Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα αρκετές αναφορές κυρίως στο θέμα του οπ3 και 3τ σήμερα για Facebook και messenger έχουν τρελαθεί να ρουφανε την μπαταρία.

Ειχα και εγω θέμα μέχρι να το βαλω σε εξοικονόμηση, ο αδερφός μου με ΜΜ και ένας φίλος με σ7 απλο.

Προσεξε κάποιος αλλος το ίδιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειδα αρκετές αναφορές κυρίως στο θέμα του οπ3 και 3τ σήμερα για Facebook και messenger έχουν τρελαθεί να ρουφανε την μπαταρία.

Ειχα και εγω θέμα μέχρι να το βαλω σε εξοικονόμηση, ο αδερφός μου με ΜΜ και ένας φίλος με σ7 απλο.

Προσεξε κάποιος αλλος το ίδιο θέμα?

 

Ναι και εγώ τα ίδια σήμερα.. 30% έφαγαν οι 2 εφαρμογές χωρίς καν να ασχοληθώ. Κάτι θα έψαχναν οι άνθρωποι και τραβουσαν δεδομένα.. :p

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ τα ίδια σήμερα.. 30% έφαγαν οι 2 εφαρμογές χωρίς καν να ασχοληθώ. Κάτι θα έψαχναν οι άνθρωποι και τραβουσαν δεδομένα.. :p

Πρώτη φορά μου έβγαλε με Nougat κάτι ειδοποιήσεις οτι αυτες οι εφαρμογές έχουν ασυνήθιστη δραστηριότητα κατι τετοιο και τα εβαλα σε εξοικονόμηση. Ειχαν ηδη φαει όμως κανα 15%

Του αδερφου μου με ΜΜ το τερματισαν μέχρι να το καταλάβει 9% πήγε.

Κρίμα πάντως το 2017 να υπάρχουν τοσο κακογραμμένες εφαρμογές και οχι τυχαιες εφαρμογές ίσως απο τις πιο συνηθισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχαν θέμα αυτές οι δύο κακογραμμένες εφαρμογές αλλά ειδικά εδώ και μέρες έχουν πρόβλημα χοντρό στη μπαταρία ειδικά το μέσσεντζερ.

Κρίμα γιατί είναι οι πιο δημοφιλείς και σε πολλούς απαραίτητες

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου έβγαλε με Nougat κάτι ειδοποιήσεις οτι αυτες οι εφαρμογές έχουν ασυνήθιστη δραστηριότητα κατι τετοιο και τα εβαλα σε εξοικονόμηση. Ειχαν ηδη φαει όμως κανα 15%

Του αδερφου μου με ΜΜ το τερματισαν μέχρι να το καταλάβει 9% πήγε.

Κρίμα πάντως το 2017 να υπάρχουν τοσο κακογραμμένες εφαρμογές και οχι τυχαιες εφαρμογές ίσως απο τις πιο συνηθισμένες.

 

ναι, εμενα το κινητο κοντεψε να μου μεινει απο μπαταρια χθες το βραδυ, το σκαλισα λιγο στελνοντας στο viber καμια ωρα και εφτασα με 5% στη 1 τη νυχτα και με 4 ωρες οθονης και 1,5 ομιλια. Οχι οτι ειναι λιγα αλλα συνηθως εχω πολλη παραπανω μπαταρια με αυτες τις επιδοσεις. Επισης μαζι με τις 2 εφαρμογες FB ηταν στο θεο και το συστημα ανδροιδ..

 

ΠΑντως, επειδη ολοι λετε για κακογραμμενες εφαρμογες FB και εχει γινει καραμελα.. Δεν ξερω αν ειστε προγραμματιστες και εχετε ασχοληθει με κωδικα και με το πως ειναι γραμμενες, ομως μαλλον ξεχνατε ποσες παραμετρους εχουν αυτες οι εφαρμογες. Αν λοιπον δεν τις ρυθμισεις να κοψεις και καμποσες ειδοποιησεις κτλ κτλ, τοτε ναι δεν υπαρχει σωτηρια. Σιγουρα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες ομως σκεφτειτε οτι ειναι σχεδον ζωντανοι οργανισμοι στο κινητο μας με τοσα που κανουν.. Προσωπικα κλεινω απο αυτοματες αναβαθμισεις μεσα απο την εφαρμογη (οχι μονο στις ρυθμισεις του Playstore ) και ο,τι αλλη ρυθμιση υπαρχει, δεν εχω καμια ειδοποιηση ανοιχτη περα απο μηνυματα και τελος. Οποτε θελω ανοιγω και βλεπω εγω, γιατι δε με ενδιαφερει να λαβω ειδοποιηση για ενα σχολιο ή ενα friend request αμεσα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ουτε εγω εχω ειδοποιήσεις καθόλου δεν με απασχολεί απλα θεωρώ αδιανόητο αυτες οι 2 εφαρμογές και αλλες τουιτερ κτλπ τοσο απαραίτητες να μην δουλευουν σωστά.

Αν ηταν μια στο τόσο οκ απλα συνέχεια έχουν θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ουτε εγω εχω ειδοποιήσεις καθόλου δεν με απασχολεί απλα θεωρώ αδιανόητο αυτες οι 2 εφαρμογές και αλλες τουιτερ κτλπ τοσο απαραίτητες να μην δουλευουν σωστά.

Αν ηταν μια στο τόσο οκ απλα συνέχεια έχουν θέματα.

 

εγω γενικα δεν εχω θεματα, αλλα ουτε τις λιωνω, ουτε εχω ανοιχτες ολες τις ρυθμισεις που εχουν (αυτοματα βιντεο, φιλοι κοντα και ολες τις αλλες που σου ξεσκιζουν μπαταρια). Τωρα για χθες, προσωπικα υποπτευομαι οτι κατι εκαναν παγκοσμιως, θες μας παρακολουθουσαν, θες εκαναν καποια καταγραφη? δεν γινεται ξαφνικα σε ολο τον κοσμο να αρχισαν να δουλευουν οι εφαρμογες αυτες και να τρωνε μπαταρια χωρις λογο, κατι γινοταν που δεν το βλεπουμε. Αν ηταν ενα σκαλωμα θα το διαπιστωναν λιγοι, αλλα εδω το φαινομενο ειναι καθολικο..

 

Απο εκει και περα σιγουρα θα μπορουσαν να τις κανουν λιγοτερο ενεργοβορες αλλα ισως εχανες απο την "εμπειρια χρησης" :lol::lol:

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα δεν εχω θεματα, αλλα ουτε τις λιωνω, ουτε εχω ανοιχτες ολες τις ρυθμισεις που εχουν (αυτοματα βιντεο, φιλοι κοντα και ολες τις αλλες που σου ξεσκιζουν μπαταρια). Τωρα για χθες, προσωπικα υποπτευομαι οτι κατι εκαναν παγκοσμιως, θες μας παρακολουθουσαν, θες εκαναν καποια καταγραφη? δεν γινεται ξαφνικα σε ολο τον κοσμο να αρχισαν να δουλευουν οι εφαρμογες αυτες και να τρωνε μπαταρια χωρις λογο, κατι γινοταν που δεν το βλεπουμε. Αν ηταν ενα σκαλωμα θα το διαπιστωναν λιγοι, αλλα εδω το φαινομενο ειναι καθολικο..

 

Απο εκει και περα σιγουρα θα μπορουσαν να τις κανουν λιγοτερο ενεργοβορες αλλα ισως εχανες απο την "εμπειρια χρησης" :lol::lol:

Καλημέρα, έχω το ίδιο πρόβλημα από χθες σε xiaomi Mi max με το messenger, πολύ περίεργο...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα δεν εχω θεματα, αλλα ουτε τις λιωνω, ουτε εχω ανοιχτες ολες τις ρυθμισεις που εχουν (αυτοματα βιντεο, φιλοι κοντα και ολες τις αλλες που σου ξεσκιζουν μπαταρια). Τωρα για χθες, προσωπικα υποπτευομαι οτι κατι εκαναν παγκοσμιως, θες μας παρακολουθουσαν, θες εκαναν καποια καταγραφη? δεν γινεται ξαφνικα σε ολο τον κοσμο να αρχισαν να δουλευουν οι εφαρμογες αυτες και να τρωνε μπαταρια χωρις λογο, κατι γινοταν που δεν το βλεπουμε. Αν ηταν ενα σκαλωμα θα το διαπιστωναν λιγοι, αλλα εδω το φαινομενο ειναι καθολικο..

 

Απο εκει και περα σιγουρα θα μπορουσαν να τις κανουν λιγοτερο ενεργοβορες αλλα ισως εχανες απο την "εμπειρια χρησης" :lol::lol:

Ναι και εγω θα το δουλέψω κανα μισαωρο μες την μερα το φβ το μεσσεντζερ μπορεί και καθόλου απλά είναι χρησιμες και δυστυχώς οι εναλλακτικες είναι χαλια.

Σίγουρα όμως τετοιου ευρους εφαρμογές άξιζαν καλύτερης μοιρας.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για απίστευτο drain στις εφαρμογές fb, messenger...πολύ κακογραμμένες εφαρμογές γενικά...στα iphone έχω δει μικρότερο drain, αλλά απίστευτη χρήση δεδομένων στο background...και μία ερώτηση παιδιά..από Note 4 σκέφτομαι να μετακομίσω σε s7 edge...Μπορεί να μου πει κάποιος σε μη ρουτ συσκευές αν υπάρχει αξιόλογη διαφορά στην αυτονομία?(όχι στα χαρτιά)

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για απίστευτο drain στις εφαρμογές fb, messenger...πολύ κακογραμμένες εφαρμογές γενικά...στα iphone έχω δει μικρότερο drain, αλλά απίστευτη χρήση δεδομένων στο background...και μία ερώτηση παιδιά..από Note 4 σκέφτομαι να μετακομίσω σε s7 edge...Μπορεί να μου πει κάποιος σε μη ρουτ συσκευές αν υπάρχει αξιόλογη διαφορά στην αυτονομία?(όχι στα χαρτιά)

 

φιλος που ειχε το νοτε 4 και δεν ηταν ικανοποιημενος, οταν το πηρε αυτο δεν τον ακουσα ξανα να μιλαει για μπαταρια κτλπ.

 

απλα παιζει μεγαλο ρολο η χρηση του καθενος, μην σε παρω στον λαιμο μου το θεωρω ομως κορυφαιο σε αυτονομια αναμεσα στις φετινες ναυαρχιδες.

Link to comment
Share on other sites

φιλος που ειχε το νοτε 4 και δεν ηταν ικανοποιημενος, οταν το πηρε αυτο δεν τον ακουσα ξανα να μιλαει για μπαταρια κτλπ.

 

απλα παιζει μεγαλο ρολο η χρηση του καθενος, μην σε παρω στον λαιμο μου το θεωρω ομως κορυφαιο σε αυτονομια αναμεσα στις φετινες ναυαρχιδες.

 

Σε ευχαριστώ πολύ...η αλήθεια είναι ότι πέρα από τα wakelocks του αντροιντ, τραβάει πολύ η οθονάρα του..κάθε φορά που σκέφτομαι να το δώσω όμως κάτι με κρατάει..το κινητό αξίζει ακόμη και σήμερα...λογικό πάντως το edge όταν πάρει και τη nougat να εχει ακόμα καλύτερη αυτονομία λόγω καλύτερου doze mode..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...η αλήθεια είναι ότι πέρα από τα wakelocks του αντροιντ, τραβάει πολύ η οθονάρα του..κάθε φορά που σκέφτομαι να το δώσω όμως κάτι με κρατάει..το κινητό αξίζει ακόμη και σήμερα...λογικό πάντως το edge όταν πάρει και τη nougat να εχει ακόμα καλύτερη αυτονομία λόγω καλύτερου doze mode..

Ναι οκ απλα θεωρώ οτι για qhd οθόνη τα παει πολυ καλα το s7 edge.

Όντως με την Nougat η μπαταρία είναι στα κορυφαία επίπεδα της έκδοσης Apc8 για όσους ξέρουν και εμειναν εκει μέχρι σήμερα.

Ζυγισε το δεστο και απο κανένα φίλο αν είναι συγκρινε περίπου την χρήση σας και θα καταλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε το Swipe για fb. Καμία σχέση με το stock και η κατανάλωση φυσιολογική.

Το είχα παλια στο σ6 φιλε, οκ για το φβ αλλα για το μεσσεντζερ υπάρχει αξιολογη εναλλακτική?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...

θελω εδω και καιρο να κανω 2 ερωτησουλες οσον αφορα την μπαταρια του edge μας

με εχει αγχωσει περισσοτερο(τους περισσοτερους φανταζομαι) οτι δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια και θελω να την διατηρησω οσο πιο καλα γινεται.

θα μπω κατευθειαν στο ψητο χωρις πολλα πολλα,

1)ολο το βραδυ(οχι καθε βραδυ) το αφηνω στον φορτιστη οταν πεφτω για υπνο και το πρωι το βγαζω,δημιουργω ετσι προβλημα στην μπαταρια?

να κοιταξω για καποια μπριζα με χρονοδιακοπτη ωστε να κλεινει η παροχη μετα απο 3πχ ωρες?

 

2)ποτε πρεπει να το φορτιζω?αυτο που κανω ειναι γυρω στο 15-20% να το βαζω να φορτιζει.Ενας φιλος μου ειπε οτι καλο ειναι να το βαζω οποτε μπορω στον φορτιστη και ας μην εχει αναγκη για φορτιση.Τι ισυει τελικα?

Ευχαριστω για της απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...

θελω εδω και καιρο να κανω 2 ερωτησουλες οσον αφορα την μπαταρια του edge μας

με εχει αγχωσει περισσοτερο(τους περισσοτερους φανταζομαι) οτι δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια και θελω να την διατηρησω οσο πιο καλα γινεται.

θα μπω κατευθειαν στο ψητο χωρις πολλα πολλα,

1)ολο το βραδυ(οχι καθε βραδυ) το αφηνω στον φορτιστη οταν πεφτω για υπνο και το πρωι το βγαζω,δημιουργω ετσι προβλημα στην μπαταρια?

να κοιταξω για καποια μπριζα με χρονοδιακοπτη ωστε να κλεινει η παροχη μετα απο 3πχ ωρες?

 

2)ποτε πρεπει να το φορτιζω?αυτο που κανω ειναι γυρω στο 15-20% να το βαζω να φορτιζει.Ενας φιλος μου ειπε οτι καλο ειναι να το βαζω οποτε μπορω στον φορτιστη και ας μην εχει αναγκη για φορτιση.Τι ισυει τελικα?

Ευχαριστω για της απαντησεις.

1) όχι

 

2) όποτε θες

 

Το μόνο που επηρεάζει τη μπαταρία είναι το fast charge.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε το Swipe για fb. Καμία σχέση με το stock και η κατανάλωση φυσιολογική.

Φίλε έχω περάσει από οτι έχει βγει σε τέτοιες εφαρμογές. Δυστυχώς καμία δεν είναι τόσο εύχρηστη σαν την κανονική. Ας καίει και λίγο παραπάνω. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1) όχι

 

2) όποτε θες

Το μόνο που επηρεάζει τη μπαταρία είναι το fast charge.

 

Ναι ξεχασα να γραψω,το εχω μονιμα στην αργη φορτιση.

Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι θέμα firmware και ξαναπέρασα μέχρι και APC8 αλλά τα ίδια και εκεί. Θα το στείλω για αλλαγή οθόνης από βδομάδα στην εγγύηση και θα τους πω να αλλάξουν και μια μπαταρία. Μάλλον την χάλασα επειδή το αφήνω όλο το βράδυ πάνω στον wireless charger.

Τελικά έφταιγε η εφαρμογή του fb. Την παγωσα και επανήλθε στα κανονικά του.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στην τελευταία αναβάθμιση της Nougat (την επίσημη) είναι ακόμα καλύτερη.

Ειχα ενα φόβο μην την χαλάσουν αλλα τελικά είναι εξαιρετικά τα στατιστικά.

Και είναι και λιγο καλύτερο σε stand by.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στην τελευταία αναβάθμιση της Nougat (την επίσημη) είναι ακόμα καλύτερη.

Ειχα ενα φόβο μην την χαλάσουν αλλα τελικά είναι εξαιρετικά τα στατιστικά.

Και είναι και λιγο καλύτερο σε stand by.

 

υπαρχει καπου η ρομ να την ριξουμε μιας και τοσο καιρο με την beta μας κανατε ανυπομονους? στο sammobile ακομα δεν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου η ρομ να την ριξουμε μιας και τοσο καιρο με την beta μας κανατε ανυπομονους? στο sammobile ακομα δεν..

Φιλε δεν νομίζω να έχει κάτι.

Μονο η 1 βετα βγήκε αλλα δεν αξίζει να την βάλεις τώρα.

Μάλλον θέλει λίγο υπομονή ακομα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου η ρομ να την ριξουμε μιας και τοσο καιρο με την beta μας κανατε ανυπομονους? στο sammobile ακομα δεν..

 

Δεν εδωσε update ολα την ρομ αλλα μονο 215mb.Οποτε μην περιμενεις να βγει η official στο XDA ή στο sammobile.

Υπομονη να βγει η 1η official ολοκληρη.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...