Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δείχνει να πηγαίνει και καλά.... πιο στρωτή από την 9.1

 

Καλά πάει αλλά ήλπιζα να να βασίζεται σε oreo αλλά είναι ακόμη η 7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας. Κάτοχος της συσκευής εδώ και περίπου 1 χρονο και με περασμενη πρόσφατα την ενημέρωση για το MIUI 9.5.2.0. Αυτό που παρατηρώ όμως είναι μέγιστο SOT (Screen On Time) 3 ώρες.. Οταν είχα αγοράσει το κινητό εβγαζα καπου στις 6 ώρες.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί;
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εγω με την global 9.5.2.0 το κινητο και ποιο καλα δουλευει και η μπαταρία βελτιώθηκε ... Απλος τωρα σιγα σιγα αρχίζουν η ζεστές φωτεινότητα στα τερματα θα ζεστενετε ποιο πολυ και τα γνωστά του καλοκαιριού... Η τελευταία ρομ πιστεύω ειναι απο της καλύτερες που εχει δωσει στα κινητα μας... Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εγω με την global 9.5.2.0 το κινητο και ποιο καλα δουλευει και η μπαταρία βελτιώθηκε ... Απλος τωρα σιγα σιγα αρχίζουν η ζεστές φωτεινότητα στα τερματα θα ζεστενετε ποιο πολυ και τα γνωστά του καλοκαιριού... Η τελευταία ρομ πιστεύω ειναι απο της καλύτερες που εχει δωσει στα κινητα μας...

Κι εμενα το κινητο παει σφαίρα, ειδικά από τη στιγμή που είχε πάρει το MIUI 9, δεν κολλαει πουθενά και γενικά δε με έχει απογοητευσει καθόλου. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Απλά όντως, η μπαταρία του είναι τραγική και θέλει φόρτιση στα μισά της μέρας και ξανά το βράδυ (πάλι καλά που το Quick Charge δουλεύει ρολόι). Αλλά όταν βλέπω 3 ώρες SOT με 4G, απλό σερφαρισμα και αυτοματη φωτεινότητα, με χαλάει..

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι με την 9.5 η μπαταρία έχει γίνει τραγική. Ήρθε η ώρα για hard reset. Της δίνω λίγο χρόνο μήπως στρώσει μετα την αναβάθμιση αλλά δεν βλέπω να το γλυτώνω.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι με την 9.5 η μπαταρία έχει γίνει τραγική. Ήρθε η ώρα για hard reset. Της δίνω λίγο χρόνο μήπως στρώσει μετα την αναβάθμιση αλλά δεν βλέπω να το γλυτώνω.
Κι εγω για εκεί οδευω, μήπως και βελτιωθεί κάτι, αλλά αμφιβαλλω..
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι σοβαρό πρόβλημα πρώτη φορά έμεινα από μπαταρία μέσα στη μέρα.

Έβγαζα άνετα 4 ώρες sot και τώρα μετά βίας 2,5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετα απο την τελευταια αναβαθμιση 5-6 φορες δεν εχω διαθεσιμο δικτυο κινητης. Χωρις σημα δηλαδη. Με επανεκκινηση επανερχεται κανονικα. Με τις προηγουμενες εκδοσεις κανενα απολυτως προβλημα. Το παρατηρησε καποιος αλλος η συμβαινει μονο σ εμενα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετα απο την τελευταια αναβαθμιση 5-6 φορες δεν εχω διαθεσιμο δικτυο κινητης. Χωρις σημα δηλαδη. Με επανεκκινηση επανερχεται κανονικα. Με τις προηγουμενες εκδοσεις κανενα απολυτως προβλημα. Το παρατηρησε καποιος αλλος η συμβαινει μονο σ εμενα?

 

Το κάνει και σε εμένα φίλε...

Δεν το σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από την αναβάθμιση.

Ελπίζω να το διορθώσουν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να επανερχονται παλια καλα προβληματα που εχουν λυθει... Να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι (τι μπορουν να παθουν αν κανουν συνεχεια αναβαθμιση)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. Το μονο, σχετικά παρομοιο, είναι οτι οταν είμαι συνδεδεμενος με δεδομενα και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο και μιλάω, οταν τελειώνω την κλήση, απο εκει που επιανα 4G πέφτει στο Ε ή στο Η.. Για να επανελθει, χρειάζεται μια απλη επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από τις τελευταίες αναβάθμισης δεν μου δουλεύει μου γράφεις σφάλμα εφαρμογής.... Καμία ιδέα τη να κάνω;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα μετά από τις τελευταίες αναβάθμισης δεν μου δουλεύει η κάμερα μου γράφεις σφάλμα εφαρμογής.... Καμία ιδέα τη να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από τις τελευταίες αναβάθμισης δεν μου δουλεύει μου γράφεις σφάλμα εφαρμογής.... Καμία ιδέα τη να κάνω;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα μετά από τις τελευταίες αναβάθμισης δεν μου δουλεύει η κάμερα μου γράφεις σφάλμα εφαρμογής.... Καμία ιδέα τη να κάνω;;;

Αρχικά κάνε ένα clear data της εφαρμογής
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και πως κάνουμε clear data?έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις της κάμερας κ δεν έγινε τπτ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έκανε το έφτιαξα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - καθοδήγηση !! Να είσαστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω με προβλημα με το κινητο . Μολις το ξεκλειδωνω βγαινει συνεχως αυτη η ειδοποιηση "Μην καλυπτετε την περιοχη των ακουστικων" θα την εχετε παρατηρησει μερικες φορες. Βγαινει συνεχεια μολις ξεκλειδωνω το κινητο σαν να αισθανεται κατι συνεχως στην περιοχη των ακουστικων ( ακουστικων ηχου κλησης οχι μουσικης). Ειχα τζαμακι και λεω μηπως εχει κουνησει και καλυπτει την περιοχη αλλα συνεχιζει το προβλημα. Εχει παρουσιαστει σε κανεναν και επισης ξερει κανεις πως απενεργοποιω την συγκεκριμενη λειτουργεια; Γιατι καθε που ξεκλειδωνω πρεπει να παταω πληκτρο εντασης και το πισω για να μην εμφανιζεται το μηνυμα στην οθονη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω με προβλημα με το κινητο . Μολις το ξεκλειδωνω βγαινει συνεχως αυτη η ειδοποιηση "Μην καλυπτετε την περιοχη των ακουστικων" θα την εχετε παρατηρησει μερικες φορες. Βγαινει συνεχεια μολις ξεκλειδωνω το κινητο σαν να αισθανεται κατι συνεχως στην περιοχη των ακουστικων ( ακουστικων ηχου κλησης οχι μουσικης). Ειχα τζαμακι και λεω μηπως εχει κουνησει και καλυπτει την περιοχη αλλα συνεχιζει το προβλημα. Εχει παρουσιαστει σε κανεναν και επισης ξερει κανεις πως απενεργοποιω την συγκεκριμενη λειτουργεια; Γιατι καθε που ξεκλειδωνω πρεπει να παταω πληκτρο εντασης και το πισω για να μην εμφανιζεται το μηνυμα στην οθονη

 

Θα πας στις ρυθμίσεις >οθόνη κλειδώματος >συνθέτες ρυθμίσεις και από εκεί μπορείς να το απενεργοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις >οθόνη κλειδώματος >συνθέτες ρυθμίσεις και από εκεί μπορείς να το απενεργοποιησεις

 

Αδερφε χιλια ευχαριστω σταματησε να πεταγετε η ειδοποιηση απλα παρατηρω οτι κατι παει λαθος με τους αισθητηρες. Διπλα εκει απο τα ακουστικα ειναι ο αισθητηρας που κλεινει την οθονη οσο μιλας στο τηλεφωνο για παραδειγμα και μολις ξεκιναω μια κληση μαυριζει η οθονη δεν μπορω να πατησω το οποιοδηποτε κουμπι μεχρι να κλεισει ο αλλος το τηλεφωνο. Επισης οταν ακουω ηχογραφησεις απο το φμπ μαυριζει η οθονη και μεχρι να τελειωσει η ηχογραφηση δεν μπορω να κανω το παραμικρο . Τι μπορω να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε χιλια ευχαριστω σταματησε να πεταγετε η ειδοποιηση απλα παρατηρω οτι κατι παει λαθος με τους αισθητηρες. Διπλα εκει απο τα ακουστικα ειναι ο αισθητηρας που κλεινει την οθονη οσο μιλας στο τηλεφωνο για παραδειγμα και μολις ξεκιναω μια κληση μαυριζει η οθονη δεν μπορω να πατησω το οποιοδηποτε κουμπι μεχρι να κλεισει ο αλλος το τηλεφωνο. Επισης οταν ακουω ηχογραφησεις απο το φμπ μαυριζει η οθονη και μεχρι να τελειωσει η ηχογραφηση δεν μπορω να κανω το παραμικρο . Τι μπορω να κανω;;

 

Ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλεφωνο>kernel version> χτυπάς πανω του μερικές φορές μεχρι να ανοιξει το hardware test.>proximity sensor test> Done

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλεφωνο>kernel version> χτυπάς πανω του μερικές φορές μεχρι να ανοιξει το hardware test.>proximity sensor test> Done

 

Και εμένα το ίδιο κάνει. Έχω κάνει αυτή τη διαδικασία που λες αλλά πάλι το ίδιο γίνεται όχι κάθε φορά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλεφωνο>kernel version> χτυπάς πανω του μερικές φορές μεχρι να ανοιξει το hardware test.>proximity sensor test> Done

 

Εμενα λειτουργει κανονικα , το τεσταρα 3-4 φορες! Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δύσκολα πλέον βγάζω πάνω από 3-4 οθόνη με μέτρια χρηση, έχει αλλάξει κανείς μπαταρία?

 

Ξέρετε που κι αν υπάρχει γνήσια?

 

Βελτιώθηκε η αυτονομία όντως στα καλά αρχικά επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δύσκολα πλέον βγάζω πάνω από 3-4 οθόνη με μέτρια χρηση, έχει αλλάξει κανείς μπαταρία?

 

Ξέρετε που κι αν υπάρχει γνήσια?

 

Βελτιώθηκε η αυτονομία όντως στα καλά αρχικά επίπεδα?

 

Eγώ παρήγγειλα από Aliexpress (δεν την έχω λάβει ακόμα)που λέει ότι είναι original xiaomi.

Eάν τυχών δεν είναι θα ανοίξω dispute case με την αιτιολογία ότι δεν είναι όπως περιγράφεται στην σελίδα του πωλητή. Λέει ότι είναι original αλλά δεν θα είναι.

 

Δέκα ευρώ με μεταφορικά εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάγκες SOS.

 

Μόλις πάτησα να μου έρθει το κανονικό update μέσω του Updater και έπεσα σε Bootloop. Χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, απλά μέσω του updater κατέβασα και εγκαταστάθηκε αυτόματα η τελευταία επίσημη ενημέρωση της Xiaomi.

 

Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες SOS.

 

Μόλις πάτησα να μου έρθει το κανονικό update μέσω του Updater και έπεσα σε Bootloop. Χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, απλά μέσω του updater κατέβασα και εγκαταστάθηκε αυτόματα η τελευταία επίσημη ενημέρωση της Xiaomi.

 

Τι κάνω τώρα;

Αναλογως τη περιπτωση...Πχ εχεις ξεκλειδωτο bootloader ? Aν εχεις μια twrp ακομη πιο ευκολα κλπ ..Αν δεν εχεις ξεκλειδωτο BT θα πρεπει να ξεκλειδωσεις,στα πιο κατω Link περιεχονται ολα αν διαβασεις

https://xiaomifirmware.com/guides-and-tips/fixed-bricked-mi5-bootloop-ota-update/

http://en.miui.com/thread-293457-1-1.html

http://techsarjan.com/2016/11/what-is-mi-flash-tool-user-guide-all-download-links-latest-old.html

 

__Υπαρχει και αυτο το εργαλειο: https://xiaomitool.com/#home _Η χρηση του ειναι πανευκολη,λειτουργει σωστα σε mi5 το εχω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες , αλολουθεις τις οδηγιες αφου διαβασεις πρωτα...

__Το νημα του στο XDA εδω : https://forum.xda-developers.com/mi-5/how-to/tool-xiaomitool-xiaomi-rom-changing-easy-t3627081

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...