Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Φαίνεται πως η MS χάνει το παιχνίδι στην αγορά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί έως σήμερα μόνο που παράλληλα δημιουργεί νέο στάνταρ. Τα κινητά που διαθέτουμε μόνο για λόγους marketing παίρνουν την αναβάθμιση. Επί της ουσίας ο σκοπός της είναι ένα ενιαίο περιβάλλον εργασίας που θα καλύπτει και τους τρείς κλάδους. Γι' αυτό θα βγάλει εργαλείο για την μετατροπή των win32 εφαρμογών σε universal ενώ παράλληλα τα win10 κινητά της HP θα τρέχουν win32 εφαρμογές μέσω cloud όταν συνδέονται σε dock.

 

 

 

Όσον αφορά τις συσκευές που δε θα πάρουν την επίσημη έκδοση η MS παραδέχθηκε πως τελικά κατέστη αδύνατον να προσφέρει σωστή εμπειρία χρήσης σε αυτά τα κινητά. Δεν είναι ότι δεν προσπάθησε καν, όπως κάνουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές (ας μου θυμίσει κάποιος σε ποια έκδοση κόλλησε το xperia e3 του 1GB RAM), προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε αν το ποσοστό των windows στα κινητά ανέβει η κατέβει μετά από τα επίσημα δεκάρια... Αν κατέβει τότε ναι, είναι η αρχή τους τέλους. Η τελευταία τους ευκαιρία πιστεύω ήταν αυτή.
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ζήτησε κριτική πιο πάνω:

Ήμουν με WP7.5 και Lumia 710. Μας "κέρασε" ένα μεγάλο άκυρο το 2012, ξενέρωσα αλλά υπέθεσα πως τα κινητά δε θα μπορούσαν "αντέξουν" την αναβάθμιση. Φεβρουάριο του 2013 το πούλησα και πήγα στα WP8.0 με το Lumia 820. Κατενθουσιασμένος, πήρα όλα αυτά τα χρόνια 6 αναβαθμίσεις και, επειδή βαρέθηκα να περιμένω την κυκλοφορία των 10, από Νοέμβριο πέρασα την Insider Preview. Συγκεκριμένα, από Δεκέμβριο είχα την RTM (10586.0). Τα πράγματα ήταν μισά-μισά: από τη μια, είχα μια ουσιαστικότατη αναβάθμιση, με πάρα πολλά νέα χαρακτηριστικά, το πολλά υποσχόμενο UWP, νέες εφαρμογές και ένα άτυπο "convergence" με το Android σε θέμα design και δυνατοτήτων. Από την άλλη, είχα ένα κινητό που πια έχασε τη σπιρτάδα του, κολλούσε (!), έκλεινε εφαρμογές (!) και γενικότερα παρουσίαζε συμπεριφορά αντίστοιχου φτηνού Android 3ετίας. Μαζί μ' αυτό, άρχισαν να κάνουν και τα "ακροβατικά" τους στη MS, με κατάργηση του exclusivity (του τελευταίου κάστρου που είχε μείνει στα Windows Mobile, αφότου το performance είχε "πέσει"), εφαρμογές σε αντίπαλα λειτουργικά που είχαν παραπάνω χαρακτηριστικά απ' ό,τι στα Windows κλπ. Εδώ και μια βδομάδα, γύρισα στο Android.

 

Νομίζω η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση: από τη μία, όσοι περίμεναν τα 10άρια και έφαγαν άκυρο, έχουν απόλυτο δίκιο να φωνάζουν. Όταν βγαίνεις και με πομπώδεις τρόπους ανακοινώνεις αυτολεξεί ότι "το κινητό σας, θα πάρει την αναβάθμιση σε Windows 10 Mobile" και μερικούς μήνες μετά, αποδεικνύεσαι ψεύτης, δε μπορεί να σε εμπιστευτεί ο κόσμος. Από την άλλη, έχει και η Microsoft δίκιο. Τόσο καιρό, ενώ ουσιαστικά τα 10 Mobile ήταν "feature locked" από το Δεκέμβριο -δηλαδή, μπορούσε το rollout να είχε γίνει 3 μήνες νωρίτερα- έβγαλε, ούτε λίγο, ούτε πολύ, 8 ενδιάμεσες ενημερώσεις έως και την .164 που κυκλοφόρησε προχθές, προσπαθώντας ανεπιτυχώς, να διορθώσει τα προβλήματα που υπήρχαν μόνο σε παλιές συσκευές. Και μετά ήρθε η πραγματικότητα, όπως έγραψαν πολλοί, και ρεαλιστικά έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει απ' την αρχή: όσοι δεν έχουν τουλάχιστον S400 και 1GB RAM, δε παίρνουν την αναβάθμιση. Εν αντιθέσει με τα WP7.5, είδα με τα μάτια μου ότι όντως, τα 10άρια "σκάλωναν" το κινητό. Κατά τη γνώμη μου, εντελώς ψυχρά κοιτώντας, έπραξε σωστά και διατήρησε το προφίλ του "τα Windows τρέχουν το ίδιο σβέλτα σε όλα τα κινητά" και δε το έκανε "μπάτε σκύλοι αλέστε". Ωστόσο, δε μπορώ να μη παραδεχτώ ότι όσοι αισθάνονται προδομένοι, δικαίως φωνάζουν.

Πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια το κομμάτι των mobile θα περισταλλεί κι άλλο. Θα κυκλοφορεί, ωστόσο, ένα μόνο κινητό το χρόνο (όπως η Apple), το Surface ή όπως το πει, στοχεύοντας σε επαγγελματίες. Το consumer part στα κινητά θα πεθάνει, αργά ή γρήγορα.

Μου άρεσαν τα Windows στα κινητά και αν έφτιαχναν τα πράγματα στο μέλλον, εγώ θα γυρνούσα. Αλλά αυτή η περίοδος είναι η χειρότερη για κάποιον κάτοχο Windows συσκευής.

 

Σωστά τα λες και συμφωνώ μαζί σου.

Εγώ έδειξα μεγαλύτερη υπομονή, 15 χρόνια τώρα (από την 3.1)

Στο μέλλον βλέπουμε.

Never say never again.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε αν το ποσοστό των windows στα κινητά ανέβει η κατέβει μετά από τα επίσημα δεκάρια... Αν κατέβει τότε ναι, είναι η αρχή τους τέλους. Η τελευταία τους ευκαιρία πιστεύω ήταν αυτή.

 

 

 

 

 

Θα μείνει στάσιμη ή και θα κατέβει λίγο καθώς πολλοί είναι αυτοί που δεν θα έχουν λόγο να πάρουν νέα συσκευή μέχρι να γίνουν τα surface phones mainstream. Αυτή η αναβάθμιση κρύβει τέτοιου είδους κινδύνους. Βέβαια ο CEO θέλει η MS να φύγει από την πώληση συσκευών και να γίνει καθολικός πάροχος λογισμικού και υπηρεσιών ( όπως είναι η Google για το android).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα τα παραπάνω αρνητικά σχόλια, τι θα λέγατε αν τα αναβάθμισε όλα και μετά κολλούσαν;

Εγώ πιστεύω πέρα απ;όλα αυτά, τα 10 ήρθαν για να μείνουν! Κι όλα τα υπόλοιπα σε 6 μήνες, λιγο πολυ θα ξεχαστούν, όταν δουν τα 10άρια να στρώνουν σιγά σιγά και να αναβαθμίζονται συνεχώς, στις συμβατές παλιές συσκευές και στις καινούργιες! Κάποια στιγμή κι αυτοί που πήγαν τωρα σε Android, αν όχι όλοι, θα ξαναγυρισουν στα 10άρια όταν στρώσουν καλύτερα! Αυτή είναι η άποψή μου!

 

Γκρίνια για την γκρίνια απλά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κυκλοφορούν ποιο Premium συσκευες με Windows, ξερει κανεις? Πχ ενα galaxy s7 edge με Windows 10 γιατι δε βγαινει? Υπάρχει πιθανότητα για κατι τετοιο? Καποτε εβγαλε το ativ s, απο τοτε δε θυμάμαι αλλο.

Φταίνε και οι συσκευές. Αν εβγαινε μια τέτοια συσκευή θα τονωνε ΣΙΓΟΥΡΑ τις πωλήσεις πολυ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η MS μέχρι τώρα δρούσε ανταγωνιστικά προς τους κατασκευαστές βγάζοντας η ίδια premium κινητά. Δες τί γίνεται με τα 950. Όποιος πάει να βγάλει παρόμοια συσκευή ή θα είναι αρκετά πιο ακριβός (HP) ή αν είναι στα ίδια λεφτά θα υπολείπεται σε χαρακτηριστικά ( ACER). Άρα πώς να την ανταγωνιστούν; Για να μπουν και άλλοι στο παιχνίδι θα πρέπει είτε η MS να αποσυρθεί εντελώς από την κατασκευή συσκευών είτε να βγάζει συσκευές τύπου 650.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έφτασε η στιγμή με γενναιότητα, θάρρος και επίγνωση της σημερινής πραγματικότητας να βγει επίσημα να ανακοινώσει το τερματισμό της προσπάθειας στο mobile segment και να αφοσιωθεί αποκλειστικά σε μοντέλο Apple με 2 συσκευές surface phone x64 όταν θα είναι πραγματικά έτοιμη.

 

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

 

Οι universal Windows platform θα αναπτυχθούν με τα x64 windows σε συσκευές από 5 έως 50 ίντσες χωρίς καμία συνδρομή mobile segment ARM αρχιτεκτονική.

 

Απλά θα ενσωματώσει κάποια mobile features στα x64 windows.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η MS μέχρι τώρα δρούσε ανταγωνιστικά προς τους κατασκευαστές βγάζοντας η ίδια premium κινητά. Δες τί γίνεται με τα 950. Όποιος πάει να βγάλει παρόμοια συσκευή ή θα είναι αρκετά πιο ακριβός (HP) ή αν είναι στα ίδια λεφτά θα υπολείπεται σε χαρακτηριστικά ( ACER). Άρα πώς να την ανταγωνιστούν; Για να μπουν και άλλοι στο παιχνίδι θα πρέπει είτε η MS να αποσυρθεί εντελώς από την κατασκευή συσκευών είτε να βγάζει συσκευές τύπου 650.

Γιατί το 950 είναι premium? Πιο φτηνά θα κόστιζε αν δεν έγραφε Microsoft πάνω.

 

Alex συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια έχω windows phone ως δεύτερο κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι από μόνος σου μπορείς να καταλάβεις ποτέ τελειώνει η υποστήριξη για ένα κινητό αλλά όταν σου ταζουν κάτι όλα αλλάζουν. Αυτο που θέλω να πω είναι ότι αν έκαναν σωστή δουλειά πριν θα ήξεραν τα κινητά που θα σήκωναν τα 10 και δεν θα έλπιζαν κάποιοι, ελπίδα που γεννήθηκε από τα λεγόμενα τους, σφάλμα! Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να ξανά αγοράσω windows phone όχι από αυτό που εγινε, αλλά γιατί χρόνια περίμενα να αλλάξει κάτι όπως π.χ το store αλλά τίποτα δεν έγινε. Σαν επίλογο λέω ότι κατά την γνώμη μου σε δύο χρόνια θα μιλάμε για το τέλος τον windows phones αν δεν κάνουν κάτι που θα ταράξει τα νερα, γιατί αυτή η μεγάλη αναβάθμιση μάλλον θα έχει αρνητικό πρόσημο.
Link to comment
Share on other sites

Το store όσο πάει κι ανεβαίνει. Επίσης έχουμε πάλι τρίτους κατασκευαστές να βγάζουν κινητά με windows 10 mobile. Μέχρι και για το Xiaomi Mi4 επίκειται να βγει win10 ROM.

 

 

 

Όσο για τα 950 δεν έχει τόση σημασία πώς τα λέμε εμείς αλλά ως τί τα πουλάει η MS. Σάμπως τα iPhone, εάν βάλουμε στην άκρη το brand name μπορούν να θεωρηθούν premium?

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Η ms δεν προκειται να σταμτησει τις εκδοσεις για arm επεξεργαστές για παρα πολλους λογους. Τα win10 απο εδω και μπρος θα τρεχουν και θα υποστηριζουν arm επεξεργαστες.
Link to comment
Share on other sites

Η ms δεν προκειται να σταμτησει τις εκδοσεις για arm επεξεργαστές για παρα πολλους λογους. Τα win10 απο εδω και μπρος θα τρεχουν και θα υποστηριζουν arm επεξεργαστες.

 

 

 

Μέχρι και τα windows 10 for desktops θα υποστηρίζουν arm επεξεργαστές από την Redstone 1 και μετά.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Microsoft στα κινητα δείχνει να μην εχει κατασταλαξει ποιο μοντέλο θελει να ακολουθήσει, της Apple ή της Google. Αν θελει να γίνει Apple, βγαζει 1-2 συσκευές το χρονο ή και περισσότερες, φροντιζει να εχει update για χρονια κλπ. Αν θέλει να γίνει Google, βγάζει μια συσκευή 1 κλικ πισω απο τους υπόλοιπους, τυπου Nexus, ωστε να υπάρχει ανταγωνισμός και να εχουν κίνητρο οι αλλες εταιρείες να βγαζουν κινητά.

Αυτη τη στιγμη φαίνεται να προσπαθει να κανει και τα 2 ταυτόχρονα, και δε βλέπω να έχει ιδιαίτερη επιτυχία..

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν παίρνει και το 1020 τα 10αρια επίσημα με 2 GB μνήμη τι να πω, Ας το σχολάσουν από τώρα....

Και μετά την τελευταία αρνητική εξέλιξη με την απουσία των χαρτών στα επόμενα κινητά που θα βγουν είναι σαν να έφαγαν γκολ από τα αποδυτήρια.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δει τα Windows 10 στο 640 της αδερφης μου, η αληθεια ειναι οτι προκειται για σημαντικη αναβαθμιση καθως πλεον δεν μοιαζουν λογισμικο του 2008 αλλα συγχρονο. Οσο ομως δεν υπαρχει βελτιωση στο θεμα των εφαρμογων δεν μπορει να τραβηξει χρηστες, τουλαχιστον οχι χρηστες που ειχαν Android/iOS.

 

Τα εχουμε πει δεκαδες φορες, οι fans λενε "μα κι εσεις στο Android δεν τις χρησιμοποιειται ολες καθημερινα, οι εφαρμογες που χρησιμοποιειτε υπαρχουν ως third party κλπ κλπ" ομως δεν ειναι ετσι. Οταν εχεις κατι που προσφερει περισσοτερα, δεν πας σε κατι που προσφερει λιγοτερα εθελοντικα. Ειδικα οταν πλεον υπαρχουν αξιολογες προτασεις στις χαμηλες τιμες στο Android, πριν μερικα χρονια σε μπατζετ κατω των 200 ευρω τα WP ηταν λιγο πολυ μονοδρομος, πλεον ομως οχι. Εκει εχασαν το παιχνιδι.

 

Δεν ξερω αν υπαρχει μελλον πλεον για τη Microsoft στα κινητα. Αργησε, αντι να παρουσιασει ενα ετοιμο λειτουργικο απο το 2010-11 που να κοιταει στα ματια τα αλλα δυο, εχουμε φτασει 2016 κι ακομα συζηταμε αν μπορουν τα WP να φτασουν τα αλλα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να παίρνουμε τοις μετρητοίς ό,τι δηλώνει ο καθένας. Το να περιμένει κανείς ότι το 2016 ένα τηλέφωνο με 512ΜΒ RAM μπορεί να πάρει μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση θα ήταν, το λιγότερο, ουτοπικό. Ακόμη και αν δεν πάρει την αναβάθμιση ούτε το 925 της γυναίκας μου, πάλι δεν μπορώ να γκρινιάζω, πλησιάζουμε πια στα τρία χρόνια από την κυκλοφορία του...

Στο θέμα μας, για την MS τα πράγματα είναι απλά: Για να πάει καλά, πρέπει να κάνει ό,τι χρειάζεται για να μας δώσει την δυνατότητα να εκτελούμε .exe αρχεία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί/θέλει; Αν ναι, τότε κάτι μπορεί να γίνει, αν όχι, αυτά τα ημίμετρα είναι καταδικασμένα. Surface phone, τέλος.

Και αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά ότι αυτή η στασιμότητα της Μicrosoft θα της δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και στα PC. Τα πράγματα που κάνω μέσα από το android tablet/κινητό μου γίνονται όλο και περισσότερα, ενώ αντίστοιχα αυτά που κάνω από το PC μου όλο και λίγότερα...

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν παίρνει και το 1020 τα 10αρια επίσημα με 2 GB μνήμη τι να πω, Ας το σχολάσουν από τώρα....

Και μετά την τελευταία αρνητική εξέλιξη με την απουσία των χαρτών στα επόμενα κινητά που θα βγουν είναι σαν να έφαγαν γκολ από τα αποδυτήρια.

 

Μια χαρά χάρτες θα έχουν. Και φωνητικές οδηγίες και κίνηση και δωρεάν και offline

Link to comment
Share on other sites

Και μετά την τελευταία αρνητική εξέλιξη με την απουσία των χαρτών στα επόμενα κινητά που θα βγουν είναι σαν να έφαγαν γκολ από τα αποδυτήρια.

 

Αυτό (το λες) είναι στεγνή παραπληροφόρηση.

Έχει γίνει ενσωμάτωση των χαρτών της Here στην native εφαρμογή των wp.

Κράξτε,αλλά ενημερωθείτε πρώτα,να ξέρετε τι κράζετε.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα τα παραπάνω αρνητικά σχόλια, τι θα λέγατε αν τα αναβάθμισε όλα και μετά κολλούσαν;

Εγώ πιστεύω πέρα απ;όλα αυτά, τα 10 ήρθαν για να μείνουν! Κι όλα τα υπόλοιπα σε 6 μήνες, λιγο πολυ θα ξεχαστούν, όταν δουν τα 10άρια να στρώνουν σιγά σιγά και να αναβαθμίζονται συνεχώς, στις συμβατές παλιές συσκευές και στις καινούργιες! Κάποια στιγμή κι αυτοί που πήγαν τωρα σε Android, αν όχι όλοι, θα ξαναγυρισουν στα 10άρια όταν στρώσουν καλύτερα! Αυτή είναι η άποψή μου!

Ας μην έταζε (βλπ. ας μην έκανε διαφήμιση) πούλησε καλά καλά κινητά με 512 ραμ τάζοντας υποστήριξη και αναβάθμιση και τώρα μας λέει ότι δεν μπορεί.... τώρα το κατάλαβε?

στο χωριό μου αυτό το λέμε αρπαχτή, και για να προλάβω κάποιους, δεν το έκανε για τα λεφτά και τις πωλήσεις, αλλά για να έχει "beta testers" στα προγράμματα που θέλει να περάσει στα άλλα λειτουργικά

 

Αρκετούς.

Ειδικά όταν τα χρήματα σου είναι μέχρι 150+/- ευρώ και αγορά μόνο από ελλαδα.

Ενδεικτικά ένας λόγος είναι η lagfree εμπειρία χρήσης με μόλις 1gb ram.

και δεν παίρνω καλύτερα ένα MOTO G? χίλιες φορές καλύτερο, τουλάχιστον έχεις οτι θέλεις από εφαρμογές.

 

Δυστυχώς η Microsoft όλα αυτά τα χρόνια έκανε πολλά λάθη και στο πακέτο προστέθηκε και αυτό της αναβάθμισης των παλαιότερων συσκευών σε windows mobile 10.

 

Μπορεί να υπάρχει ο τρόπος μέσω windows insider, αλλά ο περισσότερος κόσμος δε θα καθίσει να ασχοληθεί. Το πρόβλημα όπως αναφέρει και ο Rey_619 πιο πάνω, είναι οι εφαρμογές. Το πιο λογικό οι περισσότεροι developers θα σταματήσουν να τις υποστηρίζουν για να επικεντρωθούν στο 10 και έτσι το πρόβλημα για τους χρήστες 8.1 θα μεγαλώσει.

 

Στο ερώτημα όμως αν το Windows mobile 10 ήρθε για να μείνει, η απάντηση για μένα είναι εννοείται, καθώς στην ουσία είναι το ίδιο λειτουργικό με το Windows 10. Η Microsoft θα συνεχίσει την ανάπτυξη έτσι κι αλλιώς ώστε να έχει ένα εννιαίο οικοσύστημα, οι πωλήσεις των desktop, laptop και tablet που αυτή τη στιγμή που μιλάμε πρέπει να έχουν φτάσει τα 250 εκατομμύρια θα οδηγήσουν στην ανάπτυξη universal εφαρμογών και μαζί θα ωφεληθούν και οι κάτοχοι windows 10 κινητών.

 

Προσωπικά περιμένω την Build στις 30 Μαρτίου, εκεί πιστεύω θα μάθουμε τι σκοπεύει να κάνει η Microsoft και τι νεο θα φέρει.

εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσοι έχουν συσκευές (αξιόλογες όπως το το 920, 1020) σε λίγο θα είναι απλά συλλεκτικό και μη λειτουργικό, θα μείνουν στην 8.1 (που δεν είναι απαραίτητα κακό) αλλά θα έχουν και έλλειψη από τις ήδη λίγες εφαρμογές που κάνεις dev δεν θα ασχοληθεί να τις αναβαθμίσει (και αυτό είναι κακό)

 

Γκρίνια για την γκρίνια απλά.

εσύ δλδ πιστεύεις ότι αν έλεγε από την αρχή η Μ$ ότι θα αναβαθμίσει τις νέες συσκευές και για τις παλιές θα δει αν μπορεί γιατί είναι δύσκολο, όλοι μας θα γκρινιάζαμε?

μάλλον γράφουμε μόνο για να μετράει ο μετρητής......

 

Γιατί δεν κυκλοφορούν ποιο Premium συσκευες με Windows, ξερει κανεις? Πχ ενα galaxy s7 edge με Windows 10 γιατι δε βγαινει? Υπάρχει πιθανότητα για κατι τετοιο? Καποτε εβγαλε το ativ s, απο τοτε δε θυμάμαι αλλο.

Φταίνε και οι συσκευές. Αν εβγαινε μια τέτοια συσκευή θα τονωνε ΣΙΓΟΥΡΑ τις πωλήσεις πολυ περισσότερο.

γιατί οι εταιρείες θέλουν κέρδη, το ativ s πόσες συσκευές πούλησε? το αντίστοιχο android πόσες?

γιατί λοιπόν να βγάλουν συσκευές που δεν θα πουλήσουν και δεν θα έχουν την δυνατότητα της υποστήριξης?

 

Νομίζω έφτασε η στιγμή με γενναιότητα, θάρρος και επίγνωση της σημερινής πραγματικότητας να βγει επίσημα να ανακοινώσει το τερματισμό της προσπάθειας στο mobile segment και να αφοσιωθεί αποκλειστικά σε μοντέλο Apple με 2 συσκευές surface phone x64 όταν θα είναι πραγματικά έτοιμη.

 

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

 

Οι universal Windows platform θα αναπτυχθούν με τα x64 windows σε συσκευές από 5 έως 50 ίντσες χωρίς καμία συνδρομή mobile segment ARM αρχιτεκτονική.

 

Απλά θα ενσωματώσει κάποια mobile features στα x64 windows.

 

+1000

 

Το store όσο πάει κι ανεβαίνει. Επίσης έχουμε πάλι τρίτους κατασκευαστές να βγάζουν κινητά με windows 10 mobile. Μέχρι και για το Xiaomi Mi4 επίκειται να βγει win10 ROM.

 

 

 

Όσο για τα 950 δεν έχει τόση σημασία πώς τα λέμε εμείς αλλά ως τί τα πουλάει η MS. Σάμπως τα iPhone, εάν βάλουμε στην άκρη το brand name μπορούν να θεωρηθούν premium?

 

ας βγει με το καλό το xiaomi και ας δούμε πωλήσεις,.... μετά θα κάνουμε ταμείο....

 

Δεν χρειάζεται να παίρνουμε τοις μετρητοίς ό,τι δηλώνει ο καθένας. Το να περιμένει κανείς ότι το 2016 ένα τηλέφωνο με 512ΜΒ RAM μπορεί να πάρει μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση θα ήταν, το λιγότερο, ουτοπικό. Ακόμη και αν δεν πάρει την αναβάθμιση ούτε το 925 της γυναίκας μου, πάλι δεν μπορώ να γκρινιάζω, πλησιάζουμε πια στα τρία χρόνια από την κυκλοφορία του...

Στο θέμα μας, για την MS τα πράγματα είναι απλά: Για να πάει καλά, πρέπει να κάνει ό,τι χρειάζεται για να μας δώσει την δυνατότητα να εκτελούμε .exe αρχεία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί/θέλει; Αν ναι, τότε κάτι μπορεί να γίνει, αν όχι, αυτά τα ημίμετρα είναι καταδικασμένα. Surface phone, τέλος.

Και αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά ότι αυτή η στασιμότητα της Μicrosoft θα της δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και στα PC. Τα πράγματα που κάνω μέσα από το android tablet/κινητό μου γίνονται όλο και περισσότερα, ενώ αντίστοιχα αυτά που κάνω από το PC μου όλο και λίγότερα...

 

αυτό μόνο για αστείο μπορεί να το λες.

Δλδ βγαίνει η εταιρεία και λέει "όλες οι συσκευές θα αναβαθμιστούν" και εμείς θα το περάσουμε στο "ντούκου" γιατί μπορεί να λέει και βλακείες?

αν ήταν άπλα διαρροές οκ, όταν όμως το λένε επίσημα, με συγχωρείς αλλά θα το πάρω όχι μόνο τις μετρητοίς αλλά θα κράξω και δεν θα ξανασχοληθω ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Και αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά ότι αυτή η στασιμότητα της Μicrosoft θα της δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και στα PC. Τα πράγματα που κάνω μέσα από το android tablet/κινητό μου γίνονται όλο και περισσότερα, ενώ αντίστοιχα αυτά που κάνω από το PC μου όλο και λίγότερα...

 

Σημασία δεν έχει μόνο να κάνεις χρήση σε κάτι αλλά πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να κάνεις χρήση. Αν το σκεφτείς σχεδόν όλο το software που θα ήταν κάποιος διατεθειμένος να το πληρώσει με σοβαρά φράγκα τρέχει μόνο σε windows 10. Μπαίνοντας στις παιχνιδομηχανές και στις μελλοντικές εφαρμογές (hololens , IoT) η πλάστιγγά γέρνει και άλλο υπέρ της. Το mobile θα είναι απλώς το κερασάκι στην τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα win10 ειναι αψογα...και εμφανισιακα και λειτουργικα.

Το μοναδικο θεμα ειναι το store.Λειπουν εφαρμογες και καποιες δε δουλεουν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Και αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά ότι αυτή η στασιμότητα της Μicrosoft θα της δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και στα PC. Τα πράγματα που κάνω μέσα από το android tablet/κινητό μου γίνονται όλο και περισσότερα, ενώ αντίστοιχα αυτά που κάνω από το PC μου όλο και λίγότερα...

Της εχει δημιουργησει ηδη.. Εγω ειχα παρει το Surface pro 2 (μεταχ σε καλη τιμη 450€ 256 8γιγα με πλήκτρ.) Το 3 ήθελα αλλά επειδη ηταν πανάκριβο βολευτηκα με αυτο μεχρι να φτηνεινει το 3. Σιγα σιγα ομως διαπίστωσα οτι το χρησιμοποιω ολο και λιγοτερο. Σχεδον για τα παντα εχω πλέον βρει εφαρμογές στο Android που με βολευουν και καλυτερα για χρηση με δάχτυλο. Κατι office, excel (και αυτο γιατι χρησιμοποιώ macro που δεν υπάρχει σε Android), κατι streaming video αγωνες κλπ χρησιμοποιω σε αυτο. Με λιγα λογια το 90% της χρήσης μου, κατανάλωσης περιεχομένου όπως λέγεται, το κανω καλύτερα σε Android, που οι συσκευές ειναι και ποιο λεπτες ελαφριες, τις φέρνω εντελώς στα μετρα μου με xposed κλπ. Βαζεις τσαμπα οτι θελεις αν θελεις..

Αφου πλεον δε σκέφτομαι το sp3, αλλα μια συσκευή τυπου ipad pro με ισχυρο cpu, 12-13 ιντσες σε android, αν βγει.. Θα με βολεψει καλύτερα.

Και αυτο που περιγράφω θα το ακουσεις απο πολλούς. Αν χάσει τον πολεμο τον mobile, θα πεσει λιγο εως αρκετα σε βαθος χρονου και στο λειτουργικό της, σε ταμπλετες, pc.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού εν έτη 2016 ακόμη αυτή η εταιρεία δε μπορεί να έχει φτιάξει κάτι άρτιο, παρατήστε την. Δεν αξίζει να ασχολείσαι με ανάπηρες εταιρείες. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν οι άλλες δύο πλατφόρμες και όλα πάνε καλά.:sick:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...