Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nillkin tempered glass και tpu case silicone ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω.σε οτι κινητο εχω βαζω μονο αυτην τι μαρκα.ειναι τοσα μαγαζια που κανουν αριστη τοποθετηση!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

Πριν απο μια βδομάδα πέρασα την εφαρμογή snap camera αντι της εργοστασιακης και το αποτέλεσμα είναι φανταστικό... Αξίζει μια δοκιμή έστω και την trial εφαρμογη που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ snap και όντως βγάζει καλύτερες φωτός από την εργοστασιακή εφαρμογή...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη φάση: Πήγα να τσεκαρω αν υπάρχει update και έγραφε ότι δεν υπάρχει. Πάτησα κατά λάθος λήψη ενημέρωσης και άρχισε να κατεβαίνει και εκανε εγκατάσταση. 8.2.6.0 έμεινε, MADMIDL δεν ξέρω αν αυτό ήταν πριν. Πάντως αν ξανακάνω το ίδιο δείχνει να ξανακατέβει ενημέρωση....Δεν μας τα λέει καλά η Xiaomi.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

-Δεν πιστεύω να πέσει η τιμή του... Το mi note 3 ήδη είναι διαθέσιμο για preorder με 400€ στο geekbuying

- Όσες φορές και να πατήσεις λήψη ενημερώσεις θα ξανά κατεβάσει την προηγούμενη διαθέσιμη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

3 βδομάδες με το κινητό είμαι ευχαριστημένος με αυτονομία και απόδοση αλλά η κάμερα είναι κάτω του μετρίου. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι σε επίπεδο κινητού του 100αρικου. Ακόμα και εφαρμογές κάμερας όπως η snap δεν κάνουν τόση διαφορά ώστε να θεωρηθούν απλά αξιοπρεπεις.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 βδομάδες με το κινητό είμαι ευχαριστημένος με αυτονομία και απόδοση αλλά η κάμερα είναι κάτω του μετρίου. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι σε επίπεδο κινητού του 100αρικου. Ακόμα και εφαρμογές κάμερας όπως η snap δεν κάνουν τόση διαφορά ώστε να θεωρηθούν απλά αξιοπρεπεις.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ περίπου τρεις εβδομάδες κάτοχος ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις έχω.

Ευτυχώς η αυτονομία του , οι επιδόσεις του και η οθόνη του που τελικά είναι πολύ καλή με κρατάνε ικανοποιημένο για την επιλογή μου.

Περίμενα ίσως κάτι πάραπανω από τον ήχο με ακουστικά με βάση αυτά που έλεγε για HDR audio και adc κλπ.

Το mi note με την ελληνική ρομ και Dolby Atmos είναι καλύτερο.

Εκεί που πάσχει είναι η κάμερα , την μέρα σε εξωτερικό χώρο και HDR βγάζει πολύ καλές φωτό , αλλά σε εσωτερικό χώρο ή με λίγο χαμηλότερο φωτισμό είναι απογοητευτικές.

Το mi note λόγω OIS το ξεπερνά. Επίσης και εγώ δεν είδα διαφορά με άλλες εφαρμογές κάμερας. Δεν ξέρω για την Google camera καθώς δεν έχω καταφέρει να την εγκαταστήσω.

 

Εν συντομία στις τιμές που παίζει ακομη δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το επιλέξει κάποιος έναντι του Mi6.

Επίσης σίγουρα καλύτερο overall θα είναι και το Mi note 3 όταν σταθεροποιηθεί σε μια καλή τιμή και από άποψη σχεδίασης ειναι πολύ όμορφο και ας μην έχει edge οθόνη όπως το 2 το οποίο τελικά δεν προσφέρει και κάτι πρακτικό. (Και φυσικά μην ξεχνάμε και το Mi mix 2 που και αυτό θα είναι μοναδική επιλογή όταν φτιάξουν τιμές και διαθεσιμότητα)

Και μιας και είπα edge ακόμη περιμένουμε να δούμε κάποιες native ρυθμίσεις για να εκμεταλλεύεται την edge όπως το S7 και S8 με gestures και swipes κλπ.

Κάποιοι έλεγαν πως θα τα έφερνε η MIUI 9 ειδικά για το 2 αλλά δεν τα βλέπω. Κάνω λάθος;

 

Είναι σαν κάτι να έγινε και η Xiaomi να το εγκατέλειψε πρόωρα. Δεν πουλησε καθόλου με βάση ότι αναμενόταν ;

Χαρακτηριστικό είναι πως δεν το είδαμε σχεδόν καθόλου σε αυτό το φοβερό χρώμα glassier silver με το οποίο λανσαρίστηκε ούτε και στα εξίσου ωραία πράσινο - ροζ - μωβ που παρουσίασαν στην CES 2017 https://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi-note-2-blue-coral-color-7637/

Link to comment
Share on other sites

και από άποψη σχεδίασης ειναι πολύ όμορφο και ας μην έχει edge οθόνη όπως το 2

Υποκειμενικο αλλα το 3 απο θεμα σχεδιασης δεν εχει να προσφερει κατι νεο, μια απο τα ιδια ενω το 2 ειναι πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και σε γενικες γραμμες ημουν ικανοποιημενος δεν το κρατησα ουτε μηνα...

Οι λογοι αρκετοι...

Μετρια καμερα για τα λεφτα του σε νυχτερινη ληψη.

Καποια θεματακια με Nova Launcher

Το design το βαρεθηκα ( το S7 Edge σε ασημι που εχω τωρα δεν χορταινω να το βλεπω).

Απαραδεκτη η Xiaomi στα updates...Ακομα και η ενημερωση ασφαλειας εχει μεινει στον Απριλη...

Ελλειψη ποιοτικων θηκων. Βαζω μονο διαφανες σιλικονης και ακομα και η Nillkin Nature κανει "νερα" στην πλατη....

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντε τωρα που βγηκε το (μουφα) mi mote 3 να ξεκινησει να πεφτει η τιμη απο το mi mote 2.

Ήδη έχει πέσει στα 250€

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To εχει βγαλει το gearbest στα 256 ευρω περιπου 4/64 και γραφει πως εχει και Ελληνικα...εχει οντως; ειναι τα σωστα η θα πρεπει να περασω εγω καποια εκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει Ελληνικα αλλα η καλυτερη ρομ ειναι αυτη που εχουν φτιαξει τα παιδια εδω στην Ελλαδα. Αρα λογικα θα πρεπει να περασεις την Ελληνικη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει κινητο λογω κακων ληψεων σε μετριο φωτισμο και κατω απο το Note 2. Να μερικες φωτος με snap camera...

 

38aee16ad73d2bacb6cb7ac092d6ee7c.jpg

 

89dfbfca413e7f84d1f918e3e877e235.jpg

 

79944f43dfc656865e113e0503ef76f6.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάποιος να ανεβάσει φωτο απο snap camera?θέλω να το αγοράσω το mi note 3 θα έχει καλύτερη κάμερα?

 

το νοτε 3 έχει καλύτερη κάμερα αλλά χάνει στα άλλα specs και στην τιμή

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα αγοράσω το 2 λόγο μπαταρίας καλές φωτό λίγο θολές το θέλω για fb browsing θα το σκεφτώ θα αργήσει να έρθει στην Ελλάδα το 3?και λογικά η τιμή του θα είναι πιο υψιλή.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα αγοράσω το 2 λόγο μπαταρίας καλές φωτό λίγο θολές το θέλω για fb browsing θα το σκεφτώ θα αργήσει να έρθει στην Ελλάδα το 3?και λογικά η τιμή του θα είναι πιο υψιλή.

 

Την μέρα σε εξωτερικό χώρο και με το HDR βγάζει πολυ καλές φωτο. Αν είχε ois θα ήταν άψογο και πολύ καλύτερο στις βραδυνές λήψεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το τσιγκουνεύτηκαν!

 

Προσωπικά πιστεύω πως το mi Note 3 παρά τον SD 660 θα είναι συνολικά καλύτερη συσκευή από το 2, ιδιαίτερα στο θέμα της κάμερας.

Αν η διαφορά τιμης είναι μικρή θα σου πρότεινα να πας σε αυτό.

 

Πχ εδώ Original Xiaomi Mi 3 Note3 Note 3 6GB 128GB Mobile Phone Snapdragon S660 Octa Core Dual 12.0MP 16.0MP 5.5Inch 1920*1080 3500MAh

http://s.aliexpress.com/aaaemQzE

(from AliExpress Android)

υπάρχει το 6/128 στα 345 ευρώ και χωρίς τελωνείο όπως ισχυρίζεται μέσω DHL μάλιστα ( δεν έχω αγοράσει προσωπικά από αυτό το μαγαζί ποτέ)

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το κατέχει λίγο παραπάνω , μπορεί να βοηθήσει στο ζήτημα της Google Camera ?

Παρακάτω προσθέτω link από άρθρο του XDA με δύο apk που μπορείς να κατεβάσεις , μάλιστα το δεύτερο apk είναι optimized για SD 820/821. https://www.xda-developers.com/google-camera-hdr-customization-raw-support/

Κανένα από τα δύο δεν μου δουλεύει.

Εγκαθίσταται η εφαρμογή αλλά μόλις πας να την ανοίξεις και μόλις πάει να ζητήσει permissions αρχίζουν τα errors και κλείνει.

Το mi note 2 που έχω φοράει την τελευταια Globa stable και δεν είναι root.

Δεν είδα κάπου στο άρθρο να απαιτείται rooted device.

Τι μου διαφεύγει ; Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι συμβατό το Mi note με αυτή τη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το κατέχει λίγο παραπάνω , μπορεί να βοηθήσει στο ζήτημα της Google Camera ?

Παρακάτω προσθέτω link από άρθρο του XDA με δύο apk που μπορείς να κατεβάσεις , μάλιστα το δεύτερο apk είναι optimized για SD 820/821. https://www.xda-developers.com/google-camera-hdr-customization-raw-support/

Κανένα από τα δύο δεν μου δουλεύει.

Εγκαθίσταται η εφαρμογή αλλά μόλις πας να την ανοίξεις και μόλις πάει να ζητήσει permissions αρχίζουν τα errors και κλείνει.

Το mi note 2 που έχω φοράει την τελευταια Globa stable και δεν είναι root.

Δεν είδα κάπου στο άρθρο να απαιτείται rooted device.

Τι μου διαφεύγει ; Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι συμβατό το Mi note με αυτή τη ρομ;

 

Ουτε σε μενα λειτουργει.Κοιτα το εψαξα πολυ το θεμα. Αγορασα την snapcamera, FV-5 καθως και εκανα δοκιμές άλλες 5-10 free εφαρμογες. Το συμπέρασμα είναι πως η μαμα εφαρμογή το βράδυ στην χειροκίνητη λειτουργία βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από τις υπόλοιπες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το mi note 2 από gearbest 4/64, το έχει αγοράσει κανείς από εκεί? Με τι ρομ έρχεται;

Με ενδιαφέρει να έχει Ελληνικά (αλλά όχι αυτά που είναι μισά μισά).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το mi note 2 από gearbest 4/64, το έχει αγοράσει κανείς από εκεί? Με τι ρομ έρχεται;

Με ενδιαφέρει να έχει Ελληνικά (αλλά όχι αυτά που είναι μισά μισά).

Ευχαριστώ

Να επιλέξεις Global έκδοση. Έχει ελληνικά. Για την ακρίβεια είναι φουλ στα ελληνικά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί από ότι βλέπω στην έκδοση 4/64 αναφέρουν ΗΚ warehouse 4/64 ενώ για την έκδοση 6/128 αναφερει global version 6/128. Γνωρίζεις κάτι πάνω σ αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...