Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα παιδιά,θέλω να εγκαταστήσω miui9 αλλά θέλω να σβηστούν τα πάντα απο τη συσκευή πριν γίνει αυτό. Περνάω λοιπόν τη rom σε ένα otg stick, μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω wipe μεσω twrp ωστε να μείνει στη συσκευή μόνο το twrp που θα μου επιτρέψει να εγκαταστήσω τη νέα rom?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,θέλω να εγκαταστήσω miui9 αλλά θέλω να σβηστούν τα πάντα απο τη συσκευή πριν γίνει αυτό. Περνάω λοιπόν τη rom σε ένα otg stick, μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω wipe μεσω twrp ωστε να μείνει στη συσκευή μόνο το twrp που θα μου επιτρέψει να εγκαταστήσω τη νέα rom?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικά θέλεις να βάλεις την miui9 σε custom για να αναφέρεις το TWRP. Ένα factory reset είναι μια χαρά, αν θες να σβήσεις και τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο τότε τσεκάρεις και το internal storage.

 

Αν θες να βάλεις official τότε καλύτερα να περάσεις fastboot rom με το mi flash

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέλεις να βάλεις την miui9 σε custom για να αναφέρεις το TWRP. Ένα factory reset είναι μια χαρά, αν θες να σβήσεις και τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο τότε τσεκάρεις και το internal storage.

 

Αν θες να βάλεις official τότε καλύτερα να περάσεις fastboot rom με το mi flash

 

MI5 via Tapatalk

Ναι custom θέλω να βάλω. Ωραια,απλά ρώτησα γιατί την τελευταία φορά είχα επιλέξει κ κάτι παραπάνω απ'οτι έπρεπε (μάλλον το system) κ το brickaρα αλλά ευτυχώς το επανέφερα εύκολα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με μπαταρία. Έχω περάσει Aosp Extended στο κινητό(Έκανα όλα τα wipes ακόμα και internal storage) Και πριν με miui είχα θέμα. Σε stand by την νύχτα πέφτει 15-17% δοκιμασία να ανοιξω το κινητό στο twrp recovery και να το αφήσω εκεί για ώρες για να δω αν φταίει το λειτουργικό και οι εφαρμογές. Το άφησα 4 ώρες και έπεσε 12% πράγμα το οποίο σημαίνει οτι χωρίς να έχει φορτώσει το λειτουργικό έχει πρόβλημα. Αρα δεν φταίει το λειτουργικό. Κάνω κάποιο λάθος μέχρι στιγμής?

Δοκίμασα να το κάνω manual calibrate να σβήσω να το φορτωσω 100% και μετα να κάνω delete το batterystats.bin(το εκανα κάνα 2-3 φορες) δεν είχε κάποια βελτίωση στην απόδοση. Δοκιμασα να το σβήσω για καποιες ώρες και να δω. Το άφησα περίπου 4 ώρες σβηστο και έπεσε 9% ξαναδοκιμασα το ίδιο αλλες 2 φορες για 6 ώρες όμως και τελικά δεν έπεσε πανω απο 3%.

Τα φώτα σας γιατί δεν βρίσκω κάποια λύση. Το έχει πάθει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με λίγο μικρότερη κατανάλωση 10% σε standby το βράδυ. Ακόμα και κλειστό να το έχω πάλι θα είναι πεσμένη η μπαταρία όταν το ανοίξω.

Μόνο όταν το βάλω σε airplane mode έχει μηδενική κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με λίγο μικρότερη κατανάλωση 10% σε standby το βράδυ. Ακόμα και κλειστό να το έχω πάλι θα είναι πεσμένη η μπαταρία όταν το ανοίξω.

Μόνο όταν το βάλω σε airplane mode έχει μηδενική κατανάλωση.

Στα δίκτυα το έχεις μόνιμα σε 4G?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλ δεν είναι θέμα μπαταρίας? Γιατί έλεγα να αλλάξω.

Είναι γνωστό (θα δεις πολύ συζήτηση για αυτό στο thread της rom) ότι ο stock kernel της AospExtended για κάποιο λόγο δουλεύει πολύ επιθετικά ( πχ δεν αφήνει μάλλον τις εφαρμογές όταν δεν χρησιμοποιείται η συσκευή να μπούν σε κατάσταση ύπνωσης/ αδράνειας, δουλεύοντας στο παρασκήνιο πολλές).. Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις, είναι πχ να χρησιμοποιήσεις άλλον custom kernel , ή να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις διαφορετικές ρυθμίσεις cpu/gpu governors μέσω του kernel adiutor από playstore εφόσον είναι rooted η συσκευή, ακόμη και να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή από το playstore τύπου greenify (δεν γνωρίζω αν ήδη έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο)..

Σίγουρα είναι καλή rom η AospExtended & ειδικά αν σου αρέσει το stock android , θα σού πρότεινα όμως να δοκιμάσεις καί την PA 7.3.1 (προσωπικά για εμένα μακράν η καλύτερη rom για τη συσκευή αυτή, πολύ σταθερή & γρήγορη, στις 143500 στο antutu η συσκευή μου χωρίς προβλήματα ) .. μπορείς πχ να πάρεις ένα πλήρες backup της AospExtended , να δοκιμάσεις τη paranoid android μήπως δουλεύει απροβληματιστα & καλύτερα στη συσκευή σου για 1-2 μέρες κι αν δεν σου κάνει γυρνάς αμέσως πίσω με το backup ...

Αυτά είναι κάποια πράγματα που σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις στη συσκευή σου ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στα δίκτυα το έχεις μόνιμα σε 4G?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Το είχα μόνιμα 4g αλλά το άλλαξα εδώ και μερικές μέρες λόγω προβλημάτων στο σήμα όμως πάλι τα ίδια παθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό (θα δεις πολύ συζήτηση για αυτό στο thread της rom) ότι ο stock kernel της AospExtended για κάποιο λόγο δουλεύει πολύ επιθετικά ( πχ δεν αφήνει μάλλον τις εφαρμογές όταν δεν χρησιμοποιείται η συσκευή να μπούν σε κατάσταση ύπνωσης/ αδράνειας, δουλεύοντας στο παρασκήνιο πολλές).. Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις, είναι πχ να χρησιμοποιήσεις άλλον custom kernel , ή να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις διαφορετικές ρυθμίσεις cpu/gpu governors μέσω του kernel adiutor από playstore εφόσον είναι rooted η συσκευή, ακόμη και να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή από το playstore τύπου greenify (δεν γνωρίζω αν ήδη έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο)..

Σίγουρα είναι καλή rom η AospExtended & ειδικά αν σου αρέσει το stock android , θα σού πρότεινα όμως να δοκιμάσεις καί την PA 7.3.1 (προσωπικά για εμένα μακράν η καλύτερη rom για τη συσκευή αυτή, πολύ σταθερή & γρήγορη, στις 143500 στο antutu η συσκευή μου χωρίς προβλήματα ) .. μπορείς πχ να πάρεις ένα πλήρες backup της AospExtended , να δοκιμάσεις τη paranoid android μήπως δουλεύει απροβληματιστα & καλύτερα στη συσκευή σου για 1-2 μέρες κι αν δεν σου κάνει γυρνάς αμέσως πίσω με το backup ...

Αυτά είναι κάποια πράγματα που σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις στη συσκευή σου ...

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την αναλυση του θεματος. Βασικα το θεμα το ειχα και ποιο πριν με miui 9 δε ξερω τι παιζει...?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης δοκιμασα το wakelock και δεν μου τρωει καποια εφαρμογη απο οτι φαινεται.

 

Για καποιον λογο δεν μπορω να σου στειλω ΠΜ. εχεις μπλοκαρει τα ΠΜ?

 

Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Nαι..δεν τα εκλεισα ακριβως τα ΠΜ απλα δεν μπαινω συνεχως, μονο αν εχω χρονο και πεσω πανω σε κατι που μου κινησει το ενδιαφερον μπορει να γραψω σε καποιο forum..

Η γνωμη μου ειναι να μην κολλησεις σε μια rom,να δοκιμασεις & κατι αλλο μηπως βρεις αυτο που θα λειτουργει καλυτερα στη συσκευη σου...

(προσωπικη μου αποψη παντα & εχοντας δοκιμασει ολες τις roms στο mi5 η λειτουργια της PA αγγιζει το τελειο , ειδικα για οσους θελουν οτι πλησιεστερα στο stock android αλλα & με ωραια παραμετροποιηση...Δεν ειμαι καθολου αμεροληπτος,εχει ιστορια μεγαλη η paranoid & χρονια εμπειριας στα android..Και η miui 9 ειναι πολυ καλη & γρηγορη για λιγο που τη δοκιμασα απλα δεν γουσταρω αυτο τον τροπο με τις χυμα εφαρμογες στις οθονες κλπ αλλιως η rom ειναι πολυ καλη..για τη μπαταρια δεν μπορω να εχω σωστη αποψη με λιγες ωρες δοκιμη)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Ναι μαρεσουν ποιο πολύ οι stock ROMs. Available ram ποσο σου αφήνει συνήθως? Επίσης σε multitasking?? Πχ η AEX σε multitask μπορεί να κρατήσει μια εφαρμογή για 3-4 ώρες και δεν το λέω υπερβάλωντας. Η PA περνάει τον δικο της kernel σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη ram , χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς μόνο τις απαραίτητες εφαρμογές για εμένα σε κάθε συσκευή & rom . Αφήνει αρκετή πάντως..Στο multitasking είναι πολύ γρήγορη ..δεν μπορώ να θυμάμαι πόσο κρατάει τις εφαρμογές δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα . Βέβαια κάθε rom χρησιμοποιεί το δικό της kernel .Στη PA δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ποτέ custom kernel , ούτε καν root δεν θέλω στη συσκευή & μου προσφέρει κάποια πράγματα που σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόταν ...πχ δεν χρειάζεται το substratum στη συσκευή , υπάρχουν τα δικά της themes κλπ

Δεν χρησιμοποιώ το mi5 τώρα , το έχω στο κουτί αν χρειαστεί έτοιμο... Είναι από τις καλύτερες συσκευές που έβγαλε η xiaomi & με πολύ ωραίο στυλ πραγματικά (καί με άφθονο developing)..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη ram , χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς μόνο τις απαραίτητες εφαρμογές για εμένα σε κάθε συσκευή & rom . Αφήνει αρκετή πάντως..Στο multitasking είναι πολύ γρήγορη ..δεν μπορώ να θυμάμαι πόσο κρατάει τις εφαρμογές δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα . Βέβαια κάθε rom χρησιμοποιεί το δικό της kernel .Στη PA δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ποτέ custom kernel , ούτε καν root δεν θέλω στη συσκευή & μου προσφέρει κάποια πράγματα που σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόταν ...πχ δεν χρειάζεται το substratum στη συσκευή , υπάρχουν τα δικά της themes κλπ

Δεν χρησιμοποιώ το mi5 τώρα , το έχω στο κουτί αν χρειαστεί έτοιμο... Είναι από τις καλύτερες συσκευές που έβγαλε η xiaomi & με πολύ ωραίο στυλ πραγματικά (καί με άφθονο developing)..

 

:up: Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έβαλα paranoid. Το βράδυ πάλι έπεσε 20%. Αφού εγκατέστησα την ΡΟΜ έκανα και manual calibration και πάλι τίποτα. Δε ξέρω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Τι άλλο να κάνω? Να αλλάξω μπαταρία? Ή να περάσω κάποια fastboot rom και να κάνω wipe τα πάντα μέσα από το xiaomi flash tool? Μάλλον το twrp δεν τα έκανε όλα σωστό wipe.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έβαλα paranoid. Το βράδυ πάλι έπεσε 20%. Αφού εγκατέστησα την ΡΟΜ έκανα και manual calibration και πάλι τίποτα. Δε ξέρω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Τι άλλο να κάνω? Να αλλάξω μπαταρία? Ή να περάσω κάποια fastboot rom και να κάνω wipe τα πάντα μέσα από το xiaomi flash tool? Μάλλον το twrp δεν τα έκανε όλα σωστό wipe.

Οχι φυσικα,νεα συσκευη θα αλλαξεις μπαταρια?Μπορεις να δοκιμασεις να φλασαρεις ξανα ισως πιο σωστα τωρα τη PA7.3.1 ...Οπως θα ειδες στο OP της Rom ζηταει υποχρεωτικα - ROM Firmware Required: Firmware 7.9.22 required - (προσωπικα οταν τη φλασαρα δοκιμασα με 7.10.19 dev firmware ...Σε καθε νεο dev build που εδινε η xiaomi διορθωνε & καποιο bug και τα δυαδικα αρχεια υποτιθεται αργοτερα ενσωματωνονταν κλπ κλπ)

Το 7.9.22 υπαρχει μαζι με αλλα εδω : https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/tool-flashable-firmware-twrp-easy-t3474898

Aν θελεις να δοκιμασεις με νεοτερο, το 7.10.19 εδω : https://drive.google.com/file/d/0BzBb9H3K5rfuTG1mbW1Fc0xyVU0/view

και το 7.11.6 εδω: https://drive.google.com/file/d/18UJFn79CvMBdKosQI3RE37_elklQeC6B/view (θα σου προτεινα για αρχη με το 7.10.19)

Οποτε κατεβασε το στο pc , κατεβασε & το zip της PA7.3.1 : http://get.aospa.co/official/gemini Κατεβασε & τις Gapps ,τις opengapps ARM64 Nano προτεινει : http://opengapps.org/ _(προσωπικα χρησιμοποιω BeansGapps-Mini εδω: https://androidfilehost.com/?fid=889764386195918677 ) , κατεβασε & το flashable zip η του magisk η του SuperSU-v2.82 αν θελεις root ...Πρεπει πλεον να εχεις 3 αρχεια κατεβασει στο pc, η 4 αρχεια αν θελεις & root...

__Μπες twrp > wipe > swipe to factory reset > advanced wipe > Τα παντα ΕΚΤΟΣ Internal > Format data > Reboot On Recovery! (ενωσε συσκευη & pc και στειλε τα αρχεια στην εσωτερικη) > απο TWRP > Install > Install 7.10.19 dev firmware > Install zip rom PA 7.3.1 > Install Gapps > (εδω τωρα αν θελεις & root, θα φλασαρεις την επιλογη που εσυ θελεις πχ η magisk η SuperSU-v2.82 ,τα αρχεια υπαρχουν στο OP της Rom) & βγαινοντας wipe cache & dalvik ΜΟΝΟ! & Reboot τη συσκευη (αν εχεις φλασαρει για root τον supersu, η συσκευη θα bootαρει 2 φορες,ειναι φυσιολογικο μην τρομαξεις)...

__Για fastboot rom που λες παρακατω, μπορεις πολυ ευκολα (προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει απειρες φορες για πολυ γρηγορα αποτελεσματα σε πολλες συσκευες) μεσω αυτου του εργαλειου XiaomiMiTool : http://www.mediafire.com/file/5v8bolrb6jv1m3s/XMT_0.4.1.exe.zip

Εφοσον pc - συσκευη ειναι σωστα συνδεδεμενα & το pc αναγνωριζει σωστα τη συσκευη,μπορεις μεσω αυτου να φλασαρεις τα παντα σχεδον...Μπαινοντας & προχωροντας θα δεις καποιες επισημες Roms της xiaomi (πχ global stable,global dev , china κλπ) & να σου ζηταει "please select the rom you want to Install"...Aυτες εννοειται αφορουν fastboot αρχεια, θα δεις ομως και την τελευταια επιλογη "Show Advanced Options" & διαλεγοντας τη θα δεις και την επιλογη "Other Recovery File (zip) και ειναι αυτη που χρειαζεται για να φλασαρεις τα zip αρχεια που ηδη εχεις κατεβασει...Μπορεις να διαβασεις περισσοτερα για αυτο το εργαλειο εδω : https://forum.xda-developers.com/mi-5/how-to/tool-xiaomitool-xiaomi-rom-changing-easy-t3627081 (μοιαζει καπως με το Nexus Root Toolkit v2.1.9 που χρησιμοποιουμε στα Nexus αν και εκεινο εχει ακομη περισσοτερες επιλογες)

__Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις πρωτα τουλαχιστον τον πρωτο γνωστο δρομο μεσω twrp δοκιμαζοντας αυτη τη φορα ισως πιο σωστα την εγκατασταση...

(προσωπικα χθες γυρισα στη miui9 & θελω να τη δοκιμασω για μερικες ημερες,λειτουργει πραγματικα πολυ καλα & γρηγορα , κι αργοτερα μαλλον θα γυρισω παλι στη PA7.3.1)

PA 7.3.1 xda : https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/paranoid-android-7-2-0-aospa-xiaomi-mi5-t3635226

Aυτο το εργαλειο (minimal adb & fastboot) θα σου προτεινα να το εχεις σωστα εγκατεστημενο στο pc εφοσον ασχολεισαι με τα android (αντι του τεραστιου SDK)

_ https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790 ...σιγουρα θα σου φανει πολυ χρησιμο στη πορεια & σε πολλα πραγματα...

(και μεινε μακρια απο xposed - custom kernels κλπ στη rom αυτη, δεν ενδεικνυται και μονο προβληματα μπορει να προσθεσουν αλλωστε το λεει ρητα & ο προγραμματιστης της Rom)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

ok τα περασα.Θα δω τι παιζει και θα επανελθω.
Κάπου διάβασα ότι η νέα ενημέρωση του Google Play service έχει θέμα και τρώει αβέρτα μπαταρία... Και λύνεται με την beta τελευταία αναβάθμιση του.. Ίσως και να φταίει αυτό που σου την τρώει γρήγορα και τζάμπα φλασάρεις ρομ... Ρίξε μια ματιά!
Link to comment
Share on other sites

ok τα περασα.Θα δω τι παιζει και θα επανελθω.

Ενας εκ των προγραμματιστων επιβεβαιωσε πως ηδη δουλεουν στο 8 Oreo ...Η 7.3.1 ειναι βεβαια η τελευταια εκδοση στη Ν , θα υπαρξει σιγουρα συνεχεια οπως φαινεται στο 8 Oreo αλλωστε το Mi5 εχει ολα τα φοντα να τρεξει με ανεση το android 8 & πιο περα κατα τη δικη μου αποψη...Εκανε καλη δουλεια στη συσκευη αυτη η xiaomi πραγματικα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι η νέα ενημέρωση του Google Play service έχει θέμα και τρώει αβέρτα μπαταρία... Και λύνεται με την beta τελευταία αναβάθμιση του.. Ίσως και να φταίει αυτό που σου την τρώει γρήγορα και τζάμπα φλασάρεις ρομ... Ρίξε μια ματιά!

 

Το τσεκαρα δεν εινακ αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενας εκ των προγραμματιστων επιβεβαιωσε πως ηδη δουλεουν στο 8 Oreo ...Η 7.3.1 ειναι βεβαια η τελευταια εκδοση στη Ν , θα υπαρξει σιγουρα συνεχεια οπως φαινεται στο 8 Oreo αλλωστε το Mi5 εχει ολα τα φοντα να τρεξει με ανεση το android 8 & πιο περα κατα τη δικη μου αποψη...Εκανε καλη δουλεια στη συσκευη αυτη η xiaomi πραγματικα..

 

Ωραια καλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το μαυρο θεμα εχει μικροτερη καταναλωση(μην κατεβασεις το substratum ειναι αχρηστο εδω) & κλεισε συγχρονισμους,wifi μονο οταν ειναι συνδεδεμενο ,η ρυθμιση τοποθεσιας στην υψηλη ακριβεια χρησιμοποιει αβερτα δεδομενα, αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας... κλπ τα γνωστα τα ξερεις & ολα βοηθανε στην οσο γινεται μικροτερη καταναλωση...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το μαυρο θεμα εχει μικροτερη καταναλωση(μην κατεβασεις το substratum ειναι αχρηστο εδω) & κλεισε συγχρονισμους,wifi μονο οταν ειναι συνδεδεμενο ,η ρυθμιση τοποθεσιας στην υψηλη ακριβεια χρησιμοποιει αβερτα δεδομενα, αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας... κλπ τα γνωστα τα ξερεις & ολα βοηθανε στην οσο γινεται μικροτερη καταναλωση...

 

H ρύθμιση στην υψηλή ακρίβεια χρησιμοποιεί το GPS που είναι από τις ενεργοβόρες συσκευές στα κινητά.

 

Κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Πώς πάει από επιδόσεις στην κάμερα στην Paranoid?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...