Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

 

Πέτρο (babill, είστε και δυο :p ), έκανα μια δοκιμή για να βγάλω, λιγο πριν μπω στο αυτοκίνητο, και μου άρεσε το πως έμπαιναν οι άνθρωποι μπροστά από τον ήλιο. Έβγαλα 3-4 και σε μια από αυτές ήταν και η κοπέλα.

 

Xteacher όχι δυστυχώς δεν το έχω. Τον τελευταίο καιρό τραβάω σε jpg γιατί θέλω να δω το software πως τις επεξεργάζεται.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθολου ασχετη...και οι δυο τραβηχτηκαν απο το nexus .

Αυτη ειναι η φωτο

26520104202_d34b9e8a81_c.jpgIMG_20160423_221610 by Thanos Kag, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστω που απαντησες.

Στον Te-salat αναφερομαι που προσπαθει να μας πεισει οτι το ois δεν ειναι απαραιτητο.

Και οτι ο θορυβος δεν ειναι κατι αρνητικο στη φωτο.

Και ξαναρωταω εγω τωρα ...εχει καταστρεψει ο θορυβος τη φωτο...ναι η οχι?

 

Στη συγκεκριμένη, ο θόρυβος αφενός μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα, με κάποιο πρόγραμμα, αφετέρου, αν μιλάμε για εκτυπώσεις τύπου 10Χ15 , ο υπάρχων θόρυβος δεν νομίζω ότι καταστρέφει τόσο τη φωτογραφία.

 

Το ιδανικό θα ήταν να τραβηχτεί με πιο αργό κλείστρο και χαμηλότερο iso. Ακόμα όμως και ois να είχε, οι άνθρωποι και τα αυτοκίνητα, δεν θα έβγαιναν κουνημένα??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Lg g4 Manual με πολυ χαμηλο φωτισμο!

 

26762133891_75b08b11ed_c.jpg20160505_011737 by Guardian, on Flickr

 

Καλυτερο αποτελεσμα θα παρεις με camera fv-5 και Png αρχειο.

Μονο σε manual Ομως ...οχι στο αυτοματο

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθησω το βραδυ παοκ με ιδια ταχυτητα κλειστρου και iso με camera fv-5 οπως ειπες!! :) Thx!

 

Edit:To focus να το εχω στο auto στην fv5?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθησω το βραδυ παοκ με ιδια ταχυτητα κλειστρου και iso με camera fv-5 οπως ειπες!! :) Thx!

 

Edit:To focus να το εχω στο auto στην fv5?

 

για τετοια σκηνη στο αυτοματο ναι

Link to comment
Share on other sites

Eγινε!!Ευχαριστω πολυ!!!θα ποσταρω το βραδυ παλι!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με οποιοδήποτε άλλο κινητό (βλέπε ειδικά 950) στο αυτόματο στο ίδιο μέρος, ο θόρυβος θα ήταν εξαφανισμένος και θα ήταν έτοιμη για γιγάντιο πόστερ...

και πχ στην πιο κάτω φωτογραφία του Saleakos ο "θόρυβος" για τον οποίο γίνεται "θόρυβος" είναι τόσο εμφανής για φωτογραφία σε αυτόματο που δεν βλέπεται ούτε εκτυπώνεται... τι να πω...

26749571091_a476f49ab2_b.jpgΑγιος Κωνσταντινος,Παροικια,Παρος by saleakos, on Flickr

 

(την παρέθεσα για να συγκρίνουμε ίδιο σένσορα και software)

 

Επειδή συζητάμε για το ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες (και με προτεραιότητα πορτραίτα στο αυτόματο) νομίζω ότι το 6p/5x με την προσθήκη θαύμα από ότι φαίνεται του hdr+, είναι ένα κλικ πιο πάνω από όλα τα υπόλοιπα... ειδικά σε θέμα λεπτομέρειας.

Μακάρι να δοθεί με κάποιο τρόπο και να συνεργάζεται το ίδιο καλά και στο LG G4....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με οποιοδήποτε άλλο κινητό (βλέπε ειδικά 950) στο αυτόματο στο ίδιο μέρος, ο θόρυβος θα ήταν εξαφανισμένος και θα ήταν έτοιμη για γιγάντιο πόστερ...

και πχ στην πιο κάτω φωτογραφία του Saleakos ο "θόρυβος" για τον οποίο γίνεται "θόρυβος" είναι τόσο εμφανής για φωτογραφία σε αυτόματο που δεν βλέπεται ούτε εκτυπώνεται... τι να πω...

26749571091_a476f49ab2_b.jpgΑγιος Κωνσταντινος,Παροικια,Παρος by saleakos, on Flickr

 

(την παρέθεσα για να συγκρίνουμε ίδιο σένσορα και software)

 

Επειδή συζητάμε για το ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες (και με προτεραιότητα πορτραίτα στο αυτόματο) νομίζω ότι το 6p/5x με την προσθήκη θαύμα από ότι φαίνεται του hdr+, είναι ένα κλικ πιο πάνω από όλα τα υπόλοιπα... ειδικά σε θέμα λεπτομέρειας.

Μακάρι να δοθεί με κάποιο τρόπο και να συνεργάζεται το ίδιο καλά και στο LG G4....

 

Μια μιλας για πορτραιτα, μια μιλας για αυτοματο και μια μιλας για λεπτομερεια.

Τι ακριβως ισχυριζεσαι γιατι εχουμε μπερδευτει

 

edit

O saleakos πρεπει να εχει βγαλει την ιδια φωτο και με το g4...ασ την ανεβασει να δουμε ποια εχει περισσοτερη λεπτομερεια

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Καθολου ασχετη...και οι δυο τραβηχτηκαν απο το nexus .

Αυτη ειναι η φωτο

26520104202_d34b9e8a81_c.jpgIMG_20160423_221610 by Thanos Kag, on Flickr

 

Σε αυτη τη φώτο συμφωνώ έχει πολύ θόρυβο αλλα νομιζω ελεγαν για πορτρέτο και όχι γενικά.

Ωρίστε και μια δικιά μου ιδια σχεδόν με το G4

 

26225611973_dad6c7202e_k.jpg2016-05-05_02-28-49 by Kostas Krith, on Flickr

 

Και μια εξτρα

 

26796053056_d6c6473fc4_k.jpg2016-05-05_02-37-29 by Kostas Krith, on Flickr

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Βιιαστηκα να πετυχω την ισορροπία της στιγμής και μου φυγε λίγο ο ορίζοντας.

http://s32.postimg.org/n0hw2a4ed/20160502_142107.jpg

picture sharing

 

Μάριε μην σε ενοχλεί ο ορίζοντας, η κλίση σε αυτή την περίπτωση όχι μόνο δικαιολογείται αλλά και επιβάλλεται καλλιτεχνικά από το όγκο της πλατφόρμας που υπάρχει στο βάθος δεξιά κάτι που αναγκάζει το μάτι να κατρακυλήσει-καθοδηγήσει ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια μιλας για πορτραιτα, μια μιλας για αυτοματο και μια μιλας για λεπτομερεια.

Τι ακριβως ισχυριζεσαι γιατι εχουμε μπερδευτει

 

edit

O saleakos πρεπει να εχει βγαλει την ιδια φωτο και με το g4...ασ την ανεβασει να δουμε ποια εχει περισσοτερη λεπτομερεια

 

Ναι μιλάω για πρτραίτα, διότι εκεί είναι το σημαντικό αλλά δεν μπορούμε να τις προβάλλουμε λόγω εμπάργκο. Ναι παρέθεσα μια φωτό στο αυτόματο για να μιλήσουμε για θόρυβο και λεπτομέρεια. Και ας ξαναανεβάσει ο ίδιος ο Saleakos του g4 να δούμε...

Προσωπική γνώμη προβάλλω με όσα έχω δει εδώ και σε άλλα sites, ότι το 5Χ ειδικά για αυτόν που έχει κριτήριο τις φωτογραφίες κοντά σε DSLR, είναι Must.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ωρίστε και μια δικιά μου ιδια σχεδόν με το G4

 

26225611973_dad6c7202e_k.jpg2016-05-05_02-28-49 by Kostas Krith, on Flickr

 

 

Ότι έλεγα πιο πάνω.

Ακόμα και με 300 iso, βλέπω κάμποσο χρωματικό θόρυβο στο σκοτάδι.

Επίσης, λόγω το πιο αργού κλείστρου, η φωτογραφία είναι θολή.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θεωρώ τη φώτο του νέξους καλύτερη. Συμφωνείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν εχει σημασια ποιο αλλο κινητο θα ειχε λιγοτερο θορυβο περισσοτερη λεπτομερεια ή οτι αλλο. Δεν ειναι αυτο η φωτογραφια.

Ενα ωραιο καδρο, ενα ωραιο στιγμιοτυπο ειναι πιο σημαντικα για τα οποια ελαχιστα ασχολειστε.

Καλη ωρα η φωτο του AgelosMo. Kανεις δεν ασχοληθηκε για το αν το 950/σ7/whatever θα την εβγαζε καλυτερα. Και ετσι πρεπει.

Ομοιως και οι φωτος του finn απο ελβετια (αν δεν κανω λαθος το μερος) κσι αλλες.

 

Ο θορυβος υπηρχε και θα υπαρχει στο διηνεκες . Απειρες φωτογραφιες εχουν φωτογραφηθει με 1600αρια φιλμακια γιατι απλα τα 400 δεν μπορουσαν να τραβηξουν αυτο που ηθελε ο φωτογραφος. Δεν ειναι αυτοσκοπος το lowest iso. Σιγουρα βολευει αλλα υπαρχουν φορες που θα πρεπει να ξεφυγεις και να συμβιβαστεις με το θορυβο.

 

Και για το g4 δλδ δεν ξερω τι θα κερδισει και ο johnnyman και οποιοσδηποτε αλλος στην παραπανω φωτο οταν τραβηχτει με fv5.

Περα του οτι θα προσθεσει παραπανω θορυβο -μιας και τον διαχειριζεται λιγοτερο επιθετικα απο οτι το μαμα g4- τι θα προσφερει η οποια παραπανω λεπτομερεια -που αυτο ειναι το κερδος εναντι του θορυβου- και σε αυτη τη σκηνη αλλα και σε οποιοδηποτε αλλη. Τι παραπανω επαιρνες απο τις βιτρινες οταν τις εβγαζες με fv5. (δεν αναφερομαι στη λεπτομερεια ως "παραπανω" αλλα σαν φωτογραφια.)

Και τι παραπανω προσφερει το οποιο προγραμμα εναντι του dng που μπορεις να διαχειριστεις ο ιδιος την οποια φωτο κατα οποιο τροπο βολευει.

 

 

Στη συγκεκριμένη, ο θόρυβος αφενός μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα, με κάποιο πρόγραμμα, αφετέρου, αν μιλάμε για εκτυπώσεις τύπου 10Χ15 , ο υπάρχων θόρυβος δεν νομίζω ότι καταστρέφει τόσο τη φωτογραφία.

 

Το ιδανικό θα ήταν να τραβηχτεί με πιο αργό κλείστρο και χαμηλότερο iso. Ακόμα όμως και ois να είχε, οι άνθρωποι και τα αυτοκίνητα, δεν θα έβγαιναν κουνημένα??

 

To αυτο.

 

Προσωπικα δεν με χαλαει ουτε ο θορυβος στο συγκεκριμενο κινητο ουτε και η ελλειψη Ois. Του λειπουν πιο σημαντικα πραματα τα οποια τα εχω πει.

Οσο για την αφαιρεση θορυβου ασχοληθηκα λιγο και το αποτελεσμα φαινεται στη παρακατω εικονα.

 

26796071226_e52fce6c84_c.jpg26520104202_ba1870f2b8_o copy2 by Nick Al, on Flickr

 

 

@than0s7 αν σε ενοχλει που ανεβασα πειραγμενη εικονα σου στο λογαριασμο μου πες να την κατεβασω.

Απλα για να δω ποσο θορυβος "γλιτωνεις" το edit χωρις να σφαξεις (εγω δλδ) πολυ τη λεπτομερεια. Και μιας και το εκανα ειπα να την ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πραγματικά πρόχειρες (έτσι βγαίνουν πάντα με το κινητό άλλωστε) με Note 4

 

http://s32.postimg.org/cswltjcn9/20160427_192029.jpg

http://s32.postimg.org/6a3rgm0g5/20160504_162514.jpg

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφερόμαστε σε κάμερες για κινητά, οριστέ και ένα blind test με πάνω απο 100.000 ψήφους. Το ποστάρω για συζήτηση και όχι για καυγά.

 

http://www.androidauthority.com/camera-shootout-results-690429/

 

Συγκρίνει τα

 

Lumia 950 XL

Galaxy S7 Edge

HTC 10

Huawei P9

iPhone 6S Plus

LG G5

Nexus 6P

 

Δεν γνωρίζω με τι ρυθμίσεις τις έβγαλαν, υποθέτω όλες στο αυτόματο, και κακά τα ψέματα το 99% των καταναλωτών δεν κλείνει ούτε το flash στις low light landscape, πόσο μάλλον να μη βγάζει στο αυτόματο.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ότι έλεγα πιο πάνω.

Ακόμα και με 300 iso, βλέπω κάμποσο χρωματικό θόρυβο στο σκοτάδι.

Επίσης, λόγω το πιο αργού κλείστρου, η φωτογραφία είναι θολή.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θεωρώ τη φώτο του νέξους καλύτερη. Συμφωνείς?

 

Οχι δεν συμφωνω...του G4 ειναι ανωτερη απο καθε αποψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μενα δεν εχει σημασια ποιο αλλο κινητο θα ειχε λιγοτερο θορυβο περισσοτερη λεπτομερεια ή οτι αλλο. Δεν ειναι αυτο η φωτογραφια.

Ενα ωραιο καδρο, ενα ωραιο στιγμιοτυπο ειναι πιο σημαντικα για τα οποια ελαχιστα ασχολειστε.

Καλη ωρα η φωτο του AgelosMo. Kανεις δεν ασχοληθηκε για το αν το 950/σ7/whatever θα την εβγαζε καλυτερα. Και ετσι πρεπει.

Ομοιως και οι φωτος του finn απο ελβετια (αν δεν κανω λαθος το μερος) κσι αλλες.

 

Ο θορυβος υπηρχε και θα υπαρχει στο διηνεκες . Απειρες φωτογραφιες εχουν φωτογραφηθει με 1600αρια φιλμακια γιατι απλα τα 400 δεν μπορουσαν να τραβηξουν αυτο που ηθελε ο φωτογραφος. Δεν ειναι αυτοσκοπος το lowest iso. Σιγουρα βολευει αλλα υπαρχουν φορες που θα πρεπει να ξεφυγεις και να συμβιβαστεις με το θορυβο.

 

Και για το g4 δλδ δεν ξερω τι θα κερδισει και ο johnnyman και οποιοσδηποτε αλλος στην παραπανω φωτο οταν τραβηχτει με fv5.

Περα του οτι θα προσθεσει παραπανω θορυβο -μιας και τον διαχειριζεται λιγοτερο επιθετικα απο οτι το μαμα g4- τι θα προσφερει η οποια παραπανω λεπτομερεια -που αυτο ειναι το κερδος εναντι του θορυβου- και σε αυτη τη σκηνη αλλα και σε οποιοδηποτε αλλη. Τι παραπανω επαιρνες απο τις βιτρινες οταν τις εβγαζες με fv5. (δεν αναφερομαι στη λεπτομερεια ως "παραπανω" αλλα σαν φωτογραφια.)

Και τι παραπανω προσφερει το οποιο προγραμμα εναντι του dng που μπορεις να διαχειριστεις ο ιδιος την οποια φωτο κατα οποιο τροπο βολευει.

 

 

 

 

To αυτο.

 

Προσωπικα δεν με χαλαει ουτε ο θορυβος στο συγκεκριμενο κινητο ουτε και η ελλειψη Ois. Του λειπουν πιο σημαντικα πραματα τα οποια τα εχω πει.

Οσο για την αφαιρεση θορυβου ασχοληθηκα λιγο και το αποτελεσμα φαινεται στη παρακατω εικονα.

 

26796071226_e52fce6c84_c.jpg26520104202_ba1870f2b8_o copy2 by Nick Al, on Flickr

 

 

@than0s7 αν σε ενοχλει που ανεβασα πειραγμενη εικονα σου στο λογαριασμο μου πες να την κατεβασω.

Απλα για να δω ποσο θορυβος "γλιτωνεις" το edit χωρις να σφαξεις (εγω δλδ) πολυ τη λεπτομερεια. Και μιας και το εκανα ειπα να την ανεβασω.

 

Διαφωνω σχεδον με τα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις.

Το θεμα του thread ειναι σαφες...πιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες.

Δηλαδη η φωτο πρωτιστως να ειναι τεχνικα αψογη.Τωρα αμα ειναι και καλλιτεχνικα αψογη...ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160423_221610

 

2016-05-05_02-28-49

 

O καθένας μπορεί να έχει την άποψή του.

Εγώ τις βάζω δίπλα δίπλα και ας κρίνει ο καθένας.

Υπόψη, ότι η θολή - κουνημένη φωτογραφία ΔΕΝ διορθώνεται με τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

@Agelos τι εφτιαξες εδω ρε φιλε...πραγματικα απιστευτες φωτο...χαζεψα..μπραβο :D

 

@paok δεν εχει νοημα να στεκεσαι στην φωτο του 6p που παραθετεις και ξαναπαραθετεις για τον θορυβο, οποια συσκευη να τραβηξει το συγκεκριμενο, πλανο στο αυτοματο θα εχει θορυβο, οποτε ειναι λιγο ατοπο κατα την γνωμη μου το επιχειρημα σου, και απορω κιολας που το μονο που διακρινεις στις φωτο του nexus ειναι ο θορυβος, και βλεπεις και περισσοτερη λεπτομερεια στα 950/g4...εγω παντως βλεπω το αντιθετο...πολυ πιο φυσικες και λεπτομερης φωτο απο το nexus, πολυ θα ηθελα να δω το συγκεκριμενο πλανο απο το 950 στο αυτοματο παντως...επισης ναι εχω τραβηξει σχεδον την ιδια φωτο με το g4 η οποια επισης ειναι πολυ καλη, και αν και δεν μου αρεσει να συγκρινω φωτο που δεν ειναι την ιδια στιγμη την παραθετω

 

20336889543_17f9fde5f6_c.jpg20150828_202055 by saleakos, on Flickr

 

να πω και κατι γενικο, επειδη εχω ακομα το g4, πραγματικα σε πορτραιτα σε χαμηλο φωτισμο βρισκω πολυ καλυτερο το nexus, τουλαχιστον για τα γουστα μου, και επειδη αναφερθηκε η ελλειψη ois στο συγκεκριμενο κινητο πραγματικα δεν λειπει...με την ιδια ευκολια που τραβαω στο g4 τραβαω και στο 5x...καταρχην εχετε δει με τι χρονους στο κλειστρο τραβαει τις βραδινες ? με 1/30 1/40 1/50 δηλαδη για ποιο ois Μιλαμε ?

 

παραθετω και ενα Mini συγκριτικο που ειχα κανει με το g4

 

26088280544_3ac82fe8f6_z.jpg20160428_001113 by saleakos, on Flickr

26421359660_02d00f6570_z.jpgIMG_20160428_001217 by saleakos, on Flickr

26564989145_624c7b7a80_z.jpg20160421_221918 by saleakos, on Flickr

26291872280_20e993d611_z.jpgIMG_20160421_221751 by saleakos, on Flickr

26575825846_e8e73a6650_z.jpg20160423_220151 by saleakos, on Flickr

26575743356_35ee4bb55c_z.jpgIMG_20160423_220133 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

 

Διαφωνω σχεδον με τα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις.

Το θεμα του thread ειναι σαφες...πιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες.

Δηλαδη η φωτο πρωτιστως να ειναι τεχνικα αψογη.Τωρα αμα ειναι και καλλιτεχνικα αψογη...ακομα καλυτερα.

 

Aφηνεις το οποιοδηποτε κινητο να κανει του συμβιβασμους για σενα το οποιο ουσιαστικα μετατρεπει το thread ποιο κινητο τραβαει καλυτερα στο αυτοματο.

Και οταν δε σε καλυπτει απλα καταφευγεις σε αλλο προγραμμα που τυγχανει να διαχειριζεται το θορυβο διαφορετικα.

Εμμεσα διπλο ταμπλο...και στο τσεπακι το pureview για οταν οτιδηποτε αλλο δεν αρκει. (τρελλο "cheat" το Pureview).

Πραγματικο δεν με ενδιαφερει ποιο ειναι καλυτερο και ποιο χειροτερο. Δεν παιρνω το μερος κανενος και απλα κοιταζω ποιο κινητο θα μου προσφερει τα περισσοτερα.

Αν για σενα απλα το ζητημα ειναι να εχει ois και να μπορεις να ελεγχεις ισο και κλειστρο τοτε πασο. Εμενα με ενδιαφερει μονο το δευτερο και αυτο παλι δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο το να προσφερει dng. Το πρωτο ειναι πιο ευκολο βεβαια για αρκετες εταιριες.

(ολα ευκολα ειναι δλδ..αλλα οκ ας πουμε οτι "νιωθω" την apple που απλα σε αφηνει να αγοραζεις τα κινητα της ελεω συγκεκριμενης φιλοσοφιας που καλο ειναι να μη βρει μιμητες.)

Link to comment
Share on other sites

lumia 640 xl Αυτόματα.

 

Και για να σοβαρευτούμε,τις καλύτερες φωτογραφίες τις τραβά το

640xl!!!:X:lol:

 

26190059644_03b36fb0ed_c.jpgWP_20160503_12_09_37_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν εχει σημασια ποιο αλλο κινητο θα ειχε λιγοτερο θορυβο περισσοτερη λεπτομερεια ή οτι αλλο. Δεν ειναι αυτο η φωτογραφια.

Ενα ωραιο καδρο, ενα ωραιο στιγμιοτυπο ειναι πιο σημαντικα για τα οποια ελαχιστα ασχολειστε.

Καλη ωρα η φωτο του AgelosMo. Kανεις δεν ασχοληθηκε για το αν το 950/σ7/whatever θα την εβγαζε καλυτερα. Και ετσι πρεπει.

Ομοιως και οι φωτος του finn απο ελβετια (αν δεν κανω λαθος το μερος) κσι αλλες.

 

Ο θορυβος υπηρχε και θα υπαρχει στο διηνεκες . Απειρες φωτογραφιες εχουν φωτογραφηθει με 1600αρια φιλμακια γιατι απλα τα 400 δεν μπορουσαν να τραβηξουν αυτο που ηθελε ο φωτογραφος. Δεν ειναι αυτοσκοπος το lowest iso. Σιγουρα βολευει αλλα υπαρχουν φορες που θα πρεπει να ξεφυγεις και να συμβιβαστεις με το θορυβο.

 

Και για το g4 δλδ δεν ξερω τι θα κερδισει και ο johnnyman και οποιοσδηποτε αλλος στην παραπανω φωτο οταν τραβηχτει με fv5.

Περα του οτι θα προσθεσει παραπανω θορυβο -μιας και τον διαχειριζεται λιγοτερο επιθετικα απο οτι το μαμα g4- τι θα προσφερει η οποια παραπανω λεπτομερεια -που αυτο ειναι το κερδος εναντι του θορυβου- και σε αυτη τη σκηνη αλλα και σε οποιοδηποτε αλλη. Τι παραπανω επαιρνες απο τις βιτρινες οταν τις εβγαζες με fv5. (δεν αναφερομαι στη λεπτομερεια ως "παραπανω" αλλα σαν φωτογραφια.)

Και τι παραπανω προσφερει το οποιο προγραμμα εναντι του dng που μπορεις να διαχειριστεις ο ιδιος την οποια φωτο κατα οποιο τροπο βολευει.

...............................

To αυτο.

 

Προσωπικα δεν με χαλαει ουτε ο θορυβος στο συγκεκριμενο κινητο ουτε και η ελλειψη Ois. Του λειπουν πιο σημαντικα πραματα τα οποια τα εχω πει.

Οσο για την αφαιρεση θορυβου ασχοληθηκα λιγο και το αποτελεσμα φαινεται στη παρακατω εικονα.

 

26796071226_e52fce6c84_c.jpg26520104202_ba1870f2b8_o copy2 by Nick Al, on Flickr

 

 

@than0s7 αν σε ενοχλει που ανεβασα πειραγμενη εικονα σου στο λογαριασμο μου πες να την κατεβασω.

Απλα για να δω ποσο θορυβος "γλιτωνεις" το edit χωρις να σφαξεις (εγω δλδ) πολυ τη λεπτομερεια. Και μιας και το εκανα ειπα να την ανεβασω.

 

Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου σαφώς για το πως εκλαμβάνουμε τη φωτογραφία και πως την αξιολογούμε - χρησιμοποιούμε. Επιτέλους να βλέπουμε και λίγο τα πράγματα με την "ομορφιά" τους και οχι με καθαρά τεχνική και "σκληρή" άποψη.

 

@Saleakos: Μπράβο στη δουλειά που έχεις κάνει.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σαλεακος στην πρώτη με τον σκυλο αν βλεπαμε μονο την φωτο του G4 θα λεγαμε πολυ ομορφη φωτογραφια. Οταν ομως μπαινει απο κατω η φωτο του 5χ ερχεται δευτερη. Στην προσπαθεια να διαγραψει τον θορυβο, χανει λεπτομερεια το G4.

Και γενικά ειναι πιο εντυπωσιακη φωτογραφια του 5Χ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

lumia 640 xl Αυτόματα.

 

Και για να σοβαρευτούμε,τις καλύτερες φωτογραφίες τις τραβά το

640xl!!!:X:lol:

 

26190059644_03b36fb0ed_c.jpgWP_20160503_12_09_37_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Lumia 950

26738042832_c13420def9_c.jpgWP_20160505_14_33_11_Rich by foxy4270, on Flickr

 

@paok: Βρίσκω οτι η φωτο σου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, καλή, χωρίς κάτι σπουδαίο.

Κατέβασα και τις δύο (και του xostell) που είναι παρόμοιες. Όποιος θέλει ας το κάνει. Η διαφορά τους είναι οτι το 950 έχει λίγο καλύτερη ανάλυση (στο 100% που το βλέπω εγώ), αλλά χάνει κι αυτή.

Κατά τα άλλα, και αναφερόμενος στα προηγούμενα ποστς, θα δείτε οτι δεν έχουν διαφορά, είναι καλές απεικονίσεις του τοπίου, απο δύο συσκευές που έχουν μεγάλη διαφορά τιμής...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...