Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ίσως έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν θα είναι πρόσφατο, έτσι θα ήθελα να ρωτήσω για μια συμβουλή για το S7 της γυναίκας μου:

 

Χρησιμοποιεί πολύ facebook & messenger (γυναίκα είναι...!!! :rolleyes:). Το βράδυ 100% με restart, το πρωϊ 64%.

Μάλλον χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας (η αλλαγή γυναίκας κοστίζει περισσότερο!).

Που το πάω και πόσο θα κοστίσει?

 

ΥΓ Μόλις είδα ότι μπορεί να φταίει το router Speedport Plus της Cosmote, όπως γράφουν στο adslgr... Τι νομίζετε?

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποσο παλια ειναι η συσκευη; Αν ειναι 2 χρονων και πανω σε χρηση λογικο να εχει πεσει η μπαταρια... Βαλε και καποια εφαρμογη με battery stats να δεις τι την τρωει..

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήραμε ελαφρά μεταχεισισμένο τον Σεπτ.2016, άρα είναι 3-4 χρόνων.

Ποιά εφαρμογή προτείνεις να βάλω? Έχει και την δική του στα settings...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα. Αλλαγη μπαταριας χρειαζεται..... Η καλυτερη επιλογη ειναι το επισημο service της Samsung, η Smartec στο Χαιδαρι...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι βελτιώσεις έχει το τελευταίο update που έλαβε η συσκευή πριν από λίγο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι βελτιώσεις έχει το τελευταίο update που έλαβε η συσκευή πριν από λίγο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν θυμάμαι καλά, ενημέρωση ασφαλείας πήρε, δεν αλλάζει κάτι στη λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Sent from my SM-N935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ίσως έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν θα είναι πρόσφατο, έτσι θα ήθελα να ρωτήσω για μια συμβουλή για το S7 της γυναίκας μου:

 

Χρησιμοποιεί πολύ facebook & messenger (γυναίκα είναι...!!! :rolleyes:). Το βράδυ 100% με restart, το πρωϊ 64%.

Μάλλον χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας (η αλλαγή γυναίκας κοστίζει περισσότερο!).

Που το πάω και πόσο θα κοστίσει?

 

ΥΓ Μόλις είδα ότι μπορεί να φταίει το router Speedport Plus της Cosmote, όπως γράφουν στο adslgr... Τι νομίζετε?

 

Η λέξη "Speedport Plus" που είπες είναι η λέξη - κλειδί. Το ρούτερ είναι η αιτία που πέφτει τόσο πολύ η μπαταρία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πιθανόν να μην χρειάζεσαι αλλαγή μετά από πόσα χρόνια. Δοκίμασε να κλείσεις το wifi του κινητού πριν κοιμηθείς και να δεις πόσο θα πέσει κατά την διάρκεια της νύχτας. Εμένα με wifi on πέφτει κάνα 25-30άρι και με wifi off 5.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "Speedport Plus" που είπες είναι η λέξη - κλειδί. Το ρούτερ είναι η αιτία που πέφτει τόσο πολύ η μπαταρία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πιθανόν να μην χρειάζεσαι αλλαγή μετά από πόσα χρόνια. Δοκίμασε να κλείσεις το wifi του κινητού πριν κοιμηθείς και να δεις πόσο θα πέσει κατά την διάρκεια της νύχτας. Εμένα με wifi on πέφτει κάνα 25-30άρι και με wifi off 5.

 

Το ίδιο και το δικό μας. Me WiFi on πέφτει 30% και με WiFi off πέφτει 5%.

Άραγε με άλλο ρουτερ (ή άλλο AP από το οποίο να παίρνει internet) θα πέφτει λιγότερο με WiFi on?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλησπέρα σε ολους! Πολύ ευχαριστημένος με το τιμιοτατο S7 μετά από 2 χρόνια και 8 μήνες αποφάσισα να παω στο S10 κατα τα Χριστούγεννα.

 

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ οτι η μπαταρία φορτίζει πολύ πολύ γρήγορα σε σχεση με παλιοτερα χωρίς φυσικά να έχω αλλάξει κάτι. Παίζει να είναι επειδη η μπαταρία γενικά αρχίζει και τα φτύνει;

 

EDIT : Σύμφωνα με το phoneinfo εχω 1110 κύκλους φορτισης και μπαταρία στο 65% . Αυτο σημαινει οτι το έχω λίωσει για τα καλα; Ειναι στα τελευταια της;; :)

Edited by stepar10
Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία της δεν είναι αλλά έχει ζήσει και καλύτερες μέρες :p

Σε γνωστό μου που το έλιωσε και έκανε Κάθε λάθος που υπάρχει στη φόρτιση (κυριότερο φορτίζε ενώ έπαιζε βαριά παιχνιδια) σε 1500 κύκλους ή υγιεα της μπαταρίας ήταν κάπου 20%. Εκεί τα έφτυσε τελείως....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως του εχω φερθει πολύ καλά. Μάλιστα (δεν ξερω αν παιζει τοσο ρόλο) τον πρώτο χρόνο το φορτιζα με την απλή αργη φόρτιση και συνήθως το είχα σε λειτουργια πτήσης και το αφηνα στην ησυχ'ια του.

 

Απλώς μου εκανε εντυπωση η τοσο μεγάλη μείωση του χρόνου φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το φόρτιζες με την αργή φόρτιση καλό του έκανε, και όχι το αντίθετο.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ερωτηση κρισεως γιατι δεν το εχω με τα sam:O.με εδωσε γνωστος s7 edge ανοιγμενο απο πισω και αλλαγμενη motherboard δεν δουλευει fingerprint και εχει κομενο flex camble απο Menu And Back Button.αξιζει να το στειλω καπου να φτιαχτει?επισης αν αλλαξει το home button θα ξαναδουλεψει το fingerprint?
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με μπαταρία. Μένω επαρχια , που μπορώ να το στείλω για αλλαγή μπαταρίας , Αθήνα ή Θεσσαλονίκη? Και τι κόστος θα έχω? Εκτός από την αλλαγή , φαντάζομαι μεταφορικά με κούριερ θα με ξεσκίσουν!
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα S10e χθες από Χίο στη Smartec, Αθήνα. Χρέωση παραλήπτη. Η smartec έχει συνεργασία με ACS και τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το φόρτιζες με την αργή φόρτιση καλό του έκανε, και όχι το αντίθετο.

 

Sent from my SM-G970F

 

Nαι ναι το γνωρίζω. Το ίδιο λέμε.

 

Απλώς έχεις ακούσει ποτε πως όταν παλιωνει η μπαταρια φορτιζει πιο γρηγορα; Ισως πχ μπορει να μειωνεται η χωρητικοτητα της;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν παλιώσει φορτίζει πιο αργά ...

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα S10e χθες από Χίο στη Smartec, Αθήνα. Χρέωση παραλήπτη. Η smartec έχει συνεργασία με ACS και τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.

Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζω θέμα με το Google Maps στο S7 μου.

Η εφαρμογή είναι τραγικά αργή, κυρίως όταν πας να γράψεις την διεύθυνση στο σχετικό πεδίο αναζήτησης, αλλά και γενικότερα.

Επίσης η συγκεκριμένη εφαρμογή λαγκάρει ολόκληρο το κινητό. Όταν έχω ανοικτό το Google Maps, το κινητό γίνεται πολύ αργό.

Παρατήρησα, δε, ότι ακόμα κι αν κλείσω την εφαρμογή, συνεχίζει να κρατάει δεσμευμένη πολλή RAM, οπότε η συσκευή συνεχίζει να λειτουργεί με ρυθμούς χελώνας. Θεωρώ ότι είναι θέμα RAM διότι αν πάω στη "Διαχειριση Συσκευής" και πατήσω στο "καθαρισμα μνήμης" το κινητό γίνεται ξανά γρήγορο.

 

- Δοκίμασα και το Google Maps GO, αλλά πέραν του ότι δεν τρελαίνομαι για τον τρόπο που λειτουργεί, δεν μπορώ να πω ότι είδα μεγάλη διαφορά στη διαχείριση της μνήμης.

- Βλέπω ότι κι άλλοι στο internet έχουν το ίδιο θέμα, και κάποιοι προτείνουν την έκδοση 9.81.0.

 

Εγώ έκανα delete data μέσα από το settings -> Apps -> Google Maps, καθώς και Uninstall Updates και μου επανέφερε την εφαρμογή στην έκδοση 9.85.2. Επίσης σέταρα την εφαρμογή στο Play Store να μην κάνει auto - updates. Λογικά πιο πίσω δεν μπορώ να πάω, αλλά σε αυτή την έκδοση ήδη βλέπω μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αρκετά για να κρίνω με σιγουριά.

 

Να σημειώσω ότι με άλλες εφαρμογές δεν έχω θέμα ταχύτητας, και είναι κι ο λόγος που δεν σκοπεύω ( σκόπευα...; ) να αλλάξω τη συσκευή με κάποια νεότερη.

 

Εχει κανείς άλλος από σας παρόμοια εμπειρία με τη συγκεκριμένη εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,δε θα το έλεγα, εμένα μου ανοίγει ταχύτατα, εξαρτάται από την σύνδεση φυσικά που έχεις εκείνη τη στιγμή. Το δοκίμασα μόλις τώρα με WiFi στο σπίτι και λειτουργεί γρήγορα, φαντάσου ότι φόρτωσε την δορυφορική λήψη με καθυστέρηση 10 δευτερόλεπτα το πολύ.

Δεν ξέρω γιατί στο κάνει, μήπως έχεις κατεβάσει πολλούς offline maps; Μήπως δεν έχεις λογαριασμό,δεν ξέρω εικασίες κάνω και δημιουργώ ερωτήματα. Την έχω σαν 2η συσκευή κ πραγματικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα νέα μοντέλα, απλά οκ, δεν είναι όπως τα 8πυρηνα, αλλά κάνει την δουλειά της μια χαρά κ με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

8πυρηνη ειναι η συσκευη μας

 

Ναι συγγνώμη, κόλλησε το μυαλό μου, χρόνια χρήστης του s5. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα η συσκευή παιδιά πάντως. Δε μου φαίνεται καν πολλές φορές ότι είναι 3 ετών

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν εχει καποια σημασια το A70 απο ειναι απο τα δυνατα φετινα midrange της Samsung σε Antutu πιανει οσο το S7.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...