Jump to content

Τα καλύτερα στη Γεύση


ahill2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγε ένας φίλος μου Γρεβενά σε ένα μαγαζί που είχε τεράστια ποικιλά απο μανιτάρια(ψητά,γεμιστά...και πολλά άλλα), δεν θυμάται όμως το όνομα απο το μαγαζί, για να πάω και εγώ :p.Μήπως γνωρίζει κανένας το όνομα και την οδό?
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χάλαρο στην παραλία Καλαμαριάς, νοστιμότατες και χορταστικές μερίδες.

Τα πινελίκια επίσης Καλαμαριά, αν και ψαροταβέρνα φάγαμε κρέας και ήταν τέλειο,κρασάκι ημίγλυκο χύμα απ τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, και οι τιμές πολύ καλές γύρω στα 18Ε/άτομο.

Τα μπακαλιαράκια του Αρίστου για μπακαλιάρο σκορδαλιά στη λαδόκολα.

Ζύθος στην πλατεία Άθωνος και υπάρχει και ένα στον Λευκό Πύργο.

Το Ντολτσό στην Καστοριά,πολύ ωραίο μέρος και νόστιμο φαγητό, είναι φημισμένο στην περιοχή..

 

αυτά μου ήρθαν τώρα..:)

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

η μπιφτεκουπολη κ η λουκανικοπολη(1η φορα το ακουω) για θεσ/κη λετε?

 

Μπιφτεκούπολη είναι στο κέντρο της Γλυφάδας, η Λουκανικούπολη δεν έχω ιδέα, ας μας δώσει τα φώτα του ο fabo..

 

Πήγα τελικά στο μαγαζάκι που έγραψα παραπάνω. Κανένα πρόβλημα με το φαγητό, η τιμή έβγαινε λίγο κάτω από 16Ε το άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο στη γευση ειναι η Λουκανικουπολη που σου σερβιρουν τα φημισμενα Αγγλικα λουκανικα απο εκλεκτο κρεας με τη πασιγνωστη μαυρη παλιοσαλτσα....μμμμμ....πεινασα! :dance:

 

Μπιφτεκούπολη είναι στο κέντρο της Γλυφάδας, η Λουκανικούπολη δεν έχω ιδέα, ας μας δώσει τα φώτα του ο fabo..

 

Πήγα τελικά στο μαγαζάκι που έγραψα παραπάνω. Κανένα πρόβλημα με το φαγητό, η τιμή έβγαινε λίγο κάτω από 16Ε το άτομο.

 

Για τη Λουκανικουπολη ολα ειναι σχετικα..χμμμ...

 

Θα ελεγα πως ο ορος (Σοσατζλαντ [sos-ij land] αγγλιστι) ειναι καπως αφηρημενος...φανερωνοντας την αεναη αναζητηση του μεσου Βρετανου πολιτη για το αυθεντικο τυπικο Αγγλικο ψοφολουκανικο. :hypno: :lol:

 

Πρακτικα θα μπορουσαμε να πουμε οτι οποιοδηποτε βρετανικο εστιατοριο ειναι μια απεραντη "Λουκανικουπολη" και καθε κλασσικο βρετανικο πιατο (λουκανικο-πουρες-μαυρη παλιοσαλτσα (τυπου "Μαμα πηγα τουαλεττα και εγινε της fire-in-the-hole" (στην Ελληνικη εξομοιωνεται με "αφησα κατι τσονια αλλο πραμα"))) μια βρωμερη οπτασια και συναμα χαρμα οφθαλμου στα ματια του μεσου απλυτου Βρετανου πολιτη. :hypno:

Link to comment
Share on other sites

Για τη Λουκανικουπολη ολα ειναι σχετικα..χμμμ...

 

Θα ελεγα πως ο ορος (Σοσατζλαντ [sos-ij land] αγγλιστι) ειναι καπως αφηρημενος...φανερωνοντας την αεναη αναζητηση του μεσου Βρετανου πολιτη για το αυθεντικο τυπικο Αγγλικο ψοφολουκανικο. :hypno: :lol:

 

Πρακτικα θα μπορουσαμε να πουμε οτι οποιοδηποτε βρετανικο εστιατοριο ειναι μια απεραντη "Λουκανικουπολη" και καθε κλασσικο βρετανικο πιατο (λουκανικο-πουρες-μαυρη παλιοσαλτσα (τυπου "Μαμα πηγα τουαλεττα και εγινε της fire-in-the-hole" (στην Ελληνικη εξομοιωνεται με "αφησα κατι τσονια αλλο πραμα"))) μια βρωμερη οπτασια και συναμα χαρμα οφθαλμου στα ματια του μεσου απλυτου Βρετανου πολιτη. :hypno:

 

Ξεράθηκα μιλάμε... :rotfl: :lol: :lmao:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα χτες στην Δροσιά, σε ένα εστιατόριο-ταβέρνα δεν ξέρω ακριβώς πως να το χαρακτηρίσω, για πεϊνιρλί.

 

Απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ...

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα "βρωμικο" μετα απο πολυ καιρο και κατενθουσιαστηκα!! Αν ειστε στου Ψυρη και θελετε να φατε "βρωμικο" να πατε στον "κινεζο" που ειναι ακριβως εξω απο το ψιλικατζιδικο οπως πας για το μετρο.

 

Δοκιμαστε με κομπο λουκανικο-χοιρινο καλαμακι , συν τυροσαλατα και φυσικα τις σαλτσες που βαζει μεσα συμπεριλαμβανομενης και της καυτερης.

 

Σουπερ γευμα νοστιμοτατο. Μετα βεβαια θα χρειαστειτε και μια κοκα-κολα απο το μαγαζακι διπλα.

 

Ισως να ειναι καλυτερο το "βρωμικο" στη βεϊκου στο Γαλατσι στην καντινα απεναντι απο τις καφετεριες. Εχω να φαω κανενα χρονο απο κει, αφου προσπαθω να κοψω τα πολλα πολλα.

 

Ακουω τις δικες σας γνωμες....

Link to comment
Share on other sites

Ακουω τις δικες σας γνωμες....

 

Δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα, αλλά αυτό της πλατείας Μαβίλη είναι όλα τα λεφτά, σταθερή αξιά... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα, αλλά αυτό της πλατείας Μαβίλη είναι όλα τα λεφτά, σταθερή αξιά... :)

 

Μιχαλακοπούλου φορ εβερ παιδιά,τα κοτοπουλάκια είναι απο άλλο πλανήτη,είτε μερίδα είτε σπέσιαλ σάντουιτς.:food:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.θα ηθελα να μου προτεινεται ενα μαγαζακι για σημερα το μεσημερι,ομορφο(κτλ,ξερετε εσεις) στην θεσσαλονικη, για να ξεφυγουμε απο τα τετριμμενα(αθωνος απορριπτεται)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλακοπούλου φορ εβερ παιδιά,τα κοτοπουλάκια είναι απο άλλο πλανήτη,είτε μερίδα είτε σπέσιαλ σάντουιτς.:food:

Στη Μιχαλακοπουλου δεν ειναι το ιδιο στυλ "βρωμικο" αλλα ειναι εξισου καλο!! Μια φορα ειδικα που ειχα φαει μου αρεσε πολυ...

 

Πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για πλατεια Μαβιλη.

Link to comment
Share on other sites

Kορυφαιο ειναι στην δελφων με ιταλιας(σχεδων πισω απο το παρκο πισω απο το παρασκηνιο)''ΟΔΩΣ ΜΑΓΕΙΡΩΝ¨ Απλα τελειο φαγητο
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Kορυφαιο ειναι στην δελφων με ιταλιας(σχεδων πισω απο το παρκο πισω απο το παρασκηνιο)''ΟΔΩΣ ΜΑΓΕΙΡΩΝ¨ Απλα τελειο φαγητο

 

θα το δοκιμασουμε καποια αλλη φορα..δυστυχως χτες (για αλλη μια φορα)εκλεισα στο times:O

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για πλατεια Μαβιλη.

 

Σταθερή αξιά και από τα παλαιότερα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τον ξέρουμε :) Στη Βάρκιζα είναι.

Γύρο κοτόπουλο και extra σως!!!

Καθώς και πατάτες με τυρί και σως...

 

Μπιφτέκι δεν έχω δοκιμάσει! Την επόμενη φορά :D

 

Που ακριβως ειναι ?? κοντα στο Εν Πλω???

Επανω στην παραλιακη ???

 

φιλικα

 

Υ.Γ. Μου ανοιξατε την ορεξη

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως ειναι ?? κοντα στο Εν Πλω???

Επανω στην παραλιακη ???

 

φιλικα

 

Υ.Γ. Μου ανοιξατε την ορεξη

 

Απέναντι από το Yabanaki είναι.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο με φοβερό φαγητό είναι το "από δυο χωρία" στη Ναβαρίνου (Θεσσαλονίκη!!!!!). Ότι έχω φάει εκεί είναι απλά ακαταμάχητο :D
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά, έχετε να μου προτείνετε κάποια ταβέρνα παραλιακά στην Αθήνα, με κλίμα κάπως/και οικογενειακό, τιμές λογικές, και όχι πολύ μακριά? :)
Link to comment
Share on other sites

@ιοαννα ιο μηπως ειχες παει για μπανιο πριν κ σου ανοιξε η ορεξη κ σου φανηκε τοσο καλο?κλασικο μικρο ακριβο πιττογυρο εχει..

 

@mercyful χλωμο να ναι παραλιακο κ να χει λογικες τιμες...στο μικρολιμανο μ χουν πει οτι αξιζει ο βοσπορος κ εχει νορμαλ τιμες.το μοναδικο που δεν εχει ψαρια εκει γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Πεινερλί απο "Το Πεινερλί" στην Νέα Ιωνία λίγο πιο κάτω απο το βασιλόπουλο,Θεικό ιδίος αυτό με κιμά όλα τα λεφτά :happy: πουλάει και έτοιμες πίτες για πιτσα σουβλάκια και πεινερλί φυσικά,απλά φανταστικό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κορυφαία επιλογή για μικρό ταβερνάκι στη Θεσσαλονίκη είναι "Ο Καφενές του Σωτήρη". Το μάτι σου δεν το πιάνει αν δεν το γνωρίζεις. Βρίσκεται επί της Εγνατία κοντά στην Αντιγονιδών σε μία στοά από τις δύο που ανοίγονται στην επάνω πλευρά. Κοψίδια απίστευτα, τηγανιά θεϊκή, κεφτέδες λουκούμι, σαλάτες σπιτικές, λουκάνικα, σουτζουκάκια όνειρο, όπως και τα μανιτάρια σχάρας. Και προπάντων η κουζίνα είναι δίπλα και ανοιχτή στον καθένα. Μην παραλείψετε φυσικά και το ερυθρό ημίγλυκο χύμα κρασί. Και τιμές λογικότατες.

 

Για γύρο, Food Plaza στην πλατεία Σκρα στην Καλαμαριά, ενώ με τις μέρες του καλό γύρο βρίσκεις και στο πρώην μαγειρείο Σπάτα επί της Αριστοτέλους (απλά μου τη σπάει ο τρόπος παραγγελίας εκεί). Επίσης στην περιοχή Χαριλάου απέναντι από το γήπεδο του Άρη, υπάρχει η Κορυφή, όπου κάνει πίτες με ό,τι θες μέσα, ακόμη και με κοκορέτσι και με άλλα σουβλιστά!

 

Για σουτζουκάκι σε ψωμάκι σάντουϊτς, προτιμήστε Γοριλάκια στην Κάτω Τούμπα (απορώ πώς και δεν έχουν αναφερθεί πιο πάνω).

 

Για χειροποίητο σουβλάκι και σουτζουκάκι στη λαδόκολλα, προτιμήστε Κώστα επί της Αγίου Δημητρίου, κοντά στο Τουρκικό προξενείο (έχει και δεύτερο στην Μπότσαρη).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγριογουρουνο με ελια και λευκο κρασι,συνοδευμενο απο ταλιατελες.

εφαγα εχτες και εγλυφα τα δαχτυλα μου(που λεει ο λογος)

το "εστιατοριο" ειναι παραδοσιακο,λεγεται χαραμα και βρισκεται στο χωριο αρκοχωρι,εξω απο την ναουσα.

πραγματικα οτι δοκιμασα ηταν πεντανοστιμο και οι μεριδες τεραστιες.

αν βρεθειτε κατα κει ,δοκιμαστε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και γω με τη σειρά μου το da fransesco (στου φρατζέσκου) στη δυτική παραλία (μαρίνα) Καλαμάτας.

Ειναι ένα από τα καλύτερα εστιατόρια,όσοι περάσουν από κει να δοκιμάσουν "μακαρόναδα με καβούρι και γαρίδες"(μπορείτε επίσης αντί για μακαρόνια να βάλετε ταλιατέλες)

 

Και για τους πιο ψαγμένους στη γεύση να πάρουν το "king crab" πρόκειται για το μεγαλύτερο καβούρι στον κόσμο και το ψαρεύουν στην Αλάσκα 2 βδομάδες το χρόνο και όταν έχει φουρτούνα..

Μόνο η μια μεριά των ποδιών ζυγίζει 2 κιλά και τρώνε κάπου στα 5 άτομα..

Για 3 άτομα από αυτό στοιχίζει κάπου στα 80 γιούρα(ανάλογα με το συνοδευτικό)

Επίσης σε ένα δίπλα εστιατόριο "μορφές" να δοκιμάσετε το "σνίτσελ αλλά κρεμ" ,ένα αυστριακό πιάτο ειναι.. Καθώς και "πλευρώτους" για ορεκτικό

 

Γενικά εκεί στη μαρίνα έχει τα καλύτερα εστιατόρια και σε οποίο και να πάτε ειναι εξαιρετικό,έχει καλούς σεφ.. Στο μορφές έχει πάρει και κάτι σκουφάκια ο σεφ

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...