Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Φτάνουμε σε κοινά συμπεράσματα. Κανένα από τα ακριβά κινητά δεν θα αγόραζα σε τιμές που θέλουν να πουλάνε, αλλά αγοράζουμε καλό καμεροτηλεφωνο και για τις λοιπές του χρήσεις.

DSLR θα ήθελα και γω αλλά η χρήση της θα ήταν σε προγραμματισμένες εκδηλώσεις και όχι δυστυχώς για τη "στιγμή ".....

 

Ναι, έτσι είναι. Δε διαφώνησα σε αυτό. Απλώς διαφώνησα στο ότι έχουν φτάσει τα τηλέφωνα σε επίπεδο DSLR. Συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω πόσο πλαστικοποιημένες βλέπετε τις φωτό μερικών κινητών αλλά σίγουρα όταν έχεις στη τσέπη σου ένα κινητό ναυαρχίδα όπως το s7 ή το 950 που έχει ένα σκασμό λεφτά, θέλεις να μπορεί να σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί τη στιγμή που το θέλεις. Αν αυτό σημαίνει οτι φωτό είναι λιγότερο φυσική από αυτή πχ του 1020 με το οποίο έχανα τις μισές στιγμές λόγω αργής κάμερας και το auto ήταν μέτριο, ε τότε με συγχωρείτε αλλά αποδέχομαι το λίγο πιο επιθετικό λογισμικό τους.

Είναι πάντα πως το βλέπει κανείς. Εγώ ποτέ δεν είχα dslr για το λόγο οτι η φωτογραφία είναι η στιγμή που δε θέλω να χάσω. Δεν έχω απάιτηση απο το κινητό να βγάλει τη τέλεια τεχνικά φωτογραφία. Απαιτώ όμως να είναι εκεί να μη χάσω τη στιγμή με όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορεί να δώσει.

Το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα. Άραγε τι απαντηση δίνει κανείς έτσι στον τίτλο του thread..; Ποια είναι η καλή φωτογραφία τελικά; Στη τελική να ζει κανείς ή να μη ζεί; :tease:

 

Συμφωνώ, για αυτό τον λόγο όμως σημασία έχει το κινητό να αποδίδει στο αυτόματο, γρήγορα και χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε 3-4-5 ίδιες φωτογραφίες για να διαλέξουμε την καλύτερη. Γιατί αν είναι να αλλάζουμε ρυθμίσεις, να κάνουμε δοκιμές και να βγάζουμε 30 φωτογραφίες για να κρατήσουμε τις 5, τότε το μόνο που μας διαχωρίζει από την χρήση DSLR είναι η φορητότητα, συν του οτι δεν ισχύει οτι πιάνουμε την στιγμή. Για αυτό και με ενδιαφέρουν (εμένα και σχεδόν όλους τους χρήστες), τα κινητά που αποδίδουν στο auto και με μιας αυτο που θελουμε.

 

Πήρα στην δικια μου το Ζ5Compact. Πριν ειχε το Nexus 5, και τις το είχα ρυθμίσει σε HDR+, no_Flash πάντα. Εβγαζε πάντα φωτογραφίες του 7 και μερικές φορές άνω του 7. Τώρα με το Ζ5 της έχει κακοφανεί που που στις βραδυνές πρέπει να το γυρναει στο manual (το οποίο εγώ προ-ρυθμισα) για να μην εχει φλας και καποιες επιπλεον ρυθμισεις. Δεν λεω, το superior auto του ειναι εξαιρετικο, αλλα στις νυχτερινες δεν τα πηγαινει καλα.

 

Δεν γνωρίζω πόσο καλά αποδίδει το Lumia 950XL στο αυτόματο, από αυτό το συγκριτικό υποθέτω πως δεν αποδίδει καθόλου καλά (ενδεικτικά δεν βγήκε ούτε σε μια φωτογραφία πρώτο). Το ζήτημα είναι ποιό κινητό αποδίδει σταθερά σε κορυφαίο επίπεδο και σε landscape και σε street-photography. Γιατί πέρα από το μέγιστο σε Low light και landscape, η ποιότητα και η απόδοση φαίνεται και απο το αποτέλεσμα σε quick autofocus και καλή απόδοση όταν είσαι στο πόδι και πας να πιάσεις την στιγμή.

 

Έχω την Sony A6000, αν το επομενο nexus εχει ΟΙS και τον φακο του HTC10, τοτε δυσκολα θα χρειαζομαι κατι διαφορετικο περα απο το κινητο με το HDR+ του.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, για αυτό τον λόγο όμως σημασία έχει το κινητό να αποδίδει στο αυτόματο, γρήγορα και χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε 3-4-5 ίδιες φωτογραφίες για να διαλέξουμε την καλύτερη. Γιατί αν είναι να αλλάζουμε ρυθμίσεις, να κάνουμε δοκιμές και να βγάζουμε 30 φωτογραφίες για να κρατήσουμε τις 5, τότε το μόνο που μας διαχωρίζει από την χρήση DSLR είναι η φορητότητα, συν του οτι δεν ισχύει οτι πιάνουμε την στιγμή. Για αυτό και με ενδιαφέρουν (εμένα και σχεδόν όλους τους χρήστες), τα κινητά που αποδίδουν στο auto και με μιας αυτο που θελουμε.

 

Πήρα στην δικια μου το Ζ5Compact. Πριν ειχε το Nexus 5, και τις το είχα ρυθμίσει σε HDR+, no_Flash πάντα. Εβγαζε πάντα φωτογραφίες του 7 και μερικές φορές άνω του 7. Τώρα με το Ζ5 της έχει κακοφανεί που που στις βραδυνές πρέπει να το γυρναει στο manual (το οποίο εγώ προ-ρυθμισα) για να μην εχει φλας και καποιες επιπλεον ρυθμισεις. Δεν λεω, το superior auto του ειναι εξαιρετικο, αλλα στις νυχτερινες δεν τα πηγαινει καλα.

 

Δεν γνωρίζω πόσο καλά αποδίδει το Lumia 950XL στο αυτόματο, από αυτό το συγκριτικό υποθέτω πως δεν αποδίδει καθόλου καλά (ενδεικτικά δεν βγήκε ούτε σε μια φωτογραφία πρώτο). Το ζήτημα είναι ποιό κινητό αποδίδει σταθερά σε κορυφαίο επίπεδο και σε landscape και σε street-photography. Γιατί πέρα από το μέγιστο σε Low light και landscape, η ποιότητα και η απόδοση φαίνεται και απο το αποτέλεσμα σε quick autofocus και καλή απόδοση όταν είσαι στο πόδι και πας να πιάσεις την στιγμή.

 

Έχω την Sony A6000, αν το επομενο nexus εχει ΟΙS και τον φακο του HTC10, τοτε δυσκολα θα χρειαζομαι κατι διαφορετικο περα απο το κινητο με το HDR+ του.

 

Εχω κανει εγω συγκριτικα στο auto...Lumia 950 vs LG G4.

Και ο Jamesc εχει κανει.

Link to comment
Share on other sites

LG G4 auto.

 

26769754921_70e1af96c1_k.jpgNOËL MAY 2016 by P. V., on Flickr

 

Φωτισμός φθορισμού κουζίνας. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (με κοιτάζει γιατί περιμένει βόλτα), αλλά θα μπορούσε να είναι η "στιγμή". Για κινητό νομίζω ότι είναι ταμάμ...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εγω συγκριτικα στο auto...Lumia 950 vs LG G4.

Και ο Jamesc εχει κανει.

 

Σύμφωνοι, απλά αυτο το συγκριτιό που ανέβασα, συγκρίνει τα τελευταία μοντέλα από κάθε εταιρεία

 

Lumia 950 XL

Galaxy S7 Edge

HTC 10

Huawei P9

iPhone 6S Plus

LG G5

Nexus 6P

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

 

Όμορφη και με θέμα, βέβαια στα 2 sec που τραβήχτηκε η φωτογραφία και με απουσία φαντάζομαι σοβαρού σταθερού σημείου το ελαφρύ κουνηματάκι πέρασε στα φώτα στο βάθος αλλά κυρίως στη φωτιζόμενη αμμουδιά στα αριστερά όπου θεωρώ ότι είναι και το δυνατό σημείο της φωτογραφίας. Εδικά το ότι είναι στα όρια του κάδρου προσδίδει στη φωτογραφία αναμονή κάνοντας το θεατή να κρατήσει τη φωτογραφία λίγο παραπάνω για να δει τη συνέχεια. Η υποψία της ανθρώπινης παρουσίας ακόμα και αν αυτή δε φαίνεται δίνει ένα διαφορετικό τόνο στη φωτογραφία που ενισχύεται από το προοδευτικό μαύρο-μπλε στα δεξιά. Η αντίθεση του ήρεμου-ασφαλές αριστερού μέρους με το αγχωτικό-απόμακρο του δεξιού μέρους δημιουργεί ανακατεμένα συναισθήματα. Εμένα πάντως με κράτησες ως θεατή ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Sony A6000, αν το επομενο nexus εχει ΟΙS και τον φακο του HTC10, τοτε δυσκολα θα χρειαζομαι κατι διαφορετικο περα απο το κινητο με το HDR+ του.

 

Πες μια και τι φακο της φορας.

Αν δεν εχεις τον sigma 19mm f/2.8 DN τον συνιστω αμεσα ιδιως για indoors wide open .

Αν σε παιρνει για καδρο με 30αρη ομοιως και για τον αντιστοιχο 30αρη της sigma.

Αν βρεις και μεταχειρισμενο τον σονυ 35mm f1.8 oss κερδιζεις κατιτις ακομα ιδιως σε διαφραγμα αλλα θα το χασεις σε λεφτα : p (και ο 30αρης για 180€ new μια χαρα ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και με θέμα, βέβαια στα 2 sec που τραβήχτηκε η φωτογραφία και με απουσία φαντάζομαι σοβαρού σταθερού σημείου το ελαφρύ κουνηματάκι πέρασε στα φώτα στο βάθος αλλά κυρίως στη φωτιζόμενη αμμουδιά στα αριστερά όπου θεωρώ ότι είναι και το δυνατό σημείο της φωτογραφίας. Εδικά το ότι είναι στα όρια του κάδρου προσδίδει στη φωτογραφία αναμονή κάνοντας το θεατή να κρατήσει τη φωτογραφία λίγο παραπάνω για να δει τη συνέχεια. Η υποψία της ανθρώπινης παρουσίας ακόμα και αν αυτή δε φαίνεται δίνει ένα διαφορετικό τόνο στη φωτογραφία που ενισχύεται από το προοδευτικό μαύρο-μπλε στα δεξιά. Η αντίθεση του ήρεμου-ασφαλές αριστερού μέρους με το αγχωτικό-απόμακρο του δεξιού μέρους δημιουργεί ανακατεμένα συναισθήματα. Εμένα πάντως με κράτησες ως θεατή ;).

Ζορίστηκα για να βγει όσο το δυνατόν λιγότερο κουνημένη! Μακάρι να είχα έναν τρίποδα!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πες μια και τι φακο της φορας.

Αν δεν εχεις τον sigma 19mm f/2.8 DN τον συνιστω αμεσα ιδιως για indoors wide open .

Αν σε παιρνει για καδρο με 30αρη ομοιως και για τον αντιστοιχο 30αρη της sigma.

Αν βρεις και μεταχειρισμενο τον σονυ 35mm f1.8 oss κερδιζεις κατιτις ακομα ιδιως σε διαφραγμα αλλα θα το χασεις σε λεφτα : p (και ο 30αρης για 180€ new μια χαρα ειναι).

 

τον κιτ έχω :p .. :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

 

Σταματησα να διαβαζω μολις εφτασα εδω..

 

"On the DSLR side, we’re still shooting on the same Canon 5D Mark III body we used last year. It has a 22-megapixel sensor that measures 35mm diagonally, the same size as a frame of 35mm film (hence why the camera is referred to as a "full frame" DSLR)"

 

 

Περα του οτι δεν ξερει ποσο mm ειναι η διαγωνιος σε μια FF παω στοιχημα οτι δεν εχει ιδεα καν τι σημαινει το 35αρι στο φιλμ. Ποια διασταση ειναι δλδ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τον κιτ έχω :p .. :lol:

 

πετα τον μακρια ..στη μεση του ταμεση (παραλιγο και ριμα) ....να μην τον βρει κανεις μετα: p

 

Χωρις πλακα...κανε μια αξιολογηση τις φωτο σου με τον κιτ να δεις σε τι εστιακο μηκος παιζεις συνηθως και κανε ενα δωρο στον εαυτο σου ειτε τον 19αρη (βολευει για μεσα στο σπιτι) ειτε τον 30αρι..Για μεσα στο σπιτι δεν βγαζεις και ολοσωμα αν δεν εχεις τον χωρο αλλα για εξω ειναι μια χαρα.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδι με το υγρό στοιχείο και το 950...

 

https://farm8.staticflickr.com/7340/26803641906_dcd121413b_o.jpgWP_20160430_20_25_17_Rich

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Η χθεσινή βροχή στο Μαρούσι...

 

https://farm8.staticflickr.com/7340/26803661446_ba35ffa729_o.jpgWP_20160504_16_28_08_Rich

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εικόνων μεγάλου μεγέθους
Link to comment
Share on other sites

πετα τον μακρια ..στη μεση του ταμεση (παραλιγο και ριμα) ....να μην τον βρει κανεις μετα: p

 

Χωρις πλακα...κανε μια αξιολογηση τις φωτο σου με τον κιτ να δεις σε τι εστιακο μηκος παιζεις συνηθως και κανε ενα δωρο στον εαυτο σου ειτε τον 19αρη (βολευει για μεσα στο σπιτι) ειτε τον 30αρι..Για μεσα στο σπιτι δεν βγαζεις και ολοσωμα αν δεν εχεις τον χωρο αλλα για εξω ειναι μια χαρα.

 

Παιχνίδι με το υγρό στοιχείο και το 950...

 

 

:lol: :lol: κλαιω.. Θα κανω δοκιμη απο εναν φιλο με αυτο τον φακο και θα παρω την αποφαση.. Thanks για το tip :)

 

Frankie μαγική η 1η φωτογραφια

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε android 6.0 νομιζω οτι το V10 τα παει ακομη καλυτερα με την καμερα.:)

Απογευμα και χαμηλος φωτισμος, STOCK AUTO :D

26230581854_8d9c614d88_b.jpg20160505_201428_HDR by Vasileios Kallioras, on Flickr

26230799164_c41f525c21_b.jpg20160505_203618 by Vasileios Kallioras, on Flickr

26835972785_d4645489f5_b.jpg20160505_202744 by Vasileios Kallioras, on Flickr

26231469153_7bcb41b77b_b.jpg20160505_201202 by Vasileios Kallioras, on Flickr

26563560920_9988162462_b.jpg20160505_203659 by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτοντας και εγώ μερικές σκέψεις για το θόρυβο που γίνεται περί του ... θορύβου, καταλαβαίνω ότι στην συγκεκριμένη ενότητα που είμαστε μας ενδιαφέρει πρωτίστως η τεχνολογική επάρκεια του τηλεφώνου κοινώς δηλαδή πόση μεγάλη την έχει (την τεχνολογία) και κατά δεύτερο λόγο πως τη χρησιμοποιεί (την τεχνολογία) το ίδιο το τηλέφωνο.

 

Εδώ έρχομαι να καταλάβω κυρίως το φίλο μας τον Πάοκ και την προσπάθεια του να κρατήσει το θέμα αμιγώς τεχνολογικό. Το σωστό θα ήταν να υπήρχε και άλλο ένα νήμα με το κάτι παραπάνω που μπορεί να σου δώσει ένα καμεροτηλέφωνο. Στο ένα μετράμε τις επιδόσεις π.χ. του αυτοκινήτου και στο άλλο το fan factor αυτού. Βέβαια στο ερώτημα για το πιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες εννοείται ότι υπάρχει και η υποκειμενική κρίση του ίδιου του φωτογράφου στην επιλογή του θέματος, της οπτικής γωνίας της λήψης αλλά και τον απείρων συνδυασμών των χειροκίνητων ρυθμίσεων όπου στο τέλος μόνο στους τύπους μιλάμε για την φωτογραφική μηχανή ως πρωταγωνιστή του παραγόμενου αποτελέσματος.

 

Αλήθεια ποιός έχει ευθύνη για το παραγόμενο αποτέλεσμα, ποιος θα πρέπει να δρέψει τις δάφνες για μία καλή φωτογραφία ή ποιος θα χρεωθεί μία αποτυχημένη φωτογραφία. Μπορεί μία φωτογραφία να είναι καλή όταν έχει θόρυβο, καμένα λευκά, ανεστίαστα μέρη ή κουνημένους ανθρώπους;

 

Αν δούμε για παράδειγμα την ακόλουθη γνωστή και χιλιοσχολιασμένη φωτογραφία της "αποφασιστικής στιγμής" του διάσημου Henri Cartier-Bresson θα δούμε ότι βρίθει από όλα αυτά που απεχθανώμαστε ως φωτογράφοι. Ελλειπής λεπτομέρεια και απροσδιόριστα χαρακτηριστικά ειδικά στη φιγούρα στο βάθος για να σιχτιρίζουμε τα μεγκαπίξελς, καμένα λευκά ειδικά κοντά στον άνθρωπο που τρέχει αλλά και στα κάγκελα για να αναρωτιόμαστε που είναι τα φωτόμετρα, κουνημένος ο ίδιος ο άνθρωπος και ανάθεμα στο κλείστρο αλλά και θόρυβος, πολύ θόρυβος. Θόρυβος στον ουρανό, στα σπίτια μέχρι και το νερό και που να τολμήσεις να κάνεις crop.

 

26232102133_5d8abd9084_z.jpghenri cartier bresson 1 by V M, on Flickr

 

Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται και τα δύο. Ακονίζεις το εργαλείο σου, το τεστάρεις, το συγκρίνεις, το μαθαίνεις, βλέπεις που χωλένει σε σχέση με κάποιο άλλο π.χ. αν δεν ανεβάζεις εύκολα τα iso παίζεις με το κλείστρο και το διάφραγμα ειδικά αν είναι και φωτεινό διάφραγμα αλλά στο τέλος βγαίνεις εκεί έξω και αρχίζεις τον πόλεμο. Κανένα σουπερ ντούπερ όπλο δεν κέρδισε καμία μάχη όταν έμεινε στον οπλοβαστό. Για να γεμίζουμε λοιπόν :D.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτοντας και εγώ μερικές σκέψεις για το θόρυβο που γίνεται περί του ... θορύβου, καταλαβαίνω ότι στην συγκεκριμένη ενότητα που είμαστε μας ενδιαφέρει πρωτίστως η τεχνολογική επάρκεια του τηλεφώνου κοινώς δηλαδή πόση μεγάλη την έχει (την τεχνολογία) και κατά δεύτερο λόγο πως τη χρησιμοποιεί (την τεχνολογία) το ίδιο το τηλέφωνο.

 

Εδώ έρχομαι να καταλάβω κυρίως το φίλο μας τον Πάοκ και την προσπάθεια του να κρατήσει το θέμα αμιγώς τεχνολογικό. Το σωστό θα ήταν να υπήρχε και άλλο ένα νήμα με το κάτι παραπάνω που μπορεί να σου δώσει ένα καμεροτηλέφωνο. Στο ένα μετράμε τις επιδόσεις π.χ. του αυτοκινήτου και στο άλλο το fan factor αυτού. Βέβαια στο ερώτημα για το πιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες εννοείται ότι υπάρχει και η υποκειμενική κρίση του ίδιου του φωτογράφου στην επιλογή του θέματος, της οπτικής γωνίας της λήψης αλλά και τον απείρων συνδυασμών των χειροκίνητων ρυθμίσεων όπου στο τέλος μόνο στους τύπους μιλάμε για την φωτογραφική μηχανή ως πρωταγωνιστή του παραγόμενου αποτελέσματος.

 

Αλήθεια ποιός έχει ευθύνη για το παραγόμενο αποτέλεσμα, ποιος θα πρέπει να δρέψει τις δάφνες για μία καλή φωτογραφία ή ποιος θα χρεωθεί μία αποτυχημένη φωτογραφία. Μπορεί μία φωτογραφία να είναι καλή όταν έχει θόρυβο, καμένα λευκά, ανεστίαστα μέρη ή κουνημένους ανθρώπους;

 

Αν δούμε για παράδειγμα την ακόλουθη γνωστή και χιλιοσχολιασμένη φωτογραφία της "αποφασιστικής στιγμής" του διάσημου Henri Cartier-Bresson θα δούμε ότι βρίθει από όλα αυτά που απεχθανώμαστε ως φωτογράφοι. Ελλειπής λεπτομέρεια και απροσδιόριστα χαρακτηριστικά ειδικά στη φιγούρα στο βάθος για να σιχτιρίζουμε τα μεγκαπίξελς, καμένα λευκά ειδικά κοντά στον άνθρωπο που τρέχει αλλά και στα κάγκελα για να αναρωτιόμαστε που είναι τα φωτόμετρα, κουνημένος ο ίδιος ο άνθρωπος και ανάθεμα στο κλείστρο αλλά και θόρυβος, πολύ θόρυβος. Θόρυβος στον ουρανό, στα σπίτια μέχρι και το νερό και που να τολμήσεις να κάνεις crop.

 

26232102133_5d8abd9084_z.jpghenri cartier bresson 1 by V M, on Flickr

 

Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται και τα δύο. Ακονίζεις το εργαλείο σου, το τεστάρεις, το συγκρίνεις, το μαθαίνεις, βλέπεις που χωλένει σε σχέση με κάποιο άλλο π.χ. αν δεν ανεβάζεις εύκολα τα iso παίζεις με το κλείστρο και το διάφραγμα ειδικά αν είναι και φωτεινό διάφραγμα αλλά στο τέλος βγαίνεις εκεί έξω και αρχίζεις τον πόλεμο. Κανένα σουπερ ντούπερ όπλο δεν κέρδισε καμία μάχη όταν έμεινε στον οπλοβαστό. Για να γεμίζουμε λοιπόν :D.

 

Για ακόμη μια φορά ο aptaliko μιλά σοφά... Respect ειλικρινά!

 

Θα ήθελα όμως -ένεκα των ημερών και με την επιρροή του Yvan Goll- να παραθέσω μερικά δικά μου υπερρεαλιστικά στοιχεία στην φωτογραφία:

 

13140944_10153531823820895_1691158053_n.jpg?oh=f50bdce19dc64c18e41b7ee53befa9b5&oe=572E38FE

 

:p:p:p

 

Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Panasonic Lumix DMC CM1

 

Διάφορες από τον παραπόταμο Dreisam... Νοτιοδυτική Γερμανία...

 

26659181892_2297dde0f3_b.jpgP1010217 by Mivas Collections, on Flickr

 

26149664883_867ae84370_b.jpgP1010216 by Mivas Collections, on Flickr

 

26149641793_d38c19729d_b.jpgP1010218 by Mivas Collections, on Flickr

 

26685643651_62af2ed41e_b.jpgP1010220 by Mivas Collections, on Flickr

 

26146697614_5e8557d3ab_b.jpgP1010227 by Mivas Collections, on Flickr

 

26727451056_003f042776_b.jpgP1010231 by Mivas Collections, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή προσέγγιση Βασίλη.

 

Όταν θα ξεφύγουμε από το σύνδρομο "το δικό μου είναι το καλύτερο" θα αρχίσουμε να βλέπουμε όλα αυτά που γράφεις και θα βοηθούμε ο ένας τον άλλο να βελτιώσει το αποτέλεσμα με όποιο κινητό και να χει.

 

Η αντιπαράθεση ξεκίνησε από ένα πορτρέτο απο nexus 5x που ανέβηκε.

Προσωπικά χάρηκα όταν το είδα γιατί επί τέλους μια συσκευή αποδίδει σε ένα δύσκολο είδος φωτογραφίας.

Το ότι δεν είναι η δική μου η αυτή που σκεφτόμουν να αγοράσω, δεν με εμπόδισε να παραδεχτώ την ανωτερότητα της.

Το ίδιο και κάποια άλλα παιδιά.

Μάλιστα θέλησα να δω από κοντά το μπορεί να κάνει και ο ιδιοκτήτης του nexus δέχτηκε. Προέκυψε μια συνάντηση όπου το nexus απέδειξε τις ικανότητες του.

Εύκολα και χωρίς προσπάθεια βγάζει παντού όμορφες φωτογραφίες.

Δεν είναι πλήρες αλλά μπορεί να κάνει τον αρχάριο που θα δώσει 250€ να αγαπήσει την φωτογραφία,

 

Το ότι τα καταφέρνει με hdr+ δεν μου λέει τίποτα.

Το αποτέλεσμα μετράει.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ δύο τρεις σκέψεις πάνω στο σχόλιο αυτό.

 

Δυστυχώς, οι περισσότεροι κατασκευαστές κινητών έχουν αλλάξει δρόμο στον αγώνα για ποιοτικότερη φωτογραφία και έχουν καταφύγει στην τελευταία φουρνιά κινητών σε βαρύ ποστ-προσέσινγκ για να δώσουν στις φωτογραφίες ένα ευχάριστο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να χάνουν πολύ σε φυσικότητα, αφού οι πολλαπλές λήψεις, το σάρπενινγκ και τα ψηφιακά συστήματα σταθεροποίησης παλεύουν να τα βάλουν με τους μεγάλους αισθητήρες και τα οπτικά συστήματα σταθεροποίησης. Και κάνουν καλά, γιατί έχουν τον περιορισμό του μεγέθους.

 

Μπορεί να δούμε πιο ζωντανά χρώματα σε μια φωτογραφία του 950 ή πιο καλό σάρπνες. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν και στη DSLR με μερικές ρυθμισούλες. Απλώς σε πολύ πολύ καλύτερο βαθμό. Έχετε δει εσείς ποτέ με τα μάτια αυτά τα πράγματα που απαθανατίζει το 950 ή το κάθε 950? Αυτό πας για μπάνιο στο Θερμαϊκό και τις δείχνεις στην παρέα και νομίζουν ότι πήγες στο Πόρτο Κατσίκι.

 

Μόνο εμένα που φαίνεται λες και τις φωτογραφίες στυλ 950 και s6 s7 (τυχαία αυτά τα δύο που τα έχω δουλέψει-το δεύτερο εκτενώς) είναι σα να τις έχεις περάσει από πλαστικοποιητή?

 

Τα κινητά έχουν φτάσει στο τοπ την τεχνολογία των καμερών τους. Δεν μπορούν να ξεπεράσουν με κανένα τρόπο πλέον τους φυσικούς περιορισμούς και άρχισαν να επεξεργάζονται τις φωτογραφίες για να φαίνονται εντυπωσιακές.

 

Για τη σύγκριση με τη DSLR παιδιά, νομίζω ότι αρκεί να έχετε μία οποιαδήποτε για ένα βράδυ μαζί σας με ένα kit φακό για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

 

Το κινητό έχει τα θετικά του: καλή ποιότητα βίντεο, το έχεις πάντα πάνω σου και...αυτά. Εγώ και στο auto τραβάω με τον kit φακό της Canon EOS 100D που έχω (απλό και φτηνό μοντέλο για όσους δεν ξέρουν) και μιλάμε για κανονική τσόντα απέναντι στο 1020. Δε μιλώ καν για manual ρυθμίσεις ή γρήγορους φακούς.

 

Καλά, η εμπειρία χρήσης για όποιον κάνει κλικ σε DSLR ξέρει τι είναι. Το κινητό είναι λες και παίζεις ραλάκι στον υπολογιστή, η dslr είναι το πραγματικό αυτοκίνητο στο δρόμο. Και ας κάνεις στο ραλάκι μπάντες επί 5 χιλιόμετρα και στο δρόμο μέχρι 40 km/h.

 

Bonus: http://arstechnica.com/gadgets/2016/01/shootout-redux-smartphone-camera-vs-tricked-out-dslr-one-year-later/

 

Διαφωνω με τον ορο πλαστικοποιηση οσον αφορα το 950...τεκμηριωσε το αν θελεις.

Για πες μου που ακριβως βλεπεις πλαστικοποιηση εδω περα?

26817481125_bd59f7eb60_c.jpgWP_20160504_20_44_34_Rich by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τους χαλάει το sharpness στα τοπία που ανεβάζουμε συνήθως και προφανώς τους επηρεάζει το HDR που επειδή είναι δυναμικό συνήθως το ανεβάζουμε λίγο και φαίνεται πιο επιθετικό.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

... Το ότι δεν είναι η δική μου η αυτή που σκεφτόμουν να αγοράσω, δεν με εμπόδισε να παραδεχτώ την ανωτερότητα της...

 

Έτσι είναι Κώστα, η φωτογραφία είναι πολύ περισσότερο από κάποια στυγνά χαρακτηριστικά και δεν είναι δημιούργημα μιας εταιρίας. Προσωπικά, όπως ξέρεις και εσύ καλά, έχω κράξει πολλές φορές την apple για την σφιχτή πολιτικής της στα χαρακτηριστικά που εξοπλίζει τα τηλεφωνά της και έχω δώσει ομηρικές μάχες με πολλούς και κυρίως με το φίλο μας το Γιάννη (ddr2) αλλά όταν μιλάω για φωτογραφία εκεί αναγνωρίζω πολλά πράγματα γιατί έχω δει αριστουργήματα από τα χέρια μου φίλου μου φωτογράφου με το ταπεινό αλλά θαυματουργό ... iphone 4. Ο φωτογράφος είναι αυτός που θα αναδείξει τα κορυφαία χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Όταν θα καταφέρουμε να σχολιάζουμε φωτογραφίες πέρα από ταμπέλες θα έχουμε κάνει και εμείς ένα βήμα για να σχολιάζουν και τις δικές μας φωτογραφίες :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με τον ορο πλαστικοποιηση οσον αφορα το 950...τεκμηριωσε το αν θελεις.

Για πες μου που ακριβως βλεπεις πλαστικοποιηση εδω περα?

26817481125_bd59f7eb60_c.jpgWP_20160504_20_44_34_Rich by foxy4270, on Flickr

 

Σε αυτή δε θα έλεγα ότι το παρατηρώ όπως το παρατηρώ σε μερικά τοπία πόλης ή εξοχής που έχω δει και εδώ μέσα και στο flickr γενικότερα. Και αυτή στο σούπερ μάρκετ πάντως δε μου δίνει ακριβώς φυσικότητα στο μάτι. Μου φαίνεται πολύ "ψηφιακή". Νομίζω πως είναι κυρίως το σάρπνες. Πάντως, για κινητό είναι πράγματι άριστο επίπεδο. Αν και νομίζω πως μπορώ να πάρω αντίστοιχο αποτέλεσμα από μια ποιοτική επεξεργασία ενός raw αρχείου του 1020, ίσως και ενός jpg. Ενώ αυτό είναι ήδη παραγεμισμένο με επεξεργασία.

 

Για δοκιμή θα τραβούσα ένα raw από το 950 και θα το ανέβαζα μαζί με το jpg του. Πιστεύω το παρακάνει στο ποστ προσέσιγκ για να σώσει το μικρότερο αισθητήρα.

 

Αυτά για να είχαμε να λέγαμε. Βγάζει τέλειες φωτογραφίες και νομίζω ότι μπορείς να στηριχτείς πάνω του και για τις εκδρομές και για όλα.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή δε θα έλεγα ότι το παρατηρώ όπως το παρατηρώ σε μερικά τοπία πόλης ή εξοχής που έχω δει και εδώ μέσα και στο flickr γενικότερα. Και αυτή στο σούπερ μάρκετ πάντως δε μου δίνει ακριβώς φυσικότητα στο μάτι. Μου φαίνεται πολύ "ψηφιακή". Νομίζω πως είναι κυρίως το σάρπνες. Πάντως, για κινητό είναι πράγματι άριστο επίπεδο. Αν και νομίζω πως μπορώ να πάρω αντίστοιχο αποτέλεσμα από μια ποιοτική επεξεργασία ενός raw αρχείου του 1020, ίσως και ενός jpg. Ενώ αυτό είναι ήδη παραγεμισμένο με επεξεργασία.

 

Για δοκιμή θα τραβούσα ένα raw από το 950 και θα το ανέβαζα μαζί με το jpg του. Πιστεύω το παρακάνει στο ποστ προσέσιγκ για να σώσει το μικρότερο αισθητήρα.

 

Αυτά για να είχαμε να λέγαμε. Βγάζει τέλειες φωτογραφίες και νομίζω ότι μπορείς να στηριχτείς πάνω του και για τις εκδρομές και για όλα.

 

Σωστα ειναι αυτα που γραφεις και θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...