Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έχω περάσει εγώ, μαζί με elementalx kernel και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απόδοση και μπαταρία ένα σκαλί καλύτερη από stock και του κάνω και βαριά χρήση. Πολλά χρήσιμα tweaks, δυστυχώς όχι όσα η viper αλλά μια χαρά για αυτά που προσφέρει.
Ωραίος. Σκέφτομαι να την περάσω κι εγώ και χαίρομαι που έχεις δει καλύτερη συμπεριφορά.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος. Σκέφτομαι να την περάσω κι εγώ και χαίρομαι που έχεις δει καλύτερη συμπεριφορά.

 

Συγκριτικά πάντα, μιας και την ξεσκίζω τη συσκευή μου, η διαφορά είναι εμφανής. Όχι χαώδης, αλλά εμφανής.

 

Περιμένω να περάσουν λίγες μέρες γιατί φλάσαρα προχτές (να σταθεροποιηθεί η μπαταρία) αλλά μέχρι τώρα με τη χρήση που του κάνω «τρώει» περίπου 25%/h με οθόνη και 2%/h idle. Αλλά μιλάμε για ένα σωρό εφαρμογές, μόνιμα σε WiFi (μέσα) ή H/4G (έξω), doze από το οποίο έχω εξαιρέσει όλες τις social apps, blokada για διαφημίσεις, και greenify. Με την ίδια ακριβώς χρήση σε στοκ τα νούμερα ήταν περίπου 30%/h και 3-3.5%/h αντίστοιχα. Μην φρίξετε, είπαμε, τη σκίζω τη συσκευή :P Κάποιος που δεν έχει ένα σωρό βλακείες επάνω σίγουρα δεν θα έχει τόσο ψηλά στατιστικά.

 

Χρησιμοποιώντας εφαρμογές που ρυθμίζουν καλύτερα το doze (π.χ. play services doze magisk module και naptime) πέφτουν ακόμα χαμηλότερα, αλλά δεν με βολεύουν. Μπορεί π.χ. το idle να έπεφτε στο 0.8% (!) - για τη χρήση που του κάνω ένα θαυμαστικό δεν αρκεί - αλλά σκέψου πως κάθε φορά που άνοιγα οθόνη μου ερχόντουσαν μαζεμένες 30 ειδοποιήσεις σε νανοσεκοντ.

 

Από απόδοση πάλι λίγο καλύτερη τη βλέπω. Στις επόμενες ημέρες θέλω να παίξω λίγο με ρυθμίσεις στον kernel, cpu governors και i/o schedulers να δω αν θα δω σημαντική διαφορά χωρίς μεγάλη επίπτωση στη μπαταρία. O Lee εχει ακόμα λύσει και το πρόβλημα που είχε η stock rom με την επιλογή ήχου ειδοποίησης.

 

Και στη σταθερότητα δεν έχω κανένα θέμα. Μόνο με τον kernel είχα τυχαία reboots και αυτό όταν προσπάθησα να μπλοκάρω το bluesleep wakelock... κάτι που μάλλον δεν έπρεπε να δοκιμάσω όταν έχω smartwatch μόνιμα συνδεδεμένο μέσω bluetooth :p

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά πάντα, μιας και την ξεσκίζω τη συσκευή μου, η διαφορά είναι εμφανής. Όχι χαώδης, αλλά εμφανής.

 

Περιμένω να περάσουν λίγες μέρες γιατί φλάσαρα προχτές (να σταθεροποιηθεί η μπαταρία) αλλά μέχρι τώρα με τη χρήση που του κάνω «τρώει» περίπου 25%/h με οθόνη και 2%/h idle. Αλλά μιλάμε για ένα σωρό εφαρμογές, μόνιμα σε WiFi (μέσα) ή H/4G (έξω), doze από το οποίο έχω εξαιρέσει όλες τις social apps, blokada για διαφημίσεις, και greenify. Με την ίδια ακριβώς χρήση σε στοκ τα νούμερα ήταν περίπου 30%/h και 3-3.5%/h αντίστοιχα. Μην φρίξετε, είπαμε, τη σκίζω τη συσκευή :P Κάποιος που δεν έχει ένα σωρό βλακείες επάνω σίγουρα δεν θα έχει τόσο ψηλά στατιστικά.

 

Χρησιμοποιώντας εφαρμογές που ρυθμίζουν καλύτερα το doze (π.χ. play services doze magisk module και naptime) πέφτουν ακόμα χαμηλότερα, αλλά δεν με βολεύουν. Μπορεί π.χ. το idle να έπεφτε στο 0.8% (!) - για τη χρήση που του κάνω ένα θαυμαστικό δεν αρκεί - αλλά σκέψου πως κάθε φορά που άνοιγα οθόνη μου ερχόντουσαν μαζεμένες 30 ειδοποιήσεις σε νανοσεκοντ.

 

Από απόδοση πάλι λίγο καλύτερη τη βλέπω. Στις επόμενες ημέρες θέλω να παίξω λίγο με ρυθμίσεις στον kernel, cpu governors και i/o schedulers να δω αν θα δω σημαντική διαφορά χωρίς μεγάλη επίπτωση στη μπαταρία. O Lee εχει ακόμα λύσει και το πρόβλημα που είχε η stock rom με την επιλογή ήχου ειδοποίησης.

 

Και στη σταθερότητα δεν έχω κανένα θέμα. Μόνο με τον kernel είχα τυχαία reboots και αυτό όταν προσπάθησα να μπλοκάρω το bluesleep wakelock... κάτι που μάλλον δεν έπρεπε να δοκιμάσω όταν έχω smartwatch μόνιμα συνδεδεμένο μέσω bluetooth :p

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Αν δε βγάλει σύντομα κανένα patch η HTC για να συμμαζέψει το oreo, θα πάω για leedroid.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντως πολυ ακριβα πωλειται στις αγγελιες το εν λογω κινητο και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. Ναι δεν λεω παραμενει μεχρι σημερα μια δυνατη συσκευη αλλα με 300ευρω που το πουλανε αρκετοι βρισκεις κινητα του 2017-2018 οπως Sony XZ1,LG G6,Nokia 8
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχει καλύτερη φωτογραφική και από τα τρία που γράφεις , είναι πολύ όμορφη και έχει τρομερό ήχο . Συμφωνώ πάντως αν είναι διετιας η συσκευή δεν αξίζει 300 , αν είναι κάνα μηνός άνετα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχει καλύτερη φωτογραφική και από τα τρία που γράφεις , είναι πολύ όμορφη και έχει τρομερό ήχο . Συμφωνώ πάντως αν είναι διετιας η συσκευή δεν αξίζει 300 , αν είναι κάνα μηνός άνετα

 

Το οτι εχει καλη καμερα δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

 

Το παραδοξο ειναι να βλεπω να πωλειται κοντα στα 280-300ευρω με λιγοτερο απο 1 χρονο εγγυηση(αρα και αναλογη χρηση), οταν το HTC U Ultra που ειναι πανω κατω το ιδιο κοστιζει καινουργιο 293ευρω.

Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε καμία λύση για την αλλαγή ήχου notification για κάθε μια εφαρμογή ξεχωριστά ? πλέον ούτε στο viber δε μπορώ να βάλω το default sound του.
Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε καμία λύση για την αλλαγή ήχου notification για κάθε μια εφαρμογή ξεχωριστά ? πλέον ούτε στο viber δε μπορώ να βάλω το default sound του.
Εγώ χρησιμοποιώ μια εφαρμογή από το play store και ορίζω τους ήχους. Διάβασα στο xda ότι η htc ετοιμάζει update για την αντιμετώπιση του battery drain. Ας ελπίσουμε ότι θα φτιάχνει και τα υπόλοιπα bugs του oreo.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία. Απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος. Θέλω να την αλλάξω σε κάποιο service αν είναι δυνατό και αυθημερόν και γι αυτό θα προτιμούσα κάπου κοντά στη Θεσσαλονίκη. Οι περισσότεροι που έχω ρωτήσει δεν θέλουν να αναλάβουν υπο το φόβο να γίνει ζημία στην οθόνη μάλλον, γιατί απ΄ ότι φαίνεται είναι ζόρικο στο άνοιγμα. Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί λοιπόν στη Θεσσαλονίκη να το αναλαβάνει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αλόχες, ποια είναι η διαδικασία για το service του 10? Πρέπει να το πάω στην arvato ή στο μαγαζί που το αγόρασα (iTech Store)?:ninja:
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Αλόχες, ποια είναι η διαδικασία για το service του 10? Πρέπει να το πάω στην arvato ή στο μαγαζί που το αγόρασα (iTech Store)?:ninja:

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα η απάντηση! Μου έβγαλε κιτρινίλα σε 2 σημεία στην οθόνη! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω καινούρια μπαταρία αλλά με αυτά που έχω διαβάσει δε θα ασχοληθώ... Απλά απογοήτευση η HTC, καμία σχέση με τα προηγούμενα χρόνια ποιοτικά...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα η απάντηση! Μου έβγαλε κιτρινίλα σε 2 σημεία στην οθόνη! :confused:

 

Από ότι έμαθα πρέπει η συσκευή να παραδοθεί στην Arvato (προσωπικά ή μέσω courier με δικιά μας χρέωση) 09:00-17:00, θα αποσταλεί στο εξωτερικό και μετά από 10-15 μέρες θα μας επιστραφεί.

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μπορει να με καθοδηγησει λιγο καποιος σχετικα με νεα μπαταρια? που μπορω να την βρω γρηγορα και ποσο κανει? μονο e-bay ειναι η λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μπορει να με καθοδηγησει λιγο καποιος σχετικα με νεα μπαταρια? που μπορω να την βρω γρηγορα και ποσο κανει? μονο e-bay ειναι η λυση?

 

Για original εδώ https://www.etradesupply.com/htc-10-battery-grade-s.html

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ηλίθια ερώτηση: έχω κοσμοτέ, και η ρομ μου υποστηρίζει VoLTE και WiFI Calling. Από τη στιγμή που δεν τα υποστηρίζει η κοσμοτέ όμως (για το συγκεκριμένο μοντέλο) δεν υπάρχει τρόπος να τα ενεργοποιήσω, έτσι; :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έρχεται update απ' ό,τι διαβάζω στο xda. Κάποιος το πήρε κιόλας αλλά δεν έχει μεταφέρει εντυπώσεις για μπαταρία. Μόνο ότι είναι κάπως πιο γρήγορο.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχει γίνει η μπαταρία πλέον, δεν σώζεται με κανένα update...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έμαθα πρέπει η συσκευή να παραδοθεί στην Arvato (προσωπικά ή μέσω courier με δικιά μας χρέωση) 09:00-17:00, θα αποσταλεί στο εξωτερικό και μετά από 10-15 μέρες θα μας επιστραφεί.

 

For the record, παρέδωσα την συσκευή 04/04/2018, επέστρεψε 23/04/2018 και παρέλαβα σήμερα 25/04/2018 με γενική ταχυδρομική.

 

Στο site αναφέρουν "ESCALATED,DOA,SW,SWAP,NFF (HTC)" και στο τηλέφωνο που ρώτησα μου είπαν ότι αλλάχτηκε μόνο η motherboard.

 

Τώρα που το έβαλα να φορτίζει παρατηρώ ότι συνεχίζει να ζεσταίνεται υπερβολικά στον aukey qc3 charger (καμιά σχέση με το U11)... :ninja:

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eδω και καμια βδομαδα η εφαρμογη του fb το εικονιδιο εχει σκαλωσει να δειχνει 2 notifications. δοκιμασα

1unistall/reinstall

2clear catche/data

3ανοιγμα ολα τα παλια notifications μηπως εμεινε τπτ ξεχασμενο

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Eδω και καμια βδομαδα η εφαρμογη του fb το εικονιδιο εχει σκαλωσει να δειχνει 2 notifications. δοκιμασα

1unistall/reinstall

2clear catche/data

3ανοιγμα ολα τα παλια notifications μηπως εμεινε τπτ ξεχασμενο

 

Δοκίμασε να μπεις απο browser ( chrome π.χ.) στο fb και δες.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το εικονίδιο του messenger στην μία ειδοποίηση. Φταίει η τελευταία αναβάθμιση στην Αρχική οθόνη HTC Sense.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...