Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ακριβώς παιδιά, το είχα πει απο τον Νοέμβριο που εβαλα την 1 βετα και επειδή είχα την Apc8 πριν εκανα άμεση συγκριση.

Είναι στα ιδια επίπεδα και λιγο καλύτερα σε αναμονή νομίζω.

Δεν παίζει τοσο μεγάλο ρόλο το θέμα οσο κυρίως η βελτιστοποιηση του λογισμικού και το νεο doze mode.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά η μπαταρία δεν υπάρχει. Φτου φτου μη το ματιάσω. Ίσως και καλύτερα από εποχές apc8 ea9640f9a69d0b0de8b4226f6482d133.jpgb993c7e69acc6ab834351cd315206783.jpg δεδομένα ασύρματο 60 40. Και ακόμα δεν το έχω βάλει φόρτιση. Συνεχίζω

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτα δειξε τα σε οσους μας δειχνουν κατι τουβλα απο Κινα που βγαζουν 7-10 ωρες και κανουν συγκριση με αυτο το κινητο. Ειπαμε ο καθε ενας αναλογα με το τι θελει διαλεγει, αλλα δεν μπορει κανεις να λεει οτι αυτο το κινητο δεν εχει κορυφαια αυτονομια και ταυτοχρονα αποτελει ενα κορυφαιο συνολο για τα παντα του.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλυτερο.

Πρώτο μέλημα πάντως για το s7 είναι κάθε νέα έκδοση να μην χαλάει την αυτονομία που έχουμε μάθει και στη συνέχεια η όποια βελτίωση είναι καλοδεχούμενη.

Το ίδιο ισχύει και για το διάδοχο, που αν δεν μπορεί να βελτιωθεί, ας μείνει στα ίδια τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είσαι με Nougat prioxxx?

Χρησιμοποιείς Facebook/Messenger;

Ναι με nougat. Αυτά που είπες συν Viber συνέχεια.

Ποιο θεμα χρησιμοποιεις;

Black λέγεται

Αυτα δειξε τα σε οσους μας δειχνουν κατι τουβλα απο Κινα που βγαζουν 7-10 ωρες και κανουν συγκριση με αυτο το κινητο. Ειπαμε ο καθε ενας αναλογα με το τι θελει διαλεγει, αλλα δεν μπορει κανεις να λεει οτι αυτο το κινητο δεν εχει κορυφαια αυτονομια και ταυτοχρονα αποτελει ενα κορυφαιο συνολο για τα παντα του.

Έτσι ακριβώς. Και να λέμε ότι έχουν άθλιες οθόνες σε ανάλυση όπως και cpu που δεν καίνε τπτ Έτσι?? Εμείς πιάνουμε τέτοια αυτονομία με την καλύτερη amoled

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Και να λέμε ότι έχουν άθλιες οθόνες σε ανάλυση όπως και cpu που δεν καίνε τπτ Έτσι?? Εμείς πιάνουμε τέτοια αυτονομία με την καλύτερη amoled

 

Όταν κάποιος μπαίνει και κάνει συγκρίσεις με το δικό του mid range (απλά και μόνο για να δικαιολογήσει τη δική του επιλογή για να μην κοροιδευόμαστε), πάυει κάθε έννοια σοβαρής συζήτησης. Το s7e συγκρίνεται με όλες τις άλλες ναυαρχίδες του 16', κατά βάση.

 

(Ομοίως άκυρη σύγκριση είναι αυτή που θα γίνει με το s8, όταν βγει, όπου θα μπει λάος και θα λέει τι κάνει παραπάνω αυτό από το s7 και ζητάει τα διπλά? Κάθε χρόνο τα ίδια :down:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω με τπτ να λυσω το προβλημα με την καταναλωση του συστηματος android. Ειναι μονιμα στο 45-50%.... Μου ριμαζει την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορω με τπτ να λυσω το προβλημα με την καταναλωση του συστηματος android. Ειναι μονιμα στο 45-50%.... Μου ριμαζει την μπαταρια.

 

Έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να δεις αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θελω να κανω κατι τετοιο. Δεν θελω να σβηστει ολο το κινητο

Μπορεί να στρώσει όπως είσαι αλλά για μένα δεν είναι τίποτα να πάρεις back up και να το κάνεις επαναφορά και ξανά στήσιμο. 2 ώρες θες αν στήσεις μια μια τις εφαρμογές από την αρχή.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά φτάνω τις 4 ώρες και κάτι SOT και μάλιστα, με χρήση πρωινή και όχι βράδυ με χαμηλό φωτισμό. Μεγάλη βελτίωση με nougat.
Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε την μπαταρία 6 ωρες οθόνη 3 ώρες ίντερνετ 17 λεπτά κλήση και ακόμα είμαι στο 36%? Edited by sergios30
Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε την μπαταρία? και ακόμα είμαι στο 36%

 

εγω το εχω σταθερα σε full hd την οθονη μιας και το 2Κ το θεωρω περιττο και βλεπω περιπου 10-15% παραπανω αυτονομια, αναλογα τη χρηση. Βεβαια πιο ασφαλη συμπερασματα θα εχω σε κανα μηνα καθως καθε μερα ειναι διαφορετικη οποτε θεωρω οτι πρεπει να το δεις το κινητο συνολικα με διαφορα ηδη χρησης. ΠΧ σε λιωσιμο βλεπω να πεφτει πιο αργα, αλλα και στην αναμονη εχω δει καλυτερη διαχειριση. Γενικα πολυ βελτιωμενη εικονα μετα απο μια εβδομαδα με 7αρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε την μπαταρία 6 ωρες οθόνη 3 ώρες ίντερνετ 17 λεπτά κλήση και ακόμα είμαι στο 36%?

Ξέχασα να πω είμαι με Nougat, και wifi

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω σταθερα σε full hd την οθονη μιας και το 2Κ το θεωρω περιττο και βλεπω περιπου 10-15% παραπανω αυτονομια, αναλογα τη χρηση. Βεβαια πιο ασφαλη συμπερασματα θα εχω σε κανα μηνα καθως καθε μερα ειναι διαφορετικη οποτε θεωρω οτι πρεπει να το δεις το κινητο συνολικα με διαφορα ηδη χρησης. ΠΧ σε λιωσιμο βλεπω να πεφτει πιο αργα, αλλα και στην αναμονη εχω δει καλυτερη διαχειριση. Γενικα πολυ βελτιωμενη εικονα μετα απο μια εβδομαδα με 7αρα.

Κ εγώ μια από τα ίδια. Πολύ ικανοποιημένος προς το παρών.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες και 25 λεπτά με 13% υπόλοιπο μπαταρίας. Πρώτη φορά βλέπω τέτοιες επιδόσεις. Συνήθως κάθε βράδυ στις 11 ξέμενα, τώρα με nougat την ίδια ώρα είμαι στο 20%.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τα πρωτα στατιστικα μετα απο μια εβδομαδα:

3 ημερες χρησης, κλειστο το βραδυ 1-7 περιπου.

Οθονη: 4 ωρες 14%

Κλησεις: 3,5 ωρες 15%

μετα εχω συστημα 12%

μετα αδρανειες,αναμονες κτλ, και viber,fb,whatsapp κτλ με 2-3% και μονιμα σε χρηση, ειδικα το whatapp που εχω 3 ομαδικες συνομιλιες με συνεχη ροη..

Υπολοιπο μπαταριας 11%.

 

Αναλυση οθονης ειχα σε FHD σε ολη τη διαρκεια της χρησης και ολα τα αλλα τεντα, wifi/4G ανοιχτα δηλαδη. Τοποθεσιες μονο οταν χρειαστηκε και ΒΤ, εστειλα και 30 αρχεια με wifi direct.

Επισης εχω θηκη led view cover που τσιμπαει την καταναλωση.

 

Οποιος θελει screen shots ας μου στειλει ενα mail/Κινητο να τα στειλω, βαριεμαι να τα ανεβαζω τωρα εδω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η μπαταρία είναι στα καλύτερα της. Το λογισμικό για την συσκευή έχει ωριμάσει πλήρως πλεον. Εγώ φτάνω τέλος της ημέρας με 4.30 ώρες περίπου οθόνη και ένα υπόλοιπο 20% συνήθως μπορεί κ λίγο παραπάνω. Όλα ανοιχτά όμως τοποθεσίες συγχρονισμού, διαρκώς Viber fb messenger κλπ. Δεδομένα ασύρματο σχεδον 60 40. Επίσης πάντα έχω ενεργό το weather now που μου αρέσει πολύ. Ανάλυση οθόνης και γω fhd. Βέβαια επειδή βλέπω πολύ stream κάποιες μέρες φαίνεται η διαφορά της ανάλυσης. Γενικά φουλ ικανοποιημένος

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι παιδιά, το είχαμε πει απο την αρχη ότι η αυτονομία με την Nougat είναι στα κορυφαία επίπεδα της συσκευής και γενικά το κατευχιαριστιεσαι, πραγματικά απορώ αν θα έχουμε ανάλογες αυτονομίες στο μέλλον. Μακάρι να έχουμε καλύτερες δηλαδή γιατί αμα μάθεις με τέτοια αυτονομία δύσκολα συμβιβαζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά νούμερα διαβάζω...πότε με το καλό έρχεται η official Nougat μέσω ΟΤΑ;
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά νούμερα διαβάζω...πότε με το καλό έρχεται η official Nougat μέσω ΟΤΑ;

Μέσω ota την πήραμε. Απλά ξεκίνησε από Αγγλία και συνεχίζει σιγά σιγά αλλού.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω μερικά screenshot από αυτό το τέρας αυτονομίας.

Τηλέφωνο κουτας καινούργιο, γερμανικό DBT, με το που το άνοιξα πέρασα BTU 7.0, το έστησα το φορτησα και το έβαλα στο συρτάρι.

Σήμερα ξεκίνησα πρώτη μέρα να το δουλεύω κανονικά.

Το άνοιξα 6 το πρωί με 98%μπαταρία.

Άνοιξα αμέσως τα δεδομένα και ξεκίνησα την μέρα μου.

Πάνω που σκεφτόμουν ότι το oneplus3T που επίσης έχω, έχει τουλάχιστον ίδια αν όχι καλύτερα αποτελέσματα στην μπαταρία βλέπω εδώ με σταθερή nougat ότι έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα.

Στο προηγούμενο s7 edge που είχα το δούλευα κανονικά μέχρι την τελευταία beta nougat και από την σταθερή και μετά το παράτησα και άρχισα να δοκιμάζω άλλες συσκευές που έπαιρνα σαν δεύτερες.

Η μόνη διαφορά με το "παλιό" s7 edge μου είναι ότι στο νέο δεν έχω κάρτα μνήμης.

Τις ίδιες εφαρμογές (όλες περασμένες στην συσκευή) και καθόλου φωτογραφίες.

Χρήση μόνο 4g και συνεχόμενα ανοιχτά δεδομένα.

Απίστευτα νούμερα πόσο μάλλον όταν μιλάμε για πρώτη φόρτιση.

https://www.dropbox.com/sh/nho5a7mjwc0mbtb/AAB-Xdyobn381e_O7pdYJNoQa?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...