Jump to content

Microsoft Lumia 650


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 761
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

[/color]Παιδιά διαβάζω κακίες αξιολογήσεις στο Σκρουτζ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν εσείς έχετε θέματα με κολλήματα και εππανακινησεις εφαρμογών ; Η παγώματα οθόνης

 

Τίποτα απολύτως!

 

Η συσκευή πετάει. Ίσως η πιο όμορφη της low/mid range σειράς της MSFT και η πιο premium. Υπέροχη αίσθηση στο χέρι, αλλά σε περιπτώσεις υπερθέρμανσης, το περιμετρικό χτυπάει χειρότερα από την πλάτη (όπως στις περισσότερες συσκευές). Η οθόνη έχει πολύ ωραία χρώματα για την κατηγορίας και η κάμερα είναι καλή. :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]Παιδιά διαβάζω κακίες αξιολογήσεις στο Σκρουτζ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν εσείς έχετε θέματα με κολλήματα και εππανακινησεις εφαρμογών ; Η παγώματα οθόνης

 

 

Ειναι ενα ατομο εκει με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που αλλαζει συνεχως νικνειμς και γραφει "κριτικες" σε ολα τα λουμια. Μην δινεις ιδιαιτερη σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε στην Αθήνα που βρίσκεται το επίσημο εξουσιοδοτημένο σέρβις για κινητά Microsoft γιατί όσο και έφαγα ώρες ατελειωτες στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βγάλω άκρη.... :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

π.φαληρο και κατεχαση (πρωην nokia care)...αλλα να ξερεις ότι για οτιδήποτε σοβαρο οι συσκευες πάνε έξω
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Κατά περιόδους κουνώντας τη συσκευή ακούγεται σα να μην έχει "πατήσει" σωστά η μπαταρία και κάτι να κουνι΄λεται στο εσωτερικό της!!! Με την πρώτη ματιά δεν μπορώ να διαπιστώσω τι είναι "χαλαρό" γι αυτό σκέφτομαι να ην πάωω στο σέρβις. Το προβλημα είναι οτι τη συσκευή την αγόρασα απο τα Media Markt όπου όμως απο δική τους παράλειψη δεν έγραψαν στην απόδειξη το ΙΜΕΙ της συσκευής. Μου έχουν πει οτι για να παραλαβει εντος εγγυησης συσκευη το service της ΝΟΚΙΑ ζητάει ανα αναγράφεται το ΙΜΕΙ της συσκευης στην απόδειξη. Απο τα Media Markt μου λένε οτι δεν μπορούν να κόψουν 2η απόδειξη με το ΙΜΕΙ...! Οπότε το ερώτημα είναι τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση? Εχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος κάποιο παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν?

 

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει και γώ ε΄να κούνημα της μπαταρίας(πολύ μικρό) όταν φυσικά το κουνάω με κάποια δύναμη(όχι πχ να το πάρω από το τραπέζι για να μιλήσω).. και με ανοιχτό καπάκι παρατήρησα ότι η μπαταρία έχει έναν σχετικό αέρα αν την πατήσεις προς την μεριά των επαφών. Στα λούμια παλαιότερα, όσο ήταν Νοκια ακόμη, στα καπάκια εσωτερικά υπήρχαν τοποθετημένα μικρά κομμάτια από ελαστομερές υλικό για να πατάει σωστά η μπαταρία και να μην υπάρχουν κραδασμοι. Αν τώρα στο δικό σου είναι σε σημαντικό βαθμό που να καταντά ενοχλητικο καλύτερα να το πάς πίσω. Άλλωστε το συγκεκριμένο καπάκι είναι ενα αρκετά λεπτό πολυκαρβονικό φύλλο το οποίο δεν αγκαλιάζει πληρως την συσκευής όπως στα προγενέστερα λούμια και δεν ασκεί μεγάλη πίεση για να ''σφίξει''η μπαταρία.

 

Κατι αλλο που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι τα πλαινά πήκτρα έντασης και ενεργοποίσης/απενεργοποίησης να κουνιούνται καθώς κουνάω την συσκευή. Δεν το έχω προσέξει αν συμβαίνει σε όλα τα 650 πάντως θεωρώ ότι είναι θέμα κατασκευής τόσο για το ελαφρύ κούνημα της μπαταρίας όσο και για τα πλήκτρα.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι θεμα αστοχιας υλικου;Στην δικη μου συσκευη δεν παρατηρειται τετοιο φαινομενο.Εκτος και αν ειναι νωρις ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει και γώ ε΄να κούνημα της μπαταρίας(πολύ μικρό) όταν φυσικά το κουνάω με κάποια δύναμη(όχι πχ να το πάρω από το τραπέζι για να μιλήσω).. και με ανοιχτό καπάκι παρατήρησα ότι η μπαταρία έχει έναν σχετικό αέρα αν την πατήσεις προς την μεριά των επαφών. Στα λούμια παλαιότερα, όσο ήταν Νοκια ακόμη, στα καπάκια εσωτερικά υπήρχαν τοποθετημένα μικρά κομμάτια από ελαστομερές υλικό για να πατάει σωστά η μπαταρία και να μην υπάρχουν κραδασμοι. Αν τώρα στο δικό σου είναι σε σημαντικό βαθμό που να καταντά ενοχλητικο καλύτερα να το πάς πίσω. Άλλωστε το συγκεκριμένο καπάκι είναι ενα αρκετά λεπτό πολυκαρβονικό φύλλο το οποίο δεν αγκαλιάζει πληρως την συσκευής όπως στα προγενέστερα λούμια και δεν ασκεί μεγάλη πίεση για να ''σφίξει''η μπαταρία.

 

Κατι αλλο που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι τα πλαινά πήκτρα έντασης και ενεργοποίσης/απενεργοποίησης να κουνιούνται καθώς κουνάω την συσκευή. Δεν το έχω προσέξει αν συμβαίνει σε όλα τα 650 πάντως θεωρώ ότι είναι θέμα κατασκευής τόσο για το ελαφρύ κούνημα της μπαταρίας όσο και για τα πλήκτρα.

 

Παρουσιάζει ΑΚΡΙΒΩΣ τα προβλήματα που περιγράφεις και με τη συχνότητα που τα αναφέρεις. Επι της ουσίας δεν είναι μόνιμο το κούνημα και ούτε ενοχλητικό ΑΛΛΑ επειδή είναι καινουργια αγορά σκέφτηκα μήπως κάτι "σφίξουν" στο σασι και φτιάξει το θέμα. Να μου το αλλάξουν δεν παιζει , δεν εχω αυταπάτες!!! Απλά προσπαθώ να αποφύγω αυτή την @#%# που λέγεται Arvaton -ή κάπως έτσι τέλος πάντων- γιατί όσα έχω διαβάσει απο άλλους που "έμπλεξαν" μαζί τους έχω φρικάρει. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από τα άνοιξε κλείσε το καπάκι χαλαρώνει και μπορεί να μην κρατάει καλά την μπαταρία...τώρα για τα πλ'ηκτρα δεν ξέρω αν είναι αστοχία υλικου. ΠΡοσωπικά δεν είναι κάτι που με ενοχλεί αλλά αν γινότανε συχνά θα το έστελνα πίσω.. το έχω εδω και 2 εβδομάδες από kaizer store.
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο ενοχλητικό είναι το κούνημα της μπαταρίας που το κάνει να θυμίζει κουδουνίστρα. Δεν έχω ανοίξει το καπάκι παρά μόνο 3-4 φορές απο τότε που το πήρα (30/4/2016). Θα περιμένω να ανοίξει η αντιπροωπεία της Microsoft για να επικοινωνήσβ και θα δούμε... Ευτυχώς που υπάρχει και μια ευχάριστη είδηση εκ μέρους της Microsoft οτι δηλαδή οι συσκευές που θα πάρουν απο τις πρώτες την επετειακή αναβάθμιση θα είναι η 950 γ 650 και η 550 δηλαδή αυτές που πουλήθηκαν με εγκατεστημενα τα 10ρια!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και γω σκέφτομαι να πάω στην νοκια και σε κάνα άλλο κατάστημα να δω τα εκθεσιακά κομμάτια που έχουν όσον αφορα στο κούνημα της μπαταριάς.. Ναι αυτό είναι καλο νέο για την επετειακή.. Για τα πλαινα πλήκτρα που κουνιούνται λιγάκι είναι έτσι από την κατασκευή του;
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είχε παρατηρηθεί και σε παρτίδες του L640. Καλύτερα να πάτε σε Nokia Care (ή όπως αλλιώς λέγονται) , αλλά να ξέρετε ότι οποιοδήποτε hardware θέμα πάει εξωτερικό.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και γω σκέφτομαι να πάω στην νοκια και σε κάνα άλλο κατάστημα να δω τα εκθεσιακά κομμάτια που έχουν όσον αφορα στο κούνημα της μπαταριάς.. Ναι αυτό είναι καλο νέο για την επετειακή.. Για τα πλαινα πλήκτρα που κουνιούνται λιγάκι είναι έτσι από την κατασκευή του;

 

Στο δικο μου τα πλαϊνα πληκτρα ειναι απολυτως σταθερα.Δεν εχει καθολου περιθωριο για να "παιζουν".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχουν ένα χαλαρό ...τζόγο τα πλαινά πλήκτρα αλλά όχι σε βαθμό που να με ενοχλεί όσο το κούνημα της μπαταρίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο που πήγα πριν είδα από κοντά και το 650 και το 950, πιάνοντας τα πλαινα πλήκτρα έχουν έναν μικρό πολύ αέρα κουνώντας τα πάνω κάτω κάθετα προς την οθόνη(όχι κενό)...Φίλος που έχει το 930 με πλαίσιο αλουμινίου είναι και σ αυτόν έτσι κατασκευασμένα για να μην χαλάνε προφανώς από το συνεχές πάτημα. Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποιο προβλημα με τα πλήκτρα. Για την μπαταρία τώρα έχει να κάνει με το καπάκι.. Πιέζοντας πολύ ελαφρα το πίσω μέρος στο κέντρο και κουνώντας το κινητό δεν κουνιέται η μπαταρία. Αυτό οφείλεται στο ότι δεν έχουν τοποθετήσει το κλασσικο υλικό ( σφουγγαράκι)που βάζανε στα πλαιότερα λούμια για να πατάει την μπαταρία. Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην λειτουργικότητα του και δεν θα έμπαινα σε διαδικαδία να το πάω σε κατάστημα της Nokia - MS. Edited by panthan
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, κατέβασε τώρα την "επετειακή" και μην εκπλαγείς μετά την επανεκκίνηση που θα έχεις "χασει" το ραδιόφωνο....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, κατέβασε τώρα την "επετειακή" και μην εκπλαγείς μετά την επανεκκίνηση που θα έχεις "χασει" το ραδιόφωνο....

 

 

Κατεβάζω και θα δω εντυπώσεις.. για το ράδιο από οτι είχαν πει και παλαιότερα υπάρχουν εφαρμογές στο store που το αντικαθιστούν.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ραδιόφωνο με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ μορφή που τό έχουν ΟΛΑ τα κινητά τηλέφωνα, ακόμα και αυτά που κοστίζουν 18 ευρώ, δεν θα έχουμε τη δυνατότητα να ξαναέχουμε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ραδιόφωνο με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ μορφή που τό έχουν ΟΛΑ τα κινητά τηλέφωνα, ακόμα και αυτά που κοστίζουν 18 ευρώ, δεν θα έχουμε τη δυνατότητα να ξαναέχουμε?

 

Υπαρχει εναλακτικη εφαρμογή και χωρις δεδομενα, Αυτό το όλα τα κινητα εχουν ραδιοφωνο για κοιταξε το καλυτερα.

Τα δυο ακριβοτερα τηλ της αγορας δεν εχουν ραδιοφωνο

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ραδιόφωνο με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ μορφή που τό έχουν ΟΛΑ τα κινητά τηλέφωνα, ακόμα και αυτά που κοστίζουν 18 ευρώ, δεν θα έχουμε τη δυνατότητα να ξαναέχουμε?

 

Δυστυχώς φίλε μου η τάση είναι να τα πάνε για φούντο όλοι οι κατασκευαστές. Πραγματικά δε βλέπω ποιος είναι ο λόγος αλλά σίγουρα θα υπάρχει..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ενα μέλος του forum μου έστειλε αυτό το λινκ πρόκειται για ραδιόφωνο που λειττουργεί χωρίς να χρειάζεται data/wifi και είναι απλό και λιτό.

 

https://www.microsoft.com/en-us/store/p/radio-fm-phone/9wzdncrfhxns

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις στους κατόχους της συσκευής.

1/ Από τη μπαταρία είστε ευχαριστημένοι;

2/ Η ποιότητα της φωτογραφίας σε νυχτερινό τοπίο ή σε δωμάτιο με φως πως είναι;

3/ Παρουσιάζει κολλήματα σε εφαρμογές ή είναι γενικά γρήγορο;

4/ Αξίζει για απλή χρήση, social, email, browsing η αγορά του ή να στραφώ σε πιο ακριβή συσκευή Windows; Ρωτάω γιατί η τιμή του είναι πρόκληση.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...