Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα δε βλέπω να γίνεται τίποτα. Βλέπει δορυφόρους αλλά δε συνδέεται μαζί τους. Μάλλον θα το πάω να το ελέγξουν. Ελπίζω να μη μπλέξω με την arvato...

 

Anyway ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν έστρωσε ούτε με reset, τότε αναγκαστικά για έλεγχο :/

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω root.

Υπάρχει κάποιος λεπτομερής οδηγός βήμα-βήμα γιατί δεν έχω ξανακάνει;

Ευχαριστώ.

 

Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει. H αλήθεια είναι ότι το 10άρι δεν το πείραξα για να έχω προσωπική άποψη άλλα όταν έκανα root και έβαζα custom rom σε άλλα κινητά πάντα διάβαζα από XDA.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Τον Φεβρουάριο του 2017 αγόρασα το HTC10. Μια χαρα ολα κινητάρα, αλλά μου έβγαλε δυστυχώς μία σκληρή κιτρινήλα πάνω αριστερά + light bleed σε όλη τη γωνία.

 

Το έστειλα για σερβις, περίμενα 2 εβδομάδες, μου το έστειλαν πίσω κομπλέ, όλα μια χαρά. Μερικούς μήνες μετά, και συγκεκριμένα πριν ένα μήνα, εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα + ότι η μπαταρία είχε γενικά γονατίσει. Ακόμα και με stock apps. Τι να κάνω, το ξαναέστειλα.

 

Και τώρα μου ήρθε πίσω ως μη επισκευάσιμο, ότι δε το καλύπτει η εγγύηση το yellow tint και ότι ζητάνε 200 ευρω. Για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, στό ιδιο κινητό, που φτιάξανε μερικούς μήνες πριν.

 

Πήρα την TS Solution, μου έδωσαν αριθμό email της HTC έξω να πάρω τηλέφωνο. Είμαι φοβερά εκνευρισμένος αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με κοροιδεύουν στα repair center έξω. Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος από εσάς τέτοια τραγική κατάσταση με το σερβις έξω? Δε ξέρω και τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , μου εκαναν δωρο το HTC 10 και η μπαταρια κραταει μιση μερα , μπορειτε να μου προτείνετε να παω να βαλω καπου καινούργια μπαταρια γνήσια ? Η εστο αν υπαρχει επιλογή για μεγαλυτερη σε μέγεθος ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοον. Έφτασα αισίως στο σημείο που η μπαταρία του 10 μου άρχισε να δείχνει την ηλικία της.

 

Συνοπτικά, αν δοκιμάσω να βγάλω φωτό ή βίντεο με το επίπεδο μπαταρίας κάτω από το 30% κάνει reboot. Μου δίνει και μια «προειδοποίηση» για αυτό, όταν βγάζει γραμμές στο viewfinder σαν να έχουν βαρέσει μπιέλα οι drivers. Με το που συνδέω φορτιστή όλα κομπλέ. Επίσης, αν και δεν μου το έκανε παλιά, χτες πρώτη φορά μου έσβησε στο 20%. Βέβαια έπαιζα με την κάμερα εκείνη τη στιγμή οπότε ίσως το προκάλεσα και λίγο. Αμέσως έκανα reboot στο recovery και είδα πως το πραγματικό επίπεδο της μπαταρίας ήταν 1%.

 

Αναμενόμενο την ηλικία του, μην πω πως με τη χρήση που του κάνω και πολύ άργησε :P

 

Το περίμενα βασικά, έτσι κι αλλιώς έχω πάντα το battery bank μαζί, οπότε για εμένα δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα. Απλά θα επισπεύσει την αναβάθμιση σε νέο κινητό, πιο γρήγορα από ότι υπολόγιζα. Το μόνο που με ξενερώνει είναι πως επειδή χρησιμοποιώ το κινητό με sleep tracker δεν το αφήνω το βράδυ επάνω στο φορτιστή. Αν τώρα φτάσω στο σημείο να ξυπνάω με 50% μπαταρία (εκεί που συνήθως ξυπνούσα με 75%+) αναγκαστικά θα το αφήνω όλο το βράδυ στη φόρτιση, κάτι που φοβάμαι πως θα σκίσει τη μπαταρία ακόμα περισσότερο :/

 

Τώρα, δοκίμασα κάποιες μεθόδους «calibration» όπως αυτή και περιμένω μήπως δω διαφορά. Έχει κανείς να προτείνει κάτι ανάλογο που κάνει δουλειά; Εννοείται πως δεν θα δω σημαντική διαφορά στην αυτονομία, οποιαδήποτε βελτίωση όμως είναι καλοδεχούμενη.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις σε καλή κατάσταση άλλαξε του μπαταρία και πούλα το η κράτησε το σαν 2ο. Ό, τι calibration και να κάνεις η χαλασμένη μπαταρία θα κάνει reboot η shutdown. Εμένα το έκανε παλιότερα στο M7 και την αντικατέστησα γιατί καμία άλλη λύση δεν βοηθούσε. Το κόστος δεν είναι μεγάλο, γύρω στα 25-30 αξίζει να τα δώσεις πιστεύω.

 

Εγώ δυστυχώς εγκατέλειψα λόγω προβληματικού gps και πήρα το Ultra που είναι στην ουσία μια αναβαθμισμένη έκδοση του 10. Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και ελπίζω να συνεχίσω...

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια, αλλά μιας και είχα στα πλάνα να αναβαθμίσω σύντομα.... χμμμ...

 

Από την άλλη διαβάζω πως υπάρχει ρίσκο γιατί είναι ζόρι η αλλαγή μπαταρίας στο 10ρι, και φοβάμαι μην μου έρθει με καινούρια μπαταρία αλλά γεμάτο γρατζουνιές :P

 

Υπάρχει κάποιος να προτείνει κατάστημα για αλλαγή μπαταρίας στο 10ρι που να έμεινε ευχαριστημένος;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Για το 10 δεν ξέρω αλλά στο 7 που πάλι έλεγαν ότι είναι δύσκολο να αλλαχτεί μου έκαναν τη δουλειά μέσα σε μια ώρα χωρίς το παραμικρό. Ρώτα στο fixmobile και σε άλλα μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας.

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Στο fixmobile είδα αλλά δεν έχουν καν το κινητό στη σελίδα τους, καλού κακού έστειλα email. Βρήκα και το techguru που είναι και δίπλα μου και ζήτησα και από εκεί προσφορά, και βλέπουμε.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που η απόδοση έπεσε τόσο ξαφνικά. Πριν καμιά βδομάδα ήταν ψιλονορμάλ η κατάσταση, καμία σχέση με καινούρια συσκευή βέβαια, αλλά παλευόταν. Ξαφνικά μια μέρα μου έκλεισε από μπαταρία ενώ ήμουν έξω, και από τότε βγάζει τα θεματάκια που περιγράφω. Εκτός αν και πριν υπήρχαν, απλά δεν τα είχα προσέξει αφού δεν επικεντρωνόμουν σε αυτά ;)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση της μπαταρίας πέφτει σταδιακά μέχρι που αρχίζει να σβήνει. Έτσι έκανε κι εμένα...πότε έσβηνε στο 30% πότε στο 60% κλπ. Απλά έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο φθοράς που δεν έχει σταθερό φορτίο και χρειάζεται αντικατάσταση. Πιστεύω ότι αξίζει για ένα κινητό με τέτοια specs που φοράει Android 8 και έχει ακόμα χρόνο ζωής.

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tο aquabattery μου βγαζει capacity μπαταριας 2200 ανα 2-3 μερες εχω reboot και μονο με φορτιστη αναβει.Οποτε παω στην λυση μπαταρια απο ebay και αλλαγη

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ για αλλαγή μπαταρίας. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες. Τι γίνεται τελευταία και όλοι πάμε για μπαταρία; μας τις ματιασαν;;
Link to comment
Share on other sites

ε στα 2 χρονια τα παιζουν, μην νομιζεις σε αλλες συσκευες οτι δεν γινεται.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε ότι πολλοί τα φορτίζουν και δύο φορές τη μέρα. Κι εγώ το κάνω καμιά φορά. Αν κρατάς το κινητό πάνω από δύο χρόνια και είσαι συνέχεια με ένα φορτιστή/powerbank στο χέρι η αλλαγή μπαταρίας επιβάλλεται.

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε ότι πολλοί τα φορτίζουν και δύο φορές τη μέρα. Κι εγώ το κάνω καμιά φορά. Αν κρατάς το κινητό πάνω από δύο χρόνια και είσαι συνέχεια με ένα φορτιστή/powerbank στο χέρι η αλλαγή μπαταρίας επιβάλλεται.

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς έτσι.

Και ποσο μαλλον για ενα κινητο που δεν φημίζεται για την αυτονομια του οποτε οι κυκλοι φορτισης ειναι περισσότεροι.

Και εγω παθών με μειωμένη αποδοση μπαταριας στον εναμιση χρονο περιπου.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χτες με τo techgury και μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν την αλλαγή μπαταρίας στο 10ρι, επειδή δεν υπάρχει στην κυκλοφορία αυθεντική μπαταρία...

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση εκτός από μια αγγελία στο ebay, όσα καταστήματα σε Κορέα και Κίνα βρήκα την είχαν out of stock.

 

Αν όντως δεν υπάρχει αυθεντική, δύσκολα τα πράγματα.

 

Finn αν βρεις κάτι ενημέρωσε μας, αν και το έχω πια πάρει απόφαση πως για κανένα μήνα θα είμαι αγκαλιά με power bank.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, κάτοχος του 10 και εγώ κοντά στα 2 χρόνια και απόλυτα ευχαριστημένος πλην της μπαταρίας που αυτή τη στιγμή στο accubattery φαίνεται στα 1800 mAh
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου κάνει reboot πλέον σε διαφορετικά % οπότε πάω για αλλαγή μπαταρίας. Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι σε αυθεντική μπαταριά όποτε βρήκα μια συμβατή (cameron sion x-longer) σε κατάστημα στην Παιανία. Το θέμα μου τώρα είναι να βρω ένα καλό μαγαζί με καλούς τεχνικούς για να μην τραυματιστει το κινητό ,μιας και όλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολη η αλλαγή μπαταρίας στα 10.
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα τον τόπο, δεν υπάρχει μπαταρία (τουλάχιστον αυθεντική) επίσης, είναι αυτο που λέει ο φίλος πιο πάνω.. Δύσκολο να το ανοίξουν και να το κλείσουν. Ουσιαστικά δεν σου εγγυώνται ότι θα γίνει σωστή δουλειά, γτ αμα σπάσει κάτι, αντε βρες ανταλλακτικό... Δυστυχώς απ ο, τι φαίνεται, παμε για άλλο... Προκειμένου να μην ξεμείνει τελείως και στο τέλος δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καν..

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, κάτοχος του 10 και εγώ κοντά στα 2 χρόνια και απόλυτα ευχαριστημένος πλην της μπαταρίας που αυτή τη στιγμή στο accubattery φαίνεται στα 1800 mAh

 

Δεν θα έδινα τόση σημασία στο accubattery σε αυτό το κομμάτι αν δεν έχεις πολλές φορτίσεις. Το έβαλα εδώ και λίγες μέρες και δείχνει συνεχώς σκαμπανεβάσματα, τόσο στο charging tab όσο και στο health tab.

 

Π.χ. στο charging tab μου έδειχνε γύρω στα 2000mAh. Προχτες που το φόρτισα για λίγη ώρα, από το 50% έως το 70% περίπου, μου έβγαλε 1600mAh. Αλλά χτες βράδυ που το φόρτισα σχεδόν από άδειο μέχρι το 100%, μου έδειξε 2400mAh. Το health tab (που μάλλον δίνει ένα μέσο όρο στο σύνολο των φορτίσεων) ξεκίνησε από 1800mAh και σήμερα έφτασε τα 2200mAh.

 

Σίγουρα υπάρχει φθορά, δεν λέω το αντίθετο, απλά οι υπολογισμοί της εφαρμογής δεν είναι πάντα ακριβείς :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έδινα τόση σημασία στο accubattery σε αυτό το κομμάτι αν δεν έχεις πολλές φορτίσεις. Το έβαλα εδώ και λίγες μέρες και δείχνει συνεχώς σκαμπανεβάσματα, τόσο στο charging tab όσο και στο health tab.

 

Π.χ. στο charging tab μου έδειχνε γύρω στα 2000mAh. Προχτες που το φόρτισα για λίγη ώρα, από το 50% έως το 70% περίπου, μου έβγαλε 1600mAh. Αλλά χτες βράδυ που το φόρτισα σχεδόν από άδειο μέχρι το 100%, μου έδειξε 2400mAh. Το health tab (που μάλλον δίνει ένα μέσο όρο στο σύνολο των φορτίσεων) ξεκίνησε από 1800mAh και σήμερα έφτασε τα 2200mAh.

 

Σίγουρα υπάρχει φθορά, δεν λέω το αντίθετο, απλά οι υπολογισμοί της εφαρμογής δεν είναι πάντα ακριβείς :)

 

Την εφαρμογή την έχω από το Φεβρουάριο που μας πέρασε και την παρακολουθώ συχνά και πέφτει με πολύ αργούς ρυθμούς αλλά πέφτει... μεγάλο λάθος μου που κατέστρεψα τη μπαταρία ήταν ότι εκανα συνέχεια πλήρεις κύκλους φόρτισης και καθημερινά το είχα σε ολονυχτία φόρτιση... οπότε καταλαβαίνετε ότι ευθυνομαι σε μεγάλο βαθμό για την κατάντια της μπαταρίας... τώρα εν αναμονή της αλλαγής μπαταρίας για να μη χειροτερέψει ακολουθώ τον κύκλο φόρτισης από 30% μέχρι 80% όσο μπορώ και η φθορά είναι ελάχιστη αλλά με 1730 mAh μπαταρία δε σώζω τίποτα.. μπαταρία προμηθεύτηκα με 20€ από eBay και είμαι στο στάδιο της αναζήτησης καταστήματος για την αλλαγή...έχω επικοινωνήσει με πάνω από 10 συνολικά και 2-3 μου έχουν απαντήσει θετικά και το κόστος είναι από 35-50€ με δική μου μπαταρία...το θέμα είναι ότι ξέρουν όλοι ότι είναι δύσκολη συσκευή και σε προετοιμάζουν ότι μπορεί να σπάσει η οθόνη κατα την αλλαγή οπότε η ζημιά θα είναι μεγάλη μετά..μέχρι στιγμής κερδίζει ένα κατάστημα στο Περιστέρι το οποίο ναι μεν είναι αυτό του 50αρικου (δλδ το ακριβότερο απ' όλα) αλλά είναι και αυτό με μακράν τα καλύτερα σχόλια στο διαδίκτυο... οπότε αν δεν έχει κανένας συμφορουμιτης να προτείνει δοκιμασμένο κατάστημα, θα ρισκάρω για εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...