Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Saleakos, μετά από αυτά τα δείγματα, και έχοντας δει ότι στη λεπτομέρεια στα πορτραίτα indoor και outdoor, είναι πολύ καλύτερο και από το LG g4, 950 κλπ. θα το αγόραζα άνετα για βασικό τηλέφωνο.

 

Σε λεπτομερεια και διαχειριση θορυβου ειναι κατωτερο απο G4 και 950...την κατασταση σωζει το hdr+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε λεπτομερεια και διαχειριση θορυβου ειναι κατωτερο απο G4 και 950...την κατασταση σωζει το hdr+

 

Μπορεί να έχεις περισσότερη εμπειρία στις φωτογραφίες, αλλά ειδικά σε auto πορτραίτα, τολμώ να πω ότι είσαι πολύ λάθος....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λίμνη Ιωαννίνων, Lumia 930.

 

26726898772_c54822c578_h.jpgWP_20160504_20_07_37_Rich by Angelos Mo, on Flickr

 

26786333386_7b44f4f28c_h.jpgWP_20160504_20_07_34_Rich by Angelos Mo, on Flickr

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Λίμνη Ιωαννίνων, Lumia 930.

 

26726898772_c54822c578_h.jpgWP_20160504_20_07_37_Rich by Angelos Mo, on Flickr

 

26786333386_7b44f4f28c_h.jpgWP_20160504_20_07_34_Rich by Angelos Mo, on Flickr

 

Και οι δυο έχουν κάτι ιδιαίτερο... Πολύ καλές

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λίμνη Ιωαννίνων, Lumia 930.

 

26726898772_c54822c578_h.jpgWP_20160504_20_07_37_Rich by Angelos Mo, on Flickr

 

26786333386_7b44f4f28c_h.jpgWP_20160504_20_07_34_Rich by Angelos Mo, on Flickr

 

H πρωτη ειναι απιστευτη, συγκλονιστικη φωτογραφια...μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Paok και Babil..! :D Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο το s7 edge Te_salat ,

φωτογραφικά πες μας τη γνώμη σου σε σχεση με to iphone6+ που είχες ,συν και πλην.

Έχω γράψει την άποψή μου σε σχέση με το iPhone στο νήμα για τις φώτο του S7.

Την ημέρα σε auto προτιμώ σε κάποιες περιπτώσεις το iPhone. Μπορώ όμως πολύ εύκολα να το φέρω εκεί που θέλω με manual με την βοήθεια κάποιων ρυθμίσεων που έχω προ-αποθηκεύσει.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160504/76d5b91136e529d35b0dd9bf61c981e6.jpg

 

Και στο auto αν κατεβάσεις λίγο το exposure από την ρύθμιση που έχει στην οθόνη δίπλα στο τετραγωνακι του focus έρχεται κοντά.

 

Το βεβαιο είναι ότι με τις ρυθμίσεις που έχει στο manual κάνεις τα πάντα και βλέπεις τις αλλαγές.

 

Ενω το iPhone αν δεν υπάρχει αρκετά καλός φωτισμός το βράδυ, καλύτερα μην το βγάλεις από την τσέπη.

 

Γενικά το s7 μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά έχει δυνατότητες.

Με ικανοποιεί σαν κάμερα κινητού.

Μπορώ να έχω αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

Και κάτι τελευταίο. Τις μέρες αυτές διαβάζω πολύ γιατί ασχολούμαι με μια πραγματική κάμερα.

Οι φωτογράφοι αντίθετα με ότι επικρατεί εδώ, δεν φοβούνται τον θόρυβο όταν δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει την άποψή μου σε σχέση με το iPhone στο νήμα για τις φώτο του S7.

Την ημέρα σε auto προτιμώ σε κάποιες περιπτώσεις το iPhone. Μπορώ όμως πολύ εύκολα να το φέρω εκεί που θέλω με manual με την βοήθεια κάποιων ρυθμίσεων που έχω προ-αποθηκεύσει.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160504/76d5b91136e529d35b0dd9bf61c981e6.jpg

 

Και στο auto αν κατεβάσεις λίγο το exposure από την ρύθμιση που έχει στην οθόνη δίπλα στο τετραγωνακι του focus έρχεται κοντά.

 

Το βεβαιο είναι ότι με τις ρυθμίσεις που έχει στο manual κάνεις τα πάντα και βλέπεις τις αλλαγές.

 

Ενω το iPhone αν δεν υπάρχει αρκετά καλός φωτισμός το βράδυ, καλύτερα μην το βγάλεις από την τσέπη.

 

Γενικά το s7 μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά έχει δυνατότητες.

Με ικανοποιεί σαν κάμερα κινητού.

Μπορώ να έχω αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

Και κάτι τελευταίο. Τις μέρες αυτές διαβάζω πολύ γιατί ασχολούμαι με μια πραγματική κάμερα.

Οι φωτογράφοι αντίθετα με ότι επικρατεί εδώ, δεν φοβούνται τον θόρυβο όταν δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Οι φωτογράφοι αντίθετα με ότι επικρατεί εδώ, δεν φοβούνται τον θόρυβο

Δεν υφισταται αυτο που λες.

Ειναι σα να λες οτι ο ανθρωπος δε φοβαται το λιονταρι.

Link to comment
Share on other sites

AgelosMo, απλα μαγικες

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογράφοι αντίθετα με ότι επικρατεί εδώ, δεν φοβούνται τον θόρυβο

Δεν υφισταται αυτο που λες.

Ειναι σα να λες οτι ο ανθρωπος δε φοβαται το λιονταρι.

Ισχύει και πάρα ισχύει όταν μιλάμε για θόρυβο και όχι για ασαφείς εικόνες που μοιάζουν με ψηφιφωτό.

Όταν φωτογραφίζεις ένα πρόσωπο σε μέρος όπου υπάρχουν σκοτεινά σημεία σε κάποιες γωνίες, το λάθος είναι να υποφωτισεις το πρόσωπο για να μην φανεί ο θόρυβος στα σκοτεινά σημεία που δεν ενδιαφέρουν.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

AgelosMo, πριν λίγο είδα τις φωτό και σε full screen σε PC.

Δεν ξέρω αν όταν τις τράβαγες (ειδικά την πρώτη), ήξερες ότι θα πετύχεις αυτό το οπτικό αποτέλεσμα (ειδικά η κοπέλα που κάνει jogging λες και μπήκε μαγικά εκεί) αλλά το αποτέλεσμα είναι όντως κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει από πολλά μέλη εδώ, πάρα πολύ ωραία δείγματα καλλιτεχνικών και μη φωτογραφιών, που αποκτούν ιδιαίτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι προέρχονται απο κινητά. Αλλά αυτή εδώ όπως "έκατσε", είναι κάτι το ξεχωριστό. Αν δε, αφαιρούσαμε το καρότσι και το άτομο στα δεξιά, γίνεται άνετα ένα από τα καλύτερα πόστερ διαφήμισης αθλητικών ειδών ή και της λίμνης της ίδιας σε καμπάνια προώθησης της πόλης των Ιωαννίνων.

Bravo!!! και πάλι.

Φιλικά.... Πέτρος....

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και πάρα ισχύει όταν μιλάμε για θόρυβο και όχι για ασαφείς εικόνες που μοιάζουν με ψηφιφωτό.

Όταν φωτογραφίζεις ένα πρόσωπο σε μέρος όπου υπάρχουν σκοτεινά σημεία σε κάποιες γωνίες, το λάθος είναι να υποφωτισεις το πρόσωπο για να μην φανεί ο θόρυβος στα σκοτεινά σημεία που δεν ενδιαφέρουν.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικά, υπάρχει μια άποψη ότι στα πορτρέτα πρέπει να υπερφωτίζεις λίγο, για να κρύβεις με αυτό το επιπλέον φως κάποιες ατέλειες, αλλά εμένα δεν μου αρέσει αυτό πάντα. Όπως και να έχει, αυτό είναι κάτι ειδικό για τα πορτρέτα.

 

Απλά Κώστα, όταν μιλάμε για σοβαρές κάμερες λχ dslr, τα επίπεδα του iso είναι εντελώς διαφορετικά. Τραβάς και με 1000 , και με 1600 iso και έχεις αυτοπεποίθηση ότι ο θόρυβος θα είναι σε χαμηλά επίπεδα. Και αν πάμε σε πανάκριβα σώματα FX, το χωρίς θόρυβο isο μπορεί να φτάσει και στα 3200 - 6400. Μιλάμε για εντελώς άλλο επίπεδο! Θα έχει βέβαια κόκκο, αλλά δεν θα καταστρέφει τη φωτογραφία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, υπάρχει μια άποψη ότι στα πορτρέτα πρέπει να υπερφωτίζεις λίγο, για να κρύβεις με αυτό το επιπλέον φως κάποιες ατέλειες, αλλά εμένα δεν μου αρέσει αυτό πάντα. Όπως και να έχει, αυτό είναι κάτι ειδικό για τα πορτρέτα.

 

Απλά Κώστα, όταν μιλάμε για σοβαρές κάμερες λχ dslr, τα επίπεδα του iso είναι εντελώς διαφορετικά. Τραβάς και με 1000 , και με 1600 iso και έχεις αυτοπεποίθηση ότι ο θόρυβος θα είναι σε χαμηλά επίπεδα. Και αν πάμε σε πανάκριβα σώματα FX, το χωρίς θόρυβο isο μπορεί να φτάσει και στα 3200 - 6400. Μιλάμε για εντελώς άλλο επίπεδο! Θα έχει βέβαια κόκκο, αλλά δεν θα καταστρέφει τη φωτογραφία.

Το γνωρίζω για τις dslr.

Εγώ το έγραψα γιατί ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μας πείσει ότι μια φωτογραφία "πορτρετο" που είχε ανέβει από nexus 5x και ήταν τέλειο πορτρέτο, ήταν κακή γιατί είχε λίγο θόρυβο στην πάνω αριστερή σκοτεινή γωνία που ήταν μακριά από το άτομο που φωτογραφίζονταν. Εκτός ότι δεν ήταν ενοχλητικό με ελάχιστο crop θα μπορούσε να έχει αφαιρεθεί.

Θέλω να πω ότι δεν θα χαλάσουμε όλη την φώτο ανεβάζοντας το κλείστρο σε επίπεδα κοντινά του long exposure, ψάχνοντας ακουμπιστηρία και ρισκαροντας να βγει κουνημένη, όταν το θέμα μας βγαίνει εντάξει, για να μην έχουμε λίγο θόρυβο σε μια γωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για τις dslr.

Εγώ το έγραψα γιατί ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μας πείσει ότι μια φωτογραφία "πορτρετο" που είχε ανέβει από nexus 5x και ήταν τέλειο πορτρέτο, ήταν κακή γιατί είχε λίγο θόρυβο στην πάνω αριστερή σκοτεινή γωνία που ήταν μακριά από το άτομο που φωτογραφίζονταν. Εκτός ότι δεν ήταν ενοχλητικό με ελάχιστο crop θα μπορούσε να έχει αφαιρεθεί.

Θέλω να πω ότι δεν θα χαλάσουμε όλη την φώτο ανεβάζοντας το κλείστρο σε επίπεδα κοντινά του long exposure, ψάχνοντας ακουμπιστηρία και ρισκαροντας να βγει κουνημένη, όταν το θέμα μας βγαίνει εντάξει, για να μην έχουμε λίγο θόρυβο σε μια γωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το θυμάμαι Κώστα, εκεί το πρόσωπο ήταν καλύτερο στο νέξους. Πιο φυσικό, με περισσότερη λεπτομέρεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για τις dslr.

Εγώ το έγραψα γιατί ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μας πείσει ότι μια φωτογραφία "πορτρετο" που είχε ανέβει από nexus 5x και ήταν τέλειο πορτρέτο, ήταν κακή γιατί είχε λίγο θόρυβο στην πάνω αριστερή σκοτεινή γωνία που ήταν μακριά από το άτομο που φωτογραφίζονταν. Εκτός ότι δεν ήταν ενοχλητικό με ελάχιστο crop θα μπορούσε να έχει αφαιρεθεί.

Θέλω να πω ότι δεν θα χαλάσουμε όλη την φώτο ανεβάζοντας το κλείστρο σε επίπεδα κοντινά του long exposure, ψάχνοντας ακουμπιστηρία και ρισκαροντας να βγει κουνημένη, όταν το θέμα μας βγαίνει εντάξει, για να μην έχουμε λίγο θόρυβο σε μια γωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τραγικη η αναλυση σου και δεν χρηζει καν σχολιασμου.

Οριστε η φωτο απο το nexus.

1.Ποιο ειναι το κεντρικο θεμα?

2.Υπαρχει θορυβος δτη φωτογραφια?

3.Καταστρεφει ο θορυβος το αποτελεσμα?

26372091400_47e68591c9_c.jpgcrop43 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παοκ τωρα τόση ώρα μιλανε τα παιδιά για το πορτρέτο που ειχε ανεβει απο το nexus 5x και εσυ σχολιασες και για να τους την πεις ανεβαζεις ασχετη φώτο που απο μόνη της σαν φωτο κακος τραβήχτηκε οποιο κινητο και αν ηταν διαθέσιμο.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΟΚ δεν θα χαλάμε μια ζωή το thread για σένα. Κάνε μας την χάρη και μην ασχολείσαι μαζί μου. Δεν θέλω να συνεχίσω.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τραγικη η αναλυση σου και δεν χρηζει καν σχολιασμου.

Οριστε η φωτο απο το nexus.

1.Ποιο ειναι το κεντρικο θεμα?

2.Υπαρχει θορυβος δτη φωτογραφια?

3.Καταστρεφει ο θορυβος το αποτελεσμα?

26372091400_47e68591c9_c.jpgcrop43 by foxy4270, on Flickr

 

Δεν υπάρχει κεντρικό θέμα. Υπάρχει θόρυβος, σε φυσιολογικά επίπεδα για 1200 iso.

η συγκεκριμένη θα έπρεπε να τραβηχτεί με άλλες ρυθμίσεις.

 

Πάντως εμείς πιο πάνω μιλάμε για άλλη φωτογραφία, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο....:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παοκ τωρα τόση ώρα μιλανε τα παιδιά για το πορτρέτο που ειχε ανεβει απο το nexus 5x και εσυ σχολιασες και για να τους την πεις ανεβαζεις ασχετη φώτο που απο μόνη της σαν φωτο κακος τραβήχτηκε οποιο κινητο και αν ηταν διαθέσιμο.

 

+∞

 

Τελικά παίρνω πίσω αυτό που είπα περισότερη εμπειρία του Paok.

Μετά από την παράθεση του αποσπάσματός του και του σχόλιού του, δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω σχόλια......

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ρε παοκ τωρα τόση ώρα μιλανε τα παιδιά για το πορτρέτο που ειχε ανεβει απο το nexus 5x και εσυ σχολιασες και για να τους την πεις ανεβαζεις ασχετη φώτο που απο μόνη της σαν φωτο κακος τραβήχτηκε οποιο κινητο και αν ηταν διαθέσιμο.

 

Καθολου ασχετη...και οι δυο τραβηχτηκαν απο το nexus .

Αυτη ειναι η φωτο

26520104202_d34b9e8a81_c.jpgIMG_20160423_221610 by Thanos Kag, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει κεντρικό θέμα. Υπάρχει θόρυβος, σε φυσιολογικά επίπεδα για 1200 iso.

η συγκεκριμένη θα έπρεπε να τραβηχτεί με άλλες ρυθμίσεις.

 

Πάντως εμείς πιο πάνω μιλάμε για άλλη φωτογραφία, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο....:rolleyes:

 

Σε ευχαριστω που απαντησες.

Στον Te-salat αναφερομαι που προσπαθει να μας πεισει οτι το ois δεν ειναι απαραιτητο.

Και οτι ο θορυβος δεν ειναι κατι αρνητικο στη φωτο.

Και ξαναρωταω εγω τωρα ...εχει καταστρεψει ο θορυβος τη φωτο...ναι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Lg g4 Manual με πολυ χαμηλο φωτισμο!

 

26762133891_75b08b11ed_c.jpg20160505_011737 by Guardian, on Flickr

 

Και μια ακομα απο το πασχα σε auto

 

26829839375_2b3c157de0_c.jpg20160501_124457 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...