Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

@paok:Κατέβασα και τις δύο (και του xostell) που είναι παρόμοιες. Όποιος θέλει ας το κάνει. Η διαφορά τους είναι οτι το 950 έχει λίγο καλύτερη ανάλυση (στο 100% που το βλέπω εγώ), αλλά χάνει κι αυτή.

Κατά τα άλλα, και αναφερόμενος στα προηγούμενα ποστς, θα δείτε οτι δεν έχουν διαφορά, είναι καλές απεικονίσεις του τοπίου, απο δύο συσκευές που έχουν μεγάλη διαφορά τιμής...

 

Keras τις κατέβασα και τις είδα και τις 2. Πέρα από το αδιάφορο του θέματος, νομίζω ότι σε πλήρη ανάλυση (100%) θα έχανε και μία πανάκριβη DSLR.

Αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που λες. Οτι σε τοπία τέτοιου τύπου, στο αυτόματο (με ή χωρίς ois) με σταθερό χέρι πάντα, δεν υπάρχουν διαφορές. Ανάμεσα στα συγκεκριμένα αλλά και στα υπόλοιπα. Αν είναι να τις ψειρίσουμε στο Photoshop στο 100+% νομίζω ότι θα έχουμε χάσει το νόημα. Ποιος κάνει slide show σε φίλους (δε μιλάω για εκύπωση που η διαφορά είναι εντελώς μα εντελώς μηδαμινή) στο 100% και να την κουνάει στον άλλο πάνω κάτω να δει τα pixels?

Σε κοντινά και δη πορτραίτα πέρα από το "πιάσιμο" του αυθόρμητου ή της στιγμής, ναι παίζει ρόλο η λεπτομέρεια, να είναι σε θέση να πιάσειμέχρι και τους πόρους του δέρματος για παράδειγμα. Εκεί μόνο από το σένσορα του 5χ/6p έχω δει το κάτι παραπάνω/διαφορετικό.

Παραθέτω ένα δείγμα που βρήκα |(όχι φυσικά δικό μου ή γνωστού μου, για αυτό το κάτι διαφορετικό που αναφέρομαι)

23299053016_57dd379f19_k.jpgNexus 5x camera by Rob Dewfall, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@paok: Βρίσκω οτι η φωτο σου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, καλή, χωρίς κάτι σπουδαίο.

Κατέβασα και τις δύο (και του xostell) που είναι παρόμοιες. Όποιος θέλει ας το κάνει. Η διαφορά τους είναι οτι το 950 έχει λίγο καλύτερη ανάλυση (στο 100% που το βλέπω εγώ), αλλά χάνει κι αυτή.

Κατά τα άλλα, και αναφερόμενος στα προηγούμενα ποστς, θα δείτε οτι δεν έχουν διαφορά, είναι καλές απεικονίσεις του τοπίου, απο δύο συσκευές που έχουν μεγάλη διαφορά τιμής...

 

Τι εννοεις δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο?...πολυ ατυχες το βρισκω το σχολιο σου.

Τι θελεις να ανεβασω? κανα ηλιοβασιλεμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Keras τις κατέβασα και τις είδα και τις 2. Πέρα από το αδιάφορο του θέματος, νομίζω ότι σε πλήρη ανάλυση (100%) θα έχανε και μία πανάκριβη DSLR.

Αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που λες. Οτι σε τοπία τέτοιου τύπου, στο αυτόματο (με ή χωρίς ois) με σταθερό χέρι πάντα, δεν υπάρχουν διαφορές. Ανάμεσα στα συγκεκριμένα αλλά και στα υπόλοιπα. Αν είναι να τις ψειρίσουμε στο Photoshop στο 100+% νομίζω ότι θα έχουμε χάσει το νόημα. Ποιος κάνει slide show σε φίλους (δε μιλάω για εκύπωση που η διαφορά είναι εντελώς μα εντελώς μηδαμινή) στο 100% και να την κουνάει στον άλλο πάνω κάτω να δει τα pixels?

Σε κοντινά και δη πορτραίτα πέρα από το "πιάσιμο" του αυθόρμητου ή της στιγμής, ναι παίζει ρόλο η λεπτομέρεια, να είναι σε θέση να πιάσειμέχρι και τους πόρους του δέρματος για παράδειγμα. Εκεί μόνο από το σένσορα του 5χ/6p έχω δει το κάτι παραπάνω/διαφορετικό.

Παραθέτω ένα δείγμα που βρήκα |(όχι φυσικά δικό μου ή γνωστού μου, για αυτό το κάτι διαφορετικό που αναφέρομαι)

23299053016_57dd379f19_k.jpgNexus 5x camera by Rob Dewfall, on Flickr

 

Καταρχην η φωτο που ανεβασες ειναι επεξεργασμενη...φαινεται στα exif.

Μη γραφουμε οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο?...πολυ ατυχες το βρισκω το σχολιο σου.

Τι θελεις να ανεβασω? κανα ηλιοβασιλεμα?

 

.........................

Καταρχην η φωτο που ανεβασες ειναι επεξεργασμενη...φαινεται στα exif.

Μη γραφουμε οτι ναναι.

 

Εννοώ σαν ποιότητα φωτογραφίας και οχι σαν θέμα..

Και, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα για κάποιο σχόλιό σου, την φωτογραφία σχολίασα. Οπότε, μπορείς να είσαι πιο προσεκτικός στις προσωπικές αναφορές σου για να μην μπερδευτούμε πάλι, δεν χρειάζεται, μια χαρά τα πάμε θεωρώ στους διαλόγους μας, ήρεμα και σωστά με την πρέπουσα ευγένεια.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σαν ποιότητα φωτογραφίας και οχι σαν θέμα..

Και, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα για κάποιο σχόλιό σου, την φωτογραφία σχολίασα. Οπότε, μπορείς να είσαι πιο προσεκτικός στις προσωπικές αναφορές σου για να μην μπερδευτούμε πάλι, δεν χρειάζεται, μια χαρά τα πάμε θεωρώ στους διαλόγους μας, ήρεμα και σωστά με την πρέπουσα ευγένεια.

 

Παλι δε καταλαβαινω? αναφερεσαι στην ποιοτητα.

Ποιο κινητο δηλαδη μπορει να βγαλει καλυτερη ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160423_221610

 

2016-05-05_02-28-49

 

O καθένας μπορεί να έχει την άποψή του.

Εγώ τις βάζω δίπλα δίπλα και ας κρίνει ο καθένας.

Υπόψη, ότι η θολή - κουνημένη φωτογραφία ΔΕΝ διορθώνεται με τίποτα.

 

Επειδή γίνεται Άμεση σύγκριση αυτή νομίζω δεν βγήκε τόσο κουνημένη (χερι είναι αυτό)

26765894071_8aeed5db96_k.jpg2016-05-05_06-09-49 by Kostas Krith, on Flickr

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο exif και πέρα από την αναφορά σε software bullhead που είναι official rom του Nexus 5X, δε βλέπω σημείο που έχει επεξεργαστεί, μπορείς να μου υποδείξεις που το δείχνει να το ψάξω?

 

http://rootmygalaxy.net/official-cm13-for-nexus-5x/

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Keras τις κατέβασα και τις είδα και τις 2. Πέρα από το αδιάφορο του θέματος, νομίζω ότι σε πλήρη ανάλυση (100%) θα έχανε και μία πανάκριβη DSLR.

Αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που λες. Οτι σε τοπία τέτοιου τύπου, στο αυτόματο (με ή χωρίς ois) με σταθερό χέρι πάντα, δεν υπάρχουν διαφορές. Ανάμεσα στα συγκεκριμένα αλλά και στα υπόλοιπα. Αν είναι να τις ψειρίσουμε στο Photoshop στο 100+% νομίζω ότι θα έχουμε χάσει το νόημα. Ποιος κάνει slide show σε φίλους (δε μιλάω για εκύπωση που η διαφορά είναι εντελώς μα εντελώς μηδαμινή) στο 100% και να την κουνάει στον άλλο πάνω κάτω να δει τα pixels?

Σε κοντινά και δη πορτραίτα πέρα από το "πιάσιμο" του αυθόρμητου ή της στιγμής, ναι παίζει ρόλο η λεπτομέρεια, να είναι σε θέση να πιάσειμέχρι και τους πόρους του δέρματος για παράδειγμα. Εκεί μόνο από το σένσορα του 5χ/6p έχω δει το κάτι παραπάνω/διαφορετικό.

Παραθέτω ένα δείγμα που βρήκα |(όχι φυσικά δικό μου ή γνωστού μου, για αυτό το κάτι διαφορετικό που αναφέρομαι)

23299053016_57dd379f19_k.jpgNexus 5x camera by Rob Dewfall, on Flickr

 

Δεν ξερω αν είδες το άλμπουμ του, πραγματικά εχει υπέροχες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεται Άμεση σύγκριση αυτή νομίζω δεν βγήκε τόσο κουνημένη (χερι είναι αυτό)

26765894071_8aeed5db96_k.jpg2016-05-05_06-09-49 by Kostas Krith, on Flickr

Δεν είναι θέμα δικού σου χεριού ή ois της κάμερας.

Οι άνθρωποι και τα αυτοκίνητα κουνιούνται και αναπόφευκτα η φωτογραφία είναι θολή. :)

Επίσης, έχει μια ελαφρά αίσθηση ελαιογραφίας (για να απαλείψει το θόρυβο προφανώς). Αλλά προτιμώ να είχε παραπάνω θόρυβο, όπως στο νέξους.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο exif και πέρα από την αναφορά σε software bullhead που είναι official rom του Nexus 5X, δε βλέπω σημείο που έχει επεξεργαστεί, μπορείς να μου υποδείξεις που το δείχνει να το ψάξω?

 

http://rootmygalaxy.net/official-cm13-for-nexus-5x/

 

μηπως εννοει εκει που λεει modified?

εμενα παντως μου αρεσαν πολυ του nexus!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γράφουμε υπέρ του 5Χ κάποιοι που δεν το έχουμε, είναι γιατί έχουμε δει συγκριτικό με τα μάτια μας και δεν διακατεχομαστε από το σύνδρομο της δικής μας καλύτερης κάμερας.

 

Τέλος οι περισσότερες συσκευές των οποίων έχουμε δει φωτογραφίες εδώ, είναι πολύ κοντά και δεν μπορεί κανείς να ισχυρίστηκε ότι κάποια κάμερα υπερισχύει παντού.

Παράδειγμα η φωτογραφία με το σκύλο.

Έχω τραβήξει κι εγώ με το S7 το ίδιο πλάνο την ίδια στιγμή και η φωτογραφία μου είναι κάπου ενδιάμεσα μεταξύ LG4 και 5Χ.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν τραβήξουμε κάτι πιο σκοτεινό η ένα μακρινό πλάνο, θα είναι καλύτερο το S7 από το G4.

 

Σημασία έχει να ικανοποιεί εσένα η κάμερα του κινητού που έχεις.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Lg G4

H δεύτερη είναι η manual και η άλλη είναι το dng της με μετατροπή σε jpg.

 

26834007395_2cd445fb78_c.jpg20160503_140156 by kkk1881, on Flickr

 

26833965065_92d1ae7351_c.jpg20160503_140156 by kkk1881, on Flickr

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοει εκει που λεει modified?

εμενα παντως μου αρεσαν πολυ του nexus!

 

Μodified λέει στην ημερομηνία, δεν μπορώ να καταλάβω (δεν ξέρω δηλαδή), πως μπορεί αυτό να σημαίνει επεξεργασμένη φωτογραφία....

κάτι άλλο?

 

Xostel, ναι έχει καλές αλλά αυτό που πρoκύπτεi σίγουρα, είναι ότι έχει κατεστραμένο συκώτι από το ποτό... :lol:

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Keras τις κατέβασα και τις είδα και τις 2. Πέρα από το αδιάφορο του θέματος, νομίζω ότι σε πλήρη ανάλυση (100%) θα έχανε και μία πανάκριβη DSLR.

 

Αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που λες. Οτι σε τοπία τέτοιου τύπου, στο αυτόματο (με ή χωρίς ois) με σταθερό χέρι πάντα, δεν υπάρχουν διαφορές. Ανάμεσα στα συγκεκριμένα αλλά και στα υπόλοιπα. Αν είναι να τις ψειρίσουμε στο Photoshop στο 100+% νομίζω ότι θα έχουμε χάσει το νόημα. Ποιος κάνει slide show σε φίλους (δε μιλάω για εκύπωση που η διαφορά είναι εντελώς μα εντελώς μηδαμινή) στο 100% και να την κουνάει στον άλλο πάνω κάτω να δει τα pixels?

 

Δε παιζει να χασει μια dslr απο ενα κινητο.

Για αρχη πρεπει να ειμαστε σε θεση να ξερουμε και τι συγκρινουμε και πως το συγκρινουμε.

 

Στο παρασυνθημα δεν εχει σημασια αν προβαλεις τις εικονες σε μονιτορ η τις εχεις εκτυπωσει. Το μεσο προβολης ειναι ψιλοαδιαφορο εφοσον εχουν την ικανοτητα να σου προσδωσουν -η να σου κρυψουν- την απαιτουμενη λεπτομερεια.

 

Πχ τους πορους τους δερματος που θεωρεις λογου χαρη σημαντικο, μη νομιζεις οτι θα τους βλεπεις κοιτωντας την εικονα του 6p/5χ "resized" στην αναλυση μιας FHD oθονης υπολογιστη. Η θα πας στο 100% η βλεπεις ολη την εικονα. Αν εχεις 4κ αναλυση 50" TV monitor αλλαζει το θεμα και εκει και το 950 θα ειναι καλυτερο του 640χλ και ενδεχομενος να βλεπεις τα οσα επιθυμεις απο τα nexus εναντι του 950 (πχ).

Ομοιως και σε εκτυπωσεις. Αν η εκτυπωση γινει μεγαλη (@200dpi πχ) θα βλεπεις τις οποιες μικροδιαφορες εντοπιζεις @100% στο pc.

Σε εκτυπωση 20χ15 απο το 6p/5x αμφιβαλλω οτι θα βλεπεις πορους. Ειναι εκτυπωση @500dpi και ουτε θορυβο θα εχει -για να μη λεει ο παοκ- αλλα ουτε και πορους. Μια καλη φωτο εμφανισιμη θα ειναι και παλι.

 

 

@παοκ ..παιζει να ανεβασεις καπου και το .nar??

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το αδιάφορο του θέματος, νομίζω ότι σε πλήρη ανάλυση (100%) θα έχανε και μία πανάκριβη DSLR.

 

Ας γράψω και εγώ δύο τρεις σκέψεις πάνω στο σχόλιο αυτό.

 

Δυστυχώς, οι περισσότεροι κατασκευαστές κινητών έχουν αλλάξει δρόμο στον αγώνα για ποιοτικότερη φωτογραφία και έχουν καταφύγει στην τελευταία φουρνιά κινητών σε βαρύ ποστ-προσέσινγκ για να δώσουν στις φωτογραφίες ένα ευχάριστο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να χάνουν πολύ σε φυσικότητα, αφού οι πολλαπλές λήψεις, το σάρπενινγκ και τα ψηφιακά συστήματα σταθεροποίησης παλεύουν να τα βάλουν με τους μεγάλους αισθητήρες και τα οπτικά συστήματα σταθεροποίησης. Και κάνουν καλά, γιατί έχουν τον περιορισμό του μεγέθους.

 

Μπορεί να δούμε πιο ζωντανά χρώματα σε μια φωτογραφία του 950 ή πιο καλό σάρπνες. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν και στη DSLR με μερικές ρυθμισούλες. Απλώς σε πολύ πολύ καλύτερο βαθμό. Έχετε δει εσείς ποτέ με τα μάτια αυτά τα πράγματα που απαθανατίζει το 950 ή το κάθε 950? Αυτό πας για μπάνιο στο Θερμαϊκό και τις δείχνεις στην παρέα και νομίζουν ότι πήγες στο Πόρτο Κατσίκι.

 

Μόνο εμένα που φαίνεται λες και τις φωτογραφίες στυλ 950 και s6 s7 (τυχαία αυτά τα δύο που τα έχω δουλέψει-το δεύτερο εκτενώς) είναι σα να τις έχεις περάσει από πλαστικοποιητή?

 

Τα κινητά έχουν φτάσει στο τοπ την τεχνολογία των καμερών τους. Δεν μπορούν να ξεπεράσουν με κανένα τρόπο πλέον τους φυσικούς περιορισμούς και άρχισαν να επεξεργάζονται τις φωτογραφίες για να φαίνονται εντυπωσιακές.

 

Για τη σύγκριση με τη DSLR παιδιά, νομίζω ότι αρκεί να έχετε μία οποιαδήποτε για ένα βράδυ μαζί σας με ένα kit φακό για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

 

Το κινητό έχει τα θετικά του: καλή ποιότητα βίντεο, το έχεις πάντα πάνω σου και...αυτά. Εγώ και στο auto τραβάω με τον kit φακό της Canon EOS 100D που έχω (απλό και φτηνό μοντέλο για όσους δεν ξέρουν) και μιλάμε για κανονική τσόντα απέναντι στο 1020. Δε μιλώ καν για manual ρυθμίσεις ή γρήγορους φακούς.

 

Καλά, η εμπειρία χρήσης για όποιον κάνει κλικ σε DSLR ξέρει τι είναι. Το κινητό είναι λες και παίζεις ραλάκι στον υπολογιστή, η dslr είναι το πραγματικό αυτοκίνητο στο δρόμο. Και ας κάνεις στο ραλάκι μπάντες επί 5 χιλιόμετρα και στο δρόμο μέχρι 40 km/h.

 

Bonus: http://arstechnica.com/gadgets/2016/01/shootout-redux-smartphone-camera-vs-tricked-out-dslr-one-year-later/

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

26231836583_593c3b65f4_z.jpg2016-05-05_09-10-51 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα που φαίνεται λες και τις φωτογραφίες στυλ 950 και s6 s7 (τυχαία αυτά τα δύο που τα έχω δουλέψει-το δεύτερο εκτενώς) είναι σα να τις έχεις περάσει από πλαστικοποιητή?

 

Oxi, το ειχα δηλωσει και γω απο τα πρωτα δειγματα που ειχα δει απο 950,s6,s7 οτι ειναι "πλαστικοποιημενες" οι εικονες και χανουν σε φυσικοτητα αρκετα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτό που ήθελα εγώ να πω ήταν ότι όταν κάνεις ζουμ στο 100% ακόμα και σε μια DSLR Θα δει κανείς "διαβρωμενο " αποτέλεσμα σε σχέση με το αρχικό ζουμ και όχι ότι χάνει σε σχέση με ένα κινητό. Και εν πάση περιπτώσει για να πάρεις το ξεχωριστό αποτέλεσμα από DSLR (που παίζουν σε αλλο επίπεδο) θες και ακριβό εξοπλισμό. Εδώ μιλάμε για μια αναλογική σύγκριση , δηλαδή ότι από ένα τόσο μικρό σενσορα μπορούμε να έχουμε ποιοτικά αποτελέσματα κυρίως στα πορτραίτα (που έχω αναφερθεί ξέρω τοσες φορές.)

Και στην πλαστικοποιηση αναφέρθηκα και γω, ότι το nexus δίνει δηλαδή πιο φυσικά πχ πρόσωπα...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτό που ήθελα εγώ να πω ήταν ότι όταν κάνεις ζουμ στο 100% ακόμα και σε μια DSLR Θα δει κανείς "διαβρωμενο " αποτέλεσμα σε σχέση με το αρχικό ζουμ και όχι ότι χάνει σε σχέση με ένα κινητό. Και εν πάση περιπτώσει για να πάρεις το ξεχωριστό αποτέλεσμα από DSLR (που παίζουν σε αλλο επίπεδο) θες και ακριβό εξοπλισμό. Εδώ μιλάμε για μια αναλογική σύγκριση , δηλαδή ότι από ένα τόσο μικρό σενσορα μπορούμε να έχουμε ποιοτικά αποτελέσματα κυρίως στα πορτραίτα (που έχω αναφερθεί ξέρω τοσες φορές.)

Και στην πλαστικοποιηση αναφέρθηκα και γω, ότι το nexus δίνει δηλαδή πιο φυσικά πχ πρόσωπα...

 

Ναι, συμφωνούμε σε όλα. Μόνο μία παρατήρηση έχω: μια φτηνή DSLR της Canon τη βρίσκεις καινούρια 350 ευρώ. Αν πάρεις ένα φακό 50mm f1.8 (+100 ευρώ περίπου) έχεις πολύ ανώτερα αποτελέσματα από οποιοδήποτε κινητό (σύνολο 450 ευρώ). Απλώς δεν μπορείς να την έχεις πάντα στην τσέπη, ενώ το κινητό πάντα είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο πλαστικοποιημένες βλέπετε τις φωτό μερικών κινητών αλλά σίγουρα όταν έχεις στη τσέπη σου ένα κινητό ναυαρχίδα όπως το s7 ή το 950 που έχει ένα σκασμό λεφτά, θέλεις να μπορεί να σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί τη στιγμή που το θέλεις. Αν αυτό σημαίνει οτι φωτό είναι λιγότερο φυσική από αυτή πχ του 1020 με το οποίο έχανα τις μισές στιγμές λόγω αργής κάμερας και το auto ήταν μέτριο, ε τότε με συγχωρείτε αλλά αποδέχομαι το λίγο πιο επιθετικό λογισμικό τους.

Είναι πάντα πως το βλέπει κανείς. Εγώ ποτέ δεν είχα dslr για το λόγο οτι η φωτογραφία είναι η στιγμή που δε θέλω να χάσω. Δεν έχω απάιτηση απο το κινητό να βγάλει τη τέλεια τεχνικά φωτογραφία. Απαιτώ όμως να είναι εκεί να μη χάσω τη στιγμή με όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορεί να δώσει.

Το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα. Άραγε τι απαντηση δίνει κανείς έτσι στον τίτλο του thread..; Ποια είναι η καλή φωτογραφία τελικά; Στη τελική να ζει κανείς ή να μη ζεί; :tease:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο πλαστικοποιημένες βλέπετε τις φωτό μερικών κινητών αλλά σίγουρα όταν έχεις στη τσέπη σου ένα κινητό ναυαρχίδα όπως το s7 ή το 950 που έχει ένα σκασμό λεφτά, θέλεις να μπορεί να σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί τη στιγμή που το θέλεις. Αν αυτό σημαίνει οτι φωτό είναι λιγότερο φυσική από αυτή πχ του 1020 με το οποίο έχανα τις μισές στιγμές λόγω αργής κάμερας και το auto ήταν μέτριο, ε τότε με συγχωρείτε αλλά αποδέχομαι το λίγο πιο επιθετικό λογισμικό τους.

Είναι πάντα πως το βλέπει κανείς. Εγώ ποτέ δεν είχα dslr για το λόγο οτι η φωτογραφία είναι η στιγμή που δε θέλω να χάσω. Δεν έχω απάιτηση απο το κινητό να βγάλει τη τέλεια τεχνικά φωτογραφία. Απαιτώ όμως να είναι εκεί να μη χάσω τη στιγμή με όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορεί να δώσει.

Το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα. Άραγε τι απαντηση δίνει κανείς έτσι στον τίτλο του thread..; Ποια είναι η καλή φωτογραφία τελικά; Στη τελική να ζει κανείς ή να μη ζεί; :tease:

+1

 

Αυτή είναι η απάντηση. Έχεις το κινητό που βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες για σένα στην τσέπη και αν τύχει να κουβαλάς τη DSLR βγάζεις με αυτήν. Εγώ αυτό κάνω δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Lg g4 auto

 

26802865146_3151f3af65_c.jpg2016-05-05_09-49-52 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνούμε σε όλα. Μόνο μία παρατήρηση έχω: μια φτηνή DSLR της Canon τη βρίσκεις καινούρια 350 ευρώ. Αν πάρεις ένα φακό 50mm f1.8 (+100 ευρώ περίπου) έχεις πολύ ανώτερα αποτελέσματα από οποιοδήποτε κινητό (σύνολο 450 ευρώ). Απλώς δεν μπορείς να την έχεις πάντα στην τσέπη, ενώ το κινητό πάντα είναι εκεί.

 

Φτάνουμε σε κοινά συμπεράσματα. Κανένα από τα ακριβά κινητά δεν θα αγόραζα σε τιμές που θέλουν να πουλάνε, αλλά αγοράζουμε καλό καμεροτηλεφωνο και για τις λοιπές του χρήσεις.

DSLR θα ήθελα και γω αλλά η χρήση της θα ήταν σε προγραμματισμένες εκδηλώσεις και όχι δυστυχώς για τη "στιγμή ".....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι τα κινητά σωστά βασίζονται και εξελίσσονται με βάση το software γιατί το μέγεθος δεν επιτρέπει μεγάλα βήματα στο hardware προς το παρών τουλάχιστον.

Η άποψη μου είναι γνωστή.

Με το κινητό αποθανατίζεις το καθημερινό απρόοπτο.

Αν πρόκειται να πας κάπου όπου εις γνώση σου θα τραβήξεις φωτογραφίες τις οποίες θέλεις να κρατήσεις, καλό είναιαν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιείς κάμερα.

Όχι ότι με το κινητό δεν θα πάρεις όμορφες φώτο. Απλά με την κάμερα θα είναι αλλού επιπέδου και στα δύσκολα δεν θα σου πει όχι.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...