Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι είναι άλλο πράγμα αυτό

Παραπάνω στον φίλο του ειπα να δοκιμάσει ένα άλλο feature που αν του δώσεις λίγο χρόνο γίνεται εργαλείο της καθημερινότητας

Μπορείς να δεις κάποιο βίντεο για το raise to wake στο YouTube και θα καταλάβεις τι εννοούμε

 

Αυτό που λες είναι ένα άλλο βοήθημα κυρίως για ανθρώπους με προβλήματα που θέλουν να χρησιμοποιούν μόνο την αφή και όχι πλήκτρα.

Σε κάποιους βέβαια βολεύει και ας μην έχουν κινητικά προβλήματα

Είναι άλλο πράγμα και κάνει άλλη δουλειά το ένα άλλη δουλειά το άλλο

 

Ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ? Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ? Τι εννοείς ?

 

Για το assistive touch δεν λες;

Έχω δει ανθρώπους που δεν μπορούν να κουνήσουν τα χέρια και χρησιμοποιούν την συσκευή με ένα πρόσθετο εξάρτημα με την βοήθεια του στόματος. Προσαρμοστηκα αξεσουάρ τα αναφέρει αλλά ακριβώς δεν τα ξέρω πως λέγονται

Σε τέτοιους ανθρώπους απευθύνονται κυρίως αυτά τα βοηθήματα.

 

Συγνώμη αν κάτι δεν λέω σωστά ούτε θέλω να θίξω κανέναν και τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το AssistiveTouch πολύ βολικό , σαν νέος χρήστης με iPhone λίγο με αγχώνει το πάτημα συνέχεια του home button μην χαλάσει από το συνεχόμενο touch . Τι λέτε εσείς οι παλιοί ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το AssistiveTouch πολύ βολικό , σαν νέος χρήστης με iPhone λίγο με αγχώνει το πάτημα συνέχεια του home button μην χαλάσει από το συνεχόμενο touch . Τι λέτε εσείς οι παλιοί ;

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην το φοβάσαι το home button και να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όπως σχεδιάστηκε. Στα όσα iPhone εχω δει από φίλους και γνωστούς, μόνον ένα 4άρι εμφάνισε πρόβλημα μετά από 3 χρόνια χρήσης. Το μονο που θα προσέχεις στο home button σου είναι η είσοδος σκόνης και άμμου κυρίως τα καλοκαίρια σε παραλίες κλπ (αυτή είναι η μόνη "ευαισθησία" τους).

Το assistive touch φτιάχθηκε για χρήστες με δάχτυλα που έχουν προβλήματα λεπτής κινητικότητας. Θεωρώ ότι για τους περισσότερους χρήστες που δεν έχουν κάποιο θέμα με τα χέρια/δάχτυλά τους, μπορεί να λειτουργήσει καλά ως συμπληρωματική λειτουργία (αν όντως τη χρειάζεται κάποιος) και όχι ως πλήρης αντικαταστάτης του home button.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην το φοβάσαι το home button και να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όπως σχεδιάστηκε. Στα όσα iPhone εχω δει από φίλους και γνωστούς, μόνον ένα 4άρι εμφάνισε πρόβλημα μετά από 3 χρόνια χρήσης. Το μονο που θα προσέχεις στο home button σου είναι η είσοδος σκόνης και άμμου κυρίως τα καλοκαίρια σε παραλίες κλπ (αυτή είναι η μόνη "ευαισθησία" τους).

Το assistive touch φτιάχθηκε για χρήστες με δάχτυλα που έχουν προβλήματα λεπτής κινητικότητας. Θεωρώ ότι για τους περισσότερους χρήστες που δεν έχουν κάποιο θέμα με τα χέρια/δάχτυλά τους, μπορεί να λειτουργήσει καλά ως συμπληρωματική λειτουργία (αν όντως τη χρειάζεται κάποιος) και όχι ως πλήρης αντικαταστάτης του home button.

 

 

ok το απενεργοποιώ , πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ok το απενεργοποιώ , πάμε για άλλα.

 

Δεν έχει πρόβλημα το home & power button όσο και να το δουλεύεις

Μόνο στο iPhone 4 υπήρχε θέμα και λίγο στο iPhone 5

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχονται μηνύματα από Viber messenger ,πως γίνεται να μην φαίνεται το περιεχομένο παρά μόνο ο τίτλος .
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχονται μηνύματα από Viber messenger ,πως γίνεται να μην φαίνεται το περιεχομένο παρά μόνο ο τίτλος .

 

Για τα iMessage θα πας ρυθμίσεις/γνωστοποιήσεις/μηνύματα και κάτω κάτω στην εμφάνιση προεπισκοπησεων επιλέγεις ότι θέλεις

Για το viber μέσα από την ίδια την εφαρμογή αν πας ρυθμίσεις/ειδοποιήσεις/εμφάνιση προεπισκοπησης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

pls έναν εύκολο τρόπο για να βάλω ήχο κλήσης στο iphone .

Κάποιο link , τον πιο εύκολο pls!!!:lol:

 

Εύκολος τρόπος εκτός απο συγχρονισμό με iTunes δεν υπάρχει!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

pls έναν εύκολο τρόπο για να βάλω ήχο κλήσης στο iphone .

Κάποιο link , τον πιο εύκολο pls!!!:lol:

 

Επειδή βαρέθηκα να φτιάξω ήχο κλήσης κατέβασα από εδώ έναν έτοιμο στον υπολογιστή και τον συγχρόνισα με το τηλέφωνο http://www.free-ringtones.cc

Link to comment
Share on other sites

Εύκολος τρόπος εκτός απο συγχρονισμό με iTunes δεν υπάρχει!

Εγώ τον εχω τον ηχο κλήσης αυτο με το συγχρονισμο δεν πετυχαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον εχω τον ηχο κλήσης αυτο με το συγχρονισμο δεν πετυχαίνω...
Αυτό θα σε βοηθήσει, https://www.fonepaw.com/solution/get-free-ringtones-on-iphone.html. Έχει και το πως δημιουργείς ήχο κλήσης από υπάρχον τραγούδι και πως το περνάς στο κινητό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σε βοηθήσει, https://www.fonepaw.com/solution/get-free-ringtones-on-iphone.html. Έχει και το πως δημιουργείς ήχο κλήσης από υπάρχον τραγούδι και πως το περνάς στο κινητό σου.

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το τηλέφωνο περίπου 15 μέρες, είχα το 6S.

Καταρχάς, είχα ξεχάσει πόσο μου είχε λείψει το form factor του - το 5S ήταν το μοναδικό iPhone που κακομεταχειρίστηκα όσο κανένα άλλο τηλέφωνο, κράτησα παραπάνω από ένα χρόνο και δε με απογοήτευσε ποτέ. Το 6S, όταν το αγόρασα, ήταν πολύ καλή αναβάθμιση, όμως ποτέ δε μπόρεσα να συνηθίσω το iOS σε μια μεγαλύτερη οθόνη. Το SE είναι πραγματικά ό,τι πρέπει. Είναι τόσο γρήγορο και τα ματ edges πανέμορφα. Καλά η κάμερα για τηλέφωνο αυτού του level απίστευτη, είχα αποχωριστεί το 6S για 2 μήνες πριν αγοράσω το SE και μου είχε λείψει.

 

Πολύ καλό τηλέφωνο, υπερικανοποιημένος - μου λείπει το 3D Touch όμως του το συγχωρώ γιατί είναι γρήγορο και πολύ εργονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο περίπου 15 μέρες, είχα το 6S.

Καταρχάς, είχα ξεχάσει πόσο μου είχε λείψει το form factor του - το 5S ήταν το μοναδικό iPhone που κακομεταχειρίστηκα όσο κανένα άλλο τηλέφωνο, κράτησα παραπάνω από ένα χρόνο και δε με απογοήτευσε ποτέ. Το 6S, όταν το αγόρασα, ήταν πολύ καλή αναβάθμιση, όμως ποτέ δε μπόρεσα να συνηθίσω το iOS σε μια μεγαλύτερη οθόνη. Το SE είναι πραγματικά ό,τι πρέπει. Είναι τόσο γρήγορο και τα ματ edges πανέμορφα. Καλά η κάμερα για τηλέφωνο αυτού του level απίστευτη, είχα αποχωριστεί το 6S για 2 μήνες πριν αγοράσω το SE και μου είχε λείψει.

 

Πολύ καλό τηλέφωνο, υπερικανοποιημένος - μου λείπει το 3D Touch όμως του το συγχωρώ γιατί είναι γρήγορο και πολύ εργονομικό.

 

Κι εγώ το 5s το είχα κρατήσει πιο πολύ καιρό από όλες τις άλλες συσκευές που είχα. Είναι ίσως βολικό στο χέρι δεν ξέρω μάλλον έχει κάτι που σε κρατάει

 

Το se είναι πιο γρήγορο από το 6s?

Αλο κάμερες σε σχέση πάλι με το 6s?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το 5s το είχα κρατήσει πιο πολύ καιρό από όλες τις άλλες συσκευές που είχα. Είναι ίσως βολικό στο χέρι δεν ξέρω μάλλον έχει κάτι που σε κρατάει

 

Το se είναι πιο γρήγορο από το 6s?

Αλο κάμερες σε σχέση πάλι με το 6s?

 

Αμα ειναι,ελαχιστα λογω μικροτερης αναλυσης οθονης.Καμερες απ οσο ξερω εχει και το live photos.Πατησε Nick Ackerman,εχει για το SE βιντεακια.Αν και προτιμω το μεγεθος του 6s,γιατι κανω browsing και Youtube ισως θα επαιρνα το SE λογω εργονομιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το τηλέφωνο περίπου 15 μέρες, είχα το 6S.

Καταρχάς, είχα ξεχάσει πόσο μου είχε λείψει το form factor του - το 5S ήταν το μοναδικό iPhone που κακομεταχειρίστηκα όσο κανένα άλλο τηλέφωνο, κράτησα παραπάνω από ένα χρόνο και δε με απογοήτευσε ποτέ. Το 6S, όταν το αγόρασα, ήταν πολύ καλή αναβάθμιση, όμως ποτέ δε μπόρεσα να συνηθίσω το iOS σε μια μεγαλύτερη οθόνη. Το SE είναι πραγματικά ό,τι πρέπει. Είναι τόσο γρήγορο και τα ματ edges πανέμορφα. Καλά η κάμερα για τηλέφωνο αυτού του level απίστευτη, είχα αποχωριστεί το 6S για 2 μήνες πριν αγοράσω το SE και μου είχε λείψει.

 

Πολύ καλό τηλέφωνο, υπερικανοποιημένος - μου λείπει το 3D Touch όμως του το συγχωρώ γιατί είναι γρήγορο και πολύ εργονομικό.

 

Συμφωνω,το 5s το εχω ευχαριστηθει για τον ιδιο λογο που λες,το μικρο μεγεθος.Απο μπαταρια πως παει; Γιατι το 5s με απογοητευσε.

Αμα ψαχνεις καποια θηκη,προτεινω αυτην https://www.pullandbear.com/m/gr/ανδρικά/αξεσουάρ/θήκες-κινητού/λαστιχένια-θήκη-κινητού-c1010074003p500091031.html?colorId=800&productIndex=1&isMobile=true στο 5s μου μια χαρα ειναι και αρκετα ανθεκτικη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει μικρότερη οθόνη μερικές φορές μου φαίνεται ότι είναι πιο αποκρίσιμο από το 6S. Η κάμερα είναι η ίδια. Η μπαταρία πολύ καλή - έχω ανοιχτό 4G και Wifi και αυτή τη στιγμή έχει standby 21 ώρες και usage 5 και βρίσκεται στο 46%.

 

Πολύ ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει μικρότερη οθόνη μερικές φορές μου φαίνεται ότι είναι πιο αποκρίσιμο από το 6S. Η κάμερα είναι η ίδια. Η μπαταρία πολύ καλή - έχω ανοιχτό 4G και Wifi και αυτή τη στιγμή έχει standby 21 ώρες και usage 5 και βρίσκεται στο 46%.

 

Πολύ ευχαριστημένος :)

 

Έτσι ακούγεται από πολλούς ότι τα πάει αρκετά καλά η μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει μικρότερη οθόνη μερικές φορές μου φαίνεται ότι είναι πιο αποκρίσιμο από το 6S. Η κάμερα είναι η ίδια. Η μπαταρία πολύ καλή - έχω ανοιχτό 4G και Wifi και αυτή τη στιγμή έχει standby 21 ώρες και usage 5 και βρίσκεται στο 46%.

 

 

 

Πολύ ευχαριστημένος :)

 

 

 

5 ώρες χρήση με 4G και να μένει 46% φαίνεται λίγο extreme σενάριο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται νέες εκδόσεις του iPhone SE.

Συγκεκριμένα, από την ερχόμενη Παρασκευή καταργούνται οι εκδόσεις χωρητικότητας 16 και 32 Gigabytes, και θα αρχίσουν να διατίθενται αυτές με 32 και 128 Gigabytes αποθηκευτικό χώρο.

Οι τιμές θα μείνουν οι ίδιες. Αν αυτό ισχύσει και στην Ελλάδα μας, δε το ξέρω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται νέες εκδόσεις του iPhone SE.

Συγκεκριμένα, από την ερχόμενη Παρασκευή καταργούνται οι εκδόσεις χωρητικότητας 16 και 32 Gigabytes, και θα αρχίσουν να διατίθενται αυτές με 32 και 128 Gigabytes αποθηκευτικό χώρο.

Οι τιμές θα μείνουν οι ίδιες. Αν αυτό ισχύσει και στην Ελλάδα μας, δε το ξέρω...:rolleyes:

 

Θα αλλαξουν οι 16 και 64 με 32 και 128; Καλο νεο,και προσωπικα τωρα με αυτη την αλλαγη συμφερει.Τα 16 πλεον δεν φτανουν και επρεπε να γινει εξ αρχης απο την Apple.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες χρήση με 4G και να μένει 46% φαίνεται λίγο extreme σενάριο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Κανονική χρήση και μουσική, χωρίς να ανοίγω ποτέ το low power mode

 

IMG_4945.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Κανονική χρήση και μουσική, χωρίς να ανοίγω ποτέ το low power mode

 

IMG_4945.png

 

Η μουσική στο παρασκήνιο μετράει σαν χρήση αλλά δεν μας δίνει και τόσο καλό αποτέλεσμα για την χρήση της συσκευής.

Πόσες ώρες λέει η μουσική σου παρασκήνιο;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η μουσική στο παρασκήνιο μετράει σαν χρήση αλλά δεν μας δίνει και τόσο καλό αποτέλεσμα για την χρήση της συσκευής.

Πόσες ώρες λέει η μουσική σου παρασκήνιο;

 

Τι εννοείς; Εγώ απλά αναφέρθηκα στην αυτονομία, μέσα στην οποία έπαιξα και μουσική και η μπαταρία πάλι δεν επηρεάστηκε σημαντικά. 4% έχει η μουσική και 19% έχει μια εφαρμογή με σκίτσα που χρησιμοποιώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...