Jump to content

[S7 Edge] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θες μόνο ρουτ και recovery η να περάσεις και custom rom?

 

Για αρχή root / recovery.

Αργότερα είμαι σίγουρος πως θα μου έχει ανοίξει κι άλλο η όρεξη....

 

Ευχαριστώ

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 301
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διαδικασία πλέον είναι κάπως πιο περίπλοκη σε σχέση με παλιά. Επειδή υπάρχει κρυπτογράφηση στην εσωτερική μνήμη το recovery (twrp) δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη και θα πρέπει να κάνεις ένα full wipe μέσα από το recovery και μόλις τελειώσεις με αυτό να flashαρεις το Root μέσω recovery. Το λινκ εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3334084

 

Στην ουσία θα κατεβάσεις τα Αρχεία που έχει στον λινκ από πάνω. Θα περάσεις το recovery στην συσκευή και αφού μπει στο recovery θα συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή και θα περάσεις το Root στην συσκευή και μετά θα το flashαρεις μέσω recovery. Όλα αυτά εάν θες να περάσεις custom rom αργότερα η xposed, γενικά εάν θες να flashαρεις κάποιο αρχείο. Αν θες απλά ρουτ τότε θα κατεβάσεις από την σελίδα του chainfire το αρχείο και θα το περάσεις.

 

Οτι θες μου λες!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία πλέον είναι κάπως πιο περίπλοκη σε σχέση με παλιά.

...

Οτι θες μου λες!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μόλις το πάρω απόφαση ίσως σε ενοχλήσω... ;-)

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kλησπερα!!

Θα ηθελα να παρακαλεσω το forum αν μπορειτε να με βοηθησετε με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω!!

Εχθες εγινα κατοχος ενος samsung galaxy s7 G930T μου το εφερε ενας συγγενης μου απο την Αμερικη δωρο το κινητο εχει αγγλικο μενου οπως αντιλαμβανεστε.

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να περασω το ελληνικο firmware?Αν γινεται αυτο θα παρακλουσα οποιος ξερει να μου δωσει καποιες οδηγιες για το πως θα το κανω

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Kλησπερα!!

Θα ηθελα να παρακαλεσω το forum αν μπορειτε να με βοηθησετε με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω!!

Εχθες εγινα κατοχος ενος samsung galaxy s7 G930T μου το εφερε ενας συγγενης μου απο την Αμερικη δωρο το κινητο εχει αγγλικο μενου οπως αντιλαμβανεστε.

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να περασω το ελληνικο firmware?Αν γινεται αυτο θα παρακλουσα οποιος ξερει να μου δωσει καποιες οδηγιες για το πως θα το κανω

Σας ευχαριστω πολυ

 

Όχι φίλε μου δεν μπορείς να περάσεις ελληνικό firmware (το τηλέφωνο σου έχει διαφορετικό επεξεργαστή από αυτόν που υποστηρίζει το ελληνικό firmware έτσι κι αλλιώς) αλλά... γίνεται (με πολύ υπομονή και με ρίσκο φυσικά) να περάσεις κάποια rom (βασική προϋπόθεση να είναι για sd 820) που έχει ελληνικά μέσα! δυστυχώς εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω (η όλη διαδικασία θέλει χρόνο - πολλές προσπάθειες και χωρίς σίγουρα αποτέλεσμα)

 

Αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό στην Ελλάδα (ίσως χρειάζεται να γίνει unlock γιατί είναι t-mobile) δηλαδή μπορείς να έχεις και 3-4g, ενώ ΑΝ καταφέρεις να περάσεις μια rom που έχει ελληνικά αλλά δε δουλεύει το modem τι να το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα και εδω , αυτη την στιγμη δεν πιανω δικτυο 3g/4g με κινητο που μου εστειλαν απο αμερικη.

Τα Ελληνικα δεν με ενδιαφεουν.

Για το δικτυο 3g/4g τι πρεπει να κανω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα και εδω , αυτη την στιγμη δεν πιανω δικτυο 3g/4g με κινητο που μου εστειλαν απο αμερικη.

Τα Ελληνικα δεν με ενδιαφεουν.

Για το δικτυο 3g/4g τι πρεπει να κανω ?

Ευχαριστω

 

δε δίνεις αρκετές πληροφορίες φίλε μου, anyway γενικά ότι μπορώ και θυμάμαι

 

αν είναι επίσημα unlocked από το support της εταιρείας (πχ at&t =g930A/935A) τότε για κάποιο λόγο δεν πέρασαν αυτόματα οι ρυθμίσεις του παροχού σου όταν έβαλες την sim = επικοινώνησε με τον παροχό σου

 

αν είναι sprint (g930p/g935p) σημαίνει ότι δεν είναι unlock! = για να γίνει unlock χρειάζεται να βάλεις τη sim που θέλεις και η sprint να στο ξεκλειδώσει (online μόνο)

 

Verizon (g930v/5v) απλά βάζεις sim και παίζει = βάζεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του παρόχου (πχ cosmote) η μέσω SMS

 

και πάμε σε περίπτωση που είναι κλειδωμένο = χρειάζεσαι network code, δυστυχώς εδώ πρέπει να κάνεις εσύ τη διαδικασία (πρέπει το τηλέφωνο να είναι αγορασμένο (full price) και όχι από κάποιο πρόγραμμα

T-mobile (g930t/935t) και metro (δε θυμάμαι το κωδικό) γίνεται με application πολύ εύκολα στο κινητό

At&t με browser

Sprint = απλά το ξεχνάς η το στέλνεις αμερική! (ίσως τηλεφωνικά γίνεται αλλά δεν είμαι σίγουρος)

 

*υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι για ξεκλείδωμα με κάποιο τρόπο - αντίτιμο =αυτό πρέπει να το βρεις μόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , σε ευχαριστω για την απαντηση.

Verizon G930v ειναι το τηλεφωνο.

Προσπαθησα να περασω apn χειροκινητα αλλα δεν μου εδινε την δυνατοτητα να το αποθηκευσω.

Προσπαθησα μεσω αυτοματοποιηνενου sms απο την voda , παλι τιποτα.

Αναμενω τωρα τηλ απο την τεχνικη υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικα χανεις εγγυηση με το root επειδη κανει trip το Knox? Πολλοι λενε οτι αυτο στην Ευρωπη δεν ισχυει ..οποιος ενδιαφερεται παραθετω και σχετικο αρθροhttp://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του ανωτέρω λινκ μπορεί κάποιος να κυνηγήσει την εγγύηση και ας ηταν root..

Προσωπικά εχω ετηςια νομική προστασία οποτε βουρ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του ανωτέρω λινκ μπορεί κάποιος να κυνηγήσει την εγγύηση και ας ηταν root..

Προσωπικά εχω ετηςια νομική προστασία οποτε βουρ:lol:

 

δεν ξερω αν μπορει καποιος να βγαλει ακρη.

εμενα που μου εσπασε η οθονη μου ειπαν ξεκαθαρα οτι πλεοντ ο κινητο ειναι εκτος εγγυησης. ανεξαρτητα απο το τι προβλημα μπορει να βγαλει στο μελλον, θα ειναι εκτος εγγυησης.

-δηλαδη τους λεω συγκεκριμενα, αν μετα πο 3 μηνες εμενα μου καει το μικροφωνο που δεν εχει σχεση με την οθονη δεν καλυπτεται απ την εγγυηση?

- οχι δεν καλυπτεται, εκτος και αν αντικαταστησετε την οθονη στο επισημο service μας.

-(και ξαναρωταω) δηλαδη τι σχεση εχει το μικροφωνο με την οθονη?

- (απαντηση) για να περαστει ενα κινητο στην εγγυηση πρεπει να μην εχει προκληθει οποιαδηποτε βλαβη. η οθονη ειναι εκτος εγγυησης οποτε και ολο το κινητο εκτος.

 

βγαλε ακρη, που να ελεγα οτι ειμαι και ροοτ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν ξερω αν μπορει καποιος να βγαλει ακρη.

εμενα που μου εσπασε η οθονη μου ειπαν ξεκαθαρα οτι πλεοντ ο κινητο ειναι εκτος εγγυησης. ανεξαρτητα απο το τι προβλημα μπορει να βγαλει στο μελλον, θα ειναι εκτος εγγυησης.

-δηλαδη τους λεω συγκεκριμενα, αν μετα πο 3 μηνες εμενα μου καει το μικροφωνο που δεν εχει σχεση με την οθονη δεν καλυπτεται απ την εγγυηση?

- οχι δεν καλυπτεται, εκτος και αν αντικαταστησετε την οθονη στο επισημο service μας.

-(και ξαναρωταω) δηλαδη τι σχεση εχει το μικροφωνο με την οθονη?

- (απαντηση) για να περαστει ενα κινητο στην εγγυηση πρεπει να μην εχει προκληθει οποιαδηποτε βλαβη. η οθονη ειναι εκτος εγγυησης οποτε και ολο το κινητο εκτος.

 

βγαλε ακρη, που να ελεγα οτι ειμαι και ροοτ!

 

Δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται λάθος ή παράξενο στην παραπάνω κουβέντα. :confused:

 

Σου σπάει η οθόνη, πηγαίνεις στον μάστορα της γειτονιάς σου να σου ανοίξει τη συσκευή και να τη φτιάξει και μετά απαιτείς όλα τα υπόλοιπα εκτός της οθόνης να έχουν εγγύηση; :wacko:

 

Ποιος σου εγγυάται για τη στεγανοποίηση της συσκευής ή για το ότι δεν πειράχτηκε τίποτα ή δεν δημιουργήθηκε άλλη ζημιά κατά την διαδικασία της επισκευής;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορει καποιος να βγαλει ακρη.

εμενα που μου εσπασε η οθονη μου ειπαν ξεκαθαρα οτι πλεοντ ο κινητο ειναι εκτος εγγυησης. ανεξαρτητα απο το τι προβλημα μπορει να βγαλει στο μελλον, θα ειναι εκτος εγγυησης.

-δηλαδη τους λεω συγκεκριμενα, αν μετα πο 3 μηνες εμενα μου καει το μικροφωνο που δεν εχει σχεση με την οθονη δεν καλυπτεται απ την εγγυηση?

- οχι δεν καλυπτεται, εκτος και αν αντικαταστησετε την οθονη στο επισημο service μας.

-(και ξαναρωταω) δηλαδη τι σχεση εχει το μικροφωνο με την οθονη?

- (απαντηση) για να περαστει ενα κινητο στην εγγυηση πρεπει να μην εχει προκληθει οποιαδηποτε βλαβη. η οθονη ειναι εκτος εγγυησης οποτε και ολο το κινητο εκτος.

 

βγαλε ακρη, που να ελεγα οτι ειμαι και ροοτ!

Για αυτούς άσχετα το πρόβλημα σε περίπτωση που υπάρχουν εμφανή σημάδια κτυπηματος ρίχνουν την ευθύνη εκεί και σου λένε είσαι εκτός οπότε σου λένε αν θέλεις την εγγύηση στο επιακευαζω εγώ για να είμαι σίγουρος ότι δεν έγινε άλλη ζημιά πέρα της οθόνης κατά το πέσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται λάθος ή παράξενο στην παραπάνω κουβέντα. :confused:

 

Σου σπάει η οθόνη, πηγαίνεις στον μάστορα της γειτονιάς σου να σου ανοίξει τη συσκευή και να τη φτιάξει και μετά απαιτείς όλα τα υπόλοιπα εκτός της οθόνης να έχουν εγγύηση; :wacko:

 

Ποιος σου εγγυάται για τη στεγανοποίηση της συσκευής ή για το ότι δεν πειράχτηκε τίποτα ή δεν δημιουργήθηκε άλλη ζημιά κατά την διαδικασία της επισκευής;

 

μα δεν μιλησα για επισκευη. η οθονη μου εχει σπασει τερμα κατω δεξια (ακριβως πανω στο back button), και θεωρω πεταμενα λεφτα τα 300 για αλλαγη οθονης οποτε το κραταω ετσι οπως ειναι. δεν αλλαζω τιποτα. εγγυηση γιατι δεν εχω για το υπολοιπο κινητο. για προβλημα μητρικης, για ουκουστικα, μικροφωνα κλπ?

 

Για αυτούς άσχετα το πρόβλημα σε περίπτωση που υπάρχουν εμφανή σημάδια κτυπηματος ρίχνουν την ευθύνη εκεί και σου λένε είσαι εκτός οπότε σου λένε αν θέλεις την εγγύηση στο επιακευαζω εγώ για να είμαι σίγουρος ότι δεν έγινε άλλη ζημιά πέρα της οθόνης κατά το πέσιμο

αυτο ειπαν, αλλα αυτο ειναι απαραδεκτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ROM

ON THE EDGE LITE 3.5

KERNEL

3.18.41 VOLTAGE 4.0

Kαι το ΜΟD SKYNET

https://plus.google.com/u/...89774404004127 με αυτο το setup, Eχω 3 ωρες SOT κ υπολοιπομενη μπαταρία... 75% https://drive.google.com/file/d/0B9vZ7uqCP8s7anU4Nk5sa3hMeEU/view?usp=sharing

Edited by z953rr
Link to comment
Share on other sites

ROM

ON THE EDGE LITE 3.5

KERNEL

3.18.41 VOLTAGE 4.0

Kαι το ΜΟD SKYNET

https://plus.google.com/u/...89774404004127 με αυτο το setup, Eχω 3 ωρες SOT κ υπολοιπομενη μπαταρία... 75% https://drive.google.com/file/d/0B9vZ7uqCP8s7anU4Nk5sa3hMeEU/view?usp=sharing

Αυτό Knox... Καλο,χρυσο το κινητακι, το χαίρομαι,αλλά δεν ξαναπαίρνω κινητό που δεν μπορώ να κάνω ρουτ. Θα κάνω κάποιες υποχωρήσεις, δεν θα έχω την καλύτερη οθόνη κάμερα και μπαταρία αλλά... Κάτσε πολλά είπα! Στην τελική άρε Samsung με αυτό Knox..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ROM

ON THE EDGE LITE 3.5

KERNEL

3.18.41 VOLTAGE 4.0

Kαι το ΜΟD SKYNET

https://plus.google.com/u/...89774404004127 με αυτο το setup, Eχω 3 ωρες SOT κ υπολοιπομενη μπαταρία... 75% https://drive.google.com/file/d/0B9vZ7uqCP8s7anU4Nk5sa3hMeEU/view?usp=sharing

 

εχεις λινκ για το mod?δεν ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με την εγγυηση πάντως, εγω με ενα lg g4 δεν ειχα κανενα θεμα. Ειχα αλλαξει οθόνη σ ενα τοπικο καταστημα επισκευης και όταν μου εμφανισε το γνωστο σε ολους μας bootloop η lg το πηρε και το επισκευασε εντελως δωρεαν. Τωρα αν η σαμσουνγκ εχει αλλη πολιτικη αυτο δεν το γνωριζω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η συσκευη ειναι ''μπουκωμενη'' οπως ερχεται απο την sammy(369 ΕΦΑΡΜΟΓΕς μετρησα)..μετα απο αλλαγη rom κ kernel o EXYNOS 8890 δειχνει πολυ ασχημα τα δοντια του...αναφωρικα, με overclock στα 2.9 ghz cpu κ 800 gpu εσπασε το κοντερ στο ΑΝTUTU με ΣΚΟΡ...........205079,αφηνωντας πισω τον ''ΠΟΛΥ'' Α10 της APPLE 35.000 ποντους..:cool:
Link to comment
Share on other sites

παντα το ελεγα ο exynos ειναι πολυ ανωτερος..ειναι ηδη χρονισμενος στα2,6 και με turbo boost φτανει 2,9!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

παντα το ελεγα ο exynos ειναι πολυ ανωτερος..ειναι ηδη χρονισμενος στα2,6 και με turbo boost φτανει 2,9!!!

δες ΕΔΩ

http://system-on-a-chip.specout.com/compare/1160-1170/Samsung-Exynos-8890-vs-Qualcomm-Snapdragon-820-MSM8996

2.3 Ειναι χρονισμενος.turbo boost ΔΕΝ εχω ακουσει...θελει πολυ σεταρισμα για να μην εχεις reboots,lag K υπερβολικη καταναλωση μπαταριας.με το set-up που εχω τωρα ειμαι στις 3.58λεπτα sot με υπολειπομενη μπαταρια 59%....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω κ εγώ την συσκευή αλλά επειδή έχω έναν φόβο την Samsung για lag κ αλλά τέτοια χαζά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποστήριξη απο xda για να μπορέσω κάποια στιγμή να την φέρω όσο το δυνατόν σε pure Android.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

*A G I O S*

www.epiplak.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπα με τον exynos μην περιμενεις και πολλα.Για την ωρα μονο stock based roms.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...