Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...κακό αυτό. Ας είχαμε έστω τα security updates ρε γμτ. Σκέψου πως για το Galaxy SII ένας τύπος έχει μαγειρέψει την Lineage11 και βάζει τα επίσημα secutiry updates της Lineage στη ROM του και έχουμε κινητό 7ετίας με Android 4.4.4 και security updates του Οκτωβρίου 2017 :)

Μια ακόμη ερωτησούλα για την AOSP: έχει ραδιόφωνο; επίσης, στην κάμερα μπορείς να βάλεις το fingerprint να λειτουργεί ως button για να τραβάς φωτό;

 

Σωστο αυτό με τα security updates αλλά έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πλέον και απλά προσέχω.

Εντωμεταξύ είπε ο developer ότι θα σταματήσει να δίνει άλλο update όσον αφορά το nougat μιας και η 7.1.2 είναι η τελευτάια που έδωσε η google :) ίσως να μας δώσει security updates για λίγο καιρό ακόμα. προς το παρόν έχει δώσει μέχρι 5-10-17. μια χαρα δηλαδή.

Ραδιόφωνο κανονικά και με rds.

Αυτό με την φωτο και το fingerprint δεν το κάνει ίσως να το κάνει με άλλον kernel ή με κάποιο app.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση έχω φλασαρει την nitrogen android 8 oreo... Αλλά το σήμα κινητής και WiFi δεν είναι το ίδιο καλό όπως στο miui... Δηλαδή στο δίκτυο WiFi του σπιτιού μου με miui είχα 2 στα 4 ή 3 στα τέσσερα και με την nitrogen έχω ένα κουτάκι κάτω... Επίσης δεν πιάνω 4g πάντα ενώ με miui επιανα πάντα... Δεν έχω βάλει το firmware; λέτε να φταίει αυτό; έχει παρατηρήσει κάνεις διαφορά με firmware και χωρίς... Το έβαλα τώρα πάνω από την ρομ.. Διαφορά δεν είδα αλλά διαβάζω πως πρέπει να το βάλεις πριν... Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

...κακό αυτό. Ας είχαμε έστω τα security updates ρε γμτ. Σκέψου πως για το Galaxy SII ένας τύπος έχει μαγειρέψει την Lineage11 και βάζει τα επίσημα secutiry updates της Lineage στη ROM του και έχουμε κινητό 7ετίας με Android 4.4.4 και security updates του Οκτωβρίου 2017 :)

Μια ακόμη ερωτησούλα για την AOSP: έχει ραδιόφωνο; επίσης, στην κάμερα μπορείς να βάλεις το fingerprint να λειτουργεί ως button για να τραβάς φωτό;

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-lineageos-13-0-t3533744

 

Αν δεν σε πειράζει που είναι Marshmallow. Ο gizmo είναι με τα bulletin στο χέρι και τα security updates είναι ακαριαία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-lineageos-13-0-t3533744

Αν δεν σε πειράζει που είναι Marshmallow. Ο gizmo είναι με τα bulletin στο χέρι και τα security updates είναι ακαριαία. :lol:

Σωστο αυτό με τα security updates αλλά έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πλέον και απλά προσέχω.

Εντωμεταξύ είπε ο developer ότι θα σταματήσει να δίνει άλλο update όσον αφορά το nougat μιας και η 7.1.2 είναι η τελευτάια που έδωσε η google :) ίσως να μας δώσει security updates για λίγο καιρό ακόμα. προς το παρόν έχει δώσει μέχρι 5-10-17. μια χαρα δηλαδή.

Ραδιόφωνο κανονικά και με rds.

Αυτό με την φωτο και το fingerprint δεν το κάνει ίσως να το κάνει με άλλον kernel ή με κάποιο app.

Ευχαριστώ και τους 2 σας! Σε MM δε θέλω να γυρίσω μιας που συνήθησα την Nougat, αλλά από την άλλη για 2 μηνών security δε θα κάνω την αλλαγή σε AOSP. Ας μείνω με την Nitrogen και αν ποτέ φτιάξουν τα 2-3 bugs που έχει η Oreo, τότε θα το σκεφτώ πιο σοβαρά. Βασικά δύο νομίζω είναι τα πιο ενοχλητικά από τα τωρινά bugs, αυτό με το hidden WiFi που είναι ζαριά αν θα συνδεθεί και το sim detection after boot που είναι επίσης στην τύχη. Το λέω μιας που χρησιμοποιώ και κρυφά δίκτυα, αλλά και 2 sims.

Γνωρίζουμε αν η MIUI 9 που θα πάρει το δικό μας θα βασίζεται στο Nougat? ή μένουμε και επίσημα σε MM?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 σας! Σε MM δε θέλω να γυρίσω μιας που συνήθησα την Nougat, αλλά από την άλλη για 2 μηνών security δε θα κάνω την αλλαγή σε AOSP. Ας μείνω με την Nitrogen και αν ποτέ φτιάξουν τα 2-3 bugs που έχει η Oreo, τότε θα το σκεφτώ πιο σοβαρά. Βασικά δύο νομίζω είναι τα πιο ενοχλητικά από τα τωρινά bugs, αυτό με το hidden WiFi που είναι ζαριά αν θα συνδεθεί και το sim detection after boot που είναι επίσης στην τύχη. Το λέω μιας που χρησιμοποιώ και κρυφά δίκτυα, αλλά και 2 sims.

Γνωρίζουμε αν η MIUI 9 που θα πάρει το δικό μας θα βασίζεται στο Nougat? ή μένουμε και επίσημα σε MM?

 

Επίσημη ανακοίνωση για το αν και πότε θα πάρουμε nougat δεν έχει δώσει η xiaomi άρα μάλλον δεν θα πάρουμε ποτέ, παρόλο που έχουν ήδη κάνει port miui9 με nougat στην συσκευή μας και κυκλοφορούν και τόοοοοοσες custom rom με άψογες nougat, η μαμα xiaomi μας έγραψε κανονικότατα.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πηρε τα τελευταία update και αυτά με το krack για το vulnerability στο wifi και τώρα αν δεν κάνω λάθος δεν θα ξαναπάρει update και λογικό μιας και όλοι έχουν στραφεί σε oreo development
Όσο διάβασα σχετικά άρθρα, το AOSP από τον Δεκέμβριο θα πάρει το patch για το krack. Τώρα ή LineageOS ή άλλη εταιρία ΟΕΜ πχ OnePlus αυτές έχουν ευθύνη για τις δικές τις ROM.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Όσο διάβασα σχετικά άρθρα, το AOSP από τον Δεκέμβριο θα πάρει το patch για το krack. Τώρα ή LineageOS ή άλλη εταιρία ΟΕΜ πχ OnePlus αυτές έχουν ευθύνη για τις δικές τις ROM.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά αυτά λέει ο OP του thread:

 

New update of AospExtended 4.6 for Kenzo! Final Nougat Update!

[28.10.17]

 

Escrima X17:

-Update to latest security patches in kernel

-Update KRACK patch

-Fix many memory leaks in all departments

-Fix compilation error and warnings

-Silence few logspams

-Fix few weird logcats

-Update Workquene patch

-Add state notifier driver

-Update PM/devfreq patches

-Enable WLAN Offload packets

-Enable IPV6

-Enable advanced netfilter

-Enable TTL

-Enable MSM_BT_Power

-Improve BT performance

-Fix few CLK sfuff

-Remove fingerprintD quick resume from OnePlus

-Fix batter percentage issues complete

-Increase Notification LED brightness

-Slimbus Overclocking

-Fix some headset detection

-Fix amd improve ASoc patches

-Slimbus driver improvements

-Update and improve ALSA USB audio

 

Device:

-Disable Dynamic Range Control

-Enable Arch power by default

-Enable State notifier by default

-Update overlays for camera app

-Enable Fast BSS transition config

 

SnapdragonCamera:

-Merge latest translations update

 

This build can be dirty flashed. This will be the final update for Nougat.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ένα Redmi Note 3 pro το οποίο τις τελευταίες βδομάδες έχει αρχίσει κ με δυσκολεύει... κολλάει και δυσλειτουργεί στις κλήσεις ή στο σερφάρισμα.Το έχω εδώ κ ενάμιση χρόνο χωρίς να έχω πειράξει τίποτα.Η εικόνα από κάτω δείχνει την έκδοση που έχω.

Επειδή εγώ δεν το κατέχω σχεδόν καθόλου, υπάρχει ''εύκολη'' λύση για να βελτιώσω κάτι;Και αν όχι,υπάρχει κατάστημα ή κάποιος άλλος τρόπος που να ξέρω ότι θα κάνουν σωστά την όποια αναβάθμιση με λογικό κόστος;

LcwynJU.png

Link to comment
Share on other sites

 

Απο που κατεβασες την ρομ;γιατι μεσα απο το λινκ βγαζει μηνυμα android file host error

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβασες την ρομ;γιατι μεσα απο το λινκ βγαζει μηνυμα android file host error

 

https://downloads.aospextended.com/

μπες εδω και βρες το redmi note 3 αν έχεις kenzo ή kate

 

το firmware και το gapps τα κατεβάζεις απο το πρωτο link

επίσης θέλει ξεκλείδωτο officially Bootloader

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

https://downloads.aospextended.com/

μπες εδω και βρες το redmi note 3 αν έχεις kenzo ή kate

 

το firmware και το gapps τα κατεβάζεις απο το πρωτο link

επίσης θέλει ξεκλείδωτο officially Bootloader

 

Εκει πηγαινω αλλα οποια εκδοση και να πατησω ειτε απο υπολογιστη ειτε απο κινητο μου βγαζει το παραπανω μηνυμα που σου ειπα

Link to comment
Share on other sites

Εκει πηγαινω αλλα οποια εκδοση και να πατησω ειτε απο υπολογιστη ειτε απο κινητο μου βγαζει το παραπανω μηνυμα που σου ειπα

 

Ορίστε μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ

https://drive.google.com/file/d/1aJzJdS-_9xpZA794Oedh7QCueaer9GiQ/view

 

την έδωσε προσωρινά ένα μέλος στο xda https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74604141&postcount=4768

 

και την κατέβασα και εγώ.

Την έχω ως εναλλακτική και εγώ, μόλις την έβαλα στην εσωτερική του κινητού. Προς το παρόν είμαι με Nitrogen OS 8.0 που την έβαλα χθες να δω πως θα πάει αλλιώς γυρίζω σε nougat.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεκλειδώσω bootloader αλλά δεν έχω το καλώδιο που ήρθε με το κινητό. Να το επιχειρήσω με άλλο καλώδιο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεκλειδώσω bootloader αλλά δεν έχω το καλώδιο που ήρθε με το κινητό. Να το επιχειρήσω με άλλο καλώδιο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι καλέ, αλλά ιδανικά είναι να βρεις ένα ίδιο. Δοκίμασε όμως και με άλλο (προτίμησε από άλλο κινητού καλώδιο).

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάω από stable 8.5.3.0 xtrv by xiaomi-miui.gr σε global stable 8.5.7.0, ρωτάω επειδή η δεύτερη είναι official απλά από recovery την κάνω εγκατάσταση από πάνω; Επίσης η official ειναι multilanguage, έχει Ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, υπoθέτο με fastboot rom έτσι;

 

Έτσι ακριβώς.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μόνο τα καλύτερα να πω για την aosp-ext (nougat)

Ψάχνομαι μήπως βάλω καμία Oreo, ετσι γιατι μπορώ :lol:

έχει δοκιμάσει κανείς αυτην την cardinal-aosp εκτός απο τον goodix "λένε" δεν έχει bugs και βλέπω καλά σχόλια για το SOT.

 

Και ενώ ψάχνομαι για το ποια oreo να περάσω, σκέφτομαι ότι η μαμά xiaomi δεν ψήνεται να δώσει καν nougat.:X:X:X

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο κινητο για ενα φιλο. Παρολο που ελεγε οτι εχει miui 8 και ελληνικα με android 6 ηρθε με miui 7 και φυσικα χωρις ελληνικα τα οποια ειναι απαραιτητα για τον φιλο μου. Εκανα ενημερωση σε miui 8.0.6 stable (LXOMIDG) android 5.1.1 αλλα παλι δεν καταφερα κατι. Mπορει να με κατατοπισει κανεις στις ενεργειες που πρεπει να προβω η αν ειναι καποιος κοντα στην περιοχη μου (πυργος) να το αναλαβει;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο κινητο για ενα φιλο. Παρολο που ελεγε οτι εχει miui 8 και ελληνικα με android 6 ηρθε με miui 7 και φυσικα χωρις ελληνικα τα οποια ειναι απαραιτητα για τον φιλο μου. Εκανα ενημερωση σε miui 8.0.6 stable (LXOMIDG) android 5.1.1 αλλα παλι δεν καταφερα κατι. Mπορει να με κατατοπισει κανεις στις ενεργειες που πρεπει να προβω η αν ειναι καποιος κοντα στην περιοχη μου (πυργος) να το αναλαβει;

 

Την ενημέρωση σε MIUI 8 πώς την έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Απο το update του συστηματος που εχει ενσωματωμενο. Εχω βρει αυτον τον οδηγο https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/how-to/method-miui-8-unlock-bootloader-twrp-t3529458 αλλα απο οτι διαβασα δεν θα παιρνει ota updates. Αυτη τη rom http://en.miui.com/download-301.html τη stable μπορω να την περασω απο το update; Aν κανω τον πρωτο οδηγο θα μπορω να εγκαταστησω την ελληνικη ρομ αργοτερα απο twrp; Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που δεν σου έβγαλε την τελευταία ενημέρωση. Κατέβασε από εδώ την Stable στο κινητό και από τον updated πατά από τις τρεις τελείες πάνω άριστες (ή δεξιά) "Επιλογή πακέτου ενημέρωσης" και βρες το αρχείο που κατέβασες. Αν δεν πιάσει, δοκίμασε αυτό. Αν δεν πιάσει ούτε αυτό, πας σε αυτό .

 

Mπορεις να βάλεις custom ROM οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να έχεις ξεκλειδωμένο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!!

Εκ παραδρομής έθεσα το ίδιο θέμα και στην international edition του κινητού και δε μπορώ να το σβήσω!! Ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζετε φυσικά: Όταν βάζω αδιάβροχη θήκη, μου βγάζει το μήνυμα "Παρακαλώ μην καλύπτετε την περιοχή των ακουστικών". Για να την απενεργοποιήσετε, πατήστε Back και το πλήκτρο που χαμηλώνουν την ένταση. Ο συνδυασμός όμως αυτός ενω τα παταω δε μου λειτουργεί! Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το απενεργοποιήσω διότι δε μπορώ διαφορετικά να χρησιμοποιήσω την αδιάβροχη θήκη!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που δεν σου έβγαλε την τελευταία ενημέρωση. Κατέβασε από εδώ την Stable στο κινητό και από τον updated πατά από τις τρεις τελείες πάνω άριστες (ή δεξιά) "Επιλογή πακέτου ενημέρωσης" και βρες το αρχείο που κατέβασες. Αν δεν πιάσει, δοκίμασε αυτό. Αν δεν πιάσει ούτε αυτό, πας σε αυτό .

 

Mπορεις να βάλεις custom ROM οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να έχεις ξεκλειδωμένο bootloader.

Eγκατεστησα τη stable 8.5.7 και τωρα ολα ελληνικα και το κινητο πολυ γρηγορο. Σε ευχαριστω πολυ.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...