Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χροοονια android και μονο ειπα και γω να δω τι μπορει να κανει το ios.αρκετα αξιοπρεπες αλλα δυστυχώς το αντεξα μονο 3 βδομάδες!αν εισαι συνηθισμενος στην ελευθερια του android,θα σε αγχωσει υπερβολικά οπως εμενα!οσο καλο λογισμικο και να εχει,στην πραξη δε θα γινει ποτε πιο γρηγορο εστω και απο ενα midrange android λογω 1) ελλειψης navbar 2)που αργου scroll.τωρα τα αλλα λιγο πολυ τα ξες.φιμομενες εφαρμογες,ελλειψη t9 στον dialer,ακυρο lightning flash βυσμα φορτισης..μπαταρια τα γνωστα..πλεον ειμαι μονο σε xiaomi και δεν τα αλλάζω με τπτ!!οτι θελεις στειλε μου μηνυμα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Είχα android από την εποχή του Motorola Milestone (2009).

Πριν ενα μήνα, πήρα το SE λόγω μεγέθους κυρίως.

Το έχω βολευτεί πολύ, κάνω ότι έκανα και στο android 7 σχεδόν. Απλά έχε στο νου σου ότι άλλο 4 ίντσες και άλλο 5,5...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..μη τρελαθουμε τωρα,ειμαστε και μεγαλα παιδια...ποια ιδια;που για να κάνεις share μια εικονα πχ στο MEGA δε γινεται κατευθειαν,αλλα θελει να μπεις μεσω MEGA?που για να κανεις hotspot παει πακετο wifi μαζί με bluetooth και οχι το καθενα ξεχωριστα;που η τοποθεσια επισης πάει πακετο και οχι ξεχωριστα μονο gps η μονο wifi?bluetooth,radio,sd,OTG,quick charge,αλλαγη θεματων,γραφικων,1002 τροποποιησεις χωρις root..δεν υπαρχει συγκριση βρε παιδια.το ios ειναι πιο καλαίσθητο και τιποτα παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..μη τρελαθουμε τωρα,ειμαστε και μεγαλα παιδια...ποια ιδια;που για να κάνεις share μια εικονα πχ στο MEGA δε γινεται κατευθειαν,αλλα θελει να μπεις μεσω MEGA?που για να κανεις hotspot παει πακετο wifi μαζί με bluetooth και οχι το καθενα ξεχωριστα;που η τοποθεσια επισης πάει πακετο και οχι ξεχωριστα μονο gps η μονο wifi?bluetooth,radio,sd,OTG,quick charge,αλλαγη θεματων,γραφικων,1002 τροποποιησεις χωρις root..δεν υπαρχει συγκριση βρε παιδια.το ios ειναι πιο καλαίσθητο και τιποτα παραπανω.
Αδιάφορα τα όσα λες, λέμε όμως ένα μεγάλο ΝΑΙ στο quick charge, που δε λέει να βάλει, ή να δώσουμε extra 35€(έλεος) για φορτιστή στο plus

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αδιαφορα για σενα φιλε μου,οχι για τους αλλους.εγω ομως λεω τι ισχυει και προειδοποιώ ατομα οπως το φιλο μας πιο πριν να ξερουν να διακρίνουν την ουσια απο το εφε και να αποφασισουν σωστα συμφωνα με τις αναγκες τους πριν αγορασουν.και δε τρολαρω(γι αυτό τον ειπα να στειλει μνμ) ουτε εχω να κερδισω κατι,καθως το SE το δουλεψα.
Link to comment
Share on other sites

που για να κανεις hotspot παει πακετο wifi μαζί με bluetooth και οχι το καθενα ξεχωριστα

 

δεν ισχύει, όταν κάνεις hotspot το bluetooth παραμένει κλειστό αν το έχεις κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

οχι,εννοω να μοιραζεις το internet σου σε μια αλλη συσκευη μονο με bluetooth και να παραμενει το wifi κλειστο.δε γινεται στο ios
Link to comment
Share on other sites

δε το λες προβλημα..αλλα με τον τροπο που λεω εχεις καταναλωση μπαταριας πολυ καλυτερη..ας το παρουμε γενικα το θεμα ομως.αλλο παραδειγμα πχ θυμαμαι εψαχνα καθαριστικο προγραμμα για καθαρισμο της εσωτ. μνημης οπως κανω στο android και ενα που είχε που εκανε δουλεια,ηθελε jailbreak για να τρεξει.δλδ για κλαματα πραγματικα.για να μη πω και για την εμβελεια του wifi που με το xiaomi επιασα 21 δικτυα και με το se 7.αν θελετε να μιλησουμε λογικα και με αποδειξεις ειμαι εδω.αν θελετε να τα βλεπετε ολα ροδινα και σας κουραζω,το σταματαω.εγω εξαλου για να βοηθησω στην επιλογη παρεμβαινω..
Link to comment
Share on other sites

δε το λες προβλημα..αλλα με τον τροπο που λεω εχεις καταναλωση μπαταριας πολυ καλυτερη..ας το παρουμε γενικα το θεμα ομως.αλλο παραδειγμα πχ θυμαμαι εψαχνα καθαριστικο προγραμμα για καθαρισμο της εσωτ. μνημης οπως κανω στο android και ενα που είχε που εκανε δουλεια,ηθελε jailbreak για να τρεξει.δλδ για κλαματα πραγματικα.για να μη πω και για την εμβελεια του wifi που με το xiaomi επιασα 21 δικτυα και με το se 7.αν θελετε να μιλησουμε λογικα και με αποδειξεις ειμαι εδω.αν θελετε να τα βλεπετε ολα ροδινα και σας κουραζω,το σταματαω.εγω εξαλου για να βοηθησω στην επιλογη παρεμβαινω..

 

Ναι μας βοήθησες πολύ να αγοράσουμε Xiaomi. :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!καλα αυτη την αγαπη δε τη κρυβω..το miui δε το συγκρινω ουτε με stock android πλεον..με miui μιλαμε για 1002 ακομα καλουδια που δε τα εχει το android!απλως αυτα που ανεφερα ειναι γενικα και με stock android..ας σκεφτει ο καθενας τι θελει!απλως ακραδαντη μου γνωμη ειναι οτι κανουν λαθος οσοι χανουν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα και πανε σε ενα λιτοτατο iphone για το λογο του οτι καποια android οπως πχ σχεδον ολα τα midrange της samsung και λοιπα..μεχρι και καποιες ναυαρχιδες λαγκαρουν..ψαχτειτε λίγο,μπειτε σε forum,συγκρινετε,πειραματιστειτε οπως εγω και μετα αποφασιστε!
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει την γνώμη του.Τώρα άμα είναι να κάνουμε συγκρίσεις με άλλα τηλέφωνα των 100-200 ευρώ πιο κάτω είναι ανώφελο.Πόσο μάλλον IOS με Android.Εκεί σηκώνουμε κυριολεκτικά διαδικτυακό πόλεμο!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω δεν ειναι VS εδω μιλαμε καθαρα για την συσκευη,οποιος θελει ανοιγει στο αναλογο thread....

 

Αντε παλι πουτα.....θα γινει εδω για ενα τυπακι που δεν γουσταρει τα ios:mad:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω δεν ειναι VS εδω μιλαμε καθαρα για την συσκευη,οποιος θελει ανοιγει στο αναλογο thread....

 

Αντε παλι πουτα.....θα γινει εδω για ενα τυπακι που δεν γουσταρει τα ios:mad:

 

Φιλε το πουλησες τελικα το se;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το πουλησες τελικα το se;

 

Οχι φιλε μου,δεν ειναι οτι δυκολευομαι να το δωσω,φευγει αερα,δυσκολευομαι να το αποχωριστω.....:happy:

Ειναι τοσο ευκολο,τοσο ανετο,και σου κανει και ολα τα χατηρια....τι ειναι ...??? Ενα iphone se

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

δε το λες προβλημα..αλλα με τον τροπο που λεω εχεις καταναλωση μπαταριας πολυ καλυτερη..ας το παρουμε γενικα το θεμα ομως.αλλο παραδειγμα πχ θυμαμαι εψαχνα καθαριστικο προγραμμα για καθαρισμο της εσωτ. μνημης οπως κανω στο android και ενα που είχε που εκανε δουλεια,ηθελε jailbreak για να τρεξει.δλδ για κλαματα πραγματικα.για να μη πω και για την εμβελεια του wifi που με το xiaomi επιασα 21 δικτυα και με το se 7.αν θελετε να μιλησουμε λογικα και με αποδειξεις ειμαι εδω.αν θελετε να τα βλεπετε ολα ροδινα και σας κουραζω,το σταματαω.εγω εξαλου για να βοηθησω στην επιλογη παρεμβαινω..

 

Πιο άσχετος δηλαδή δεν υπάρχει

Αν έψαχνες καθαριστικο προγραμμα στο iPhone τότε καλά έκανες και πήρες xiaomi

Για εκεί ήσουν απλά από σπόντα πήρες iPhone

Καλοδουλευτο το τηλέφωνο σου και μην γίνεις άλλος ένας από τους πολλούς εδώ μέσα που έδωσαν 200€ για κινεζικό και μετά προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι πήγαν ταξίδι στην Σελήνη.

Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1)βλεπεις μιλαω ηρεμα και με στοιχεια και δημιουργεις θεματα και αρνητικο κλιμα σε ολη την ομαδα

2)αμφιβαλω αν διαβασες τα προηγουμενα μου και καταλαβες που το παω

3)υπαρχει καθαριστικο το οποιο εσυ δεν ξερεις λογω αγνοιας σου αλλα θελει jailbreak

4)σου'χουν κανει πλυση εγκεφαλου με το να σου πουν οτι ενα iphone ειναι καλυτερο και οταν σου ερχονται με ενα midrange κινητο και σου λενε εξηγησε μου γιατι το iphone σου ειναι καλύτερο;δε ξερεις τι να τους πεις.

5) και κυριο.Η ασχετοσυνη που ανεφερες εκφραζεται κυριως με πραξεις,επιλογες του καθενος,την οποια θα μου αποδειξεις οτι δεν εισαι ασχετος-αδαης αν μου απαντησεις στο 4!

Αλλα να σου πω την αληθεια δε θελω να απαντησεις αλλες ανοησιες και γω να μιλαω με στοιχεια και καθαρη συγκριση με σκοπο να βοηθησω καποιους σε καποια σοβαρη επιλογη.οχι δε θα παρω και απλως θα αγνοηθεις..next please!

Link to comment
Share on other sites

1)βλεπεις μιλαω ηρεμα και με στοιχεια και δημιουργεις θεματα και αρνητικο κλιμα σε ολη την ομαδα

2)αμφιβαλω αν διαβασες τα προηγουμενα μου και καταλαβες που το παω

3)υπαρχει καθαριστικο το οποιο εσυ δεν ξερεις λογω αγνοιας σου αλλα θελει jailbreak

4)σου'χουν κανει πλυση εγκεφαλου με το να σου πουν οτι ενα iphone ειναι καλυτερο και οταν σου ερχονται με ενα midrange κινητο και σου λενε εξηγησε μου γιατι το iphone σου ειναι καλύτερο;δε ξερεις τι να τους πεις.

5) και κυριο.Η ασχετοσυνη που ανεφερες εκφραζεται κυριως με πραξεις,επιλογες του καθενος,την οποια θα μου αποδειξεις οτι δεν εισαι ασχετος-αδαης αν μου απαντησεις στο 4!

Αλλα να σου πω την αληθεια δε θελω να απαντησεις αλλες ανοησιες και γω να μιλαω με στοιχεια και καθαρη συγκριση με σκοπο να βοηθησω καποιους σε καποια σοβαρη επιλογη.οχι δε θα παρω και απλως θα αγνοηθεις..next please!

 

King2009 εσυ; Χαχα

Link to comment
Share on other sites

δε το λες προβλημα..αλλα με τον τροπο που λεω εχεις καταναλωση μπαταριας πολυ καλυτερη..ας το παρουμε γενικα το θεμα ομως.αλλο παραδειγμα πχ θυμαμαι εψαχνα καθαριστικο προγραμμα για καθαρισμο της εσωτ. μνημης οπως κανω στο android και ενα που είχε που εκανε δουλεια,ηθελε jailbreak για να τρεξει

 

όσο πας να φέρεις την λογική του android στο ios ή σε οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό, πάντα θα καταλήγεις με προβλήματα. Δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις τα δύο αυτά λειτουργικά και δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνεις καθαρισμό (είτε ram είτε αποθηκευτικού). Για τον καθαρισμό της ram υπάρχει και κρυφό shortcut που το κάνει μόνο του το ios χωρίς έξτρα πρόγραμμα. Κατά τα άλλα, και τα δύο λειτουργικά έχουν εκατό καλά και εκατό κακά. Τα βάζεις κάτω και θέτεις τις προτεραιότητες σου. Εγώ να σου πω την αλήθεια, με κανένα από τα δύο δεν είμαι ευχαριστημένος 100%.

Επίσης, σε αυτά τα τηλέφωνα η κατανάλωση μπαταρίας με ανοιχτό αλλά μη συνδεδεμένο το wifi είναι πραγματικά αμελητέα.

 

Όσων αφορά τώρα την συσκευή και την ερώτηση του jimte, και εγώ έχω μόλις λίγους μήνες με το se και χωρίς καμία επαφή με ios. Πέρα από τον χρόνο που θες στην αρχή να συνηθίσεις το νέο λειτουργικό, δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Το επέλεξα κυρίως για την οθόνη, καθώς δεν μπορώ τις παντόφλες και δεν ήθελα να πάω σε android. Πολλά πράγματα είναι διαφορετικά, αλλά τα περισσότερα γίνονται. Μπορεί να σου λείψουν κάποια που αρνείται να βάλει η apple (sd card, περιορισμένο bluetooth) αλλά αυτό το ξέρεις από τώρα. Μετά από 4 μήνες, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και πιστεύω αν θέλει κάποιος να μείνει σε αυτό το μέγεθος, το se είναι μονόδρομος.

 

Το μοναδικό πρόβλημα που είχα για καμιά βδομάδα με το πέρασμα σε ios11 και φαίνεται να λύθηκε με το τελευταίο update, ήταν ότι κάποιες φορές στο appstore οι εφαρμογές δεν ξεκινούσαν ποτέ το update. Ο κύκλος γύριζε συνέχεια, μπορεί για ώρες, και τελικά έπρεπε να κάνω logout από το appstore (κάποιες φορές δεν έπιανε με την πρώτη) και να κλείσω-ανοίξω ξανά ώστε να πάρει μπρος. Μετά από 1-2 φορές έπιανε. Δεν ξέρω αν είναι κοινό πρόβλημα με το ios, τώρα δεν το κάνει πλέον άρα μάλλον λύθηκε.

 

Και όσων αφορά τα πληκτρολόγια που λέγατε προχτές, πως την παλεύετε με το default keyboard; Στα πέντε λεπτά σε ios άρχισα να ψάχνω για εναλλακτικό, έβαλα το swiftkey και ησύχασα. Στο default μου την έσπασε απίστευτα ότι δεν μπορείς να βάλεις εύκολα σημεία στίξης όπως και ότι σου βγάζει μόνο μία προτεινόμενη λέξη. Απορώ πως σας βολεύει, αλλά γούστα είναι αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πες φιλε, στο iOS δε μπορώ άλλο πληκτρολόγιο εκτός του default, ενώ στο Android μόνο SwiftKey που υπάρχει όμως και στο iOS! Ανωμαλίες..

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

King2009 εσυ; Χαχα

 

Προφανώς κάποιος από τους γνωστούς αγνώστους εξυπνάκηδες είναι πάλι

 

Εμείς του λέμε ότι δεν υπάρχουν αυτά στο iOS για καθαρισμό και λοιπά και αυτός λέει υπάρχουν με jailbreak και δεν τα ξέρουμε

Ποιος να καθίσει τώρα να του εξηγήσει και για ποιον λόγο

 

Ας σβήσει ένας διαχείρισης τα vs post και ο φίλος που ρωτάει αν θα είναι καλή επιλογή να πάρει το se να αναφέρω ότι υπάρχει ειδικό τέτοιο νημα Συσκευές/επιλογή συσκευής

Εκεί θέτει το ερώτημα του και ο καθένας εκφράζει ελεύθερα την άποψη του στον φίλο μας για να επιλέξει σωστά

Αν πάλι επιλέξει Android περαστικά του(προφανώς αστειεύομαι)

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους οσοι εξεφρασαν την αποψη τους.

Εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος αλλα αυτο εχει να κανει με εμενα και οχι επειδη δε με βοηθησατε εσεις.

Τελικα εκεινο που προσπαθω να ξεπερασω ειναι το μεγεθος της οθονης και τιποτα παραπανω. Τα υπολοιπα με το λειτουργικο πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα τα συνηθισω.

Απλα εχω συνηθισει στις 5,5"-6" και οι 4" μου φαινονται υπερβολικα λιγες.

Οπως και να το κανουμε, αλλο να βλεπεις μια φωτογραφια ή ενα βιντεο σε μεγαλη οθονη κι αλλο σε μια που ειναι μια σταλιτσα.

Προς το παρον κανω επιδρομες στα κινηταδικα για να βλεπω ξανα και ξανα το iphone μπας και το συνηθισω. :)

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ουτε αγνωστος ειμαι ουτε εξυπνακιας,ουτε κολλημενος οπως εσυ αγορι μ.το ξαναλέω μπας και το εμπεδωσεις-ετε.απαντησα στο παιδι που σκεφτεται αυτη την αλλαγη με σκοπο να δουν και παρομοιοι του τι παιζει..οπως και συ και ολοι μας οταν παμε να παρουμε ενα κινητο,ποσταρουμε στο συγκεκριμενο νημα του.και πλεον οντας απο τους πιο παλιους χρηστες προφανως απο τους περισσοτερους εδω μεσα,κατι ξερω παραπανω σε σχεση με αυτο.γιατι τα δοκιμασα ολα.για τον καθαρισμο εφ'οσον παααλι δε πιανεις το point μου..το αναφερω ως τραγικη ελειψη οπως και απειρα αλλα δλδ και τπτ παραπανω.το παιδι μου εστειλε μνμ του λεω τα συν και τα μειον.και αυτο θα κανω παντα.θα βοηθαω με αυτο τον τροπο κόσμο.τωρα αν οι υπολοιποι ζορίζονται..δε τους φταιω,ας ανοιξουν τον εγκέφαλο τους.Επίσης ας τα διαγραψει ο admin συμφωνω γιατι δε βλεπω χαιρι.οποιος θελει κατι απο μενα γνωμες,reviews κλπ μονο με pm πλεον.
Link to comment
Share on other sites

για τον καθαρισμο εφ'οσον παααλι δε πιανεις το point μου..το αναφερω ως τραγικη ελειψη

 

πως είναι έλλειψη κάτι που δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...