Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιαιδια και κατι άλλο: εχω προγραμμα στο κινητο 300 λεπτα και 500 mb.παλια ηταν αρκετα για μενα καθως το μονο που εμπαινα ηταν fb,messenger,viber και πολυ σπανια και κανα βιντεακι απο youtube.στο παλιο μου κινητο δεν το ειχα ξεπερασει ποτε το οριο.σ'αυτο δεν μου φτανει! υπαρχει περιπτωση απο καπου να τραβει και να τα τρωει πιο γρηγορα?

 

Μπές στην εφαρμογή ασφάλεια, πάτα τη σταγόνα που ειναι ανάμεσα στον καθαρισμο και τη λίστα φραγών.

Εκει έχεις δύο επιλογές: περιορισμος χρήσης δεδομένων και στατιστικά χρήσης δεδομένων. Εκεί θα δεις αναλυτικά τα mb που έχει ''ρουφήξει'' η κάθε εφαρμογή καθώς και να περιορίσεις όποια εφαρμογή επιθυμείς ώστε να μην καταναλώνει στο παρασκήνιο δεδομένα απο μόνη της.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπές στην εφαρμογή ασφάλεια, πάτα τη σταγόνα που ειναι ανάμεσα στον καθαρισμο και τη λίστα φραγών.

Εκει έχεις δύο επιλογές: περιορισμος χρήσης δεδομένων και στατιστικά χρήσης δεδομένων. Εκεί θα δεις αναλυτικά τα mb που έχει ''ρουφήξει'' η κάθε εφαρμογή καθώς και να περιορίσεις όποια εφαρμογή επιθυμείς ώστε να μην καταναλώνει στο παρασκήνιο δεδομένα απο μόνη της.

 

 

 

ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

πιαιδια και κατι άλλο: εχω προγραμμα στο κινητο 300 λεπτα και 500 mb.παλια ηταν αρκετα για μενα καθως το μονο που εμπαινα ηταν fb,messenger,viber και πολυ σπανια και κανα βιντεακι απο youtube.στο παλιο μου κινητο δεν το ειχα ξεπερασει ποτε το οριο.σ'αυτο δεν μου φτανει! υπαρχει περιπτωση απο καπου να τραβει και να τα τρωει πιο γρηγορα?

Επίσης δες και αυτό το άρθρο τι ευθύνεται για την κατανάλωση mb https://www.pcsteps.gr/211235-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1/?utm_content=bufferd818a&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ψάχνει ένας φίλος για άμεση αγορά από Ελλάδα και είναι είναι ανάμεσα στο zuk z2 και στο mi5. Τι προτεινετε εσείς όσο πιο αντικειμενικά γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω καπου 3 μηνες το mi5 αυτο που παρατηρησα εχτες τον φωτισμο το εχω στο αυτοματο και το εχω στο φουλ ανοιγω εφαρμογες π.χfacebook-instagram,η καποιο παιχνιδι διαφορες εφαργμογες και οταν της κλεινω επανω στην οθονη στην κορυφη συγκεκριμενα μου φαινεται απο πισω η εφαργμογη αχνα στην οθονη γιατι να μου κανει κατι τετοιο η οθονη ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μου εμφάνισε κι εμένα το κινητό ένα θεματακι. Έχω την οθόνη του κινητού κλειστή, πατάω το home button για να ανοίξει και ξεκλειδωνω με δακτυλικό αποτύπωμα. Η οθόνη ξεκλειδώνει, είμαι στην αρχική οθόνη και μόλις πατάω πάνω στην αρχική μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "μην καλύπτετε το πορτοκαλί μέρος του κινητού εννοώντας το επάνω μέρος που βρίσκονται ο αισθητήρας, η κάμερα και το ακουστικό. Αυτό συμβαίνει ενώ δεν καλύπτεται κανένα από αυτά. Δεν του έχω βάλει ακόμα καμιά ζελατίνη για να πεις ότι φταίει αυτό. Το κινητό το έχω κοντά ένα μηνα. Λογικά τώρα είναι θέμα του σενσορα αριστερά από το ακουστικό. Ελπίζω κάπως να φτιάξει γιατί αλλιώς θα πρέπει να μπω σε άλλες διαδικασίες, να στέλνω Κίνα και τέτοια... Πφφ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πήγαινε ρυθμίσεις - κλείδωμα οθόνης - προχωρημένες ρυθμίσεις και κλείσε την πρόληψη ατυχών κλήσεων λογικά αυτό έχεις ανοίξει και στο κάνει

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε και ένα καλιμπραρισμα στον proximity sensor

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει και καλά όταν το τηλέφωνο είναι στην τσέπη να μην πατιέται κάποιο πλήκτρο, χαίρομαι που βοήθησα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει και καλά όταν το τηλέφωνο είναι στην τσέπη να μην πατιέται κάποιο πλήκτρο, χαίρομαι που βοήθησα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλά το θέμα ποιο είναι. Αυτή τη λειτουργία την είχα ενεργοποιειμενη και δεν είχα θέμα. Σήμερα μου το έβγαλε το πρόβλημα. Την απενεργοποιησα τη λειτουργία αυτή και όλα καλά όπως είπα. Τώρα παρατήρησα ότι όταν παίρνω τηλέφωνο και είμαι σε κλήση και παίρνω το κινητό από το αυτί, η οθόνη παραμένει μαυρισμένη. Οπότε κάποιο θέμα παίζει με τον αισθητήρα..

 

Και επίσης παρατήρησα ότι όταν το κινητό είναι σε ίσκιο έχει αυτό το πρόβλημα και όταν έχω τον αισθητήρα σε ήλιο λειτουργεί..

Edited by maxmouts
Link to comment
Share on other sites

Κάνε καλιμπραρισμα στον proximity sensor

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καλιμπραρισμα στον proximity sensor

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε, έκανα το καλιμπραρισμα και έφτιαξε (προς το παρόν τουλάχιστον) και ελπίζω έτσι να παραμείνει. Να σαι καλά φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, έκανα το καλιμπραρισμα και έφτιαξε (προς το παρόν τουλάχιστον) και ελπίζω έτσι να παραμείνει. Να σαι καλά φίλε!

Πως το κάνεις?

Εχω το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνεις?

Εχω το ίδιο πρόβλημα.

Ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο - πατάς πολλές φορές πάνω στο kernel και σου βγάζει ένα μενού.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταία εχει παρατηρήσει κανείς τα 40αρια που βαραει η μπαταρια;

 

Μιλαμε για αστεία χρηση: YouTube video, ή 1-2 σελιδες chrome με flight mode και τερμα χαμηλή φωτεινότητα

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις την καινουργια developer με το split screen? πως το ενεργοποιουμε?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις την καινουργια developer με το split screen? πως το ενεργοποιουμε?

Δεν το έβαλαν ακόμα στο mi5

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω παρατηρήσει ότι όταν βγάζεις φωτογραφία με την μπροστινή κάμερα γίνεται εστίαση στο ποιο κοντινό αντικείμενο/πρόσωπο και όλα τα υπόλοιπα πίσω είναι θολά. Αυτό μπορεί να αλλάξει κάπως ή έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συγκεκριμένης κάμερας. ΌΛΕΣ οι κάμερες έτσι δουλεύουν.

Δεν γίνεται να εστιάζει σε διαφορετικά εστιακά βάθη ταυτόχρονα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να το εξαλείψεις είναι να είσαι όσο πιο μακριά από το κοντινό αντικείμενο που θες να εστιάσει.

Έτσι θα υπάρχει μικρότερη διαφορά μεταξύ background και frontground και δεν θα είναι τόσο θολό το ένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω παρατηρήσει ότι όταν βγάζεις φωτογραφία με την μπροστινή κάμερα γίνεται εστίαση στο ποιο κοντινό αντικείμενο/πρόσωπο και όλα τα υπόλοιπα πίσω είναι θολά. Αυτό μπορεί να αλλάξει κάπως ή έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη κάμερα?

 

εκτός αν έχεις ενεργοποιήσει την λειτουργία "κλίση" στην κάμερα, που το κάνει αυτό επίτηδες για εφέ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω την 8.1.2.0 (MAAMIDI), official δεν είναι; Κι εμένα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.

 

Εαν αλλάξεις την τοποθεσία σε Ινδία θα δει το OTA update και θα το κατεβάσει, μετά αλλάζεις σε Ελλάδα ξανά.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

εκτός αν έχεις ενεργοποιήσει την λειτουργία "κλίση" στην κάμερα, που το κάνει αυτό επίτηδες για εφέ..

 

Αναφέρομαι στη μπροστινή κάμερα, όχι την πίσω. Αν πάω να βγάλω μια σελφι με άλλα δύο άτομα από πίσω μου, εγω θα είμαι μια χαρά και οι άλλοι πίσω θα φαίνονται θολά.

Τι να πω θα το ψάξω λίγο ακόμα, αν δεν βρω κάτι θα συμβιβαστώ, δεν καίγομαι κιόλας :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εαν αλλάξεις την τοποθεσία σε Ινδία θα δει το OTA update και θα το κατεβάσει, μετά αλλάζεις σε Ελλάδα ξανά.

 

Σωστός, ευχαριστώ :)

Edited by maxmouts
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...