Jump to content

Microsoft Lumia 650


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικές ερωτήσεις στους κατόχους της συσκευής.

 

1/ Από τη μπαταρία είστε ευχαριστημένοι;

 

2/ Η ποιότητα της φωτογραφίας σε νυχτερινό τοπίο ή σε δωμάτιο με φως πως είναι;

 

3/ Παρουσιάζει κολλήματα σε εφαρμογές ή είναι γενικά γρήγορο;

 

4/ Αξίζει για απλή χρήση, social, email, browsing η αγορά του ή να στραφώ σε πιο ακριβή συσκευή Windows; Ρωτάω γιατί η τιμή του είναι πρόκληση.

 

Ευχαριστώ!

 

Από χθές το απόγευμα , είμαι κατοχος αυτου του υπεροχου κινητού!!!

 

Να πω ότι είμαι κατοχος και του 640 επισης εδώ και ένα χρόνο περιπου, απολυτα ικανοποιημένος και με αυτό.

 

 

 

Αποφασισα να παρω το 650 για λογους αλλαγης και μόνο σε μια συσκευή αρκετα πιο όμορφη, ποιο λεπτη και με καταπληκτικη οθονη.

 

Οσο για την τιμη του, τι να πω. Μου στοιχισε το dual 125€!!!

 

 

 

Στα του τηλεφωνου τωρα, όταν το ανοιξα, εκανε απευθειας το update στην τελευταια αναβαθμιση λογισμικού και στο firmware της συσκευης.

 

Επανεκινηση , περασμα λογαριασμων (outlook, yahoo, gmail) και καμια 40αρια αναβαθμίσεις εφαρμογών απο το store.

 

 

 

Το τηλεφωνο, ανταποκριθηκε σε όλα αψογα. Κανενα πρόβλημα με συχρονισμους (mail, επαφές, ημερολογίο).

 

Εντυπωση μου έκανε που δεν ζεσταθηκε σχεδόν καθόλου ,καθώς δεν παρατηρησα και το παραμικρό lag.

 

Για την μπαταρία, δεν μπορω να πω και πολλα ακόμα απλά ότι μετά από μια μόλις φορτιση η μπαταρια έπεσε μόλις ένα 40% σε 6ωρες με 2,30 ωρες ανοικτη οθονη και σεταρισμα του κινητου ( καταλαβαίνετε, δεν το αφησα λεπτο να σβησει η οθονη.... ).

 

Για τις φωτογραφιες, κατι λιγο που ασχοληθηκα, ειναι σε επιπεδο 640. Μια χαρά δηλαδή. Βεβαια αν καποιος ψαχνει τέλειες φωτο παει στο 950 πλέον...

 

 

 

Για μένα η συσκευή αξιζει και πλεον η τιμη είναι σε πολύ χαμηλα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 761
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια γενικότερη ερώτηση παιδιά αν ξέρει κανείς.

 

Παράγγειλα τις προάλλες το 650 (πρώτη μου φορά WP), αλλά ενώ στην περιγραφή στο σάιτ έγραφε ότι είναι GR, η συσκευή που μου ήρθε ήταν branded της vodaphone και με ρουμάνικη γλώσσα. Το γύρισα πίσω, κανένα πρόβλημα, το δέχθηκαν με συγνώμη λάθος έγινε. Τους είπα βέβαια ότι θέλω καινούριο, GR τηλέφωνο, όχι να μου αλλάξουν απλά rom. Και το ερώτημά μου είναι, όταν μου στείλουν το καινούριο, πώς βλέπω τι ακριβώς τηλέφωνο μου δίνουν;

Edited by impreza_sti
Λάθος τόπικ
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη ερώτηση παιδιά αν ξέρει κανείς.

 

Παράγγειλα τις προάλλες το 650 (πρώτη μου φορά WP), αλλά ενώ στην περιγραφή στο σάιτ έγραφε ότι είναι GR, η συσκευή που μου ήρθε ήταν branded της vodaphone και με ρουμάνικη γλώσσα. Το γύρισα πίσω, κανένα πρόβλημα, το δέχθηκαν με συγνώμη λάθος έγινε. Τους είπα βέβαια ότι θέλω καινούριο, GR τηλέφωνο, όχι να μου αλλάξουν απλά rom. Και το ερώτημά μου είναι, όταν μου στείλουν το καινούριο, πώς βλέπω τι ακριβώς τηλέφωνο μου δίνουν;

 

Δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό που θα πω αλλά το λέω και ας με διορθωσουν οι ειδήμονες, Θα μπορούσες να έχεις κρατήσει το ΙΜΕΙ της συσκευής καθώς και το Serial Number αλλα παίζει ρόλο -για μένα- και απο που το αγοράζεις για να φοβάσαι οτι μπορεί να σου βαλουν άλλη ρομ και να στο ξαναστείλουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης μετά την εγκατασταση της επετειακής έκδοσης εκείνο που διαπίστωσα με πολύ μεγάλη χαρά είναι οτι σχεδόν εξαφανιστηκε το φαινόμενο της υπερθέρμανσης της συσκευής που ήταν πολύ έντονο πρίν!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα στοιχεία του τα κράτησα. Tράβηξα φωτό την οθόνη με τις πληροφορίες και έχω το ΙΜΕΙ (serial number δεν βλέπω πάντως). Οπότε, όταν ξαναπαραλάβω, πρέπει να το ανοίξω μπροστά τους και να το ελέγξω;

 

Από το eshop το πήρα - το έχει προσφορά στα 135. Και παρότι μπορούσα να το βρω στο σκρουτζ στα 125, το προτίμησα ακριβώς για αυτόν το λόγο, γιατί γράφουν ότι είναι GR.

Link to comment
Share on other sites

Στις σύνθετες πληροφορίες δεν πήγα και δεν είδα τι έγραφε, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν σύνθετες πληροφορίες , βία ένα τέταρτο το κράτησα στα χέρια μου και το επέστρεψα.

 

Θενκς, θα το ανοίξω μπροστά τους και λογικά θα τη βρω την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα στοιχεία του τα κράτησα. Tράβηξα φωτό την οθόνη με τις πληροφορίες και έχω το ΙΜΕΙ (serial number δεν βλέπω πάντως). Οπότε, όταν ξαναπαραλάβω, πρέπει να το ανοίξω μπροστά τους και να το ελέγξω;

 

Από το eshop το πήρα - το έχει προσφορά στα 135. Και παρότι μπορούσα να το βρω στο σκρουτζ στα 125, το προτίμησα ακριβώς για αυτόν το λόγο, γιατί γράφουν ότι είναι GR.

 

Εγώ το πήρα πριν 20 μέρες από Kaizer store και έιχε ακριβώς αυτό που λες και συ. Ρουμάνικη γλώσσα και branded by Vodafone. Το γύρισα στα Ελληνικά και μετά έκανα ένα hard reset για να σβηστούν όλες οι περριτές εφαρμογές που ήταν προεγκατεστημένες. To σκέφτηκα και έγω και μίλησα μαζί τους την πρώτη μέρα που το πήρα να το επιστρέψω για να μου αλλάξουν την rom και θα μου επιστρέχουν την επόμενη μερα το ίδιο κινητό. Τελικά το άφησα μιας και δεν έχω θέμα με τις ενημερώσεις του τηλεφώνου και γενικότερα.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Φίλε panthan, φοβάμαι κι εγώ ότι θα μου δώσουν το ίδιο κινητό, με αλλαγμένη rom. Αλλά δεν θα το δεχθώ.

 

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει πρόβλημα το τηλέφωνο με ενημερώσεις κτλ, αλλά είναι ηθικό το θέμα. Στο eshop αν δεις το διαφημίζουν ως GR ( http://www.e-shop.gr/kinito-microsoft-lumia-650-white-gr-p-TEL.009106 ) , ε, θα πρέπει να μου δώσουν GR. Αν έλεγαν EU και branded Vodafone, μπορεί να επέλεγα να το πάρω από σκρουτζομάγαζο, που το έβρισκα και πιο φτηνά στο κάτω κάτω.

 

Λογικά αύριο θα ξέρω, σήμερα μου έστειλαν μήνυμα ότι το αίτημά μου έχει προωθηθεί στο τμήμα επιστροφών και ότι θα με ειδοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο στα τιμολόγια του eshop της συσκευής που επέστρεψες και της συσκευής που θα σου φέρουν. Και στο χαρτί της επιστροφής που έχεις αν λέει κάτι για το imei. Αν θα είναι σφραγισμένο με το safety seal της ms τότε είναι άλλο από αυτό που είχες. Αλλιώς θα είναι το ίδιο με Ελληνική ρομ. Πάντως όπως και να χει δεν θα χεις πρόβλημα ακόμη αν και σ αλλάξουν την ρομ. Μια χαρά θα λειτουργεί.
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Το imei της προηγούμενης συσκευής το χω κρατήσει, ευτυχώς. Κι όντως τώρα είδα ότι στην απόδειξη υπάρχει και το SN, δεν το χα προσέξει.

 

Κατανοητό ότι θα λειτουργεί κανονικά ακόμη κι αν είναι το ίδιο με αλλαγμένη ρομ, δεν αντιλέγω. Αλλά με ενοχλεί το όλο στόρι. Όταν γράφεις ότι πουλάς GR, πρέπει να μου δώσεις GR, έτσι δεν είναι; Ούτε να το ανοίγω και να βλέπω ρουμάνικα και να ψάχνω τι γίνεται ούτε τίποτα. Ειδικά μάλιστα όταν είσαι "επώνυμο" κατάστημα.

 

Τέλος πάντων, μην το κακομελετάω. Μπορεί όντως να έτυχε, άνθρωποι είμαστε, να μου στείλουν αύριο καινούριο, όλα να είναι ΟΚ και χαλάλι τους η ταλαιπωρία λίγων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Το imei της προηγούμενης συσκευής το χω κρατήσει, ευτυχώς. Κι όντως τώρα είδα ότι στην απόδειξη υπάρχει και το SN, δεν το χα προσέξει.

 

Κατανοητό ότι θα λειτουργεί κανονικά ακόμη κι αν είναι το ίδιο με αλλαγμένη ρομ, δεν αντιλέγω. Αλλά με ενοχλεί το όλο στόρι. Όταν γράφεις ότι πουλάς GR, πρέπει να μου δώσεις GR, έτσι δεν είναι; Ούτε να το ανοίγω και να βλέπω ρουμάνικα και να ψάχνω τι γίνεται ούτε τίποτα. Ειδικά μάλιστα όταν είσαι "επώνυμο" κατάστημα.

 

Τέλος πάντων, μην το κακομελετάω. Μπορεί όντως να έτυχε, άνθρωποι είμαστε, να μου στείλουν αύριο καινούριο, όλα να είναι ΟΚ και χαλάλι τους η ταλαιπωρία λίγων ημερών.

 

Για να πετύχουν καλές τιμές παίρνουν διάφορες παρτίδες. Δεν νομίζω ότι έβαλαν επίτηδες την περιγραφή, απλά είναι τόσο πολλά τα προϊόντα που θα ξεφύγουν τέτοια λάθη ή απλά η περιγραφή είχε μπει παλιότερα όταν είχαν ελληνική παρτίδα και ξέχασαν να το αλλάξουν. Προσωπικά δεν θα με πείραζε δεδομένου ότι η τιμή είναι αρκετά κάτω. Από το συγκεκριμένο μαγαζί έχει τύχει πχ να μου έρθει αμερικάνικο λαπτοπ με αυτοκόλητα της αλυσίδας Walmart πάνω και πρόσθεσαν αυτοί χωρίς χρέωση τον αντάπτορα του ρεύματος στην συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πολύ κακό για το τίποτα...!!Άσε που η εμπειριά χρήσης και κατασκευης είναι ίδια,δεν αλλάζει κάτι... Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Το imei της προηγούμενης συσκευής το χω κρατήσει, ευτυχώς. Κι όντως τώρα είδα ότι στην απόδειξη υπάρχει και το SN, δεν το χα προσέξει.

 

Κατανοητό ότι θα λειτουργεί κανονικά ακόμη κι αν είναι το ίδιο με αλλαγμένη ρομ, δεν αντιλέγω. Αλλά με ενοχλεί το όλο στόρι. Όταν γράφεις ότι πουλάς GR, πρέπει να μου δώσεις GR, έτσι δεν είναι; Ούτε να το ανοίγω και να βλέπω ρουμάνικα και να ψάχνω τι γίνεται ούτε τίποτα. Ειδικά μάλιστα όταν είσαι "επώνυμο" κατάστημα.

 

Τέλος πάντων, μην το κακομελετάω. Μπορεί όντως να έτυχε, άνθρωποι είμαστε, να μου στείλουν αύριο καινούριο, όλα να είναι ΟΚ και χαλάλι τους η ταλαιπωρία λίγων ημερών.

 

Λογικό είναι να τσαντιστείς..εγώ παρήγγειλα από εάν σκρουτζομάγαζο το μονοκαρτο σε μαυρο και δεν το έιχε τελικά και ήταν(μετά το παρατήρησα) branded από την T-mobile και ακύρωσα τελείως την παραγγελία.. Το παραγγέλνω αμέσως την ίδια μέρα απο Kaizer και έλεγε στην περιγραφή EU. Την επόμενη μέρα που ήρθε το ανοίγω και ήταν branded vodafone με γλώσσα ρουμάνικα. Λογικά το κάνουνε για να χτυπήσουνε τις τιμές όπως προείπε και ο φίλος georgb παραπάνω. Τι να κάνουμε, Ελλάδα είσαι...:D

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τραγικό μέσα σε λιγότερο απο 4 μήνες η δίκαρτη συσκευή να βουτήξει απο τα 250 στα 120 ευρώ.... Και να θέλω να το πουλήσω δεν το παίρνει κανένας. Μεταπωλητική αξία 0

:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τραγικό μέσα σε λιγότερο απο 4 μήνες η δίκαρτη συσκευή να βουτήξει απο τα 250 στα 120 ευρώ.... Και να θέλω να το πουλήσω δεν το παίρνει κανένας. Μεταπωλητική αξία 0

:mad:

 

Είναι συνηθισμένο φαινόμενο με τα Lumia ειδικά μετά την μετονομασία σε MS..Οι πωλήσεις είναι χαμηλές λόγω λειτουργικού και η αξία πέφτει συνεχώς.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τραγικό μέσα σε λιγότερο απο 4 μήνες η δίκαρτη συσκευή να βουτήξει απο τα 250 στα 120 ευρώ.... Και να θέλω να το πουλήσω δεν το παίρνει κανένας. Μεταπωλητική αξία 0

:mad:

 

Φιλε μου πάντως να ξέρεις εγώ ενδιαφέρομαι για την συσκευή αν όντως την πουλάς (χωρις πλάκα):):):)

Παιδιά λόγο του επεξεργαστή έχει γίνει αυτο με την τιμή έτσι πιστεύω εγώ τώρα όλα τα κινητά χάνουν την αξία τους αλλα μερικά πέφτουν απότομα γιατί δεν έχουν και μεγάλη ζήτηση δείτε πχ(nexus 5x) και άλλες συσκευές κατα καιρούς

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα το αγόρασα και πέρασα και την τελευταία ενημέρωση . μια απορία δίπλα από την μπαταρία το ποσοστό μπαταρίας πως μπορώ να το βάλω ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα το αγόρασα και πέρασα και την τελευταία ενημέρωση . μια απορία δίπλα από την μπαταρία το ποσοστό μπαταρίας πως μπορώ να το βάλω ?

 

Με το καλό να το χαρείς!!!

 

Το ποσοστό δεν μπαίνει δίπλα στην μπαταρία, αλλα αν κατεβάσεις λίγο την μπάρα ειδοποιησεων, στο έχει ακριβώς από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς!!!

 

Το ποσοστό δεν μπαίνει δίπλα στην μπαταρία, αλλα αν κατεβάσεις λίγο την μπάρα ειδοποιησεων, στο έχει ακριβώς από κάτω.

 

μάλιστα κατάλαβα . ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους φίλους..Μπορεί να είναι off topic αυτό που θα ρωτήσω αλλά έχει βάλει κανείς από εσάς κπ προστατευτικο/ζελατίνα ή αντιχαρακτικό γυαλί κάποιας συγκεκριμένης μάρκας; κανα 2 στο e shop που είδα τα σκέφτομαι.
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους φίλους..Μπορεί να είναι off topic αυτό που θα ρωτήσω αλλά έχει βάλει κανείς από εσάς κπ προστατευτικο/ζελατίνα ή αντιχαρακτικό γυαλί κάποιας συγκεκριμένης μάρκας; κανα 2 στο e shop που είδα τα σκέφτομαι.

 

έβαλα χθες εγώ tempered glass και κάθισε παρά πολύ ωραία

 

εγώ μείνει λίγο πίσω στα wp παιδιά . το double tap to wake τι γίνεται ? υπάρχει περίπτωση να το ξανά έχουμε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έβαλα χθες εγώ tempered glass και κάθισε παρά πολύ ωραία

 

εγώ μείνει λίγο πίσω στα wp παιδιά . το double tap to wake τι γίνεται ? υπάρχει περίπτωση να το ξανά έχουμε ?

 

Απ ότι γράφουν στο blog της Microsoft θα το δώσουν στην επόμενη αναβάθμιση -δεν λένε πότε- για τις συσκευες που κυκλοφορησαν με λειτουργικό WINDOWS 10 δηλαδή και το 650. Απ΄όσο ξέρω στο 950 το έδωσαν πρόσφατα αν και για τό κόστος της συσκευής θα έπρεπε -κατα τη γνώμη μου- να το έχει εξ αρχης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το double tap to wake τι γίνεται ? υπάρχει περίπτωση να το ξανά έχουμε ?

 

Στην επετειακη αναβαθμηση το εχουν προσθεσει. Εμενα στο 640 υπαρχει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Στην επετειακη αναβαθμηση το εχουν προσθεσει. Εμενα στο 640 υπαρχει πλεον.

 

Το 640 το ειχε ανέκαθεν.

 

Τα τηλ που βγηκαν με τα 10αρια δεν το ειχαν και για την ωρα το εδωσαν μονο στα 950 μετά από αναβαθμιση firmware.

 

Λογικά θα το παρουμε και στο 650 καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...