Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω και παλι και συγνωμη αν σε ταλαιπωρησα. Αλλη μια ερωτηση. εγκατεστησα το dolby atmos μεσω twrp αλλα οταν ανοιγει κλεινει. Χρειαζεται δικαιωματα root?

Για να δουλέψει σωστά ναι & αναλόγως πάντα τη rom (όχι 100% απόλυτα,την έχω δουλέψει & χωρίς root)

Σε ορισμένες περιπτώσεις αν η κατάσταση seLinux είναι enforcing χρειάζεται να αλλάξουμε σε permissive & να καταργήσουμε το default FX music κλπ

Υπάρχει και ως module στο magisk αν θυμάμαι καλά...

Αυτή την εφαρμογή χρησιμοποιώ για αλλαγή : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-selinux-switch-t3656502

(Θα σου πρότεινα να το απεγκαταστησεις αμέσως εφόσον κλείνει συνεχώς γιατί μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και δεν αξίζει να μπαίνεις σε φασαρίες με αλλαγές στον kernel κλπ)

Για Dolby atmos στο android 9 δες εδώ : https://forum.xda-developers.com/android/software/mm-p-dolby-digital-plus-arise-20181115-t3868192

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω που ειμαι σε miui Global 10 μπορω να αλλαξω μονο firmware? Ποιο ειναι το τελευταιο που μπορω να βαλω?

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς, η τελευταία στο mi5 είναι εδώ : http://en.miui.com/download-299.html

V10.0.1.0.OAAMIFH (MIUI10) αν έχεις αυτή δεν χρειάζεται τίποτα

(Όσα αναφέρθηκαν σε πιο πάνω post αφορούν την εγκατάσταση custom rom)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ελεγα μηπως θα μπορουσα να αλλαξω μονο firmware. Δεν δουλευει το wifi και ειπα να δοκιμασω καμια αλλη rom αν και μαλλον ειναι στο hardware το προβλημα. Για να βαλω την pixel expirience rom πρεπει να αλλαξω το firmware η ειμαι ενταξει μ αυτο που εχω?
Link to comment
Share on other sites

ελεγα μηπως θα μπορουσα να αλλαξω μονο firmware. Δεν δουλευει το wifi και ειπα να δοκιμασω καμια αλλη rom αν και μαλλον ειναι στο hardware το προβλημα. Για να βαλω την pixel expirience rom πρεπει να αλλαξω το firmware η ειμαι ενταξει μ αυτο που εχω?

Διάβασε το post #2944 πιο πάνω & εδώ στο thread της στο xda : https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/rom-pixel-experience-t3871437

 

(αν η συσκευή έχει προβλήματα μπορείς να κάνεις επαναφορά συσκευής μήπως διορθωθούν.Δεδομενα διαγράφονται εκτός όσων συγχρονίζονται με το λογαριασμό google)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το firmware δεν ειναι rom? Αν οπως ειμαι φλασαρω π.χ fw_gemini_miui_MI5Global_8.11.22_c5d7ee6745_8.0.zip το τηλ δεν θα ανοιξει?

Θα πρεπει να περασω και καποια rom στο καπακι ?

Link to comment
Share on other sites

Το firmware δεν ειναι rom? Αν οπως ειμαι φλασαρω π.χ fw_gemini_miui_MI5Global_8.11.22_c5d7ee6745_8.0.zip το τηλ δεν θα ανοιξει?

Θα πρεπει να περασω και καποια rom στο καπακι ?

 

Το firmware ειναι οι drivers της συσκευης. Δεν χρειαζεται να βαλεις σονυ και καλα καποια ρομ νομιζω

CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω θέμα με το wifi ήθελα να δοκιμάσω πιο καινούργιο firmware μήπως και φτιάξει.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση ...Δεν είναι ολοκληρωμένες rom αυτά τα firmwares ..Αν θέλεις να δοκιμάσεις μήπως η συσκευή σου συνέλθει

κάνε επαναφορά συσκευής ή καλύτερα πάρε από εδώ τη πλήρες V10.0.1.0.OAAMIFH : http://en.miui.com/download-299.html

Τη στέλνεις στην εσωτερική μνήμη (όχι μέσα σε φακέλους και τη ψάχνεις) ή στον φάκελο αν υπάρχει "downloaded_rom" , πας στο ota update πατάς τις 3 τελείες επάνω & επιλέγεις Local update ή τοπική αναβάθμιση & ακολουθείς τις οδηγίες... Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να φτιάξει η συσκευή σου..

(Η συσκευή σου έχει "θέματα" επειδή πήρες απλά τότε την αναβάθμιση μέσω ota χωρίς τουλάχιστον να επιχειρήσεις μια επαναφορά πριν δηλαδή έναν καθαρισμό εφόσον άλλαζε έκδοση το λειτουργικό )

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις πατώντας στο πιο πάνω Link , Flashing quide > Local update

*(Τα firmwares κανονικά είναι roms αυτά όμως που είδες έχουν μέγεθος το πολύ 50 mb οπότε θα έπρεπε να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να είναι πλήρη firmwares , απλά περιέχουν τις διορθώσεις που έκανε τότε η Xiaomi στους διάφορους οδηγούς σε κάθε επόμενο build κλπ & είναι flashable zip δηλαδή φλασαρονται μέσω custom recovery κλπ )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω κάνει. Έτσι πέρασα την τελευταία έκδοση γιατί δεν μπορούσα να την πάρωota

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω κάνει. Έτσι πέρασα την τελευταία έκδοση γιατί δεν μπορούσα να την πάρω ota επειδή δεν είχα wifi. Το τηλ έπεσε στην θάλασσα το καλοκαίρι( μαζί με εμένα!). Το επανεφερα σε λειτουργία με μόνο θέμα το wifi.

Έτσι κ αλλιώς έχω άλλο τηλ να κάνω την δουλειά μου και πειραματίζομαι μήπως και δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω και εγω την pixel rom και τζιφος. και τις 2 φορες bootlloop. το αφησα μεχρι που τελειωσε η μπαταρια και εσβησε!! Εβαλα και το firmware που υποτιθεται οτι κανει αλλα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους!

Στο mi 5 μου αν κ σκυλί έχει αρχίσει κ σιγά σιγά παραδίδει πνεύμα η μπαταρία του. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο μαγαζί για αλλαγή μπ; ταριας?

Έχω Global official ROM χωρίς καμία αλλαγή σε roms unroot etc. Όπως το πήρα καινούριο.

Σημειωτέον ότι παρόλο που δεν είναι κρυπρογραφημενο έχει περαστεί κ εταιρικός λογαριασμός με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται από περιορισμούς.

Θενκς

GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει βάλει κανείς την Version: V10.2.2.0.OAAMIXM???

 

 

 

Είναι σταθερή;

Ναι μόλις σήμερα το πρωί μου ήρθε σαν αναβάθμιση.. Μέχρι τώρα καλύτερη μου φαίνεται και το πρόβλημα με το messenger έχει διορθωθεί..
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις σήμερα το πρωί μου ήρθε σαν αναβάθμιση.. Μέχρι τώρα καλύτερη μου φαίνεται και το πρόβλημα με το messenger έχει διορθωθεί..

Ok την κατέβασα ολόκληρη και την περνάω.... αν εντοπίσω κάτι επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω περάσει και εγώ από εχθές το πρωί. Μέχρι στιγμής όλα καλά.

 

Όταν είδα ότι έχει αναβάθμιση να πω την αλήθεια νόμιζα ήταν η pie.... Αλλά έκανα λάθος.

Εμείς θα πάρουμε pie γνωρίζει κανένας?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω περάσει και εγώ από εχθές το πρωί. Μέχρι στιγμής όλα καλά.

 

Όταν είδα ότι έχει αναβάθμιση να πω την αλήθεια νόμιζα ήταν η pie.... Αλλά έκανα λάθος.

Εμείς θα πάρουμε pie γνωρίζει κανένας?

Δεν νομίζω. Πολύ χλωμό να πάρει επίσημα PIE.

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_drops_software_support_for_the_mi_5_and_redmi_note_3-news-34781.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μαγκες.

Μια ερώτηση. Είμαι με την Global 10.2.2.0 και προχθες μου εβγαλε αναβάθμιση το play store για την εφαρμογή Maps.

Την έκανα και από τότε ανοίγω το maps, βάζω το που θέλω να πάω, μου βγάζει το route κανονικά και όταν πατάω το start για να ξεκινήσει την πλοήγηση κολλάει το maps. Μετά από λίγο μου λεει οτι δεν αποκρίνετε με τις κλασικές επιλογές Ok-Report-Wait. Το εκανα εκαθαριση το cache τα data μέχρι και uninstall την έκδοση που έβαλε και πήγα στην πιο παλιά αλλά παλι τα ίδια. Αν το κλείσω το ανοίξω καμια 7-8 φορές ισως να ξεκολήσει και να δουλεψει το Navigation κομμάτι του.

Το χρειάζομαι για την δουλειά και είναι μεγάλο σπάσιμο να προσπαθώ πόση ώρα να το κάνω να δουλεψει και πολλές φορές να μην δουλευει.

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος το πρόβλημα αυτό??

Κάποια ιδέα μπας και το λύσουμε???

 

PS: η έκδοση του maps είναι η 10.8.1 (#1008101244)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγκες.

 

Μια ερώτηση. Είμαι με την Global 10.2.2.0 και προχθες μου εβγαλε αναβάθμιση το play store για την εφαρμογή Maps.

 

Την έκανα και από τότε ανοίγω το maps, βάζω το που θέλω να πάω, μου βγάζει το route κανονικά και όταν πατάω το start για να ξεκινήσει την πλοήγηση κολλάει το maps. Μετά από λίγο μου λεει οτι δεν αποκρίνετε με τις κλασικές επιλογές Ok-Report-Wait. Το εκανα εκαθαριση το cache τα data μέχρι και uninstall την έκδοση που έβαλε και πήγα στην πιο παλιά αλλά παλι τα ίδια. Αν το κλείσω το ανοίξω καμια 7-8 φορές ισως να ξεκολήσει και να δουλεψει το Navigation κομμάτι του.

 

Το χρειάζομαι για την δουλειά και είναι μεγάλο σπάσιμο να προσπαθώ πόση ώρα να το κάνω να δουλεψει και πολλές φορές να μην δουλευει.

 

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος το πρόβλημα αυτό??

 

Κάποια ιδέα μπας και το λύσουμε???

 

 

 

PS: η έκδοση του maps είναι η 10.8.1 (#1008101244)

Από ότι έχω διαβάσει από το MIUI forum είναι Bag της Rom. Οπότε αν δε το κάνει η xiaomi μάλλον τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε update. Ήδη γνωρίζουν το θέμα οι developers
Περιμένοντας update για γνωστό bug στο κινητό μας...

3 μήνες κάνανε να λύσουν το επίσης γνωστό θέμα "Facebook, messenger, Instagram", φαντάζομαι πόσο θα κάνουν γιαυτό... 1d262d472c9ad62bf91f40a5b69e12a7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε μένα έρχονται κανονικά . Έχω Ελληνική developer από την κοινότητα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Miui 11 by xiaomi-miui.gr

9.10.10 /Beta

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έρχονται κανονικά . Έχω Ελληνική developer από την κοινότητα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

9.10.10 /Beta

Την Global έχει το κινητό... προφανώς θέμα software

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked

Κλειδώνεται,Υπάρχει ανάλογο topic

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...