Jump to content

Redmi 3 Pro


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 496
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να το πάρω από vickmall αλλά με ποια rom να το παραγγείλω;

1)Original (Chinese & English)

ή

2)Multilanguage

Καλημέρα , αν θέλεις να το ξεκλειδωσεις μονο με την Αγγλοκινεζικη (original) μπορείς.

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Σκοπεύω να παραγγείλω αυτό το κινητό, πρώτη αγορά σε Xiaomi..

 

Θέλω να ρωτήσω κάποια πραγματακια:

 

α) Αγορά με official ROM (Chinese-English) ή multilanguange?? Ποια η διαφορά? Θα είναι εύκολο να περάσω ελληνική ROM από την περιβόητη ελληνική κοινότητα που διαβαζω συνέχεια? Είμαι άσχετος σε όρους Φλασαρω, recovery, κλπ..

 

β) Αγορά από ποιο κατάστημα προτείνετε? Αν το πάρω με την official English-Chinese έχει νόημα να το πάρω πλέον από Vickmall / Minideal (αφού αν δεν κάνω λάθος θα σταλεί σφραγισμένο με την εργοστασιακή ROM) ή να πάω σε Gearbest που το έχει 10$ πιο φθηνά??

 

γ) Διαβάζω για κάποια αίτηση ξεκλιδώματος? Η διαδικασία είναι πολύπλοκη ξέρει κανείς? Που την κάνω, κάποιο link?

 

δ) Να περιμένω από 1η Ιούνη για παραγγελία, καθώς τότε θα μπεί η MIUI 8, όπως διαβάζω??

 

ε) Τέλος, μπορεί κάποιος που το έχει ήδη να μου παραθέσει τελείως συνοπτικά 2 δυνατά πλεονεκτήματα και 2 μειονεκτήματα του κινητού από την δική του εμπειρία χρήσης.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

α) Αγορά με official ROM (Chinese-English) ή multilanguange?? Ποια η διαφορά? Θα είναι εύκολο να περάσω ελληνική ROM από την περιβόητη ελληνική κοινότητα που διαβαζω συνέχεια? Είμαι άσχετος σε όρους Φλασαρω, recovery, κλπ..

β) Αγορά από ποιο κατάστημα προτείνετε? Αν το πάρω με την official English-Chinese έχει νόημα να το πάρω πλέον από Vickmall / Minideal (αφού αν δεν κάνω λάθος θα σταλεί σφραγισμένο με την εργοστασιακή ROM) ή να πάω σε Gearbest που το έχει 10$ πιο φθηνά??

γ) Διαβάζω για κάποια αίτηση ξεκλιδώματος? Η διαδικασία είναι πολύπλοκη ξέρει κανείς? Που την κάνω, κάποιο link?

δ) Να περιμένω από 1η Ιούνη για παραγγελία, καθώς τότε θα μπεί η MIUI 8, όπως διαβάζω??

ε) Τέλος, μπορεί κάποιος που το έχει ήδη να μου παραθέσει τελείως συνοπτικά 2 δυνατά πλεονεκτήματα και 2 μειονεκτήματα του κινητού από την δική του εμπειρία χρήσης.

 

νομιζω εχουν απαντηθει και σε προηγουμενα σχολια. τσπ.

α) μπορεις να καταληξεις στην ελληνικη ρομ οποια ρομ κι αν ειχε πριν.

αν εχει τη multilanguage απλως θα κανεις λιγο κοπο παραπανω.

για να ξεκλειδωσει, θα χρειαστει να εχει ή να του περασεις

official αγγλοκινεζικη developer rom αρα προτιμησε αυτην

(αν ειναι official αγγλοκινεζικη stable, παλι θα βαλεις developer για ξεκλ).

αν εισαι ακριβης στην εφαρμογη βηματων-οδηγιων θα τα καταφερεις.

καποιοι απο εδω εχουμε ξεκλειδωσει και θα εχεις βοηθεια.

αν ομως γενικα δεν το εχεις καθολου με αυτη την ενασχοληση, ισως πελαγωσεις.

β) το vickmall εχει ελαφρως καλυτερη συνεννοηση σε περιπτωση βλαβης,

αλλα και τα 3 που ανεφερες ειναι αξιοπιστα (δεν ειναι κλεφτες).

γ) http://en.miui.com/unlock/ (κανε απο τωρα την αιτηση κι ας μην εχεις τη συσκευη)

δ) οχι. μην περιμενεις.

ε) εγραψα κατι για το απλο redmi 3 που θα το εγραφα και για το pro. κλικ εδω.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρελαβα κι εγω σημερα, εξαιρετικες πρωτες εντυπωσεις. Εχει την miui 7,2 stable 7.2.5.0 (LHPCNDB.) Αγγλοκινεζικη.

1.)Κανω αναβαθμιση μεσω updater??

2.) Υπαρχει ROM multilaguage να βαλω με ελληνικα μεχρι να βγει η δικη μας?

3.) Ξερει κανεις πως να κανω το πληκτρολογιο ελληνικα τουλαχιστον, κατεβασα απο το playstore αλλα δεν μπυ το βγαζει στις επιλογες πληκτρολογιου για να το επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρελαβα κι εγω σημερα, εξαιρετικες πρωτες εντυπωσεις. Εχει την miui 7,2 stable 7.2.5.0 (LHPCNDB.) Αγγλοκινεζικη.

1.)Κανω αναβαθμιση μεσω updater??

2.) Υπαρχει ROM multilaguage να βαλω με ελληνικα μεχρι να βγει η δικη μας?

3.) Ξερει κανεις πως να κανω το πληκτρολογιο ελληνικα τουλαχιστον, κατεβασα απο το playstore αλλα δεν μπυ το βγαζει στις επιλογες πληκτρολογιου για να το επιλεξω.

 

1) settings, about phone, system updates, check (7.2.7.0 stable)

2) νομιζω οχι. παντως πχ το vickmall εχει επιλογη multilanguage, δεν ξερω αν εχει ελλ

3) αν οντως το εχεις εγκαταστησει, θα φαινοταν στο settings, additional,

language, keyboard & input methods. αν δεν το βλεπεις, δοκιμασε ξανα

εγκατασταση. βαλε το google keyboard απο playstore ή απο εδω.

κατα την εγκατασταση θα σε καθοδηγησει σε 3 βηματα (και θα διαλεξεις γλωσσες)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

β) το vickmall εχει ελαφρως καλυτερη συνεννοηση σε περιπτωση βλαβης,

αλλα και τα 3 που ανεφερες ειναι αξιοπιστα (δεν ειναι κλεφτες).

 

Δεν συγκρινονται τα καταστήματα, το gearbest συνηθως τα εχει 5-10 ευρώ φθηνότερα αλλα απο aftersales ειναι τραγικό.

 

Banggood, vickmall σε περιπτωση που κατι σου ρθει χαλασμένο ή χαλασει σου επιστρεφουν εφ'οσον το θες λεφτα σε paypal και τους στελνεις πισω κινητο, αντιθέτως το gearbest η συννενοηση ειναι τραγική σου προτεινουν refund 15$ για κινητό 150+$ , πρεπει να τους πρήξεις για να το στειλεις πισω να στο φτιαξουν και εννοειται οτι το refund στο δινουν στο gb wallet και οχι στο paypal για να ξαναψωνίσεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχουν απαντηθει και σε προηγουμενα σχολια. τσπ.

α) μπορεις να καταληξεις στην ελληνικη ρομ οποια ρομ κι αν ειχε πριν.

αν εχει τη multilanguage απλως θα κανεις λιγο κοπο παραπανω.

για να ξεκλειδωσει, θα χρειαστει να εχει ή να του περασεις

official αγγλοκινεζικη developer rom αρα προτιμησε αυτην

(αν ειναι official αγγλοκινεζικη stable, παλι θα βαλεις developer για ξεκλ).

αν εισαι ακριβης στην εφαρμογη βηματων-οδηγιων θα τα καταφερεις.

καποιοι απο εδω εχουμε ξεκλειδωσει και θα εχεις βοηθεια.

αν ομως γενικα δεν το εχεις καθολου με αυτη την ενασχοληση, ισως πελαγωσεις.

β) το vickmall εχει ελαφρως καλυτερη συνεννοηση σε περιπτωση βλαβης,

αλλα και τα 3 που ανεφερες ειναι αξιοπιστα (δεν ειναι κλεφτες).

γ) http://en.miui.com/unlock/ (κανε απο τωρα την αιτηση κι ας μην εχεις τη συσκευη)

δ) οχι. μην περιμενεις.

ε) εγραψα κατι για το απλο redmi 3 που θα το εγραφα και για το pro. κλικ εδω.

 

Telefoneri,

 

Αξίζεις τον απεριόριστο σεβασμό μου για την υπομονή, την αμεσότητα και την διάθεση να απαντήσεις στις ερωτήσεις ενός παντελώς αρχάριου, ερωτήσεις που αντιλαμβάνομαι ότι ενδεχόμενως έχουν γίνει επανειλλημένως.

 

Σε ευχαριστώ!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Είμαι έτοιμος για παραγγελία aπό Vickmall. Πριν ολοκληρώσω παραγγελία επιλέγω στα πεδία:

 

α) Official ROM

 

b) Nillkin ή MOFI Leather Case??? Ποια προτείνετε? Ποια "φευγει" περισσοτερο?

 

γ) Ποια εταιρία αποστολής επιλέγω, ΝL ή SG???

 

d) Στο τέλος επιλέγω Chech out with Paypal ή Proceed to checkout??? Δεν κατανοω σε τι αποσκοπει αυτο...

 

Είμαι έτοιμος να πυροδοτησω!! :D:D

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Είμαι έτοιμος για παραγγελία aπό Vickmall. Πριν ολοκληρώσω παραγγελία επιλέγω στα πεδία:

 

α) Official ROM

 

b) Nillkin ή MOFI Leather Case??? Ποια προτείνετε? Ποια "φευγει" περισσοτερο?

 

γ) Ποια εταιρία αποστολής επιλέγω, ΝL ή SG???

 

d) Στο τέλος επιλέγω Chech out with Paypal ή Proceed to checkout??? Δεν κατανοω σε τι αποσκοπει αυτο...

 

Είμαι έτοιμος να πυροδοτησω!! :D:D

α) Σωστα

β) τι θα πει ποια φεύγει ? οποια σου αρέσει παρε...

γ) SG

δ) Ολα στο paypal καταλήγουν ,πατα απευθείας paypal .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά μόλις πραγματοποιήθηκε!!! Επέλεξα MOFI και SG...Να αφήσω καποιο μηνυμα στη σελιδα του προίόντος??? Αυτά τα στερεοτυπα που διαβαζω για "δωρο" κλπ??
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να αφήσω καποιο μηνυμα στη σελιδα του προίόντος??? Αυτά τα στερεοτυπα που διαβαζω για "δωρο" κλπ??

Δεν χρειάζεται ξέρουν καλύτερα απο μας τι να κάνουν σε αποστολή απλού ταχυδρομείου... ειδικά το Vickmall .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρήγγειλα το κινητο και εσπευσα να μπω στη σελιδα http://en.miui.com/unlock/ που μου συστησε ο φίλος Telefoneri για την αίτηση ξεκλειδωματος. Μπηκα μέσω facebook, αλλά στη συνέχεια το ΧΑΟΣ!! Τι πρέπει να κανω ακριβως??? Γνωρίζει κανείς να μου πει αναλυτικά την διαδικασία??
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρήγγειλα το κινητο και εσπευσα να μπω στη σελιδα http://en.miui.com/unlock/ που μου συστησε ο φίλος Telefoneri για την αίτηση ξεκλειδωματος. Μπηκα μέσω facebook, αλλά στη συνέχεια το ΧΑΟΣ!! Τι πρέπει να κανω ακριβως??? Γνωρίζει κανείς να μου πει αναλυτικά την διαδικασία??

 

έκανες login και τι σου βγάζει ; δε σου βγάζει μια φόρμα να συμπληρώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι...

 

 

Ακυρο!! Με την 10η προσπαθεια εβγαλε μια μικρη φορμα..Τι αναφερω στην αιτιολογια ξεκλειδώματος??

 

Όλα οκ, εγραψα οτι ειμαι μελος της ελληνικης κοινοτητας της Χιαομι..

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παρείγγειλα το κινητο απο το ebay εγω απο μεγαλο εμπιστο κατάστημα και τους ειπα να μου βαλουν ελληνική γλώσσα, θα χρειαστει να κανω κάτι απο μεριας μου για να χρησιμοποιησω το κινητο και να αυξησω την απόδοση, συγνωμη αν εχουν ξαναειπωθει ολα αυτα αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά θέλω να το παραγγείλω και έχω κάποιες απορίες.

Aπό vickmall μου δίνει 3 επιλογές για ROM.

1. Multi-language Rom&Google play store installed

2. Official Global Rom&Google play store(No Greek)

3. Official Developer Rom (Only Chinese&English)

 

A. Αν πάρω την official global θα έχω OTA updates ως official?

Β. Αν πάρω official global θα έχω αγγλικό μενού αλλά πληκτρολόγιο ελληνικό μπορώ να βάλω, σωστά?

Γ. Το αίτημα για ξεκλείδωμα που κάνεις στη xiaomi είναι μόνο για αλλαγή ROM? Εγώ δε θέλω να αλλάξω ROM μόνο για γίνω ROOT (titanium backup, adblock etc). Μπορώ να γίνω root στην official global ή πρέπει να πάω στην official developer?

Δ. Έχουν νόημα όλα τα παραπάνω ή να πάρω τη developer και να ζητήσω play store και να σβήσουν τα κινέζικα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει με την official ROM..Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει προεγκατεστημένα το Play Store και τα λοιπά GAPPS..

Αν τους ζητησω να ta εγκαταστήσουν από Vickmall, το κάνουν ή είναι δύσκολο να τα εγκαταστησω εγώ?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει με την official ROM..Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει προεγκατεστημένα το Play Store και τα λοιπά GAPPS..

Αν τους ζητησω να ta εγκαταστήσουν από Vickmall, το κάνουν ή είναι δύσκολο να τα εγκαταστησω εγώ?

 

σε καποιο redmi 3 pro που μου ηρθε απο vickmall με αγγλοκινεζικη rom (7.2.5.0 stable) ειχε play store.

αν δεν εχει δοκιμασε εφαρμογες, mi app store, γραψε google, εικονιδιο μπλε πατουσα κτλ

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σταθώ το ίδιος τυχερός..Ευχαριστώ Telefoneri!

 

Δε χρειάζεται να βασιστεις στην τύχη.

Στο δικό μου απο Vickmall δεν ήταν εγκατεστημένα. Εκανα αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση που βρηκε το κινητό, και μετά μέσα απο το App Store βρήκα τον λεγόμενο Google Installer. Δε νοιάστηκα πολύ για την προέλευσή του και δοκίμασα, μιας και βρήκα αναφορές και αλλού για την επιτυχία του (όπως πχ εδω http://en.miui.com/thread-265496-1-1.html)

 

ΠΡΕΠΕΙ να ενεργοποιήσεις την εγκατάσταση άγνωστων εφαρμογών (Additional Settings->Privacy->Unknown Sources) γιατι εγώ που έδινα μία-μία τις άδειες την πρωτη φορά, δεν πέτυχε και έπρεπε να το ξανακάνω. Μετά λες σε όλα ναι, αναγκαστικά, και ΔΕΝ πατάς Launch παρα μόνο οκ αν χρειαστεί. Εγώ έκανα και μια επανεκίνηση πριν δοκιμάσω να ξεκινήσω το Playstore.

 

Το apk του εγκαταστάτη ή το εγκαθιστάς απο το Mi App store (εχει την έκδοση 3) ψαχνωντας για Google ή απο την παραπανω σελίδα (εκδοση 2)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, απευθύνομαι σε κάποιον κάτοχο του Redmi 3 pro. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει ότι έχει γυροσκόπιο (gyroscope). Μπορεί κάποιος να με διαβεβαιώσει αν είναι hardware sensor ή software (μέσω accelerometer και gravity sensor); Το τεστ είναι εύκολο, μέσω cardboard βλέπετε αν ανταποκρίνεται στην περιστροφή του κινητού ή μέσω μιας προσπάθειας λήψης - προβολής μίας photοsphere. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, απευθύνομαι σε κάποιον κάτοχο του Redmi 3 pro. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει ότι έχει γυροσκόπιο (gyroscope). Μπορεί κάποιος να με διαβεβαιώσει αν είναι hardware sensor ή software (μέσω accelerometer και gravity sensor); Το τεστ είναι εύκολο, μέσω cardboard βλέπετε αν ανταποκρίνεται στην περιστροφή του κινητού ή μέσω μιας προσπάθειας λήψης - προβολής μίας photοsphere. Ευχαριστώ.

 

μάλλον δεν έχει γυροσκόπιο , διάβασα ότι είχαν θέμα κάποιοι με cardboard αλλά και στα test λέει No Gyro (και μάλλον δεν εννοεί αυτόν που τρώγεται)

 

υ.γ. για το απλό λέω εγώ αλλά υποθέτω το ίδιο ισχύσει και στο pro

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβάσει μια φωτο απο a1 sd bench για να δουμε τι ταχυτητες πιανει η ραμ και η εσωτερική μνήμη οπως αυτή που βάζω παρακατω απο το doogee f5 μου.

 

Γραψτε αν ειναι απο το pro ή το απλο μοντελο καθώς ακομα και στο ιδιο μοντελο διαφορετικα gb εσωτερικου χωρου θα χουν διαφορετικές ταχυτητες. Κυριως εγγραφής

 

http://s32.postimg.org/uq4z7jg3l/Screenshot_2016_05_14_04_50_26.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...