Jump to content

Lenovo ZUK Z2 Pro


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Καλοφόρετο" Adversus :) Σκέφτεσαι να βάλεις launcher? O μαμίσιος δεν μαρεσει ιδιαίτερα εμένα. Εβαλα google launcher, μια χαρά. Α με τί firmware σου ήρθε; Οπωσδήποτε βάλε το stock κινέζικο (αν τα πας καλά με αγγλικά βέβαια).

 

Υ.Σ. Σήμερα το πρωί πήρα το update του Nougat 7.0! Ολεεε

 

Σε ευχαριστώ :D

Είμαι ήδη με nova δεν τον άντεξα τον stock.

Θα σε γελάσω για το με ποιά ήρθε γιατί τελικά έβγαζε συνέχεια διαφημίσεις και άλλαξα άμεσα, τώρα φοράω cyanogen ( lineage ) nougat κι έχω ψιλο ηρεμήσει.

Το stock κινέζικο δεν το έβρισκα αν και δεν πολύ έψαξα, θα δω πάλι αύριο που θα το στήσω κι όλας για βασική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα είδα αυτό, πραγματικά και με τελωνείο και χ2 δασμούς δεν φτάνει 700 με τίποτα η συσκευή. Το τερμάτισαν εκεί στο skroutz.

http://www.skroutz.gr/s/10105245/ZUK-Z2-Pro-128GB.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα αυτό, πραγματικά και με τελωνείο και χ2 δασμούς δεν φτάνει 700 με τίποτα η συσκευή. Το τερμάτισαν εκεί στο skroutz.

http://www.skroutz.gr/s/10105245/ZUK-Z2-Pro-128GB.html

Θα αστιευονται στο skroutz... Πέρνεις μια φορά το 1+3 στα 64gb και μια φορά το 1+3 στα 128gb με κάτι ψιλά παραπάνω...

Από επιχειρηματικοτητα... μηδέν εν Ελλάδι...

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν τα σκεφτεστε ολα καλα, πατε με τιμες Κινας οι οποιες πεφτουν συνεχως, δεν ειναι δυνατον να συμβαδιζουν τα ελληνικα μαγαζια, καθοτι μαλλον οταν τα πηραν ηταν με τις αρχικες τιμες, λογικα πανε με μια χρονοκαθυστερηση ενος μηνα στην καλυτερη περιπτωση.. Αν επεφταν αυτοματα και εδω, τοτε θα εμπαιναν μονιμως μεσα. Και δε μπορουν νομιζω τα ελληνικα μαγαζια να ανταγωνιστουν τα κινεζικα, αλλα τα αντστοιχα ελληνικα. Ειναι αλλες αγορες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν τα σκεφτεστε ολα καλα, πατε με τιμες Κινας οι οποιες πεφτουν συνεχως, δεν ειναι δυνατον να συμβαδιζουν τα ελληνικα μαγαζια, καθοτι μαλλον οταν τα πηραν ηταν με τις αρχικες τιμες, λογικα πανε με μια χρονοκαθυστερηση ενος μηνα στην καλυτερη περιπτωση.. Αν επεφταν αυτοματα και εδω, τοτε θα εμπαιναν μονιμως μεσα. Και δε μπορουν νομιζω τα ελληνικα μαγαζια να ανταγωνιστουν τα κινεζικα, αλλα τα αντστοιχα ελληνικα. Ειναι αλλες αγορες

 

 

Η καλύτερη τιμή ήταν 489 τον Οκτώβριο που άρχισαν να το πουλάνε αν δεις και τώρα είναι 666 με παράδοση 4 με 10 ημέρες άρα ούτε stock δεν το χουν. Συγγνώμη κι όλας αλλά είναι τελείως παράλογο να θες να δελεάσεις τους πελάτες να αγοράσουν το zuk στα 666 όταν με το που θα πατήσει zuk z2 pro στο internet του βγάζει φάτσα φόρα τις τιμές του kimovil. Aν δεν μπορείς να συμβαδίσεις τότε δεν το φέρνεις, στα κινέζικα κινητά πρέπει να ανταγωνίζονται και τα κινεζοsite που πλέον έχουν σχεδόν όλα τον τρόπο τους να στο φέρουν χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει, το να λενε σε 10 μερες παραδοση ειναι foul, γιατι απο εδω δεν αγοραζουμε κινητο, χρονο αγοραζουμε. Και το παιρνουμε στο χερι. Αλλα δε μπορεις να παρεις κριτηριο το πρωτο site που θα σου βγαλει στο kimovil, γιατι ουτε αντιπροσωπευτικο ειναι, ουτε θα παραλαβεις και ποτε ή αν παρεις απο αλλού σιγουρα δε θα σου ερθει οσο η αναγραφομενη τιμη ειδικα με αυτους τους νεους τροπους παραδοσης..

Και στα 400€ το ΦΠΑ ειναι μεγαλο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει, το να λενε σε 10 μερες παραδοση ειναι foul, γιατι απο εδω δεν αγοραζουμε κινητο, χρονο αγοραζουμε. Και το παιρνουμε στο χερι. Αλλα δε μπορεις να παρεις κριτηριο το πρωτο site που θα σου βγαλει στο kimovil, γιατι ουτε αντιπροσωπευτικο ειναι, ουτε θα παραλαβεις και ποτε ή αν παρεις απο αλλού σιγουρα δε θα σου ερθει οσο η αναγραφομενη τιμη ειδικα με αυτους τους νεους τροπους παραδοσης..

Και στα 400€ το ΦΠΑ ειναι μεγαλο

 

300 ευρώ το πήρα από banggood το οποίο μόλις ξεστόκαρε πριν λίγες ημέρες. Μια χαρά παραλαμβάνεις κι απ'το πρώτο μιας και είναι αξιόπιστο μαγαζάκι του ali, το 3ο που έχει την αμέσως φθηνότερη με διαφορά 10-20$ είναι το gearbest.

Στα 400 το φπα είναι 96ευρώ, δεν νοείται το κέρδος να είναι 266 ευρώ ή έστω 166 αν βάλεις ότι πλήρωσε και εκτελωνισμό. Βλέπουμε κάθε μέρα κινέζικα στο skroutz με κέρδος 20-30 το πολύ. Είναι φάουλ η τιμή στα 666 όπως και να το δεις, όπως και στο mi mix που το χουν 1200 με τιμή στην κίνα 690. Kαι τελωνείο να πληρώσεις σε αυτές τις περιπτώσεις και από ευρωπαική αποθήκη να το πάρεις με σουπερ ντουπερ εξπρες κουριερ δεν ανεβαίνει στα διπλάσια η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λιγάκι άσχετο με το θέμα, πουλάω ένα Tempered Glass για το ZUK Z2 Pro (http://www.ebay.co.uk/itm/For-Lenovo-ZUK-Z2-PRO-100-Tempered-Glass-Screen-Protector-/262660689655?hash=item3d27cc0ef7:g:loEAAOSwpLNX9iq6) το οποίο πήρα καταλάθος αντί για το απλό ZUK Z2. Παρότι είναι καλή δικαιολογία να αλλάξω το Z2 για το Pro (:P) με έχει βολέψει πολύ το μικρό.

 

Ένα τάλιρο το δίνω, είμαι Κρήτη. με αποστολή ελτά πάει 6.5.

 

Για να μη βγώ και τελείως εκτός θέματος, επειδή το απλό Z2 έχει πολύ καλή αυτονομία, το Pro, πόσες ώρες οθόνης βγάζει περίπου; Με βαρια χρήση και ολα ανοιχτά το απλό πιάνει τις 4.5 με 5 ώρες. Στο πρό έχω ελπίδες για τέτοια νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λιγάκι άσχετο με το θέμα, πουλάω ένα Tempered Glass για το ZUK Z2 Pro (http://www.ebay.co.uk/itm/For-Lenovo-ZUK-Z2-PRO-100-Tempered-Glass-Screen-Protector-/262660689655?hash=item3d27cc0ef7:g:loEAAOSwpLNX9iq6) το οποίο πήρα καταλάθος αντί για το απλό ZUK Z2. Παρότι είναι καλή δικαιολογία να αλλάξω το Z2 για το Pro (:P) με έχει βολέψει πολύ το μικρό.

 

Ένα τάλιρο το δίνω, είμαι Κρήτη. με αποστολή ελτά πάει 6.5.

 

Για να μη βγώ και τελείως εκτός θέματος, επειδή το απλό Z2 έχει πολύ καλή αυτονομία, το Pro, πόσες ώρες οθόνης βγάζει περίπου; Με βαρια χρήση και ολα ανοιχτά το απλό πιάνει τις 4.5 με 5 ώρες. Στο πρό έχω ελπίδες για τέτοια νούμερα;

To Pro έχει περίπου 5,5-6 ώρες SOT. Χωρίς αναλυτικές μετρήσεις κτλ. Not bad...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ψάχνοντας είδα ότι αλλά site αναφέρουν την 20αρα μπάντα και άλλα όχι, τι ακριβώς ισχύει από εσάς που το έχετε; μάλλον θα το πάρω

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ψάχνοντας είδα ότι αλλά site αναφέρουν την 20αρα μπάντα και άλλα όχι, τι ακριβώς ισχύει από εσάς που το έχετε; μάλλον θα το πάρω

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

 

Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω μιας και δεν χρησιμοποιώ 4G καθόλου στο zuk

Στο banggood που το πήρα πάντως αλλά και σε πολλά ακόμα site γράφουν πως την έχει.

 

 

Εως και σήμερα η μπαταρία τα πάει πάρα πολύ καλά και μου βγάζει άνετα την μέρα με 3G και wifi, πολύ λιώσιμο σε παιχνιδάκια το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά για αυτό το κινητό η λύση για απροβλημάτιστη λειτουργία είναι μόνο η αγγλοκινεζικη ρομ;

Υπάρχει περίπτωση να βγει official Multilanguage rom ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά για αυτό το κινητό η λύση για απροβλημάτιστη λειτουργία είναι μόνο η αγγλοκινεζικη ρομ;

Υπάρχει περίπτωση να βγει official Multilanguage rom ;

Προς το παρόν είναι συνολικά η καλύτερη λύση.

Και να βγει θα αργήσει αποτι φαίνεται οπότε...

Link to comment
Share on other sites

...και μόλις χάλασε η οθόνη μετά από τρεις μήνες χρήσης. Το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη παραμένει μάυρη. Έστειλα στο banggood από όπου το είχα πάρει και περιμένω ακόμα απάντηση. Κάνω υπομονή λόγω chinese new year, αλλά έλεος ρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα μετά από τόσο λίγο καιρό. Το είχα μόνιμα σε wallet θήκη και δεν έχει χτυπήσει ποτέ ή πάθει το παραμικρό.

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με την εγγύηση από τέτοια μαγαζιά; Θα μου πουν άλλαξες τη ROM (σιγά μην κρατούσα την απαίσια που είχε) οπότε πλήρωνε; Υπάρχει περίπτωση αν το στείλω μέσα στη βδομάδα να το έχω πίσω μέσα στο Φλεβάρη;

Link to comment
Share on other sites

...και μόλις χάλασε η οθόνη μετά από τρεις μήνες χρήσης. Το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη παραμένει μάυρη. Έστειλα στο banggood από όπου το είχα πάρει και περιμένω ακόμα απάντηση. Κάνω υπομονή λόγω chinese new year, αλλά έλεος ρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα μετά από τόσο λίγο καιρό. Το είχα μόνιμα σε wallet θήκη και δεν έχει χτυπήσει ποτέ ή πάθει το παραμικρό.

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με την εγγύηση από τέτοια μαγαζιά; Θα μου πουν άλλαξες τη ROM (σιγά μην κρατούσα την απαίσια που είχε) οπότε πλήρωνε; Υπάρχει περίπτωση αν το στείλω μέσα στη βδομάδα να το έχω πίσω μέσα στο Φλεβάρη;

 

Πολύ πιθανόν το banggood να σου την αλλάξει μέσα στην εγγύηση εαν το έπαθε στα καλά καθούμενα μόνο του.

Σίγουρα πάντως δε παίζει να το πάρεις πίσω μέσα στον φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

...και μόλις χάλασε η οθόνη μετά από τρεις μήνες χρήσης. Το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη παραμένει μάυρη. Έστειλα στο banggood από όπου το είχα πάρει και περιμένω ακόμα απάντηση. Κάνω υπομονή λόγω chinese new year, αλλά έλεος ρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα μετά από τόσο λίγο καιρό. Το είχα μόνιμα σε wallet θήκη και δεν έχει χτυπήσει ποτέ ή πάθει το παραμικρό.

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με την εγγύηση από τέτοια μαγαζιά; Θα μου πουν άλλαξες τη ROM (σιγά μην κρατούσα την απαίσια που είχε) οπότε πλήρωνε; Υπάρχει περίπτωση αν το στείλω μέσα στη βδομάδα να το έχω πίσω μέσα στο Φλεβάρη;

 

Εάν είναι μαύρη η οθόνη και λειτουργει το κινητό μήπως είναι brick; Πώς το βλέπει ο υπολογιστής από την διαχείριση συσκευών όταν το έχεις σε λειτουργία fastboot mode; Το λέω γιατί έχω 2 Xiaomi mi5 και το ένα το αγόρασα για ανταλλακτικά διότι είναι brick αλλά είναι η περίπτωση που δεν φτιάχνει.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι μαύρη η οθόνη και λειτουργει το κινητό μήπως είναι brick; Πώς το βλέπει ο υπολογιστής από την διαχείριση συσκευών όταν το έχεις σε λειτουργία fastboot mode; Το λέω γιατί έχω 2 Xiaomi mi5 και το ένα το αγόρασα για ανταλλακτικά διότι είναι brick αλλά είναι η περίπτωση που δεν φτιάχνει.

 

Brick δε γίνεται αν κάνεις κάποια παρέμβαση; Εμένα το πρωί που το άφησα στο γραφείο πάνω δούλευε μια χαρά και σε μια φάση που ήθελα να δω κάτι δεν άναψε ποτέ η οθόνη. Δηλαδή δεν έγινε μετά από reboot ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Brick δε γίνεται αν κάνεις κάποια παρέμβαση; Εμένα το πρωί που το άφησα στο γραφείο πάνω δούλευε μια χαρά και σε μια φάση που ήθελα να δω κάτι δεν άναψε ποτέ η οθόνη. Δηλαδή δεν έγινε μετά από reboot ή κάτι τέτοιο.

 

Δεν ξέρω για το Zuk τι έχει αναφερθεί αλλά στο Xiaomi mi5 έχει συμβεί στά καλά καθούμενα..

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν θα μπορούσες να το ανοίξεις μόνος σου να αποσυνδέσεις μπαταρία και οθόνη και να τα ξανασυνδεσεις μετά από λιγο, έχω στρώσει αρκετά τηλέφωνα έτσι! Πάντα προσεκτικά
Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπορούσες να το ανοίξεις μόνος σου να αποσυνδέσεις μπαταρία και οθόνη και να τα ξανασυνδεσεις μετά από λιγο, έχω στρώσει αρκετά τηλέφωνα έτσι! Πάντα προσεκτικά

 

Δε θα το ρίσκαρα, καθώς είναι πιθανό να του κάνω ζημιά. Επειδή είναι στην εγγύηση το έστειλα πίσω. Ελπίζω μόνο να μη δουν ξεκλείδωτο bootloader και με βάλουν να πληρώσω...

 

Αμα το πάρω πίσω και το ξανακάνει αργότερα εκτός εγγύησης σίγουρα θα δοκιμάσω αυτό που λες. Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια ερωτηση που για εμενα ειναι βασικη μιας και ειναι ο λογος που θελ να αλλαξω το letv le2 pro . Η καμερα στο πισω μερος προεξεχει η ειναι ισια με το καπακι?
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το μικρότερο μέγεθος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να προτιμήσει κάποιος το ZUK Z2 Pro από το LeMax 2 6GB/128GB που βγαίνει αρκετά φθηνότερο; Δουλεύουν πχ οι έξτρα αισθητήρες με τις custom rom?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το μικρότερο μέγεθος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να προτιμήσει κάποιος το ZUK Z2 Pro από το LeMax 2 6GB/128GB που βγαίνει αρκετά φθηνότερο; Δουλεύουν πχ οι έξτρα αισθητήρες με τις custom rom?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Αν και δεν έχω καμία από τις δυο συσκευές και επειδή ψάχνομαι και εγώ γενικά για αγορά θα σου πω ότι το le max 6/128 κάνει κοντά στα 350 ενώ το zuk z2 pro κοντά στα 250. Εκτός αν εννοείς το x829 μοντέλο του max που είναι το us μοντέλο και δεν συνεργάζεται καλά με τις ρομ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καμία από τις δυο συσκευές και επειδή ψάχνομαι και εγώ γενικά για αγορά θα σου πω ότι το le max 6/128 κάνει κοντά στα 350 ενώ το zuk z2 pro κοντά στα 250. Εκτός αν εννοείς το x829 μοντέλο του max που είναι το us μοντέλο και δεν συνεργάζεται καλά με τις ρομ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ναι, το 829 βλέπω στο Kimovil. Το Zuk Z2 Pro 6/128 έχει 311 ευρώ, ενώ το 820 6/64GB έχει 264.

Δηλάδη για το 829 δεν υπάρχει ROM κατάλληλη για Ελλάδα;

Είμαι νέος στο παιχνίδι και ψάχνομαι γενικώς. Η αίσθησή μου είναι ότι αν θέλει κανείς καλή υποστήριξη σε firmwares πάει Xiaomi, ενώ το OnePlus έχει την καλύτερη ROM out of the box (αλλά ξεφεύγει από θέμα τιμής). Σωστά έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...