Jump to content

Lenovo ZUK Z2 Pro


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα είναι ανόητη πολιτική... Πρέπεινα είμαι απο τους πρώτους που το πήραν.. Απο vickmall 7/16 στα 420€ ..

Εχεις ξαναμιλησει με το vickmall μηπως βαζουν καποια πιο σταθερη ρομ που να εχει και Ελληνικα?

 

Σε Lenovo A806 βρηκαμε σωστη ρομ αφου πρωτα ενας φιλος μιλησε με την Selina και του εστειλε σταθερη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις ξαναμιλησει με το vickmall μηπως βαζουν καποια πιο σταθερη ρομ που να εχει και Ελληνικα?

 

Σε Lenovo A806 βρηκαμε σωστη ρομ αφου πρωτα ενας φιλος μιλησε με την Selina και του εστειλε σταθερη ρομ.

 

το προβλημα ειναι οτι στις πειραγμενες rom που δινουν τα κινεζομαγαζα δεν δουλευουν τα ota συνηθως,πολλα βαζουν εξτρα εφαρμογες δικες τους μεσα,ισως δημιουργουν και εξτρα bugs που δεν υπαρχουν στην official και επισης εχεις και την εννοια μηπως εχουν βαλει και τιποτα δικο τους μεσα που μαζευει data,κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
...και μόλις χάλασε η οθόνη μετά από τρεις μήνες χρήσης. Το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη παραμένει μάυρη. Έστειλα στο banggood από όπου το είχα πάρει και περιμένω ακόμα απάντηση. Κάνω υπομονή λόγω chinese new year, αλλά έλεος ρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα μετά από τόσο λίγο καιρό. Το είχα μόνιμα σε wallet θήκη και δεν έχει χτυπήσει ποτέ ή πάθει το παραμικρό.

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με την εγγύηση από τέτοια μαγαζιά; Θα μου πουν άλλαξες τη ROM (σιγά μην κρατούσα την απαίσια που είχε) οπότε πλήρωνε; Υπάρχει περίπτωση αν το στείλω μέσα στη βδομάδα να το έχω πίσω μέσα στο Φλεβάρη;

 

Βάζω ένα μεγάλο κόκκινο Χ στο banggood για πάντα...

Είχαν παραλάβει λοιπόν το κινητό για επισκευή από τέλος Φλεβάρη και καθυστερούσαν συνεχώς.

Μου έλεγαν κάθε εβδομάδα δικαιολογίες του στυλ "still repairing" και μετά από πίεση μου είπαν ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο της οθόνης (λογικό) και μου ζήτησαν να πληρώσω(!!!) την επισκευή. Μετά από κράξιμο είπαν θα το επισκευάσουν χωρίς να πληρώσω.

Μετά μου λένε λείπει ένα εξάρτημα για την επισκευή και θα πάρει 1-2 εβδομάδες να τους έρθει. Πέρασαν προχτές οι 2 εβδομάδες και τους ρωτάω τι έγινε ρε παιδιά....και τι μου λένε; Έφτιαξε η οθόνη αλλά παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη motherboard..... και αν θέλω να μου στείλουν άλλο επισκευασμένο!! Τους κράζω πάλι και τους λέω είτε στείλτε μου ένα καινούριο της κούτας είτε τα λεφτά μου πίσω. Μου ζήτησαν Paypal address και τώρα περιμένω να δω...

 

Δεν έχω ξανασυναντήσει τόση έλλειψη οργάνωσης και υπευθυνότητας ποτέ σε άλλο κατάστημα, με κάνει να μη θέλω να ξαναγοράσω τίποτα ακριβό από εξωτερικό.

 

Και είναι κρίμα γιατί το κινητό τα έσπαγε, το είχα φέρει στα μέτρα μου και είχα βολευτεί.

 

Συμπεράσματα:

1) Ου μπλέξεις με customer service κινεζομάγαζου

2) Αγορές primary κινητού από κινεζομάγαζα έχουν μεγάλο ρίσκο

3) Ζήτα refund από την αρχή αν δε θέλεις να ταλαιπωρηθείς με επισκευές

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ένα μεγάλο κόκκινο Χ στο banggood για πάντα...

Είχαν παραλάβει λοιπόν το κινητό για επισκευή από τέλος Φλεβάρη και καθυστερούσαν συνεχώς.

Μου έλεγαν κάθε εβδομάδα δικαιολογίες του στυλ "still repairing" και μετά από πίεση μου είπαν ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο της οθόνης (λογικό) και μου ζήτησαν να πληρώσω(!!!) την επισκευή. Μετά από κράξιμο είπαν θα το επισκευάσουν χωρίς να πληρώσω.

Μετά μου λένε λείπει ένα εξάρτημα για την επισκευή και θα πάρει 1-2 εβδομάδες να τους έρθει. Πέρασαν προχτές οι 2 εβδομάδες και τους ρωτάω τι έγινε ρε παιδιά....και τι μου λένε; Έφτιαξε η οθόνη αλλά παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη motherboard..... και αν θέλω να μου στείλουν άλλο επισκευασμένο!! Τους κράζω πάλι και τους λέω είτε στείλτε μου ένα καινούριο της κούτας είτε τα λεφτά μου πίσω. Μου ζήτησαν Paypal address και τώρα περιμένω να δω...

 

Δεν έχω ξανασυναντήσει τόση έλλειψη οργάνωσης και υπευθυνότητας ποτέ σε άλλο κατάστημα, με κάνει να μη θέλω να ξαναγοράσω τίποτα ακριβό από εξωτερικό.

 

Και είναι κρίμα γιατί το κινητό τα έσπαγε, το είχα φέρει στα μέτρα μου και είχα βολευτεί.

 

Συμπεράσματα:

1) Ου μπλέξεις με customer service κινεζομάγαζου

2) Αγορές primary κινητού από κινεζομάγαζα έχουν μεγάλο ρίσκο

3) Ζήτα refund από την αρχή αν δε θέλεις να ταλαιπωρηθείς με επισκευές

 

Πολύ σωστά όλα τα συμπεράσματα και οι σκέψεις σου! Επίσης, δεν ξέρω αν ενημερωθήκατε, αλλά το brand Zuk καταργείται (αναμενόμενο και διαφαινόμενο γεγονός). Κάνει unification η Lenovo σε Lenovo-Moto.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σπερες

Παιδιά αν και ξέρω πως η ZUK συγχωνεύεται με τη μαμά LENOVO

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει σα συσκευή στα 245€ (6/128) που τώρα κυκλοφορεί

Αν θα πάρει Android O

Kαι βέβαια αν υπάρχει αξιοπιστη υποστήριξη LINEAGE....

Ευχαριστώ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα περιμενα να πεσει τοσο η τιμη για να το παρω αλλα μετα την ανακοινωση οτι τελος η ZUK φοβαμαι οτι δεν θα υπαρξει καποια σοβαρη υποστηριξη ουτε απο τα forum.

Αν δεν κανω καποιο λαθος δεν υπαρχει καποια ρομ που να εκμεταλλευεται ολους τους αισθητηρες του κινητου γιατι βασιζονται στο Zuk Z2 το απλο και εκτος απο αυτο εχει και αλλα χαζα προβλημα οπως ελλειψη δονησης.

Κατα τα αλλα η τιμη για αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι φοβερη, η σωστη ρομ του λειπει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα περιμενα να πεσει τοσο η τιμη για να το παρω αλλα μετα την ανακοινωση οτι τελος η ZUK φοβαμαι οτι δεν θα υπαρξει καποια σοβαρη υποστηριξη ουτε απο τα forum.

Αν δεν κανω καποιο λαθος δεν υπαρχει καποια ρομ που να εκμεταλλευεται ολους τους αισθητηρες του κινητου γιατι βασιζονται στο Zuk Z2 το απλο και εκτος απο αυτο εχει και αλλα χαζα προβλημα οπως ελλειψη δονησης.

Κατα τα αλλα η τιμη για αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι φοβερη, η σωστη ρομ του λειπει.

 

Κάνεις κάποιο λάθος, όπως σωστά υπέθεσες. Η official κινεζικη/αγγλική rom (τελευταία έκδοση android N) χρησιμοποιεί μια χαρά όλους τους αισθητήρες. Σαφώς και αξίζει ακόμα η αγορά του 6/128 μέχρι 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα γραψει σωστα, εννοουσα για custom rom που θα εχει παντου Ελληνικα.

Εσυ εχεις την επισημη με morelocale ?

Link to comment
Share on other sites

Το morelocate δεν δουλεύει στην επίσημη.... Η τελευταία ROM είναι ή 2.5.415 ST με Security Patch "March 1 2017".

 

Το Android O (8.0) θα το πάρει το Zuk Z2 Pro σύμφωνα με τα λεγόμενα του CEO. 2 χρόνια αναβαθμίσεις θα έχει, από εκεί και ύστερα θα μείνει με την 8.0

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Το morelocate δεν δουλεύει στην επίσημη.... Η τελευταία ROM είναι ή 2.5.415 ST με Security Patch "March 1 2017".

 

Το Android O (8.0) θα το πάρει το Zuk Z2 Pro σύμφωνα με τα λεγόμενα του CEO. 2 χρόνια αναβαθμίσεις θα έχει, από εκεί και ύστερα θα μείνει με την 8.0

 

2 χρόνια υποστήριξη είναι λογικό νούμερο.

Θα συνεχισει όμως ακόμα και τώρα που το ZUK ενσωματώθηκε στη Lenovo??

Γιατί αν πάρει και το 8 μιλάμε για εξαιρετικό κινητό.

Ισχύει και στο zuk edge?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις συνεχίζονται κανονικά.

 

Βγήκε καινούρια έκδοση official που διορθώνει αρκετά bugs ZUI 2.5.435.

 

https://zukfans.eu/community/threads/zui-2-5-435-qpst-only.6272/

 

Λογικά θα πάρει και το Zuk Edge γιατί είναι το πιο πρόσφατο μοντέλο της ZUK.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Θα το.επερνα αλλά δεν έχει ,ΝFC

 

Δεν νομίζω ότι είναι βασικό το NFC...Πληρώνεις με το κινητό;

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι βασικό το NFC...Πληρώνεις με το κινητό;

 

Ναι

Βολεύει

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το βολεύει είναι σχετικό...Το NFC πιστεύω είναι πιο ασφαλές να το χρησιμοποιούμε με την (πιστωτική,χρεωστική) παρά με το smartphone...Αν κολλήσεις κανένα malware πολλά μπορούν να γίνουν μετά, θα ψάχνεις λεφτά μετά:lol::lol::lol:

 

Παρεπιπτόντος διάβασα οτι η Lenovo θα βγάλει το ZUK Z3 και Ζ3 PRO.

 

Στο κινέζικο taobao.com εμφανίστηκαν αξεσουάρ του Ζ3.

Μιλάμε για φήμες πάντα να δούμε...

 

Πηγές:

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fuinp.info%2Fobshestvo%2Fzuk_z3_i_z3_pro_novyj_vitok_sluhov_o_flagmanah

https://world.taobao.com/search/search.htm?_ksTS=1497205916431_28&from=tbsearch&_input_charset=utf-8&navigator=all&json=on&q=zuk%20z3%20pro&callback=__jsonp_cb&cna=LnbEEZROOgcCAZ30a0%2FrGM0z&abtest=_AB-LR517-LR854-LR895-PR517-PR854-PR895

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Ερωτησεις για το κινητο:

1)Αξιζει η καμερα του? Δηλαδη εχει γρηγορη ταχυτητα focus και capture? Τραβαει καλα βιντεο? Το slow motion ειναι πραγματικα 960fps γιατι κατι τετοιο διαβασα.

2)Σε χαμηλου φωτησμου ληψεις πως τα παει? (Ας πουμε εγω που εχω το k3 note οταν ειμαι σε χαμηλο φως λογο omnivision κινεζοαισθητηρα κανει ενα lag-stutter ανεβαζω iso και τοτε χανω παρα πολυ σε απόδοση).

3)Ερωτηση στον φιλο vwbestakos και ολους οσους ΕΧΟΥΝ το κινητο: Ποση available ram αφηνει και με ποιες εφαρμογες στο background?

4)Το ui ειναι εύχρηστο και ευκολο?

5)Εχει κανενα θεμα γενικα σαν κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Ερωτησεις για το κινητο:

1)Αξιζει η καμερα του? Δηλαδη εχει γρηγορη ταχυτητα focus και capture? Τραβαει καλα βιντεο? Το slow motion ειναι πραγματικα 960fps γιατι κατι τετοιο διαβασα.

2)Σε χαμηλου φωτησμου ληψεις πως τα παει? (Ας πουμε εγω που εχω το k3 note οταν ειμαι σε χαμηλο φως λογο omnivision κινεζοαισθητηρα κανει ενα lag-stutter ανεβαζω iso και τοτε χανω παρα πολυ σε απόδοση).

3)Ερωτηση στον φιλο vwbestakos και ολους οσους ΕΧΟΥΝ το κινητο: Ποση available ram αφηνει και με ποιες εφαρμογες στο background?

4)Το ui ειναι εύχρηστο και ευκολο?

5)Εχει κανενα θεμα γενικα σαν κινητο?

 

1)Η κάμερα του είναι εξαιρετική για Lenovo,το focus αρκετά γρήγορο. Ο αισθητήρας είναι Samsung ISOCELL, διάμετρος 6.828mm (1/2.6") με διάφραγμα f/1.8 υποστηρίζει HDR,OIS,autofocus,960fps (το slow motion εξερετικό χωρις lags)

 

2)Οι βραδινές φώτο είναι καλές, δεν είναι τέλειες αλλά είναι πάνω του μετρίου. To φλας είναι αρκετά δυνατό. Την ημέρα βγάζει πολύ καλές φώτο.

 

3)Με 6GB RAM δεν θα έχεις ποτέ θέμα είναι υπεραρκετά. Καμιά 150 εφαρμογές που έχω available RAM 3,5GB ελεύθερα. Έχει κάτι κινέζικες εφαρμογές άλλες της σβήνεις άλλες τις κάνεις disable να μην τρέχουν.

 

4)Το UI είναι πανάλαφρο απλά θέλει συνήθεια. Είναι πολύ πιο ελαφρύ από της Samsung το TouchWiz.

 

5)Το μόνο θέμα που έχει είναι ότι αν το ζορίσεις και παίζεις παιχνίδια ζεσταίνεται αρκετά. Είναι θέμα λογισμικού και θα λυθεί πιστεύω. Επίσης έχεις κάποια θεματάκια στην κοινή χρήση όταν κάνεις δεν εμφανίζει τα εικονίδια σωστά. Κάποια bugs μικρά έχει το λογισμικό είναι η αλήθεια αλλά όχι σημαντικά.

 

Σαν συσκευή με τα χρήματα που έχει τώρα γιατί εγώ το έχω κανένα 6μηνο αξίζει με το παραπάνω!! Ελπίζω να σε κάλυψα:)

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Τπτ φίλος ;). Ερχεται με Google Play και Services αλλά οι κινέζοι βάζουν custom ROM για να έχει ελληνικά η οποία δεν αναβαθμίζεται OTA.

Αν σκέφτεσαι να το παραγγείλεις ρώτα τον Κινέζο τη ROM φοράει.

Εγώ φλάσαρα την οfficial και μέχρι τώρα πήρα 5 update του λογισμικού.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός ναι:)

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως θα έπρεπε να δημοσιευθεί ένας οδηγός για το πώς περνιέται official rom και twrp στο κινητό? Γιατί πολλοί αλλάζουν από custom σε official.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...