Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Μόλις πήρα τη "συσκευούλα". Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.

 

Το έχω με curved τζαμάκι αλλά νομίζω έχει ρίξει την ευαισθησία του touch στα καμπυλωτά σημεία της οθόνης. Έσεις τι έχετε βάλει; Σκεφτόμουν την λύση της ζελατίνας που ίσως αγκαλιάζει πάλι ολόκλήρη την οθόνη. Το χει δοκιμάσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Μόλις πήρα τη "συσκευούλα". Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.

 

Το έχω με curved τζαμάκι αλλά νομίζω έχει ρίξει την ευαισθησία του touch στα καμπυλωτά σημεία της οθόνης. Έσεις τι έχετε βάλει; Σκεφτόμουν την λύση της ζελατίνας που ίσως αγκαλιάζει πάλι ολόκλήρη την οθόνη. Το χει δοκιμάσει κάποιος;

Επειδή το είχα το τηλέφωνο για 6 μήνες, δυστυχώς ο,τι και αν έβαλα τίποτα δεν έκατσε καλά. Και κυρτό γυαλάκι έβαλα, και χοντρή ζελατίνα. Στο συγκεκριμένο τηλέφωνο καλύτερα να μη βάλεις τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κάθεται ούτε η ζελατίνα καλα; :confused:

 

Υπάρχει και η λύση του liquid screen protector αν και δεν είμαι σίγουρος πόσο πραγματικά βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη θηκη και λιγη προσοχη και εισαι ΟΚ. Εχει ανθεκτικη οθονη. Το ειχα ενα μηνα. Μια μερα ξεχασα να βαλω θηκη και μου επεσε με την μουρη σε χαλικια βγαινοντας απο το αμαξι. Το σηκωσα με τρομο αλλα ευτυχως ουτε αμυχη...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν με φοβίζει τόσο η πτώση. Θήκη πες ότι θα βάλω κάποια που να εξέχει. Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι οι γρατζουνιές αφού τυχόν σκόνες ή άμμος ξυρίζει την οθόνη.

 

Οπότε η ζελατίνα κάθεται εξίσου άσχημα με το curved τζαμάκι;

 

Αν τυχόν πάρω θήκη flip, υποστηρίζει s-view ή έστω να ενεργοποιείται η οθόνη;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στο χρωμα BLACK και PHOTO BLACK που γραφει στο gearbest ?

Κανεις δεν ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μόλις πήρα τη "συσκευούλα". Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.

 

Το έχω με curved τζαμάκι αλλά νομίζω έχει ρίξει την ευαισθησία του touch στα καμπυλωτά σημεία της οθόνης. Έσεις τι έχετε βάλει; Σκεφτόμουν την λύση της ζελατίνας που ίσως αγκαλιάζει πάλι ολόκλήρη την οθόνη. Το χει δοκιμάσει κάποιος;

 

Τελικα με ακουσες :) καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με ακουσες :) καλοριζικο

 

Σε ευχαριστώ φίλε. :) Και ναι και όχι. Το βρήκα σε καλή τιμή από φίλο reviewer που ήταν ουσιαστικά καινουργιο οπότε χωρίς πολλά πολλά το τσίμπησα.

Το τραγικό είναι ότι πρόλαβα να πάρω προσωρινά ένα mi a1 και τώρα μπήκε αγγελία :lol:

 

Η κάμερα του νομιζω ειναι λιγο αδικημένη. Ναι οι φωτογραφίες έχουν θόρυβο στις σκιές αλλά τουλάχιστον έχουν καλή λεπτομέρια.

 

Ορίστε και 2 πρώτα δείγματα απο Mi Note 2 σε ένα κλασσικό κάδρο που χρησιμοποιώ για συγκρίσεις. Η πρώτη auto η δεύτερη manual 1 sec. Για να διευκολύνω την σύγκριση έβαλα και άλλες 2 στο τέλος από honor 8 και lg g5.

 

38794569771_c7f8d479b2_c.jpgIMG_20171203_015824_HHT by Andreas L., on Flickr

 

24921708928_dcf3f8953a_c.jpgIMG_20171203_015607 by Andreas L., on Flickr

 

36268844736_fea1b59ca4_n.jpgIMG_20170712_215411 by Andreas L., on Flickr

 

36796914446_511cccfc23_n.jpg20170902_220620 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παντως Antretng η συσκευη καλυπτει ολα τα τα κριτηρια σου και αν το πηρες σε τιμη μικροτερη κιολας απο την προσφορα που το εβγαλαν προσφατα τοτε πιστευω εκανες πολυ καλη επιλογη.Να το χαρεις οσο σε αφησουν οι "ανησυχιες" :p
Link to comment
Share on other sites

Antretng πολύ ωραίες φωτογραφίες, τις είδα και στο θέμα του Mi A1 και μου έκανε εντύπωση , είναι νομίζω εμφανώς καλύτερες.

Την μέρα και με πολύ καλό φωτισμό βγάζει στο HDR παρά πολύ καλές φωτογραφίες , είναι κάποιες που είναι πραγματικά εντυπωσιακές.

Εγώ το έχω ακόμη με τη stable που δεν έχει πάρει αναβάθμιση σε 9 , θεωρώ πως με την 9 και με την ελληνική ρομ των παιδιών από το MIUI.gr θα ήταν ακόμη καλύτερο.

Το mi note που φοράει την ελληνική έχει περισσότερες επιλογές στο HDR νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στο thread του mi a1 ήταν από mi a1 και gcam (hdr+) vs stock auto. Εδώ έχω stock auto του mi note 2 vs honor 8. Γενικά αυτό το κάδρο το τραβάω με όλες μου τις συσκευές ώστε να μπορώ να συγκρίνω.

 

Η ελληνικη βασίζεται στη china. Έχει δηλαδή τις επιλογές τις china. Αλλά όπως και να χει άλλο το hdr και άλλο το hdr+ της gcam.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καθαρες δείχνουν οι φωτογραφίες του mi note 2. Πραγματικά εξεπλάγην.

Δεν το περίμενα.

Αντίθετα του honor 8 αλλά και του g5, είναι κάπως.......

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι, του g5 ειναι πολύ καλύτερη εκτός αν την σύγκρινες με τη manual του mi note 2. Αν συγκρίνεις auto με auto, η διαφορά φαίνεται καθαρά στο βάθος που έχει και σκιά αλλά και στο μπροστινό κτήριο στο πάνω όροφο. Αλλά ναι από honor 8 τα πάει καλύτερα. Γενικά έχει αποδεκτή προς καλή απόδοση.

 

Στα φωτεινά σημεία έχει πολύ καλή λεπτομέρια.... στις σκιές όμως έχει μπόλικο θόρυβο. Αν δηλαδή ήταν λιγο πιο σκοτεινά, θα έδειχνε τις αδυναμίες του (ή μάλλον το βλέπετε και στις σκιες αυτης). Αλλά οκ, καμία σχέση με αυτή την "αθλια" κάμερα που περιγράφαν. Το τόλμησα γιατί από τα δείγματα που είδα στο flickr σχημάτισα την αντίθετη άποψη και τελικά είχα δίκιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που οι reviewers υπερβάλλουν... :mad: Σίγουρα δεν φτάνει κάμερα s7, mi6, g5 αλλά όχι ότι ειναι κακή.

 

Βεβαια για τη σελφοκάμερα έχουν απόλυτο δίκιο. Νομίζω ότι κρατάω την σελφοκάμερα redmi συσκευής.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι, του g5 ειναι πολύ καλύτερη εκτός αν την σύγκρινες με τη manual του mi note 2. Αν συγκρίνεις auto με auto, η διαφορά φαίνεται καθαρά στο βάθος που έχει και σκιά αλλά και στο μπροστινό κτήριο στο πάνω όροφο. Αλλά ναι από honor 8 τα πάει καλύτερα. Γενικά έχει αποδεκτή προς καλή απόδοση.

 

Στα φωτεινά σημεία έχει πολύ καλή λεπτομέρια.... στις σκιές όμως έχει μπόλικο θόρυβο. Αν δηλαδή ήταν λιγο πιο σκοτεινά, θα έδειχνε τις αδυναμίες του (ή μάλλον το βλέπετε και στις σκιες αυτης). Αλλά οκ, καμία σχέση με αυτή την "αθλια" κάμερα που περιγράφαν. Το τόλμησα γιατί από τα δείγματα που είδα στο flickr σχημάτισα την αντίθετη άποψη και τελικά είχα δίκιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που οι reviewers υπερβάλλουν... :mad: Σίγουρα δεν φτάνει κάμερα s7, mi6, g5 αλλά όχι ότι ειναι κακή.

 

Βεβαια για τη σελφοκάμερα έχουν απόλυτο δίκιο. Νομίζω ότι κρατάω την σελφοκάμερα redmi συσκευής.

Σήμερα μου ήρθε και μένα από GB... Συμφωνώ σε όσα λες για την κάμερα...δεν είναι τόσο χάλια, θα έλεγα ότι είναι επιπέδου LG G3 κλπ.

Βέβαια του έχω βάλει το Camera FV-5...

Να ρωτήσω και κάτι παιδιά... Ακομα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τηλέφωνο...Παιζει καμία Rom με στοκ Android ή να του βάλω ελληνική miui??

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και μένα από GB... Συμφωνώ σε όσα λες για την κάμερα...δεν είναι τόσο χάλια, θα έλεγα ότι είναι επιπέδου LG G3 κλπ.

Βέβαια του έχω βάλει το Camera FV-5...

Να ρωτήσω και κάτι παιδιά... Ακομα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τηλέφωνο...Παιζει καμία Rom με στοκ Android ή να του βάλω ελληνική miui??

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τσέκαρε εδώ φίλος :) https://forum.xda-developers.com/mi-note-2/development/rom-resurrectionremix-5-8-3-t3608784 Εγώ πάντως θα του βάλω xiaomi.eu..

Edited by filippos76

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και μένα από GB... Συμφωνώ σε όσα λες για την κάμερα...δεν είναι τόσο χάλια, θα έλεγα ότι είναι επιπέδου LG G3 κλπ.

Βέβαια του έχω βάλει το Camera FV-5...

Να ρωτήσω και κάτι παιδιά... Ακομα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τηλέφωνο...Παιζει καμία Rom με στοκ Android ή να του βάλω ελληνική miui??

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλύτερη από g3 ;) Εδώ είναι καλύτερη από honor 8. :)

 

Τράβα με στοκ και θα καταλάβεις. Η λεπτομέρια που δίνει ειναι πολύ περισσότερη από το θόρυβο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη από g3 ;) Εδώ είναι καλύτερη από honor 8. :)

 

Τράβα με στοκ και θα καταλάβεις. Η λεπτομέρια που δίνει ειναι πολύ περισσότερη από το θόρυβο.

Οκ... παντως μου αρέσει το τηλέφωνο αρκετά... γιατί όλοι το βγάζανε χάλια... εγω λέω ότι είναι πύραυλος!!! βέβαια χωρίς θήκη ούτε για πλάκα... πιστεύω ότι αν πέσει κάτω.... κλαφτα Χαράλαμπε

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσέκαρε εδώ φίλος :) https://forum.xda-developers.com/mi-note-2/development/rom-resurrectionremix-5-8-3-t3608784 Εγώ πάντως θα του βάλω xiaomi.eu..
ευχαριστώ φίλε

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θήκη οπωσδήποτε. Αλλά αν βρεις μια καλη στο χρώμα της συσκευής παραμένει όμορφο.

 

Αλλά απο προστασία οθόνης μόνο καμιά ζελατίνα αν κάτσει. Τα tempered δεν κάθονται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θήκη οπωσδήποτε. Αλλά αν βρεις μια καλη στο χρώμα της συσκευής παραμένει όμορφο.

 

Αλλά απο προστασία οθόνης μόνο καμιά ζελατίνα αν κάτσει. Τα tempered δεν κάθονται καλά.

Εγώ νομίζω ότι μόνο με μία καλή flip case είναι οκ το τηλέφωνο... ουτε καν σε σκέψη να πέσει κάτω...!!! νομίζω η mofi είναι η πιό οκ

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες tempered glass και οντως δεν βολευε?

 

Το είχα με curved τζαμάκι και το touch ήταν χάλια. Επιπλέον την ξασπρίζει την οθόνη και το ασχημίζει. Άσε που επειδή παίζει μπορεί στο τέλος να σου κάνει και γρατζουνιές.

 

Από την άλλη ίσιο τζαμάκι θα το κάνει δύσχρηστο αφού θα μένει μεγάλο μέρος της οθόνης ακάλυπτο και καθώς σέρνεις το δάχτυλο δεν θα ναι και τόσο βολικό.

 

Οπότε μόνο ζελατίνα αν βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες tempered glass και οντως δεν βολευε?
Νομίζω ότι τα tempered δεν κάθονται καλά σε edge οθόνες... τουλαχιστον για το S7 edge αυτό ίσχυε... φαντάζομαι ότι και εδώ για τον ίδιο λόγο...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα tempered δεν κάθονται καλά σε edge οθόνες... τουλαχιστον για το S7 edge αυτό ίσχυε... φαντάζομαι ότι και εδώ για τον ίδιο λόγο...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό ;)

 

Το τζαμάκι πάντως σε ολοένα και περισσότερα κινητά χάνει την αξία του. Παλιά το βάζαμε γιατί προστατεύαμε χωρίς να ασχημίζουμε τη συσκευή. Αν δεις πόσο ξεπλένει την οθόνη το curved τζαμάκι, ακόμα και αν δεν χάλαγε το touch πάλι θα το βγαζες.

 

Οπότε βάλτε απλά μια απλή ζελατίνα να γλυτώσετε γρατζουνιές και μια καλή θήκη που να εξέχει από την οθόνη ή πορτοφόλι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο... θα αγοράσεις καμια 15αρια τζαμάκια μέχρι που θα καταλήξεις να το αφήσεις γυμνό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις και τα δείγματα μου. Το πρώτο είναι auto (shutter speed 1/12). Δηλαδή το πρώτο είναι auto. Απο εκεί και πέρα το αφήνω στη κρίση σου. Σου φαίνεται καλύτερο ή χειρότερο από του honor 8? Για ευκολία τα ξαναβάζω στο τέλος του μηνύματος και κρατάω μόνο τα auto

 

Αλλά δυστυχώς δεν το χω πια το κινητό για να το τεστάρω άλλο. Του έβγαλα το τζαμάκι και είχε γρατζουνιές. Ευτυχώς που είναι τίμιο το παλικάρι και το πήρε πίσω. Πρέπει να έγιναν από το curved τζαμάκι (έχει κόλλα μόνο στις άκρες οπότε έπαιζε).

 

Ξενέρωσα... αλλά παίζει να το ξαναπάρω. Απλά είμαι πάλι στο δίλημμα mi note 2 vs mi note 3.

 

38794569771_c7f8d479b2_c.jpgIMG_20171203_015824_HHT by Andreas L., on Flickr

 

36268844736_fea1b59ca4_c.jpgIMG_20170712_215411 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...