Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ιστορία με το Α5 2016 με ηθικό δίδαγμα:

 

Μετά από πολύ μεγάλη έρευνα για κινητό με τις παρακάτω προτεραιότητες: 1) κάμερα, 2) απροβλημάτιστη λειτουργία, 3) οθόνη, 4) ποιότητα κατασκευής 5) μπαταρία, το πολύ μέχρι 300€, όπως είναι φυσικό κατέληξα στο νέο Α5 2016.

 

Κάνω λοιπόν την παραγγελία μου σε γνωστό Σκρουτζομάγαζο και σε 1 ημέρα το έχω στα χέρια μου (Θεσσαλονίκη). Όλος χαρά πάω να το κοντράρω σε φωτογραφία με το G2 που έχω εδώ και έναμιση χρόνο και βλέπω το εξής: ενώ σε χρωματική απόδοση, dynamic range, φωτεινότητα το Α5 είναι σαφώς καλύτερο, χάνει σε ευκρίνεια. Ειδικά στο αριστερό 25% της φωτογραφίας τα πράγματα γίνονται θολά όσο πλησιάζουμε στο αριστερό άκρο. Σε φωτο της πόλης από ψηλά, τα κτίρια στο αριστερό 25% κυριολεκτικά δεν ξεχωρίζουν. Δε λέω, σε όλα τα κινητά όσο πλησιάζουμε προς τα άκρα χάνουμε σε ευκρίνεια, αλλά στο συγκεκριμένο ένα παραπάνω.

 

Έχοντας δει πάμπολες φωτογραφίες του Α5 σε reviews και συγκριτικά, ξέρω ότι δεν έχει την κάμερα του S6 αλλά δεν υπολείπεται και τραγικά. Απογοητευμένος σκέφτομαι "έπεσα σε πατάτα". Αν δε με ενδιέφερε τόσο η φωτογραφία δεν θα ασχολούμουν και θα έμενα με αυτήν.

 

Αποφάσισα όμως να το κάνω θέμα. Ρωτάω πρώτα το κατάστημα που το αγόρασα και παίρνω την απάντηση πως, αν δεν είναι η ιδέα μου και αν ξέρω τι μου γίνεται, να το στείλω σε αυτούς, να το στείλουν στη Samsung (Αρβάτο προφανώς, βλέπε 'υγρασία' ) και αν όντως διαπιστωθεί πρόβλημα τότε θα μου το αντικαταστήσουν. Αν όχι, τότε θα χρεωθώ και αποστολή και παραλαβή. Εντάξειιιι...

 

Πάω λοιπόν σε 2 καταστήματα που το έχουν demo και κάνω σύγκριση. Ίδιες φωτογραφίες με το δικό μου και το demo, με δύο διαφορετικά demo A5 2016 σε δυο διαφορετικά καταστήματα. Και τα δύο δείχνουν το ίδιο πράγμα: το δικό μου βγάζει θολές φωτογραφίες στο αριστερό άκρο και έχει γενικότερα ελαφρά μειωμένη αντίθεση.

 

Ρίχνω με bluetooth τις συγκριτικές φωτο απο τα demo στο δικό μου και μπαίνω στο site της Samsung. Μιλάω σε chat με τεχνικό, του δείχνω τις φωτο και μου λέει 'ανεπαίσθητη διαφορά'. Μου δίνει τα εξουσιοδοτημένα service στη Θεσσαλονίκη και το πηγαίνω αμέσως. Το αφήνω για έλεγχο και προσεύχομαι ο τεχνικός που θα το δει να σκαμπάζει από φωτογραφία ώστε να αντιληφθεί το πρόβλημα.

 

Ευτυχώς ο άνθρωπος διαπίστωσε όχι μόνο τη θολούρα αριστερά αλλά γενικότερη θολούρα που έριχνε και την αντίθεση και τώρα περιμένουμε νέο camera module για αντικατάσταση. Πραγματικά χαίρομαι που έχουμε τέτοιο service στη Θεσσαλονίκη.

 

Το ηθικό δίδαγμα: έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις παραπόνων για θολές ή κάτω του μετρίου φωτογραφίες στο A5 2016, ενώ άλλοι λένε ότι βγάζει εξαιρετικές. Ίσως είναι ένδειξη κάποιου συχνού προβλήματος στο μοντέλο. Μην το αφήνετε! Εφόσον είναι σε εγγύηση πάτε το στο service (με συγκεκριμένα στοιχεία) και ζητήστε έλεγχο και επισκευή.

 

Ανέβασε και καμια φωτο να δουμε και εμεις την διαφορα λιγο ρε φιλε αν σου ειναι ευκολο..

Edited by TsoYk
Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιο ειναι αυτο το (Ad away) για τις διαφιμησεις που εβαλες και δεν μπορω να το βρω ? Που το βρηκες ? Και πως ακριβως λεγεται, για να το περασω και εγω ?
Link to comment
Share on other sites

Πιο ειναι αυτο το (Ad away) για τις διαφιμησεις που εβαλες και δεν μπορω να το βρω ? Που το βρηκες ? Και πως ακριβως λεγεται, για να το περασω και εγω ?

 

Εδω είσαι . http://free-software-for-android.github.io/AdAway/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω κάτι πολύ περίεργο μήπως κάποιος ξέρει περισσότερα:

Πήρα προχτές το κινητό (το απλό, όχι το δίκαρτο) και κάνοντας ένα βασικό έλεγχο και πριν προλάβει να γίνει κάποια αυτόματη αναβάθμιση (είχα σετάρει wifi στην αρχή) κοιτάω στις πληροφορίες και βλέπω με έκπληξη να λέει Galaxy A5 (2016) Duos!

Περνάω ένα google account και μου ρχεται email "New sign-in from Samsung Galaxy A5 2016 Duos". Κάποια στιγμή κάνει μια αναβάθμιση και το Duos εξαφανίζεται από παντού. Η έκδοση σταθερά ήταν EUR με περιοχή SEGR/GR.

Είναι δυνατόν μια συσκευή να είναι δίκαρτη και απλώς με αναβάθμιση να απενεργοποιείται η δυνατότητα;

Πηρα κι εγώ το μονοκαρτο από σκρουτζομαγαζο και στο Phone info μου έλεγε ότι ήταν το duos αλλά δεν έδωσα σημασία. Στα duos όμως μήπως η δεύτερη sim μπαίνει στη θέση της κάρτας microsd?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι.... πάτησε εκεί που λέει f-Droid και στην συνέχεια download apk 5.4 MB

ή εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190753

Αν είσαι root καν το install open και πάτησε με ανοιχτό WiFi την πρώτη επιλογή (κατέβασμα αρχείων και εφαρμογή αποκλησμού διαφημίσεων) θα ζητήσει επανεκκίνηση και από εκεί και στο εξής τέλος οι διαφημίσεις!!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Ok και με TWRP recovery για όποιον ενδιαφέρεται οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/samsung-a-series/development/recovery-samsung-sm-a510f-fd-exynos7580-t3314399

Εκτελούμε πιστά αυτές τις οδηγίες και όλα Οκ

Flash with ODIN 3.10.7 in the AP slot.

Options: "Uncheck Auto reboot".

Load the respective file below into the AP slot and hit start.

After flashing immediately reboot to recovery by holding POWER + HOME + VOL DOWN.

As soon as the screen goes blank change to VOL UP whilst still holding POWER + HOME.

You should now see TWRP recovery.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγώ το μονοκαρτο από σκρουτζομαγαζο και στο Phone info μου έλεγε ότι ήταν το duos αλλά δεν έδωσα σημασία. Στα duos όμως μήπως η δεύτερη sim μπαίνει στη θέση της κάρτας microsd?

 

Τελικά πήρα το τηλ από άλλο κατάστημα, μου βγήκε πολωνικό αλλά κάνοντας τον ίδιο έλεγχο δε βρήκα πουθενά το DUOS και φυσικά οι υποδοχές ήταν μια για sim και μια για sd card. Μπορεί να ήταν απλώς θέμα ROM να χουν ξερω γω μόνο μια version που πιάνει και τα duos εκεί στις χώρες από όπου τα φέρνουν εδώ και σου λέει αν έχεις μονόκαρτο οκ τσιμπάς μια αναβάθμιση και ισιώνεις. Το άλλο σενάριο που σκέφτηκα θα ήταν πολύ τραβηγμένο.

 

Κατά τα άλλα η αλλαγή από 4G σε 3G είχε δραματική επίπτωση στη μπαταρία. Τη 1η μέρα με 4G η συμπεριφορά ήταν αστεία, τώρα από χτες με 3G είμαι μετά από 1μιση μέρα κοντά στο 50% με 1-2 τηλεφωνα, 2 ωρες skype, καμια ώρα παιχνίδι, browsing, social media, emails κλπ γενικά μέτρια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω κάποιο έξτρα πεδίο λεπτομερειών στις επαφές; Θέλω να προσθέτω και σημειώσεις στην κάθε επαφή και ενώ το παλιό Α5 το έχει, το νέο, δεν το έχει και μου χρειάζεται...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω κάποιο έξτρα πεδίο λεπτομερειών στις επαφές; Θέλω να προσθέτω και σημειώσεις στην κάθε επαφή και ενώ το παλιό Α5 το έχει, το νέο, δεν το έχει και μου χρειάζεται...

 

Εντάξει, οκ το ψαξα και κατάλαβα. Υπάρχει το πεδίο σημειώσεις, απλά δε μπορείς να βάλεις πολλές διαφορετικές σημειώσεις, παρά να συμπληρώσεις την ήδη υπάρχουσα..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγώ το μονοκαρτο από σκρουτζομαγαζο και στο Phone info μου έλεγε ότι ήταν το duos αλλά δεν έδωσα σημασία. Στα duos όμως μήπως η δεύτερη sim μπαίνει στη θέση της κάρτας microsd?

Το A5 SM-A510FD είναι dual sim αναγράφεται ως DUAL στην πλάτη του τηλεφώνου και στην υποδοχή που μπαίνουν οι κάρτες αναγράφεται στην πρώτη υποδοχή sim1 και στην δεύτερη sim2\microsd όποιος έχει αυτό στην κατοχή του είναι Dual sim αλλιώς το Phone Info λέει μπούρδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά. Έβαλα tempered glass στο A5 της γυναίκας μου, στο stoucky Κορυδαλλός.... Έχω βάλει άπειρα tempered glass εκεί πέρα σε διάφορα τηλέφωνα. Πότε και σε κανένα δεν είχα θέμα. Στο A5 μου κάνει στις γωνίες φουσκαλα μεγάλη λόγω της κυρτωτητας φαντάζομαι. Αλλά και κάτι γραμμές στην οθόνη. Έχει άλλος πρόβλημα με το tempered glass του; αν όχι και έχει κάτσει τέλεια, πείτε μου από που
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε και καμια φωτο να δουμε και εμεις την διαφορα λιγο ρε φιλε αν σου ειναι ευκολο..

 

https://drive.google.com/open?id=0B7KEg17CM4ZDU3h4Q2FGR25ONkE

 

Στον βασικό κατάλογο έχω 2 φωτογραφίες που δείχνουν την θολούρα αριστερά, και στους καταλόγους set1 & set2 είναι οι συγκριτικές της δικής μου με τις 2 demo συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/open?id=0B7KEg17CM4ZDU3h4Q2FGR25ONkE

 

Στον βασικό κατάλογο έχω 2 φωτογραφίες που δείχνουν την θολούρα αριστερά, και στους καταλόγους set1 & set2 είναι οι συγκριτικές της δικής μου με τις 2 demo συσκευές.

 

οντως, αν εισαι λιγο προσεκτικος θα το δεις, και ειδικα σε αυτη με τα γραμματα κανει μπαμ.

Γενικα ρε παιδια, αξιζει τελικα το κινητο? βλεπω απο πολλους να λετε για drains Κτλ..

Θελω να το παρω στον πατερα μου, με το σκεπτικο οτι θα εχει καλη αυτονομια, καλη καμερα, και δειχνει premium, ομως επειδη δεν θα το εχω εγω να το στηνω και να το μονταρω οπως πρεπει, δε θελω να το αφηνει τη νυχτα ανοιχτο και το πρωι να το βρισκει αδειο και να ψαχνεται..Ειναι απο τους ανθρωπους που παιζει να μην εχουν κλεισει ποτε τη συσκευη τους. Δεν κανει καταχρηση, μιλαει πολυ μονο, αλλα αν ειναι να εχει τετοια θεματα που οκ, εγω θα ασχοληθω να το φτιαξω ή να βγαλω ακρη, εκεινος ομως θα το σπασει απο νευρα, μηπως ειναι ρισκο? Δε θελω να παω σε s7 που εχω εναλλακτικη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παντού για αδύναμο Soc του κινητού αλλά και σημαντική έλλειψη notification led. Σχετικά με το πρώτο μιας και το σκέφτομαι για κοπέλα, παρουσιάζει το κινητό γενικά lag ή να αργεί να φορτώσει τις εφαρμογές λόγω αργού soc? Επειδή η μετάβαση θα γίνει από iphone ίσως να ενοχλεί η καθυστέρηση. Μπαταρία, κάμερα διαβάζω πολύ καλά σχόλια. Υπάρχει κάποιο άλλο αρνητικό που έχει εντοπίσει κάποιος? Έχει always on αντί για Led για τις ειδοποιήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl

Γενικα ρε παιδια, αξιζει τελικα το κινητο? βλεπω απο πολλους να λετε για drains Κτλ..

Θελω να το παρω στον πατερα μου, με το σκεπτικο οτι θα εχει καλη αυτονομια, καλη καμερα, και δειχνει premium, ομως επειδη δεν θα το εχω εγω να το στηνω και να το μονταρω οπως πρεπει, δε θελω να το αφηνει τη νυχτα ανοιχτο και το πρωι να το βρισκει αδειο και να ψαχνεται..Ειναι απο τους ανθρωπους που παιζει να μην εχουν κλεισει ποτε τη συσκευη τους. Δεν κανει καταχρηση, μιλαει πολυ μονο, αλλα αν ειναι να εχει τετοια θεματα που οκ, εγω θα ασχοληθω να το φτιαξω ή να βγαλω ακρη, εκεινος ομως θα το σπασει απο νευρα, μηπως ειναι ρισκο? Δε θελω να παω σε s7 που εχω εναλλακτικη

 

Να το πάρεις με κλειστά μάτια!!!!!

Δεν υπάρχει αντίπαλος στην κατηγορία του και στα χρήματα που έχει τώρα...

Η κάμερά του είναι απλά τέλεια, η οθόνη του όλα τα λεφτά καλύτερη σε χρώματα - φωτεινότητα και από s6, τα έβαλα δίπλα-δίπλα.

Για την μπαταρία που ρωτάς δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν μου χάνει πάνω από 1% όλο το βράδυ και μου κρατά 2 μέρες με πολύ χρήση.

Τώρα αν είσαι τόσο άτυχος σαν κάποιον φίλο που διάβασα σε προηγούμενο ποστ στο φόρουμ τι να σου πω...

Εγώ έως τώρα είμαι χίλια % ικανοποιημένος.

Όντως μόνη εναλλακτική αυτή την στιγμή είναι το s7, μόνο για αυτό θα το άλλαζα!!!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Lag δεν εχει. 2 μηνες το εχω χωρις προβλημα. Εδω και λιγες μερες χανει μπαταρια σε flight mode και γενικως σε standby. Ειναι θεμα μαλλον της γρηγορης φορτισης. Θα δοκιμασω με ποιο αργο φορτιστη. Οταν ερθει και η 6.0 θα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση της γρηγορης φορτισης.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μην παρει την 6.0?

 

Αν ερθει η 6.0 ομως οπως σε ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ και ειναι ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ μετα τι ? θα τρεχετε να γυρνατε στην 5.1 ?

 

Το κινητο τρεχει τελεια, απολαυστε το απλα!

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl

 

 

Να το πάρεις με κλειστά μάτια!!!!!

Δεν υπάρχει αντίπαλος στην κατηγορία του και στα χρήματα που έχει τώρα...

Η κάμερά του είναι απλά τέλεια, η οθόνη του όλα τα λεφτά καλύτερη σε χρώματα - φωτεινότητα και από s6, τα έβαλα δίπλα-δίπλα.

Για την μπαταρία που ρωτάς δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν μου χάνει πάνω από 1% όλο το βράδυ και μου κρατά 2 μέρες με πολύ χρήση.

Τώρα αν είσαι τόσο άτυχος σαν κάποιον φίλο που διάβασα σε προηγούμενο ποστ στο φόρουμ τι να σου πω...

Εγώ έως τώρα είμαι χίλια % ικανοποιημένος.

Όντως μόνη εναλλακτική αυτή την στιγμή είναι το s7, μόνο για αυτό θα το άλλαζα!!!!!

 

Lag δεν εχει. 2 μηνες το εχω χωρις προβλημα. Εδω και λιγες μερες χανει μπαταρια σε flight mode και γενικως σε standby. Ειναι θεμα μαλλον της γρηγορης φορτισης. Θα δοκιμασω με ποιο αργο φορτιστη. Οταν ερθει και η 6.0 θα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση της γρηγορης φορτισης.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μακαρι να εινια ετσι, γιατι στα ιδια λεφτα σκεφτομουν Ζ5c αλλα εμφανισιακα ειναι τραγικο. Το s7 εχει τα διπλα λεφτα, οποτε μοιαζει ιδανικη επιλογη αρκει να μην ειναι προβληματικο. Το οτι φοραει ανδροιδ 5 με ξενερωνει γιατι ειναι κακη εκδοση γενικα, και θα πρεπει να του κανω την αναβαθμιση οταν βγει η 6 που σημαινει ξανα στησιμο απο την αρχη. Καταληγω στο να περιμενω κανα 2 μηνες ακομα μπας και παρει την 6 να το παρω και να την ριξω πανω κατευθειαν καθως η 5 δε μου αρεσε σε καμια συσκευη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους οσους εχουν το Α5. Ξερει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα να μπορω να κλεινω ή εστω να ανοιγω την οθονη του κινητου, (χτυπωντας το 2 φορες με το δακτυλο) οπως υπαρχει σε αλλα κινητα?
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις το διπλο ταπ; Μια φορα το δαχτυλικο και ανοιγει...

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πατησα ετσι απο περιεργια ενημερωση λογισμικου και μου εβγαλε μια μικρη.. Ειναι παλια; Την εχετε κανει ηδη εσεις που ειστε κατοχοι; Edited by Paolistas
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση ασφαλειας θα ειναι. Εχουν βγαλει αρκετες.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ σεις. Υπάρχει και με exynos και με snap dragonτο κινητό? Εννοώ στο skroutz και Ευρώπη όχι από κινες κτλ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...