Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από μερικές μέρες χρήση μπορώ να πω πώς είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το κινητό , χωρίς κολλήματα η οθόνη είναι άψογη το μόνο μείον του κινητού είναι ότι γλυστρα σαν το χέλι με αποτέλεσμα να πέσει και να ραγίσει το back plate

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι αυτο! Οποτε κανω unlock bootloader, περναω την Official Global, κατεβαζω το TWRP και το κανω εγκατασταση, και περναω μετα το su.zip και ειμαι ενταξει?

Ναι. Αν δεν σου εμφανίζει το app super su μετά το flash τότε περνάς και το apk χειροκίνητα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Παρακολουθώ εδώ και καιρό το συγκεκριμένο θέμα αφού και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος πλέον ενός λευκού xiaomi mi5 εδώ και ένα περίπου μήνα.Αν και στην αρχή του θέματος μου ήταν δύσκολο να παρακολουθήσω λόγω των συνεχόμενων τσακωμών και των εκτός θέματος συζητήσεων,από κάποια στιγμή και μετά έστρωσε το πράγμα!Δυστυχώς θα παραθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία αφου την πρώτη εβδομάδα που το είχα μου έπεσε από μικρό σχετικά ύψος και εκανε μια μικρή ρωγμή το καπάκι πάνω αριστερά που ευτυχώς δεν προχώρησε και στην κάμερα.Οπότε παιδιά όποιος το σκέφτεται,καλό θα ήταν να πάρει και μια θήκη.Επίσης θεωρώ οτι ζεσταίνεται αρκετά και όχι μόνο στην φόρτιση.Ηχειο περίμενα λίγο καλύτερο. Κατα τ'αλλα το κινητό είναι πολύ καλό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος γενικά,προερχόμενος απο το όχι και τόσο καλό lg g3s. Edited by nio21gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητό αυτό δεν κάνει με τιποτα χωρις θήκη, εδώ το αφήνεις στο τραπεζάκι και προχωράει μόνο του
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Παρακολουθώ εδώ και καιρό το συγκεκριμένο θέμα αφού και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος πλέον ενός λευκού xiaomi mi5 εδώ και ένα περίπου μήνα.Αν και στην αρχή του θέματος μου ήταν δύσκολο να παρακολουθήσω λόγω των συνεχόμενων τσακωμών και των εκτός θέματος συζητήσεων,από κάποια στιγμή και μετά έστρωσε το πράγμα!Δυστυχώς θα παραθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία αφου την πρώτη εβδομάδα που το είχα μου έπεσε από μικρό σχετικά ύψος και εκανε μια μικρή ρωγμή το καπάκι πάνω αριστερά που ευτυχώς δεν προχώρησε και στην κάμερα.Οπότε παιδιά όποιος το σκέφτεται,καλό θα ήταν να πάρει και μια θήκη.Επίσης θεωρώ οτι ζεσταίνεται αρκετά και όχι μόνο στην φόρτιση.Ηχειο περίμενα λίγο καλύτερο. Κατα τ'αλλα το κινητό είναι πολύ καλό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος γενικά,προερχόμενος απο το όχι και τόσο καλό lg g3s.

 

Αυτό με τη θερμοκρασία το επιβεβαιώνω και γω, βεβαια λόγω και καλοκαιριού το φαινόμενο γίνεται πιο ενοχλητικό

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Παρακολουθώ εδώ και καιρό το συγκεκριμένο θέμα αφού και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος πλέον ενός λευκού xiaomi mi5 εδώ και ένα περίπου μήνα.Αν και στην αρχή του θέματος μου ήταν δύσκολο να παρακολουθήσω λόγω των συνεχόμενων τσακωμών και των εκτός θέματος συζητήσεων,από κάποια στιγμή και μετά έστρωσε το πράγμα!Δυστυχώς θα παραθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία αφου την πρώτη εβδομάδα που το είχα μου έπεσε από μικρό σχετικά ύψος και εκανε μια μικρή ρωγμή το καπάκι πάνω αριστερά που ευτυχώς δεν προχώρησε και στην κάμερα.Οπότε παιδιά όποιος το σκέφτεται,καλό θα ήταν να πάρει και μια θήκη.Επίσης θεωρώ οτι ζεσταίνεται αρκετά και όχι μόνο στην φόρτιση.Ηχειο περίμενα λίγο καλύτερο. Κατα τ'αλλα το κινητό είναι πολύ καλό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος γενικά,προερχόμενος απο το όχι και τόσο καλό lg g3s.

Ακριβώς στο ίδιο σημείο την έπαθα και εγώ μου έπεσε από τον καναπέ και έκανε ένα μικρό ράγισμα και σταμάτησε στο φακό της κάμερας. Έχω παραγγείλει καινούργιο καπάκι και το περιμένω. Η θερμοκρασία τώρα με τις ζεστές ανεβαίνει αρκετά και όταν πας να μιλήσεις στο σημείο του ακουστικού ζεματάει και είναι ενοχλητικό αλλά κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με την θερμοκρασία είναι όντως ένα θεματάκι που με ενοχλεί και εμένα! Στην τσέπη το έχω απλά και γίνεται τηγάνι να ρίξεις αυγά πάνω! Αντε και το χειμώνα το έχεις για σόμπα τώρα το καλοκαίρι δε παλεύετε...

Ας ελπίσουμε να είναι κανένα πρόβλημα της ROM και τώρα που ακούγετε ότι η miui9 θα είναι πιο ελαφριά θα λυθεί!

Υ. Γ.: Μήπως να φταίει αυτό με την τσέπη επειδή έχω το dual touch wake-up ανοιχτό και ανοίγει η οθόνη κατά λάθος;;

Edited by antouaa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Έχω μια σημείωση στην οποία εχω βάλει κωδικό για απόκρυψη τώρα όμως την έχω χάσει και δε μπορώ να τη βρω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τραβάς προς τα κάτω (στις μαμισιες εφαρμογές)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια αυτο που λετε με την θερμοκρασια νομιζω εχει αναφερθει σαν γνωστο μπαγκ τις αναβαθμισης του miui. Εγω με los δεν εχω κανενα τετοιο θεμα να ζεσταινεται το κινητο. Μονο οταν μιλαω ωρες στο τηλεφωνο και ταυτοχρονα το φορτιζω εχω παρατηρισει να ζεσταινεται.
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια αυτο που λετε με την θερμοκρασια νομιζω εχει αναφερθει σαν γνωστο μπαγκ τις αναβαθμισης του miui. Εγω με los δεν εχω κανενα τετοιο θεμα να ζεσταινεται το κινητο. Μονο οταν μιλαω ωρες στο τηλεφωνο και ταυτοχρονα το φορτιζω εχω παρατηρισει να ζεσταινεται.

Αυτο με τις θερμοκρασίες ειναι και θέμα καλοκαιριού. Το χειμώνα δεν ειχα κανένα θέμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το Z2 με το που το αφήνω στο αυτοκίνητο νομίζω ότι κάτι έχει κολλήσει, κοιτάω GPS, εφαρμογές που τρέχουν, κάνω εκκαθαρίσεις, αλλά τίποτα, είναι ζεστό και χωρίς να κάνω κάτι. Και στην τσέπη μου ακόμα το νιώθω ζεστό χωρίς να κάνει κάτι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το παρηγγειλα και εγω το μι 5 αλλα κατι παιζει τωρα με ελεγχους εχει πεσει κανενας σε τελωνειο?αν ναι ποσο πληρωσε.εχω ακουσει οτι ειναι 24% συν 12ευρω δεν γιενται να παει παρα πανω ετσι?δηλαδη με αξια 196 ευρω το πολυ να πληρωσω 61 ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες ξέρετε καμια εφαρμογή που δείχνει την θερμοκρασια μπαταριας στην μπαρα διπλα απο την ωρα?
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το παρηγγειλα και εγω το μι 5 αλλα κατι παιζει τωρα με ελεγχους εχει πεσει κανενας σε τελωνειο?αν ναι ποσο πληρωσε.εχω ακουσει οτι ειναι 24% συν 12ευρω δεν γιενται να παει παρα πανω ετσι?δηλαδη με αξια 196 ευρω το πολυ να πληρωσω 61 ευρω?

Δυστυχώς έχω πέσει! Την τιμή την κοιτάνε στα κουτουρού σε όποιο κινεζοσάιτ βρούνε πρώτο στο Google! Όντως είναι "(τιμή κινητού+24%)+το ποσό που θα σου κοτσάρουν εκείνοι για μεταφορικά" που εμένα ήταν 15€! Μακάρι να είσαι τυχερός και να το αποφύγεις!

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Σκέφτομαι για αγορά xiaomi. Έχω budget 140-180. Σκεφτομουν για το Redmi Note 4 global version. Δν μ ενδιαφέρει η κάμερα, θέλω να μην εχει bugs και καλό gps. Η διαφορά με το mi5 είναι μεγάλη για να δικαιολογήσει την διαφορά των χρημάτων? Εχει χρησιμοποιησει κάποιος και τα 2? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Με την Ελληνική dev rom δεν υπάρχουν προβλήματα θερμοκρασίας. Όποιου υο τηλέφωνο ψήνεται να κάνει ενα wipe της cache και να ψαχτει τι εφαρμογές έχει αφήσει και τρέχουν στο παρασκήνιο

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Σκέφτομαι για αγορά xiaomi. Έχω budget 140-180. Σκεφτομουν για το Redmi Note 4 global version. Δν μ ενδιαφέρει η κάμερα, θέλω να μην εχει bugs και καλό gps. Η διαφορά με το mi5 είναι μεγάλη για να δικαιολογήσει την διαφορά των χρημάτων? Εχει χρησιμοποιησει κάποιος και τα 2? Ευχαριστώ!

Ενταξει το mi5 προφανως εχει καλυτερα σπεκς και καμερα. Αλλα δεν σε ενδιαφερει τοσο αυτο πιστευω γιατι ναι το redmi note 4 δεν θα εχει κολληματα και το gps προφανως δουλευει μια χαρα και στις δυο συσκευες. Αυτο που πρεπει να σκευτεις μετα ειναι μετα το οτι το ενα εχει 5.5 ιντσες οθονη και το αλλο 5.1. Δεν ειναι τεραστια διαφορα αλλα ομως το ενα κινητο χειριζεται με το ενα χερι το αλλο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το mi5 προφανως εχει καλυτερα σπεκς και καμερα. Αλλα δεν σε ενδιαφερει τοσο αυτο πιστευω γιατι ναι το redmi note 4 δεν θα εχει κολληματα και το gps προφανως δουλευει μια χαρα και στις δυο συσκευες. Αυτο που πρεπει να σκευτεις μετα ειναι μετα το οτι το ενα εχει 5.5 ιντσες οθονη και το αλλο 5.1. Δεν ειναι τεραστια διαφορα αλλα ομως το ενα κινητο χειριζεται με το ενα χερι το αλλο οχι.

Σίγουρα θα με προβληματίσει το μέγεθος μιας κ έχω κοντά δάχτυλα..Επίσης το άλλο θέμα είναι κ η μικρή μπαταρία στο 5αρι.. Αυτο που μ ενδιαφέρει κυρίως είναι τα bugs μιας κ θα έρθω απ το g2 μετά απο 3 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα με προβληματίσει το μέγεθος μιας κ έχω κοντά δάχτυλα..Επίσης το άλλο θέμα είναι κ η μικρή μπαταρία στο 5αρι.. Αυτο που μ ενδιαφέρει κυρίως είναι τα bugs μιας κ θα έρθω απ το g2 μετά απο 3 χρόνια..

 

Bugs δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν είναι ελάχιστα. Και εγώ από G2 ήρθα σε mi5 και κατά την άποψή μου το xiaomi είναι καλύτερο σε όλα.Αυτό έλειπε αλώστε να μην ήταν. Μπαταρία περίπου 5.5 ώρες sot.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα με προβληματίσει το μέγεθος μιας κ έχω κοντά δάχτυλα..Επίσης το άλλο θέμα είναι κ η μικρή μπαταρία στο 5αρι.. Αυτο που μ ενδιαφέρει κυρίως είναι τα bugs μιας κ θα έρθω απ το g2 μετά απο 3 χρόνια..

Στο mi5 η μπαταρια με κανονικη χρηση μια μερα στην βγαζει χαλαρα και μετα φορτιζει παρα πολυ γρηγορα οποτε δεν υπαρχει θεμα. Τωρα στο note 4 σιγουρα ειναι μεγαλυτερη αλλα εχε και μεγαλυτερη οθονη αλλο επεξεργαστη οποτε μην περιμενεις και τεραστιες διαφορες. Αντε να βγαζει μιαμιση μερα με μια φορτηση με κανονικη χρηση.

 

Στην τελικη αφου δεν σε ενδιαφερει καθολου η καμερα σκεψου κατα την γνωμη μου το οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα στο ενα ειναι απο πισω στο αλλο μπροστα οτι το ενα ειναι 5μιση το αλλο 5.1, η οθονη στο μι5 σιγουρα φαινεται καπως καλυτερη και απο κολληματα και τα δυο κινητα δεν κολλανε πουθενα. Τωρα αν παιζεις πολυ βαρια παιχνιδια το μι5 εχει ενα προβαδισμα σαφως. Αλλα αμα σκοπευεις να παρεις απο ελλαδα και δεν σε ενοχλει το μεγεθος, η μετρια καμερα και τα χαμηλοτερα σπεκς που φαινονται μονο σε πολυ βαριες χρησεις δεν βρισκω τον λογο να μην παρεις το note 4 και να πας στο πιο ακριβο mi5. Αν σκεφτεσαι οτι θελεις ενα πιο μαζεμενο κινητο, κατα την γνωμη μου πιο ωραιο στο ματι, πιο πρεμιουμ, πιο ξεχωριστο γιατι ολη η ελλαδα πλεον εχει note 3 και 4, με παρα πολυ υψηλα σπεκς και ισως η πολυ καλη καμερα να σε κανει να θες να βγαζεις και φωτογραφιες καλυτερα να πας στο mi5.

Link to comment
Share on other sites

Στο mi5 η μπαταρια με κανονικη χρηση μια μερα στην βγαζει χαλαρα και μετα φορτιζει παρα πολυ γρηγορα οποτε δεν υπαρχει θεμα. Τωρα στο note 4 σιγουρα ειναι μεγαλυτερη αλλα εχε και μεγαλυτερη οθονη αλλο επεξεργαστη οποτε μην περιμενεις και τεραστιες διαφορες. Αντε να βγαζει μιαμιση μερα με μια φορτηση με κανονικη χρηση.

 

Στην τελικη αφου δεν σε ενδιαφερει καθολου η καμερα σκεψου κατα την γνωμη μου το οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα στο ενα ειναι απο πισω στο αλλο μπροστα οτι το ενα ειναι 5μιση το αλλο 5.1, η οθονη στο μι5 σιγουρα φαινεται καπως καλυτερη και απο κολληματα και τα δυο κινητα δεν κολλανε πουθενα. Τωρα αν παιζεις πολυ βαρια παιχνιδια το μι5 εχει ενα προβαδισμα σαφως. Αλλα αμα σκοπευεις να παρεις απο ελλαδα και δεν σε ενοχλει το μεγεθος, η μετρια καμερα και τα χαμηλοτερα σπεκς που φαινονται μονο σε πολυ βαριες χρησεις δεν βρισκω τον λογο να μην παρεις το note 4 και να πας στο πιο ακριβο mi5. Αν σκεφτεσαι οτι θελεις ενα πιο μαζεμενο κινητο, κατα την γνωμη μου πιο ωραιο στο ματι, πιο πρεμιουμ, πιο ξεχωριστο γιατι ολη η ελλαδα πλεον εχει note 3 και 4, με παρα πολυ υψηλα σπεκς και ισως η πολυ καλη καμερα να σε κανει να θες να βγαζεις και φωτογραφιες καλυτερα να πας στο mi5.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δν παίζω παιχνίδια οπότε λογικά θα είμαι οκ. Τώρα με την οθόνη πιστεύω να το σνηθίσω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετάω την παρέα εδώ και 3 μέρες και εγώ ευτυχής κάτοχος του κινητού. Το πήρα για δεύτερο μαζί με το S7 edge που έχω για πρώτο. Μπορώ να πω ότι σε σπιρτάδα και ταχύτητα δεν υστερεί σε τίποτα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι με miui 8 global (nougat) υπάρχει ένα πολύ ενοχλητικό bug. Σε οποιαδήποτε εφαρμογή βιντεοκλήσης κρασαρει ο ήχος και για να επανέλθει μετά το κινητό θέλει restart. Γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο bug έχει διορθωθεί με κάποιο τρόπο;

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετάω την παρέα εδώ και 3 μέρες και εγώ ευτυχής κάτοχος του κινητού. Το πήρα για δεύτερο μαζί με το S7 edge που έχω για πρώτο. Μπορώ να πω ότι σε σπιρτάδα και ταχύτητα δεν υστερεί σε τίποτα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι με miui 8 global (nougat) υπάρχει ένα πολύ ενοχλητικό bug. Σε οποιαδήποτε εφαρμογή βιντεοκλήσης κρασαρει ο ήχος και για να επανέλθει μετά το κινητό θέλει restart. Γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο bug έχει διορθωθεί με κάποιο τρόπο;

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Το είχα κ γω το πρόβλημα αυτό. Λοιπόν εμένα έφτιαξε μόνο του αλλά για να μη περιμένεις αν κ ποτε στρώσει θα κάνεις τα εξής.

 

Δες προσεχτικά αν έχεις δώσει τα κατάλληλα δικαιώματα σε όσες εφαρμογές χρησιμοποιούν μικρόφωνο , ηχείο, βιντεοκλήση κλπ.

 

Ξεκλείδωμα bootloader.

 

Πέρασμα της συγκεκριμένης custom miui rom

https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/rom-masik-miui-aroma-installer-t3618476

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...