργεί μετά από λίγο που θα κλείσει η οθόνη. Κατά τα άλλα λειτουργεί κομπλέ. Λέω να δοκιμάσω τώρα πρώτα τα firmware από 23s CN που δόθηκαν στο αντίστοιχο ποστ της ρομ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7092004#post7092004 LeMax2_China Official Firmware Update 20s-22s-23s. Αν δεν δω αλλαγή, θα δοκιμάσω το firmware και της τελευταίας αμερικάνικης 16s που ανέβασαν και τα παιδιά, με τις οδηγίες που έδωσαν τα παιδιά από restore. Αν ούτε και τότε, θα δοκιμάσω και τις όποιες υπόλοιπες συμβατικές και μη λύσεις δόθηκαν. Θα ενημερώσω

 

3) Στα settings που σκάλιζα, η καρτέλα του cpu perfomance την πατάς και δεν έχει καμία αντίδραση, αλλά μάλλον είναι ήδη γνωστό.

 

4) Τα ακουστικά που έχει μέσα το κινητό είναι από άλλη διάσταση. Μπορεί να μην είναι τόσο άνετα αλλά καμία σχέση με τα ep-660 της creative που έχω. Και τα akg-27 δοκίμασα, τα ίδια πράγματα. Πλέον μόνο μουσική από αυτά. Λες και αφαιρεί 2-3 πέπλα είναι με απλά ακουστικά ενώ με τα άλλα η εμπειρια είναι πολύ πιο ζωντανή. Χώρια που στο τέρμα δεν αντέχω να τα βάλω, ο ήχος είναι εκωφαντικός. Θα δοκιμάσω σύντομα και με ρυθμίσεις viper να δούμε αν υπάρξει αλλαγή.

 

5) θηκούλες πήρα τις 2 που διαφημίζει το banggod. Αυτή που καλύπτει τελειώς τα κουμπιά και λέει και le max 2 στα πλάγια και πίσω, πάρα πολύ καλή. Περιμένω καιτ το τζαμάκι της remax σύντομα. Επίσης καλώδιο της blitzwolf τρομερή ποιότητα και μάλλον θα χτυπήσω και το φορτιστή της ίδιας εταιρίας πάλι (τον αμερικάνικο που βγαίνει και πιο οικονομικος κιόλας.)

------------------------------------

 

---->>>Ερωτήσεις/Διευκρινίσεις:

1) Είμαι έτοιμος να περάσω twrp 3.1.0.0 απλά πριν δεν το είχα κάνει επειδή είχε πει ο Chris ότι δεν σε αφήνει να κάνεις full wipe. Κερδίζω κάτι ή να μείνω με αυτή που έχω? (3.0.2.1)

 

2) Το firmware update το πετάω χύμα μέσα και κάνω απλό install? Για το τελευταίο της 16s δόθησαν οδηγίες πως να το κάνεις με απλό restore, τι γίνεται όμως με της 23s? Απλό install?

 

 

3) Θέλω να βάλω nova prime, το βρήκα....κάπου :D. Πως το βάζω τώρα που είναι o nova stock? Εγκαθιστώ άλλον και τον βγάζω τελείως με titanium backup ξέρω γω, ώστε να περάσω μετά τον prime. Γιατί έτσι όπως είναι δεν φαίνεται να τον παίρνει.

 

4) οι ρυθμίσεις για το viper που δόθηκαν στο αντίστοιχο ποστ και στην αρχική, πρέπει και μπορούν να γίνουν σε όλες τις ρομ έτσι? Θέλω να πω δεν είναι ενσωματωμένες σε κάποιο update (οι ρυθμίσεις) και πρέπει να τις κάνουμε εμείες χειροκίνητα?

 

5) προτεινόμενο προφιλ μπαταρίας xana battery, έτσι ?( από την καρτέλα balanced perfomance).

 

6) ΣΟΒαρο πρόβλημα: χάνει το ποσοστό της μπαταρίας. Θέλω να πω στα settings είναι επιλεγμένο, φαίνεται για λίγο αλλά μετα από λίγο εξαφανίζεται. Και στα settings παραμένει ανοικτό. Αν το ανοιγοκλείσεις επανέρχεται για λίγο, αλλά ως εκεί. Καμιά ιδέα?

 

 

Κατακλείδα: ΤΟ κινητό παιδιά είναι ρουκέτα. Δεν το συζητώ. Εΰχαριστώ πάρα πολύ κανά 2 παιδιά που με μεταπείσανε γιατί έτοιμος ήμουν να χτυπήσω xiaomi note 4 global. Πλέον μας έκανε πελάτες η leeco και αν με το καλό βγει καλό και το le max 3 και κατέβει η τιμή του στα 200, δεν το συζητώ, το χτύπησα και το δίνω αυτό σε συγγενή. Όλοι πραγματικά το ζηλέψανε και κανείς δεν πιστεύει ότι κάνει 172Ε μόνο :P ( το ίδιο είχε γίνει πριν κανα 6μηνο και με της αδερφής μου, το leeco le 2 pro)

 

Μεγάλη υπόθεση και η καθημερινή σχεδόν υποστήριξη από τα παιδιά, ευχαριστούμε πολύ Tάσο και Χρήστο για το διαρκές developing!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα να στείλω το ίδιο πράγμα. Έκανα όλα τα update μέχρι .37 και 2 φορές μου το ξαναεβγαλε να το κάνω. Επίσης σε κάθε restart μου εξαφανίζει και το prime... Λόγο update είναι αυτό;

 

Αν μιλάς για τα Update μόλις τα έφτιαξε ο Τάσος του τα είχαν σβήσει από τον server.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τα Update μόλις τα έφτιαξε ο Τάσος του τα είχαν σβήσει από τον server.

 

Το έστειλα πριν απαντήσει ο Τάσος. ;)

Όσο για το ότι μου σβήνει το Nova prime σε κάθε επανεκκίνηση;;

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη και μπακαλιστικη μέθοδος για να μην πέφτει για ύπνο το fp.

 

https://youtu.be/ksqub6YhGns

CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξη διεθνής και 24-7.

 

Αντε να σας το πω για καληνύχτα μόλις τελείωσε το νέο Kernel με dt2wp dt2s και multiled 10 χρώματα. Πλέον είναι Pure android από Leeco apk's. Καληνύχτα σε όλους. Και πολλά μπράβο στον Τάσο για την συνεχή δουλειά που κάνει. :respect:

Τώρα υπομονή για δοκιμές...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σας το πω για καληνύχτα μόλις τελείωσε το νέο Kernel με dt2wp dt2s και multiled 10 χρώματα. Πλέον είναι Pure android από Leeco apk's. Καληνύχτα σε όλους. Και πολλά μπράβο στον Τάσο για την συνεχή δουλειά που κάνει. :respect:

Τώρα υπομονή για δοκιμές...

 

Καλό ξημέρωμα και στους δύο σας. Ότι και να πούμε είναι λίγο. Χαίρομαι να βλέπω ελληνικά μυαλά να δημιουργούν.

CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι με telephone 32.37 αλλά εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα με τα εικονίδια κλήσης. Εμφανίζονται στα αριστερά αντί στο κέντρο και είναι μόνο τέσσερα. Εννοείται ότι λείπει η εγγραφή κλήσης. Στις "γλώσσες"έχω τα ελληνικά και "Ευρώπη- Ελλάδα".

 

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα γυρίσω σε μαμά Ρομ μάλλον αυτή την 829 γιατί έχω θεματακια

Κρασαρουν κάποιες εφαρμογές στην τελε αλλά το χειρότερο είναι στο playstore

Όταν κατεβάσω μεγάλο αρχείο π.χ celtic heroes προς το τέλος του download πριν την εγκατάσταση crashari το playstore και άντε ξανά από την αρχή download

Επίσης αν και με εφαρμογές leeco η μαμά εχθές μου εδεινε απανωτά 142-145.000 antutu ενώ με τελε maximum 141

Πολύ καλή προσπάθεια πάντως συνεχίστε την καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

***** αυτό με το σήματάκι της μπαταρίας που χανόταν το ποσοστό άκυρο, έκανε conflict με gravity box από ότι φαίνεται. Το απεγκατέστησα και όλα καλά προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος τι πρεπει να πεοσεξω για αποστολη του Le Max 2 στο Gearbest..? Αναμενω αυριο να μου απαντησουν(ελπιζω το μηνυμα τους να μιλαεκ για εγγυηση). Εχω ενα πολυ μικρο flicker στο capacitive back button αν πιεσεις την οθονη ακριβως διπλα του. Αν ολα πανε καλα και φτιαχτει στοην επιστροφη του κινητου μου απο Κινα υπαρχει φοβος για τελωνειο..?

~ LeEco Le Max 2 X820~

#5.9.023s_CrisBalGreece_Stable_ROM#

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σας το πω για καληνύχτα μόλις τελείωσε το νέο Kernel με dt2wp dt2s και multiled 10 χρώματα. Πλέον είναι Pure android από Leeco apk's. Καληνύχτα σε όλους. Και πολλά μπράβο στον Τάσο για την συνεχή δουλειά που κάνει. :respect:

Τώρα υπομονή για δοκιμές...

 

Dt2w! Παιδιά υποκλίνομαι!!!

 

 

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...