Jump to content

Lenovo ZUK Z2 Pro


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Zuk Z2 Pro έχει βγει ή ξέρετε αν πρόκειται να βγεί επίσημη ROM με σχεδόν stock android όπως στο ZUK Z2 το απλό;

Αν θέλω stock android τι επιλογές έχω και ποια μειονεκτήματα ; (δε δουλεύουν αισθητήρες/U Touch κτλ)

 

Επίσης σε μαύρο το έχετε βρεί πουθενά;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως την συγκεκριμένη συσκευή την αδικεί η ίδια η Lenovo.

Είναι σε όλα της τούμπανο αλλά χωρίς επίσημη global rom δεν πάει πουθενά

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις παρελαβα και ειναι φαινετε πολυ ποιοτικη συσκευη.

ερωτηση 1 την λεγομενη κουρτινα που τραβας απο το πανω μερος της οθονης και σου εμφανιζει διαφορες συντομευσης που την εχει γιατι δεν μπορω να την βρω.????

ερωτηση 2 η εφαρμογη για τον πολυδιαφιμηζομενο αισθητηρα παλμων κτλ που την εχει.????

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Εχει διπλη κουρτινα και πανω και κατω με το wifi κτλ. Απο που το πηρες? Ισως η ρομ να ειναι προβληματικη αλλα δεν εχω το κινητο αρα θεωρητικα στα λεω.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, απο tinydeal το πηρα.

την βρηκα την κουρτινα .απο το πανω μερος της οθονης εχει κουρτινα για τα notifications και σερνοντας απο το κεντρικο κουμπι στο κατω μερος προς τα επανω εχει ολα τα υπολοιπα.

την εφαρμογη με τον αισθητηρα ψαχνω να βρω για τους παλμους.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, απο tinydeal το πηρα.

την βρηκα την κουρτινα .απο το πανω μερος της οθονης εχει κουρτινα για τα notifications και σερνοντας απο το κεντρικο κουμπι στο κατω μερος προς τα επανω εχει ολα τα υπολοιπα.

την εφαρμογη με τον αισθητηρα ψαχνω να βρω για τους παλμους.

 

Αυτή η shop-rom δεν έχει εφαρμογή με τον αισθητήρα. Πρέπει να κάνεις flash την original κινέζικη (δες σε zukfans.eu)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η original κινεζική δεν εχει ελληνικά;

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι, δεν εχει.

Ουτε playstore εχει αλλα το βαζεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η original κινεζική δεν εχει ελληνικά;

Δεν εχει ελληνικα, περνει τα update ομως.

Παντως αν μεινεις με την ρομ που εχεις ή αν βαλεις την κινεζικη, ενημερωσε μας πως παει η συσκευη.

Λογικα οταν πεσει κι αλλο η τιμη της συσκευης θα το παρουν περισσοτεροι και ισως βγουν κι αλλες ρομ οπως εγινε στο Ζ2 .

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω, για να έχουν αλλάξει την ρομ από το κατάστημα δεν θα έπρεπε το τηλ να είναι root;; το δικο μου δεν είναι...

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η original κινεζική δεν εχει ελληνικά;

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι,αν θες updates βαζεις κινεζική ROM

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αλλες δυο ερωτησεις.

1) ψαχνω να βρω αν υπαρχει στο μενου η δυνατοτητα να απενεργοποιώ την μια καρτα οπως γινετε στις περισοτερες δυκαρτες συσκευες. το θελω γιατι χρησιμοποιω μια ελλενικη και μια ιταλικη καρτα τις οποιες χρησιμοποιω την καθε μια στην αντιστοιχη χωρα και δεν υπαρχει λογος να λειτουργει η αλλη.

 

2)επισης στο μενου εχει μια δυνατοτητα σαν εφαρμογη που λεει roaming service και μου βγαζει συνεχει μια ειδοποιηση στα κινεζικα , την εφαρμογη δεν την εχω ενεργοποιηση γιατι δεν ξερω τι ειναι.....ξερει καποιος γιατι το μνμ ειναι ενοχλητικο.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Η ROM ειναι αυτη που λεει ZUI VERSION?

εχω την 2.0.049 DEV

τι ειναι αυτη?

Είναι αλλαγμένη από το μαγαζί. Η τελευταία επίσημη κινεζική είναι 2.5(nougat)

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Ακομα ψαχνω τα δυο προηγούμενα ερωτήματα αλλα έχω και άλλο. Ταξιδεύω καθημερινά Ελλάδα Ιταλία και αλλάζει συνέχεια την ωρα ενω εχω απενεργοποιημενη την αυτόματη αλλαγή και απο το μενού και απι το ρολοι. Τι αλλα να δω.;

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει τελικα καμια αλλη rom εκτος απο την ZUI την εργοστασιακη που να ειναι 100% bugless?

 

Σκεφτομαι να το παρω αλλα κολλαω σ'αυτο.Εχω τσεκαρει και σε xda και σε zuifans και οι rom ειναι ελαχιστες και εχουν και bugs οι περισσοτερες απ οσο εχω δει και επισης δεν υπαρχει ιδιαιτερη ενασχοληση απο devs στο να αναβαθμιζονται οι υπαρχουσες.

 

Το προβλημα μ αυτο ειναι οτι η εταιρια λογικα δεν προκειται να δωσει αλλη αναβαθμιση (android O) στο κινητο αυτο καθως εχει βγει εδω και ενα χρονο και φυσικα θα βγει σε κανα μηνα zuk z3,το οποιο λογικα το καθυστερουν λογω ελλειψης διαθεσιμοτητας του snapdragon 835 που λογικα θα φοραει.

 

Αυτο θα κανει το τηλεφωνο σε ενα χρονο ξεπερασμενο απο πλευρας android και φυσικα το πολυ σημαντικο,security updates,που αν σταματησουν να βγαινουν το κινητο γινεται αυτοματα ευαλωτο απο ανοιχτες τρυπες ασφαλειας.Ενω με τα specs που εχει μπορεις να το κρατησεις ανετα τα επομενα 3 χρονια.

 

Το θεωρω απιστευτο τετοιο τουμπανο κινητο και με snapdragon και με sources διαθεσιμα απο την lenovo να μην εχει roms.Tελικα μαλλον δεν πουλησε και τοσο.

 

Γενικα οσοι το χετε καιρο ποια ειναι η εκτιμηση σας αντικειμενικα,αξιζει τελικα?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι η Lenovo, δεν τα υποστηριζει. Και το Ζ2 ετσι, θα επρεπε τουλαχιστον στη σειρα ZUK να δινει βαση. Εδω το z2 pro επεσε απο 400 σε 270€, δεν ξερω τι κερδιζουν βαζοντας τοσο δυνατο hardware και ριχνοντας ετσι τις τιμες..

Σε z2 παντως εγω ειχα βρει μια ρομ να δουλευει τελεια και δε με ενοιαζε να αναβαθμισω..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοια κατασταση ηταν και το Ζ2 οσο ηταν ακριβο. Ας ελπισουμε τωρα που πεφτει η τιμη να βρουν καλες ρομ. Ειχε φτασει τις προαλλες 249€ με μια προσφορα που ετρεχε.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι κερδιζουν βαζοντας τοσο δυνατο hardware και ριχνοντας ετσι τις τιμες..

 

Ειναι λιγο ανοητη πολιτικη οντως,γιατι δινουν φθηνο hardware για να κερδισουν πελατες αλλα και για να εχουν κερδος αν πουλησει πολυ,αλλα με το να μην δινουν πανω απο 1 μεγαλο update (εννοω σε εκδοση android,οχι σε δικα τους εσωτερικα update) θα χασουν μελλοντικους πελατες.

 

Ισως διαψευστω,αλλα αυτο το κανουν πολλες εταιριες,και το coolpad που εχω τωρα το ιδιο επαθε,πηρε ενα μεγαλο update απο jellybean σε kitkat και τελος,το ξεχασανε και συνεχισαν στα επομενα τηλ τους.Κι αυτο ηταν τουμπανο και φουλ vfm οταν βγηκε.Μαλιστα πολλες συσκευες που βγηκαν αργοτερα βγηκαν κατευθειαν με kitkat και εμειναν για παντα με kitkat.

 

Και ειναι και ο λογος που δεν θα ξαναπαιρνα coolpad

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τετοια κατασταση ηταν και το Ζ2 οσο ηταν ακριβο. Ας ελπισουμε τωρα που πεφτει η τιμη να βρουν καλες ρομ. Ειχε φτασει τις προαλλες 249€ με μια προσφορα που ετρεχε.

 

Λες?Δεν ειναι ηδη αργα για development μετα απο ενα χρονο?Μακαρι,εχει ολες τις προυποθεσεις να μεινει επικαιρο για 2-3 χρονια αν βγαινουν rom.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι ετσι θα γινει.:p

Βασικα 1 χρονο στην αγορα θα κλεισει το καλοκαιρι αρα εχουμε ελπιδες.

Αν καταλαβα σωστα πρεπει αυτη την στιγμη να του βαζουν και ρομ απο το απλο Ζ2 αλλα δεν δουλευουν ολοι οι αισθητηρες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ανοητη πολιτικη οντως,γιατι δινουν φθηνο hardware για να κερδισουν πελατες αλλα και για να εχουν κερδος αν πουλησει πολυ,αλλα με το να μην δινουν πανω απο 1 μεγαλο update (εννοω σε εκδοση android,οχι σε δικα τους εσωτερικα update) θα χασουν μελλοντικους πελατες.

 

Ισως διαψευστω,αλλα αυτο το κανουν πολλες εταιριες,και το coolpad που εχω τωρα το ιδιο επαθε,πηρε ενα μεγαλο update απο jellybean σε kitkat και τελος,το ξεχασανε και συνεχισαν στα επομενα τηλ τους.Κι αυτο ηταν τουμπανο και φουλ vfm οταν βγηκε.Μαλιστα πολλες συσκευες που βγηκαν αργοτερα βγηκαν κατευθειαν με kitkat και εμειναν για παντα με kitkat.

 

Και ειναι και ο λογος που δεν θα ξαναπαιρνα coolpad

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λες?Δεν ειναι ηδη αργα για development μετα απο ενα χρονο?Μακαρι,εχει ολες τις προυποθεσεις να μεινει επικαιρο για 2-3 χρονια αν βγαινουν rom.

 

Σίγουρα είναι ανόητη πολιτική... Πρέπεινα είμαι απο τους πρώτους που το πήραν.. Απο vickmall 7/16 στα 420€ .. Είχα για 4 χρόνια το Ρ780 που είχε 4000 μπαταρια κ απλά ξεπεράστηκε λογω μνήμης... Ημουν πολύ ευχαριστημένος με ποιότητα κατασκευής γι αυτό πηγα παλι σε lenovo παρά το ότι ήδη γνώριζα τα bugs της rom... Δεν περιμενα ποτέ ότι ενα τόσο καλό κινητό θα εγκαταλείπετο απο πλευράς rom.. Ο λόγος που δεν πούλησε είναι αυτός.. και είμαι σίγουρος ότι μια bugless rom θα εκτίνασε κατακόρυφα τη ζήτηση ... Δεν ξέρω γιατί η lenovo το έχει εγκαταλείψει ... Ισως θέλει να στηρίξει κάποιο επόμενο μοντέλο.. Αλλα αυτο ισως είναι η αιτία να μην ξαναπάρω lenovo.

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι ανόητη πολιτική... Πρέπεινα είμαι απο τους πρώτους που το πήραν.. Απο vickmall 7/16 στα 420€ .. Είχα για 4 χρόνια το Ρ780 που είχε 4000 μπαταρια κ απλά ξεπεράστηκε λογω μνήμης... Ημουν πολύ ευχαριστημένος με ποιότητα κατασκευής γι αυτό πηγα παλι σε lenovo παρά το ότι ήδη γνώριζα τα bugs της rom... Δεν περιμενα ποτέ ότι ενα τόσο καλό κινητό θα εγκαταλείπετο απο πλευράς rom.. Ο λόγος που δεν πούλησε είναι αυτός.. και είμαι σίγουρος ότι μια bugless rom θα εκτίνασε κατακόρυφα τη ζήτηση ... Δεν ξέρω γιατί η lenovo το έχει εγκαταλείψει ... Ισως θέλει να στηρίξει κάποιο επόμενο μοντέλο.. Αλλα αυτο ισως είναι η αιτία να μην ξαναπάρω lenovo.

 

η official rom της εταιριας εχει κι αυτη bugs δηλαδη ακομα και μετα το τελευταιο update?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες custom για τις οποίες διαβάζω καλά λόγια, πχ η mokee. Και υπάρχει unofficial port για LineageOS, αν συνεχιστεί αυτό το project και βγει επίσημα θα είναι μια πολύ καλή εξέλιξη.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες custom για τις οποίες διαβάζω καλά λόγια, πχ η mokee. Και υπάρχει unofficial port για LineageOS, αν συνεχιστεί αυτό το project και βγει επίσημα θα είναι μια πολύ καλή εξέλιξη.

 

Ναι εχεις δικιο,αν γινει official η lineage χωρις bugs τοτε ανοιγει το δρομο για απειρες rom.Ισως δουλευει και η κατευθειαν αναβαθμιση μεσω ota απο τα settings της lineage,κατι που θα ταν αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...