Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Μία φωτογραφία από το χθεσινό ηλιοβασίλεμα στη Μαρίνα της Πάτρας. Ο ήλιος «κάρφωνε» ευθεία το φακό και υπό αυτές τις συνθήκες η κάμερα θεωρώ ανταποκρίθηκε μια χαρά... Οι ρυθμίσεις είναι στο auto...

 

26339274826_c7304d4daf_b.jpg#sunset #clouds #Patra #marina #view #coffee #Greece #nofilter by Alex Z, on Flickr

 

Εντυπωσιακη...ποιο κινητο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άντε ρε γατάκια.......:p

(βιαστική πρωινή και ψιλολάθος εστίαση)

26098560170_02b62c5c71_z.jpgUntitled by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Μέσα από το αυτοκίνητο (με ανοικτό παράθυρο)

25746691564_35ccf3c095_z.jpgUntitled by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Λαθος ειναι οι εκτιμησεις σου.

Το 950 εχει μεγαλυτερο dynamic range απο το 1020.

Στα συγκριτικα του James Η δαιφαορα ειναι εμφανης υπερ του 950

Οι 1 και 3 ειναι απο το 1020

Και στις 2 φωτο το 1020 εκαψε τον ουρανο.Αντιθετως το 950 εβγαλε σωστα τον ουρανο χωρις υπερεκθεση ενω εχει ανοιξει τα shadows στο μπροστινο μερος.Το 1020 τα εβγαλε σκοτεινα ειδικα στην πρωτη."

 

Παοκ, οι φωτο που μνημόνευσες έχουν τραβηχτεί σε "rich" mode όπως λέει και το όνομα του αρχείου, που πάει να πει ότι είναι hdr. Εγώ μιλάω χωρίς hdr, το τόνισα κιόλας...

 

@Alex, πολύ ωραία χρώματα πέτυχες, μπράβο!

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

 

Xostel77

Άν μπορείς την άλλη φορά που θα βγάλεις μια εικόνα στο αυτόματο , δοκίμασε να πάρεις και άλλη μια το ίδιο κάδρο κατεβαζοντας το EV κατα 1.

(πιστεύω θα έχει τέτοια δυνατότητα...βαλτο στο -1 ev )

 

Ναι εχει ολες τις επιλογες. Οταν θα βγάλω νεες φωτο θα το φροντίσω.

 

lumia 640 xl Αυτοματο και HDR

Το HDR απλα το αποθηκεύω,δεν επεμβαίνω επιπλέον,κάτι σαν αυτόματη ρύθμιση....

 

Αυτοματο

 

26351746825_1b2ed7fefb_c.jpgWP_20160410_12_35_40_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

HDR

26325774226_9463db2ce5_c.jpgWP_201610410_12_35_48_Rich by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@Alex, πολύ ωραία χρώματα πέτυχες, μπράβο!

 

Ευχαριστώ :)

 

Εντυπωσιακη...ποιο κινητο ειναι?

 

Note 4 :)

 

Πολύ όμορφα χρώματα πέτυχες! Για αφίσα! Αν ήταν λίγο πιο φωτεινή! Ήθελε HDR.

 

Έβγαλα και με HDR αλλά πιο πολύ μου άρεσε χωρίς. Δεν το ψαχούλεψα και πολύ εκείνη την ώρα να πω την αλήθεια... Απλά θεωρώ ότι ήταν αρκετά δύσκολες οι συνθήκες, πχ με το πραγματικό μάτι δεν έβλεπες καθόλου αφού ήταν στην απόλυτη ευθεία ο ήλιος λίγο πριν δύσει...

 

Ορίστε και με HDR:

 

26307058911_827042b44b_o.jpg#Patra #marina #sunset #clouds #HDR by Alex Z, on Flickr

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

"Λαθος ειναι οι εκτιμησεις σου.

Το 950 εχει μεγαλυτερο dynamic range απο το 1020.

Στα συγκριτικα του James Η δαιφαορα ειναι εμφανης υπερ του 950

Οι 1 και 3 ειναι απο το 1020

Και στις 2 φωτο το 1020 εκαψε τον ουρανο.Αντιθετως το 950 εβγαλε σωστα τον ουρανο χωρις υπερεκθεση ενω εχει ανοιξει τα shadows στο μπροστινο μερος.Το 1020 τα εβγαλε σκοτεινα ειδικα στην πρωτη."

 

Παοκ, οι φωτο που μνημόνευσες έχουν τραβηχτεί σε "rich" mode όπως λέει και το όνομα του αρχείου, που πάει να πει ότι είναι hdr. Εγώ μιλάω χωρίς hdr, το τόνισα κιόλας...

 

@Alex, πολύ ωραία χρώματα πέτυχες, μπράβο!

 

Σε αυτοματο ειναι ολες...γραφει rich mode γιατι το εχει βαλει στο hdr auto...δεν εχει ενεργοποιηθει ομως το HDR.

Και δευτερον, δεν θα μπορουσε να τραβηξει στο ενα με Hdr και στο αλλο με αυτοματο.

Αρα το επιχειρημα σου δε στεκει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε γατάκια.......:p

(βιαστική πρωινή και ψιλολάθος εστίαση)

 

Ρε γατάκι είναι δυνατόν να μας ανεβάζεις θολή φωτό!!? :lol:

 

Η δεύτερη πάντως δείχνει τις δυνατότητες της συσκευής μας.

 

Καλορίζικο! Το πες και το κανες! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ :)

 

 

 

Note 4 :)

 

 

 

Έβγαλα και με HDR αλλά πιο πολύ μου άρεσε χωρίς. Δεν το ψαχούλεψα και πολύ εκείνη την ώρα να πω την αλήθεια... Απλά θεωρώ ότι ήταν αρκετά δύσκολες οι συνθήκες, πχ με το πραγματικό μάτι δεν έβλεπες καθόλου αφού ήταν στην απόλυτη ευθεία ο ήλιος λίγο πριν δύσει...

 

Ορίστε και με HDR:

 

Έχεις δίκιο. Η απλή είναι καλύτερη. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Λαθος ειναι οι εκτιμησεις σου.

Το 950 εχει μεγαλυτερο dynamic range απο το 1020.

Στα συγκριτικα του James Η δαιφαορα ειναι εμφανης υπερ του 950

Οι 1 και 3 ειναι απο το 1020

Και στις 2 φωτο το 1020 εκαψε τον ουρανο.Αντιθετως το 950 εβγαλε σωστα τον ουρανο χωρις υπερεκθεση ενω εχει ανοιξει τα shadows στο μπροστινο μερος.Το 1020 τα εβγαλε σκοτεινα ειδικα στην πρωτη."

 

Παοκ, οι φωτο που μνημόνευσες έχουν τραβηχτεί σε "rich" mode όπως λέει και το όνομα του αρχείου, που πάει να πει ότι είναι hdr. Εγώ μιλάω χωρίς hdr, το τόνισα κιόλας...

 

@Alex, πολύ ωραία χρώματα πέτυχες, μπράβο!

 

Δεν είναι HDR. Απλά βάζει την ένδειξη rich αν το είχες στο αυτόματο και τυχόν σου πρότεινε HDR. Καμία δε πήρε HDR τότε. Σπάνια το πρότεινε.

 

Πλέον μπορείς και force HDR με το νέο update.

Άρα ισχύει οτι σου είπε ο Παοκ. Πίστεψέ με είναι μέρα με τη νύχτα στο συγκεκριμένο θέμα τα δύο κινητά. Το έχω ακόμα το 1020.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε γατάκια.......:p

(βιαστική πρωινή και ψιλολάθος εστίαση)

26098560170_02b62c5c71_z.jpgUntitled by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Μέσα από το αυτοκίνητο (με ανοικτό παράθυρο)

25746691564_35ccf3c095_z.jpgUntitled by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Ωωωω...και Εγενετο Φως!

Link to comment
Share on other sites

Ρε γατάκι είναι δυνατόν να μας ανεβάζεις θολή φωτό!!? :lol:

 

Η δεύτερη πάντως δείχνει τις δυνατότητες της συσκευής μας.

 

Καλορίζικο! Το πες και το κανες! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!:).

 

Είπα πως εστίασα λάθος (πιο μπροστά από τις γάτες)

Γάτα είσαι......:D

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει ολες τις επιλογες. Οταν θα βγάλω νεες φωτο θα το φροντίσω.

 

lumia 640 xl Αυτοματο και HDR

Το HDR απλα το αποθηκεύω,δεν επεμβαίνω επιπλέον,κάτι σαν αυτόματη ρύθμιση....

 

Αυτοματο

 

Η HDR είναι σαφώς καλύτερη...

Πάντως στη κάμερα του 640 XL κάτι με χαλάει.. Δε ξέρω αλλά όλες οι φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει είναι κάπως με ξεπλυμένα χρώματα να το πω, μουντά να το πω, κάτι δε μου κολλάει στις ημερήσιες πάντως... Ίσως κάποιος από τα παιδιά καταλάβει τι θέλω να πω..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ωωωω...και Εγενετο Φως!

 

Κανόνισε να μου τα γυρίσεις (ότι πάσχει στο Α, στο Β κλπ)........:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το dynamic range το έχω πει και παλαιότερα και το ξαναλέω, για μενα και από τα δείγματα που έχω δει εδώ το 1020 δεν έχει αντίπαλο, εκτός από το panasonic... Μιλάμε χωρίς hdr.

Και ένα δείγμα για να καταλάβετε τι εννοώ...

26366392165_75059b097e_c.jpgWP_20151103_14_46_21_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

Σκηνή με πολύ μεγάλες αντιθέσεις, καταφέρνει να μην κάψει τον ουρανό και ταυτόχρονα να μην υποφωτίσει τα χωράφια... Και εδώ είναι ο λόγος που δεν έδωσε η microsoft το νέο λογισμικό για το 1020 (hdr, dynamic flash). Ακόμα και τώρα δεν θα υπήρχε αντίπαλος. Το τελευταίο είναι εκτίμησή μου...

Πολύ ωραία φωτό. Και όντως το 1020 τα πήγαινε πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα. Στην διαχείριση φωτός πάντως από αυτά που έχω δει, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το 950. Αυτό είναι και το πιο δυνατό του σημείο. Εκεί που άλλα θα έβγαζαν καμμένα (π.χ. G4) ή σκοτεινά σημεία (π.χ. 808), αυτό ανταπεξέρχεται πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε. Έχει άλλα αρνητικά βέβαια, αλλά σε αυτόν τον τομέα δεν ξέρω αν το φτάνει κάποιο, τουλάχιστον στο αυτόματο...

 

Μιας και ανέφερες κάπου το Panasonic CM1, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχει το πιο ευέλικτο/προσαρμόσιμο/δυνατό χειροκίνητο που έχω δει. Έχει αξιόλογο αυτόματο πάντως, αλλά στο manual κάνεις ό,τι θέλεις.

 

Για πολύ λίγο μιας και μπόρεσα έστω και για δοκιμή να βρω για ακόμη μια φορά το 1020 (3ο 64άρι στην σειρά!) αλλά και το πολύ ενδιαφέρον S4 zoom (για πρώτη φορά μετά από καιρό αναζήτησης), μπορώ να κάνω ψιλοσυγκριτικό εάν θέλει κάποιος (κάποια παραγγελία?), μόλις ξεκλέψω λίγο χρόνο. Έχω ήδη κάποια μικρά συγκριτικά και δείγματα και ενώ για το 1020 γνωρίζω τις δυνατότητές του (ειδικά το Pureview του είναι πολύ δυνατό), με εξέπληξε ευχάριστα το outsider S4 zoom σε κάποιες περιπτώσεις. Ελπίζω μέσα στο Σ/Κ να μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφίες στο flickr και εδώ. :)

 

@Montoya, αντε με γεια το νέο Lumia! Καλορίζικο! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Και όντως το 1020 τα πήγαινε πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα. Στην διαχείριση φωτός πάντως από αυτά που έχω δει, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το 950. Αυτό είναι και το πιο δυνατό του σημείο. Εκεί που άλλα θα έβγαζαν καμμένα (π.χ. G4) ή σκοτεινά σημεία (π.χ. 808), αυτό ανταπεξέρχεται πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε. Έχει άλλα αρνητικά βέβαια, αλλά σε αυτόν τον τομέα δεν ξέρω αν το φτάνει κάποιο, τουλάχιστον στο αυτόματο...

 

Auτό ειναι καθαρά θέμα software και τι εικόνα θέλουν να βγαίνει αυτόματα απο τη μηχανή παρα θεμα σενσορα και δυνατοτήτων αυτού.

950 , g4 , σ6 και αλλα συγχρονα δεν πολυ διαφερουν.

Το δε 950 απο οσα εχετε ανεβάσει μονίμως υποεκθέτει ένα στοπ και ανεβάζει shadows midtones .

Προφανως δεν γίνεται αυτόματα στο οποιοδήποτε κινητό αλλα ειναι καλη τεχνική γενικότερα και χρησιμοποείται κατα κόρον εδώ και πάρα πολύ καιρο απο οποιονδήποτε χησιμοποιεί dslr και raw. Αν εχετε καποιον με καποια συγχρονη nikon δεν ειναι απίθανο να παίρνει 3-4 στοπ πιο κάτω σε έκθεση σε ανατολή/δύση προκειμένου να μην έχει καμμένα πουθενά. (oχι οτι το active dynamic lighting κανει κατι διαφορετικο αλλα καλυτερα να εχεις τον έλεγχο στα χερια σου. Χωρια οτι απο το on-off πηγαμε σε διάφορες επιλογές -default low medium high κλπ για όποιον δεν θελει να μπλέκει με raw)

 

Aν μπορεί καποις κατοχος 950 ας βγάλει διάφορες εκδοχές hdr απο την λήψη του.

Επειδή δεν ξέρω πως δουλεύει στην πράξη, αν δεν σε αφήνει να βγάλεις διάφορες εκδόσεις hdr απο την ιδια λήψη -που θα το προτιμούσα- , ας κάνει 3-4 λήψεις το ίδιο κάδρο και ας επιλέξει διαφορετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

@Montoya, αντε με γεια το νέο Lumia! Καλορίζικο! :)

 

Σε ευχαριστώ mivas. Και στα δικά σου....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Auτό ειναι καθαρά θέμα software και τι εικόνα θέλουν να βγαίνει αυτόματα απο τη μηχανή παρα θεμα σενσορα και δυνατοτήτων αυτού.

950 , g4 , σ6 και αλλα συγχρονα δεν πολυ διαφερουν.

Το δε 950 απο οσα εχετε ανεβάσει μονίμως υποεκθέτει ένα στοπ και ανεβάζει shadows midtones .

Προφανως δεν γίνεται αυτόματα στο οποιοδήποτε κινητό αλλα ειναι καλη τεχνική γενικότερα και χρησιμοποείται κατα κόρον εδώ και πάρα πολύ καιρο απο οποιονδήποτε χησιμοποιεί dslr και raw. Αν εχετε καποιον με καποια συγχρονη nikon δεν ειναι απίθανο να παίρνει 3-4 στοπ πιο κάτω σε έκθεση σε ανατολή/δύση προκειμένου να μην έχει καμμένα πουθενά. (oχι οτι το active dynamic lighting κανει κατι διαφορετικο αλλα καλυτερα να εχεις τον έλεγχο στα χερια σου. Χωρια οτι απο το on-off πηγαμε σε διάφορες επιλογές -default low medium high κλπ για όποιον δεν θελει να μπλέκει με raw)

 

Aν μπορεί καποις κατοχος 950 ας βγάλει διάφορες εκδοχές hdr απο την λήψη του.

Επειδή δεν ξέρω πως δουλεύει στην πράξη, αν δεν σε αφήνει να βγάλεις διάφορες εκδόσεις hdr απο την ιδια λήψη -που θα το προτιμούσα- , ας κάνει 3-4 λήψεις το ίδιο κάδρο και ας επιλέξει διαφορετικό αποτέλεσμα.

Αν θεωρήσουμε ότι είναι καθαρά θέμα αισθητήρα, τότε θα έπρεπε οι 5 μεγάλοι να είναι σαφώς ανώτεροι από όλα τα σύγχρονα (Panasonic CM1, Nokia 808, Lumia 1020, N8 & S4 zoom), όμως το software παίζει επίσης σημαντικό ρόλο από όσα έχουμε δει. Στο RAW, το 950 μου αρέσει σαφώς πιο πολύ από το jpg, σε δείγματα που έχω δει και τείνει στο 808 (όπως και το CM1)

 

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/blog-post.html

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-common-problems.html

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-vs-nokia-808-post-processing.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ mivas. Και στα δικά σου....:)

χεχε, να σαι καλά. :) Η αλήθεια είναι ότι έστω και για δοκιμή θα ήθελα να το πάρω σε κάποια φάση. Για την ώρα για απλή δοκιμή τουλάχιστον, παραμένει ψηλά, οπότε ίσως κατά το καλοκαίρι. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή αλλά λίγο σκοτεινή. Θα την ήθελα με hdr ή με λίγο πιο αργό κλείστρο. Ήθελε 1/2000 περίπου

 

Yποθετω σε εντυπωσίασαν τα συννεφα.

Κατέβασε μία την μεγάλη έκδοση και δές πως φαίνονται στο 100%.

Aν εισαι παρατηρητικος θα το δεις και σε μεγεθυνση απο flickr. Κάτι "κακο" εχει . Δεν ξερω αν ειναι θεμα συμπιεσης ή κατι αλλο, αλλα απο meizu εχω δει καλυτερα αποτελεσματα ακόμα και απο τα μικρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θεωρήσουμε ότι είναι καθαρά θέμα αισθητήρα, τότε θα έπρεπε οι 5 μεγάλοι να είναι σαφώς ανώτεροι από όλα τα σύγχρονα (Panasonic CM1, Nokia 808, Lumia 1020, N8 & S4 zoom)

 

Εδω σε εχασα, δε καταλαβα τι εννοεις. 5 μεγαλοι ειναι αυτοι σε παρενθεση?

Δεν ειναι μονο το μεγεθος, αν το κρινεις βαση αυτου μονο.

 

 

 

όμως το software παίζει επίσης σημαντικό ρόλο από όσα έχουμε δει. Στο RAW, το 950 μου αρέσει σαφώς πιο πολύ από το jpg, σε δείγματα που έχω δει και τείνει στο 808 (όπως και το CM1)

 

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/blog-post.html

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-common-problems.html

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-vs-nokia-808-post-processing.html

 

To εχω ξαναπει δεν υπαρχει raw καλυτερο χειροτερο. Οτι και αν βλεπεις σε οποιοδηποτε raw ειναι ειτε οι default ρυθμισεις ειτε οι επιλεγμενες απο το χρηστη καθαρα και μονο για το οπτικο αποτελεσμα. Ως σημειο εκκινησης δες το δηλαδη. Πληρως παραμετροποιησιμες ..και δεν διαφωνω οτι το 808 και 1020 ειναι απλα μια γλυκια αναμνηση σε οσους τα ειχαν καποτε. Στεκουν καλα ακομα και σημερα αλλα οχι με 950/γ4/σ6/σ7 ..και δεδομενο οτι το οποιοδηποτε συγρχονο προσφερει raw ειναι σιγουρα προτιμοτερο το συγχρονο.

Δεν βαζω μεσα το n9 μιας και δεν εχω δει αρκετα δειγματα ουτε για το s4 zoom ..αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι παραπανω και αυτα.

Το δε cm1 ειναι οντως αξιολογο ..αλλα θελουν και αξιολογο χειριστη. Κατι σαν dslr δλδ..ή στο ισοδυναμο κατι σαν την rx100 ..(οχι τα τελευταια μοντελα μιας και αυτα διαφερουν και ειναι οντως καλυτερα απο τα πρωτα.)

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/733f8ef1455368d2300dec26f635cfdf.jpg

 

Με το καινούριο μου Xiaomi redmi note 3 pro η φωτογραφία είναι στο Auto με hdr (πρώην κάτοχος Lumia 1020)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούριο μου Xiaomi redmi note 3 pro η φωτογραφία είναι στο Auto με hdr (πρώην κάτοχος Lumia 1020)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Θεωρώ πως δεν χρειαζόταν hdr η φωτογραφία.. δεν έχει κόντρα ηλιο ούτε έντονα μέρη με σκιές για να φωτίσει. Συμπαθητικό αποτέλεσμα.

Έχει φουλ manual η κάμερα του;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν χρειαζόταν hdr η φωτογραφία.. δεν έχει κόντρα ηλιο ούτε έντονα μέρη με σκιές για να φωτίσει. Συμπαθητικό αποτέλεσμα.

Έχει φουλ manual η κάμερα του;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/c8b1248d636f4cd2cbe9a234d9a5bf2b.jpg

Αυτή είναι χωρίς hdr. Με την stock camera μπορείς να ρυθμίσεις το iso και το White balance

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xostel77

Άν μπορείς την άλλη φορά που θα βγάλεις μια εικόνα στο αυτόματο , δοκίμασε να πάρεις και άλλη μια το ίδιο κάδρο κατεβαζοντας το EV κατα 1.

(πιστεύω θα έχει τέτοια δυνατότητα...βαλτο στο -1 ev )

 

Ετοιμες...

 

Lumia 640 xl.

 

Δοκιμές απο EV 0 μεχρι EV -3

Έχει 10 επιλογες από το 0 μεχρι το -3 και 10 απο το 0 μεχρι το +3

 

26295357492_aba497fcd3.jpg26387685035_18ddbeff97.jpgWP_20160412_10_38_03_Pro by Nikos Manousakis, on FlickrWP_20160412_10_37_57_Pro by

Nikos Manousakis, on Flickr

25782846074_5d5fe1b104.jpg26387671135_4a186e3e48.jpgWP_20160412_10_38_13_Pro by Nikos Manousakis, on FlickrWP_20160412_10_38_08_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/733f8ef1455368d2300dec26f635cfdf.jpg

 

Με το καινούριο μου Xiaomi redmi note 3 pro η φωτογραφία είναι στο Auto με hdr (πρώην κάτοχος Lumia 1020)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Μου φαίνεται, του λείπει η οξύτητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...