Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημέρα σε όλη την παρέα, αγόρασα ένα iPhone SE 64άρι από Cityshop Ευρωπαϊκό, σήμερα παραλαμβάνω από courier, υπάρχει τρόπος να δούμε αν φοράει Samsung η TSMC Επεξεργαστή πριν ανοίξω το κουτί ? Ευχαριστώ!:O

 

Και πόσο φορτίζουμε και πότε για πρώτη φορά ?

 

Φίλε με ποιο iOS ήρθε η συσκευή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με ποιο iOS ήρθε η συσκευή;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι! Με το που ήρθα ήρθε το τράβηξα αναβάθμιση και έκανα εγκατάσταση των εφαρμογών και των ρυθμίσεων μου.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω θα ανοιξω μεγαλο θεμα..αλλα θα το πω,γιατι εχω σκασει και ειμαι ψιρας ως το κοκαλο.θελω λοιπον να βρω οπωσδηποτε SE αλλα με τον επεξεργαστη της TSMC και οχι της SAMSUNG.Μπορεις να δεις τι εχεις με αρκετες εφαρμογες οπως antutu κλπ.το θεμα μου ομως ειναι,οτι επειδη βλεπω τα μεταχ. τα ζητανε τρελες τιμες..(303 πλεον 32ρι καινουριο) μαλλον θα παω σε καινουριο.θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπο με ΙΜΕΙ η αριθμο παρτιδας κλπ...να δω αν αυτο που θα παραγγειλω εχει τον TSMC επεξεργαστή.ευχαριστω. Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος.

Ωστόσο, θα ήθελα πολύ να μου αναπτύξεις το συλλογισμό σου, γιατί θέλεις τόσο πολύ να βρεις συσκευή με επεξεργαστή κατασκευασμένο από τη TSMC.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος.

Ωστόσο, θα ήθελα πολύ να μου αναπτύξεις το συλλογισμό σου, γιατί θέλεις τόσο πολύ να βρεις συσκευή με επεξεργαστή κατασκευασμένο από τη TSMC.

 

Καθαρά ψυχολογικό

Το είχα κι εγώ όταν έψαχνα 6s

Ότι έχουν διάφορες οι δυο επεξεργαστές πρέπει να το πούμε

Έχουν γίνει και τεστ

Βέβαια δεν είναι μεγάλες οι διάφορες τους

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά ψυχολογικό

Το είχα κι εγώ όταν έψαχνα 6s

Ότι έχουν διάφορες οι δυο επεξεργαστές πρέπει να το πούμε

Έχουν γίνει και τεστ

Βέβαια δεν είναι μεγάλες οι διάφορες τους

 

Το πήρα πριν από 5 μέρες και είναι με τον επεξεργαστή της samsung. Έκδοση iOS 10.3... Το ίδο και ο αδερφός μου μία μερά μετά... Η τιμή του πλέον τα σπάει....32G με 300€...

 

Μην κολλάτε με τον επεξεργαστή, το είχα το κινητό και πέρισυ τον Ιούνιο που πρωτοεμφανίστηκε, με TSMC και μου έβγαζε χαμηλότερο Untutu Bench, αν και σαφώς διαφορετική έκδοση του προγράμματος.

 

Οι διαφορές είναι, αν υπάρχουν, ανούσιες για εμένα προσωπικά. Το τηλεφωνάκι είναι ότι καλύτερο στο μέγεθός του και ως χρήστης και του 7 να πω ότι το χαίρομαι το ίδιο... Είναι πολύ γρήγορο, και υπέρ-λειτουργικό όσο αφορά την φορητότητά του λόγω μεγέθους, ειδικά σε "αποστολές" όπως, γυμναστική, τρέξιμο, δύσκολα περιβάλλοντα εργασίας κ.λ.π. Ξεχνάς ότι έχεις επάνω σου.... :D

Mac Mini, iMac 2.8 extreme 24'', Mac Book Alu, Mac Book Pro 17", iPhone 7, iPhone SE, iPhone 4s, iPod Nano
Link to comment
Share on other sites

Και όπως πάει, με το iOS 11 να είναι συμβατό με 5s και άνω, το βλέπω για πολλά χρόνια αναβαθμίσιμο.
Mac Mini, iMac 2.8 extreme 24'', Mac Book Alu, Mac Book Pro 17", iPhone 7, iPhone SE, iPhone 4s, iPod Nano
Link to comment
Share on other sites

σε τεστ που γιναν,με βαρυ φορτιο μονιμο βγηκε διαφορα μεχρι και 16% στην μπαταρια.το θεμα ειναι ότι ο TMSC τρεχει μονιμα κρυος ενω ο αλλος οχι..το 2-3% στη μπαταρια που λενε ειναι σε νορμαλ χρηση..

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

σε τεστ που γιναν,με βαρυ φορτιο μονιμο βγηκε διαφορα μεχρι και 16% στην μπαταρια.το θεμα ειναι ότι ο TMSC τρεχει μονιμα κρυος ενω ο αλλος οχι..το 2-3% στη μπαταρια που λενε ειναι σε νορμαλ χρηση..

 

Αν το ζορίζεις τέρμα τότε ναι μπορεί να φτάσει η διαφορά τους τόσο πολύ

Εγώ θα έπαιρνα Tsmc πάντως αλλά ο καθένας ξέρει για αυτόν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

σε τεστ που γιναν,με βαρυ φορτιο μονιμο βγηκε διαφορα μεχρι και 16% στην μπαταρια.το θεμα ειναι ότι ο TMSC τρεχει μονιμα κρυος ενω ο αλλος οχι..το 2-3% στη μπαταρια που λενε ειναι σε νορμαλ χρηση..

Ναι, πράγματι, υπάρχουν test από διάφορες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο που δείχνουν πως υπάρχουν διαφορές στη θερμοκρασία λειτουργίας, την επεξεργαστική ισχύ και διάρκεια μπαταρίας, σε μη πραγματικές συνθήκες. Ωστόσο, μπορώ να μιλήσω εκ πείρας, μιας και είχα το iPhone 6S Plus και με τους δύο επεξεργαστές. Το πρώτο είχε τον TMSC, ενώ η συσκευή που μου την αντικατέστησαν στο service, έχει αυτόν από τη Samsung.

Οι διαφορές που εγώ παρατήρησα, είναι από αμελητέες έως ανύπαρκτες σε πραγματικές συνθήκες. Ούτε πιο αργό είναι αυτό με επεξεργαστή της Samsung, ούτε καταναλώνει τη μπαταρία πιο γρήγορα ή τουλάχιστον φαινομενικά πιο γρήγορα, ούτε και ανεβάζει θερμοκρασίες πιο πάνω από τη πρώτη μου συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ετσι.γι αυτο ειπα υπο νορμαλ συνθηκες.αλλα επεδη εγω μαλλον παω κατευθειαν για jb κλπ..δε θελω να το ριψοκινδυνευσω..και δεν είναι μονο το gaming που τρεχει βαρια..εδω σε βαρυ τεστ ειδα 20% διαφορα.απλως πρωτη φορα παω σε ios και θελω να παρω κατι 100% απροβληματιστο.το θεμα ειναι πως γινεται να το μαθουμε ρε παιδια...
Link to comment
Share on other sites

ετσι.γι αυτο ειπα υπο νορμαλ συνθηκες.αλλα επεδη εγω μαλλον παω κατευθειαν για jb κλπ..δε θελω να το ριψοκινδυνευσω..και δεν είναι μονο το gaming που τρεχει βαρια..εδω σε βαρυ τεστ ειδα 20% διαφορα.απλως πρωτη φορα παω σε ios και θελω να παρω κατι 100% απροβληματιστο.το θεμα ειναι πως γινεται να το μαθουμε ρε παιδια...

 

Πας για jailbreak αλλά τι έκδοση έχεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

χμμμ αναλογα με τι θα μου ερθει.αν τελικα το παρω καινουριο,μαλλον θα μου ερθει με 10.2 max οποτε οκ..αν το παρω μεταχ. και ειναι αναβαθμισμένο σε 10.3 και μετα θα πρεπει να περιμενω.αν και νομιζω βγηκε jb για 10.3.1...
Link to comment
Share on other sites

χμμμ αναλογα με τι θα μου ερθει.αν τελικα το παρω καινουριο,μαλλον θα μου ερθει με 10.2 max οποτε οκ..αν το παρω μεταχ. και ειναι αναβαθμισμένο σε 10.3 και μετα θα πρεπει να περιμενω.αν και νομιζω βγηκε jb για 10.3.1...

 

Μην ελπίζεις έτσι εύκολα γιατί πιθανόν να έχει τελευταίες εκδόσεις και δεν θα μπορέσεις να το ξεκλειδωσεις τόσο γρήγορα

Άσε που μπορεί και να μην χρειαστείς το jailbreak

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αλλα ο κυριως λογος που το παιρνω ειναι το jb!πραγματικα καμια σχεση αυτα που μπορεις να κανεις σε σχεση με το root και xposed στο android..σας το λεω υπευθυνα με πειρα στα android εδω και χρόνια...οταν λεμε καμια..καμια πραγματικα.αν αρχισω κ συγκρινω,θα ξεφυγουμε εντελως και θα φαμε κραξιμο απο τον admin!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αλλα ο κυριως λογος που το παιρνω ειναι το jb!πραγματικα καμια σχεση αυτα που μπορεις να κανεις σε σχεση με το root και xposed στο android..σας το λεω υπευθυνα με πειρα στα android εδω και χρόνια...οταν λεμε καμια..καμια πραγματικα.αν αρχισω κ συγκρινω,θα ξεφυγουμε εντελως και θα φαμε κραξιμο απο τον admin!

 

Τα γνωρίζουμε αυτά δεν υπάρχει λόγος να τα συγκρίνουμε

Αν πάρεις iPhone για να μπεις σε διαδικασία να το σκαλίζεις και να προσπαθείς να το φέρεις στα μέτρα σου όπως θα έκανες με xposed σε ένα android καλύτερα μην πάρεις καθόλου

Μπορείς να πάρεις ένα oneplus και να κανείς τέτοια πράγματα

Δεν πρόκειται το iPhone να έρθει ποτέ στα μέτρα σου αν σκέφτεσαι έτσι

Εσυ πρέπει να πας με τα νερά του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

οχι,εννοω το αντιθετο!!με αυτα που ειδα,με το jb μπορεις να κάνεις 90% παραπανω απο οτι στο xposed στο android!!!δε ξερω ειλικρινά γιατι εχει επικρατησει αυτη η φημη με το android...ισως επειδη ειναι ipen source και μπορεις να κανεις τα παντα ανα πασα στιγμη.μονο αυτο.παντως τα jb tweaks είναι χιλιαδες.νομιζω 12000 και..και τα xposed μαζί με root καποιες ρκατονταδες..και περα απο αυτό..ενα jb tweak κανει δουλεια όπως να ειχες πχ στο android 5 διαφορετικα xposed tweak,root εφαρμογες και launcher μαζί!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ήθελα να κάνω το iphone hotspot για να συνδέσω το iPad αλλά δεν υπάρχει η επιλογή, έχω Q (Wind) Card σε αυτό που μου δίνει πολύ internet. Τι παίζει ? Έχω έκδοση 10.3.2. :(

 

Edit:

Εντάξει το βρήκα, και η λύση έχει ως εξής.

Ρυθμίσεις -> Δεδομένα -> Επιλογές Περιαγωγή Ανενεργή -> Κινητό Δίκτυο Δεδομένων -> σε όλες τις σειρές που γράφει APN συμπληρώνουμε την λέξη: myq

πατάμε πίσω και εμφανίζεται αυτόματα η επιλογή Hotspot! :)

Edited by manos20082
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
συγνωμη για το διπλο ποστ,αλλα ηρθε επιτελους η ωρα και σημερα θα το εχω.υπαρχει τροπος με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεσο να κανω downgrade στη 10.2;;;
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για το διπλο ποστ,αλλα ηρθε επιτελους η ωρα και σημερα θα το εχω.υπαρχει τροπος με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεσο να κανω downgrade στη 10.2;;;

 

10.3.1 μπορεις να πας σιγουρα.Εγω πηγα χθες το 5s γιατι στην τελευταια εκδοση ειχα θεμα με υπερθερμανση χωρις λογο και drain.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10.3.1 μπορεις να πας σιγουρα.Εγω πηγα χθες το 5s γιατι στην τελευταια εκδοση ειχα θεμα με υπερθερμανση χωρις λογο και drain.

 

Μέχρι να σταματήσει να υποστηρίζεται και αυτή από στιγμή σε στιγμή

Πάντοτε στο iPhone μπορούμε να περάσουμε την έκδοση που τρέχει τώρα και ΙΣΩΣ μια αμέσως προηγούμενη εάν δεν έχει σταματήσει να υπογράφεται.

Συνήθως σταματάει η υπογραφή της αμέσως προηγούμενης έκδοσης 1-2 εβδομάδες αφού βγει η τελευταία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να σταματήσει να υποστηρίζεται και αυτή από στιγμή σε στιγμή

Πάντοτε στο iPhone μπορούμε να περάσουμε την έκδοση που τρέχει τώρα και ΙΣΩΣ μια αμέσως προηγούμενη εάν δεν έχει σταματήσει να υπογράφεται.

Συνήθως σταματάει η υπογραφή της αμέσως προηγούμενης έκδοσης 1-2 εβδομάδες αφού βγει η τελευταία

 

Η συγκεκριμενη υπογραφεται εδω και ενα μηνα.Την εβαλα εγω γιατι ειχα θεμα με το 5s.Αμα εχει κανεις 5/5s η 10.3.1 ειναι καλυτερη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...