Jump to content

myphone ask: Πόσο καλά προστατεύετε την συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαζι με το τελευταιο μου Smartphone (Vodafone Smart Ultra 6) εχω αλλα 2 πιο παλια ενα Samsung Galaxy s3 και ενα Samsung Galaxy S Andance φυσικα με τις θηκες τους και ακομη ειναι σαν να βγηκαν απο το κουτι τους. Με μια αλλαγη μονο στην μπαταρια στο S3 και μια αλλαγη πλακετας στο Andance αλλα απο λαθος της συσκευης οχι δικο μου.Παντα προσεχω τις συσκευες μου.
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα για 3 χρόνια περίπου ένα lg g2 και τώρα πρόσφατα πήγα σε g4. Πότε δεν μου εχει πάθει το παραμικρό κανένα κινητό μου. Ουτε γρατζουνια. Δεν φόρεσα ούτε θήκη ούτε glass παράπονο στο παλιό μου g2 για λίγες μέρες και τα έβγαλα. Το θέλω σκέτο το κινητό να το χαίρομαι.....

Εκτός θήκες και glass γενικά είμαι υπερπροστατευτικη με το κινητό. Ούτε σε τραπέζι δεν το ακουμπώ για να μην πέσει κάτι πάνω η να μη παθει γρατζουνια.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, καμια προστασια. Το εχω απο το 2013, προοπτικες να πουλησω το G2 δεν υπαρχουν (μαλλον για χαρισμα θα παει) οποτε το απολαμβανω "γυμνο". Εχει κανει μια μικρη γρατζουνια στην μπροστινη οθονη που ομως φαινεται μονο κατω απο εντονο φως. Γενικα δεν μου αρεσουν οι θηκες γιατι στο 99% των περιπτωσεων αλλαζουν την αισθηση του κινητου. Ωστοσο αν παρω καινουριο, για κανα 6μηνο θα το βαλω κι εγω σε θηκη...
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε όλοι σας:lol:

Σκεφτόμουν να πάρω θήκη book case ή λεπτή σιλικόνης και ανάλογα να την συνδυάσω με μια μεμβράνη ή με tempered glass.

Αλλά γενικά το προσέχω το κινητό γι αυτό μπορεί να βάλω απλα ένα tempered glass.

H μόνη μου ανησυχία ειναι να μυν πάθει κάτι η κάμερα πχ. γρατσουνιστεί οταν το κινητό ακουμπά σε σκληρή επιφάνεια.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω το microsoft 550.

Link to comment
Share on other sites

παρε και τους 2 τυπους θηκης. αναλογως την περίσταση φορας την καταλληλη.

επισης το tempered ειναι must

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θήκη (συνήθως σιλικονης) και tempered glass πριν από αγορά του κινητού και το κάνω σε κάθε κινητό είτε κοστίζει 60€, είτε 600, είτε το πουλήσω είτε όχι.

Όσον αφορά τη χρήση, το έχω πάντα στο χέρι ή σε τσέπη που ξέρω ότι είναι άδεια και μαλακή (πχ βερμουδας) για να μαι σίγουρος ότι δεν θα αποκτήσει γρατζουνιες, ενώ όταν το φορτίζω, πάντα το βάζω στο κρεβάτι ή πάνω σε κάτι άλλο μαλακό κι όχι απευθείας πάνω στην επιφάνεια του τραπεζιού.

Επίσης, σε κινητά που έχουν ζελατίνες πχ LG τις κρατάω μαζί με τη θήκη μήπως τύχει κάτι να μην γρατζουνιστουν (ειδικά αυτή που είναι στο πάτο της συσκευής και υπάρχει κίνδυνος να αποκτήσει κάτι από το usb)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνη προστασίας από την αρχή σε όλα μου τα κινητά, και tempered glass για πρώτη φορά στο V10, ούτε θήκες ούτε σιλικονες και παρόμοια συναφή, τα χαίρομαι όπως βγαίνουν από το κουτί τους και δεν τα μετατρέψω σε τουβλάκια Lego, το Z ultra μετά απο ενάμιση χρόνο πουλήθηκε βιτρινατο, με προσοχή πάντα και όχι σε τραπέζια και ξένα χέρια, στο σακάκι η στο παντελόνι, τώρα εαν πέσει έπεσε στο πρόγραμμα είναι και αυτά.:happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θήκη, αλλά ποτέ ζελατίνα ή γυαλί. Ειδικά τώρα με τα gorilla glass, το θεωρώ περιττό.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα tempered glass, κατά προτίμηση nillkin. Ο κύριος λόγος είναι ότι η ολεοφοβικη επίστρωση του gorilla glass κάποια στιγμή καταστρεφεται και με εκνευρίζουν αφάνταστα οι δαχτυλιες που δεν φεύγουν. Τουλάχιστον το tempered το βγάζεις στο 6μηνο το πετάς και βάζεις καινούριο. Η προστασία από μικροαμυχες είναι επίσης θετική.

Όσον αφορά θήκη πάντα ultra slim η ακόμα καλύτερα vinyl skin για να αλλάζω κατά καιρούς εμφάνιση και να μην βαριέμαι. Κρατάω τις συσκευές μου τουλάχιστον 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κάτοχος lg g4 από πέρσι τον Αύγουστο. Από την πρώτη μέρα έβαλα θήκη σιλικόνης και τζάμι προστασίας. Μου έχει πέσει μια φορά και ευτυχώς ράγισε μόνο το τζάμι προστασίας. Πλέον διαθέτω και την quick circle case και το έχω σαν καινούργιο. Κάθε λίγες μέρες το καθαρίζω με υγρό καθαρισμού και πανάκι μικροινών
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου εχει μια πλαστικη θηκη της πλακας που ηταν δωρο απο το shop.

εχει πεσει δεκαδες φορες.. πλακακι, μαρμαρο, χωμα.. εκανε κατι σημαδακια με τα περισσοτερα να ειναι γρατζουνιες αλλά λειτουργει κανονικα.

μετα απο 16 μηνες χρήσης είναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να του αλλαξω την μεμβρανη προστασιας.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά που έβαλα θήκη σιλικόνης σε κινητό ήταν στο προηγούμενο κινητό μου, ένα iNew V3 που το κράτησα ~2 χρόνια. Σαφώς και το προτιμούσα (αισθητικά) χωρίς την θήκη αλλά σκέφτομαι με τρόμο (που λέει ο λόγος...) τι θα είχε πάθει όταν 2 φορές έπεσε εν κινήσει από την βάση ποδηλάτου και την μια φορά μάλιστα πέρασε και η πίσω ρόδα από πάνω του !! Αποτέλεσμα μηδενικές ζημιές περιμετρικά, αλλά αρκετές μικρογρατζουνιές (και με τον καιρό) στην οθόνη που δεν του είχα καμιά προστασία...

 

Τώρα στο LG V10 (40 μέρες το έχω) φορά θήκη σιλικόνης (Spigen rouph armor) που μου αρέσει και πρακτικά και αισθητικά αλλά και tempered glass για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... :rolleyes:

Και υπόψιν ότι κρατώ τα κινητά μου τουλάχιστον για 2 χρόνια...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να έχεις ένα πανέμορφο κινητό τύπου iPhone με θήκες κινέζικες, γυαλιά κλπ, γιατί από την αρχή πήρες iphone και όχι γκουμούτσα;

Αφού ποτέ, ούτε εσύ ούτε άλλος θα το απολαύσει να το βλέπει.

 

Στην τσέπη μας παιδιά μετά από κάθε χρήση, προσοχή σε δύσκολα περιβάλλοντα, δεν κάνει τίποτα ένα dump phone των 20 ευρώ με μια δεύτερη κάρτα SIM.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να έχεις ένα πανέμορφο κινητό τύπου iPhone με θήκες κινέζικες, γυαλιά κλπ, γιατί από την αρχή πήρες iphone και όχι γκουμούτσα;

Αφού ποτέ, ούτε εσύ ούτε άλλος θα το απολαύσει να το βλέπει.

 

Στην τσέπη μας παιδιά μετά από κάθε χρήση, προσοχή σε δύσκολα περιβάλλοντα, δεν κάνει τίποτα ένα dump phone των 20 ευρώ με μια δεύτερη κάρτα SIM.

 

Εγώ άκουγα μουσική με τα hands free και όπως πάει να προλάβει μια θέση ένας μπάρμπας στο λεωφορείο μου τραβάει το καλώδιο και το τηλέφωνο έσκασε κάτω.

 

Αν δεν είχα θήκη δεν νομίζω να μην το αποχαιρετούσα.

 

Όσο και να το κάνεις με μια θήκη μειώνεις κατά πολύ την πιθανότητα να πάθει κάτι μια συσκευή και χωρίς να πας σε θηκη τύπου tank Case.

Link to comment
Share on other sites

παντα σε θηκη και παντα προστασια οθονης!

φυσικα κανουμε τα παντα να μη μας πεσει, μη βραχει, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 2 χρονια χωρις καμμια προστασια,απλα μεγαλυτερη προσοχη.

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα τελευταια 2 χρονια χωρις καμμια προστασια,απλα μεγαλυτερη προσοχη.

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια απο τα ιδια.Ουτε θηκη ουτε τιποτα.Αν ερθει η ωρα του ηρθε.

Link to comment
Share on other sites

Σε note 2 και σχεδον 3 χρονια χρησης εβαλα θηκη πουγκι λιγο στην αρχη και μετα τιποτα. Στα 3 χρονια που το εχω πρεπει να εχει πεσει 1.000.000 φορες πανω κατω. Οι χειροτερες ηταν απο το ασανσερ του μαγαζιου μου και απο την γουρουνα. Η οθονη δεν εχει παθει τιποτα εκτος απο κατι μικρογρατζουνιες που πρεπει να το βαλεις στο πλαι για να τις δεις αλλα περιμετρικα δεν εχει μεινει ιχνος απο το ασημι που βαζει η σαμσουνγκ.
Link to comment
Share on other sites

Παντοτε στα ακριβα κινητα αγοραζω θηκη μονο στο lg g5 δεν εχω αγορασει στο τελευταιο μ σμαρτπηονε επειδη δεν κρατουσα αλλα χρηματα παρολα αυτα μου επεσε χαμε και στο νερο και δεν επαθε τιποτα σκυλι αν και δεν ειναι αδιαβροχο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εγω προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο οποτε εχω tempered glass μπροστα θηκη πισω.. αν και προσεχω τα πραγματα μου σαν τα ματια μου δεν σημαινει πως δεν μπορει να γινει το κακο γιατι ειχα στιγμες που ειπα ευτυχως ειχα θηκη ή τζαμακι..
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν βάζω τίποτα.τα σπαω όλα.εσπασα το redmi 1,τ ώρα εσπασα κ το 2.αν φορούσαν τις θηκες,θα τα εσωζα.μου χοντραινουν τη συσκευή ομως.
Link to comment
Share on other sites

καταρχην επεκταση εγγυησης στην παρουσα συσκευη που εχω δεν γινεται καθως ειναι εκτος εγγυησης πλεον

 

αλλα χλωμο το κοβω και στην επομενη

 

θηκη δεν εχω βρει για την παρουσα που να ειναι λειτουργικη και να με καλυπτει

 

ζελατινα δεν χρησιμοποιω

 

ουτε το ειδικο γυαλι

 

ισως αν αγορασω την επομενη συσκευη (που πιθανον να ειναι το Motorola Moto G4) και βρω τα παραπανω να τα βαλω...

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...