Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το gsmarena σε γενικές γραμμές είναι αντικειμενικο. Όσον αφορά το τεστ δεν ξέρω γιατί βγήκε τοσο οφφ σε σχέση με αυτά που βλέπω. Οι πρώτες τους μετρήσεις με την ΜΜ ήταν πολύ κοντά σε αυτό που έβλεπα.

 

Δεν το γνωρίζω για phonearena γι'αυτό και δεν πήρα θεση. Ρωτάω απλα για το gsmarena, που και αυτού οι μετρήσεις μιλούν για μικρή πτώση, άρα 3 τινα συμβαίνουν: ή λέει την αλήθεια, ή έχει κάνει λάθος, ή είναι πουλημένο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τις πιο ρεαλιστικές μετρήσεις τις κάνει το notebookcheck.net ιδιαίτερα σε αυτονομία.

 

Το gsmarena σε θέματα αυτονομίας είναι λίγο out και αλλά φταίει το μοντέλο των δοκιμών που εφαρμόζουν. Ομοίως και το phone arena που αμφιβάλλω αν αποφορτίζουν τις συσκευές με τις αποκλίσεις που έχουν.

 

.

 

Αν έχει κάποιο αναλογο συγκριτικό το notebookcheck, βαλτο να το δουμε.

Για τα gsmarena/phonearena δε διαφωνώ ίσως έχουν κάνει λαθος, αν και το gsmarena δεν είναι πολύ μακριά από αυτό που βλέπω στη συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το γνωρίζω για phonearena γι'αυτό και δεν πήρα θεση. Ρωτάω απλα για το gsmarena, που και αυτού οι μετρήσεις μιλούν για μικρή πτώση, άρα 3 τινα συμβαίνουν: ή λέει την αλήθεια, ή έχει κάνει λάθος, ή είναι και αυτό πουλημένο.

 

η αληθεια ειναι στα screenshot των περισσοτερων χρηστων στο φορουμ, ατομα δηλαδη που με την ιδια χρηση μιλανε για καλυτερη αυτονομια

 

τουλαχιστον οι περισσοτεροι αυτο λενε, ο αδερφος μου την εβαλε χθες πρωτη μερα και το βραδυ μου λεει τι εγινε σημερα και ειναι βραχος η μπαταρια?

 

 

εσυ εχεις μειωση δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

 

τουλαχιστον οι περισσοτεροι αυτο λενε, ο αδερφος μου την εβαλε χθες πρωτη μερα και το βραδυ μου λεει τι εγινε σημερα και ειναι βραχος η μπαταρια?

 

 

εσυ εχεις μειωση δηλαδη?

 

Το χω αναφέρει εξαρχής & δεν έχει αλλάξει κάτι από τοτε. Από την 1η μέρα την έχω και γω τη Ν & αυτό που βλέπω είναι ότι έχει βελτιωθεί στην αναμονή αλλα έχει χάσει στη χρήση. Μιλάμε για μικρές διαφορές, αλλά εμφανείς, όπως αυτές που αναφέρει το arena, αν δεις προσεκτικά όλες τις μετρήσεις. (Όχι μόνο το 98/92)

 

Συνολικά φυσικά υπάρχει αύξηση, ειδικά αφού όλοι συγκρίνουν με την τελευταία Μ. Αν το πάρεις και το δουλέψεις 5 ώρες συνεχόμενα, ίσως δεις αυτό που λεω.

 

(Αυτά βλέπω τουλάχιστον στο δικό μου)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει λαθος και την ειχα βαλει στο απλο s7.

Mε nougat.

bcb44f97fc64aa5a571ba5f76b19b505.jpg

62186bf47c8c5db990df113655d4cab9.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χω αναφέρει εξαρχής & δεν έχει αλλάξει κάτι από τοτε. Από την 1η μέρα την έχω και γω τη Ν & αυτό που βλέπω είναι ότι έχει βελτιωθεί στην αναμονή αλλα έχει χάσει στη χρήση. Μιλάμε για μικρές διαφορές, αλλά εμφανείς, όπως αυτές που αναφέρει το arena, αν δεις προσεκτικά όλες τις μετρήσεις. (Όχι μόνο το 98/92)

 

Συνολικά φυσικά υπάρχει αύξηση, ειδικά αφού όλοι συγκρίνουν με την τελευταία Μ. Αν το πάρεις και το δουλέψεις 5 ώρες συνεχόμενα, ίσως δεις αυτό που λεω.

 

(Αυτά βλέπω τουλάχιστον στο δικό μου)

 

επειδη ειμαι χρηστης που το λιωνει μες την μερα, δηλαδη 6 ωρα και 7 ωρα, αρα αρκετες ωρες συνεχους χρησης το sot μου ειναι το ιδιο με την κορυφαια εκδοση apc8 του Μαρτιου.

Δεν ειδα δηλαδη μειωση σε αυτο το κομματι, αν βαλεις και την αναμονη που οντως εχει βελτιωθει αισθητα, ειναι καλυτερη στο συνολο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι χρηστης που το λιωνει μες την μερα, δηλαδη 6 ωρα και 7 ωρα, αρα αρκετες ωρες συνεχους χρησης το sot μου ειναι το ιδιο με την κορυφαια εκδοση apc8 του Μαρτιου.

Δεν ειδα δηλαδη μειωση σε αυτο το κομματι, αν βαλεις και την αναμονη που οντως εχει βελτιωθει αισθητα, ειναι καλυτερη στο συνολο.

 

Δέχομαι ότι αυτά βλέπεις εσύ, αλλά εγώ είδα άλλα- αυτά που αναφέρω παραπάνω.

Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι βελτιώθηκε η αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι ότι αυτά βλέπεις εσύ, αλλά εγώ είδα άλλα- αυτά που αναφέρω παραπάνω.

Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι βελτιώθηκε η αναμονή.

Ναι στην αναμονή ήθελε βελτίωση, σε χρήση είμαι στα ιδια επίπεδα που ήμουν με την κορυφαία Apc8.

Για μένα τουλάχιστον εξαιρετικά στατιστικά σε σύγκριση με αλλες συσκευές που είχα αλλα και που βλέπω απο φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω δει και μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι πρώτα όταν το έβγαζες από φόρτιση πήγαινε 99% σχετικά άμεσα, με 2 μηνύματα στο viber πχ κτλ. Τώρα πέφτει πιο δύσκολα. Μπορεί να μείνει πχ και μια ώρα στο 100 που παλιά δεν έπαιζε αν είχες κάνει λίγη χρήση. Από εκεί και πέρα είναι στα ίδια περίπου στο σύνολο κατά τη γνώμη μου αλλά η χρήση μου δεν είναι ίδια ποτέ για να έχω σαφή εικόνα. Και κανείς δε μπορεί να έχει. Μονο αν πάρεις 2 άδειες συσκευές με τις 2 εκδόσεις και τα βάλεις 5 ωρες αναμονή ή 5 ωρες βίντεο να μετρήσεις. Τίποτα άλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και ισχύει αυτό που λέει ο Νίκος, γι'αυτό πάντα και τα συμπεράσματά μας είναι στο περίπου & με αρκετό περιθώριο λάθους.

 

Με την Μ είχα τεστάρει συγκεκριμένη χρήση: 1h συνεχόμενο browsing/tapatalk, σε wifi με 30% φωτεινότητα & έτρωγε 7-8% (100-92%), τώρα στη Ν τρώει 10-11% (100-89%), γι'αυτό λέω ότι τρώει παραπάνω. Πιθανόν σε άλλα σενάρια χρήσης να μην έχει τόση διαφορά.

 

Συνολικά, και γω βλέπω πάνω/κάτω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το s7 με τον Qualcomm έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τον exynos. Το s7 που εχω με τον Qualcomm το επιβεβαιώνει σε σχέση με φίλου που έχει τον exynos.

 

Send by Huawei Mate 8 - NXT-L29 (The last DSFA in market) via Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ επιβεβαιώνω καλύτερη απόδοση στην αναμονή.

13 ώρες εκτός φόρτισης σήμερα, 2h40mins οθόνη κ λίγο απ όλα τα υπόλοιπα κ πέφτω για ύπνο στο 68%!!!

c35fb2f676c323f22b16d4c4552d5fb7.jpg

 

5fa432aec89bef9e3fec958c37955e18.jpg

Edited by nfeel
me > you
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει με το λειτουργικό σύστημα android και είναι πάντα πρώτο στην κατανάλωση?? Πολλές φορές και 2-3 μονάδες πάνω από την οθόνη. Btu rom με factory reset πριν και μετά το φλασαρισμα σε ελληνική συσκευή. 613b2935adc318ddb606621966e0493d.jpg

1a197c68de6cded7fbe31925d3071ea3.jpg

8243c02e5d81baffaf6395600d099da2.jpg

 

Επίσης και αυτά τα mb που έχει στείλει με δεδομένα δεν ξέρω που πάνε και είναι πολλά περισσότερα από αυτά που έχω καταναλώσει. Όλοι οι συγχρονισμοι κλειστοί πλην ενός mail σε push. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην χρήση βλέπω κι εγώ ότι έχει χάσει.

Μιλάτε για ρύθμισή σε πιο χαμηλή ανάλυσή,όταν εμένα με την 6άρα μου χτυπούσε 6-7 ώρες χαλαρά.54ccf05374157524c84010f4c2fa9545.jpgacbb37c6ce083f3c207ab4deb78aa4fc.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω την πρώτη φόρτιση. Με όλες τις βαριές εφαρμογές που έχω, συνδεδεμένο smartwatch και χρήση κυρίως wifi τα βλέπω αρκετά καλά τα πράγματα προς το παρόν για καινούρια μπαταρία. Βέβαια είμαι μαθημένος από κινητό που είχε την κορυφαία αυτονομία στο Android αλλά ξέρω ότι δεν θα φτάσω ποτέ τους χρόνους του Mate 8.

Το σύστημα Android ήταν και σε μένα πιο ψηλά από την οθόνη που τώρα έχει 1 ώρα και 45 λεπτά και είμαι με 74% μπαταρία. Αλλά αυτό συμβαίνει λογικά επειδή χθες το έστησα και τρέχαν αβέρτα τα services και οι εφαρμογές. Μετά από restart φτιάχνει.

Με 5:30 ώρες οθόνης σε μικτή χρήση θα είμαι πολύ ικανοποιημένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενώ σε χρηση με wifi βλέπω πτώση στην απόδοση, με data βλέπω εφάμιλλο αποτελεσμα.

 

Σε ταξίδι σήμερα είχα τα παρακάτω:

705f1ee9b1076f24b3e5a3653bd6bedb.jpg

43d2ed3203bce7c1a0b04cb169171172.jpg

 

Φωτεινότητα περίπου 70%, 2.5h tune in, 3h μουσική, 1h κλήσεις, κλειστό aod, όχι bt.

 

Σε παρόμοιο τεστ που είχα κάνει με M(Οκτωβρίου ή Νοεμβρίου firm), είχα sot: 3.17, αναμονή 10h, 20', με υπολοιπο 16%. (έχω τα αντίστοιχα screenshots, απλά δεν τα βάζω για να μην γεμίσει εικόνες, αν θέλει κάποιος τα ανεβάζω)

 

Παρόμοια χρήση εννοείται, όσο μπορεί αυτό να γίνει βεβαια.

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

358285eafcd1937c254a8a07134f1acb.jpgac7ec5cd787f462fa11cf9f4c2447d22.jpg

 

Αυτη είναι τις προάλλες με κυρίως χρηση wifi.

 

Και με το σκούρο θεμα ειναι κυρίως χρήση 4g:

 

8af1ee6a21dcd5e6e25476540c9a518d.jpg

1a9dea1d58c6b9b41ab8550b3b5035f3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Είμαι καινούργιος εδώ... πριν από 1 μηνα αγορασα το S7 στο οποιο όταν ακούω μουσική, βιντεακια από youtube facebook κλπ μερικές φορές ο ηχος απ το ηχειο διακόπτεται ή και επανέρχεται μετά από λίγο. Με τα ακουστικα δεν έχω θέμα. Γενικα αυτό το πρόβλημα δεν γίνεται πάντα αλλά όταν γίνεται είναι εκνευριστικό. Εκανα εκκαθαριση cache εφαρμογων και συστήματος, και με την επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων το προβλημα επιλυθηκε για μια δυο μέρες μόνο. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; ίσως είναι θέμα του λογισμικου; απλά επειδή χρειάζομαι την συσκευή λόγω δουλειάς μου είναι δύσκολο να τη στείλω για service οπότε το έχω ως τελευταία λύση αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Είμαι καινούργιος εδώ... πριν από 1 μηνα αγορασα το S7 στο οποιο όταν ακούω μουσική, βιντεακια από youtube facebook κλπ μερικές φορές ο ηχος απ το ηχειο διακόπτεται ή και επανέρχεται μετά από λίγο. Με τα ακουστικα δεν έχω θέμα. Γενικα αυτό το πρόβλημα δεν γίνεται πάντα αλλά όταν γίνεται είναι εκνευριστικό. Εκανα εκκαθαριση cache εφαρμογων και συστήματος, και με την επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων το προβλημα επιλυθηκε για μια δυο μέρες μόνο. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; ίσως είναι θέμα του λογισμικου; απλά επειδή χρειάζομαι την συσκευή λόγω δουλειάς μου είναι δύσκολο να τη στείλω για service οπότε το έχω ως τελευταία λύση αυτό...

Kαλώς ήρθες στο φόρουμ.

Η ερώτησή σου πρέπει να γίνει σε αυτό το νήμα αν έχεις το ''μικρό'' s7 ή σε αυτό αν έχεις το edge.

Εδώ μιλάμε για τη μπαταρία του edge.

Πάντως το πρόβλημα σου ακούγεται σαν software και όχι hardware. Αν ειδικά ακούς κανονικά μουσική απο κομμάτια που έχεις στη συσκευή σου ή e-radio, χωρίς διακοπές.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτονομια και τωρα. Αυτο που πιστευω ομως ειναι οτι κατι κανουν καποιες μερες και πρεπει να ρουφαει μπαταρια χωρις να το καταλαβαινουμε. Εχω εναν φιλο που φτιαχνει εφαρμογες και μου εχει πει και αυτος οτι πολλες φορες παιρνουν δεδομενα για να τα πουλησουν σε εταιρειες, οχι προσωπικα αλλα στατιστικα. Βεβαια στις εφαρμογες του εβλεπα την καναλωση στα στατιστικα χωρις να την εχω ανοιξει και του το ειχα πει, αλλα αν την ιδια δουλεια την κανει η google αντε να βγαλεις ακρη με το συστημα κτλ..

 

Απο εκει και περα, αυτη ειναι η χθεσινη μου εικονα: 2 μερες αυτονομια, πανω απο 6 ωρες οθονη, και 40 λεπτα ομιλια (λιγη για τα δεδομενα μου) με χρηση 4G σχεδον 50-50..ισως 60-40 με wifi πιο πολυ:

33299599425_8ae468758e_z.jpgScreenshot_20170307-002711 by Nikos Bletas, on Flickr

33299598775_d7b50b079f_z.jpgScreenshot_20170307-002719 by Nikos Bletas, on Flickr

33299598405_5c6d1e9bb8_z.jpgScreenshot_20170307-002725 by Nikos Bletas, on Flickr

32484902583_32d48b91b5_z.jpgScreenshot_20170307-002738 by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι νωρίς ακόμα μου φαίνεται μια χαρά η μπαταρία. 45% πτώση με 3 ώρες οθόνης αμέσως μετά την αναβάθμιση.

 

edit: με την συνήθη χρήση μου (όχι παιχνίδια, όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί (2 mail, viber, bbm), το original theme, και χρήση 60-40 wifi/4g

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Είπα χθες να το αφήσω να αποφορτίσει τελείως μόλις πέρασα την 7. Από το 10% μέχρι το 1% με YouTube να παίζει συνέχεια έβγαλε 35 λεπτά SoT. Και μετά από 1% μέχρι να σβήσει έβγαλε 45 λεπτά!! Δεν το βρίσκω απίθανο να έχουν κάνει λάθος στην απεικόνιση του ποσοστού πάντως.
Link to comment
Share on other sites

61852d6dd6dbd65d273ba6951fa59b08.jpg

 

Ελληνικό unbranded.

50-50 Wi-Fi/4G

Όχι παιχνίδια.

Όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί.

Πολύ viber

1 ώρα κλίσεις

Όχι GPS

Όχι μαύρο θέμα

20' tune in radio με 4G

 

Μια χαρα θα το χαρακτήριζα.

 

edit: σε QHD η οθόνη και φωτεινότα auto και 40%

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

http://i66.tinypic.com/2gvq0lu.png

http://i67.tinypic.com/1079cw9.png

 

Μόνο 4g σήμερα. Φωτεινότητα την ορίζω μόνος μου.gps κλειστό όπως και συγχρονισμοι.

Χρηση: Whatsapp,πολύ Facebook,σύνολο 2ωρες Bluetooth ανοιχτό για μουσική,20 λεπτά κλήσεις,YouTube κάνα 20λεπτο και αρκετό σερφάρισμα

 

Άψογη η μπαταρία με την Nougat (περασμένη από πάνω χωρίς επαναφορά και τα σχετικά)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία βλέπω ότι στη χρήση αποδίδει καλύτερα(που προσωπικά είχα δει πτώση), κοντά στα στάνταρ που με είχε συνηθίσει η Μ, χωρίς να χω αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...