Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Το φορτίζω κ φτάνει μέχρι 47%. Άλλαξα φορτιστές αλλά τίποτα.
Σβήσε τα battery stats και δες αν στρώσει

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ενώ έχω κάνει επανεκκίνησεις, ενημερωσεις συστήματος κλπ άνοιξε κλείσε το auto rotation της οθόνης, συνεχίζει αυτό να μη δουλεύει εδώ κ καιρό..

 

Έχετε καμιά ιδέα??

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Καμιά ιδέα?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Αυτό είναι πρόβλημα Sensor...Δεν γνωρίζω σε ποια rom βρίσκεσαι ή αν έχεις και root

Αρχικά πήγαινε playstore & κατέβασε το Quick TuneUp - Phone Calibration & τρεξτο, πήγαινε εκεί που θα δεις γράφει Sensor calibration η κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά ... Μόλις τελειώσει reboot τη συσκευή κι αν είσαι τυχερός δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο...

ΥΓ: το auto rotation δεν λειτουργεί παντού (πχ στην αρχική οθόνη) ...Αν ανοίξεις κάποιες εφαρμογές , πχ playstore , chrome, browser, settings, κλπ εκεί πρέπει να δουλεύει... Υπηρχε ενα γνωστό bug στα mi5 ειδικά σε όσους πήγαν σε κάποια custom rom & γύρισαν σε stock με αυτό το ζήτημα (στη miui9 η Xiaomi λέει το διόρθωσε & πραγματικά βλέπω λειτουργεί τώρα σε εμένα)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για την μπαταρία... Αργεί παρά πολύ να φορτίσει πάει σε τρία τέταρτα από 45 στο 50. Να είναι μπαταρία η λειτουργικό . Το τηλέφωνό είναι καλοκαιρινό.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για την μπαταρία... Αργεί παρά πολύ να φορτίσει πάει σε τρία τέταρτα από 45 στο 50. Να είναι μπαταρία η λειτουργικό . Το τηλέφωνό είναι καλοκαιρινό.

 

Μπορεί να είναι μπαταρία ή το κύκλωμα φόρτισης του κινητού σου.

Το είχες βάλει για φόρτιση με άλλον φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα Sensor...Δεν γνωρίζω σε ποια rom βρίσκεσαι ή αν έχεις και root

Αρχικά πήγαινε playstore & κατέβασε το Quick TuneUp - Phone Calibration & τρεξτο, πήγαινε εκεί που θα δεις γράφει Sensor calibration η κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά ... Μόλις τελειώσει reboot τη συσκευή κι αν είσαι τυχερός δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο...

ΥΓ: το auto rotation δεν λειτουργεί παντού (πχ στην αρχική οθόνη) ...Αν ανοίξεις κάποιες εφαρμογές , πχ playstore , chrome, browser, settings, κλπ εκεί πρέπει να δουλεύει... Υπηρχε ενα γνωστό bug στα mi5 ειδικά σε όσους πήγαν σε κάποια custom rom & γύρισαν σε stock με αυτό το ζήτημα (στη miui9 η Xiaomi λέει το διόρθωσε & πραγματικά βλέπω λειτουργεί τώρα σε εμένα)

Έτρεξα το πρόγραμμα αλλά δεν έγινε κάτι.. Δε ξέρω αν είναι θέμα του σενσορα, καθώς στο YouTube κλπ όταν πατάω full screen, παίζει σε όλη την οθόνη το βίντεο, απλά μετά δεν επανέρχεται ποτέ κ είμαι αναγκασμένος να κλείσω την εφαρμογή βγαίνοντας...

 

Η συσκευή μου κλπ που ρωτάς είναι δω... 7ae05cbcdecfa492205ed3d01e614bcc.jpg

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί ..Θα σου πρότεινα να πας σε stable & να φύγεις από τη beta έκδοση αν θες η συσκευή σου να λειτουργεί όσο το δυνατόν καλύτερα & ειδικά για καθημερινή χρήση..

Ίσως κάποιος με την ίδια rom να μπορεί να σου πει αν πρόκειται για bug αυτής της έκδοσης..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να πάω σε stable όσο πιο εύκολα και κατανοητά? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

http://en.miui.com/a-234.html (fastboot μέθοδος απλά διάβασε χωρίς βιασύνη)

 

https://xiaomitool.com/download.htm (ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες.Αν βρίσκεσαι ηδη σε miui9 χρειάζεται ξεκλειδωτος bootloader )

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτή τη στιγμή η πιο αξιόπιστη και πιο σωστά λειτουργική ρομ?φοράω αυτή MIUI 8.2 eu (6.11.10 Developer).Αξιζει να αλλάξω σε κάτι πιο καινούργιο?Ρωτάω γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω χάσει την μπάλα..

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν εχουν παρουσιαστεί προβλήματα στο χρόνο χρήσης του κινητού. Κάτι διάβασα ότι μπορεί να κάψει πλακέτα ξαφνικά. Ισχύει;

Είχα το Mi6 για κάποιο διάστημα και ημουν ευχαριστημένος σε όλα εκτός της σελφοκαμερας. Για το 5 βλέπω πολυ πιο θετικά σχολια παντως.

Ξέρουμε εαν θα πάρει global stable oreo?

Σας ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν εχουν παρουσιαστεί προβλήματα στο χρόνο χρήσης του κινητού. Κάτι διάβασα ότι μπορεί να κάψει πλακέτα ξαφνικά. Ισχύει;

Είχα το Mi6 για κάποιο διάστημα και ημουν ευχαριστημένος σε όλα εκτός της σελφοκαμερας. Για το 5 βλέπω πολυ πιο θετικά σχολια παντως.

Ξέρουμε εαν θα πάρει global stable oreo?

Σας ευχαριστω προκαταβολικά!

οι γνωμες & τα διαφορα δημοσιευματα ειναι μοιρασμενα..Βεβαια η miui ειναι μια "περιεργη" rom & περισσοτερο παιζει ρολο αν παρει καποιο update στη δικη της rom παρα αν ανεβει εκδοση android...Ναι ειναι πολυ καλη συσκευη, και θα ειναι εγκλημα αν την αφησει εξω απο το android8 ,η συσκευη εχει μεγαλες δυνατοτητες...Δυσκολα βεβαια θα τη βρεις τωρα για αγορα νομιζω ..Κανενα απολυτως προβλημα δεν εχει προκυψει σε μενα και σε οσους γνωριζω με mi5..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια είναι αυτή τη στιγμή η πιο αξιόπιστη και πιο σωστά λειτουργική ρομ?φοράω αυτή MIUI 8.2 eu (6.11.10 Developer).Αξιζει να αλλάξω σε κάτι πιο καινούργιο?Ρωτάω γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω χάσει την μπάλα..

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε miui, η miui 9 global stable η γνωμη μου....Σε custom rom ασυζητητι η Paranoid Android 7.3.1

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαψε πλακέτα πάντως (το κύκλωμα φόρτισης/QC, φορτίζει τραγικά αργά + δεν το βλέπει το pc).

Όταν μετά έπρεπε να αποφασίσω ποια συσκευή να πάρω, πήρα το Mi5s αλλά σαν την αίσθηση του Mi5 δεν έχει..

Γενικά κάθε φορά που το πιάνω στα χέρια μου σχεδόν συγκινούμαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε daitalos!!θα το ψάξω και μπορεί να ξαναεπανελθω...

Όσον αφορά για την αγορά του κινητού που ρώτησε παραπάνω ο φίλος την συστήνω με κλειστά μάτια!!ένα χρόνο τώρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, κόλλημα κτλ. με φουλ χρήση όλη μέρα σχεδον... εκτός από ένα...άρχισε να τα παίζει η μπαταρία του ξαφνικά πριν μια εβδομάδα με αποτέλεσμα να ξεφορτωθεί σχετικά γρήγορα.Κρατούσε μόλις μισή μέρα... Σήμερα άλλαξα μπαταρία και όλα καλά...οπότε μετά το χρόνο ίσως χρειάζεται αντίκατ/σή η μπαταρία του όπως και σχεδόν όλα τα κινητά..

 

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτή τη στιγμή η πιο αξιόπιστη και πιο σωστά λειτουργική ρομ?φοράω αυτή MIUI 8.2 eu (6.11.10 Developer).Αξιζει να αλλάξω σε κάτι πιο καινούργιο?Ρωτάω γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω χάσει την μπάλα..

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τις έχω δοκιμάσει ολες ή σχεδόν ολες. Αν θελεις εβδομαδιαίες αναβαθμισεις βάλε global developer, αν οχι τότε global stable

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα παλιο Xiaomi και θελω να το επαναφερω αλλα δεν ξερω πως και κανενας δεν μπαινει σε τοσο παλιο θεμα, αν μπορει καποιος να δωσει μια λυση ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391805&page=237

Thanks και συγνωμη αν ενοχλησα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα παλιο Xiaomi και θελω να το επαναφερω αλλα δεν ξερω πως και κανενας δεν μπαινει σε τοσο παλιο θεμα, αν μπορει καποιος να δωσει μια λυση ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391805&page=237

Thanks και συγνωμη αν ενοχλησα

Δοκίμασε με αυτό..Δεν ξέρω αν υποστηρίζει τη συσκευή η δοκιμή θα δείξει..Απλά ακολουθείς τις οδηγίες

https://xiaomitool.com/download.htm

Διάβασε καλά πρίν , τα πάντα ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα! αντιμετωπιζει κανενας προβλημα με το wifi του κινητου στα 5GHz?

 

Kκαλημέρα

δοκίμασε να βαλεις συγκεκριμένο κανάλι στο 5g του router .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μου ήρθε σήμερα η παρακάτω ενημέρωση: V9.2.1.0 ΝΑΑΜΙΕΚ . Την έχει βάλει ο ξάδερφος μου, σε redmi4x βέβαια και μου έχει πει οτι παρατήρησε κάποια "κολλήματα" και γενικά έγινε λίγο πιο αργό. Έχετε α΄ποψη, την έβαλε κάποιος απο εσάς?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...