Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

ρε παιδια, αν ειναι δυνατον, ας μην κρινουμε ενα λειτουργικο, επειδη δεν το υποστηριζουν συσκευες τριετιας...και λογικο ειναι, για να ανταγωνιστει τους υπολοιπους επρεπε να αποκτησει και αλλα πραγματα, οποτε απαιτει και αλλους πορους...τα κουτακια στο μαυρο φοντο δεν εινια λειτουργικο, οποτε λογικο να τρεχει σε συσκευες ψοφιμια...

 

οποτε παμε στα του ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

πρωτον, λαγκαρει?γιατι ολα τα windows phone γενικα λαγκαραν, συμπεριλαμβανομενου και του 925 που ειχα (οι κουκιδες που φορτωνουν ειναι λαγκ, οσοι δε το εχετε καταλαβει ακομα)

δευτερον, απο παραμετροποιηση τι γινεται?

τριτον, με το store τι γινεται?αρχισαν επιτελους να εμφανιζονται εφαρμογες, η μπακαλιστικες λυσεις με 3rd party παλι?

τεταρτον, η γενικοτερη εμπειρια πως ειναι?μιλαμε παντα για τα 10, οχι για το αν χαλαστικαν οσοι δε τα πηραν

 

προσωπικα θεωρω τιμιο το οτι η ms δεν εδωσε τα 10 σε συσκευες που εκρινε οτι δε μπορουσα να τα σηκωσουν, καταστρεφοντας τες ετσι, μονο και μονο για να πει οτι τις υποστηριξε (βλεπε apple, που οτι συσκευη παλιωσει μολις παρει τα updates σερνεται)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό (το λες) είναι στεγνή παραπληροφόρηση.

Έχει γίνει ενσωμάτωση των χαρτών της Here στην native εφαρμογή των wp.

Κράξτε,αλλά ενημερωθείτε πρώτα,να ξέρετε τι κράζετε.

 

http://360.here.com/2016/03/15/important-information-about-here-apps-on-windows-phone/

http://www.theregister.co.uk/2016/03/15/here_mappers_dump_windows_10_users/

http://www.theverge.com/2016/3/15/11234462/here-maps-support-windows-phone-windows-10

Πριν απο 4 μέρες βγήκε η είδηση.

" Microsoft only purchased Nokia's handset division, but failed to secure rights to Here maps. Nokia sold its Here maps unit to Audi, BMW, and Mercedes for $3 billion back in August, and it's clear the German automotive companies want to focus on iOS and Android. Windows 10 phone users will be left with Microsoft's own lackluster mapping app. Microsoft licenses Here's data for its own map app, but it does not include all of the features and functionality of the existing Here apps for Windows Phone."

Το κόβεις για παραπληροφόρηση/ράδιο-αρβύλλα; Μακάρι να ήταν αλλά χλωμό το κόβω.

Και δεν είναι κράξιμο αλλά ξενέρωμα γιατί το έχω το 1020

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως με τα 10 θα κοιτούσε τον ανταγωνισμό στα μάτια και 3-4 μήνες μετά κοιτάει δεν κοιτάει την ...κιτ-κατ.

Πολύ καλή η αναβάθμιση από τα 8 αλλά ακόμα έχει δρόμο το λειτουργικό για να θεωρηθεί ισάξιο των άλλων 2, το android τουλάχιστον εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς, είχα για 2-3 βδομάδες σαν κύρια συσκευή xperia m με ανδροιδ 6 και οι αλλαγές σε σχέση με την 4,4 που ήταν η τελευταία που είχα χρησιμοποιήσει είναι πολλές και σε εμφάνιση και λειτουργικότητα.

Αυτά του περι λαγκ-ντροιντ δεν ισχύουν πλέον, σφαίρα πήγαινε το Μ και μιλάμε για συσκευή του 13.

 

Παρόλα αυτά συνεχίζω να προτιμώ τα windows και γενικά έχουν ωραιότερη αίσθηση αλλά οι ελλείψεις είναι ξεκάθαρες και αν δεν αλλάξει κάτι στο Redstone τότε θα λέμε πως το 16 ήταν άλλη μια χαμένη χρονιά και στην προσπάθεια της η ΜΣ να τραβήξει άτομα από τα άλλα λειτουργικά θα χάσει και τους δικούς της.

Μην ξεχνάμε πως γύρω στο 30-40% θα μείνει με wp8 άρα αργά η γρήγορα θα έχει εφαρμογές που δεν αναβαθμίζονται.

Ήδη άφησα τα windows στο pc και αν τα πράγματα μείνουν όπως έχουν θα αναγκαστώ και στο mobile.

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσοι έχουν συσκευές (αξιόλογες όπως το το 920, 1020) σε λίγο θα είναι απλά συλλεκτικό και μη λειτουργικό, θα μείνουν στην 8.1 (που δεν είναι απαραίτητα κακό) αλλά θα έχουν και έλλειψη από τις ήδη λίγες εφαρμογές που κάνεις dev δεν θα ασχοληθεί να τις αναβαθμίσει (και αυτό είναι κακό)

 

 

 

Μα αυτό έγραψα και γω οτι το θέμα είναι τι θα γίνει τελικά με αυτούς που θα μείνουν με το 8.1 σε αυτά τα κινητά με τις εφαρμογές, αν και φαντάζομαι οτι τουλάχιστον οι γνωστές εφαρμογές θα συνεχίσουν να υποστηρίζονται για κανα δυο χρόνια ακόμη, χρόνος που έτσι κι αλλιώς είναι αρκετός για να προχωρήσει κάποιος σε αναβάθμιση του κινητού του.

Προσωπικά πάντως έχω περάσει το 10 στο 920 και έχω μείνει ικανοποιημένος, ίσως να μην είναι τόσο γρήγορο όσο το 8.1, όμως δεν έχω προβλήματα και η εμπειρία χρήσης είναι πολύ κοντά στο 8.1.

Για μένα στα 920, 925 και 1320 έπρεπε να τη δώσει, εδώ έδωσε η Samsung στο S3 την 4.3 και το κινητό αχρηστεύτηκε.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, αν ειναι δυνατον, ας μην κρινουμε ενα λειτουργικο, επειδη δεν το υποστηριζουν συσκευες τριετιας...και λογικο ειναι, για να ανταγωνιστει τους υπολοιπους επρεπε να αποκτησει και αλλα πραγματα, οποτε απαιτει και αλλους πορους...τα κουτακια στο μαυρο φοντο δεν εινια λειτουργικο, οποτε λογικο να τρεχει σε συσκευες ψοφιμια...

 

οποτε παμε στα του ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

πρωτον, λαγκαρει?γιατι ολα τα windows phone γενικα λαγκαραν, συμπεριλαμβανομενου και του 925 που ειχα (οι κουκιδες που φορτωνουν ειναι λαγκ, οσοι δε το εχετε καταλαβει ακομα)

δευτερον, απο παραμετροποιηση τι γινεται?

τριτον, με το store τι γινεται?αρχισαν επιτελους να εμφανιζονται εφαρμογες, η μπακαλιστικες λυσεις με 3rd party παλι?

τεταρτον, η γενικοτερη εμπειρια πως ειναι?μιλαμε παντα για τα 10, οχι για το αν χαλαστικαν οσοι δε τα πηραν

 

προσωπικα θεωρω τιμιο το οτι η ms δεν εδωσε τα 10 σε συσκευες που εκρινε οτι δε μπορουσα να τα σηκωσουν, καταστρεφοντας τες ετσι, μονο και μονο για να πει οτι τις υποστηριξε (βλεπε apple, που οτι συσκευη παλιωσει μολις παρει τα updates σερνεται)

 

Όχι δεν λαγκάρει, η μετάβαση μεταξύ εφαρμογών γίνεται χωρίς resuming ακόμα και στα snapdragon 200. Ομαλή εμπειρία χρήσης. Πρόβλημα υπήρξε μόνο στις συσκευές που έκοψαν από την αναβάθμιση με τους παλιότερης γενιάς επεξεργαστές.

Από παραμετροποίηση δεν έχω βρει και πολλά πράγματα να μην ρυθμίζονται. Έχει αφήσει να τα ρυθμίζεις όλα, από το τι τρέχει στο παρασκήνιο μέχρι τι ήχο ειδοποίησης θα έχει η συγκεκριμένη εφαρμογή στο notification center.

Στο store οι εφαρμογές που είναι δημοφιλείς στυλ (twitter και Instagram) έβγαλαν universal. Το φεισμπουκ έχει διαθέσει προς το παρόν την universal μόνο στο desktop. Εννοείται ότι όλες οι εφαρμογές συστήματος και το office, onenote, wunderlist, outlook χάρτες κτλ είναι universal καθώς και συνήθεις εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών που κατεβάζεις συνήθως σε τηλέφωνα όπως πχ να δεις τα dbm στα διαθέσιμα δίκτυα wifi και ποιο κανάλι είναι λιγότερο φορτωμένο, ή να μετρήσεις την ταχύτητα του νετ ή να δεις τις φωτος από το 500px ή να βάλεις εφαρμογή καιρού τρίτου κατασκευαστή με πλεούμενα νησάκια και καλικατζαράκια έχουν βγει universal εφαρμογές. Κάτι Netflix, deezer κτλ και αυτές universal. Εφαρμογές RSS readers universal κτλ κτλ. Τώρα εγώ θεωρούμε ας πούμε συντηρητικός χρήστης και έχω καμιά 80ρια εφαρμογές οπότε δεν ξέρω αν είχα τιποτε περίεργες απαιτήσεις αν θα έβρισκα γι αυτές universal εφαρμογή. Γενικότερη εμπειρία θε έλεγα 8/10 κυρίως λόγω polishing που θέλει ακόμα η πλατφόρμα στα interfaces , όχι στο API.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://360.here.com/2016/03/15/important-information-about-here-apps-on-windows-phone/

http://www.theregister.co.uk/2016/03/15/here_mappers_dump_windows_10_users/

http://www.theverge.com/2016/3/15/11234462/here-maps-support-windows-phone-windows-10

Πριν απο 4 μέρες βγήκε η είδηση.

" Microsoft only purchased Nokia's handset division, but failed to secure rights to Here maps. Nokia sold its Here maps unit to Audi, BMW, and Mercedes for $3 billion back in August, and it's clear the German automotive companies want to focus on iOS and Android. Windows 10 phone users will be left with Microsoft's own lackluster mapping app. Microsoft licenses Here's data for its own map app, but it does not include all of the features and functionality of the existing Here apps for Windows Phone."

Το κόβεις για παραπληροφόρηση/ράδιο-αρβύλλα; Μακάρι να ήταν αλλά χλωμό το κόβω.

Και δεν είναι κράξιμο αλλά ξενέρωμα γιατί το έχω το 1020

 

Εδώ μπορείς να δεις αν είναι lackluster

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/03/17/new-features-in-windows-10-maps-app/

Link to comment
Share on other sites

@georgb:

Αν παρατήρησες στην αρχική παράγραφο (και στην επικεφαλίδα) λέει: I’m excited to share new features in the Windows 10 Maps app. Δεν αναφέρει Here. Είναι η βάση από τους πρώην Here maps και είναι στο χέρι της Microsoft πώς θα εμπλουτίσει την νέα εφαρμογή των χαρτών. Ποιος ξέρει αν την δουλέψουν σωστά

ίσως καταλήξει καλύτερη, θα δείξει.

Ελπίζω να μην προκύψει θέμα με τα favorite places. (όπως συνέβη όταν έκλεισε ο σερβερ στο symbian, τι ξενέρωμα και εκείνο...)

Luckluster?

Απορία: ήταν τόσο δύσκολο να βγάλουν ένα σωστό αλγόριθμο για την κάμερα του 1020 και δεν θα λάβει το κινητό πλήρη υποστήριξη από το λειτουργικό? Ακόμα και αν περάσουν όσοι θέλουν τα 10 μέσω Insiders κάποια χαρακτηριστικά θα λείπουν, η ποιότητα στις φωτογραφίες θα είναι υποδυέστερη και δεν θα μπορείς για παράδειγμα να αλλάξεις την ανάλυση της οθόνης( εκτός αν βγήκε preview που έλυσε τέτοια θέματα)

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να στραφεί περισσότερος κόσμος στο λογισμικό της Microsoft, είναι καλό για τους καταναλωτές να υπάρχει ποικιλία επιλογών. Ή αλήθεια είναι όμως ότι τα βλέπω λίγο χλωμά τα πράγματα...
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα εμπλουτίζονται από δύο πηγές, από την συνδρομή που πληρώνει στην Here και από το bing. Ότι ενημέρωση βγάζει η Here θα υπάρχει και στην βάση των windows maps. Αν αλλάξει παροχό η MS θα παίρνει τα δεδομένα από τον καινούργιο παροχό. To bing σαν search engine δρα επικουρικά. Πχ αν ψάξεις ένα βενζινάδικο ή ένα φαρμακείο στην Cortana και είναι περασμένο στο bing σου βγάζει διάφορες επιλογές όπως να καλέσεις το τηλέφωνο ή να σε κάνει navigation εκεί και περνάει τα δεδομένα στο MS Maps για να ξεκινήσει η πλοήγηση. Και μέχρι τον Ιούνιο που θα αποσυρθεί από το store η εφαρμογή here αναμένονται επιπλέον χαρακτηριστικά στα maps.
Link to comment
Share on other sites

παιδια με τα gapps τι γινεται?

 

εγω ας πουμε ειχα θεμα με το οτι τα gmail μου, δε θυμαμαι τι εφαρμογη ειχα βαλει, οτι αργουσαν πολυ να ερθουν σαν ειδοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

 

Mπορεί να μην είναι αρβύλα,αλλά βλέπω τι χάρτες έχουν τα win 10 εδώ και πολλούς μήνες.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια, αν ειναι δυνατον, ας μην κρινουμε ενα λειτουργικο, επειδη δεν το υποστηριζουν συσκευες τριετιας...

 

την στιγμή που άλλες πανάκριβες εταιρίες στην διετία μπορεί να μην σου δώσουν τίποτα.

Τες πα ο καθένα έχει τα γούστα του,και βάση με αυτά κράζει τον ανταγωνισμό..

Τώρα τα 10 αυτά καθε αυτά.

Δεν κολλάνε,δεν έχουν ουσιαστικές ελλείψεις και τίποτα να ζηλέψουν από τα άλλα 2 λειτουργικά.

Στα των εφαρμογών τώρα,αφού βγήκαν επίσημα τα wp10 περιμένουμε τις universal εφαρμογές και τις εκδόσεις που θα είναι γραμμένες για αυτό το λειτουργικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

?

 

εγω ας πουμε ειχα θεμα με το οτι τα gmail μου, δε θυμαμαι τι εφαρμογη ειχα βαλει, οτι αργουσαν πολυ να ερθουν σαν ειδοποιηση...

 

τα mail έρχονται κανονικά,κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά.

 

@alfa χίλιες φορές καλύτερο σε τι το MotoG;σε εφαρμογές της πλάκας;ένας απλός χρήστης,καλύπτεται σε όλα τα λειτουργικά.

Βρείτε ένα κινητό στα 93/94 ευρώ που έχει φτάσει η τιμή του Lumia 640 στην Ελλάδα που να δουλεύει εξίσου ομαλά.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

@georgb

Thx για την ενημέρωση.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν σε μελλοντικές εκδόσεις αφήσει έξω το Lumia 930 (που έχω).....Πάω σε iPhone. Τα WP τα υποστηρίζω από τότε που βγήκαν (ήταν αυτό που μου άρεσε περισσότερο από όλα), αλλά αν είναι να μου ξηγιέται έτσι η Microsoft, θα τους ξηγηθώ και εγώ ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν σε μελλοντικές εκδόσεις αφήσει έξω το Lumia 930 (που έχω).....Πάω σε iPhone. Τα WP τα υποστηρίζω από τότε που βγήκαν (ήταν αυτό που μου άρεσε περισσότερο από όλα), αλλά αν είναι να μου ξηγιέται έτσι η Microsoft, θα τους ξηγηθώ και εγώ ανάλογα.

 

Ο επεξεργαστης του 930 εχει την διπλασια επεξεργαστικη δυναμη απο το 550 που βγηκε τον δεκεμβρη. Θα πηγαινει απροβληματιστα τα windows 10 για αλλα 3 χρονια μινιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, με αυτό το μισό update που έδωσε (για άλλη μια φορά, wp7.5 anyone;.... :rolleyes: ), γιατί και το updated firmware το "περιμένουμε", δε βλέπω να θέλει η MS να έχει smartphones. Καθυστερεί όλο αυτό τον καιρό, για να δώσει μισό update (νέα έκδοση os, χωρίς firmware, που θα συνδέει σωστά software με hardware, είναι μισό update), σε λιγότερες από τις μισές συσκευές. Όλο αυτό δε μου δείχνει εταιρεία, που θέλει να πετύχει και σημαντικό, στο συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς. Και όλο αυτό με τον έμμεσο τρόπο να πάρουμε το update (αλήθεια, δε μπορούσε να "έρθει" στις συσκευές μας το update, με έναν απλό έλεγχο για αναβαθμίσεις, από τις ρυθμίσεις; ), δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

 

Επίσης, έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα έρθει το "πολυπόθητο" firmware ή κι αυτό "coming soon";...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 535 για backup και περισσότερο για να εξερευνήσω τα windows. Ποτέ μου δεν μπόρεσα να το κάνω βασικό λειτουργικό επειδή είχε πολλά θέματα η 8.1 και το ποιο σημαντικό για τις δικές μου ανάγκες να μην μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου από gmail όπου οι περισσότερες είχαν προσαρμοσμένα (custom) νούμερα.

Αυτό πλέον το θέμα λύθηκε με τα 10άρια μιας και σε αφήνει να έχεις λογαριασμό gmail. Επίσης έχουν γίνει πάρα μα πάρα πολλές βελτιώσεις και έχουν μπει τα θεμέλια για να γίνει ένα τέλειο φορητό εργαλείο των desktop windows.

Δεν θα σχολιάσω συγκεκριμένη συσκευή Lumia γιατί θα ήταν ανώριμο. Θεωρώ όμως το σύνολο του λειτουργικού ότι έχει πολύ μέλλον και το δυνατό χαρτί που θα γίνει χαμός είναι το continuum για όσους δεν το έχουν καταλάβει. Πιστεύω ότι στο μέλλον θα το αναβαθμιστεί ώστε να τρέχει και Χ86 εφαρμογές, εκεί θα μιλάμε για το απόλυτο μηχάνημα που καμία από τις άλλες δύο πλατφόρμες μπορεί καν να πλησιάσει.

Για την ώρα θα έχω το android βασικό λειτουργικό, αλλά πιστεύω ότι αργότερα όταν θα βγει και κάποιο hardware που να με καλύπτει σε λεπτομέρειες όπως stereo speakers, αδιάβροχο κτλ κτλ, τότε σίγουρα θα το τιμήσω για βασικό λειτουργικό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, με αυτό το μισό update που έδωσε (για άλλη μια φορά, wp7.5 anyone;.... :rolleyes: ), γιατί και το updated firmware το "περιμένουμε", δε βλέπω να θέλει η MS να έχει smartphones. Καθυστερεί όλο αυτό τον καιρό, για να δώσει μισό update (νέα έκδοση os, χωρίς firmware, που θα συνδέει σωστά software με hardware, είναι μισό update), σε λιγότερες από τις μισές συσκευές. Όλο αυτό δε μου δείχνει εταιρεία, που θέλει να πετύχει και σημαντικό, στο συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς. Και όλο αυτό με τον έμμεσο τρόπο να πάρουμε το update (αλήθεια, δε μπορούσε να "έρθει" στις συσκευές μας το update, με έναν απλό έλεγχο για αναβαθμίσεις, από τις ρυθμίσεις; ), δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

 

Επίσης, έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα έρθει το "πολυπόθητο" firmware ή κι αυτό "coming soon";...

 

ακριβώς, τα ειπες ολα. Καμια ελπίδα για κάποια εταιρεία που έχει αποδειχθεί τόσο ασυνεπής ξανά και ξανά. Και όλα αυτα ενω ελπιζει να τραβηξει και αλλους developers.. Κρίμα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, τα ειπες ολα. Καμια ελπίδα για κάποια εταιρεία που έχει αποδειχθεί τόσο ασυνεπής ξανά και ξανά. Και όλα αυτα ενω ελπιζει να τραβηξει και αλλους developers.. Κρίμα

 

Καλά τα λες!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, αν ειναι δυνατον, ας μην κρινουμε ενα λειτουργικο, επειδη δεν το υποστηριζουν συσκευες τριετιας...και λογικο ειναι, για να ανταγωνιστει τους υπολοιπους επρεπε να αποκτησει και αλλα πραγματα, οποτε απαιτει και αλλους πορους...τα κουτακια στο μαυρο φοντο δεν εινια λειτουργικο, οποτε λογικο να τρεχει σε συσκευες ψοφιμια...

 

οποτε παμε στα του ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

πρωτον, λαγκαρει?γιατι ολα τα windows phone γενικα λαγκαραν, συμπεριλαμβανομενου και του 925 που ειχα (οι κουκιδες που φορτωνουν ειναι λαγκ, οσοι δε το εχετε καταλαβει ακομα)

δευτερον, απο παραμετροποιηση τι γινεται?

τριτον, με το store τι γινεται?αρχισαν επιτελους να εμφανιζονται εφαρμογες, η μπακαλιστικες λυσεις με 3rd party παλι?

τεταρτον, η γενικοτερη εμπειρια πως ειναι?μιλαμε παντα για τα 10, οχι για το αν χαλαστικαν οσοι δε τα πηραν

 

προσωπικα θεωρω τιμιο το οτι η ms δεν εδωσε τα 10 σε συσκευες που εκρινε οτι δε μπορουσα να τα σηκωσουν, καταστρεφοντας τες ετσι, μονο και μονο για να πει οτι τις υποστηριξε (βλεπε apple, που οτι συσκευη παλιωσει μολις παρει τα updates σερνεται)

Δεν κρινουμε το λειτουργικο αυτο καθ' αυτου αλλα το οτι υποσχεθηκε/ανακοινωσε οτι ολες οι συσκευες που τρεχουν 8.1 θα αναβαθμιστουν, ετρεξε ο κοσμος και αγορασε συσκευες (το 520 ειναι το πιο καλοπουλημενο WP) και μετα εκανε την παπια... δεν μιλαμε οτι για να δωσει την αναβαθμιση περασαν μηνες επι μηνων....

οσο για το τι ειναι τιμιο, θα συμφωνησω, θεωρω ομως οτι ειναι και ατιμο το οτι αλλα ελεγε και τελικα αλλα εκανε.

δεν ειναι εικονα εταιρειας αυτη που θελει να κερδισει εδαφος...

την στιγμή που άλλες πανάκριβες εταιρίες στην διετία μπορεί να μην σου δώσουν τίποτα.

Τες πα ο καθένα έχει τα γούστα του,και βάση με αυτά κράζει τον ανταγωνισμό..

Τώρα τα 10 αυτά καθε αυτά.

Δεν κολλάνε,δεν έχουν ουσιαστικές ελλείψεις και τίποτα να ζηλέψουν από τα άλλα 2 λειτουργικά.

Στα των εφαρμογών τώρα,αφού βγήκαν επίσημα τα wp10 περιμένουμε τις universal εφαρμογές και τις εκδόσεις που θα είναι γραμμένες για αυτό το λειτουργικό.

 

@alfa χίλιες φορές καλύτερο σε τι το MotoG;σε εφαρμογές της πλάκας;ένας απλός χρήστης,καλύπτεται σε όλα τα λειτουργικά.

Βρείτε ένα κινητό στα 93/94 ευρώ που έχει φτάσει η τιμή του Lumia 640 στην Ελλάδα που να δουλεύει εξίσου ομαλά.

οι αλλες πανακριβες οπως λες και μαλλον δεν γνωριζεις, και δινουν αλλα και δεν υποσχονται οτι θα δωσουν ;)

οσο γοια το αν κολλανε τα WP... με το ορο κολλαει μπερδευτικαμε, το θεμα ειναι οταν παταω να ανοιξω μια εφαρμογη και βγαζει τις τελιτσες για 2-3-4 δευτερα.. δεν ειναι λαγκ αυτο? και μιλαω για συσκευες με 1 γιγα ραμ και δυνατους επεξεργαστες, οχι για το 520, τωρα για το τι εχουν να ζηλεψουν, κανε μια βολτα και διαβασε καλα τι γραφεται καθε μερα στα τοπικ των WP....

για τις universal εφαρμογες:

1) κρατα μικρο καλαθι

2) δεν ειναι κατι που απασχολει αυτους που ηδη εχουν WP παρα μονο οσοι το πηραν προσφατα...οι υπολοιποι σε λιγο δεν θα εχουν εφαρμογες... υπερβολικο, αλλα οταν και αν σταματησουν οι dev's τις αναβαθμισεις θα γινει χαμος.

αν τωρα παμε και στο θεμα των τιμων θα δουμε οτι ολες (ΟΛΕΣ) οι συσκευες WP ειχαν στην αρχη πολυ υψηλες τιμες, οι μη αποδοχη απο τον κοσμο εριξε τις τιμες, αρα δεν ειναι φθηνες συσκευες και φυσικα δεν κανουν τα ιδια με αυτα που κανουν συσκευες 1-2 χρονων με android που αν και παλια μοντελα ειναι μαλλον κατα τι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω πιο πολύ με τον T-mobile πιο πάνω! Τα 10 ήρθαν για να μείνουν, κι αν πετύχει και η ενοποίηση, θα ριζώσουν κιόλας! Το store εμπλουτίζεται σιγά σιγά με τις universal εφαρμογές, οπότε ούτε εκεί θα υπάρξει πρόβλημα αργότερα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλό λειτουργικό αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ο κόσμος έχει μάθει το android και το ios. Δεν χρειάζεται, ούτε ζητάει κάποιο άλλο λειτουργικό. Αν η MS τα είχε βγάλει μερικά χρόνια πριν θα είχε κυριαρχήσει στην αγορά όπως έκανε στο desktop. Τώρα είναι πλέον αργά και σιγά σιγά δείχνει να το καταλαβαίνει και η ίδια φροντίζοντας οι υπηρεσίες της να προωθηθούν και στις άλλες πλατφόρμες.
Link to comment
Share on other sites

Καλό λειτουργικό αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ο κόσμος έχει μάθει το android και το ios. Δεν χρειάζεται, ούτε ζητάει κάποιο άλλο λειτουργικό. Αν η MS τα είχε βγάλει μερικά χρόνια πριν θα είχε κυριαρχήσει στην αγορά όπως έκανε στο desktop. Τώρα είναι πλέον αργά και σιγά σιγά δείχνει να το καταλαβαίνει και η ίδια φροντίζοντας οι υπηρεσίες της να προωθηθούν και στις άλλες πλατφόρμες.

Δεν νομίζω ότι όλο αυτό το εγχείρημα το έκανε για να παρατήσει έτσι απλά το mobile κομμάτι! ;) Που δεν νομίζω να το παρατήσει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12

Ειναι γελοιοι! Δεν δινουν στο 1020 με 2 gb ram,ειναι αξιοι της μοιρας τους...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό λειτουργικό αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ο κόσμος έχει μάθει το android και το ios. Δεν χρειάζεται, ούτε ζητάει κάποιο άλλο λειτουργικό. Αν η MS τα είχε βγάλει μερικά χρόνια πριν θα είχε κυριαρχήσει στην αγορά όπως έκανε στο desktop. Τώρα είναι πλέον αργά και σιγά σιγά δείχνει να το καταλαβαίνει και η ίδια φροντίζοντας οι υπηρεσίες της να προωθηθούν και στις άλλες πλατφόρμες.

 

Σαν λειτουργικο ξερεις ποσα χρονια βγηκε πριν απο τους ανταγωνιστες;

Δεν φταιει αυτο,τα μυαλα τους φταινε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρ' όλα τα παραπάνω αρνητικά σχόλια, τι θα λέγατε αν τα αναβάθμισε όλα και μετά κολλούσαν;

Εγώ πιστεύω πέρα απ;όλα αυτά, τα 10 ήρθαν για να μείνουν! Κι όλα τα υπόλοιπα σε 6 μήνες, λιγο πολυ θα ξεχαστούν, όταν δουν τα 10άρια να στρώνουν σιγά σιγά και να αναβαθμίζονται συνεχώς, στις συμβατές παλιές συσκευές και στις καινούργιες! Κάποια στιγμή κι αυτοί που πήγαν τωρα σε Android, αν όχι όλοι, θα ξαναγυρισουν στα 10άρια όταν στρώσουν καλύτερα! Αυτή είναι η άποψή μου!

Θα ξαναγυρισουν; γιατι ποτε το ποσοστο πωλησων ξεπερασε το 1%;

Link to comment
Share on other sites

όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

τα firmwares θα δοθούν εν καιρό σε όλους με έξτρα αναβάθμιση όπως έχει ήδη ανακοινώσει η m$.

Αξίζει σαν λειτουργικό για τους λόγους που έχουν αναφερθεί λίγο παραπάνω και με την έλευση των univeral εφαρμογών ίσως κλείσει αισθητά η ψαλίδα και σε αυτόν τον τομέα.

 

Παρ' όλα τα παραπάνω αρνητικά σχόλια, τι θα λέγατε αν τα αναβάθμισε όλα και μετά κολλούσαν;

Εγώ πιστεύω πέρα απ;όλα αυτά, τα 10 ήρθαν για να μείνουν! Κι όλα τα υπόλοιπα σε 6 μήνες, λιγο πολυ θα ξεχαστούν, όταν δουν τα 10άρια να στρώνουν σιγά σιγά και να αναβαθμίζονται συνεχώς, στις συμβατές παλιές συσκευές και στις καινούργιες! Κάποια στιγμή κι αυτοί που πήγαν τωρα σε Android, αν όχι όλοι, θα ξαναγυρισουν στα 10άρια όταν στρώσουν καλύτερα! Αυτή είναι η άποψή μου!

 

Σίγουρα σαν λειτουργικό είναι πολλά υποσχόμενο. Ελπίζω μόνο εκεί στην Microsoft να μην κάνουν καμιά πατάτα και το κάψουν από μόνοι τους...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Της εχει δημιουργησει ηδη.. Εγω ειχα παρει το Surface pro 2 (μεταχ σε καλη τιμη 450€ 256 8γιγα με πλήκτρ.) Το 3 ήθελα αλλά επειδη ηταν πανάκριβο βολευτηκα με αυτο μεχρι να φτηνεινει το 3. Σιγα σιγα ομως διαπίστωσα οτι το χρησιμοποιω ολο και λιγοτερο. Σχεδον για τα παντα εχω πλέον βρει εφαρμογές στο Android που με βολευουν και καλυτερα για χρηση με δάχτυλο. Κατι office, excel (και αυτο γιατι χρησιμοποιώ macro που δεν υπάρχει σε Android), κατι streaming video αγωνες κλπ χρησιμοποιω σε αυτο. Με λιγα λογια το 90% της χρήσης μου, κατανάλωσης περιεχομένου όπως λέγεται, το κανω καλύτερα σε Android, που οι συσκευές ειναι και ποιο λεπτες ελαφριες, τις φέρνω εντελώς στα μετρα μου με xposed κλπ. Βαζεις τσαμπα οτι θελεις αν θελεις..

Αφου πλεον δε σκέφτομαι το sp3, αλλα μια συσκευή τυπου ipad pro με ισχυρο cpu, 12-13 ιντσες σε android, αν βγει.. Θα με βολεψει καλύτερα.

Και αυτο που περιγράφω θα το ακουσεις απο πολλούς. Αν χάσει τον πολεμο τον mobile, θα πεσει λιγο εως αρκετα σε βαθος χρονου και στο λειτουργικό της, σε ταμπλετες, pc.

Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το κεντρικό νόημα αλλα android tablet της προκοπής δεν βλέπω να βγαίνει απο κανέναν κατασκευαστή.

Δηλαδη στυλ iPad Pro με super εξοπλισμο,ποιότητα κατασκευης με υποστήριξη γραφιδας.

Και αν βγει θα κοστίζει στα 700-800+ οπου εκει ελάχιστοι θα το προτιμήσουν σε σχέση με την ευελιξία και πληρότητα ενος Windows tablet στα ίδια λεφτά και ας χάνουν τα Windows σε tablet mode οι εφαρμογες.

 

Μια χαρα καλύπτεται ο κοσμος με android 150-300 ευρω και οι πλοιοψηφια των κατασκευαστών αυτο το κομμάτι εχει επικεντρωθεί αποκλειστικά διοτι ο κοσμος αυτήν την κατηγορία android αγοράζει στην συντριπτική πλοιοψηφια.

 

Σιγά μη δωσει ο αλλος 700 ευρω απλα για να σερφάρει η λιγο office η να μπαίνει Facebook η gazzeta.gr η YouTube.

 

Σε premium κατηγορία mobile OS μονο η Apple εχει την ικανότητα να μαζέψει κοσμο.

Αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να το παραβλέπουμε και το γνωρίζουν πολυ καλά οι android OEM.

 

Και εδω που τα λεμε πχ ενα iPad Pro 2 με kickstand με υποστήριξη ποντικιού και εφόσον με το iOS 10 δωσει παραπανω OS X feuture το καλό βλέπω για κάλυψη των 90% των αναγκών μου σε σχέση με ενα Windows αντίστοιχα.

 

Και οσο να ναι το iOS υπερτερεί κατα κράτος του android και σε διαχείρηση αυτονομίας και θερμοκρασιών και σε optimized tablet app και σε tablet optimized UI.

 

Τωρα αν μελλοντικά φτάσει να ενοποιήσει android και chrome OS σε ενα ενιαίο λειτουργικο το οποιο θα εχει βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμο σε σχέση με σήμερα ισως κατι γίνει,αλλα και παλι η Google δύσκολα να φτάσει το επίπεδο ολοκλήρωσης οχι μονο της MS αλλα ουτε καν της Apple.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δώσει είτε σε κάποιον γνωστό ή φίλο ή συγγενή την μη συμβατή συσκευή και με 100 ευρω να πάρει ένα 640 και να προχωρήσει, τόσο απλά.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...